CHIMPANSEE ENOS GING TWEEMAAL AARDE ROND Internationaal beheer Strijd tegen vuil water in volle hevigheid ontbrand PARIJS STUURT EXTRA POLITIE NAAR ALGERIJE van wegen naar W est-Berlijn Hagenaars twee keer uit hun bed geloeid VLOEK OP DE SAMENLEVING BLEKE ROCKEFELLER: DANK AAN PAPOEA'S Na drie uur 21 miiuiten kerngezond opgevist NIET LASTIG VOORTABAK' Ben Bella spoedig naar Frankrijk Negen maanden cel voor evangelist TWEE NIEUWE ORGANISATIES AAN HET WERK RUBBER KLOMPEN 4.50 Bata-filialen Prinses en graaf naar eigen huis OP DOORREIS OP SCHIPHOL Kennedy grapte op perscon f erentie Menselijke stemmen ivaren ingeblikt „MET LANG MEER Anderhalf jaar geen toneel in Delft Bevoordeling AMERIKAANS STREVEN BIJ EVENTUELE BESPREKINGEN MET DE SOVJETUNIE: WATERWACHTERS Opnieuw bloedbad in Oran TSJOMBE VRAAGT EEN ONPARTIJDIGE BEMIDDELAAR WEER AMBONEZEN NAAR INDONESIË Vuil water bederft reereatiegebiedeia ft Donderdag 30 november 1961 Pagina 7 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. In drie uur en 21 minuten heeft gisteren een chimpansee, Enos genaamd, tweemaal een baan om de aarde beschreven in een klokvormige Amerikaanse kunstmaan. De tocht, bekort met een omloop wegens een kleine technische storing, ein digde met een geslaagde landing in de Atlantische Oceaan, ongeveer 800 kilometer ten zuidoosten van Bermuda. Enos bleek, getuige de gegevens die na de landing per radio binnenkwamen van de op zee drijvende kunstmaan, de tocht goed te hebben doorstaan. Toen Enos nog in de kunstmaan om de aarde draaide maakte president Kennedy het nieuws van de geslaagde lancering van de vijf en een half jaar oude chimpansee in een kunstmaan be kend in zijn wekelijkse persconferentie. „Hij heeft gemeld" zei Kennedy, „dat het hem goed gaat en dat alles perfect werkt." Er werd hartelijk gelachen om dit grapje, dat sloeg op ongeveer gelijk luidende boodschappen die door de Russische kosmonauten Gagarin en Titof uit hun ruimteschepen naar de aarde zouden zijn gezonden. Majoor Joeri Gagarin had enige uren eerder in New Delhi, waar hij met zijn vrouw de officiële gast was van pre mier Nehroe, gezegd dat de eerste reis van een bemand Russisch ruimteschip naar de maan volgens hem nu niet lang meer op zich zou laten wachten. Hij zelf zou de voorkeur geven aan een tocht naar Venus, als hij het voor het kiezen had. De Amerikaanse technici op Cape Canaveral waren na de geslaagde lan cering, waarvoor een dertig meter hoge Atlas was gebruikt, iets bescheidener. Zij zeiden dat zij, indien de proef met de chimpansee slaagde, alles in het werk zouden stellen om te bereiken dat nog voor het einde van dit jaar een van de zeven astronauten fn een kunstmaan om de aarde kon gaan draaien. OP DE BAND Terwijl Enos in de kunstmaan om de aarde draaide, zond de kunstmaan per radio boodschappen van de astro nauten naar de aarde. Die boodschap pen, op de band vastgelegd, werden in de kunstmaan afgedraaid. De tek sten van sommige van die boodschap pen waren enige weken voor de lan cering al bekend gemaakt. In sommige van de achttien waar nemingsposten, die een de gehele aar de omspannende keten vormden, ving men die „menselijke stemmen" uit een Van onze correspondent DELFT Anderhalf jaar lang zal er in Delft geen beroepstoneelgezelschap op de planken komen. In deze periode ondergaat het Stadsdoelencomplex een ingrijpende verbouwing, die beoogt de onvoldoende accommodatie van het to neel- en concertpodium, waardoor bijv. geen grote revues of opera-uitvoeringen kunnen worden gegeven, te verbeteren. De totale verbouwingskosten lopen tegen de twee miljoen gulden. Staatssecretaris Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Staatssecretaris dr. Van den Berge heeft gisteren in de Tweede Kamer toegezegd de ta bakverwerkende industrie soepel te zullen behandelen bij de afronding van de hogere invoerrechten op e Dr. Van den Berge ruwe tabak. Dr. Van den Berge beloofde ook niet lastig te zijn bij de beoordeling van de voorraden. Deze toezeggingen gol den de verlaging van de tabaksaccijns, die wordt toegepast bij de gelijk tijdige verhoging van de invoerrechten tegen 1 januari 1962. Deze verhoging is een aanpassing aan het gemeenschappelijk douanetarief van de E.E.G. en daartegen ging juist het bezwaar van de K.V.P-er dr. Lucas. Hij was van oordeel dat ons land almaar concessies doet aan de andere leden van de gemeenschap, ditmaal met name aan Italië en dat daarmee het dekblad van onze sigaren dan toch maar achteruit gaat. De regeling betekent een bevoordeling van de tabaksbouw in Europa, die echter een minder goede kwaliteit oplevert dan de importtabak van buiten Europa; deze wordt aan steeds hogere invoerrechten onderworpen. De Euromarkt had nog geen enkel voor deel voor de Nederlandse tabak verwerkende industrie opgeleverd, klaagde dr. Lucas. Om deze industrie enige compensatie te verschaffen voor het hogere invoer tarief had de minister voorgesteld de tabaksaccijns te verlagen. Na de toezeggingen van de staatssecre taris keurde dc Tweede Kamer de accijnsverlaging zonder hoofdelijke stemming goed. onbemande kunstmaan uitstekend op. Vier uur en zesentwintig minuten na de lancering werd de kunstmaan uit zee opgevist door de bemanning van de Amerikaanse torpedobootjager Storme, een van de vele schepen die gereed lagen om op het eerste sein aan de bergingsoperatie te gaan deelnemen. De kunstmaan had toen een uur en vijf minuten rondgedreven. De klok vormige cabine werd aan boord gehe sen en opengemaakt. Enos, de chim pansee, was nog springlevend. Vliegtuigen en helikopters hadden de kunstmaan al die tijd goed in het oog gehouden. Bovendien waren in de cen trale controlepost op Cape Canaveral, waar men het wel en wee van de kunst maan en van de chimpansee dankzij een voortreffelijk werkend stelsel van radioverbindingen van seconde tot se conde was blijven volgen, de biologen de binnenkomende gegevens over Enos' hartslag, bloeddruk, ademhaling, tem peratuur en reactievermogen nauwkeu rig blijven volgen. Enos, gestoken in een mooi pakje van wit nylon, bleek zich voortreffelijk van zijn taak te hebben gekweten. Hij had, zoals hem was geleerd, braaf en zoals van hem was verwacht, gereageerd op het aanflitsen van gekleurde lamp jes met het overhalen van allerlei hen dels. Hij was daarmee troüwens al be gonnen voor het ogenblik van de lance ring. Dat ogenblik was, door kleine techni sche storingen die bij het zorgvuldig doormeten van de lanceerraket aan de dag traden, verscheidene keren uitge steld. Niets mocht aan het toeval wor den overgelaten, want iedereen wist dat het ging om de „generale repetitie" voor de eerste tocht van een Ameri kaanse astronaut om de aarde. De zeven astronauten hadden, samen met honderden anderen, verspreid over de gordel van waarnemingsposten die om de aarde was gespannen, een groot aandeel in het welslagen van deze proef. Van onze correspondent; PARIJS Elk ogenblik kan de overbrenging verwacht worden van Ben Bella en zijn vier medegevan genen naar het kasteel van Aunoy te Champeau (Seine et Marne), vijftien kilometer ten noordoosten van Melun waar de eerste officiële contacten tus sen de Franse regering en de voor lopige Algerijnse nationalistische re gering werden gelegd. Gezien de Franse toezegging dat Ben Bella in zijn nieuwe status nauwer be trokken zal worden bij de voorberei ding van de onderhandelingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering en dat hij later zelfs zou kun nen deelnemen aan de besprekingen, is het niet onmogelijk dat op het kasteel Aunoy de onderhandelingen over de Algerijnse kwestie zullen wor den gehouden. De bekorting van de tocht van Enos met een baan was het gevolg van het oplopen van de temperatuur in de kunst maan door oververhitting van een kleine transformator. Een van de belangrijk ste resultaten van deze „generale" was daarom voor de zeven astronauten de zekerheid dat, mocht er iets misgaan in de kunstmaan, zij toch veilig naar de aarde teruggebracht zouden kunnen worden. AMSTERDAM. Bij verstek heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren de 34-jarige evangelist T. A. van B. veroor deeld tot een gevangenisstraf van negen maanden voor valsheid in geschrift en oplichting. De officier van justitie had een jaar geëist omdat hij bewezen achtte dat de evangelist vor:jaar september vals heid in geschrift had gepleegd door een attest uit te schrijven op papier van de Amsterdamse centrale voor de bestrij ding van reumatiek. Bovendien zou hij een draagbare ra dio hebben verduisterd. Hij had zich voor die gelegenheid voor danser uitge geven, die voor zijn werk een draagbare radio nodig had. Hij legitimeerde zich met een kaartje waarop stond: Fran- r-sso d'Aletrino, danseur d'Opéra ballet Scapino. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Twee organi saties die de strijd tegen de watervervuiling in ons land willen opnemen, hebben zich gistermiddag gepresenteerd. In Pulchri Studio formeerde zich de Bond voor algemene waterrecreatie en in het Kur- haus hield de Stichting be- drijfsonderzoek afvalwaterzui veringsinstallaties (opgericht op 11 augustus) haar eerste vergadering. De Bond voor algemene waterrecre atie wil de binnenwateren verbeteren zodat deze beter geschikt worden voor sport en recreatie. De voarzitter van het voorlopig bestuur, de heer A. Dun- newind, zegde toe de samenwerking te bevorderen met alle instanties en or ganisaties die betrokken zijn bij de waterzuivering. De bond wil ook zelf stimulerend optreden en waterverontreinigingen melden. Hiertoe denkt het bestuur wa terwachters aan te stellen, die zouden kunnen worden gerecruteerd uit de be roepsvissers. Voorts wil de bond een fonds stichten voor het verbeteren of in stand houden van waterobjecten. De Stichting bedrijfsonderz.ek afval waterzuiveringsinstallaties wil het goed functioneren van de zuiveringsinstal laties bevorderen. In een voordracht voor de stichting, WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering zal bij eventuele besprekingen met de Sowjetunie over Duitsland en Berlijn vooral streven naar internationalisatie van het beheer over de wegen die van West-Duitsland over Oostduits gebied naar West-Berlijn leiden. De Verenigde Staten zullen niet dulden dat communisten zich inlaten met het geallieerde verkeer van en naar Berlijn. President Kennedy heeft dat giste ren in zijn persconferentie verklaard. Andere belangrijke punten waren: 1 De president zei dat het niet on- mogelijk was dat hij nog dit jaar een reis naar het buitenland zou ma ken. Het is waarschijnlijk dat hij zelf de vergadering van de Atlantische raad in Parijs gaat bijwonen. O Amerika vat zijn internationale verplichtingen zeer ernstig op. Het is bereid met de Sowjetunie over Ber lijn te onderhandelen, maar zal in geen geval voor Russische druk wijken. q Het is niet waar dat de president kanselier Adenauer heeft aange spoord te streven naar nauwere ban den tussen Oost- en West-Duitsland. a De president acht het mogelijk dat het kwart miljoen reservisten dat onder de wapenen is geroepen vanwege de Berlijnse crisis niet langer behoeft te dienen dan de aangekondigde twaalf magnden. Wellicht zullen zij zelfs kor ter in dienst worden gehouden. rr Over de burgerlijke verdediging J zei Kennedy dat de nadruk meer zal vallen op openbare schuilgelegen- heden dan op individuele schuilkelders. Wetgeving hierover is in voorbereiding. f. Van deelneming aan de Gemeen- schappelijke markt door de Ver enigde Staten is voorlopig geen sprake. n Er is geen kwestie van dat Kroesj- tsjef Kennedy heeft uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjetunie. Van een dergelijk bezoek kan trouwens pas sprake zijn wanneer tal van inter nationale vraagstukken, zoals Duitsland, Berlijn en Vietnam, zijn geregeld. Kennedy was blij dat zijn gesprek met een Russische journalist hem de ge legenheid had. gegeven het Russische volk uitvoerig op de hoogte te bren gen van de Amerikaanse opvattingen over tal van wereldproblemen. Mr. W. J. Slagter is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter in Rotterdam, onder dankzegging voor de bewezen diensten. Van onze correspondent PARIJS De Franse regering is vast besloten de strijd tegen de O.A.S. tot het bittere einde voort te zetten. Zij zal opnieuw tweehonderd politie-inspecteurs naar Algerije sturen. Deze mannen die gespeciali seerd zijn in het bestrijden van ondergrondse acties, zullen tenminste drie maanden in Algerije blijven, maar hun diensttijd kan door het gouvernement-generaal tot zes maanden worden verlengd. Binnenkort zullen zij versterking ont vangen van zestig leden van een briga de die de naam Ohoc-XI draagt. Deze brigade, die op Corsica is gestationeerd', is een half politiële, half militaire een heid, die gespecialiseerd is in contra spionage en die rechtstreeks onder de Franse premier staat- Gelijke wapenen Deze brigade kan de O.A.S. met ge lijke wapenen te lijf gaan. Zij gebruikt dezelfde strijdwijzen als vroeger de parachutisten van generaal Massu te gen het Algerijnse bevrijdingsfront. Zij zal vooral in het gebied van Oran, d'at op het ogenblik het meest door de O.A.S- geïnfecteerd en geïnfiltreerd is, worden ingezet. Twee dagen geleden hebben de nieu we politietroepen die daar gestationeerd zijn, hun eerste succes geboekt d'oor vijftien leden van de O.A.S., onder wie enkele minder belangrijke leiders, in de nacht te omsingelen en gevangen te nemen. Dit succes heeft natuurlijk nog niets bijgedragen tot de terugkeer van rust en orde in de stad Oran zelf. Integen deel. Gisteren heeft Oran een van de bloedigste d'agen uit zijn geschiedenis beleefd. Er vielen tien doden en 22 gewonden. Vals gerucht Aan de wortel van ö'it bloedvergieten lag voor de zoveelste maal een vals gerucht, volgens hetwelk een pas toor en een Europees kind door Alge rijnse nationalisten zouden zijn gedood. In de ochtend trokken grote groepen jonge Europeanen d'oor de stad en dwongen de Europese winkeliers hun zaken te sluiten. Als gevolg daarvan sloten ook de banken, café's en andere Europese on dernemingen hun deuren. In het begin van de middag trokken grote horden Europeanen door de stad Oran, vielen arabische winkels binnen, plunderden en staken ze in brand- Arabieren zelf werden doodgeslagen of zwaar mishan deld. Zwarte rookwolken stegen op uit brandende huizen en winkels, uit op straat gegooide koopwaar en branden de auto's. De brandweer kwam mensen en materiaal te kort om al deze bran- dten te bestrijden. Bovendien beletten de jonge Europe anen de brandweerlieden aan het werk te blijven. Advertentie Sint raadt u aan (zie pagina 47 van Elseviers Week blad dd. 25 november) Verkrijgbaar in alle Van onze Haagse redactie DEN HAAG In pyjama heb ben talloze Hagenaars gisternacht de politie gebeld nadat zü om tien over vier waren wakker geschrok ken van de loeiende luchtalarm- sirenes van de Bescherming Be volking. Andere grepen de telefoon om de B.B. zelf op te bellen. Toen dezen ook nog ontdekten, dat hun telefoon dood was, renden zij in paniek de straat op om in de alarmcel van po litie en brandweer te trachten ver binding met de politie te krijgen. Het alarm was vooral duidelijk hoorbaar in Scheveningen en in het Staten kwartier. Zeker vijf minuten bleven de sirenes loeien. Een zware kabelstoring bij de te lefoondienst had het alarm veroor zaakt. Door deze storing waren ook de telefoons van ongeveer duizend abonnees, voornamelijk in de buurt van het Belgische park in Den Haag, afgesloten. De sirenes van de B.B. zijn aange sloten op het G.E.B. en kunnen via een „stuurader" van de telefoon dienst in werking worden gesteld. Door de kabelstoring had die stuur ader een onjuist signaal ontvangen. Nog maar net waren de boze en angstige mensen in slaap gevallen of zij werden voor de tweede keer uit hun bed geloeid. Ook deze keer duurde het alarm ruim vijf minuten. Niet druk Bij de B.B. had men zich weinig druk gemaakt „Natuurlijk raakten wij iriet in paniek, daar zijn wij B.B.- mannen voor. Als er gevaar komt weten wij het al lang. Wij stellen overigens zelf de sirenes in werking en wisten dus direct dat wij met een storing te maken hadden." De oorzaak van de kabelstoring moet worden gezocht in kortsluiting in een hoogspanningsmast van lijn 9 van de Haagse tram. Brandje Gisterochtend bemerkten mannen van de P.T.T. dat een mast aan de Nieuwe Parkweg in Scheveningen zwartgeblakerd was. Door de kort sluiting was in een huis aan de Pan- sierstraat in Scheveningen i.og een brandje ontstaan. De repartie kan weken duren. De telefoondienst hoopt evenwel de dui zend abonnees die nu zonder telefoon zitten, binnen één a twee dagen uit de moeilijkheden te hebben geholpen. ELISABETHSTAD (Reuter) Een onpartijdige Afrikaanse staatsman zou volgens een nieuw voorstel van pre sident Tsjombe moeten bemiddelen tussen hem en de regering in Leopold- stad. De Katangaanse president pre ciseerde dat het een vooraanstaand staatsman uit een onafhankelijk neu traal Afrikaans land zou moeten zijn. Tsjombe deed het voorstel via de Rho- desische regering, die het gisteren in Salisbury bekend maakte. Terzelfdertijd had de Congolese re gering het plan opgevat om Jason Sendwe, een van de vice-premiers uit het kabinet-Adoela, naar Elizabeth- stad te zenden als hijzonder afgezant. Of men inderdaad dit plan ook ten uitvoer zal leggen is zeer twijfel achtig omdat Sendwe als Katangaans Baloeba-stamhoofd een gezworen vijand van Tsjombe is, en dus aller minst de figuur die Tsjombe zich als bemiddelaar zou kunnen voorstellen. gistermiddag in het Kurhaus, noemde prof. W. F. J. M. Krul, hoogleraar aan de T.H. in Delft, de strijd tegen de waterverontreiniging in ons land nog maar weinig spectaculair. Dat bete kent evenwel niet dat die strijd niet noodzakelijk is. De industrie gaat steeds meer afvalwater lozen, en de scheep vaart levert steeds meer gevaar op. Bovendien leven we in het begin van de eeuw van de chemie. Dat betekent dat er steeds meer giftige afvalstoffen in het rivierwater komen. In het jaar 2000 zal de hoeveelheid afvalwater zijn verviervoudigd. Ook de behoefte aan recreatie stijgt en daarom moet ook rekening worden gehouden met een toenemende behoef te aan waterrecreatie. Het water in meren en plassen moet in een gezonde toestand worden gehouden, aldus prof. Krul. Hli zag hier een grote taak voor Rijkswaterstaat en de waterschappen. Van onze correspondent LONDEN. David Albert Charles, burggraaf Linley, de zoon van prinses Margaret en de graaf van Snowdon, werd gisteren ingeschreven in het ge boorteregister van Caxton Hall. Daar berust de burgerlijke stand van het dis trict waar deze bijna vier weken oude baby werd geboren. De inschrijving ge schiedde in Clarence House, waar de baby met zijn ouders logeert. Een amb tenaar kwam er voor naar het paleis. Vandaag verlaten de prinses, haar man en hun kind het paleis van de ko ningin-moeder, om hun intrek te nemen in hun eigen woning in Kensington, Pa lace Gardens. In de Britse avondbladen stond giste ren nog een foto van de trotse prinses en haar zoon. Deze gelijkt op de foto's die gisteren in kranten over vrijwel de gehele wereld verschenen. De prinses kijkt er met een moederlijke glimlach op naar haar kind. Algemeen is men zeer enthousiast over de foto's die de oud-fotograaf, de graaf van Snowdon, zelf heeft gemaakt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor de derde keer is een groep in Nederland verblijvende Ambonezen naar Indonesië vertrokken. Onder de 287 leden van de groep, die de reis met het Italiaanse s.s. Fair Sea maakt, was ook de heer Siwaletta, die door overleg met president Soekarno de basis heeft gelegd voor de terugkeer van Ambonezen die dat willen. Bij het vertrek werd niemand toegela ten, om te vermijden dat Indonesië de repatriëring van andere groepen zal af wijzen, zo deelde het ministerie van maatschappelijk werk mee. Van een speciale verslaggever OUDEWATER. „Daar ligt een lap water, niet te over zien". Met een breed gebaar omvat fabrikant A. Dunne- wind het winterse polderlandschap van Zuid-Holland. Daar trekt de Hollandse IJssel haar trage bochten, daar lopen brede weteringen als de Wiericke en de Dubbele Wiericke van IJssel naar Oude Rijn, daar blinken brede tochten en smallere sloten onder de grijze hemel. Knotwilgen en populieren omzomen de oevers, brede rietkragen zijn langs de kant uit het water op geschoten. Reigers staan doodstil langs het water te vissen, op de velden trippelen kieviten en meeuwen. „Wat een recreatiegebied", zegt de heer Dunnewind met overtuiging. „Kom hier eens terug in de lente of op een zomerdag. Dan leeft de polder met méér dierlijk leven en méér kleur dan in bos of hei. Stel je voor dat je in deze wateren zou kunnen roeien, kanovaren, zwem men en hengelen, dat er plekjes langs de oevers zouden zijn waar je kon parkeren en picknicken, dat er fietspaden zouden zijn over de kaaien (kleine dijkjes) die het hele land doorsnijden." Dat zou kunnen.... als het water niet zo grondig vervuild was. Het IJsselwater blijkt van dichtbij be keken bruin te zijn, de brede wete ringen en tochten verliezen hun aantrekkelijkheid door hun gore water. Overal blijkt de vervuiling te zijn doorgedrongen en met af schuw keert men zich af: roeien, kanoën en picknicken op of langs een moddersloot heeft geen enkele aantrekkingskracht. Een gruwel Alleen de sportvissers zoeken nog hun ontspanning in de polders, maar het vuile water is ook hen een gruwel. Juist voor hen: het moordt de vis uit. Wat heeft het voor zin als het rijk een miljoenenproject ter hand neemt voor het kweken van zoetwatervis (zoals de nieuwe kweekvijvers in Flevoland), wan neer die vis niet kan blijven leven in het water waar zij wordt uitge zet? De heer Dunnewind, vroeger districtsbestuurder van de algeme ne hengelaarsbond, is zijn actie be gonnen als sportvisser, maar zag in dat hier een veel groter belang mee is gemoeid. De bestrijding van de waterver vuiling is de belangrijkste opgave die de nieuwe bond voor Algemene waterrecreatie zich heeft gesteld. De heer Dunnewind, promotor van deze bond, ziet die vervuiling als een ondraaglijke hypotheek op ons landschap, die moet worden afge lost met inspanning van alle krach ten. In heel Nederland, van Gronin gen tot Limburg, rust de waterver vuiling als een vloek op onze sa menleving. „Niemand beseft, geloof ik, pre cies welke mogelijkheden tot recrea tie wij hierdoor braak laten liggen", aldus de heer Dunnewind. „Ik weet wel dat Nederland aan de vervui ling van de rivieren, speciaal de Rijn, niets kan doen. Dat is een in ternationaal vraagstuk. Maar ons openbaar binnenwater kunnen wij zelf behoeden en dat moeten we ook doen. Recreatie, gezondheids zorg en industrie hebben goed wa ter nodig." Hardnekkig Promotor Dunnewind weet waar hij over spreekt. Hij kent Neder land op zijn duimpje, woonde in 22 plaatsen. Het polderlandschap heeft zijn hart gestolen en hij ziet er vrij wel onbegrensde mogelijkheden. „We moeten de mensen van de gro te weg af zien te krijgen", meent hij, „en weer in aanraking brengen met de levende natuur. Het water landschap kan dit bieden." Met even grote hardnekkigheid als hij zijn fabriek in Oudewater opbouwt, werkt de heer Dunnewind aan de verwezenlijking van zijn denkbeelden m-er waterrecreatie. Met vele autoriteiten, bestuurders en industriëlen heeft hij contact. Het heeft hem een hart onder de riem. gestoken dat hij bijval heeft gekregen van een zo vooraanstaan de figuur als ir. A. G. Maris, de pas afgetreden directeur-generaal van rijkswaterstaat en van zo'n machtig lichaam als de Unie van water schappen. De tijd is kennelijk rijp voor de uitwerking van zijn plannen. A. DUNNEWIND de polder lokt Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Op doorreis naar New York stond gouverneur Nelson Rockefeller gisteravond om half zeven op de luchthaven Schiphol even in het middelpunt van een wat beschroomde belangstelling. Het was een bleke, vermoeide man in een bruine jas, die in de kamer „voor belangrijke gasten" verklaar de, dat hij alle Nederlandse instan ties bijzonder dankbaar was voor de nasporingen naar zijn verdwenen zoon Michael. Gouverneur Rockefeller op Schip hol in gesprek met de Amerikaanse ambassadeur John. S. Rice. Rocke feller liet de ambassadeur foto's, zien van zijn zoon Michael, naar wie tot nog toe vergeefs is gezocht. „Ik uit een speciaal woord van dank aan de Papoea's", zo zei hij. „Niemand had dit werk beter kun nen verrichten. Zij hebben het ge daan uit liefde voor de Nederlan ders. Misschien is mijn zoon nog steeds in leven", zo vervolgde de gouverneur. „De enige kans is dan dat hij ergens in een hut van de Papoea's verblijft. Ik ga in ieder ge val terug naar huis met een gevoel van diepe dankbaarheid". Gouverneur Rockefeller had zijn dochter Mary in Manilla achterge laten. Zij zal daar door haar man worden opgehaald. i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7