TAPTOE DELFT IN GOES Indien de raad medewerking verleent Entourage voor zomer vergadering der Z.L.M. HHI5 door Zeeland Eén instelling maatsch. zorg in Middenschouwen OPGRAVING TE DOMBURG Kerk kan zich onmogelijk afzijdig houden van sociale veranderingen SLUITENDE BEGROTING IN SINT LAURENS w INITIATIEF VAN V.V.V. Op de markt Roode Kruis-filmdag in Burgh Gunstig Uitvoering Tremola Heer Hendrik voerde Vader Diekemaop Toon Hermans schrijft liedjes voor jeugd- manifestatie Kan tekort badhuis kleiner worden? d' Oprechte amateur"" op de planken Uitvoering in Wemeldinge J aarvergadering G.J.V. Nieuwdorp Chr. Besturenbond Goes hield propaganda-avond De heer J. W. van 'tHoff overleden Torenuurwerk Uitbreidingsplan van Nieuwvliet goedgekeurd „Landbouwschap, een lust of een last" Begroting Kamer van Koophandel Oud-burgemeester Van 't Hoff in raad herdacht J. van der Bijl begraven BON t Woensdag 29 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 (Advertentie) Van een onzer verslaggevers GOES. Hoogstwaarschijnlijk zal de volgende zomer de taptoe Delft in Goes worden uitgevoerd! B. en W. van Goes zullen in de raadsvergadering van 7 december de raad verzoeken medewerking te verlenen aan de organisatie van de taptoe op 26 mei of 2 juli 1962. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die alvorens het gemeentebestuur om mede werking te verzoeken, erin is geslaagd de Zeeuwse Landbouw- tnaatschappij voor het houden van de populaire taptoe te interesseren. sen voor in totaal 5600 tot 5800 bezoe kers. De V.V.V. verzoekt bovendien om medewerking voor het verlichten van de markt en over de beschikking van de gemeentelijke geluidsinstallatie. Omdat de Stichting Taptoe Delft een garantie van 10.000 gulden verlangt, te betalen binnen drie dagen na het op treden, verzoekt de V.V.V. de gemeente Zoals bekend organiseert de Z.L.M. regelmatig tentoonstellingen. Hoewel er voor 1962 geen bijzonder evenement op het programma staat, zou de Z.L.M. echter graag de normale zomerleden- vergadering door de taptoe Delft doen opluisteren. De financiële medewerking die de Z.L.M. derhalve wil verlenen stelt zij zich voor in de vorm van een garan tiestelling, een bijdrage in een eventu eel tekort en het afnemen van een groot aantal toegangsbewijzen. Het spreekt nl. vanzelf dat aan het optre den van de verschillende militaire ka- pels in Goes de nodige financiële con sequenties zijn verbonden. Het bestuur van de Stichting Taptoe Delft raamt de kosten op 14.500 gulden, terwijl het be stuur 10.000 gulden vergoeding is ver schuldigd. Het bestuur van de V.V.V. van Goes heeft naar aanleiding hier van de hulp van de gemeente ingeroe pen. Ten eerste wordt verzocht de markt beschikbaar te stellen, aangezien deze zich bijzonder goed leent voor het hou den van een taptoe. De mogelijkheid bestaat aan beide zijden van de markt tribunes te plaat- BURGH. In de Westhoek was weer de traditionele filmdag van het Rode Kruis. Organiserende vereniging was de afdaling Schouwen (W) van het Ned. Rode Kruis. Des avonds was het aantal bezoekers iets minder dan we gewoon zijn op de ze filmavond; nu waren het ongeveer 125 personen. Het was Jhr. A. v. Citters die namens de afdeling de aanwezigen welkom heette. Het speet spreker dat mevrouw Boot-Fokker deze maal we gens ziekte verstek moest laten gaan. Ook he+ werk van het Jeugd Rode Kruis werd door hem aangehaald, evenals de E.H.B.O. cui sus waarvoor weer zeer veel belangstelling bestaat. Verder vroeg Jhr. v. Citters ipeciaal de aan dacht voor de beademingspatiënten. Dit z:;n de zieken die in de iizeren long moeten vertoeven. In hot Henri Dunant F' s 7.'<ï) dit iear oroeven genomen die uitstekend geslaagd zijn. iDe proeven vr ?"-n e°n voortdurende aanwezigheid van een arts. De her.r Kiors vroeg de aandacht van de aanwezigen voor de hoornvliestrans- p.an'at e, waardoor blinden weer ziende gemaakt kunnen worden. Gegadigden k ir.n-n alleen bii testamentaire beschik king hun ogen afstaan terwijl verder de n?i:"n4en ;n ziekenhuis oogenomen moeten ziin. Het afgelopen seizoen zijn v—er honderden mensen het gezichtsver mogen teruggegeven. De verloting f79.75 on Zoa^s ook elders op voorts 5.000 gulden hiervan te willen be talen. Het resterende deel zal worden opgebracht door de Z.L.M. en eventu eel andere geïnteresseerden. Ook vraagt het bestuur van de V.V.V. een bijdrage in een eventueel tekort van de organi satiekosten. Dit bedrag zal waarschijn lijk gedeeltelijk door de Z.L.M. en de gemeente worden gedekt. Maximum zal dit komen op een som van 3500 gulden, dus 1750 gulden ten laste van de ge meente, Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de V.V.V. te trachten vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting te ver werven, maar het is gebleken dat op grond van de geldende verordeningen de mogelijkheid tot het verlenen van vrijstelling van belasting niet aanwezig is. Desgevraagd deelde heer Haasdonk, voorzitter van de V.V.V. Goes, ons gis teravond mede dat de vooruitzichten voor het uitvoeren van de taptoe zeer gunstig zijn. Alles hangt echter af van de beslissing van de raad. De heer Haasdonk overweegt bovendien op de dag dat de taptoe zal worden gehou den, in de middaguren een kindervoor stelling te laten geven. PROF. DE VRIES TOT WERELDRAAD VAN KERKEN NEW DELHI. De Nederlandse Het is gemakkelijk militarisme, rassen- socioloog prof. dr. E. de Vries, rec tor van het Internationale voor sociale wetenschappen in Den Haag, heeft -dinsdag tot de derde al gemene vergadering van de Wereld raad van Kerken gezegd dat het voor de christelijke kerk volslagen onmo gelijk is zich afzijdig te houden van de sociale veranderingen van de twin tigste eeuw. Prof. De Vries zei dat een van de eerste lessen die de kerken in het Westen moeten leren, is, onderscheid te maken tussen de boodschap van het evangelie en de sociale, econo mische en politieke structuur van de moderne westelijke wereld. Prof. de Vries sprak over ,,de chris telijke illusie" dat de kerk aan haar verantwoordelijkheid kan voldoen door het laatste oordeel te voorzeggen. Ver oordeling zonder meer van sociale in stellingen of kortzichtigheid van rege ringen of ongeremde hebzucht is niets anders dan een vorm van het ontvluch ten van de werkelijkheid. De houding waarbij men zich voor geeft heiliger te zijn dan de anderen, heeft dikwijls de deuren gesloten voor een nieuwe uitleg van het Evangelie. het eiland draaide ook C i ie" als hoofdfilm. hier „Madame SCHORE. De mandolinevereniging ..Tremoia" heeft in het verenigingsge bouw een geslaagde uitvoering gegeven. De vereniging telt 32 leden. Het voor programma bestond uit een tuinfeest, waarna het orkest onder leiding van de heer L. Zoetewey vijf nummers speel de. Na de pauze, .werd, het toneelstuk ..Welkom binnen" opgevoerd. Het pu bliek was spontaan met zijn huldebetui gingen. Twee accordeonisten brachten verder op verdienstelijke wijze enkele nummers. Het programma zal op 8 de cember te Biezelingen en op 9 decem ber te Oudelande worden uitgevoerd. (Advertentie) 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. - De toneelvereniging „Heer Hendrik' heeft in het verenigingsgebouw voor een uitstekende inzet van het winter seizoen gezorgd met de opvoering van het blijspel „Vader Diekema", in de Nederlandse bewerking van Hans Keuls. Langzamerhand is men in 's-Heer Hendrikskinderen gewoon geraakt aan uitvoeringen op behoorlijk niveau, maar het verdient lof dat telkenmale de kleine vereniging er in slaagt een be zetting op de planken te brengen, het stuk waardig. Anderzijds is het ook zo dat de gehele gemeenschap meeleeft met deze club, want keer op keer speelt Heer Hendrik voor een uitverkocht huis en dat betekent dat half 's Heer Hen drikskinderen aanwezig is. Over het stuk valt niet veel uit te weiden. De centrale figuur is vader Diekema, een man die zichzelf in zijn beroep omhoog heeft gewerkt en nu van zins is, het voorwerp van zijn vadertrots, zoon Jan een veelbelovende carrière te laten ma ken. Met enthousiasme hebben de spelers het stuk voor het voetlicht gebracht en de weerklank die het bij het publiek on dervond was uitermate lovend. Na een wat aarzelend begin raakten de spelers later op volle toeren en met name in het derde bedrijf waren er beslist zeer goede spelmomenten. Zonder aan de overigen tekort te willen doen, moet speciaal melding worden gemaakt van de figuur van vader Diekema die door Paul Proost vooral in het slotbedrijf overtuigend werd gespeeld. Van Johan Lindenbergh, Truus Lindenbergh-Lob- bezoo, Nanny Bruijnooge, Hannie Brand de Schipper en Hubi Janse-Glerum had den we niets anders dan goede dingen verwacht. Ook de debutanten Betty Pie- ters-Duijnhouwer, Jan Brandt, Jaap de Schipper en Piet Meerman sloten zich Uitstekend bij het spelpeil aan. De grime van Henk Beeke was verzorgd en de regie uiteraard in goede handen bij Lettie van der Linde-Reeders. De opvoering werd bijgewoond door het gemeentebestuur van 's Heer A- rendskerke en de jury voor het Zeeuws Landjuweel. De vereniging dingt name lijk mede in deze provinc iale toneel wedstrijd. Ook raamregisseur Toine van Bergen was verzegeld van zijn echtge note aanwezig. een welkome attentie, gekozen uit de rijk gesorteerde collecties darnesmodekleding van Middelburg, Markt 15 Breda, Karrestraat 17 Tilburg, Heuvelstraat 96 MIDDELBURG. Tijdens de jeugdmanifestatie in mei op de Veemarkt in Den Bosch zullen talrijke spelers enige liedjes zin gen, die de alombekende Toon Hermans voor hen gaat schrijven. De Hermans-liedjes zullen mede het antwoord vormen dat de jeugd zoals bekend aan het Koninklijk paar zal geven tijdens de reis ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest. Gezien de opzet van het spel zullen toe- koms^melodieën wel een grote rol in de liedjes gaan spelen. discriminatie of vriendjespolitiek van verre te veroordelen. Een kerk die statisch is of zich uit sluitend in zichzelf keert, pleegt zelf moord in een wereld die in beweging is, aldus prof. De Vries. Oecumenisch De kerken leren zien dat zij elkan- der verrijken door oecumenisch con tact. De oecumenische beweging in een tijdperk van beweging en verandering is, volgens prof. De Vries, een door God gegeven middel voor de vernieu wing van het gehele kerkelijke leven. Dekerken dienen zich echter goed be wust te zijn van hun beperkingen. In bepaalde gebieden vormen zij een min derheid en in andere moeten zij leven in een zeer verwereldlijkte maatschap pij- Bijna nergens kan de kerk de rege ring voorschrijven wat deze wel of niet moet doen, aldus prof. De Vries. Een vooraanstaande Indische leek, Thomas, heeft gezegd, dat het revolutionaire vuur in Afrika en Azië „een belofte van Christus voor een voller en rijker leven voor de mensen en de gemeen schap" inhoudt. De kerken, aldus Thomas, die onderdirecteur van het Christelijk Instituut voor de godsdienststudie te Bangalore is, verwaarlozen de christelijke zorg voor de politiek in nieuwe landen die zeer noodzakelijk is voor de vervulling van hun sociale taak. De middenstand te Hoedekenskerke organiseert tot 5 december een St. Ni- kolaas-aktie, die zaterdag door mr. P Somers werd geopend. De opening werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de goed heilig man en de muziekvereni ging Con Amore, die voor de muzikale omlijsting zorgde. De afdeling Westkapelle van de A.N.B. hield een feestavond, waarbij on der leiding van de heer J. Kleijn een cabaret-programma onder de titel ,,Wat wenst U" op de planken werd gebracht. Voor de pauze werd door een der bonds- bestuurders een propaganda-causerie ge houden. Het fanfarecorps OKK zal zaterdag 2 december in het veerenigingsgebouw Westkapelle de jaarlijkse uitvoering ge ven. Het Westkapelse fanfare-corps OKK hield een oud-pap-ieraktie, waarvan de baten ten goede komen aan het nieuw te kopen vaandel. Zaterdag a.s. zal de buurtvereniging Nieuw-Middelburg St. Nicolaas offi cieel in -haar midden ontvangen. Vooraf gegaan door ,,Onda" en ..Juliana" ar riveert de Sint om kwart over twee aan de Koepoortbrug. Na ontvangst door het bestuur volgt een rondgang door de buurt, waarna om drie uur in Kinder- zorg het Sinterklaasfeest gevierd zal worden. Maandagavond 4 december zullen de deelnemers aan de Veilig Verkeers- cursus te Axel een examen afleggen in de Jeugdherberg ..Blije Haghe". Het be treft hier de cursus welk gegeven werd o.l.-v. van de heer A. van Suydam. Na afloop van het examen zullen de diplo ma's worden uitgereikt. De veiligver- keerscommissie betreurt het dat door de zeer geringe deelname er slechts een achttiental examenkandidaten zijn. Zaterdagmiddag was het voor de Weme'dingse jeugd feest i.v.m. de door de winkeliersvereniging ..Wewico" ge voerde actie. Bij het uitgaan der scho len had ieder kind een ballon gekregen en wie de grootste opgeblazen ballon inleverde kreeg een waardebon van 2.50. Voor de ouderen duurt de aktie tot na de St. Nicolaas, op 6 dec. zal het lot uitwijzen wie de gelukkige bezitter van een T.V. toestel wordt, dit i.v.m. de uitgegeven winkelbonnen. Onder voorzitterschap van ds. A. Sieders hield maandagavond de jonge Kerkgroep in Biezelinge haar maande lijkse vergadering. Op deze bijeenkomst hield de voorzitter een inleiding over het rassenvraagstuk waarover zeer uit voerig werd gediscussieerd. Besloten werd de Kerstavond dit jaar gecombi neerd te 'houden met alle Hïrv. vereni gingen in Biezelinge. WEMELDINGE. De gemeenteraad heeft besloten het bestuur van het Groene Kruis te adviseren het aantal opens tellingsuren van het badhuis te vermindereu en de kosten van douche- baden te verhogen. De begroting voor 1962 van het Groene Kruis vertoont een tekort van 2791 gulden, dat is on geveer vijftig cent per bad. Mej. De Vey uit Biervliet heeft haar benoeming als leidster aan de gemeentelijke kleuterschool aanvaard. Naar de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland werden afgevaardigd de voorzitter en als plaatsvervanger de heer J. Veerhoek. Een commissie, bestaande uit de raadsleden P.. J. J. Dekker, C. Burger en A. J. de Schipper zal de begroting voor 1962 onderzoeken. Bij de rondvraag vroeg de heer J. A. de Schipper voortaan bij opbreking van wegen tijdig afsluithekken te plaat sen. De voorzitter zegde dit toe. Op een vraag van de heer Schouwe- naar deelde de voorzitter mede dat af doende maatregelen zijn genomen ter bestriiding van ratten. Door het laten openstaan van vuilnisbakken trekt men echter, aldus de. voorzitter, ratten aan. Met de koper van bomen aan de Val zal contact worden opgenomen opdat deze bomen zo spoedig mogelijk worden gerooid. V) MIDDELBURG Negen groepjes en groepen amateurs in de „kleinkunst" toonden gisteravond hun kunnen tijdens de eerste auditieavond in het wintersei zoen van d'Oprechte amateur, die ge houden werd in de zaal van restaurant Wöhler. Overheersend waren de jeug dige roek-bandjes, al dan niet met een aantal strijdlustige guitaristen uitge rust. The Rocking Players, het Henning- ensemble en de Star-Fighters de-den hun uiterste best de prestaties zo goed mo gelijk te laten klinken voor het enige jury-lid, de heer H. Smeeds. De bezoe kers konden volumineuze nummers als „Little sister", en „Mary Lou" beluis teren, liederen die aan de stijl van een zekere Presley deden denken. De zingende vriendinnen Helma en Paula uit Middelburg, brachten lieve liedjes begeleid door de heer Kwekke- boom, gitaar. Zoals gewoonlijk opmer kelijk goed traden Suus en Emma Francke uit Souburg voor het voetlicht met twee nummers. Jan Verwey, die het mondorgel bespeelt, was te horen met een „Bye bye blackbird". Na de pauze werden de prestaties van de Oprechte amateurs becritiseerd door de heer H. Smeeds. Vandaag vervolgt „d'Oprechte ama teur" het winterprogramma met een „klassieke avond" in de Concertzaal te Middelburg. WEMELDINGE. -Hedenavond zal er in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldin ge een uitvoering gegeven worden door het Kerkkoor met medewerking van de plaatselijke muziekvereniging O.K.K. Tevens zal medewerking verleend wor den door 'het Jongens-, Meisjes- en Kin derkoor. Het programma bestaat uit een 15-tal nummers. Het geheel staat onder lei ding van de dirigent de heer A. v. d. Cingel. terwijl het orgel besoeeld zal worden door de heer C. Philipse. NIEUWDORP. De G.J.V. „De vas te grond" heeft haar jaarvergadering gehouden in het verenigingsgebouw. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. de Kok. Naast zang en pantomine werd het hoogtepunt van de avond de opvoering van het to neelstuk „Levenswending", geschreven door G. Hamstra-Vo-s. De opkomst was helaas matig. FILMS GOES. In de Prins van Oranje vond maandagavond de eerste van een tweetal propagandabijeenkomsten plaats georganiseerd door de Chr. Besturen bond Goes en omstreken. De leiding berustte bij de heer G. Paauwe, voor zitter van deze plaatselijke centrale van het C.N.V. Speciaal verwelkomde hij de onlangs afgetreden voorzitter van de Besturen bond, de heer M. Meyboom, die bij op deze familie-avond nogmaals dank bracht voor het vele werk gedurende een tiental jaren voor de Christelijke vakbeweging te Goes verricht. Voorzitter Paauwe wekte de aanwezigen op tot ac tief medeleven met de organisatie om het ware doel van de christelijke vak beweging: „Gerechtigheid te brengen in het licht van Gods Evangelie" verder uit te bouwen. De heer J. Mulder uit Breukelen, hoofdbestuurslid van de N.C.L.B., sprak vervolgens een propagandarede uit, ge titeld „De Vrijheidsvaan". Onder de vrijheidsvaan verstaan wij, aldus de heer Mulder, onze C.N.V.-vlag, die de ze benaming ook nu nog ten volle waar dig blijft. De totstandkoming, in 1950, van de Wet op de bedrijfsorganisatie en onder nemingsraden noemde de heer Mulder de kroon op het werk van '.e vakbe weging. Onze C.N.V.-vlag, aldus spreker, werd op dat moment voor de volle hon derd pet. vrijheidsvlag. Hij vroeg zich evenwel af of nu, 11 jaar na de inwer kingtreding van deze wet de arbeid wel een levende realiteit is geworden. He laas is le werkelijkheid anders, aldus spreker. Er is onder de arbeider nog te veel angst en wantrouwen om ver antwoordelijkheid te dragen. In feite lijkt thans het voornaamste doel om te plukken waar wat te plukken valt. In deze mentaliteit schuilen grote ge varen, betoogde de heer Mulder, want er zullen hiervoor steeds meer ingewik kelde verordeningen voor de loonvor ming nodig worden. De nu verkregen vrijseid betekent niet een vrijheid in on gebondenheid maar een vrijheid om deel te nemen aan collectiviteiten. Een van deze is de Christelijke vakbeweging: Vervolgens hield de heer J. J. Tis- sink uit Middelburg een gloedvol betoog ter stimulering van de jeugdvakbewe- ging „werkende jeugd". Vanuit het pro- paganda-adres Piccardtstraat 52 Goes zal getracht worden deze uiting van de christelijke vakbeweging grotere gestal te te geven. De avond werd besloten met de opvoe ring van het bekende blijspel „Betje re geert" van Henk Bakker onder regie van de heer P. Blondel te Goes. De mu zikale omlijsting op deze feestvergade ring werd verzorgd door het accordeon- gezelschap „Animato"' -uit Goes onder leiding van de heer P. B. van Sprang. Als spreker trad dinsdagavond op de heer G. Jens uit Amsterdam, hoofdbe stuurder van de N.C.G.B. SCHARENDIJKE. De raad van Middenschouwen heeft maandagmiddag besloten de burgerlijke armbesturen der voormalige gemeenten Duivendijke, Ei kerzee, Ellemeet en Kerkwerve met in gang van 1 januari 1962 op te heffen. Er zal een nieuwe burgerlijke instelling van weldadigheid, de „Gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg in de gemeente Middenschouwen", voor in de plaats komen. De bezittingen en schulden van de op te heffen armbesturen zullen in handen van de nieuwe instelling komen. Aan de secretaris-ontvangers van de burgerlijke armbesturen zal ten laste van de nieu we instelling wachtgeld worden toege kend overeenkomstig de voor de ge meente Middenschouwen geldende wachtgeldregeling. De burgemeester deelde mede dat Ge deputeerde Staten van Zeeland akkoord zijn gegaan met verhuur van de wonin gen Burg. de Bruijnstr. 8 en 10 tegen de voorgestelde prijs van 11,65 per week. De raad besloot het verzoek van de raad der gemeente Hilvarenbeek om het presentiegeld van een vergadering te bestemmen voor de Anti-Honger-Actie voor kennisgeving aan te nemen om geen precedent te scheppen ten opzichte van andere instellingen. De raad kon zich verenigen met het advies van de Hoge Raad van Adel betreffende de sa menstelling van een nieuw gemeentewa pen. De voorzitter deelde mede, dat in een Oud-burgemeester van Sint Laurens SINT LAURENS. Gistermorgen is te Sint Laurens plotseling op 75-ja- rige leeftijd overleden de heer J. W. van 't Hoff, oud-burgemeester van de ze gemeente. De heer Van 't Hoff werd op 23 ok tober 1886 te Goudswaard (Zuid-Holland) geboren. Reeds op zeer jeugdige leef tijd kwam hij naar Sint Laurens, waar zijn vader beroepen was als predikant bij de hervormde gemeente. Nadat hij de HBS had doorlopen werkte de heer Van 't Hoff een jaar of twintig bij de PTT. In 1919 deed hij zijn intrede in de raad als vertegenwo.ordiger van de anti- revolutionnaire partij. In 1923 werd hij wethouder der gemeente St. Laurens. Dit wethouderschap verwisselde hij op 17 juni 1930 voor het ambt van burge meester van zijn woonplaats. In 1951 ging de heer Van 't Hoff met pensioen. Onder zijn leiding en mede door zjn initiatief zijn in Sint Laurens belangrij ke besluiten genomen, zoals de ontslui ting van het oude dorp door de aanleg van de Oranjelaan, de stichting van een gemeentelijk verenigingsgebouw en de bouw van een nieuw gemeentehuis. Tal van jaren was de heer Van 't Hoff voorzitter van de Coöperatieve Boeren leenbank te Sint Laurens: ook was hij voorzitter van de kring Walcheren van boerenleenbanken. Daarnaast was hij enige tijd lid van Provinciale Staten. Tot aan zijn overlijden was de heer Van 't Hoff nog bestuurslid van de Vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland „Vrederust". Tarzan de geweldige In het Grand-theater te Goes draait „Tarzan de geweldige", wederom een verbluffend opwindend verhaal voor de „Tarzanliefhebbers". Dit keer spelen de wonderbaarlijk sterke staaltjes van de nog sterkere Tarzan zich af in de jun gle van Afrika. volgende raadsvergadering de overeen komst met J. Rademaker te Haamste de inzake het ophalen van het huisvuil met een moderne vuilnisauto aan de orde zal worden gesteld. De subsidie aan de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk zal worden verhoogd van 5 cent tot 8 cent per inwoner. Op voorstel van B. en W. besloot de raad de kosten van het torenuurwerk te Scharendijke integraal te vergoeden aan de Hervormde gemeente van Eikerzee. De voorzitter lichtte toe, dat door de voormalige gemeenten Duivendijke, Ei kerzee en Ellemeet reeds een subsidie voor het torenuurwerk werd verleend. Aangedrongen zal worden op het plaat sen van een afzonderlijke stroommeter voor de toren. De verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der grondbelas ting werd gewijzigd vastgesteld. Op voorstel van burgemeester en wethou ders besloot de raad aan de heer C. P. de Vlieger te verkopen een perceel bouw grond op de hoek van de Vroonstraat te Kerkwerve voor het bouwen van een garage tegen een prijs van 3,75 per m2. Van mevrouw E. Ornée-Boot te Scharendijke zal worden gekocht een perceel tuingrond aan het Baken tegen de prijs van 500. Voorts werd nog be sloten tot aankoop van een gedeelte van een gedempte vaart te Kerkwerve van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De werkelijke uitgaven van het open baar onderwijs over 1960 der voormalige gemeente Kerkwerve worden vastgesteld op 1983,88 (beschikbaar gesteld 1995,04)Over 1960 worden voor het bijzonder lager onderwijs de vergoedin gen en de voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven vastgesteld óp resp. 5.151,67 en 4.989,70 voor de Chr. Nat. School te Scharendijke en op ƒ3.990,08 en ƒ4.160,87 voor de Chr. Nat. School te Kerkwerve. NIEUWVLIET Burgemeester J. C. Everaars deelde tijdens de raadsverga dering mee dat het uitbreidingsplan Nieuwvliet Bad, oost en west door het college van G. S. is goedgekeurd. Eén aannemer is er reeds die gronden heeft aangekocht voor de bouw van dertig zo merhuisjes. De heer Ever.aars zei dat de goedkeu ring voor een groot deel te danken was aan de voorzitter van de samenwerken de kustgemeenten, ir. G. P. M. Diköt- ter. Bericht was binnengekomen van de waterleidingmaatschappij Zeeuwsch Vlaanderen dat het 190 procent plan voor zover dit Nieuwvliet betreft in 1963 zal zijn voltooid. Van de Kon. Ned. Federatie van Har monie- en Fanfare-gezelschappen was een schrijven binnengekomen om de subsidie van de plaatselijke vereniging te verhogen tot minstens 750 gulden .per jaar. De raad vond niet de vrijheid om de subsidie, die thans 400 gulden be draagt, te verhogen. Adhesie werd betuigd aan een motie van de raad van Peize, waarin gepleit wordt voor een hogere curveprijs voor de lbouw van woningwetwoningen. ZIERIKZEE. Op de algemene le denvergadering van de afdeling Schou wen Duiveland van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft de beer G. J. de Jager uit Anna Jacobapolder een lezing gehouden over het onderwerp „Landbouwschap, een lust of een last". Spreker schetste in grote trekken de ontwikkeling en de taak van het land bouwschap waarbij hij de nadruk legde op de behartiging van de belangen van de agrariërs en ook op de verordenen de bevoegdheid en het uitstippelen van het landbouwbeleid. De heer De Jager toonde zich een warm voorstander van het Landbouw schap en distancieerde zich uitdrukke lijk van de actie van de vrije boeren. Na de pauze werd een groot aantal vragen gesteld. De spreker wees er aan het eind van zijn beantwoording op. dat door de C.B.T.B. een fonds voor agrarische noodgevallen is opgericht Zij. die menen recht te hebben op on dersteuning. kunnen daar terecht. MIDDELBURG. In de vandaag te houden algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden zal de begro ting 1962 worden behandeld. De ontvangsten worden geraamd op 198.700 gulden en de uitgaven od 184.000 gulden, zodat een voordelig saldo van 14.700 gulden wordt geraamd tegen 12.000 gulden op de begroting van 1961 De afschrijving op de nieuwbouw is echter pro memorie geraamd. SINT LAURENS. In de gistermid dag gehouden raadsvergadering heeft de voorzitter, burgemeester W. Baas, pië teitvolle woorden gewijd aan de nage dachtenis van de plotseling overleden oud-burgemeester J. W. van 't Hoff. De heer Baas schetste de thans overle dene als een man met een vooruitzien de blik, wiens streven steeds ten volle gericht was op het welzijn der gemeen te Sint Laurens. De heer Baas gaf een overzicht van de projecten die onder leiding van de heer Van 't Hoff en me de door diens Initiatief tot stand zijn ge komen. De raad ging akkoord met het voorstel van de burgemeester de gevoe lens van de raad schriftelijk aan de fa milie van de zo onverwachts verscheide ne tot uitdrukking te brengen. Daarna werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. B. en W. boden de raad de ontwerp begroting der gemeente voor 1962 aan. Voor wat de gewone dienst betreft sluit zij met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 337.072, 73 met een post on voorzien van 6.396.82. De kapitaal- dienst laat aan inkomsten een bedrag van 451.520,08 zien en aan uitgaven ƒ704.887,35, alzo met een nadelig slot van 256.367,27. Over veertien dagen zal de raad de begroting behandelen. De raad ging akkoord met verkoop van een perceel grond aan de heer M. Hille- brand. Ook willigde de raad het verzoek in van de aannemers J. Walrave om optie gelweg voor de bouw van een bungalow. De breedte zal bepaald worden zodra de tekening binnen is. Twee iristellingen voor sociaal-pedago gische zorg aan geestelijk minder vali de personen krijgen met ingang van 1962 een jaarlijkse subsidie van twintig gul den. Ook gisteren zijn bij de riolerings werkzaamheden te Domburg weer ske letten opgegraven. Het is niet de eer ste keer dat de Walcherse badplaats door deze macabere vondsten in het centrum van de belangstelling staat. In de winter van 1887 - 1888, toen het complex gebouwen waartoe ook het postkantoor behoort, gezet werd, zijn de eerste overblijfselen van het kerk hof opgegraven. In het museum aan de Wagenaar- straat te Middelburg is b.v. nog een sarcofaag te zien die uit de Dom- burgse bodem komt. Gisteren werd een kort onderzoek ingesteld door de heren P. W. van der F een, conservator te Amsterdam en ir. J. H. Trimpe Burger, verbonden aan de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. De skeletten moeten tot een kerk hof behoren dat waarschijnlijk rond om een kerk heeft gelegen die ter plaatse moet hebben gestaan. Men da teert de vondst in de dertiende eeuw of zelfs nog vroeger. Bij de foto: De heer Van der Feen, staande in de sleuf, geeft een zojuist opgegraven schedel over aan ir. Trim pe Burger. BRUINISSE. Onder zeer grote be langstelling haf zaterdagmiddag te Brui nisse de begrafenis plaats van de heer Joh. van der Bijl. Deze te Bruinisse geboren jonge man. Ieerde by de firma R. Boltje en Zoon in 1958 het vak van draglinemaehinist en trok met deze firma met ziin ion* gezin naar Lelystad, toen het werk te Bruinisse was afgelopen. In deze plaats overleed hij deze week plotseling. Ds. van der Sar sprak in het sterfhuis en aan de groeve woorden van troost, een zwager dankte voor de belangstelling Het medeleven met de nabestaanden en met de ouders is algemeen. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechts ƒ1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent') per maand a 2.43") per kwartaal ƒ7. Naam: Straat: Woonplaats: Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent. V* l

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3