Voorzitter hekelt doen en laten personeelraad MINISTER VISSER: ER IS AL GENOEG LEED REROKKEND K.L.M. GAAT LAGE WOLKEN TE LIJF Rockefeller geeft het zoeken op Heath pareert aanval van conservatieven Fantastisch verhaal over Frans complot I vandaag VERGADERING RIJDEND PERSONEEL N.S. Afstand van beleid van minister Staf ORKAAN IN BRITSE LAGERHUIS Telegram over arrestaties in Kairo programma's STEUN TOEGEZEGD AAN OPRICHTING VAN SOORTGELIJKE VERENIGINGEN West-Papoeavlag in top Vervolg van pag. 1 Staf niet „Vertekend" SLAAPMIDDEL UIT DE HANDEL GENOMEN Landen bij zicht van vierhonderd meter IN HET KORT Interpellatie Baart via radio en t.v. VOORBEREIDING ZEVEN JAAR ANTISEMITISCHE MAATREGELEN IN SOWJETUNIE Proces-Eiclimann VOORLEZING VONNIS BEGINT 11 DECEMBER Dinsdag 28 november 1961 Pagina 7 Van een onzec verslaggevers T TTRECHT. In een uiterst gedisciplineerde vergade ring in het gebouw Voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht besloten gisteravond de afdelingsbesturen van de nieuwe vereniging Rijdend Per soneel Nederlandsche Spoor wegen om direct mee te helpen bij de oprichting van soortge lijke verenigingen voor andere delen van het bedrijf. Men heeft hierbij in het bijzonder op het oog de vitale personeelsgroe pen van rangeerders en sein huiswachters. Overigen» toonden verscheidene af delingen enige terughoudendheid bij deze poging om de oprichting van nieuwe verenigingen te stimuleren. Het besluit werd genomen na vele discus sies naar aanleiding van de beslissing van de directie van de Spoorwegen om de nieuwe bond niet te erkennen en buiten het overleg in de personeel raad te houden. De voorzitter, de heer J. Gijsberts, oud-afdelingsbestuurslid van de protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel, verklaarde voor ruim tweehonderd aanwezigen uit het hele land, dat hij toch het idee had dat een dergelijke erkenning tot de mogelijkheden behoort. Vergelijking Hjj vergeleek zijn vereniging met een reeks van andere bonden, die bui ten de drie grote vakcentrales om toch geregeld worden betrokken bij het overleg over de sociale voorwaarden. Daartoe behoren het Ambtenarencen- trum, de Centrale van hogere ambte naren, de Algemene bond van werkers in het mijnbedrijf, enkele bonden bij de marine, verenigingen bij de K.LJV1. en de Nederlandse handelsreizigers- vereniging. Fel hekelde de heer Gijsberts het doen en laten van de personeelraad, waarin alleen de erkende vakbonden zijn vertegenwoordigd. Hij vroeg zich af of het wel eerlijk is dat de per soonlijke belangen van bezoldigde vakbondsleiders bij dit alles in het geding mochten komen. Nog al radi caal waren zijn bezwaren tegen het bestaande overleg in de Stichting van den Arbeid. Hij ontkende ten stellig ste dat de welvaart thans in Neder land algemeen is. „Leven wij", aldus d heer Gijsberts, „in een democratie of in een belangengemeenschap? De huur- compensatie wordt immers betaald door de werkgevers. Is er dus toch ruimte of is de loonpolitiek er alleen om het kapitaal te beschermen? De loonpolitiek van vandaag werkt een zijdig. Controle is daarop alleen mo gelijk als er controle op de prijzen en winsten mogelijk is". Waarschuwing In een uitvoerige discussie betoogde een Rotterdamse afdelingsbestuurder, dat de directie de deur voor de nieu we vereniging op een kier heeft ge laten. Hij en ook anderen riepen op om in de eerste plaats te tonen dat men organisatorisch, technisch en ju ridisch een goede bond kan scheppen. Hij ook waarschuwde: „Hoe groter de nieuwe bond, hoe moeilijker de sa menhang zal zijn". Een andere Rotter dammer van bepaald wat radicaler allure zei: „Het doorbreken van de positie van de erkende vakbonden in Nederland is onze taak. De verouderde rommel van de personeelraad moet worden opgeruimd; daaraan moet een zuiverder samenstelling worden gege ven". Een Limburgs lid klaagde steen en been over wat hij noemde: „de on gelooflijk lasterlijke mentaliteit van de besturen van de erkende vakbonden; zij schromen niét om dreigementen te uiten; zij dreigen met achteruitstelling van hen die naar de nieuwe bond willen gaan". In Heerlen wordt z.i. de groep van honderd leden van de nieuwe vereniging beledigd „op een wijze die onaanvaardbaar is". Afkeer en protest Dit waren de twee grote tendenties van het hele debat: afkeer van de be staande organisaties en protesteren tegen de beweerde methoden van de oude bonden. Een afdelingslid Uit Zwolle zei heel kernachtig: „Wij wil len nooit meer verzuipen in die oude organisatiesVoorzitter Gijsberts legde er overigens de nadruk op dat het er ook bij de stimulering van de op richting van andere verenigingen om gaat de bestaande vereniging zoals zij is in stand te houden Hij kantte zich er ook tegen dat met instemming van de personeelraad benoemingen in het bedrijf plaatsvinden Dat is. aldus de heer Gijsberts, een rem voor mensen die bevreesd zijn en die toch wel lid zouden willen worden. Hij hoopte dat het zal komen tot samenwerking met onafhankelijke verenigingen in andere beroepen, om van binnenuit te trachten het overleg in Nederland te veranderen. In de komende drie weken zal het bestuur opnieuw een brief aan de directie van de N.S. en aan de minis ter van verkeer en waterstaat sturen. Daarin zal het bestuur erop wijzen dat wensen en bezwaren van persoonlijke aard volgens de wet kenbaar gemaakt kunnen worden. Over drie weken zal het besttfur een beslissing nemen over maatregelen die de heer Giisberts niet nader omschreef. De vergadering zond tenslotte een telegram aan de directie waarin zij protesteerde tegen het be sluit om de nieuwe vakbond uit te sluiten; men vroeg alsnog om een gesprek. HOLLANDIA (AP) Op 1 decem ber om acht uur 's ochtends zullen overal op westelijk Nieuw-Guinea de nieuwe „West-Papoeavlaggen" worden gehesen. Alle Papoea's hebben die dag vrij. Voor degenen die niet in over heidsdienst zijn wordt hun werkgever door het gouvernement de vrije dag vergoedt. De Nederlanders zullen ech ter normaal doorwerken. o f g c h r I D PARÏBKE»? VAN DEFENSIE afdaling burgerpersoneel sectie IX, bureau 7, AAN de teohnieoh hoofdambtenaar le kinase T»H.ran der Putten. ons nummer B 06.U7.17.003/275 's-Gravenhage, 27 november 1961 onderwerp) Beëindiging dienstbetrekking. Op 7 november j.l. heb ik u opgedragen «y schriftelijk opgave te doen van u bJJ name bekende officieren, than a nog in dienst van de Xoninkl^ke Landnaoht, die rich in het voomalig Nederland»- Indil aan oollaboratle zouden hebben schuldig genaakt an ook na de capitulatie van Japan onregelmatigheden aouden hebben ge pleegd. Tevens verzocht ik u «elding te maken van de feiten, waaraan deze offioieren sioh naar uw aening zouden hebben aohuldig ge naakt. Hoewel u in uw brief van 9 novenber j.l. toezegde aan deza op dracht gevolg te zullen geven, hebt u hieraan bij uw eohrljven van 24 november j.l. niet voldaan. U hebt inmera in geen enkel opzicht aangegeven dat, noch hoe, deze offioieren zouden hebben gecollaboreerd en aan welke on regelmatigheid ieder van hen zioh zou hebben aohuldig gemaakt. Bovendien worden in uw aohrijven beweringen gedaan ontrent fei ten en omstandigheden, welke hetzij door daartoe Ingestelde commissies ryn ondereoaht en, voorzover deze bewijsbaar bleken te zijn, aanleiding hebben gegeven tot het treffen van geBigende maatregelen, hetzij onbewezen of vage beschuldigingen inhouden ten opzichte van daarbij betrokken militair- en burgerpersoneel. Zonder met de uitslagen van de ingestelde onderzoeken rekening te houden, worden daarbij door u alle reeds eerder door u te berde gebraohte verdenkingen herhaald en staande gehouden en suggereert u de aansprakelijkheid van de totale leiding van de desbetreffende legeronderdelen voor de door u beweerde plichts verzuimen. Op grond van het vorenetaande aoht ik u ongeschikt tot verdere vervulling van enige functie bij het Departement van Defensie en zie ik mij deswege genoodzaakt u ontslag te verlenen wegens on- gesohiktheid voor het door u beklede ambt, andere dan wagens ziels- of lichaamsgebreken. De desbetreffende ontslagbeaohikking treft U hiernevens aan» Pe vraag of u op grond van hat bepaalde in het tweede lid van artikel TOO van het algemeen rijkeambtenarenreglement voor de toekenning van wachtgeld in aanmerking kunt werden gebracht, zal worden beeien. PE IQ NIETEN VAN DEFENSIE, Op onze vraag of het strafbaar zou zijn indien de heer Van der Putten thans als ontslagen amb tenaar het rapport, dat hij de minister toezond, zou publiceren, antwoordde minister Visser: „Het rapport is mijn eigendom. Het kan alleen met mijn toestem ming worden gepubliceerd. Bij eventuele publikatie zouden de mensen, die er in worden ge noemd, klachten kunnen in dienen." „Worden er veel namen genoemd in het rapport van de heer Van der Put ten". was de volgende vraag. „Ik heb ze niet geteld", antwoordde de minister. „Ik heb geen feiten ge kregen." Minister Visser legde er nog de na druk op, dat het niet in zijn voor nemen lag het rapport van de heer Van der Putten vrij te geven voor pu blikatie. „Het bevat uitsluitend onbe wezen aantijgingen. Er is al genoeg leed berokkend. Publikatie van de namen van hen over wie onbewezen aantijgingen worden gelanceerd, zou de zaak maar erger maken." Op de vraag of de heer Van der Putten en diens raadsman mr. Geleijn- se vrijdag notulen van besprekingen juist hebben geciteerd, zei minister 'Visser: „Eén ding moet duidelijk zijn, dat u met mij beseft, dat ik mij moet distantiëren van het beleid van minis ter Staf. De heer Staf, die nu geen minister meer is, kan niet ter verant woording worden geroepen." ,Wel kan ik u zeggen", aldus minis ter Visser, „dat de heer Staf toen hü minister was zich niet heeft gedistan tieerd van het rapport-Zaayer." „Hebt u hierover nog contact gehad met de heer Staf?" .Dat is te zeggen, niet sinds de vo rige persconferentie van twee weken geleden. Daarvóór heb ik de heer Staf gevraagd of hem namen waren ge noemd waarop de heer Van der Putten thans duidt „Hebt u het door ex-kapitein Wester ling aangezegd rapport al ontvangen?" „Ik weet niets van een aangekondigd rapport-Westerling," antwoordde de mi nister. Ik heb wel in een krant gele zen dat daar sprake van zou zijn." „Is u dus geen rapport-Westerling aangekondigd?" „Neen ook niet," was het bescheid van minister Visser. Ook kwam het rapport-Huysmans ter sprake In Indonesië heeft een mili taire commissie onder leiding van ko lonel Huysmans een onderzoek inge steld naar door de bond van burger ambtenaren genoemde malversaties. Zo- De brief die de heer Van der Put ten even voor vijven gisteren ont ving. Nummer: B 06.07.17.(103/275, onderwerp: Beëindiging dienstbe trekking. Getekend: Visser. wel mr. Geleijnse als de heer Van der Putten hadden vrijdag gezegd, dat in het rapport-Zaayer een „vertekend beeld wordt gegeven" van de conclusie in het rapport-Huysmans. „Bent u van plan het rapport-Huys mans vrij te geven voor publikatie," werd minister Visser gisteren gevraagd. De minister antwoordde eerst ont kennend. Op verder aandringen zei hij ons toe dat wij het rapport-Huysmans op zijn departement mochten komen lezen. BONN De fabrikanten van het Westduitse slaapmiddel Contergan heb ben hun produkt voorlopig uit de han del genomen, totdat is vastgesteld of er verband bestaat tussen de talrijke ge vallen van miskramen en het gebruik van dit slaapmiddel. Een Hamburgse arts heeft het vorige week in een rede voor kinderartsen te Düsseldorf mogelijk genoemd dat de miskramen het gevolg waren van het innemen van een slaapmiddel. De naam Contergan is daarbij niet geval len. Ned. herv. kerk, Benoemd tot vic. te 's-Gravenhage: mr. J. W. M. Baronesse Van Lynden. Geref. kerken Aangeii. naar Arnhem: Joh. P. de Boer te Rotterdam. Chr. geref. kerken: Beroepen te Zwolle: H. W, Eerland te Amersfoort. Geref. gem. Bedankt voor Benthuizen: P. v. d. Bijl te Barneveld. Advertentie Van onze luchtvaartredacteur SCHIPHOL. De K.L.M. doet een stap verder op de weg naar het landen van vliegtuigen onder alle weersomstandigheden. Volgend voorjaar zullen in de DC-8 Edison twee instrumenten worden geïnstalleerd, waarmee het mogelijk zal zijn te landen, terwijl wolken drijven op dertig meter hoogte en het zicht slechts ongeveer vierhonderd meter is. Op het ogenblik liggen die limieten voor zuigervliegtuigen tweemaal zo hoog. Straalpassagiersvliegtuigen on dervinden nog grotere beperkingen. Zij komen niet binnen als de wolken lager hangen dan op een hoogte van negentig tot honderd meter en het zicht duizend tot twaalfhonderd meter bedraagt. Als de proefnemingen slagen, leveren doos- van 20 htuks Van onze correspondent T ONDEN De politieke storm over het lek waardoor een geheime rede van de Britse minister Heath uit de conferentiezalen van de Ge meenschappelijke markt naar Washington verdween, kreeg gisteren het karakter van een orkaan. Dat kwam doordat het Britse persbureau Reuter de tekst van zijn verklaring, die hij op 10 oktober had afgelegd bij het be gin van de onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G. wereldkundig maakte. Reuter zegt de tekst van particuliere zijde in Brussel te hebben gekregen. Zoals wij gisteren meldden, besloot de Britse regering tijdens het weekeinde, omdat er toch al een lek was gecon stateerd, de volledige tekst van Heath's rede ter beschikking te stellen van de landen van het Gemenebest en de Europese vrijhandelsassociatie. VERKLARING Gistermiddag legde Edward Heath, grootzegelbewaarder in het Britse ka binet en leider van de Britse onderhan delingsdelegatie bij de besprekingen met de Gemeenschappelijke markt, een lange verklaring af over deze onver kwikkelijke zaak in een zeer rumoerig Lagerhuis. Herhaaldelijk kwam het tot verhitte tonelen, als gevolg van inter rupties van labourzijde en van tegen standers van toetreding van Engeland tot de E.E.G. in de conservatieve ge lederen. Hugh Gaitskell en anderen verweten Heath telkens weer dat hij de regeringen van het Commonwealth niet voldoende inlicht over de onderhandelingen met de Zes. Minister Heath ontkende dat ten stelligste, ondanks de geheimhou ding waartoe men ter conferentie met de Gemeenschappelijke markt had be sloten. Dat de onderhandelingen een vertrouwelijk karakter dragen is vol gens de Britse regering beslist nood zakelijk. gezien de omvang en de inge wikkelde aard van de problemen die ter tafel komen, de belangen die ermee zijn gemoeid, en de noodzaak van een soepele wijze van onderhandelen. Juist gistermorgen, deelde Heath mee, werden afschriften van zijn ver klaring aan de Hoge commissarissen van de Gemenebestlanden in Londen gestuurd en aan de ambassades van de landen van de E.V.A. Vrijwel op hetzelfde ogenblik begon Reuter uit Brussel de letterlijke tekst van die verklaring uit te zenden op zijn telex- net. De volledige tekst, aldus Heath onder luid gelach, wordt daardoor dus gemeengoed. ONDERZOEK Minister Heath kondigde aan dat, nu dit eenmaal is gebeurd, er een witboek over de kwestie wordt over wogen. Daarin wordt dan de tekst van de verklaring opgenomen. Bovendien, zo deelde de minister mee, zal er een nauwgezet onderzoek naar het ont staan van het lek worden ingesteld. Heath betreurde het zeer dat er een lek is geweest. Hij was er zeker van dat men dat niet aan Britse zijde moet zoeken. Bij herhaling verweet de socialisti sche oppositileider Gaitskell de minis ter dat hij het Gemenebest niet ver trouwde. „Waarom stelt de negering de landen van het Commonwealth niet volledig op de hoogte?" vroeg hij. Minister Heath gaf Gaitskell de stellige verzekering dat zulks was gebeurd en zal blijven gebeuren. Het heeft even wel geen zin 'elke regering op de hoogte te brengen van aspecten van de onderhandelingen die haar niet raken, zei hij. De gemoederen raakten wel zeer verhit toen de conservatief Nigel Birch de opmerkingen van Gaitskell „boosaardig, oneerlijk en typisch voor hem" noemde. Na protesten van aller lei kanten trok Birch het woord on eerlijk in, op verzoek var, de speaker (voorzitter van het Lagerhuis). BEZORGD Zoals wij maandag al schreven, blijkt uit de tekst van Heath's ver klaring, dat de regeringen van de Gemenebestlanden en E.V.A. inder daad behoorlijk zijn ingelicht op de manier die Heath de beste vond: door middel van uitvoerige samenvattingen. Wellicht zal de openbaarmaking van de volledige tekst ertoe bijdragen dat de vrees die in het Gemenebest bij velen leeft, voot een belangrijk deel wordt weggenomen. Het bleek namelijk wel degelijk dat Heath de afgevaardigden van de Zes van meet af aan heeft doordrongen van het feit dat Engeland bezorgd is voor het welzijn van het Gemenebest en dat hij speciale regelingen vroeg voor de export van o.a. vlees, zuivel- produkten en graan van de Gemene bestlanden naar Engeland, als dat toe treedt tot de Gemeenschappelijke Markt. TV/TERAUKE (ANP, AP) Het ziet er naar uit dat de gouverneur Rockefeller vandaag met zijn doch ter naar huis zal vertrekken omdat het zoeken naar zijn zoon na de vondst van een benzineblik niets meer heeft opgeleverd. Het sliertje rook dat door een opsporingsvlieg tuig in de rimboe ten zuiden van de Eilandenrivier was gesignaleerd, bleek gisteren afkomstig te zijn van een oerwoudbrand. Gouverneur Rockefeller heeft gisteren nog, samen met een missio naris en een ambtenaar, een vlucht gemaakt boven het kustgebied van zuidelijk Nieuw-Guinea. Hij vloog met een Australische Catalina van Merauke naar Pirim Apoen, niet ver van de plaats waar zijn zoon pro beerde de kust te bereiken nadat zijn boot was omgeslagen. Toen de gouverneur na zijn vlucht uit het vliegtuig stapte, leek hij zeer teneergeslagen en hij probeerde ook niet dat te verbergen voor zijn dochter Mary, die hem afhaalde. Hij vertelde dat hij niets had gezien wat zijn hoop kon versterken. Nog twee weken De helikopters, die aan het zoeken deelnemen, zullen vandaag hun na sporingen staken. Het zoeken langs de door krokodillen bewoonde kust gaat evenwel nog minstens twee weken door. Een Nederlandse bestuursambte naar zei: „We hebben nog hoop dat Michael ziek of gewond is en hulp en onderdak heeft gevonden bij de inheemsen. In dat geval is het ook mogelijk dat de Papoea's pas be kend maken waar hij is, als hij is hersteld. Zij zouden bang kunnen zijn de schuld van zijn ziekte te krijgen." PARIJS De vier Franse diplo maten, die eind vorige week te Kairo zijn gearresteerd samen, met vijf anderen, zoals pas gisteroch tend uit de mededeling van Kairo is gebleken, worden beschuldigd van spionage, van een complot tegen het leven van president Nasser, een poging het wettige gezag omver te werpen en de veiligheid van de Egyptische staat in gevaar bren gen. De vijf anderen, die gearresteerd werden, zijn Arlette Paulet, secre taresse van de commissie voor de Franse bezittingen, mevrouw Jasmin Canert, Frans advocate, Frangois Ferré, Frans advocaat en oud-rechter in de gemengde reehtbanken van Egypte, Gabriël Enkiri, een Egyptische journalist, en Alexander Papadopoulo, directeur van de Revue van Kairo, een blad dat in de Franse taal wordt uitgegeven. Hoewel de Egyptische regering be loofd had zondagavond een com muniqué over de arrestaties uit te geven, heeft men de redenen uit een lang telegram van het persbureau voor het Midden-Oosten moeten ver nemen. Zich baserend op een geschreven „bekentenis" van de vier Franse diplomaten onthulde het persbureau het meest fantastische complot, dat men zich kan indenken. In dit verhaal worden de vier diplomaten voorgesteld als officiële vertrouwensmannen van de Franse regering, die tot opdracht hadden gekregen Nasser te vermoor den en onrust en oproer te verwekken in het dal van de Nijl in combinatie met een eventuele inval van Israël in Egypte. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft achteraf de moeite genomen om dit fantastische verhaal te dementeren, voornamelijk omdat dit verhaal moet dienen om een flagrante schending van de internationale diplo matieke gebruiken te rechtvaardigen WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 j RADIO 1 HILVERSUM 1. 402 M. VARA: 1.00 Nws; 1.10 Gym; 1.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Kgokpraatjêr 9.15 Gram; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.10 Ham mondorgelspel; 12.30 Land- en tumb. me- ded; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pia noduo met zang; 13.00 Nws; 13.15 Prome nade ork. en fagottrio; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Carillonspel; 14.15 Gram; 15.00 Gestreept of effen, toespr; 15.10 V. d. jeugd; 17.00 Lichte muz; 17.30 Orgelspel; 17.50 Regeringsul tz.: Emigratiepraatje.; 18.00 Nws, en comm; 18.20 Act; 18.30 R.V.U.: Reclame - I, door jrh. W. van An- dringa de Kempenaer; 19.00 V. d. kind; 19.10 VARA-Varla en gram; 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lezing; VPRO: 19.30 V. d. jeugd; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 20.35 Zestig jaar levenserva ring, lezing (9); 20.50 Gram; 21.00 Schijn bedriegt niet, hoorsp; 21.55 Het puik van zoete kelen, muzlk. lezing: 22.30 Nws: 22.40 Hart op de tong: actuele problemen; 22.55 Bas en piano; 23.10 Rep. v. d. Derde As- semblee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi; 23.00 Jazzkron; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 M. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber; 7.10 Gram; 7.30 Gewijde muz; 7.50 Meditatie. 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V. d. zieken; 9.35 Gram; 9.40 V. d. vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendhst; 10.45 Gewijde muz; 11.10 Kamerork. en solist; 12.05 Volksmuz; 12.30 Land- en tuinb. me- ded; 12.33 Gewijde muz; 12.37 Ned. Herv. kerkd; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram; 14.15 Gram; 15.00 Jeugdconc; 15.45 Vrije tijd... wel besteed!; 16.00 V d. jeugd; 17.20 Gram; 17.35 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Regeringsuitz; 18.10 Koor zang; 18.35 Boekbespr; 18.50 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram; 20.10 Omr.ork. en solist; 21.15 Het normale Chris tenleven, lezing; 21.35 Gram; 21.55 Piano recital; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Platennws; 23.55-24.00 Nieuws. j televisie" radio vandaag DINSDAG Graag uw aandacht voor „Gastenavond", een van de meest geslaagde lichte radioprogram ma's die wij kennen. Ageeth Scherp huis ontvangt vanavond o.a. Myra Ward, Frans van der Langen, Eric van Ingen, Paolo Gorin, Elisabeth Versluys, Joan Remmelts en Willy Schobben. Hilversum 1, 8.05. Om 11.10 Leo Nelissens rubriek Vreemd..., die geen aanbeveling meer behoeft (Hilversum 2). Joe (mister Piano) Henderson speelt om 9 uur samen met het en semble The raindrops in het Light programme van de B.B.C. In het programma jBel canto", dat vanavond om 7.10 over Hilver sum 1 wordt uitgezonden hoort men fragmenten uit Italiaanse ope ra's met Italiaanse solisten en or kesten. Maria Calias zingt uit Pi- nor ah" van Meyerbeer. Om 10 uur speelt de Weense cel liste Senta Benesch met de pianist Henk Bijvanck de Sonate voor vio loncel en piano van Asioli. Hoewel Senta Benesch hier betrekkelijk on bekend is, geniet zij in haar vader land terecht faam om haar smettelo ze spel. Eveneensover Hilversum 1 ver volgt de componist Ton de Leeuw om 21 uur zijn causerie over de strijkkwartetten van Bela Bartók. Ditmaal staat het Vierde Strijk kwartet op het programma. NTS: 17.00 Jeugdjourn; KRO: 17.10 V. d. jeugd; CVK - IKOR - RKK: 17.45-18.05 jeugdprogr. over de bijbel; NTS: 20.i Journ. en weeroverz; 20.20 Filmversl. uit New Delhi; 20.35 Onbekend talent; VARA: 21.05 Documentair progr; 21.55 Speelfilm; 22.20 Sportrubriek. DUITSLAND 17.00-18.00 V. d. vrouw; (Regionaal progr: NDR: 18.20 Progr. overz; 18.25 Die Nord- schau; 19.25 Even voorstellen mijn naam is Cox; WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Even voorstellen, mijn naam is Cox). BELGI FRANS 18.30 V. d. jongeren; 19.00 Act. uit het jaar 1921; 19.30 Agrarisch nws; 20.00 Journ; 20.30 Spel; 22.00 Ballet. Daarna: Journ. BELGIVLAAMS 17.00-18.30 V. d. jeugd; 19.00 TV-feuill; 19.30 Filmrep. 19.50 Tekenfilm; 20.00 Nws. en sportuitsl: 20.25 Het manneke; 20.30 Lied- jesprogr; 20.50 TV-Western; 21.40 Wetensch. rep; 22.25 Nws. televisie HILVERSUM. Radio en televisie zijn vanmiddag in de Tweede Kamer aanwezig voor een rechtstreekse re portage van de interpellatie van de socialistische afgevaardigde Baart over de omroepsalarissen. De N.T.S. begint haar beeidverslag omstneks 12.45. Via Hilversnm 2. zendt de K.R.O. om 12.55 een repor tage nit, waarbij Leo Pagano com mentaar geeft. Een nabeschouwing volgt om 6.15 door Tom Nieuwenhuij- sen, in het programma van de Avro (Hilversum 1). DINSDAG. De hoofdfilm van vanavond heet „Tales of Manhattan". Aan de geschiedenis van een rokkos- tuum zijn een aantal korte verhalen vastgeknoopt. Juiien Duvivier is de regisseur (8.55). Vooraf gaat Herman van der Horsts boeiende film „Houen zo" (8.30). België Vlaams: In een opgenomen programma van de Nederlandse tele visie kunnen de Vlaamse kijkers ken nis maken met de „Principes" van het gezin van dr. Friedrich Esch. Het is een spel van de Oostenrijkse auteur Hermann Bahr (8.30). „Eric in Town" is een jazz-programma, overgenomen van de Zweedse tv (10.10). België Frans: De Waalse kijkers krijgen vanavond eveneens een toneel spel op het scherm, en wel een spel van de Russische auteur Gogo] „Trouwen", voor de camera's ge bracht van de Franse tv (8.30). Daar na volgt de rubriek „Lectuur voor al len" (9.30). Duitsland: Ook het Duitse publiek krijgt een tv-spel in de huiskamers: „Het gericht over Las Casas" naar de roman van Reinhold Schneider, over de verhouding staat kerk ten tijde van Karei V (9.00). Na het journaal van 8 uur volgt eerst een documen taire filmreportage over de vrijwoi» ding van Afrika (8.20). de instrumenten grote voordelen op voor passagiers en K.L.M. De passa giers zullen in verreweg de meeste ge vallen kunnen arriveren op de plaats van hun bestemming. De kans om op een uitwijkhaven terecht te komen, zal zeer klein worden. De luchtvaartmaat schappij overkomt het dan niet meer, dat veel toestellen aan de grond staan. Statistieken hebben uitgewezen, dat 95 pet. van de landingen kunnen wor den uitgevoerd, wanneer bij een wol kenhoogte van dertig meter en een zicht van vierhonderd meter zou kun nen worden geland. Potdichte mist komt slechts voor bij drie tot vijf pro cent van de landingen. De voorbereiding voor deze grote stap voorwaarts werd in de lente "an dit jaar getroffen. Toen werd de DC-8 Edison uitgerust met het Engelse in strumentensysteem para-visual direc tor (P.V.D.). Met behulp hiervan blij ken voor straalvliegtuigen de landings beperkingen te kunnen worden terugge bracht tot de limieten, die gelden voor zuigervliegtuigen. De P.V.D. stelt de vlieger in staat op een bepaald punt van de landing over te gaan van vliegen-op-instrumenten op vliegen-op- zicht. In de Edison zullen in maart 1962 nu ook worden geïnstalleerd een zoge naamde flare-out computer en een ra dio-hoogtemeter. Het eerste instrument is een kleine elektronische rekenma chine, die voorzien wordt van de ge gevens op de radio-hoogtemeter. De computer bewerkt de gegevens en deelt die mee aan de P.V.D. en aan het normale instrumentensysteem in de cockpit. Het grootste belang van deze gang van zaken is, dat de langzame over gang van de daling naar de eigenlijke landing soepel tot stand wordt gebracht. Op deze manier komt het vliegtuig in zachte aanraking met de grond. Deze „afvang"-manoeuvre kon tot nu toe alleen visueel worden uitgevoerd. In de toekomst gebeurt dit dus met behulp van instrumenten. Als de nieuwste instrumenten in de Edison zijn geïnstalleerd, zullen eerst lesvluchten worden uitgevoerd. Dan zal het toestel op de grote lijnen gaan vlie gen, maar voorlopig alleen onder mooi- weersomstandigheden gebruik maken, van de nieuwe instrumenten. Dan pas zal aan de Rijksluchtvaartdienst ver gunning worden gevraagd de instru menten te gebruiken onder lagere li mieten. Intussen gaat de K.L.M. verder met het opdoen van ervaringen met P.V.D. De kans bestaat, dat dit systeem zal worden toegepast in het type Viscount. Deze vliegtuigen moeten in de aan voerlijnen zeer veel landingen maken. Het rendement van deze toestellen zou flink stijgen als zij in staat zouden zijn bij slechter weer te landen.. Het einddoel van deze experimenten is het zo 'Ver te brengen dat de vlieg tuigen onder' alle omstandigheden kun nen landen. Bij de K.L.M. verwacht men, dat het nog wel zeven jaar zal duren voordat dit is bereikt. Dan zou men waarschijnlijk de ver schijning van verkeersvliegtuigen, die sneller dan het geluid gaan vliegen, nog voor zijn. Deze toestellen worden omstreeks 1970 verwacht. Men neemt als zeker aan, dat die vliegtuigen in elk geval zijn uitgerust met instrumen ten, die ze in staat stellen bij elke weersomstandigheid te landen. NEW YORK (AP). De Russische regering heeft vijf joodse godsdienstlei ders ontslagen als voorzitter van kerke lijke gemeenten. De ontslagen vielen in de hoofdsteden van vijf Sowjetrepublie- ken. Dit is gemeld door de New York Herald Tribune. Die krant berichtte eveneens, dat van gezaghebbende zijde is vernomen, dat de regering in op zijn minst een dozijn steden synagogen heeft gesloten. De vijf afgezette joodse leiders zijn: Bardok (Kiev, Oekraine), Fried (Minsk, Wit-Rusland), Kaob (Vilnyus, Lithau- en), Jerazalinskoe (Tasjkent, Oezbekis tan) en Zilverman (Riga, Letland). Synagogen zouden zijn gesloten in Stalino, Kasavioert. Koboeltti, Sratov, Rezina, Trekensjoek, Poltawa, Wiliki- loeki, Saroka, Novgordovolinskoe, Kali- novitz, Toekkoem en Tsjernowitz. JERUZALEM (Reuter). Het „proces van deze eeuw", de zaak tegen de nazi-leider Eichmann, zal op 11 december in Jeruzalem zijn eindfase ingaan. Dan zullen de drie Israëlische rechters beginnen met het voorlezen van het oordeel over de man die ervan wordt beschul digd medeplichtig te zijn aan de moord op miljoenen Europese jo den tijdens de tweede wereldoorlog. Verwacht wordt dat het voorlezen van het vonnis drie dagen zal duren. Daarna zal de verdediging het woord krijgen waarna de rechters tenslotte het schuldig of niet schuldig zullen laten horen. Als de beklaagde aan een van de twaalf punten uit de aanklacht waar op de doodstraf staat schuldig wordt bevonden, zal de openbare aanklager zonder twijfel de doodstraf eisen. De aanklacht tegen Eichmann bestond in totaal uit vijftien punten. Nadat de eis gevallen is kan Eich mann of zijn verdediger nog voor de laatste maal het woord krijgen voor dat de straf wordt bepaald. De 55-jarige beklaagde getuigde voor het hof vóór de zaak op 14 augustus werd verdaagd, dat hij zich schuldig voelde „vanuit een menselijk ge zichtspunt", maar niet juridisch schul dig. HILVERSUM De K.R.O. zendt vanmiddag in het programma „Als de dag van gisteren" via Hilversum twee van 12.04 tot 12.30 o.a. een historische opname uit van een gedeelte uit de Gijsbreght van Aemstel, voorgedragen door mevrouw Theo Man-Bouwmees ter. Dit in verband met herinneringen die aan deze grote toneelspeelster worden opgehaald door mevrouw Rika Hopper. In hetzelfde programma leest mevrouw Ina Boudier-Bakker een fragment voor uit haar werk „De klop op de deur". i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7