WEST -SIBERIE: GESLOTEN BOEK w Wonder van Tilburg trekt vele experts Genezen van reuma op de goede weg SPIONAGE IN RUSLAND ZWARE STRAFFEN VOOR DE RUSSISCHE MENS SPIEGELT ZICH ZACHT IN EEN ZELFGEMAAKTE SPIEGEL ALLES AAN DE LOPENDE BAND he he ij* Vergadering kiest nieuw presidium sir hugïTbateman smith overleden Effect Watersnood Weinig Brandstof Het geheim van die metalen schijf BESPARING Aangepast Reders negeren besluit van Produktschap Vijfduizend mariniers naar Nederland DUITSE BARK AAN DE PARKKADE Donderdag 30 november 1961 Pag. 11 Onze correspondent in Moskou beschrijft in zijn tweede artikel over zijn reis door Siberië de resul taten van de vijf- en zevenjarenplannen. Cynische leugens maken het leven - MKltëfcfö Moskou" vindt het maar het beste, wanneer nieuwsgierige vreemdelingen per vliegtuig reizen; ze kragen dan minder te zien. Het is waar dat het vliegtuig het enige comfortabele verkeersmiddel is in de uitgestrektheden van Europees en Aziatisch Rusland. Sowjetjeugd amuseert zich zo goed mogelijk aan de oevers van het reus achtige Baikalmeer. Van onze medische medewerker /~\NDER de naam reuma wordt V' een groep ziektes onderge bracht, die als gemeenschappelijk kenmerk hebben, dat ze het bewe gingsapparaat van het menselijk lichaam aantasten. Prof. dr. W. A. Kuenen gaf in 1940 de volgende de finitie, die nog steeds bruikbaar is. „Onder reumatiek wordt een ver scheidenheid van aandoeningen sa mengevat, die spieren, zenuwen, ge wrichten en het bijbehorende bind weefsel overvallen. Hierbij treden pijnen, functiestoornissen en vaak ook zwellingen op ten gevolge van een ontsteking van de aangetaste delen. Deze ontsteking verloopt acuut of chronisch, kan volkomen genezen of blijvende veranderingen achterlaten. Zij voert nooit tot etter vorming". Van een acuut ziekteverloop spreekt men, als de ziekte plotse ling en hevig begint, kort duurt en na niet al te lange tijd geneest- Een chronische ziekte is geken merkt door een slepend verloop; de ziekteverschijnselen ziin dan in het algemeen minder hevig. ,,De pijnen en andere stoornissen bij reuma reageren vaak op na tuurkundige prikkels, die het orga nisme van buitenaf treffen, zoals warmte, koude, droozte, vochtigheid, tocht, elektrische lading van de at mosfeer etc". Uit deze omschrijving blijkt wel, hoe veelomvattend het reumabegrip is en hoeveel factoren verantwoor delijk kunnen zijn bij het ontstaan van reuma. De naam reuma dateert reeds uit de vroegste oudheid. Waarschijn- 'ük is die van Gaienus (130-201 na Chr.) afkomstig Hij kende reeds het colchicine, een geneesmiddel, dat nu nog bij de behandeling van ">ima wordt gebruikt. Paracelsus (14931541) kende reeds het goud a's anti-reumaticum. Door de ont wikkeling van de bacteriologie in het einde van de vorige eeuw werd het mogelijk de bacteriële ontste kingen die daarvoor ook onder het hoofdstuk reuma vielen van de ech te reumatische ziekten af te splitsen. Een van de belangrijkste vormen van reumatische ziekten is het acu te reuma, een plotseling optreden de aandoening van de gewrichten, vooral op jonge leeftijd. De aandoe ning verspringt vaak van het ene gewricht naar het andere. Vooral de 'rote gewrichten van de arm en het been zijn aangedaan. TVE tweede hoofdvorm is het chro- nische reuma, dat langzamer hand sluinend oo oudere leeftijd vooral de kleine gewrichten van hand en voet aantast. Naast enige zeldzame vormen van -euma kennen we verder nog het z.g. weke delen reuma als spit en -schias als de derde belangriike hoofdgroep. Deze aandoeningen zijn mefstal van voorbiigaande aard. Jicht en gewrichtsontstekingen kunnen verschijnselen geven, die oo reuma liiken. Deze ziektebeelden behoren niet *ot de reumatische ziek ten in engere zin- Aangezien reuma in de eerste niaats het bewegmgsapnaraat en vooral-de gewrichten aantast, bete kent reumatiek een grote bewe- «ingsbeperking zoor de lijder Dit h-pft vaak ernstige sociale en eco nomische gevolgen, als arbeidson- --se*-'k.heid zodat a'gehele of ge deeltelijke invaliditeit het gevolg is "n 1951 werd b.v in Nede^and ze ventig milioen gulden uitgekeerd -in ziektp- en 'nvaiteiteitszeld ten -tevolge van reuma Bii een recent -n-torznek naar de gezondheid van bejaarden van 65 jaar en ouder, n'oek da' on»pveer twintig nroppnt van de mannen en ongeveer dertig ^roeent van de v-noven reumati sche klachten hadden. woe de vpr«chil'ende vormen van ■euma Drecies ontstaan is nog niet '°kend hoewel er verschillende 'actoren ziin die he' ontreden van ■oimathdip ripktpn beïnvloedpn. Een belangrijke factor is de leef- 'i-d H-* chronische reuma treedt meestal oo oudere leeftijd op. Het acute reuma is meestal een kinder ziekte. Met het verouderen van de Nederlandse bevolking zal het chro nische reuma toenemen. Verder zijn erfelijke factoren van invloed Sommige vormen van reuma zijn sterk aan bepaalde families gebon den. Bij het acute reuma zijn be paalde bacteriën in het spel. Vol gens de psychomatisehe denkrichting in de geneeskunde, die geestelijke invloeden van belang acht voor het ontstaan en het verloop van een lichamelijke ziekte, zou reuma me de door geestelijke factoren worden beïnvloed. De invloed van het kli maat is bij reuma erg onzeker De reumapatiënt vindt zelf een droog klimaat met niet te lage tempera turen en met geringe temperatuurs- schommelingen het prettigste. Een vochtige woning schijnt ook een slechte invloed op het ziekteproces te oefenen. DE behandeling van het reuma splitst zich in twee hoofdgroepen. Tot de eerste groep behoren de z-g fysische therapie en de revalidatie Onder fysische therapie wordt een behandelingswijze verstaan, die ge bruik maakt van natuurkundige krachten als warmte, koude, licht, elektriciteit, enz. Verder wordt tot haar gebied gerekend de massage en de oefentherapie. Het doel van de fysische therapie is door de na tuurkundige prikkel of door de mas sage een verwijding van de bloed vaten te krijgen in het aangedane gebied, waardoor ten gevolge van de vermeerderde bloeddoorstroming een gunstige invloed op het ziekte proces wordt geoefend, doordat dan een intensievere stofwisseling mo gelijk is. Door de revalidatie en de oefentherapie wordt geprobeerd de oorsoronkelijke functie van het be wegingsapparaat zoveel mogelijk te herstellen, waardoor de patiënt ac tief aan het leven kan blijven deel nemen. Duizenden jaren voor onze jaartelling waren de massage en de fysische therapie reeds bekend. De oude cultuurvolken kenden haar reeds, zodat zij kan bogen op een oude medische traditie. Een veel jongere tak van therapie bij de reumabehandeling is de me dicamenteuze. die door de ookomst van de moderne farmaceutische in dustrie de laatste vijftig jaar tot grote bloei is gekomen. Naast de klassieke goudtherapie ziin moderne pijnstillers ontwikkeld. Tot de mo dernste behandelingsmethoden be hoort die met hormonen uit de voorkwab van het hersenaanhang- sel of de hypofyse en uit de bijnie ren D.oor deze stoffen neemt de zwelling van de gewrichten af, de bewegingsmogelijkheid neemt toe en de pijn vermindert. Deze stof fen moeten beslist niet als een soort wondermiddelen worden beschouwd, want de beschadigingen, die door het reumatische proces in de ge wrichten zijn veroorzaakt, gaan niet volkomen terug. OP het laatste internationale reu- matologencongres in Rome in sentember van dit jaar is uitvoerig gesproken over specifieke stoffen, die bij reuma In het lichaam zelf veroorzaakt zouden worden en die als het ware de eigen gewrichten zouden beschadigen. De aanwezig; heid van deze z g. antistoffen bi' reuma is echter nog niet met zeker heid vastgesteld. Reuma is nog een verzamelnaam voor een groen gelijkvormige ziek ten. waarvan de oorzaak nog ondui- de'Pk is Hoewel er reeds veel be reikt is om het lijden van de rep- maoatiënt te -erzachten met be hulp van de fysische en de medica menteuze therapie, kunnen we met het bereikte resultaat nog geenszins tevreden zijn Veel moeite en in spanning zal men zich nog moeten getroosten om onze reumapatiënten nog betere mogelijkheden te kunnen geven voor hun genezing. AT IN SIBERIË stoort, zoals trouwens overal in de Sowjetunie, is niet de werkelijkheid, maar de ontkenning ervan, de voortdurende houding van doen-alsof-je-neus-bloedt en van maar-zo-is-het-toch-overal-elders-in-de-wereld -ook. Het zeer strikte politietoezicht op vreemdelingen is er een voorbeeld van. Zo ook de beperking van de bewegings vrijheid, Voor beide zaken kan overigens, gezien de heersende achterdocht jegens buitenlanders, misschien een gegronde reden worden aangevoerd. MAAR de ene helft van diegenen die het kun nen weten ontkent dom weg het bestaan van restricties en komt aan met bezwaren van practische aard zo als slechte wegen, geen hotels. De an dere helft pareert door te zeggen dat ook buiten de Sowjetunie slechts col lectief en gecontroleerd toerisme mo gelijk is. Het is hun niet duidelijk te maken dat een Nederlands toerist, als hij naar Parijs denkt te gaan, niet van te voren toestemming hoeft te vragen om ook Fontainebleau te mogen zien. De onjuistheid van het beeld van het leven in andere landen en er zijn nog talloze andere gevallen te noemen kan de Sowjetrussen eenvoudig niet bijgebracht worden omdat het een levensbehoefte is geworden zich aan anderen zacht te spiegelen, in een spiegel van eigen fabrikaat bovendien. 'ET HARDE LEVEN van alle dag is alleen dragelijk in de wetenschap dat het elders even slecht of nog slechter is. Vandaar ook het succes van de Sowjetpropagnda, die de meest cynische leugens ingang kan doen vinden, omdat en voorzover de slachtoffers ze geloven willen. Niet alleen Sowjetburgers ondergaan het effect van de officiële waarheid, ook als buitenstaander krijgt men op den duur de behoefte de vruchten van vijf- en zevenjarenplannen nu eens in concreto te zien, de staalkombinaten, de stuwdammen en kunstmatige me ren, de ontginningstechniek in de mijnindustrie. Mogelijk is dat alles in Siberië zo fabelachtig als wordt voor gegeven, maar wat men te zien krijgt stelt teleur. West-Siberië, waar de grootste ontwikkeling aan de gang is, blijft een gesloten boek. Het grote staalcentrum op de oostelijke hellingen van de Oeral, dat dateert uit het tweede vijfjarenplan, is ontoeganke lijk hetgeen ook het geval is met No vosibirsk, waar een buitenlander op zijn hoogst het restaurant van het vliegveld mag zien, als een noodlan ding daartoe dwingt. /AOST-SIBERIË, met als centrum v-' Irkoetsk aan het legendari sche Baikalmeer, is in beperkte mate te bereizen. Het gebied bevindt zich nog geheel in een voor-industrieel sta dium waarin men nauwelijks begon nen is met de exploitatie van de natuurlijke hulpbronnen, zoals steen kool, waterkracht en hout. Zover zelfs is het verre Oosten nog niet, waar men zich naar mij uit gesprekken bleek door de centrale planners stiefmoederlijk bedeeld voelt. De jaar lijks terugkerende watersnood maakt op pijnlijke wijze de noodzaak duide- delijk de Amoer te beteugelen, maar zelfs de plannen daarvoor bestaan nog niet. Het is echter niet alleen een econo mische kwestie maar ook en mis schien bovenal een politieke, omdat de Amoer over honderden kilometers de grens vormt met China. Sinds 1956 zijn besprekingen gaande, maar de Russisch-Chinese commissie die in Khabarovsk zitting heeft is nog tot geen enkele conclusie gekomen. Zo modern als de vliegtuigen zijn, zo vreemd ouderwets doen de sta tionsgebouwen op vele vliegvelden aan. Dit is de keuken van het sta tionsrestaurant in Olekminsk. bruikt zou kunnen worden gaat zo doende verloren. Vandaar dat hard gewerkt wordt aan een pijpleiding die de Oeral-olieveiden verbinden zal met de Stille Oceaan. De Japanners is on langs door vice-premier Mikoyan aan geboden het oostelijk deel van dit pro ject te mogen aanleggen, in ruil voor langdurige Russische olieleveranties, hetgeen Amerikaanse belangen weinig welkom zal zijn geweest. ET BESEF, achtergesteld te zijn bracht een van de nota belen onder woorden, toen hij op de vraag wat in dit veroostelijke deel van het land het meest bezienswaardig was antwoordde: „Ach, u komt uit Moskou, dan hebben wij u weinig te bieden." Experts van de regionale economi sche raad waren meer optimistisch en leefden geheel en al in de plannen om tussen Amoer en de Boureia een industrieel complex te bouwen dat in Sowjetjargon wordt aangeduid als „vierde energiebasis". Zolang het derde complex, in de buurt van Irkoetsk, nog niet gereed is gekomen zal men het moeten doen met de Amurstal-fabriek in Komsomolsk stad van de Sowjetjeugd de eni ge plaats waar in het Russische verre Oosten staal wordt gefabriceerd. ZERERTS is in voldoende mate aanwezig men sprak zelfs van reserves van vijfhonderd miljoen ton maar het zwakke punt is de brandstof die in de vorm van olie per pijpleiding van het eiland Sak halin wordt aangevoerd om op het vasteland in raffinaderijen verwerkt te worden. De totale produktie is on geveer een miljoen ton per jaar. zodat het tekort moe! worden aangevuld door olietransporten over de Transsiberische spoorlijn Kostbare laadruimte die voor andere meer hoogwaardige produkien ge- Wereldraad van kerken NIEUW DELHI. De derde alge mene vergadering van de Wereldraad van Kerken zal vandaag een nieuw presidium en een nieuw centraal co mité kiezen voor dé periode van zes jaar tot aan de volgende algemene vergadering. De met de kandidaatstelling belaste commissie heeft woensdag als kandida ten voor de zes voorzittersfuneties van de Wereldraad aangewezen ds. Martin Niemöller, van de Duitse Verenigde Evangelische Kerk, dr. Michael Ram sey, aartsbisschop van Canterbury en hoofd van de Anglicaanse kerk, sir Francis I Biam, gouverneur van Oost eria en leke- '-'der van d- Niger anse Presbyteriaanse kerk, aartsV>!s schop Iakovos van de Grieks-orthodoxe kerk van Noord- en Zuid-Amerika, dr. d C Moses, hoofd van het Hislor college in Nagpur (India) en Charles Parlin lid van de Amerikaanse Metho- distenkerk, uit Englewood, in de staat New Jersey. Aartsbisschop Iakovos is het enige ook voor het nieuwe bestuur kandidaat is gesteld. Tot de kandidaten voor het nieuwe centraal comité, dat honderd leden telt. behoren leden van alle in de Wereld raad vertegenwoordigde kerkgenoot schappen. De Russisch-orthodoxe kerk, die vo rige week als lid tot de Wereldraad werd toegelaten, zal vijf leden in het centraal comité hebben, en de orthodoxe kerken tezamen twintig. Als de kandidaten overeenkomstig de aanbeveling worden gekozen, zal Oost- Europa in het centraal comité met elf leden vertegenwoordigd zijn, onder wie de leider van de Russische delegatie, aartsbisschop Nikodim. LONDEN (AP) Sinds gisteren is Sir Winston Churchill de laatste nog levende officier van het Britse 21ste Lancers Regiment, dat in 1898 de historische charge bij Omdoerman in Soedan uitvoerde. Gisteren overleed nl. de 89-jarige Sir Hugh Bateman Smith die met Churchill in Soedan had gevochten. Toen de Lanciers ten strijde trok ken tegen de Soedanezen die onder leiding stonden van de godsdienstige fanaticus Mahdi, verloor het regiment zeventig man aan doden en gewonden. Van een onzer verslaggevers TILBURG. Van het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg uit is de victorie begonnen. Sinds het de primeur voor West-Europa had met de invoering van een nieuw systeem voor de voedselvoorziening van pa tiënten en personeel, komen uit vrijwel alle landen van dit werelddeel experts naar het wonder in Tilburg kijken. Het Diaconessenhuis in Leiden heeft al eenzelfde installatie besteld. Het academisch zieken huis van de Vrije Universiteit in Amsterdam en het nieuwe gemeenteziekenhuis in Vlaardingen hebben plan nen in dezelfde richting. Uit Duitsland heeft een heel rijtje ziekenhuizen aan Tilburg laten weten: „Wij gaan hét ook doen". De keuken van het Sint Elisabeth ziekenhuis heeft intussen iets weg van een moderne industrie. Iedere ochtend van en tot twaalf uur draait er een lopende band. Iedere minuut ontstaat er op tien gezellig gekleurde plastic dienbladen evenveel prettig geserveer de warme maaltijden, met keus uit twee menu's en veertig diëten. Twintig transportwagens bedienen in één rit het hele ziekenhuis. In één uur tijds hebben zeshonderd patiënten hun complete warme maaltijd vóór zich staan. Zelfs voor de verst ver wijderde afdeling geldt nóg, dat het eten binnen zeven minuten van de band op het bed komt. Het hele ziekenhuis van hoog tot laag is enthousiast, want dit zijn nog maar een paar van de vele voordelen van het zogenaamde „Dri-heat ganymede" systeem. De clou zit in een kleine me talen schijf, die tevoren wordt ver warmd in naast de lopende band staan de ovens. Daarbij hoort een driedelig bord: een roestvrij stalen onderbord, een dito deksel en daar tussen een gewoon aardewerk bord'. UUR LANG „Dit is het hele geheim", vertelde de heer G. H. van Geijlswijk, hoofd van de huishoudelijke dienst. „De me talen schijf, die in het onderbord wordt gelegd, kan het voedsel een uur lang net zo warm houden als het wordt opgediend- Er komt echter nog het een en ander bij. Vroeger hadden wij drie uur nodig voor het klaarmaken en verdelen van de maaltijden. De soep die om twaalf uur werd opgediend, stond om negen uur in d'e ochtend al kant en klaar. De aardappelen moes ten drie uur van te voren worden op zet." ,.A1 die tijd moest het eten worden warm gehouden en in de dienkeukens nog eens worden opgewarmd. Toch kwam het half koud en na verlies van veel vitaminen bij de patiënten. Nu niet meer. Met het „verpieterde zie kenhuiseten" is het in Tilburg afge lopen. Dat is een belangrijk ding, want kleuren zijn ook bij onze maaltijden van meer belang dan u misschien denkt. „Men eet ook met de ogen" is een maar al te waar gebleken gezeg- „HEERLIJK" In Tilburg ziet het eten er fris en vers uit. „Heerlijk", is de reactie van me vrouw A. van Oort uit Hilvarenbeek, als zij met twee van haar zaaigenoten aan de maaltijd zit. Zy kan het weten, want zy heeft al twee keer eerder in hetzelfde ziekenhuis gelegen. „Het fqne is", gaat zij verder, „dat wij na de soep niet hoeven te wachten op de rest, We krygen nu alles tegelyk opgediend en het gezelligste is wel ö'at we gezameniyk kunnen eten." Ook dat is winst. Geen geren en ge vlieg meer op de afdelingen. De ver pleegsters hebben meer tijd zich met de patiënten bezig te houden. Zuster N. Cillessen uit Goirle be aamt het graag: „Vroeger waren we pas om half één klaar met het rond brengen. Toch begonnen we al kort na elf uur met het ophalen en het stuk voor stuk weer opwarmen van wat er op tafel moest komen. Nu heeft iedereen op onze hele afdeling bin nen vyf minuten de maaltyd van a tot z bij zich. Is er iemand weg, of maakt een dokter net zyn ronde, geen bezwaar, het eten blijft toch heet." Zo is iedereen zeer content met de nieuwe gang van zaken. Ook de lei ding, die in Tilburg net zo goed als overal elders met te weinig mensen zit. Het nieuwe systeem heeft in ieder geval al het werk van tien meisjes van de huishoudelyke dienst uitge spaard. Dat betekent onder andere, dat nu althans het verloop kan worden opgevangen. OP ROLLETJES In de keuken zelf gaat het letter lijk en figuurlijk allemaal op rolletjes. De band loopt nu met een capaciteit van tien plateaus per minuut. Het is een tempo, dat geconcentreerd werken mogelijk maakt voor de tien meisjes die bij de band de porties opscheppen uit de verwarmde uitschepwagens. In één wagen kunnen zes verschil lende soorten aardappelen of groenten zitten, maar de' kleuren op de kaart van iedere patiënt vertellen de meis jes precies, welke soort en welke hoeveelheid zij op een bord moeten scheppen. .Dat bracht de noodzaak mee, alle meisjes tevoren te testen op kleuren blindheid en reactievermogen. De praktijk heeft al gauw geleerd, dat vergissingen vrijwel zijn uitgesloten, ondanks de vele verschillende diëten. Mocht iemand toch een fout maken, dan staat aan het einde van de band altyd nog zuster Johannia, de diëtiste die haar aan snel zien en beoordelen gewende ogen over de tableaus laat gaan. Aldus is nog de extra zekerheid ge schapen, dat iedere patiënt precies krijgt wat hij moet hebben. De kaart zelf gaat mee naar de man of de vrouw in het ziekbed. Het lijkt een kleinigheid, maar ook dit heeft zijn psychologisch effect. De patiënt voelt: Ik ben hier geen nummer, maar een individu. Dit is voor my klaar ge maakt. Er Is nog iets anders. Op grond van de gegevens op de kaarten kan de keuken tevoren precies uitrekenen, hoeveel er voor iedere maaltyd nodig Is. Vroeger was dat wel een beetje an ders. Het is wel gebeurd, dat een af deling met 32 bedden veertig of meer porties bestelde. Het personeel deed dat uit vrees dat er te weinig zou De keuken van het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg in haar nieuwe gedaante. In het midden de lopende band waarop de maaltyden worden samengesteld. Links en rechts de verwarmde uitschepwagens, en aan het einde van de band de diëtiste, die de maaltijden controleert. zyn, maar ook wel om zelf extra mee te kunnen eten. Sindsdien is er op resten en verlies al drie procent be- Ook daarmee zijn de mogelijkheden nog niet uitgeput. Het hoofd van de huishoudelijke dienst is al aan het uit dokteren, hoe hij het systeem ook kan gaan toepassen op het klaarmaken en verdelen van de broodmaaltijden. Een Nederlandse industrie werkt aan de ontwikkeling van een oven, die met hoogfrequente stralen diepgevroren ingrediënten vooi maaltijden binnen enkele seconden gereed maakt voor consumptie. De capaciteit van de oven kan zo worden afgesteld, dat hij kan worden gekoppeld aan de lopende band. Al deze dingen samen zyn er de oor zaak van, dat het vakmanschap van de koks in de keuken veel meer dan tot dusver tot zijn recht kan komen.. Zo is het in Amerika bedachte systeem in ons land aangepast aan de Nederlandse voedingsgewoonten. Het is de verdienste van het Sint Elisa bethziekenhuis in Tilburg en vooral van de geneesheer-directeur dr. J. B. Stolte geweest, dat het als eerste in West-Europa de belangrijke stap van de overschakeling heeft durven zetten. Het systeem is vry kostbaar en grijpt in de interne ziekenhuisorganisatie ver om zich heen. De winstpunten zijn echter zo groot, dat alle in Tilburg op bezoek komende experts in enthou siaste stemming de terugreis aan vaarden. DEN HAAG. De haringreders, aan gesloten bü de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij, hebben be sloten de aanvoer van gezouten haring te beperken. Zy zullen na 5 december niet meer gezouten haring aanvoeren dan 150 kantjes per schip per reis. Dit besluit van de reders staat lijn recht tegenover de beslissing die het be stuur van het Produktschap voor vis en visprod'ukten vorige week nam. Het voor stel van de reders om de aanvoer te be perken werd toen in het produktschap afgestemd met elf tegen zeven stemmen. De reders willen het accent van de aanvoer verleggen van gezouten haring naar verse haring, omdat de behoefte aan gezouten haring thans niet bijzonder groot is. De onderling gemaakte afspraak de aanvoer te beperken geldt tot het begin van de teelt 1962. Zo krijgen de patiënten ln Tilburg nu hun warme maaltyden (gloeiend heet) opgediend. Op het plateau de kaart, waarop de samenstelling van de maaltyd in klenren is genoteerd. Van onze correspondent BONN Het Duitse échtpaar Adolf en Hermine Werner uit Karlsruhe is door het militaire tribunaal te Kief wegens spionage voor de Verenigde Staten veroordeeld tot vijftien, res pectievelijk zeven jaar vrijheidsstraf. De man moet vijf jaren in de gevan genis doorbrengen en de vrouw één jaar, de overige tijd in werkkampen. DEN HAAG (AP). Het vliegdek- schip Essex en zeven jagers van de Amerikaanse zesde vloot zullen een be zoek van acht dagen aan ons land bren gen. De vlooteenheid zal op 21 december in Rotterdam aankomen. De vijfduizend officieren en manschappen zullen Kerst mis doorbrengen in Den Haag, Amster dam en Rotterdam. Werner verzocht in zijn laatste woord om clementie; hij was een slachtoffer geweest van de Ameri kaanse geheime dienst, zei hij, en hij betreurde het „de gastvrijheid van het Oekrainse volk te hebben misbruikt". Volgens hem had 95 pet. van de foto's en aantekeningen die hij onderweg had gemaakt niet met spionage van doen; zij moesten in dit tijdperk van atoombommen en raketten als primi tief worden beschouwd. Ook mevrouw Werner verzocht om clementie. Zij maakte de rechter erop attent dat zij thuis drie kinderen heeft. Van de spionageopdracht van haar man was zij niet op de hoogte voordat men in de Sowjetunie was aangekomen. De straf van Werner is zwaarder dan die van de onlangs veroordeelde beide Nederlanders en de beide Duit se studenten en ook zwaarder dan die van Powers, de piloot van de U2. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het nieuwe oplei dingsschip van de Westduitse marine, de bark Goreh Fock meerde gistermorgen aan de Parkkade voor een onofficieel bezoek aan Rotterdam. De bark, met een waterverplaatsing van 1.900 ton, is het tweede opleidingsschip dat de naam van deze Duitse dichter draagt; de eerste Gorch Fock, die in 1933 in de vaart kwam, is na de Tweede Wereldoorlog overgenomen door de Rus sische marine en vaart thans onder de naam Towarisch. De Goreh Fock staat onder commando van kapitein-ter-zee Wolfgang Erhardt en behalve een bemanning van zestig kop pen zijn er 150 kadetten aan boord. Het in 1958 in de vaart gekomen opleidings schip kan tweeduizend vierkante meter •il voeren. Zaterdag- en zondagmiddag tussen twee en vijf uur is iedereen welkom aan boord.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11