I I RESOLUTIES VERWORPEN Nederland trekt zijn voorstel in Twee Italianen aangehouden KORT GEDING OM MELKSANERING Toezicht? Njet MINISTER HERHAALT „NEEN" IN KAMER KENNEDY GEEFT SCHOONZOON VAN KROESJTSJEF ZIJN MENING DUPONT „Amerikanen te laf om karwei zelf te doen" Geen uitspraak IJ no over Nieuw-Guinea Waterman MOGELIJK KOMEN WE ER NOG OP TERUG VOOR P.T.T. BIJNA HONDERD MILJOEN LICHT IN RAADSEL RONDOM VERDWENEN BRUNO COLOMBO Mr. Luns over kwestie-Nieuw-Guinea: Weer geneesmiddel uit de handel G COMPROMIS OVER ELFDE ZETEL IN VEILIGHEIDSRAAD TWEE STUDENTEN IN ROMEINSE CEL Haagse slijters gingen buiten hun wijkje Veldfles van Michael Rockefeller gevonden Show Drs. Korthals over Surinaamse wensen COGNAC Richtlijnen Verrassing DUITSLAND VERGROOT LIQUIDITEITEN DUITS ECHTPAAR BEKENT SPIONAGE IN U.S.S.R. Woensdag 29 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Van onze correspondent TV~EW YORK. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisternacht twee resoluties over Nieuw-Guinea verworpen. Het Nederlandse voorstel is niet in stemming gebracht. De resolutie van de Brazzaville groep, die de Nederlandse delegatie als compromis wilde aanvaarden, behaalde niet de vereiste tweederde meerderheid; de uitslag van de stemming was 53 tegen 41 stemmen bij negen onthoudingen. De uitslag van de stemming over de Indische resolutie was 41 voor, veertig tegen en 21 onthoudingen. Met deze stemming heeft de As semblee zich van elke uitspraak over de kwestie-Nieuw-Guinea ont houden. De uitslag is bepaald te leurstellend voor Nederland. De op timistische verwachtingen over het aantal medestanders voor het Neder landse standpunt werden niet be waarheid. Wel waren er vele landen, waar onder de Verenigde Staten, die krach- Advertentie) Geef wat u ook voor u zelf zoudt kiezen... geef een NEW YORK (AP). De impasse in de Veiligheidsraad over de bezet ting van de elfde zetel is voorbij. De Philippijnen en Roemenië, de beide kandidaten over welker kandidatuur men het maar niet eens kon worden, zijn overeengekomen dat Roemenië in 1962 in de Veiligheidsraad vertegen woordigd zal zijn en de Philippijnen in 1963. De Philippijnen hadden ster ke voorkeur voor 1963 aan de dag ge legd omdat in dat jaar de ambtster mijn van secretaris-generaal Oe Thant zal aflopen en men opnieuw een op volger zal moeten kiezen. De vrijkomende zetel was afkomstig van Turkije. De raad moet overigens nog over het compromis stemmen. EINDHOVEN Ter gelegenheid va het vijfentwintig jarig bestaan van het Stedelijk van Abbemuseum te Eindhoven zal de staatssecretaris van O., K. en W. mr. Y. Scholten op 8 dec. een jubileumexpositie openen. Onder de titel „Kompas" zullen wer ken van schilders uit Parijs, tussen 1945 en 1961 gemaakt, worden tentoon gesteld. Aan de expositie nemen on der anderen deel de schilders: Alechin- sky. Anne!. Bazaine, Dubuffet, M.nes- sier, Mathieu, Messagier, Poliakoff, Ri; lie, Soulages en Tapies. tig pleitten voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea bevolking. Toch bleek die opinie van de desbetreffende landen niet bestand tegen politieke overwegingen. Het Nederlandse prestige is met de afsluiting van de behandeling over de kwestie-Nieuw-Guinea niet aangetast, meent de Nederlandse delegatie; de goede voornemens van Nederland zijn door tal van landen erkend, ook door tegenstanders van de resolutie van de Brazzavillegroep. In een korte rede, waarin mr. Schür- mann gevolg gaf aan het verzoek van de Amerikaanse afgevaardigde Bing ham om de Nederlandse resolutie in te trekken, betreurde de leider van de Nederlandse delegatie dat een eminent redelijk compromis zoals dat was ver vat in de resolutie van de Brazzaville groep niet is aanvaard. Hij vond het wel bemoedigend dat meer dan de helft van de leden van de Uno voor de resolutie hebben gestemd, waar mee zij het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's hebben hooggehouden. Nederland zal zijn streven naar in ternationalisering van het probleem niet opgeven, omdat zij van mening blijft dat dit de juiste weg is, aldus mr. Schürmann. De Indonesische delegatie onthield zich nog van officieel commentaar. Een delegatielid zei dat Indonesië nu zal afwachten wat Nederland zal gaan doen. ,,U moet nu maar met iets aan komen", zei hij. Het Papoea-lid van de Nederlandse delegatie, Jouwe, verklaarde nadruk kelijk: „Wij gaan door met ons pro gramma." Hij ziet een aanmoediging in het feit dat de Verenigde Staten het streven van de Papoea's naar zelfbe schikking steunen. Het is volgens de Nederlandse dele gatie nog niet uitgesloten dat de Ver enigde Naties zich met de kwestie- Nieuw-Guinea zullen gaan bemoeien. De Assemblee heeft namelijk met 97 stemmen tegen vier onthoudingen een Afro-Aziatische resolutie aangenomen, die de instelling beoogt van een spe cialecommissie van zeventien leden. PROCEDURE Deze commissie zal voor de uitvoe ring van de verklaring over dekoloni satie suggesties en aanbevelingen for muleren. Zij zou dan eveneens aan dacht kunnen schenken aan het probleem rondom Nieuw-Guinea. Een Russisch amendement op deze reso lutie in het komende jaar een einde te maken aan het kolonialisme in de wereld werd verworpen met 46 tegen 19 stemmen bij 36 onthoudingen. De discussie rondom de resolutie van de Brazzavillegroep dreigde verstikt te raken in kwesties over de stemmings procedure. De indieners bleken niet bereid enkele artikelen uit de resolu tie te schrappen. Daardoor zou de re solutie wel wat zijn afgezwakt, maar waarschijnlijk zouden dan meer lan den voor gestemd hebben dan nu het geval was. POLITIEKE DRUK Bij de stemming over de resolutie van de Brazzavillegroep is wel ge bleken dat op verscheidene landen een grote politieke druk is uitgeoefend. Opmerkelijk waren de onthoudingen van Turkije en Oostenrijk en het tegen stemmen van Afghanistan. Minister Luns die de teleurstellende zitting heeft bijgewoond, zal vandaag in Nederland terugkeren. De 23-jarig:e P. Kleijer uit Ede is gisternacht in een ziekenhuis in Ede aan zondag opgelopen wonden bezweken. Hij was in Veenendaal met zijn scooter te gen een geparkeerd staande auto gere den. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Romeinse po litie heeft gisteren twee Italiaanse studenten aangehouden in verband met de moord, die vermoedelijk op de 25-jarige Italiaanse vertegenwoor diger Bruno Colombo is gepleegd. Het zijn de 22-jarige Enrico Prisco en de 25-jarige Renato Colapso. De twee studenten zouden met Co lombo in een Amsterdams café zijn geweest, voordat de vertegenwoordiger verdween. Zii ziin 16 november naar Italië teruggekeerd. De derde verdachte een zekere Sergio Squazzardi *- is nog. spoorloos. Over hem doen nu allerlei verhalen de ronde. Hij zou steeds met een pistool onder zijn oksel rondlopen, hij zou vele twijfelachtige beroepen hebben gehad en wat dies meer zij. Auto gehuurd Inmiddels is wel gebleken, dat hij samen met Prisco van 14 tot 16 novem ber dus vier dagen nadat Colombo verdween in Amsterdam een Opel heeft gehuurd. De politie heeft de wa gen inmiddels op sporen onderzocht. Een theorie luidt dat de mannen de auto hebben gebruikt om zich te ont doen van het lijk van Colombo. Ze zouden dat hebben gedaan omdat ze vreesden dat de auto van Colombo zelf, een Alfa Romeo met een Italiaans Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ook elders met horten en stoten verlopende melk- sanering heeft in Den Haag geleid tot een kort geding. De Haagse re gelingscommissie en de Stichting economische melkdistributie hebben dit aangespannen tegen twee slij ters, die in strijd met het door hen getekende saneringscontract toch in aan anderen toegewezen wijken waren gaan werken. Het hele probleem van de melksane- ring kreeg de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, gisteren uitvoerig uitgemeten in de pleidooien van mr. T. Scheer en mr. R. Parqui, die achtereenvolgens voor do eisende en de gedagvaarde partij optraden. Den Haag is bij de sanering in achthonderd wijken verdeeld Bij de plaatsing van een slijter in een wijk werd uitgegaan van zijn om zet over 1959/'60. Bedroeg zijn nieuwe omzet meer dan het gemiddelde in de basisperiode, dan moest hij de winst op het meerdere geheel afstaan. Was zijn omzet iets geringer, dan kreeg hij bijbetaald uit de pot die werd gevormd door de afgestane winst. OMZET DAALDE Dit afstaan van de winst, meestal verkregen door nauwgezet en trouw bedienen van de klanten, verdroot tal van slijters. Met hun klachten konden zij nergens terecht, want al was een raad van beroep toegezegd, pas zeer onlangs, aan het einde van de aanloop periode van zes maanden kwam deze tot stand. Bovendien bleek, dat de Haagse melkomzet in het algemeen daalde en dit werd over alle slijters omgeslagen. Twee van de ontevredenen gooiden hun contract overboord en gingen hun eigen gang. Zij werden in kort geding gedagvaard om althans tijdens de proeftijd hun contract op straffe van 250 gulden per dag na te komen. Slechts één van de twee was versche nen: de ander dacht dat de dagvaar ding was ingetrokken. NIET NEUTRAAL Met een aantal witgejaste melkboe ren op de achtergrond laakte mr. Par qui tal van punten in de opzet van de sanering, o.m. de aanwijzing van een Rotterdamse advocaat als voorzitter van de raad van beroep. Deze man, zo stelde mr. Parqui, is verre van neu traal te noemen, omdat hij ontwerper is geweest van het geheime, monde linge kartel in de melkwereld. Voorts betoogde de advocaat van de slijters dat de saneringscontracten op drie punten in strijd zijn met de ver ordening van het bedrijfschap voor de detailhandel in melk, melk- en zuivel- produkten, namelijk waar gesteld is, dat slechts een bepaald deel van de winst mag worden geëist (om per soonlijk initiatief te blijven honoreren), waar de uittreding is geregeld en waar sprake is van vrije keus voor de consument. De president bepaalde de uitspraak op 5 december, tenzij geen verlenging van de aanloopperiode wordt verkre gen (zoals gevraagd) want dan ontvalt zonder meer alle grond aan de eis. nummerbord, te veel aandacht zou trekken. In Den Haag zijn gisteren ook twee Italianen aangehouden. De Amster damse recherche heeft ze verhoord. Het leverde niets positiefs op. Het enige waarvan zij worden verdacht is het verstrekken van geld aan hun drie landgenoten, die enige dagen nadat Colombo verdween, Nederland hebben verlaten. De Amsterdamse recherche zei, dat er verder geen enkel verband met de zaak-Colombo was. Het is een vreemde zaak, uniek in de ervaring van de politie, want steeds wordt gesproken van moord, maar lijk noch vermoedelijke daders zijn gevon den. De enige aanwijzingen in de rich ting van misdrijf zijn het spoor van bloed in de auto van Colombo en de inkerving in het dak van de wagen, die mogelijk door een kogel kan zijn véroorzaakt. Er is echter geen kogel en ook geen huls gevonden. Het onderzoek naar de aard van de in de auto van Colombo gevonden spo ren is nog niet voltooid. Zoals men weet heeft de wagen bijna veertien dagen buiten gestaan. Hij was uiter mate vochtig. Het onderzoek is pas gisteren goed op gang gekomen, om dat men de auto eerst wilde laten dro gen. In Genève zijn West en Oost weer gaan confereren over een staking kernproeven MAINZ (DPA). Opnieuw is in West-Duitsland een geneesmiddel uit de handel genomen. Het was voor de zesde maal binnen enkele dagen. Het jongste geval betreft een glucoseprepa- raat. waarvan de verkoop door de ge zondheidsdienst van Rijnland-Palts is verboden. Alle medische instanties is verzocht de voorradige ampullen te vernietigen. Volgens mededelingen van de justitie veroorzaakten inspuitingen met deze glucose een schoktoestand. Een koortsverwekkende stof in het pre paraat zou ervoor verantwoordelijk zijn. Het eerste van de serie afgekeurde geneesmiddelen was, veertien dagen ge leden, het Calcium-Thilo. In het week einde had een fabrikant in Düsseldorf vier preparaten teruggenomen nadat een dokter in Hamburg op een congres verklaringen had gedaan over de ge boorte van mismaakte kinderen van moeders die tijdens de zwangerschap deze middelen hadden gebruikt. O Arthur Dean "1ENÈVE De Sowjetunie wil niets meer weten van internatio naal toezicht op naleving van een verbod van proeven met kernwa pens. Een onomwonden neen was in de gisteren hervatte driemogend- hedenconferentie het Russische ant woord op de vraag of de Sowjetunie bereid was het Amerikaans-Engelse voorstel over een controleerbaar verbod van proeven met kernwapens als onderhandelingsbasis te aanvaar den. De Russische onder handelaar, Semjon Tsarapkin, deelde later buiten de con ferentiekamer mee dat zijn land het denkbeeld van in ternationale con trole had opgege ven. De internationale toe stand zou nu zo gespannen zijn dat van doeltreffend toezicht geen spra ke kon zijn. Ook de „militaire voor bereidingen van het westelijke blok" zouden een belet sel vormen. Ook aan westelijke kant viel aan de conferentietafel het onaanvaardbaar. Dat gold de nieu we Russische voor stellen. De Ameri- 0 Tsarapkin kaanse onderhan delaar, Arthur Dean, zag in die voor stellen een poging van de Sowjetunie, na de recente serie proeven opnieuw te poseren als tegenstander van proe ven met kernwapens. De Sowjetunie, aldus Dean, wil dat de andere landen „atoom-geheelonthou ders" worden totdat de Sowjetunie weer voor de verleiding bezwijkt en toch weer proeven gaat nemen. Radicaal In Londen maakte de Engelse regering gisteren bekend dat de verklaring van 3 september van premier Maemillan en president Kennedy, dat Engeland en Amerika zich voorlopig zouden ont houden van proeven met kernwapens in de dampkring, niet langer van kracht was. De jongste serie Russische proeven vijftig volgens de Engelse verklaring hadden een radicale wijziging in de toestand gebracht. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister Veldkamp is gisteren in de Tweede Kamer geen streep geweken van het regeringsbeleid om de tweede drie procent „resultatenuitkering" voor het radio- en televisiepersoneel niet toe te staan. Het enige resultaat van de interpellatie van de socialist Baart was de toezegging van de minister van sociale zaken de „bijzondere positie" van dit per soneel nog nader te bekijken. Dr. Veldkamp kwam hiermee tegemoet aan de Kamer meerderheid, die haar steun gaf aan een motie van de heer Zwanikken (kath. v.) en die zich overigens achter het regerings standpunt plaatste door de motie Baart, welke alsnog uitkering van de drie procent eiste, te verwerpen. YADER NAAR HUIS HOLLANDIA (ANP, AP) In de monding van de Eilandenrivier in Ne derlands Nieuw-Guinea zijn gisteren de veldfles van de vermiste Michael Roc kefeller en vier volle benzineblikken ge vonden die afkomstig waren van de catamaran waarmee hij zijn tocht maak te. Dat heeft gouverneur Rockefeller er niet van weerhouden de thuisreis te aan vaarden. Een DC-8 van de K.L.M. op de lijn naar Manilla heeft op verzoek van de Amerikaanse multimiljonair een omweg gemaakt om hem in Biak aan boord te kunnen nemen. Vandaag komt het toe stel op Schiphol aan, waar de gouver neur zal overstappen op het toestel naar New York. De helikopters zullen nog een dag lang zoeken in de dorpjes waar zij de afge lopen dagen nog geen contact mee heb ben gehad. Papoea's zullen met prauwen nog drie tot vijf weken de 150 kilometer lange kustlijn afzoeken. De Indonesische marine blijft ook nog zoeken, omdat zij het mogelijk acht dat Michael Rocke feller naar de Indonesische territoriale wateren is afgedreven. Een herziening van de positie van het personeel van radio en televisie mocht echte" het tot stand komen van de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst niet vertragen, zei de minister, maar hij wilde wel overleg plegen met rijksbemiddelaars en Stichting van den Arbeid. Overigens vond hij dat men, wat deze „bijzondere positie" betreft, ook niet moest overdrijven, want ook in tal van andere bedrijven werd heus wel onder druk gewerkt. men al die apparatuur zag, men zou zeggen dat het een nationale zaak was Staatssecretaris mr. Scholten deed nog de toezegging dat het minimum van 250 gulden van de drie procent behalve voor gehuwden ook zal gelden voor kostwinners. Vier en een half uur duurde het debat, dat rechtstreeks werd uitge zonden, zowel via radio als televisie. Bijster gelukkig was de Kamer er blijkbaar niet mee, hoewel de aantrek kelijkheid van het optreden voor een zoveel groter publiek vrijwel alle sprekers ertoe verleidde breed uit te halen. Daarbij deed het wel wat won derlijk aan dat men elkander verweet er een show van te maken. Wat ervan zij, de uitvoerigheid van het debat was een zaak van meer algemeen belang waardig. De anti revolutionaire afgevaardigde Van Eibergen merkte fijntjes op dat, als MOSKOU (Reuter, AP) Als het de Sowjetunie ernst is met het stre ven naar ontspanning in de inter nationale politiek zal dat moeten blijken uit de bereidheid: "1een verdrag met het westen te sluiten over een onontduikbaar verbod van proeven met kern wapens; O- mee te werken aan een oplossing van het Duitse vraagstuk, met in begrip van de Berlijnse kwestie; De Italiaan Sergio Squaz zardi naar wie de politie naarstig speurt. Van onze correspondent NEW YORK Het is in het geheel niet uitgesloten, zo verklaarde minis ter Luns gisteren in New York, dat de Nederlandse regering in de eerst volgende assemblee zal terugkomen op haar essentiële plannen ten aanzien van Nieuw-Guinea. Het emancipatieproces in Nieuw-Guinea zal inmiddels door gaan. In april volgend jaar is het daarover gevraagde advies van de Nieuw-Guinearaad te verwachten. Mr. Luns sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de resolutie van de Brazza villegroep geen meerderheid van twee derden heeft behaald, maar hij zag toch nog wel enige positieve aspecten. Bemoedigend In de eerste plaats stemt het tot tevre denheid, dat voor deze resolutie in ieder geval een enkelvoudige meerderheid was te vinden. In de tweede plaats acht mi nister Luns het van groot belang, dat de Verenigde Staten openlijke steun aan de Nederlandse plannen hebben gegeven. Ten slotte vindt hij het bemoedigend, dat de essentiële punten van het Nederlandse plan niet alleen zijn onderschreven, maar ook door een grote groep Afrikaanse landen zijn overgenomen. De minister constateerde, dat voor het Indonesische standpunt, zoals neergelegd in de resolutie van Indië, nog een stem minder was te vinden dan in 1957, ter wijl het aantal leden van de Uno aan zienlijk is gestegen. Van onze Haagse redactie ]-)EN HAAG. Voor de P.T.T. is het jaar 1960 financieel bij zonder gunstig geweest. Het bedrijf maakte een winst van 95,6 miljoen gulden vijf en een half miljoen meer dan het jaar daarvoor. Het grootste deel kwam van de tele foondienst: 64,4 miljoen gulden. In 1959 leverde deze dienst 51,8 mil joen op. De vraag naar telefoonaansluitin gen nam vorig jaar zo toe, dat de P.T.T. het niet kon bijhouden. Op de wachtlijst stonden 24.000 mensen meer dan in 1959. Er werden 137.000 nieu we aansluitingen tot stand gebracht. Voor dit jaar verwacht de P.T.T. een nog grotere achterstand. Het zorgenkind is de dienst poste rijen. Bracht de dienst in 1959 nog 11,9 miljoen gulden in het laatje, vorig jaar liep de winst voor namelijk door een verhoging van de lonen terug tot 2,9 miljoen. Dit jaar zullen de posterijen naar verwachting een nadelig saldo op leveren, doordat de kosten van de verdienstenbeloning en de verkorting van de werktijd de groei van de verkeersopbrengsten te boven zullen gaan. Hoewel de P.T.T. het ernstige tekort aan personeel in het westen van het land probeert op te vangen door overplaatsing van personeel uit andere gebieden, zal men op den duur toch moeten overgaan tot een verdere uitbreiding van het systeem van zelfbediening, bijvoorbeeld door middel van automaten en geldwissel- apparaten. Telegram Het telegram wordt bij het bin nenlandse en het Europese verkeer meer en meer vervangen door tele foon en telex. De felicitatietelegram men maakten vorig jaar zestig pro cent uit van het telegrafische ver keer binnen de grenzen. Daaruit valt te concluderen, aldus mr. Luns, dat de internationalisatiegedachte steeds meer veld wint in de Verenigde Naties. Hij is er verder van overtuigd, dat Nederland goodwill heeft behaald, ook bdj landen die uit solidariteit met Afrikaans-Aziatische landen tegen Neder land hebben gestemd. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het is de vraag of een geheel zelfstandig Surinaams buiten lands beleid binnen koninkrijksverband genade zal vinden in de ogen van de Verenigde Naties. Dit zei minister drs. Korthals gisteravond tot de Tweede- Kamerleden die er bij de regering op hadden aangedrongen tegemoet te ko men aan de Surinaamse wensen in dit opzicht. Wat Suriname wil ligt volgens drs. Korthals op de grens van staats recht en volkerenrecht. In de Verenigde Naties heerst veelal de opvatting, dat Suriname in konink rijksverband niet soeverein is. De be studering van het vraagstuk in hoeverre Suriname als deel van het koninkrijk eigen buitenlandse betrekkingen kan aanknopen zag de minister in ieder ge val als een van de belangrijkste agenda punten van de werkgroep, die op grond van de deze zomer gehouden ronde-ta felconferentie zal worden -ingesteld. Geen druk Suriname heeft zijn vertegenwoordi gers in deze groep al benoemd. De Ne derlandse leden zullen binnenkort wor den aangewezen. De regering heeft daarmee gewacht totdat Suriname het initiatief had genomen, om zelfs de schijn van enige Nederlandse druk te vermijden. Er is intussen ai over ge sproken om met ingang van 1 januari 1962 afdelingen van buitenlandse zaken in Suriname en op de Antillen te vesti gen. Suriname vindt dat hierover nog nader overleg nodig is. De Antillen heb ben geen belangstelling. De uitzending van een tweede oor logsschip naar de Caraïbische wateren wordt overwogen. Op de Antillen wordt volgens drs. Korthals een voortdurende staat van paraatheid gehandhaafd. De Antillen zijn tijdelijk vrijgesteld van de betaling van een bijdrage in de kosten van de rijksdefensie, opdat zij dit geld kunnen besteden voor eigen economische doeleinden. Suriname heeft in onderling overleg om dezelfde reden tot nu toe nog nooit een dergelijke bij drage betaald. Advertentie) mee te werken aan een oplossing van de moeilijkheden in Laos. Dit zijn de voornaamste punten van een vraaggesprek dat president Kennedy de schoonzoon van pre mier Kroesjtsjef heeft toegestaan. De volledige tekst van het vraag gesprek stond gisteren in de Iz- westia. Kroesjtsjefs schoonzoon, A. Adzjoebei, is hoofdredacteur van de Izwestia. Kennedy bracht in de loop van het vraaggesprek verder naar voren: In strijd met de overeenkomsten van Jalta en Postdam zijn in de Oosteuropese landen nog altijd geen vrije verkiezingen gehouden. De huidige politieke spanningen in de wereld zijn mede het gevolg van het streven van de Sowjetunie, de gehele wereld het communisme op te dringen. Zolang die spanningen aanhou den zullen er Amerikaanse troepen in Europa gelegerd blijven. De spanningen zouden groter kunnen worden indien aan een Russisch-Oostduits vredesverdrag Oost-Duitsland het recht zou ont lenen het westen de vrije toegang tot West-Berlijn te versperren. Uitzicht Handhaving van het westelijke recht op vrije toegang tot West-Ber lijn zou uitzicht kunnen bieden op een vreedzame regeling voor geheel Midden-Europa. Er zullen zolang westelijke troe pen in West-Berlijn blijven als de bevolking van West-Berlijn dat wenst. Zolang Duitsland en Berlijn ver deeld blijven kunnen de politieke spanningen die daarvan het gevolg zijn alleen maar aanhouden. Daarom zou hereniging van West- Duitsland en Oost-Duitsland een goede oplossing zijn. Er kan pas met vrucht onderhan deld worden over algemene ontwape ning nadat er overeenstemming is bereikt over doeltreffende interna tionale controle op naleving van een De ingewikkelde vertogen over het karakter van extra uitkeringen en over de vraag of de regering met haar beslissing over de tweede drie procent het autonome beleid van rijksbemid delaars had doorbroken, vergden de meeste tijd. De meeste sprekers er namen negen afgevaardigden deel aan dit debat hadden echter meer be langstelling voor de positie van het Hilversumse en Bussumse personeel. Terwijl de socialisten de regering voor de voeten wierpen dat zij de positie van de vakorganisaties onder mijnde, was de meerderheid van oor deel dat naar aanleiding van deze kwestie nieuwe richtlijnen dienden ontworpen te worden voor de perso neelsgroep die tussen het personeel van de overheid en van het bedrijfs leven in staan, zoals ook ziekenhuis personeel en maatschappelijk werkers. De stemming over de motie-Baart bracht nog de verrassing dat twee katholieke afgevaardigden, allebei be stuurders van de K.R.O., welke deze vergadering ook uitzond, voor stem den. Het waren mr. Van Doorn en J. M. Peters. De eerste legde uit waarom: het zou billijk en prudent van de regering zijn geweest als zij de rijksbemiddelaars niet had belet de tweede drie procent goed te keuren, waarover werkgevers en werknemers tot overeenstemming waren gekomen. Zij waren de enigen die aan de zijde van de communisten en paci fisten steun verleenden aan de socia listische motie, die werd verworpen met 74 tegen 46 stemmen. De motie- Zwanikken werd bij zitten en opstaan aangenomen. De fracties van de P.v.d.A., C.P.N, en P.S.P. waren tegen. FRANKFURT (DPA) De Duitse bankraad heeft opnieuw de minimum- reserves tegenover binnenlandse ver plichtingen verlaagd met vijf procent van hun stand in oktober 1959. Daar mee zijn de reserves, die de banken bij de centrale bank moeten aanhouden weer aangeland op hun peil van oktober 1959. Door de maatregel worden de liqui diteiten in West-Duitsland verruimd met ongeveer 400 miljoen mark. Een derge lijke verruiming was al verwacht op grond van de ongetwijfeld zeer sterke opvragingen in de komende maand. verbod van proeven met kern wapens. West-Duitsland kan geen militair gevaar worden zolang dat land geen kernwapens, geen rakettenarsenaal en geen machtig eigen leger heeft. Alexei Adzjoeti PER FLES 10." IMPORTEURS: WENNEKER SCHI EDAM "DONN Adolf Werner, een voor- malige Hauptscharführer van de Waffen-SS, en zijn echtgenote heb ben gisteren bekend dat zij in de Sowjetunie voor Amerika hebben gespioneerd. De 51-jarige Werner en zijn 45-jarige echtgenote staan terecht voor een militaire rechtbank in Kief. Werner, die chef is van de schoenen afdeling van een warenhuis 'n Karls ruhe, werd samen met zijn vrouw op 2 september gearresteerd in Kief. Bei den maakten een vakantiereis door de Sowjetunie. In de rechtszaal zei de Westduitse schoenenverkoper gisteren dat zijn vrouw in de veronderstelling verkeer de dat hij naar de Sowjetunie was ge gaan om in opdracht van een Ameri kaanse uitgeverij geïllustreerde tijd schriftenartikelen te schrijven. Hij zelf zou ook in de mening hebben verkeerd dat hij, al gegevens verzamelend en fotograferend, voor een Amerikaans tijdschrift werkte tijdens zijn vakantie reisje. Wel had zijn Amerikaanse opdracht gever, toen deze hem in Karlsruhe had benaderd, gevraagd ook vooral te let ten op militaire objekten, zoals mili taire vrachtauto's, kazernes en lucht- bases, maar de voormalige Hauptschar führer van de Waffen-SS scheen dat toen nog niet vreemd te hebben ge vonden. Ook had de geheimzinnige Ameri kaanse opdrachtgever hem toen een vulpen met „onzichtbare inkt" meege geven, en dat had de vroegere Haupt scharführer van de Waffen-SS ook al beschouwd ais de gewoonste zaak van de wereld voor een journalist-in-spe. Zijn vrouw had op zijn aanwijzingen tijdens hun vakantiereisje aantekenin gen over allerlei militaire installaties gemaakt en zou, dat doende, geen ogen blik hebben verondersteld dat zij mede plichtig kon zijn aan spionage. Werner zei wel dat hij schuldig was, maar ook dat hij zo goed als niets voor zijn geheimzinnige Amerikaanse op drachtgevers had kunnen doen. „De Amerikanen", zei de vroegere Hauptscharführer van de Waffen-SS, „zijn te laf om zo'n karweitje zelf op te knappen. Zij sturen liever Duitsers naar de Sowjetunie dan dat zij zich zelf in gevaar brengen." Werner identificeerde zijn opdracht gevers als „Johnson en „Dan". Hij had met die twee verscheidene besprekin gen gehad in Karlsruhe voordat hij zijn reportagereis door de Sowjetunie was begonnen. Hij had een beloning van 5.600 mark in het vooruitzicht gekre gen en ongeveer de helft van die som als voorschot gekregen. Werner biechtte op dat hij lid van de nazipartij was geweest, en in de tweede wereldoorlog als SS-er aan het oostfront had gevochten. Ais interes sante bijzonderheid liet hij nog volgen dat hij een zoon in het Westduitse leger, de Bundeswehr, heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11