Uitstel van betaling voor Noordeloos NIEUWE VAL IN SECTOR POSTORDERS Als iemand me éaat rijpen ben ik verloren BENELUXTUNNEL 2 METER DIEPER Zweden werkt hard aan „geheel paraat" AMERIKAANS REISJOURNAAL PHOENIX: STAD VAN JONGE MILJONAIRS Moskou met nieuw voorstel over staking proeven In Frankrijk geen licht en vervoer Wijzigingen in regering van Amerika Dronken chauffeur rijdt op zebra echtpaar aan WILDWEST IN DEN HAAG Nederland vraagt spoedig overleg Bouw begint in januari Onderhandelingen Minder omzet Spoeling dunner VLAMING VLUCHT VOOR „RATTEN" BENOEMING MR. W. SNIJDERS NYS STAM: Rusteloos „Eerst doen" Getuige gooit glas naar verdachte van aanranding MET BOCHT MINDER LAWAAI Congo en België weer op weg naar normale betrekkingen Oost-Duitsland koopt Cubaanse suiker Transatlantica veel grotere oogst Fusie verzekeringsmijen Westen: Volstrekt onaanvaardbaar 2 Franse correspondent moet Rusland uit Dinsdag 28 november 1961 Pag. 5 NOORDELOOS. Het postorderbedrijf de N.V. Verkoop maatschappij Noordeloos is in financiële moeilijkheden geraakt. De Dordtse rechtbank heeft de onderneming voorlopige surséance van betaling verleend voor de duur van drie maanden. Mr. A. Koppelaar in Sliedrecht is tot bewindvoerder benoemd. De Amsterdamsche Bank is bij dit bedrijf betrokken met een bank krediet van ongeveer twee miljoen gulden. Naar de bank meedeelt is dit bedrag voor het merendeel gedekt. Het juiste bedrag zal blijken in een vergadering van crediteuren van het bedrijf, die op 22 februari zal worden gehouden. Noordeloos legt zich vooral toe op de verkoop van huishoudelijke artikelen, speelgoed en meubilair. Met een ander bedrijf zijn onderhandelingen gaande om te komen tot een fusie. Met het oog daarop onthield de directie van Noordeloos zich van commentaar om dat, zo zegt hij, de onderhandelingen zouden kunnen worden gedwarsboomd. Een ongelukkige samenloop van om standigheden is het plotseling overlij den van een van de commissarissen van Noordeloos, de heer F. H. Hulshof. De heer Hulshof was hartpatiënt en stond al in een ziekenhuis onder me dische behandeling. Daardoor zijn de onderhandelingen vertraagd. De moeilijkheden zijn ontstaan door de reeds enige tijd gesignaleerde terug gang van de omzetcijfers. Voor een bedrijf, dat voortdurend met grote voorraden moet werken, kan een der gelijke teruggang ernstige gevolgen hebben. Ditzelfde was het geval bij het post orderbedrijf Dekkers, dat in het afge lopen jaar met zware verliezen te kam pen had. Dekkers heeft zich zoals bekend nu begeven op ander terrein door de overneming van het Rotter damse warenhuis Martens. Vermoede lijk zoekt Noordeloos het nu in een soortgelijke richting. Dit tweede debacle in de postorder- sector heeft veel opzien gebaard. Al geruime tijd is er een tendens merk baar dat het publiek minder op adver tenties van postorderbedrijven koopt. De aanhoudende terreinwinst van de grootwinkelbedrijven is daarbij een bij zonder belangrijke factor. Daarbij komt dat het postorderbedrijf in de laatste jaren aanzienlijk is uit gedijd op een zich niet uitbreidend terrein. Aangezien deze bedrijfstak met meer dan normale risico's werkt, kan een teruggang in de omzet catastrofale gevolgen hebben. Bij dit alles is de verkorting van de werktijd gekomen, waardoor de bevoor rading van de postorderbedrijven in sommige gevallen in het gedrang is gekomen. Al deze moeilijkheden heb ben tot gevolg gehad, dat een aantal postorderbedrijven hun advertentie campagnes hebben gestaakt of hebben ingekrompen. In het buitenland zouden de post orderbedrijven met dezelfde moeilijk heden kampen Dit zou vooral in Duits land het geval zijn. Van onze correspondent ROERMOND. Een kwaadaardig geblaas hvam gisteren een Vlaming tegemoet tijdens zijn ochtendlijke wan deling naar het station van Roermond. In de Munsterstraat, in het hartje van de stad, meende hij in een portiek twee honden te zien liggen. Hij herriep zijn mening, toen hij dichterbij gekomen om de dieren wat beter te bekijken met geblaas werd begroet. Onder aanroeping van de schutspa troon tegen wilde beesten, snelde hij naar het politiebureau om daar zijn verhaal te doen. Drie agenten gespten hun pistolen om en togen met de nog bibberende Belg op het jagerspad. In het portiek troffen Belg en agen ten twee bisamratten van een meter lengte aan. Met enige schoten wist een agent een van de twee dieren neer te leggen. De tweede ontkwam. Van onze correspondent GRONINGEN. Op een zebra met stoplichten in Groningen is een 24-jari- ge automobilist onder invloed van ster ke drank op een bejaard echtpaar in gereden. De man, de 67-jarige boek binder F. Eekker. werd ernstig ge wond; zijn vrouw ontkwam op het nippertje aan een aanrijding. Het ongelu' gebeurde zaterdagnacht. De stoplichten waren buiten werking, maar het oranje licht knipperde. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. W. Snijders is benoemd tot rechter in de rechtbank in Rotterdam. Hij is nu substituut-griffier bij die rechtbank. De scheepvaart in de wateren ten noorden van Sydney is gewaarschuwd uor de aanwezigheid van enkele hui zen lie in zee drijven. De huizen zijn door een buiten haar oevers getreden rivier meegesleurd naar zee. Er bevin den zich geen mensen in. Van onze correspondent NOORDELOOS. In Mole naarsgraaf is het nieuws van de aanvraag om uitstel van betaling door de firma Noordeloos, die in dit stille dorp van veehouders in de Alblasserwaard haar hoofdzetel heeft, als een bom ingeslagen. Het bedrijf heeft ongeveer honderd werknemers in dienst. Hoewel er al enkele weken geruchten liepen, dat de zaak niet best marcheerde, had men aan een dergelijke ont wikkeling toch niet durven denken. De heer Nys Stam, de 43-jarige directeur van Noordeloos en vader van zeven kinderen, kende men als een man met durf, die in het zakenleven van de hak óp de tak sprong en als er wel eens moeilijk heden waren, zich altijd weer wist te redden. De bewoners van Mo lenaarsgraaf weten zich nog te herinneren, dat hij bij hen langs de deur kwam met de boodschap pen uit de kruidenierswinkel van zijn vader. Nys zou echter geen kruidenier worden. Daarvoor was hij te rus teloos. Vlak na de bevrijding werd hij eigenaar van een timmer- bedrijfje met dertig man personeel, dat prompt in de moeilijkheden geraakte. Ook toen wist Nys zich eruit te redden. Het timmerbedrijfje werd een fabriekje van houten speelgoed en daarmee werd tevens de basis ge legd voor het postorderbedrijf Noordeloos. dat ais een vuurpijl omhoog schoot. Niemand begreep het in Molenaarsgraaf dat moet ook niet zo redeneerde de di recteur want als iemand mij gaat begrijpen, ben ik verloren. Bij de pijlsnelle groei van het bedrijf bleef Nys Stam echter de rusteloze zakenman, die veel in het buitenland verkeerde en de ene na de andere zaak opkocht. Het postorderbedrijf Noordeloos, dat pas enkele jaren geleden in een N.V. werd omgezet en waarin een broer van Nys de procuratie had, kocht de firma Landgraaf te Rotterdam op en nadien nog een aannemersbedrijf. Al die zaken schenen onder de directie van Nys Stam te floreren. Thans zegt de heer Stam, dat Noordeloos voor geen cent belang heeft in Land graaf. Typerend voor de heer Nys Stam is, dat enkele jaren gele den op een gegeven moment acht wetsovertredingen tegen hem aan hangig waren, vrijwel allemaal delicten die lagen op het gebied van de vestigingswet. Zijn devies was; Eerst doen, dan verder zien. Ook zijn kinderen werden post orderondernemers. Zijn oudste dochter beheerde de firma Land graaf, die voornamelijk in textiel doet. Tot voor enkele weken, heerste er bij het hoofdbedrijf te Mole naarsgraaf nog een grote bedrij vigheid. WASHINGTON (Reuter, AP) President Kennedy heeft verschei dene wijzigingen aangebracht in de samenstelling van de Amerikaan se regering, die alle liggen op het gebied van de buitenlandse betrek kingen. De voornaamste van die wijzigingen zijn: 1. het heengaan van Chester Bow les als onderminister van buitenland se zaken voor politieke aangelegenhe den; 2. de benoeming van W. Averell Harriman president Kennedy's reizende ambassadeur tot plaats vervangend onderminister van bui tenlandse zaken voor zaken het Ver re Oosten betreffende. 3. de promotie van George Ball, de onderminister van buitenlandse za ken voor economische aangelegenhe den, tot plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken; 4. de benoeming van W. Rostow, een van president Kennedy's advi seurs op het gebied van de defensie, tot voorzitter van het politieke plan bureau van het ministerie van buiten landse zaken. Het heengaan van Bowles was al geruime tijd verwacht. Naar het heet zal hij een belangrijke andere over heidsfunctie aangeboden krijgen. Zijn opvolger is George McGhee, de huidi ge voorzitter van het politieke plan bureau van het State Department. De wijzigingen in de samenstelling van de regering doen het vermoeden rijzen dat Amerika ten aanzien van het Verre Oosten en Zuid-Amerika een andere politieke koers wil volgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Twee mannen van een jaar of dertig hebben gisternacht in de Nieuwstraat in Den Haag een staaltje wildwest weggegeven. Een Duitser, die omstreeks midder nacht rustig met zijn auto door deze straat reed, zag de twee mannen plotseling midden op de weg staan. Zij hielden de auto tegen en gaven de Duitser woest schreeuwend 'iet bevel uit te stappen. Nauwelijks stond de automobilist naast zijn auto, of de twee overvallers trokken zijn hoed over zijn ogen en gaven hem enkele trappen tegen zijn knieën. Toen de Duitser viel renden de twee mannen naar de auto en re den er met grote snelheid mee weg. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de beide mannen. BRISBANE (Reuter). De Neder landse emigrant H. P., in Brisbane te recht staand voor aanranding van de Italiaanse Antonietta Cariello, heeft gis teren van een vrouwelijke getuige een glas naar zijn hoofd geslingerd gekre gen. De vrouw stond te vertellen wat 28 ok tober op een stil plekje langs de Bris bane Rivier was gebeurd. Toen zij een slokje van het glas water dat naast haar stond had genomen, smeet zij het glas ineens naar de verdachte. Het vloog vlak over het hoofd van de verdediger en miste de verdachte op een haar. Het glas bleef onbeschadigd. Eenwording Europa Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland heeft voor gesteld een bijeenkomst te houden, waarop de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de Euro pese gemeenschappen van gedachten kunnen wisselen over de Franse plannen voor de politieke eenwording van Europa. België zou -achter het Neder landse voorstel staan. Nederland en België wensen, aldus werd in Den Haag gezegd, dat een der gelijk ministerieel overleg op korte ter mijn wordt gehouden. Van één onzer verslaggevers VLAARDINGEN. De bovenkant van de Beneluxtunnel komt zestien meter onder N.A.P. te liggen. Dat is twee meter dieper dan aanvankelijk de bedoeling was. Er zullen schepen van honderdduizend ton overheen kunnen. schakel in de weg over de Deltadam- men bij Hoek van Holland. De Beneluxtunnel zal met een bocht van de noord- naar de zuidoever lopen. Dat is nodig doordat beide oevers zijn volgebouwd. „Het lijk mij verstandig", zo ver klaarde mr. Heusdens, „de tunnel te verzekeren". Het risico van oorlogsge weld of een ramp neemt het rijk voor zijn rekening. Explosies bijvoorbeeld zouden voor rekening van de n.v. ko men. De tunnel is bestemd voor auto's. Er wordt aan gedacht om fietsers en bromfietsers er op zogenaamde opstap- wagens doorheen te loodsen. Voetgan gers zullen aangewezen zijn op bussen. De bouw zal tegen het eind van het jaar worden aanbesteed, zodat in janu ari kan worden begonnen. Dat is gis teren meegedeeld door ir. A. Eggink, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. Hij is door de N.V. Benelux Tunnel, die gisteren te Vlaardingen is opgericht, belast met de dirctie van de bouw. De aandeelhouders hebben in hun eerste vergadering het Beneluxtun- nel-comité benoemd tot raad van com missarissen. De heer C. H. Buschmann, voorzitter van de Kamer van Koop handel voor de Beneden-Maas, werd tot tijdelijk directeur benoemd en de Vlaardingse burgemeester, mr. J. Heus dens, tot president-commissaris. De n.v. heeft een ruime doelstelling: „Het bouwen en exploiteren van turn nels al dan niet met tolheffing in de Nieuwe Maas, het Scheur en de Nieuwe Waterweg." Mr. Heusdens wees erop, dat er in het Waterweggebied heel v*at tunnel plannen bestaan, die de n.v. zou kun nen verwezenlijken: een spoorwegtun- nel ten oosten van de Beneluxtunnel, een tunnel bij Maassluis en één De wanden zullen een geluiddempende bekleding krijgen. Er zal minder la waai zijn dan in de Maastunnel. Volgens de plannen van het rijk zou de tunnel in 1980 klaar zijn. De n.v. zal de tunnel in 1966 in gebruik kunnen nemen. Zij zal een tol heffen, die la ger is dan het huidige veergeld. Vol gens voorspelling van het Economisch technologisch instituut zal de tunnel in 1978 zijn afgeschreven. Van onze Scandinavische correspondent CTOCKHOLM. Ruggegraat en hoeksteen van de Zweedse neu traliteitspolitiek is natuurlijk een landsverdediging die sterk genoeg is om een veronderstelde aanvaller te dwingen zijn zaak nog eens dege lijk te overwegen. Men kan als mi litaire leek er overigens aan twijfe len of een kleine staat als Zweden in beginsel in staat zou zijn zelfs als het al zijn bezittingen in wapens zou omzetten om een supermacht als de Sowjetunie ook maar enige belemmeringen in de weg te leggen. De hele wereld weet dat bijvoor beeld in Peenemünde aan de tegen over liggende Oostduitse kust, waar Hitier zijn VI en V2 voorbereidde, vele indrukwekkende startbanen lig gen voor Russische raketten. Van daaruit zouden met een druk op een knop Stockholm, Gothenburg, Malmö en alle andere doelen die het waard schijnen, beschoten en in ruï nes veranderd kunnen worden. Zulke ouderwetse dingen als oorlogsverkla ringen of ultimatums bestaan immers niet meer ter waarschuwing van de tegenstander. Bij de stand van de hui dige vernietigingstechniek is het zelfs niet meer noodzakelijk om de raket ten van kernladingen te voorzien en daarmee het odium een kernoorlog van stapel te hebben doen lopen op zich te laden. Mobiel Wat Zweden met zijn bewapening tegen een Russische aanval doet en doen kan, is wat men in zulk een si tuatie pleegt te doen, namelijk de er varingen uit een vorige oorlog met haar min of meer achterhaalde tech niek te verwerken. Met een mobiel le ger van 70,000 man, een in ontoegan kelijke in de rotsen uitgehouwen ba ses gestationeerde lichte marine, zo wel als een luchtarmada van eigenge maakte straaljagers is Zweden van daag de dag daadwerkelijk de sterkst bewapende kleine mogendheid van Europa. Ruim driehonderd gulden per hoofd, kinderen en grijsaards inbegrepen, kost de Zweden deze bewapening te gen de oostelijke nabuur per jaar, een zelfs voor welgestelde lieden niet on aanzienlijke belasting die echter vol- LEOPOLDSTAD (AP-Reuter). De betrekkingen tussen België en Congo zullen binnenkort genormaliseerd wor den. Kort nadat Congo in juli van het vorige jaar onafhankelijk was ge worden had wijlen premier Loemoem- ba de diplomatieke betrekkingen met België afgebroken. De tweede kamer van het Congolese parlement heeft nu een motie aangenomen om de diplo matieke betrekkingen met België te herstellen. Uit Kindoe is vernomen dat de Ethiopische troepen van de Verenigde Naties de stad nu geheel in handen hebben. De muitende Congolezen zou den zich in het omringende oerwoud hebben teruggetrokken. Welke maat regelen de centrale regering of de Uno-troepen alsnog tegen de moorde naars van de dertien Italiaanse vlie gers denken te nemen, is nog niet be kend. Algemeen vreest men dat de schuldigen door het lange uitstel niet meer te vinden zullen zijn. HAVANA (Reuter). Oost-Duits- land zal in 1962 minimaal 120.000 ton suiker van Cuba afnemen. In werke lijkheid zullen de Duitse aankopen veel hoger liggen. Bepaald is dat 85.000 ton tegen een speciale nader overeen te komen prijs zal worden gekocht en 90.000 ton te gen de prijs op de wereldmarkt. In dien nodig zal in het laatste kwartaal van 1962 nog 50.000 ton suiker worden geleverd. Verder zal Cuba o.m. 5.000 ton kof fie en 3.000 ton tabak aan Oost-Duits land leveren. Oost-Duitsland overweegt Cuba een krediet van tien miljoen pe sos in 1963 te verstrekken. De 76-jarige mevrouw A. S. A. Eike- Ienboom-Bindels uit een tehuis in Baarn is in een ziekenhuis overleden aan haar zondag opgelopen wonden, toen zij bij het oversteken door een passerende auto werd aangereden. De Etna, de actiefste en hoogste vul kaan van Europa, is weer in werking getreden. gens Amerikaans oordeel nog slechts als een aanvullende steun voor een werkelijk in onze tijd passende mili taire inspanning kan worden geken schetst. Met andere woorden: de vraag is of de Zweedse neutraliteitsverdediging tenminste in staatozal zijn enige tijd een aanval te weerstaan om tijd te winnen totdat er hulp van het Westen (voor de Zweedse politici een grieze lige uitdrukking) kan komen. Voor waarde daarvoor zou een voortduren de paraatheid van honderd procent zijn. Wat echter meent een vooraan staande Zweedse militaire expert, ge neraal Christer Lilliehöök, hierover? De rekruten van het jaar 1961 heb ben vijf maanden diensttijd achter zich en zijn pas sedert kort met ge vechtsoefeningen begonnen. Deze 35.000 man worden tot maart in batal jons en divisies opgeleid en kunnen eerst na gemeenschappelijke oefenin gen met infanterie, artillerie en ca valerie werkelijk gevechtswaarde krij gen. De lichtingen die op herhalings oefening zijn, 45.000 man, zijn sedert oktober weer onder de wapenen, in februari volgen nieuwe contingenten. Niet nodig Hoewel de regering ondanks de zich toespitsende crises om Berlijn en Fin land officieel verklaarde dat buitenge wone maatregelen ter verhoging van de paraatheid tegen een onverwachte ^aanval niet nodig waren, liet de Zweedse opperbevelhebber ondanks fi nanciële tekorten en ondanks het ont breken van een volmacht daartoe in elk regiment een bijzondere afdeling van twintig man instellen, die zich steeds voor onmiddellijk ingrijpen paraat moet houden. Zo wil men het bijzonder grote gevaar van een over rompeling in de weekeinden verminde ren als het grootste deel van de re kruten met een verlof is. Wat later heeft men de verlofstoewijzingen ook ingekrompen. Beperkt De vloot is hoofdzakelijk geconcen treerd op de kustverdediging, maar heeft slechts beperkte operatieve kracht door de talrijke nog niet vol doende opgeleiderekruten. Brand stoffen en verbandmiddelen zijn in grotere hoeveelheden dan normaal op geslagen. Dat geldt ook voor de lucht verdediging die voor het mobielste deel van de Zweedse verdediging kan doorgaan. De kustartillerie daarente gen kan pas in de komende lente over voldoende opgeleid personeel beschik ken. Wel is het juist, verklaarde ge neraal Lilliehöök, dat de Zweedse strijdmacht in noodgeval bijzonder doeltreffend en snel gemobiliseerd kan worden. Alle organisatie en voorbereidingen ten spijt kost het toch immer tijd om de strijdmacht gevechtsklaar te krij gen, de varende bemanning van de marine te instrueren en de zware kustbatterijen vuurklaar te maken. Met een blik op het vasteland en op Finland kan men zich met reden de vraag stellen: is onze paraatheid wer kelijk zo groot als zij zijn moest? Over de delicate vraag van de kern bewapening der Zweedse verdediging doet de hoge officier er diplomatiek het zwijgen toe. Dat thema is taboe en in elk geval voorlopig wil men er officieel niets van weten. Toch zou Zweden technisch bij machte zijn in afzienbare tijd zijn eigen atoomwa pens te vervaardigen en in de club van de atoommogendheden toe te tre den. Dat zou echter een scherpe provoca tie voor de Russische buur zijn, zo redeneert men hier, en opnieuw een belemmering voor een werkelijk ster ke Zweedse neutraliteit. m lillp van onze speciale verslaggever PHOENIX (ARIZONA) Als de bevolkingsdichtheid van de Verenigde Staten even ontstellend groot was als die van Nederland, zouden er in dit land 2850 miljoen mensen wonen. Het zijn er maar 185 miljoen. Naar Nederlandse maatstaven is dit land dus nog „leeg". Natuurlijk, grote delen ervan zijn nog niet voor menselijke bewoning geschikt, vooral het zuidwesten van dit continent is droog, woestijnig, maar waar water wordt gebracht groeit hier de welvaart en verrijzen nieuwe steden binnen enkele jaren. Geweldige irrigatiewerken zijn on dernomen, vooral in dit Zuidwesten en vele zijn nog onderhanden. In de machtige stromen van dit land als de Colorado en de Columbia in het Noor den, worden stuwdammen gebouwd, goedkope elektriciteit wordt opgewekt en het water wordt netjes verdeeld over het land. KANSEN EN de jonge steden groeien. Phoenix in Arizona, aan het einde van de oorlog nog een suffig provincienest met minder dan 100.000 inwoners, telt nu met de uitgestrekte voorstadwoon wijken mee, goed 600.000. Albuquerque in New Mexico idem. Het verrukke lijke klimaat warm, zonnig, droog en de romantiek, die nog altijd uit gaat van de „roep van het verre Wes ten" trekt de mensen uit het dichtbe volkte Oosten naar dit gebied. Ner gens ter wereld ligt het geld op straat, ook hier niet. De kansen, die men hier in het Zuidwesten van de Verenigde Staten heeft, zijn evenwel groot, veel groter dan in Europa. Phoenix wordt de „stad van de jon ge miljonairs" genoemd en i derdaad tientallen jonge mannen, meest hier in de oorlog tijdens hun opleiding als soldaat gelegerd, kwamen na 1945 hier terug omdat zij er kansen zagen....en grepen die kansen. Bill Owens is nu een eindje in de dertig. Hij kwam hier in 1947 en stak al zijn geld een paar duizend ge spaarde dollars in een lap grond. Om in leven te blijven ging hij wer- ken in een hotel. Wat hij verwacht had, gebeurde. Dat grote stuk kale, dorre grond, bleek geschikt voor de bouw van een „villadorp" en toen hij AMSTERDAM. De thee-onderne ming in Argentinië, waarin de Cultuur Mij. Transatlantica een belang heeft, heeft in oktober 37.896 kg thee gepro duceerd. Daarmee is de produktie in het oogstjaar 1961'62 tot nu toe geko men op 50.549 kg tegen 4.096 kg in de zelfde periode van vorig seizoen. Op de onderneming in Ecuador was de produktie in oktober 34.547 trossen bananen, waardoor de produktie in het oogstjaar 1961 tot nu toe 176.801 (v.j. 79.527) trossen beloopt. DEN HAAG De Noord-Braband Maatschappij van verzekering op het le ven zal per 31 december 1961 alle rech ten en verplichtingen van de Onderlinge Middenstands Levensverzekeringsmij overnemen. Dit gebeurt op voorstel van de Onderlinge, daar de maatschappij er niet in is geslaagd tot een grotere uit breiding te komen dan tot 14,75 mil joen verzekerd kapitaal en omdat men geen opvolger heeft kunnen vinden voor de directeur, de heer G. P. Langeveld, die met pensioen gaat. Eigen nieuwsdienst LONDEN De Sowjetunie heeft aan de vooravond van de hervatting van de conferentie over staking van proeven met kernwapens voorstellen gedaan die, getuige de eerste Engelse en Amerikaanse reacties, voor het westen volstrekt onaanvaardbaar zijn. Zij zijn onaanvaardbaar, zo werd gisteren in Londen van gezag hebbende zijde medegedeeld, omdat zij lijnrecht ingaan tegen de recente Engels-Amerikaanse voorstellen. De Russische voorstellen houden dit in: 1 Frankrijk moet gaan deelnemen aan de kernwapenconferentie; zolang er in het kader van een overeenkomst over algemene en volledige ontwapening geen overeen stemming is bereikt over een contro leerbaar verbod van ondergrondse proe ven, moeten de kernwapenmogend- heden zich van het nemen van derge lijke proeven onthouden; o de Sowjetunie is bereid met de westelijke mogendheden een ver drag te sluiten waarbij het nemen van proeven met kernwapens in de damp kring, onder water en ver in de wereld ruimte wordt verboden. De Sowjetunie heeft, vooruitlopend op de vandaag te hervatten conferentie, MOSKOU (Reuter). De corres pondent van de Parijse krant le Fi garo moet de Sowjetunie verlaten. Op 15 november was er van zijn hand een artikel in le Figaro verschenen dat tegen Kroesjtsjef was gericht. de tekst gepubliceerd van een ontwerp van verdrag over staking van proeven met kernwapens. Voor ondertekening van dat verdrag moet ook Frankrijk in aanmerking komen. Het ontwerpver drag bestaat uit vier artikelen. Het doel De geestdrift in Londen en Washing ton en vermoedelijk ook Parijs voor de nieuwe Russische voorstellen is vooral daarom niet groot, omdat de Sowjetunie ermee wil bereiken dat de westelijke landen zich voor onbe paalde tijd zullen onthouden van de enige soort proeven die geen angst voor verhoging van de radioactiviteit in de dampkring in de hand kunnen werken, namelijk de ondergrondse. Amerika liet onlangs al weten, dat er van een staking van de ondergrondse proeven gedurende de Geneefse confe rentie geen sprake zal kunnen zijn zolang het niet mogelijk is na te gaan of alle betrokken landen zich aan een dergelijke afspraak houden. Ondertekend Amerika en Engeland kunnen ver wijzen naar het in 1958 in Genève opgestelde deskundigenrapport ook ondertekend door de Sowjetunie waarin staat dat het technisch nog niet mogelijk is kleine ondergrondse proe ven met kernwapens te onderscheiden van aardschokken. Dat betekent dat een afspraak, de ondergrondse proeven met kernwapens achterwege te laten, gemakkelijk door een der betrokken landen bijvoorbeeld de Sowjetunie ontdoken kan worden. Amerika is pas met een serie onder grondse proeven met kernwapens be gonnen en voelt er, vooral na de re cente schending door de Sowjetunie van de afspraak geen kernproeven voor te bereiden of te nemen zolang er geconfereerd werd in Genève, niets voor die serie door een nieuwe afspraak voortijdig af te sluiten. het drie jaar later daarvoor verkocht, was zijn kapitaaltje verviervoudigd. Hij kocht met dat geld een veel grote re lap grond, een eindje buiten het toenmalige Phoenix en bleef gewoon werken in dat hotel. Het lukte weer. Toen kocht hij weer verder van het stadscentrum, want Phoenix bleef zo hard groeien, dat er per jaar een stad je zo groot als Schoonhoven werd bij gebouwd voor de zoveelste keer een stuk grond, maar ging daarop zelf landhuizen bouwen. En nu is hij „boven Jan"; hij is mil jonair. AUTO VOOR LOKET ZOALS Bill zijn er velen. Anderen, al lang rijk, zien in dit ontwikke lingsgebied kans hun grote kapitalen geweldige renten te laten afwerpen. Aan de rand van het pijlsnel groeien de Albuquerque liet de multi-miljonair Winthrop Rockefeller een hoogst mo dern indrukwekkend winkelcentrum neerzetten; de banken, schoen-, tex tiel-, boekwinkels, supermarkten en kapsalons, die hier in trokken, beslaan samen 150.000 vierkante meter. Een parkeerterrein met plaats voor vier duizend auto's werd ingericht. Aan de rand daarvan: een „drive-in bank", een bank, die zo is ingericht, dat de automobilist tot voor het loket rijdt en niet eens behoeft uit te stappen om zijn cheques te innen. En....dit mil joenencentrum ligt helemaal aan de buitenkant van Albuquerque, dat wil zeggen: vandaag is het nog buiten kant, maar over twee, drie jaar zal het in het hart van een stad van hon derdduizend mensen liggen. IMPORT DE angst voor een atoomoorlog, die zoals in de vorige brief is opge merkt hier heel erg is veel groter dan in Europa bevordert die trek naar het lege Zuidwesten nog sterk. De Amerikaan is ervan overtuigd, dat New York, Boston, Washington etc. en de grote steden in het Westen doelwit voor atoombommen zullen worden en dus trekt hij weg. De ironie is natuur lijk, dat hij nu in die „jonge gebie den" weer grote steden gaat bouwen! In Phoenix wérd mij gezegd, dat nog geen vijf procent van die honderddui zenden mensen, die er wonen, in de stad is geboren. Bijna alles is „im port". Het zal nog sterker worden, want in de laatste paar jaar trekken vele industrieën weg van de Oostkust naar dit gebied. Op zichzelf is dit voor de Verenigde Staten alleen maar een voordeel. De mogelijkheden van dit land zijn nog maar voor een betrekkelijk klein per centage ontdekt en ontgonnen. Ameri ka, zo rijk als het al is, staat nog lang niet aan de top van zijn ontwikkeling. De kreet van 1900: „Ga naar het Wes ten, jonge man" is ook nog de kreet van vandaag. Van onze correspondent PARIJS. De staking van on geveer een half miljoen Franse arbeiders bij de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zal ongeveer negen miljoen mensen voor één dag werkloos maken. Het enige lichtpuntje, dat op het laatste ogenblik deze voor Frankrijk zo sombere dag is komen verlichten, was een besluit van de autonome vak bond van treinbestuurders om niet aan de staking deel te nemen. Daardoor is de directie van de Franse spoorwegen erin geslaagd een aantal internationale treinen toch te laten rijden. Als gevolg van de staking hebben vele bedrijven besloten hun personeel vandaag vrij te geven. Deze dag zal op zaterdag worden ingehaald. Dit be sluit is genomen, omdat de meeste arbeiders niet op hun werk kunnen komen als gevolg van de vervoers- staking en omdat de industrieën vrij wel steeds afhankelijk zijn van de levering van gas en elektriciteit en dus toch niet kunnen draaien. Het zelfde geldt voor de winkels, die met een personeelstekort van ongeveer vijftig procent rekening moeten hou den en daarom 's middags reeds om vijf uur zullen slu ten. Bioscopen Gesloten zijn ook de kapperszaken, de restaurants, de benzinepompen, garages, bakkerijen, wasserijen, bios copen (tot zes uur) en laboratoria. De radio zal men slechts beperkt kunnen horen en de televisie zal pas na vijf uur 's middags kunnen beginnen. Op de scholen zal het onderwijs zwaar beperkt moeten worden dooi de afwezigheid van het grootste deel van de leraren en de leerlingen. De P.T.T. zal slechts op zeer beperkte schaal werken. Slechts één postbestel ling zal worden bezorgd. Ook het vliegverkeer zal veel hinder van de stakingen ondervinden en de verbin dingen tussen de vliegvelden en de steden is zeer twijfelachtig. Inmiddels hebben zich bij de staking aangesloten: de ophaaldiensten van het huisvuil, de arbeiders in de water leidingbedrijven, de taxichauffeurs en het communistische deel van het overheidspersoneel. De 36-jarige bromfietser W. L. Ver haar is gisterochtend op een kruispunt m Den Haag in botsing gekomen met een fietser. Kort na aankomst in een ziekenhuis is hij overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5