VASTE OEVERVERBINDING MIDDEN-ZEELAND URGENT Kamer van stimuleert Koophandel onderzoek KRIS 36™ GROTE BOOT NODIG IN KRUININGEN VLAAMS-ZEEUWSE SAMENWERKING KRIJGT GESTALTE Wassen boeren lachen u mysterieus toe in Axelse stadhuiskelder door Zeeland Dicht-het-zelf! Verbetering van Duinweg niet vóór de zomer Schip beschadigd Belastingen en cursussen Historisch spel over Kapelle Donderdag 30 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Verdeeldheid ongewenst Begroting sluit met onvoorzien 29.000 BEDRIJFSLEVEN Kamer van Koophandel Spoedig ontiverpen van programma KAMER VAN KOOPHANDEL Eeuwige glimlach Klein maar fijn Geen vitrines HET Vrouw overleed aan gevolgen botsing BON GOES. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden heeft in de gisteren in hotel „De Korenbeurs" gehouden vergadering besloten bijzondere aandacht te besteden aan de verbinding Noord-BevelandSchouwen-Duiveland, omdat op dit traject in de nabije toekomst een sterke toeneming van het verkeer is te verwachten. Het is,, sprak de Kamer uit, zeer teleur stellend dat de beslissing over een afdoende oplossing zo lang uit blijft, dat dientenevolge de voorbereidende maatregelen niet zo tijdig kunnen worden genomen, dat op het tijdstip dat de vraag naar een sterk vergrote vervoerscapaciteit aanwezig zal zijn, ook een aan de moderne vervoerseisen beantwoordende voorziening gereed zal staan. De Kamer heeft gisteren geruime tijd gesproken over de verbinding van Nóord-Beveland met Schouwen. Op het ogenblik zijn twee mogelijkheden voor een vaste verbinding in discussie: een brug en een dam. Het Provinciaal Be stuur van Zeeland heeft een plan gelan ceerd voor de bouw van een brug over de Oosterschelde. De kosten daarvan werden geraamd op zestig miljoen en Provinciale Staten van Zeeland hebben zich in principe met dit plan akkoord verklaard. Het is echter gebleken dat Rijkswaterstaat het niet eens is met het Provinciaal Bestuur wat betreft de ver- keersprognoses. Rijkswaterstaat meent dat het Provinciaal Bestuur het aantal voertuigen, dat van de brug gebruik zal maken, te hoog berekent. DAMMEN De heer C. F. van der Peijl uit Kloe- tinge. die behalve lid van de Kamer van Koophandel ook lid is van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. merkte op dat in de discussie over de wenselijk heid van een vaste verbinding in Mid den-Zeeland ook betrokken is de -moge lijkheid van een vervroegde afsluiting van de Oosterschelde met een primai re en een secundaire dam. Over de se- OOSTKAPELLE. Burgemeester en wethouders van Oostkapelle boden de raad in een speciaal voor dit doel beleg de raadsvergadering de gemeente-begro ting 1962 aan. De uitgaven en inkom sten van de gewone dienst zijn geraamd tot een bedrag van 592.176,80 met een post voor onvoorzien van 29.206,88. Hierby is echter nog geen rekening ge houden met de volledige afwerking van de riolering. Dit gebeurt in de eerste wijziging van de begriting die B. en W. tegelijk met de begroting ter vaststel ling aanbieden en waarin rekening is gehouden met rente en afschrijving be treffende de tweede fase van dit object tot een totaal bedrag van ƒ26.323. De kapitaaldienst laat aan nadelige si ten een bedrag zien van één miljoen 200.514.41 en aan batige sloten één mil joen 122.390,65 alzo met een kwaad slot van 78.123,76. Binnenkort zal de raad een nader Voo stel gedaan worden voor verbetering en verbreding van de Torenstraat. B. en W. zijn van mening dat de oostelijke parkeerstrook. Het steeds toenemende moet worden en vervangen door een parkeerstrook. Het steeds toenémende aantal autobezitters maakt het scheppen van meer parkeerruimte noodzakelijk. Bovendien verwachten B. en W. als de weg Oostkapelle - Grijpskerke verbreed wordt een toename van het verkeer over deze weg, waardoor de strandbe- cundaire dam zou een weg aangelegd kunnen worden, waardoor de bouw van een brug niet nodig zou zijn. De heer Van der Peijl deelde mede dat in het Voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat zowel'over de brug als over de dam wordt gesproken en dat in het antwoord van de minister ongetwijfeld deze aspecten ook aan de orde zullen komen. Prof. Jansen, het hoofd van de Del tadienst van Rijkswaterstaat, heeft ver klaard. dat aan de afsluiting van een zeearm vele jaren van studie vooraf gaan. Men heeft besloten eerst het Brou- wershavensegat af te dammen en daar na de Oosterschelde. Wij kunnen niet zonder meer overschakelen op de Oos- «terschelde, heeft prof. Jansen gezegd., De heer Van der Peijl meende dat (Rijkswaterstaat er weinig voor voelt, althans op dit ogenblik, de Oosterschel de eerder af te sluiten dan het Brou- wershavensegat. Wat de brug betreft heeft Rijkswter- staat bezwaar tegen de verkeersprogno- ses van de provincie en bovendien meent men dat de kosten van de funde ring hoger zullen zijn dan de provincie heeft geraamd. In feite zijn dit, aldus de heer Van der Peijl, punten van on dergeschikt belang. Wil men echter van de zijde der provincie het plan voor de bouw van een brug uitvoeren, dan heeft men toestemming van de minister van Financiën nodig en deze minister wacht op het advies van Rijkswaterstaat Van groot belang achtte de heer Van der Peijl het dat het bedrijfsleven in Zee land, met name der vervoersorganisa ties, onomwonden hebben verklaard de bouw van een brug van groot belang te achten en bereid zijn tolgeld te betalen. Ook voor de Haringvlietbrug zal BRUINSSE. Het motorschip Oud dorp 14. -schipper A. Bezuijen uit Oud- dorp, verloor op weg van Harlingen naar Bruinisse enige luiken. Het schip liep daarom de haven van Bruinisse binnen, maar omdat 'het nog donker was had de schipper geen erg in de over de loswal heen stekende bietenlosbrug. Hij voer daar tegen, met het gevolg dat een mast, het zoeklicht, een kompas en een navigatielicht beschadigd werden. De heer C. B., monteur in dienst der gemeente Axel, bemerkte brand bij een geparkeerd staande autobus van de „OITO" te Axel. De heer B. is tevens chauffeur van de brandweerauto, zodat hij snel met de auto ter plaatse was en de brand wist te blussen. De autobus werd vrij aanzienlijk beschadigd. De oorzaak van de brand was kortsluiting bij de accu's. De eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend aan de heren C. Beaurain, C. Audenaert en A. J. M. Ploegaert. Ge noemde heren zijn reeds veertig jaar werkzaam bij de N.V. Stijfsel- en Glu- c.osefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. Op 4 december a.s. is de heer L. Kole te Kamperland 25 jaar in dienst van de P.T.T. Eerst was hij besteller en van 1948 af is hij kantoorhouder. Op de familieavond van de afdeling Wolpbaartsdijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is de voordrachts kunstenares Aafje Top met veel succes opgetreden. Het voltallige college van B. en W. woonde deze avond bij. Leden van de gymnastiekvereniging D.I. te Wolphaartsdijk hebben bondsvaar- digheidsproeven afgelegd. In de klasse meis jes A slaagden I. Koster, L. de Regt, I. v, d. Kreeke. T. van Wel. I. Walhout, A. Goet- heer, A. Krijnsen en E. Verschuure; in de klasse meisjes B: J. Goedegebuure en L. Westplate. Bij de heren slaagden in klasse A 45 G. J. v. d. Kuijl; in klasse 3 P. J. v, d. Schraaf; in klasse 2 J. v. Bleijswijk, A. van Strien, M. Kallemein en J. Westplate en in klasse 1 O. v. Bleijswijk. Twee deelnemers werden afgewezen. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk straks tolgeld worden geheven, maar het bedrijfsleven heeft geen bezwaar te gen het meermalen betalen van tolgeld op een traject. Zijdelings kwam in de discussie nog ter sprake dat door afdamming van de Oosterschelde een zoutwaterreservoir voor de oesterteelt zou ontstaan, maar men ging hier verder niet op in. De Kamer wilde zich in dit stadium van het onderzoek, nu de minister nog moet antwoorden op opmerkingen van de leden der volksvertegenwoordiging, niet uitspreken voor een brug of voor een dam, maar meende wel dat met -grote klem moet worden aangedrongen op het betrachten van zo groot moge lijke spoed bij het realiseren van een vaste verbinding. De Kamer stelde zelfs een bedrag van vijfduizend gulden be schikbaar voor het stimuleren van on derzoekingen, die kunnen leiden tot het scheppen van een vaste oeververbin ding. De Kamer meende dat het beslist on gewenst is dat uit de provincie Zeeland tegenstrijdige meningen over de wense lijkheid van een brug of een dapi naar buiten in discussie worden gebradht. te St. Philipsland heeft een totaal bedrag van 1325 gulden opgebracht. zoekers naar de Duinweg hun weg door!? J?.' va™ *pFk in de Torenstraat zullen kiezen. Langs de aPe,le 1S gekozen dhr. C. A. Potter, westzijde van de Torenstraat zal na ge reedkoming van de werken een wacht- verbod ingevoerd moeten worden. Over de plannen betreffende een even tueel te bouwen nieuw verenigingsge bouw, al dan niet samen met een wijk- gebouw, kunnen thans nog geen medede lingen gedaan worden. De mogelijkhe den van subsidie worden onderzocht. In de loop van 1962 zullen de raad voorts voorstellen bereiken voor de uitbreiding van de begraafplaats. Nagegaan wordt of het financieel mogelijk zal zijn een eenvoudige aula te bouwen. B. en W. betreuren dat in de toestand van de Duinweg nog steeds geen ver betering is te constateren. Zij verwach ten niet dat vóór het seizoen 1962 de weg verbeterd kan worden. Ditzelfde geldt voor de aan te leggen parkeerter reinen aan de zee- en duinkant. GOES. Het bestuur van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden zal, indien mogelijk, in samenwerking met het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, actie voeren voor een spoedige realisering van de bouw van een tweede grote boot voor het veer KruiningenPerk- polder. Naar de mening van de Kamer zal met een dergelijke boot een reeks van jaren zowel het veer KruiningenPerkpolder als het veer VlissingenBreskens zijn gediend en ten volle voor hun taak berekend zijn, omdat de bouw van een grote boot onder linge uitwisselbaarheid tussen beide veren mogelijk maakt. In de zomerzitting van Provinciale Staten van Zeeland is van de zijde van Gedeputeerde Staten de mededeling ge daan dat de minister van Verkeer en Waterstaat geen toestemming wenste te geven voor de bouw van een grote veerboot ten behoeve van een steeds meer dringend wordende verbetering van de veerdienst Kruiningen-Perkpol- der en dat dus het Provinciaal Bestuur genoegen diende te nemen met een boot van kleinere afmetingen. De Ka mer van Koophandel sprak gisteren uit dat het zoeken van een oplossing van de moeilijkheden in de richting van het bouwen van een kleinere boot, wel zeer ongelukkig moet worden geacht, omdat dan, naar de mening van de Kamer, eens' en voorgoed de mogelijk heid voor een uniforme onderlinge uit wisselbaarheid van de boten op het veer Vlissingen-Breskens zou worden afgesneden. De voorzitter van de Kamer, de heer C. A. Kammeraad, deelde mede dat het bestuur heeft gemeend deze aange legenheid samen met de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen onder de loep te moeten nemen. Omdat de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen een voorzittersva- cature had, is egwacht met het opne men van contact. In deze vacature is thans voorzien. De heren C. Hoek en J. H. Roose we zen op het grote belang, dat het be drijfsleven bij een vlot functioneren van het veer heeft. De heer Roose merkte op dat_ niet alleen onderlinge uitwissel baarheid van de boten noodzakelijk is, maar dat hoven dit belang eigenlijk nog uitgaat de grote betekenis, die het veer Kruiningen-Perkpolder voor het vrachtvervoer heeft, terwijl Vlissingen- Breskens vooral voor het personenver voer van betekenis is. De heer C. van Everdingen merkte In de maandelijkse bijeenkomst van bejaarden te Colijnsplaat heeft de heer J. Hoogerheide uit Goes dia's vertoond over de Keukenhof, Italië en Frankrijk. Mevrouw K. Houkamp-Kootstra te Bruinisse viel in haar woning in de Kon. Julianastraat te Bruinisse van de zolder en brak een been. Zij is naar het Rode-Kruisziekenhuis te Zierikzee vervoerd. Dit ongeluk is des te tragi scher omdat de heer L. Houkamp in een sanatorium verpleegd wordt, zodat nu beide ouders uit dit grote gezin el ders moeten verblijven om genezing te vinden. (Advertentie) een welkome attentie, gekozen uit de rijk gesorteerde collecties damesmodekleding van Middelburg, Markt 15 Breda, Karrestraat 17 Tilburg, Heuvelstraat 96 MIDDELBURG. Op de slui tingsdag van de Zeeuwse tentoon stelling te Antwerpen is zoals gemeld door een aantal toen aanwezige personen besloten een Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland op te richten. Een regio naal gespreid initiatief-comité werd gevormd, waarvan de com missaris der Koningin in Zeeland zich bereid verklaarde het ere- voorzittersehap op zich te nemen. Het ligt nu in de bedoeling zo spoedig mogelijk een ledenverga dering uit te schrijven en een defi nitief bestuur te kiezen. Dit zal dan gebeuren na vaststelling van de reglementen, zodat het bestuur een programma kan ontwerpen. De Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland heeft tot doel het bevorderen van een nauwe en vriendschappelijke samenwerking tussen Nederland en Bel gië en van al wat verder de goede ver standhouding tussen deze landen kan verstevigen. Zij tracht dit doel te bereiken door a. het zoeken van een samenwerking met (bestaande of op te richten) orga nisaties in Nederland en België, wier werkzaamheden het doel kunnen die- nen;b. het verlenen van medewerking tot het oprichten van regionale of plaatselijke afdelingen en-of onderaf delingen; c. het bevorderen van per soonlijke kontakten tussen Nederlan ders en Belgen; d. het houden van bij eenkomsten en lezingen; e. alle ande re dienstige, wettige middelen. n,„„_door mr. dr. A. J. J. M. Mes voorzit- J u.og aan verschillende 'er. .T. Parent, secretaris v' Laban activiteiten gedacht worden, zoals: 1. op penningmeester. economisch terrein (het honden van congressen e.d.); 2. op het gebied van handel en nijverheid (o.m. door het houden van tentoonstellingen)3. op agrarisch gebied (o.m. de waterbeheer sing, het tegengaan van watervervui ling. enz.); 4. op cultureel terrein (door sprekers het volkseigenen van en de historische banden tussen beide landen te laten belichten, door muziek- en to- neeluitwisseling, enz.); 5. op folkloris tisch gebied (volksdansen, klederdrach ten, enz.); 6. op onderwijsgebied (o.m. door het beschikbaarstellen van prijzen voor opstelwedstrijden, door uitwisselin gen in vakanties e.d.)7. op sportge bied (steden- of provinciale ontmoetin gen). In het initiatief-comité hebbén zitting- genomen de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, J. L. Dreg- mans, voorzitter Vereniging Burgemees ters en Secretarissen op Walcheren, mr F. Th. Dijckmeester, voorzitter Vereni ging Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland, mr. A. J. v d Hoeven, voorzitter Vereniging Burge meesters en Secretarissen op Tholen, R. A. J. den Boer, voorzitter Vereni ging Burgemeesters en Secretarissen Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen. A. P. Kostense, voorzitter Vereniging Burge meesters en Secretarissen Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, mr. B. Kolff. bur gemeester van Vlissingen. A. Schipper, burgemeester van Kruiningen. C. A. Kammeraad, voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden. H. A. A. baron Col- lot d'Escury, eerste plaatsvervangend voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen. F. V. de Groof. consul voor België te Hansweert. C. F. M. J. Wats, consul voor België te Terneuzen, J. E. Boon- stra, consul voor België te Vlissingen. drs. M. C. Verburg, directeur ETI voor Zeeland, A. Korstanje. rijksmidden- standscönsulent voor Zeeland. V. La- ban, 'gemeentesecretaris te Tholen. J. Parent, kabinetssecretaris Commissaris der Koningin Zeeland, A. L. A. Borst, adj. directeur Stichting Zeeland. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door mr. dr. A. J. J. M. Mes, op dat een grote boot die niet ge lijk hoeft te zijn aan de twee thans in gebruik zijnde grote boten op het veer Vlissingen-Breskens nodig is. Er zal op de nieuwe boot evenveel ruimte moeten zijn voor vrachtauto's als op de twee grote veerboten. De heer Van Everdingen meende dat voor een der gelijke boot niet meer personeel nodig is, dan thans in gebruik is op de kleine re boten, t.w. de „Juliana" en de „Bernhard". Het voornaamste is dat de nieuwe boot veel auto's kan over zetten en dat twee wagens tegelijk kun nen op- en afrijden. De heer L. J. van 't Westeinde voeg de aan deze opmerkingen ten slotte nog toe dat de wachttijden in Kruinin gen en Perkpolder op het ogenblik on berekenbare schade berokkenen aan het bedrijfsleven. GOES. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden is een schrijven van de Hil- versumse Kamer aan de orde gekomen, waarin de mening van de Zeeuwse Ka mer werd gevraagd over de wenselijk heid van het belastingvrij doen zijn van door het maken van overuren verdiend loon. De Hilversumse Kamer meende dat de produktiviteit in het bedrijfsleven zou stijgen door in overuren verdiend geld niet fiscaal te belasten. De meningen in de Zeeuwse Kamer bleken uiteen te lopen, maar de meer derheid voelde er niet voor overwerk belastingvrij te doen zijn. Op deze wij ze zal, werd opgemerkt, het maken van overuren worden gestimuleerd en bo vendien wordt voor een aantal werkne mers dan een uitzonderingspositie ge schapen. Dit was zowel het standpunt van het merendeel der werknemers als van dat der werkgevers in de Kamer. De heer J. M. Bakker te Goes heeft, wegens drukke werkzaamheden bedankt als lid van de Kamer, het K.A.B. zal worden gevraagd een voordracht in te zenden voor de verkiezing van een op volger. Cursussen Bij de rondvraag deelde de secreta ris mede dat de pogingen om in Goes een vijfjarige handelsavondschool te stichten niet met succes zijn bekroond omdat niet voldoende leerlingen' zijn aangemeld. De op Noord-Beveland ge voerde actie heeft vrijwel niets opgele verd. De voorzitter deelde mede dat de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer de Kamer heeft gevraagd het uitgeven van een propa- gandafolder te betalen. Dit verzoek is bij het bestuur van de Kamer niet in goede aarde gevallen. Wij willen, zei de voorzitter, wel bijbetalen in de kos ten, inaar het ontvangen van een ver zoek om „even te betalen" heeft het bestuur zeer onprettig gevonden. De heer Roose deelde tenslotte mede dat de Katholieke Middenstandsvereni gingen in Zeeland een ondernemerscur sus hebben georganiseerd. Andere mid denstandsorganisaties werd in overwe ging gegeven dit voorbeeld te volgen. Bij beschikking van de staatssecre taris van financiën dd. 24 november 1961 is de schrijver A. D. van Damme, werkzaam ten kantore van de Ontvan ger der directe belastingen en accijn zen te Goes met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961 bevorderd tot hoofd schrijver. (Advertentie) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Vloeien de Sfc.-Nicolaasverzei^ U vlot uit de pen? Of vindt U dat rijmelen maar een hele taak? In het laatste geval: houd vol! Weersta de verleiding] om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen- vaardig familielid. Dieht-het-. zelf! Weet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al la het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens-1 gezind" op voor de wind". Komt U er niet uit? Steek eea Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig kleia cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM 29 STUKS F V AXEL. In de kelder van het stadhuis woont al sinds 1939 een boerengezin in alle rust en tevredenheid zonder zich te beklagen over de plaats van hun onderkomen. Ze zijn zeer gastvrij en ontvangen graag mensen en toch doet zich het eigenaardige feit voor, dat vele mensen in Axel zelf ze niet kennen en de meeste be zoekers van buiten het land of de provincie komen, hoewel ze toch rasechte Axelaars zijn. ONDANKS HUN jeugdig vóórko men hebben ze de rust en le venswijsheid van mensen die al veel hebben meegemaakt in het leven, en ze zullen zich nergens over opwin den. Zoals de meeste Axelaars zijn ze wat behoudend van aard, en het enige dat men ze wellicht zou kun nen verwijten is, dat ze misschien een beetje pronkziek zijn. Ze zitten alle dagen in hun beste kleren thee te drinken in de mooie kamer, en het laatste nieuws te verhandelen met de vrouw van de wagenmaker die ook al op haar kerkebest is. Maar anderzijds is hun woning zeer bescheiden van aard en zou men wat dat betreft de afmetingen eerder een arbeidersgezin verwachten. TT/TLT U hun gehele inventaris bezichtigen? Ga gerust uw gang, ze zullen U geen handbreed in de weg leggen en het zelfs op prijs stellen. Ze zullen U met de zelfde melancholieke en raadsel achtige glimlach op het gezicht ne geren. De boer staat wat hautain met zijn eeuwige en eeuwenoude pijp in de hand, terwijl hij met een half oor luistert naar de praat jes van de babbelzieke wagenma kersvrouw en onderwijl denkt aan de stand van het gewas. De moe der die een innemend en fijn ge zichtje heeft, draagt zware rouw en zit wat afwezig met het kleine meisje in de „Kakstoeie" te spe len. gehele interieur en de rij ke sieraden van het gezin ver raden een welstand, die geheel in strijd is met de bescheiden om vang van hun woning die dan ook letterlijk volgepropt is met de prachtigste antieke sieraden, ser viesgoed en andere gebruiksvoor werpen. van boeren uit de omtrek in bruik leen, uit erfenissen, van verkopin gen etc. ZE doet dan ook al haar best om de steeds groeiende collec tie een beter onderkomen te ver schaffen, en de kans is groot dat over niet al te lange tijd de hele wassenbeeldenfamilie en hun kost bare Inboedel naar een pand tegen over de achterkant van het stadhuis kan verhulzen. Dit zou een heel gro te verbetering betekenen, want dit museum, al zijn de afmetingen ook bescheiden is een juweeltje. Vooral omdat men als het ware zo bij een oud boerengezin binnenstapt, en men de saaie en vervelende vitri nes, zoveel mogelijk heeft geweerd. EEN GROTE vitrine is echter bijzonder aardig. Ze doet een beetje denken aan de grote broed machine uit de Artis waar men de ontwikkeling van een kuiken in het ei nauwkeurig kan volgen. Hier kan men namelijk de ontwikkeling van het kind naar de volwassenheid vol gen aan de hand van de kleding die bij de oude hoerendracht steeds verschilde naar de leeftijd. Een prachtige collectie oude foto's toont ook dat er in de antieke diacht wel degelijk een mode bestond. Zo kon men van jaar tot jaar de schou ders van de dames hoger zien wor den, tot ze eruit zagen of ze onge lukkig waren, waarbij het toppunt van de mode was bereikt. Sindsdien begon de klederdracht uit te ster ven. In Axel ziet men de mooie oude dracht met de complete bijbehoren de sieraden nog maar zelden dra gen. DE KOSTEN zullen hiervan wel de schuld zijn, want voor en al eer men zich zo op zijn boers uit gedost op straat kan vertonen moet men toch wel zo'n 1800 gulden op tafel leggen. In het Axelse museum pje kunt u altijd wel iemand vinden di>e u dit alles haarfijn uit de doeken wil doen, is het niet de heer Essel- brugge dan wel een ander, want al mag de grote meerderheid van de Axelse bevolking nooit een stap bin nen hun eigen museum hebben ge zet, de rest draagt het des te meer liefde en toewijding toe. In ieder geval isliet een bezoek dubbel en dwars waard en zeker wanneer men na ver loop van tijd een nieuw en ruimer pand kan betrekken want dit is zeker geen over bodige luxe TT,7 AT bezielt daar die mensen toch om hun levensdagen maar te slijten in de stadhuiskelder; meest al in het donker om electriciteit te sparen. Ze steken alleen het licht op als de heer A. P. Esselbrugge op visite komt, meestal met één of meer introducées, want hij mag zich tot de intieme kennissen van de familie rekenen. Och het zijn maar wassen pop pen, maar toch heeft hun huiska mer, een piepklein maar bijzonder aantrekkelijk museumpje, een heel aparte en intieme sfeer. Maar jam mer genoeg is het veel te klein. De betovergrootouders van de familie leven in een kamertje dat nog veel kleiner en wat armoediger is, en ook zij snakken naar wat meer ruimte. De vereniging die dit mu seumpje in 1936 heeft gesticht, is heel actief, en heeft in de afgelopen ja ren heel wat mooie zaken onder het stadhuis bijeen weten te brengen, De ouderdom wordt gediscrimineerd. Om op een leeftijd van ruim 250 jaar weggestopt te worden in een klein kelder kamertje valt niet zo meet Maar deze mevrouw blijft er kennelijk rustig onder en mijmert een beetje bij het vuur. KAPELLE. Hotel „De Zwaan" was dinsdagavond tot de laatste plaats be- zet voor de bijeenkomst van de afde. ling Kapelle-Biezelinge van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen welke die avond een historisch spel over Kapelle voor het voetlicht bracht. Aan de hand van de Kroniek van Bijlo had mevr. Meyaard een spel in vier taferelen geschreven over het ver leden en heden van Kapelle en de heer B. J. J. R. Walrecht had voor schit terend afgewerkte bijpassende decors gezorgd. De costumering, aangepast bij de tijd waarin de taferelen sjjeelden, was door eigen leden voortreffelijk ver zorgd. Het eerste tafereel liet de structuur van de gemeente Kapelle in het verle den zien. De aanwezigen werden weer herinnerd aan de tijd toen machtige burchten in en rond Kapelle lagen. De ze burchten zijn al lang verdwenen maar hun namen leven nog voort in het heden. In het tweede tafereel werd een beeld gegeven van de lakenweve rij waardoor Kapelle, enkele honderden jaren geleden, beroemd was. Helaas ging dit verloren toen Kapelle het on derspit moest delven in een proces over deze aangelegenheid met Goes. De bewoners van Kapelle zaten ech ter niet stil. Zij mochten geen laken meer weven en schakelden over op de meekrapteelt voor de verfindustrie. Weer was er sprake van een snelle op komst en een goede tijd voor Kapelle. De chemie kwam echter naar voren en de meekrapteelt was niet meer no dig. Kapelle versaagde echter niet. Nu schakelde het over op de fruitteelt en met het tafereel waarin dit werd uitge beeld, kwam men in het heden. Er werd getoond welk een grote ontwikke ling de fruitteelt in Kapelle heeft door gemaakt en er werd met dankbaarheid gewag van gemaakt hoe het thans dank zij de fruitteelt een van de meest welvarende dorpen van Zeeland is ge worden, bekend in het gehele land. Bij elk tafereel hoorden folkloristische dan sen van de eigen volksdansgroep van de plattelandsvrouwen. Verder mag ze ker ook niet onvermeld worden gelaten de solozang van mevr. Bekenes. Na de pauze brachten dhr. en mevr. Mal- lekote-de Puit met de gitaar verschil lende vrolijke liedjes en mevr. Ganse man declameerde Zeeuwse schetsen. AXEL. Dinsdagmiddag omstreeks half zes gebeurde aan de spoorwegover gang te Axel een botsing tussen een per sonenauto, bestuurd door de heer J. J. C. W. te Axel, en de bromfietsberijdster, mevrouw A. Goosen-Witte uit Zaamslag. De botsing ontstond toen W. rechtsaf wilde slaan, richting oudeweg en geen voorrang verleende aan het rechtdoor- gaand verkeer. Mevrouw G. W. viel bij de botsing en moest op advies van dok ter Schiltman naar het Juliana-zieken- huis te Terneuzen worden vervoerd, daar zij vermoedelijk een hersenschudding opgelopen had. Zij had ook een diepe hoofdwonde. In de nacht van dinsdag op woensdag is mevrouw G. W. aan de verwondingen overleden. Zij was 43 jaar, was gehuwd en had een dochter. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts 1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent") per maand a ƒ2.43") per kwartaal a 7.—*) Naam: Straat: Woonplaats: Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3