Dienst het grote woord in assemblee New Delhi Piet Dubbelman Zeeuws jeugd-damkampioen Invloed Russen nog vraagteken Tentoonstelling bloemen en vogels te St. Annaland JEUGD-RODE KRUIS UIT ZIERIKZEE BEZOCHT ZIEKENHUIS P00RTUGAAL Belangrijke stap naar eenheid rvsiïd'fïsA'ErSvI? "d,r M> A.V. DYNAMO ORGANISEERT VIERDE ST. NICOLAASCROSS andere koek: Dinsdag 28 november 1961 ZEEIJWSCH DAGBLAD Pag. 4 Wereldraad zet bestek voor zes jaar uit Theologische verschuiving naar de orthodoxie Over en iveer Vrijwilligers Onthoudingen Vrede of kerkorde Vrede en recht Bommen en Peking ICCC-spandoeken J uniorenvoetbal BON Domburgse jeugd stoof Expositie ansichtkaarten heemkundige kring Reisvereniging maakte vakantieplannen Chr. Besturenbond jubileerde Winkelweek Bruinisse A.R.K.A. in 't koper Schoolconcert Axel x Van een medewerker Tj^EN WEEK is de derde assemblee van de Wereldraad van l-1 Kerken in New Delhi nu aan het werk. En in die week is veel gebeurd en nog meer gezegd, dat allemaal zal uitlopen in het uit zetten van een bestek voor de komende periode van zes jaar, tot de volgende assemblee. Niet dat zo'n bestek in alle opzichten water dicht is. Dr. W. A. Visser 't Hooft vertelde bij het indienen van zijn rapport als secretaris-generaal, dat „wij in Genève" echt niet hebben gevraagd om alles dat men daar aan opdrachten en nieuwe taken in de afgelopen jaren erbij kreeg. De ontwikkeling had wat hem betreft wel wat kalmer mogen wezen, maar toen ze eenmaal zo vlug bleek te gaan, zette Genève ook alles op alles. Sterke nadruk heeft in de afgelopen week het getuigenis van de kerken in de volkerenwereld gehad. Maar ondertussen zijn ook de andere takken van arbeid onderwerp van bespreking geweest in de talloze commissies halfopenbare en openbare vergaderingen. het opzicht van evangelisatie kan men daar heel wat leren van de vrolijke, vrijmoedige belijders uit andere conti nenten. TVAT deze internationale zaken zoveel V-f aandacht hebben, hangt natuurlijk samen met de toelating van de Rus- sisch-orthodoxe kerk. Dat deze kerk, met haar ledental van zo tussen de dertig en vijftig miljoen (ze weet het zelf ook niet precies) een aanzienlijke verschui ving in het theologische krachtenveld van de Wreldraad heeft veroorzaakt, spreekt vanzelf. Kort gezegd hebben de „hoogkerkelij ken" een immense versterking onder gaan. De groep van bisschoppelijke kerken met apostolische successie (an glicanen, oudkatholieken en oosterse or- thodoxen) heeft aan kracht gewonnen. Daarbij is de rechtgelovige („ortho doxe") eacramentsopvatting zo exclu sief dat hierdoor weieens een rem zou kunnen worden gezet op het vooral in het westen teveel gevoelsmatig geladen streven naar intercommunie. Op de zondag dat Utrechtse studen ten met leden van het koninklijke Huis het avondmaal vierden ln een lnter- kerlljke dienst met een lutherse en een hervormde voorganger (bij vergissing, mag men hopen, stond er in een calvi nistische krant „celebreren"), ging het in New Delhi wat moeilijker. Maar in Utrecht heeft men dan ook niet met de ambts- en sacramentsopvatting van oosterse miljoenenkerken te maken. INTERCOMMUNIE is een vraagstuk 1 dat vorig jaar te Lausanne door een oecumenische jeugdconferentie actueel is gemaakt. De deelnemers stoorden zich niet aan de kerkelijke tradities en vierden samen avondmaal (alleen oud katholieken en orthodoxen hielden zich afzijdig, maar dat waren er niet zoveel dat het algemene enthousiasme er erg onder,leed). Merkwaardig was, dat de oecumeni sche jeugdconferentie, die veertien da gen geleden in New Delhi zich voorbe reidde op de assemblee van de Wereld raad heel wat minder intercommunie- noten op haar zang had. Zeker: ds. Philip Porter uit Brits West-fndië, die later in de assemblee sprak over de jeugd, deed een dringend beroep op nadere bestudering van het probleem. Maar veel krachtiger was juist het be- roep dat de oecumenische jeugd op de Wereldraad deed inzake het hoofdstuk „dienst". De jeugd wil de hulp tussen de ker ken („inter"-church aid) vooral zien als hulp over en weer. Ze vroeg om een secretariaat waardoor alle jonge ren die willen helpen ook ergens kun nen worden „ingezet". Het werd dui delijk dat Afrika en Azië niet alleen hulp willen ontvingen (als het maar niet op bevoogding gaat lijken, en dat doet het blijkbaar héél gauw) maar ook geven. En het aan zijn kerstening ontzinken de Europa moet niet te gauw zeggen dat het dit niet nodig heeft, want in OOK DE zending kreeg een veegje uit de jeugdige pan (Waarom doet de zending het zoveel mogelijk met be roepskrachten; waarom schakelt ze geen manlijke en vrouwelijke vrijwilli gers in?). Betrek ons bij de oecumene, vroeg de jeugd, ook bij de conferenties zoals die van de Europese kerken in Nyborg. Dat waren de zaken die in New Del hi vóór de assemblee vioral de aan dacht hadden van de jeugd. Ds. Porter evenwel sprak in de assemblee over de intercommunie: de kerk loopt het ge vaar de jongeren te verliezen, zo zei hij daarover. Enkele waarnemers menen echter, dat de jeugd thans over de in tercommunie verdeeld is en zien daar reeds een stukje blokvorming tussen episcopalen en anderen. U-N dat laatste brengt ons terug tot de •*-' Russen. Met drie stemmen tegen en vier onthoudingen zijn ze toegelaten. Wie die drie tegenstemmende kerken waren is niet bekend; de stemming was geheim. Wel hebben twee van de vier onthouders zich bekend gemaakt. Het zijn een Russische emigrantenkerk in de Verenigde Staten-, die met het Mos- kouse patriarchaat gebroken heeft (daarnaast is er nog een emigranten, kerk die het gezag van Moskou erkent) en de Hongaarse gereformeerde emi grantenkerk. De ex-Russen zeiden gods dienstige bezwaren te hebben, maar te hopen dat die in de loop der tijden zou den worden weggenomen. Daarom on-t. hield deze kerk zich. De Hongaarse Amerikanen onthielden zich uit solidariteit met hun ex-Russl- sche collega's, hadden ook wel eerbied voor de Russische kerk, maar vooral zo zei later ds. A. Konjathy (schoon zoon van de gereformeerde prof. dr. G. Brittenburg Wurth) Is het de zorg geweest om het contact niet te verlie zen met de duizenden Hongaarse jonge ren die in Boedapest hebben gevochten en nu ontworteld in Amerika leven en met wie deze kerk contact tracht te houden. Die zouden een voor-stem niet begrijpen. houvast. Hij ziet een van de belangrijk ste taken van de Russische kerk liggen in het gesprek over geloof en kerkorde, de werkelijke kerkeenheid dus waarin vraagstukken als sacrament en ambt aan de orde komen. Geloof en kerkorde heeft de tijd niet mee. De kerkrechtelijke en ambtelijke vragen, waarin de 32-jarige Russische aartsbisschop zo'n grote taak ziet lig gen, blijven voor velen op de achter, grond. „Dienst" is het grote woord vooralsnog maar wie weet wat bin, nenskamer afgepraat wordt? DIENST, ook in de internationale ver houdingen. De Wereldraad tracht die te verlenen door zijn commissie voor internationale zaken (commission of the churches for inter-national affairs CCIA). Onder leiding van dr. O. Frede rick Nolde is deze commissie in New York een toch invloedrijke „pressure group" in de wandelgangen van de Ver enigde Naties. Scherpe kritiek heeft dr. Nolde op de Russische megatonbommen geoefend. En verder zei hij, dat de kerken kunnen bijdragen tot betere internationale ver- houdingen in deze verwarde wereld. Ze kunnen ijveren voor een vrede die meer is dan oorlogs-loosheid, maar die bestaat uit rechtvaardigheid, waarheid en vrijheid. r-VEH die dredesdienst hebben vlak oor de assemblee ook de Oostaziati- sche kerken geconfereerd in Bangalore. Zij spraken zich uit voor totale ontwa pening (een nogal gevaarloos denk beeld). maar voegden daarbij de nood zakelijkheid van een betrouwbaar con trolesysteem op de naleving van die ontwapening. Maar voor die controle achtten de Oostaziatische kerken de toelating van rood China tot de Verenigde Naties een vereiste, want anders is geen oplossing mogelijk, terwijl achter het bamboe gor dijn van alles kan gebeuren. Met die toelating van China trapten de kerken tegen het zere been van de Koreaanse afgevaardigden, die nogal demonstratief de samenkomst in Ban galore verlieten. DE waarnemers zeggen niet veel an ders dan dat het erg interessant is in New Delhi. Van hen zijn hier te lan de bekend twee Nederlandse Barth-ken ners, de gereformeerde prof. dr. C. G. Berkouwer en de r,k. prof. dr. J. C. De Griekse delegatie heeft op deze foto zojuist het luxe-conferentie- gebouw in Delhi verlaten om zich te begeven naar de grote tent waar de godsdienstoefeningen worden gehouden. De oosters- orthodoxe af gevaardigden vormen een stukje kerkelijke folklore in de assem blee van de wereldraadomdat ze hun lange klederen niet zoals de meeste anderen na de dienst op bergen maar als zwarte en blauwe vogels blijven rondsclirijden tussen de alledaagse pakjes van de andere afgevaardigden. ST. ANNALAND. De Bond van Vo gelliefhebbers, afdeling Tholen, hield vrijdag en zaterdag een nationale vogel tentoonstelling in het Dorpshuis, waar aan tevens een bloemenshow was ver bonden. Omdat in het Sint-Annalandse dorpshuis vrij veel ruimte is, kwamen de tentoongestelde vogels bijzonder goed tot hun recht. De afdeling is de laat ste jaren aanzienlijk uitgebreid. Alleen al uit Sint-Annaland kwamen niet min der dan 60 vogels voor inzending in aan- merking, uit Tgolen 48, uit Bergen op Zoom 44, uit Sint-Maartensdijk 33, uit Halsteren 16, uit Steenbergen !3, uit Oud-Vossemeer 13, uit Nieuw-Vossemeer 11 en uit Scherpenisse 6. Voor deze show hadden niet minder dan 45 inzen ders ingeschreven, te weten 11 perso nen uit Sint-Annaland, 10 uit Bergen op Zoom, 7 uit Sint-Maartensdijk, 5 uit Tholen, 4 uit Halsteren, 4 uit Steen bergen, 2 uit Nieuw-Vossemeer en nog 1 inzender uit Scherpenisse. Als prijzen werden hiervoor twee bekers, een bonds, kruis, boegvaantjes en 33 medailles be schikbaar gesteld. De keuring geschied de door de juryleden Chr. de Groot uit Bergen op Zoom (kanaries), W. G. van Bemmerl te Roosendaal (kanaries), en W. Bouts te Eindhoven (tropische vogels). Er waren 137 kleurkanaries te bezichtigen, 2 wildzangers, 2 graspar kieten, 12 grote parkieten, 63 tropische vogels, 13 bastaarden, 9 tropische duif jes, terwijl er twee vitrines aanwezig waren, alsmede een drietal volières met diverse vogels. Vorig jaar heerste er onder de kanaries de zogenaamde Groot, en dr. W. Graham (huiselijker bekend als Billy), die luistert namens de Amerikaanse zuidelijke baptisten en inmiddels vertrokken is. Vanaf de perstribune bekijkt dr. Carl Mclntire de Wereldraad. Hij is de voorzitter van de ICCC en is o.m. met ds. J. C. Maris uit Bloemendaal op het laatste moment in de gelegenheid ge steld (de ICCC beschikt over milddadi ge aanhangers) in New Delhi de baker mat van communisme en nog enkele „ismen" meer in ogenschouw te nemen. De eerste dagen fladderden er dan onder de deelnemers strooibiljetten rond, waaraan de ICCC niet vreemd is en waarop stond dat de Russische de legatie niet uit dienaren van Christus maar uit agenten van het Kremlin bestaat; een zinsnede die ook te lezen stond op spandoeken voor het conferentiegebouw. ZIERIKZEE., Een deputatie van het Zierikzeè'se Jeugd-Rode Kruis heeft een bezoek gebracht aan het Del ta-ziekenhuis te Poortugaal. In het kader van de landelijke actie van het Jeugd-Rode Kruis heeft Zierik- zee in 1960 het Delta-ziekenhuis te Poor tugaal geadopteerd. Beladen met vele geschenken arriveerde de delegatie in Poortugaal, waar zij welkom werd ge heten door de geneesheer-directeur, dr. F. J. Tolsma. In zijn welkomstwoord zei dr. Tolsma het op prijs te stellen dat het Delta-ziekenhuis door de Zierikzee- se jeugd was geadopteerd. Daar burgemeester F. Th. Dijckmees- ter van Zierikzee de reis niet kon mee- Groep A I: Middelburg A IIZeelandia A I 3—6; Middelburg A I—RCS A I 11—6; Vlissingen A IIVlissingen A I 34; Groep A tl: Middelburg A IIIZeelandia A II 05; Middelburg A IV—Oostburg A I 0—8; Groep A III: Philippine A I—Axel A I 2—2; Honte- nisse A ITerneuzen A II 34; HVV '24 A I Terneuzen A I 15; Groep A IV: HVV'24 A II—HVV '24 A III 2—-0; Steen A I—Vogel waarde A I 21; Groep A V: Kapelle A 1 Goes A I 70; Groep A VI: Yerseke A I— Wereldraad van kerken NIEUW DELHI. De orthodoxe af vaardigingen in de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Del hi hebben maandag bekend gemaakt, dat zij geen minderheidsverklaringen zullen afleggen tenzij dit absoluut noodzakelijk zou zijn. Deze medede ling is door de overige delegaties met instemming begroet als een belang rijke stap naar eenheid onder de christenen. Op vorige bijeenkomsten van de We reldraad dienden de orthodoxe kerken afzonderlijke verklaringen in, met hun opvattingen over theologische en een heidskwesties. De verklaring van maandag werd uit gegeven door aartsbisschop Iakovos, het hoofd van het orthodoxe aartsbisdom van Noord- en Zuid-Amerika. Hij deed dit namens de orthodoxe afvaardigin, gen, waartoe ook de Russisehe ortho doxe kerk behoort. De verklaring wordt gezien als een aanwijzing dat de ortho doxe kerken een grotere rol in de We reldraad willen spelen. Sinds de toela ting van de Russische orthodoxe kerk BERGEN OP ZOOM. GFROENTE- EN FRUITVEILING 27 november: Savoye kool 716, rode kool 68, witte kool 48, waspeen 1015, spruiten 1.241.40, prei 10—16, boeren kool 1619, witlof 6288, uien 5-—18, andijvie 21—51, breekpeen 1315, bloemkool 2793, glassla 711, Goudreinnette 40—53, Jonathan 24—51, golden delicious 55—62, giezer wilde man 2853, saint remy 31r-37, comtesse 26— 60. GOES, 27 nov. Groenten. Per stuk: bloemkool BI 59, BII 4451, afw. 21—35, knolselderij 1416, kropsla AI 16. Per kg: Witlof All 82—83, BII 66, spruiten AI'I 49- 59, BII 2730, afw. 26—29, groene sav. kool kool 9—19, prei I 15—16, andijvie II 7—16, 1116, rode kool 14—16, witte kool 11, boe renkool 9—19, prei I 1516, andijvie II 716, uien 5—11, peen 1718, bintjes 5,50. Gecombineerde vergadering Chr. plattelandsjeugd ZAL de invloed van de Russen op de gedachten-gang over internationale problemen groot zijn? Men vreest moei lijkheden, zo heeft men in deze krant kunnen lezen. Maar de Russen zelf heb ben in het openbaar geen uitspraken ge daan, anders dan nogal vage uiteenzet tingen over de wereldvrede. Patriarch Alexej heeft na de toelating van zijn kerk een brief laten voorlezen, waarin hij blij is over deze toelating en voorts aandringt op gezamenlijke krachtsin spanning voor de vrede. De leider van de delegatie, aartsbis-j 'T t~;~t - tt««i IHansw. Boys A I 41; Groep B I: Zeelandia schop Nikodim, geeft evenmin veel B i_Middeiburg B II 3—1; Vlissingen B II— Arnemuiden B I 4I; RCS iB IWalcheren B I 3—3; Groep B II: Vlissingen B IVMid- delburg B III 01; Vlissingen B IIIOostka- 'pelle B I 14; Serooskerke B IVeere B I 4—0; Groep B III: 'RCS B II—Walcheren B II 12; Vlissingen B VIIIVlissingen B VI 2— 4; Nieuwland B IZeelandia B II 10; Groep B IV: Patrijzen B IGoes B I 14; Groep B V: Goes B II—Wissenkerke B I 1—9; Wol- faartsdijk B I—Robur B I 8—1; Groep B VI: Kruiningen B IWemeldinge B I 00; Kloetinge B IKapelle B I 21; Yerseke B I Hansw. Boys B I 13; Groep B VII: Brou wershaven B IRenesse B I 0—6; Zierikzee B IBruse Boys B I 21; Groep B VIII: Zierikzee B IIBruse Boys B II 111; Mevo B I—Zierikzee B III 20—0; WIK B I—Burgh B II uitg. Zwaluwen '61 B I—Zonnemaire B I 30; Groep B IX: Corn. Boys B I—Terneu zen B I afg.; Ria W B I—Hoek B I 0—7; Tern. Boys B I—Sluiskil B I 1—2; Groep B X: HVV '24 B II—Hontenisse B I 0—0; Steen B I—Zaamslag B I uitg.; Clinge B IVo gelwaarde B I 22; Groep B XI: Corn. Boys B II—Terneuzen B II afg.; AZVV B II—Sluis kil (B II 0—6, Groep B XII: Axel B III— Steen B II 4—1; Groep B XIII: Aardenburg B I—Breskens B I 07; Hoofdplaat B I— Groede B I afg.; IJzendijke B I—Aardenburg B I 00; Oostburg B IIRetranchement B I afg.; Schoondijke B I—Oostburg B I 3—0. maken, was het d£ secretaris, vaij h,e,t Zienkzeese Rodè Kruis, de "heer H. Uijl, die namens de delegatie zijn dank uitsprak voor de ontvangst. In de re creatiezaal werd het woord gevoerd door directeur W. Hack van de Technische school uit Zierikzee. In de Technische school zijn de geschenken, die bestonden uit fraaie gebruiksvoorwerpen als brie- venstandaards, poetsdozen, asbakken en kaarsenstandaards gemaakt. In 1953 is de jeugd van Zierikzee nauw bij de ac tiviteiten van het Rode Kruis betrokken geweest, aldus de heer Hack, en toen dan ook door het Jeugd-Rode Kruis een beroep op onze school werd gedaan, wa ren de leerlingen direct bereid om aan deze actie mee te werken. Als herinnering aan de Technische school werd aan de directrice van het ziekenhuis een medicijnkastje overhan digd. Dr. Tolsma dankte namens het ziekenhuis voor de waardevolle geschen ken. Als leider van het Zierikzeese Jeugd-Rode Kruis voerde de heer J. Joppe het woord, die namens de afde ling het ziekenhuis een twintigtal dam borden met stenen overhandigde, ge maakt door een drietal leden van het Jeugd-Rode Kruis, t.w. H. Schot, C. Bastiaanse en A. van der Westen. De directrice sprak een slotwoord, na dat vooraf het ziekenhuis was bezich tigd. PREDIKBEURTEN WOENSDAG 29 NOV. ZOUTELANI>E. Herv. 9.30 uur ds Vati Dullemen en 5 uur ds Wapenaar jeugdd; Ger. gem. 10 en 2.30 uur leesd. 's-GRAVENPOLDER. Oud Ger. gem. 9.30 en 5.30 uur ds Van den Poel. ARNEMUIDEN. Herv 10 en 2 uur Wijnmalen. GOES. De afdelingen Zuid- en Noord-Beveland van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. hebben een gecombineerde vergadering gehouden. De heer W. de Boer uit Zierikzee hield een propagan distische toespraak over „Wat een ge- TiiKru!Sdin ^pSteeltoge' Sin' b^dSnïT'v^lg^lschapspëTen hfn Rode het zijn1 ruim 11.000 oliebollen verkocht, die 1100 gulden opbrachten. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg: Ik wens het Zeeuwseh Dagblad gedurende vier weken voor slechts ƒ1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwseh Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent*) per maand a 2.43') per kwartaal a 7. Naam: Straat: Woonplaats: Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent. groepsverband. De dames M. Blok, Borssele, A. Verburg, Goes en R. v. d. Wiele. Borssele gaven ter afwisseling mandoline, en guitaarmuziek. Mej. W. Eversdijk uit Goes oogstte als pianiste veel succes. Voor deze zeer geslaagde bijeenkomst bestond goede belangstel ling. n 111 DOMBURG. In de jeugdherbergge bouwen werd zaterdagavond gestart met het winterprogramma van de „In- stuifkommissie". Jeugdherbergvader J. de Kleine opende deze eerste avond, waarbij de jeugd zich mocht verheugen in de belangstelling van wethouder A. Passenier. Een muzikaal programma, afgewisseld met voordrachten en het optreden van, de „Instuifbond" vulde deze feestelijke instuifavond. Zaterdag 3 december staat een St. Nicolaasviering, 's middags voor „kleintjes" en 's a, vonds voor „groten" op het programma. VLISSINGEN Voor het persoonlijk kampioenschap van Zeeland werd in Vlissingen en Goes de zevende ronde gespeeld, waarvan de uitslagen luidden als volgt: Hoofdklasse: J. LouwerseC. van Rijs wijk 0—2, Iz. Op 't Hof—F. Blaas 0—2, J. J. KaanJoh. Lere 02, E. A. Schui- temaM. J. Walraven 0—2. In deze hoofdklasse gaan Jan Blom en Joh. Lere gelijk aan kop, beiden met 8 punten uit 5 gespeelde partijen, gevolgd door F. Blaas en J. Louwerse met 7 punten uit 5 partijen. Ie Klas: Groep „Walcheren". H. de VliegerM. Marijs 20, E. L. Verschoor Z. J. Nijssen 02, A. A. v. d. Mark— O. Hellinga 02, B. J. Parinussa—L. v Soelen 2—0, M. BronkeF. Grevinga 20, J. C. Nijssen—L, van Soelen 11. Groep „Bovelanden". W. G. de Leeuw -H. J. Masselink 0—2, C. J. Hollestel- ieO. Scherp 11, C. W. van Damme C. J. Blankenburgh 20, P. Lampert C. J. Hollertelle 02, H. J. Masselink J. de Bel 20, C. W. van Damme W. G. de Leeuw 20, C. J. Blanken burgh—O. Scherp 0—2. Deze groep is uitgespeeld en de eind stand luidt als volgt: H. J. Masselink Goes 11 punten uit 7 gespeelde partijen dus ongeslagen. O. Scherp 10 uit 7 partijen, C. J. Hollestel- le 9 uit 7 partijen, beiden te Kortgene. C. W. van Damme Kortgene 8 uit 7 partijen, P. Lampert Kloetinge 6 uit 7 partijen. J. de Bel KraWbendijke 5 uit 7 partijen, C. J. Blankenburgh Kapelle 4 uit 7, partijen, en W. G. de Leeuw Goes 3 punten uit 7 partijen. H. J. Masselink, O. Scherp ,en C. J. Hoilestelle plaatsten zich in de finale. Jeugdklasse: H. TramperN. Tram per 1—1, N. van EenennaamH, Tram per 20, N. C. MeliefsteP. Dubbelman 02, R. BrasserN. Hulshof 11. Door in deze laatste ronde zijn partij Geslaagden machinesclirijven GOES. Voor het praktijkdiploma ma- chineschrijven: (140 aansl. per min.) slaag den Piet Allaart; Adri Dingemanse; Niek Franchimont: Zaoh Klaasse; en Ada Lagen dijk te [Middelburg; -Bram Beekman, Sou. burg: Gido Davidse en Wilma Janse te Vlis singen; Piet Dingemanse, Biggekerke; Wim Houmes en Aarnoud Sanderse te Westkapel- le; COrrie Koster, Koudekerke: Jan Louwer se, Oostkapelle; Huib Maljaars, Aagtekerke; Hannie Pouwer, Veere; Mattie de Visser, Se rooskerke, Jaap Wisse, Domburg. Afgewezen: vier. Voor het praktijk-diploma machinesclirij ven Engels (140 aansl. -per min.) slaagden Nel Allaart, Kees Griep en Kees Tilroe, te Middelburg; Jo Adriaanse, Zoutelande; Wim Adriaanse, Sint Laurens; Hans Davidse, Vlissingen; Piet de Korte, Domburg; Jannie Koster, Koudekerke; Willy van (Helleman, Biggekerke; Lous Hoogedeure, Veere; Janis Maljaars, Aagtekerke; Hans Maljaars en Kees de Visser. Serooskerke; Willy Maljaars en Hans Matthijsse, Souburg; Piet van Saa- ne, Oostkapelle; Kees Westveer, Westkapelle; Wim de Visser, Vrouwenpolder. Afgewezen: vijf. Deze examens werden afgenomen door de „Stichting voor Stenografie en Machineschrij. ven", te Arnhem. De kandidaten werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk uit Oudenbosch. te winnen is het de nog jeugdige 15-ja- rige (3e klas H.B.SJ-scholier Piet Dub belman uit 's-Gravenpolder. tevens juni or lid van de damvereniging 's-Graven. polder, op prachtige wijze gelukt onge slagen het Jeugdkampioenschap van Zeeland 1962 te behalen. De eindstand luidt als volgt: P. Dubbelman 11 punten uit 6 gespeel de partijen, dus ongeslagen, N. van Eenennaam Middelburg 10 uit 6, R. Brasser Souburg 8 uit 6, H, Tramper uit 6. N, Tramper 4 uit 6, N. Hulshof en N. C. Meliefste elk 2 uit 6 p. OOSTBURG. Als voorzitter van de pas opgerichte heemkundige kring voor West Zeeuws-Vlaanderen, heeft de burgemeester van Oostburg, de heer J. L. van Leeuwen de expositie „Hoe het vroeger geweest is" geopend. Deze ten toonstelling, die geheel uit oude prent briefkaarten bestaat, trok direct al een flinke belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen troffen we o.m. burgemeester P. van Hijfte van St. Margriete en burgemeester Lippens van Lembeeke. De heer A. Hoolhorst, oud-rector van het Oostburgs lyceum, gaf een uiteenzetting over de doelstellin gen van de heemkunde. Als een van de taken van de heemkunde noemde hij het optekenen van het Zeeuws-Vlaamse dialect, dat mede onder invloed van de scholen .langzamerhand aan het verva gen is. Na de opening volgde een uitvoerige bezichtiging van de expositie. TERNEUZEN. In gebouw „Bethel" maakte reisvereniging „Voorwaarts" tijdens de vergadering reeds plannen voor het zomerseizoen. De filmdienst van „Esso" vertoonde enkele natuur films, onder meer opgenomen in Zuid- Wales, Florida en Brazilië. De vereni ging kwam met plannen om de eerst volgende vakantiereis naar Oostenrijk te maken. hapziekte, die veel slachtoffers onder deze diertjes eiste. Daarom was de verwachting met betrekking tot het aan tal inzendingen niet zo bijster groot. Het is echter nog veel meegevallen, hetgeen moge blijken uit onderstaand overzicht: 1956 te Tholen; 113 inzendin gen; 1959 te Tholen 162 inzendingen, 1960 te Sint-Annaland: 217 inzendingen en m 1991 te Sint-Annaiand boven verwach ting 245 inzendingen. Evenals vorig jaar werd tegelijkertijd de onderlinge wed strijd van de afdeling Tholen ,,ge- spaald" welke 40 leden telt uit alle ielandgemeenten. Vrijdagmorgen gingen de leerlingen van de School met den Bijbel een kijkje nemen, vrijdagmiddag die van de Christelijke Kleuterschool en die van de openbare lagere school. Zaterdag bestond voor deze tentoon stelling een goede belangstelling. Even als vorig jaar werd de expositie opge luisterd met bloemen en vaste planten van de Smalstadse bloemenhandel. NATIONALE WEDSTRIJD Hoogste vogel eigen kweek M van Kaam te Steenbergen; Tweede vogel eigen kweek G van Loon te Halsteren; Kampioen kana ries Ek G van Loon te Halsteren; Kampi oen kanaries OK J Praat te Tholen; Kam pioen stammen EK C. Hermans te Ber gen op Zoom; kampioen tropen OK J Donken te Tholen; le prijs intensief feelfactorigen P Ketting; le prijs in tensief geelfactorigen P Ketting, le St Annaland; le prijs int geelfact EK J Chapel te Bergen op Zoom; le prijs witfact EK J J Hermans te Bergen op Zoom; le prijs oranjefact EK R van Dijke te St An naland; le prijs oranjeroodfact EK C Her mans te Bergen op Zoom; le .prijs niet int or roodfact EK L Kramer te Bergen op Zoom; le prjis gekuifde EK J Donken te Tholen; le prijs kleine tropen EK P Bim- mel te St Maartensdijk; le prijs grote tro pen EK A v d Watering te Bergen op Zoom; le prijs duifjes EK J C de Heer te Tholen: 1-e prijs vitrines L C van Poortvliet te St Maartensdijk; le prijs int geelfact OK J C de -Heer te Tholen; le prijs witfact OK I J van Daalen te Scherpenisse; le prijs int oranjeroodfact OK G J Lecluijze te Oud Vossemeer; le prijs overigen OK I J van Daalen te Scherpenisse met mozaiek; le prijs kleine tropen OK P Bimmel te St Maartensdijk; le prijs grote tropen OK J J de Engelsman te St Maartensdijk; le pr bastaarden OK I J van Daalen te Scherpe nisse; klassementsprijs EK C Hermans te Bergen op Zoom met 349 ptn; klassements prijs OK P Bimmel te St Maartensdijk met 352 ptn; ONDERLINGE WEDSTRIJD Kampioen kleurkanaries OK J Praat te Tho len; kampioen kleurkanaries EK P Ketting te St Annaland; kampioen tropen EK P Bim mel te St Maartensdijk; kampioen tropen OK J Donken te Tholen. BRUINISSÈ. Het tienjarig bestaan van de Christelijke Besturenbond was aanleiding voor de bij het C.N.V. aan gesloten vakverenigingsmensen om een feestelijke filmavond te organiseren voor de leden te Bruinisse en Oosterland. De zeer goed bezochte bijeenkomst werd geopend door de heer A, Kik Koopman. De feestrede en een overzicht van het wel en wee van de Christelijke Vakbe weging in Oostelijk Duiveland werd uitgesproken door de heer W. van Gilst. De heer Van Gilst memoreerde hoe voor de oorlog alleen de Landarbeiders- bond te Bruinisse als Chr. bondsafde- ling vertegenwoordigd was en hij bracht hulde aan de werkers van het eerste uur, die niet alleen veel weerstanden van werkgeverszijde moesten overwin nen, maar ook niet altijd de waardering in eigen kring vonden waarop zij recht hadden. Iii 1946 werd als eerste de Landar- beidersbond weer opgericht, in 1948 kwam er een afdeling van de Bouwvak arbeidershond, in 1950 gevolgd doof de Chr. Bedrijfsgroepencentrale en in 1951 als overkoepelend orgaan de Chr. Be sturenbond. Als laatste loot aan de stam van het Vakverenigingswezen kwam in 1959 nog een afdeling tot stand van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel. Als gast was aanwezig de heer C. Braspenning uit Breda, hoofdbestuurslid C.B.C., die eveneens herinnerde aan de strijd die gevoerd moest worden om de tegenwoordige positie van de vakbewe ging te veroveren. Na de pauze werd de film vertoond „Verbroken Tralies", een film die een beeld gaf van door de oorlogsverwoes tingen in Berlijn uit de Diergaarde ont snapte wilde dieren. BRUINISSE. De winkelweek, die van 27 november tot en met 5 decem ber wordt gehouden, is geheel georga niseerd door het Prinses Beatrix polio fonds. Prachtige cadeaus zijn in de etalage van het winkelweekcomité (bij de heer Braber) te bezichtigen, maar het aan tal prijzen is niet zo groot als in de dagen toen de loterijwet het organiseren van een winkelweek nog niet onder strenge maatregelen had geplaatst. Sinterklaas en Zwarte Piet zullen zaterdag 2 december de gasten zijn van het winkelweekcomité. CLINGE. Ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van de Algemene R.k. bond voor Ambtenaren in Oost Zeeuws-Vlaanderen werd in hotel „Rot terdam" een ontspanningsavond aange boden. De hoofdschotel voor deze avond vormde een lezing van de heren P. Pen- narts en J. Glissenaar uit Montfoort over een reis door onbekende buiten landse gebieden. Na de pauze werd een film over Israël vertoond. Tijdens de vergadering van de NCVB afdeling Zoutelande hield de heer A. Cornet, leraar Chr. Lyceum Goes, een lezing over „godsdienstige opvoe ding". (Advertentie) MIDDELBURG. De atletiekvereni ging Dynamo organiseert zaterdag a.s. voor de vierde achtereenvolgende maal haar St. Nicolaascross. Het belooft ook dit jaar weer een interessant sportge beuren te worden, want de winnaar van vorig jaar Klaas de Ruijter uit Apel doorn zal weer van de partij zijn. De plaatselijke favoriet Hein Cujé zal zeker pogen revanche te nemen voor de vo rig jaar geleden nederlaag. Ook Dirk de Bruin van Minerva uit Rotterdam zal starten, terwijl uit Roo sendaal een sterke ploeg atleten van THOR de reis naar Middelburg onder neemt. Cas Mulder en Hans Bostelaar van de organiserende vereniging zullen vanzelfspreend de strijd met de anderen aanbinden. Voor de beste clubprestatie bij de junioren stelde het Zeeuwseh Dagblad een fraaie beker ter beschik king. De verschillende afstanden zijn voor: Senioren 8 km., A-junioren 5 km„ B-ju nioren 2 km. niet K.N.A.U.-leden boven 15 jaar 2 km.. AXEL. In „het centrum" te Axel zal op 12 december een schoolconcert worden georganiseerd, uitgaande van de ..stichting schoolconcerten", mede werking verlenen: Thea van den Pas, sopraan. Heide Meijer, tenor, Peter de Vos, bariton en Thom Bollen, piano. Bolly koek Probéér maar! Proef maar! Dat is andere koek! Lekkerder, pittiger en altijd ovenvers. Bovendien gezond door vitamine B. Een product van Bolletje, dus 'n topkwaliteit! tijdelijk GRATIS CHOCOLADE op 4 Bolly-waardebonnen Op elke Bolly koek zit een waardebon. Tegen inlevering van slechts 4 Bolly-waarde bonnen ontvangt u van uw leverancier GRATIS een heerlijke reep chocolade (waarde 20 cent). kt eens op de goudbruine kleurig

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4