Sluitende begroting geeft beeld geen optimistisch I er doorgevoerde nivellering grondprijzen complex Breeweg Kinderbescherming soort specialiteit RAAD MIDDELBURG GING AKKOORD i FINANCIËLE POSITIE VAN GEMEENTE GOES Weinig mogelijkheden voor uitvoering kapitaalswerken Zonneveldwandeltochten trokken ruim 900 deelnemers Een geschenk om mee te geuren Verlichting Straten Plantsoenen Sport Bedrijfsleven heeft oog voor werkplaats Landbouwschap is zeer belangrijk Mening B. enW volgt nog ZANGAVOND Winkels op Sint- Nicolaas gehele dag open Plaatselijk comité Anti-Hongeractie Str eekwedstrijden rij verenigingen Eigen kantoor V.V.V. Onderscheidingen stijf self abriek Streekverband Arjos Het feest van dankdag ^fcCrió kraó door z^eeland I Dinsdag 28 november 1961 ZEELWSLH DAGBLAD Pag. 3 (Advertentie) GOES.Burgemeester en wet-1 Voorstad en de Beatrixlaan Schelde- I straat en WesterstraatZaagmolen houders vail de gemeente Ooes|straat. in totaal is hiervoor een bedrag hebben de gemeenteraad gisteren van 35.800 gulden geraamd, een sluitende begroting voor het jaar 1962 aangeboden. Ruimte voor de uitvoering van belang rijke kapitaalswerken is er in deze begroting echter heel weinig. B. en W. hebben dan ook slechts enkele bedragen kunnen ramen op de kapitaaldienst. Er is een post onvoorzien van 31.626,62, doch als men rekening houdt met uit gaven, die in 1962 moeten worden gedaan uit de post onvoorzien, dan blijkt dat het werkelijk be schikbare bedrag voor onvoorzie ne uitgaven slechts 14.626 be draagt. Een optimistisch beeld vertoont deze begroting aller minst. Eerst enkele kleine zaken. B. en W. stellen de raad voor het subsidiebedrag voor de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk te verho gen en te brengen van vijf -op zeven cent per inwoner. Het bestuur van de stichting heeft bij de gemeentebesturen aangedrongen op het verstrekken van een hoger subsidiebedrag, nadat in Pro vinciale Staten van Zeeland op de wen selijkheid daarvan de aandacht was ge vestigd. B. en W. stellen de raad voor duizend gulden beschikbaar te stellen voor het bijdragen van kosten in excursies e.d. van lager personeel der gemeente. Tot op heden ontbrak een dergelijke post en meermalen is gebleken vooral in contacten met andere gemeenten dat hieraan wel behoefte bestaat. Op de ge wone dienst komt een post van 3300 gul den voor voor het atanschaffen van enig brandblusmateriaal. Voorts delen B. en W. mede dat plan zuid in 1962 van openbare verlich ting moet worden voorzien. Men wil het werk in fasen uitvoeren en voor de eerste fase zijn op deze begroting de kosten van 60 lichtpunten opgenomen. Het slachthuisbedrijf verwacht in 1962 geen nadelig saldo, zoals uit de begro ting blijkt. Het ligt in de bedoeling in 1962 de volgende straten te vernieuwen of te herstraten: W. Barndsstraat nabij de kleuterschool, Oostsingel tussen de Interessant is het ongetwijfeld te ver nemen welke kosten verbonden zijn aan het onderhoud van wandelplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen. De becijfering van B. en W. wekt niet de indruk, dat de bedragen royaal zijn ge raamd, maar dan blijkt toch nog dat hiermede jaarlijks een bedrag van 62.350 gulden is gemoeid. De gemeente Goes ziet er op het gebied van plant soenen e.d. niet onverdienstelijk uit, doch de kosten die daaraan zijn verbon den, blijken niet onaanzienlijk te zijn. Het schijnt dat B. en W. die mening ook delen, want men heeft voor 1962 een bedrag geraamd, dat ruim 25.000 gulden minder is dan dat van 1961 en ongeveer zesduizend gulden hoger dan het bedrag dat in 1960 is uitgegeven. B. en W. delen mede dat nog te weinig graven op de algemene begraafplaats in onderhoud zijn bij de gemeente om van een algemeen goed onderhoud te kunnen spreken. Met betrekking tot de zuiveringsinstallatie merken B. en W. op dat het pompvermogen van deze instal latie totaal onvoldoende is, hetgeen bij hoge waterstanden zeer grote moeilijk heden oplevert. In 1961 zijn enkele noodvoorzieningen aangebracht. MIDDELBURG. Uit het jaarver- slag 1960 van de Stichting „Werkplaat sen Walcheren" te Middelburg blijkt dat het bedrijfsleven op Walcheren oog heeft voor de mogelijkheden die de werkplaats biedt. Het blijft opdrachten verstrekken. Toch kan de inrichting niet zonder de opdrachten van buitenaf, me de ook omdat het beleid er steeds op gericht geweest is een zo groot moge lijke spreiding van werkzaamheden als loonopdrachten aan te trekken. Door bemiddeling van de Zeeuwse fe deratie van werkplaatsen is het gelukt de bedrading van TV-toestellen te „krij gen". De bestaande opdrachtgevers gin gen door met werk af te staan, waar door verschillende objecten nog een uit breiding ondergingen. Uit de leeftijdsopbouw blijkt, dat sinds 1959 een verschuiving naar de hogere leeftijdsgroepen plaatsvindt. Begin no vember 1961 kon de nieuwe werkplaats aan de Oostperkweg in gebruik genomen worden. Het onderhoud aan het gemeentelijke sportterrein kost jaarlijks ongeveer 25.000 gulden. Op de kapitaaldienst van deze begroting ztfn overigens alleen memorieposten geraamd voor uitbreiding e.d. van de sportvelden. Weliswaar heeft de gemeentreaad in het nu bijna afgelopen jaar wel beslui ten genomen betreffende uitbreiding van het aantal sportvelden, doch de ontwerpèbegroting voor 1962 beschou wend kan men niet de ruimte vinden, nodig voor de financiering van uitbrei ding. De raad kan weliswaar in princi pe besluiten sportvelden uit te breiden of aan te leggen, maar de geldmiddelen moeten ook aanwezig zijn. Op deze be groting kan men ze echter niet vinden. Misschien dat er in de loop van vol gend jaar enkele meevallers komen, die de realisering van een gedeelte van het door de raad aangenomne object moge lijk zullen maken. De kapitaaldienst laat zien dat de kosten voor de verbouwing van de ambtswoning van de burgemeester zoals men weet is deze verbouwing hal- OOSTERLAND. In een vergadering van de afdeling Oostcrland van de Z.L.M. heeft mr. J. F. G. Schlinge- manii een boeiende causerie gehouden over de landbouw op nationaal en inter nationaal gebied. De heer Schlingemann besprak o.a. de prijzen voor de diverse landbouwprodukten en deed een beroep op de aanwezigen de betekenis van het Landbouwschap niet te onderschatten. Het ageren tegen het landbouwschap, zoals door verschillende boeren wordt gedaan, laakte hij ernstig en hij maan de dat deze landbouwers de belangen van de boeren schaden. De heer Schlin gemann vertoonde dia's over een be zoek, dat hij bracht aan een landbouw- Congres in Zuid-Slavië. Mej. van der Leede uit Goes hield hierna een cause rie over het landbouwhuishoudonder- wijs. De vergadering stond onder leiding van de heer H. J. van de Zande. Advertentie MIDDELBURG. De Stichting Zee land organiseerde gisteren in het Kof fiehuis te Middelburg een contactdag, die gewijd was aan de kinderbescher ming. De heer J. J. Vissers, adjunct-direk- teur Gemeentelijke Dienst sociale zaken in Den Haag, hield een inleiding over „Kinderbescherming en maatschappelijk werk, hoe ontmoeten wij elkaar", naar aanleiding waarvan gelegenheid bestond vragen te stellen. „De kinderbescher ming moet worden gezien als een soort specialiteit, waarbij het voor het kind gewenst is een zo nauw mogelijk con tact tussen voogdijraad, kinderbescher ming en algemeen maatschappelijk werk te bewerkstelligen". De heer Vis sers haalde bij zijn inleiding vele voor beelden uit de praktijk aan, waardoor een inzicht in de werkwijze van de kin derbescherming werd verkregen. „Wij hebben echter met tweeërlei problemen te maken; plattelands- en stadsproble- matiek. Om hiervoor tot een oplossing te komen zijn de plaatselijke maatschap pelijke werksters een onmisbare hulp bij het werk van de kinderbescherming. Deze maatschappelijk werksters hebben de taak de relatie tussen het te reclas- seren gezin, voogdijraad en kinderbe scherming te verbeteren", aldus de heer Vissers. In de morgenuren vertelde mej. mr. M. G. Prins, staflid van het Nationaal Bureau voor de Kinderbescherming, een en ander over hoe de kinderbescherming reilt en zeilt. Zij gaf een uitvoerige uit eenzetting van de verschillende organi satievormen en van de strijd om be hoorlijk subisdie. Mej. mr. Prins deelde mee dat op het ogenblik in Nederland 200 voogdijverenigingen zijn, van welke 140 „goedgekeurd". Daarnaast zijn er 375 particuliere opvoedingsinrichtingen die dooi? de overheid erkend zijn. Een jonge loot aan de stam is ten slotte de gezinsvoogdij vereniging. De leiding van de contactdag berustte bij ds. H. M. Strating, voorzitter van de provinciale commissie kinderbescher ming. verweg'e stopgezet, omdat de kosten bo ven het door de raad beschikbare kre diet bleken te komen in 1960 1551 gul den waren. Dit bedrag heeft men ten laste van 1960 laten vallen en zijn dus reële uitgaven. Het bedrag is echter nog aanzienlijk hoger. Voor 1962 is nog geen raming gemaakt voor het verder in gereedheid brengen van dit gebouw dat, zoals de raad naderhand heeft be sloten. zal worden ingericht als kantoor voor de dienst gemeentewerken. Ook op de begroting 1961 was geen enkel be drag geraamd. Houdt men rekening met het feit, dat de bouwkosten in de eerstvolgende jaren zullen stijgen en volgens deskundigen zal dat het geval zijn dan is het wel jammer, dat dit gebouw niet verder afgewerkt kan wor den. Voor de infrastructuur is in 1960 een bedrag van 34.243 gulden uitgegeven. Voor 1961 werd geen raming opgeno men en B. en W. ramne voor 1962 de ze post memorie. Voor kosten bouw van een zwembad is eveneens een me- moriepost opgenomen op de begroting 1962. Wat de ontvangsten op de gewone dienst betreft, een van de belangrijkste posten is de algemene uitkering uit het gemeentefonds. B. en W. hebben becij ferd dat de gemeente in 1962 zal ont vangen 1.259.670.dat is ongeveer 300.000 gulden minder dan in 1960. Men ontvangt dit jaar echter wel voor gaande jaren niet een garantie uitkering van 293.973.De nieuwe fi de gemeenten heeft invloed op deze cij fers. De uitkering uit het gemeentefonds is voor Goes aan de lage kant, omdat o.a. het bedrag mede wordt bepaald naar de oppervlakte van de gemeente. Goes heeft slechts een in verhouding tot het inwonertal geringe oppervlak te, namelijk 840 hectare. Uit de inkomstenramingen van de ge wone dienst blijkt niet dat in 1962 be langrijk meer zal worden ontvangen dan in 1961. Opvallende verschillen treft men in deze begroting niet aan. Enke le cijfers: Aan vermakelijkheidsbelas ting wordt per jaar ongeveer 41.000 gul-' De ontwerp-begroting voor 1962 van de gemeente Goes, die de raadsleden van deze gemeente gisteren hebben ontvangen, was niet vergezeld van een z.g.n. ge- leidebrief van het college van Burgemeesters en Wethouders. Naar wij vernemen zal deze brief nog volgen. In een begeleidend schrijven bij de begroting maakt in de regel het college van B. en W. van de gelegenheid gebruik om zijn standpunt naar voren te brengen met betrekking tot de financiële en economische positie van de gemeente. Het college van B. en W. van Goes heeft een dergelijke brief nog niet aan de raadsleden doen toekomen. In het hierbij geplaatste artikel hebben wij derhalve niet de visie van het Goese college van B. en W. kunnen weergeven. Wij heb ben echter gepoogd uit de veel heid van cijfers een indruk te krijgen omtrent de dinanciële po sitie van deze gemeente. V den ontvangen en de hondenbelasting brengt 3600 gulden op. De gemeente krijgt ongeveer 100.000 gulden binnen uit de rioolbelasting en voor het gebruik en verwisselen van beertonnen die reeds lang verdwenen hadden moeten zijn! wordt jaarlijks 1500 gulden ge- ind. De staangelden voor de kermis brengen elk jaar 7000 gulden in de kas van de gemeente en men krijgt 13000 i gulden aan marktgelden. COLIJNSPLAAT. In de Hervorm de kerk is een zangavond gehouden, waaraan medewerkten het Hervormd kerkkoor uit Kamperland, het Noordbe- velands mannenkoor en het Hervormd kerkkoor uit Colijnsplaat. ■vies van de commissaris van politie en het oordeel van de gezamenlijke werk nemersbonden, waarna nog advies werd uitgebracht door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden. MIDDELBURG. Met twaalf tegen zeven stemmen aanvaard- De heer A. Maas (AR) merkte op dat de Raad vooraf geen overleg ge pleegd heeft met de drie samenwerken de werknemersorganisaties. De heer W. iP. J. Baars (CHU) zette uiteen dat - de Raad schriftelijk overleg had ge de de Middelburgse raad gister- pieegd met de Middelburgse Midden middag het voorstel van B. en W. Standscentrale, welke centrale in de sa- mensprekingen met het college van B. en W. al eerder aangedrongen had op een welkome attentie, gekozen uit de rijk gesorteerde collecties damesmodekleding van Middelburg, Markt 15 Breda, Karrestraat 1 f Tilburg, Heuvelstraat 96 MIDDELBURG. De Middelburgse Jeugdraad heeft een schrijven gericht tot de jeugd van bedrijven, scholen en verenigingen om te komen tot het in- stellen van een plaatstelijk contact-romi- j té. Uit de leden van dit comité zal het plaatselijk aktie-comité worden samen gesteld. Op vrijdag 8 december om 20 uur zal genoemd contact-comité bijeenkomen in ..De Schakel" (Bachtenstene) alhier waar o.a. het doel van de aktie nader zal worden besproken, terwijl tevens het aktie-comité zal worden gevormd. Dit aktie-comité zal op 15 december a.s. door de burgemeester van Middel burg. mr. J. Drijber, worden geïnstal leerd. tot herziening van de prijzen- kaart van het complex-Breeweg. Dit voorstel was reeds in de vorige raadsvergadering behan deld. Na de discussie over het door de commissie van finan ciën terzake uitgebrachte advies namen B. en W. het voorstel terug onder de mededeling dit spoedig weer op de agenda te plaatsen. B. en W. verklaarden echter in een pre-advies van 23 november dat zij, hoe wel zij begrip hadden voor het door de commissie gestelde, ook na nader be raad van mening bleven, dat de huidige omstandigheden noopten tot een ver doorgevoerde nivellering van de grond prijzen, wil men althans het bouwen van premiewoningen zoveel mogelijk bevorderen. De commissie van finan ciën had bezwaar gemaakt tegen de uit eenlopende grondprijs per vierkante meter. De grote tuinen van de wonin gen in één kavel zouden dan betaald worden door de eigenaren van de wo ningen in twee andere kavels. De com missie meende dat een betere kavelin deling nodig zou zijn. Niettemin bleef gisteren de heer M. A. L. Hubregtse (Arbeid) de inhoud van het voorstel van B. en W. onbillijk vinden. Hij zei er niet akkoord mee te kunnen gaan dat ..particulieren subsidie geven aan de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Zeeland". Deze stich ting wil zoals bekend in het complex Breeweg ,,ambtenaren"-woningen bou wen. Ook de heer C. A. Kammeraad IWD) verklaarde zich niet achter het voorstel te kunnen plaatsen. wijziging van de verordening om in be paalde gevallen ontheffing te verlenen voor de sluiting van dinsdagmiddag. De compensatie wilde hij liever aan de werkgevers overlaten. Om practische redenen adviseerde de heer Baars het voorstel nu maar aan te nemen. Hij drong er echter bij het college op aan te onderzoeken of in de toekomst een voor elk jaar geldende regeling in het leven kan worden geroe pen. De heer P. H. Geers (Arbeid) bracht naar voren, dat over het algemeen in dit soort kwesties de werknemersorga nisaties te weinig in het overleg betrok ken werden. Hij drong aan op vroegtij dig overleg. Burgemeester mr. J. Drijber gaf toe dat het voorste] wat laat kwam. Maar, zo zei hij, het verzoek was ook niet VEERE. Ruiters van de landelijke rijverenigingen „Oranjezon" (Vrouwen- nolder) en „de Veer.se dijkruiters" leg den zaterdagmiddag tijdens een streek- wedstrijd verschillende proeven van be kwaamheid af. De prestaties van ruiter en paard werden beoordeeld door de heer F. Munters uit Willemstad. I Uitslag springproef: 1. mej. S. de Kroo (Oranjezon) 104 pt: 2. mej. L. Meijers (Veer de dijkruiters) 99 pt; 3. A. Sturm (Oranjezon) 97'2 pt. Individuele dressuurproef Klasse BI: |M. de Nood (Veerse dijkruiters) 97V2 pt. In- i dividuele dressuurproef Klasse B II: A. Sturm (Oranjezon) 101 pt. Premiebouw Wethouder J. S. Hoek, die bij aanvan kelijke afwezigheid van wethouder A. J. Kaland in eerste instantie het voorstel verdedigde, verbaasde zich erover dat „men" zoveel bezwaren zag. Hij ge loofde niet dat de hogere grondprijzen onoverkomelijk zouden zijn. Wethouder Kaland voegde er korte tijd later aan toe, dat B. en W. een grondnolitiek be- dTijven die gericht is op realisering van premiebouw. Bij een andere oplossing was premiebouw ter plaatse wellicht niet mogelijk geweest. De drie leden van de commissie van financiën verlangden daarop stemming. Tegen het voorstel van B. en W. stem den de heren B. A. Hesselink (WÖ), mevr. Van Loo-van Loo (Arbeid), jhr. mr. T. A. J. W. Schoner (Arbeid). P H. Geers (Arbeid), drs. M. de Bruyne (AR). C. A. Kammeraad (WD) en M. A. L. Hubregtse (Arbeid). Zonder kommentaar ging de raad daarna ak koord met het eveneens aangehouden voorstel tot verkoon van grond aan de Stichting Bevordering Eigen Woningbe zit Zeeland. De raad verleende een krediet van 127.851 voor de restauratie van de bui tengevels van de Gasthuiskerk. Wethou der J. S. Hoek deelde mee dat de to tale restauratiekosten laffer zullen uit vagen dan in het voorstel stond ver meld. On de laatste begroting komt nu een bedrag van 173.800 voor. Ten slotte besloot de raad de halve- dagsluiting van winkels voor wat be treft dinsdag 5 december 1961 (na 13 uur) te doen gelden voor woensdag 6 december 1961 (na 13 uur). Zoals be kend was een verzoek binnengekomen van de Raad voor het Grootwin kelbedrijf kring Walcheren daar toe. Daarna vroegen B. en W. ad- BURGH. In de vergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Burgh-Haamstede heeft de voorzitter jhr. R. J. H. Q. Röell voor het laatst de voorzittershamer gehanteerd. Hij werd o.a. toegesproken door de heren N. A. Lysen, vice-voorzitter en G. W. Os kamp, directeur van de Prov. V.V.V. Ir. Van Veen had de vereniging een brief geschreven, waarin hij er zijn mis noegen over uitsprak dat reclames in de Duitse taal waren opgesteld. De contributie werd als volgt vastge steld. Tien gulden basiscontributie plus een vast bedrag van twintig gulden over 1961 Voor 1962: basiscontributie van tien gulden plus bedragen van twintig, veertig of zestig gulden, naar gelang de grootte der bedrijven. De begroting 1962 werd vastgesteld met een batig saldo van 1575. In de begroting is een be drag van vijfhonderd gulden opgenomen voor een eigen kantoortje. Het is niet onmogelijk dat in het nieuw te bouwen gemeentehuis ruimte kan worden gevon den voor de administratie van V.V.V. vroeg. Hij meende dat de procedure ten aanzien van deze zaken voor verbete ring vatbaar is en zegde toe in B. en W. in de komende maanden aandacht aan de winkelsluitingsverordening te schen ken. Aan de andere kant voelde hij ook het bezwaar van de heer Geers. De heer Maas verklaarde geacht te willen worden tegengestemd te hebben. Wethouder J. S. Hoek deelde ten slotte nog mee dat school c weer zonder hoofdonderwijzer zit. „Ik heb een onaan gename mededeling" zei hij, „maar de heer Dekker die aanvankelijk toezegde de benoeming te zullen aanvaarden, heeft zich om redenen die in de huis- vestingssektor liggen, teruggetrokken". De raad ging daarna in besloten ver gadering over tot het vooronderzoek van de ontwerp-gemeente-begroting 1962. De heer A. R. te Zoute Spui, die tegen een bietenwagen opreed, kwam opliep dat hiJ ee" schoudert>reuk Door de leerlingen van de Lagere school te Waarde werd voor f 300 aan kinderpostzegels verkocht. Hengelaars bijeen Waterverontreiniging van Gat van Pinte TERNEUZEN. Door een ern stige waterverontreiniging van het Gat van Pinte bij Zaamslag zijn veel vissen gedood doch de hengelsportvereniging Ontspan ning Na Inspanning heeft maat regelen genomen en een proces aanhangig gemaakt tegen de aan stichters van het kwaad. Dit deel de de 'voorzitter van de vereni ging, de heer C. van den Broeke, mede tijdens de vergadering die zaterdagavond werd gehouden in hotel Bellevue. Hij toonde zich zeer verontwaardigd over deze ondoordachte e'n wrede daad. De secretaris deelde mede dat in de loop van het komende jaar overal voor lichtingsavonden zullen worden gehou den voor de binnen- en sportvisserij waarbij ook Axel aan de beurt zal ko men. De voorzitter vertelde voorts, dat een subsidie voor 850 kg vis was ont vangen die uitgezet zouden worden in het Gat van Pinte. In de schaatsvijver van Terneuzen is 100 kg karper uitge zet en een groot kwantum paling. De heer Van den Broeke waarschuwde ech ter dat er het komende visseizoen niet meer dan een karper mag worden meegenomen. De oostelijke Rijkswater leiding kan in 1962 nog worden bevist. Voorts zijn nog onderhandelingen gaan de over het bevissen van de nieuwe uit watering bij Othene. Half februari geeft het Centraal Nederlands Hengelverbond een filmavond voor de vereniging. De heer C. Hamelink die kampioen werd van Zeeuwsvlaanderen bij het grote zeehengelconcours, kreeg nog eens sym bolisch zijn enorme beker uitgereikt. De heer J. Kiel die de verenigingskam pioen werd, de bijbehorende beker en de heer C. van de Broek de beker voor de kampioen van het bestuur. SAS VAN GENT. De heer P. J. Sporenburff directeur van de N.V. Stijf sel en Glucosefabriek Sas van Gent kon zaterdag in het sociaal gebouw van het bedrijf dertien jubilarissen huldigen die resp. veertig of vijfentwintig jaar op de fabriek werkten en ze tevens het gouden of zilveren bedrijfsinsigne over reiken en een enveloppe met inhoud. Ir. J. H. van Krevelen sprak ze hier na toe namens de maatschappij van Nijverheid en Handel en reikte de he ren de bijbehorende legpenningen en getuigschriften over. De veertigjarige jubilarissen kregen hierna van de bur gemeesters van -de plaats waarin ze woonachtig zijn, de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Het was de heer C. Beaiirain die de medaille uit handen van burgemeester Den Boer van Sas van Gent ontving, de heer C. Audenaert van burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe en de heer M. Ploegaert van burgemeester P. J. L. van Hoek van Philippine. De zilveren jubilarissen waren de be ren A. P. de Clerck, A. J. Slock, E. R. Audenaerd, J. de Caluwe, J. B. Rarn- meloo, L. Dezutter, R. de Meijer, C. Bruynbroeck, M. G. G. A. Th. .Wijne en C. L. Soetheart. MIDDELBURG. Op een vergade ring die gisteravond in het jeugdgebouw aan de Singelstraat te Middelburg is ge houden heeft men besloten tot oprich ting van een Streekverband Arjos Wal cheren. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. Boone te Kleverskerke. Pen- ningmeesteresse en secretaresse werd mej. T. Wondergem te Oostkapelle. Tot tweede voorzitter, tevens afge vaardigde naar het provinciaal verhand koos men de heer N. Ouwerse te Grijps- kerke. Het doel van het streekverband zal voornamelijk zijn het activeren van de bestaande verenigingen en het richten van nieuwe. op- Morgen wordt in Zeeland de dankdag voor gewas en arbeid gevierd. Het is nog maar kort geleden dat men in dit verband alleen sprak van „dankdag voor het gewas". Langzamerhand bleek deze formulering echter niet meer te voldoen. Met name in een verstedelijkte omgeving, waar een geslacht opgroeide dat nauwelijks onderscheid wist te maken tussen haver en gras en waar de schoolkinderen tot verbazing van de onderwijzers bleken te denken dat melk een fabrieksproduct was, wist men met de dankdag voor het ge was geen raad. Het sprak de mensen niet aan omdat een re gelmatige voedselvoorziening meer een kwestie leek van or ganisatie en vervoerstecht-iek, dan van een machtig groeipro ces waarin de mens in strikte zin afhankelijk is. Deze geest veroverde zij het dan veel langzamer ook het platteland. Een goede oogst werd een kwestie van tech niek. Wij schakelen de labora toria in en we maken de oogst. We verhogen de voedingswaar de van een product naar wille keur, we boetseren een oogst die geheel afgestemd is op de speciale eisen van het ogenblik. Dankbaarheid lijkt in deze we reld een gekunsteld begrip. Van buiten de kerk hoort men dan ook steeds veelvuldi- ger de opmerking dat dank baarheid een kunstmatig op peil gehouden begrip is gewor den dat door de feiten reeds lang is achterhaald. „Waarvoor zou ik danken? Ik heb er toch hard genoeg voor gewerkt!" Wij geloven echter dat deze houding mede in de hand werd gewerkt door de kerk. Was de prediking, met name op de dankdagen niet vaak te ondiep, te oppervlakkig, en bood zij niet te weinig uitzicht op het komende Rijk? Is het niet zo dat het begrip „zegen" juist daardoor een vertrokken beeld kreeg? Vele gelovige Christe nen zijn er vandaag nog steeds van overtuigd dat „zegen" het zelfde is als materiële rijkdom. Niets is echter minder waar. Het Bijbelse begrip „zegen" staat geheel los van onze ma teriële welvaart, het staat ook los van ziekte of gezondheid. Iemand kan gezegend zijn in de nood en vervloekt in de rijk dom. De Bijbel gooit alle men selijke waarderingsmaatstaven door elkaar en voegt ze op nieuw samen in een vreemd pa troon dat z'n compositie alleen en uitsluitend ontleend aan de overwinning van Christus en aan de komst van het Rijk. Alleen naar deze maatstaven kunnen we de dankdag opnieuw gestalte en inhoud geven. Let wel: Als we schrijven „op nieuw" gestalte, dan bedoelen we daar zeer beslist geen „nieuwe" gestalte mee. In fei te is de dankdag niet veran derd, maar de waardering er van, die is veranderd, en waar schijnlijk vermagerd. Het is een iel plantje geworden waar we met enige suffe aandacht naar zitten te kijken, niet we tend wat we er in feite mee aan moeten. Zoals op alle terreinen wordt ook hier de kerk teruggewor pen op haar laatste bolwerk, maar dat is eerder een winst- dan een verliespunt omdat we weten mogen dat dit „laatste bolwerk" het Eerste Uitgangs punt is, was en wezen zal. Alleen op die basis zal het morgen feest zijn. Maar alleen op die basis ook worden we tot nieuwe gehoor zaamheid geroepen. MIDDELBURG. Vrijwel alle Zeeuwse wandelaars hebben gehoor ge geven aan de oproep om deel le ne men aan de wandeltochten die zaterdag t.b.v. Sport steunt Zonneveld in diverse plaatsen in Zeeland werden georganl seerd. Het moet en mag gezegd: het hadden er nog meer kunnen zijn maar het late tijdstip in het seizoen waarin deze tochten gehouden werden, de di verse St. Nicoiaasacties die in verschil lende plaatsen juist zaterdag een hoog tepunt vonden door de intocht van de Goed Heiiigman zijn een tegenwerken de factor geweest voor de diverse orga nisatiecommissies. Niettemin zijn deze commissies ten- volle tevreden over het bereikte resul taat. Dat er in enkele plaatsen slechts tien deelnemers waren maar de tocht toch doorging getuigt van doorzettings vermogen van de organisatoren en sympathie van de deelnemers voor het gestelde doel. De resp. aantallen wa ren: Middelburg 235, Souburg 150. Ove- zande 113, Goes 109, Axel 107. Kruinin- gen 75, Oostburg 59, Krabbendijke 36, Groede 11. Yzendijke 8, terwijl het juis te aantal deelnemers in Vlissingen onge veer 50 zal bedragen, zodat in totaal ruim 900 wandelaars hun steentje heb ben bijgedragen om tot een zo goed mo gelijk resultaat te komen. Hoewel mo menteel het batig saldo nog niet be kend is, mag rustig worden aangeno men, dat dankzij de wandelaars, de or ganisatie-commissies en enkele schen kers van benodigde attributen te zijner tijd een behoorlijk bedrag aan het co mité „Sport steunt Zonneveld" kan wor den overhandigd. Het wandelaarsde vies: „Een voor allen, allen een" is hier daadwerkelijk in praktijk gebracht. Voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige (examen afge nomen te Den Haag) slaagden de he^ ren: R. B. Arends te Souburg; J. B. Bert te Vlissingen; P. J. Simonse te Hoofdplaat; A. F. Vos te Middelburg en W. K. Scholten te Rotterdam, allen leerlingen aan de school voor scheeps- werktuigkundigen te Middelburg. De NCVB afdeling Waarde verga derde onder leiding van de presidente mevr. P. Mol-de Reyter. Tijdens deze avond sprak mevr. Vogelaar uit Krab bendijke over het werk van de vereni ging vanaf de oprichting. Enkele da mes zongen en deklameerden. Door de muziekvereniging „Rillan- dia" te Rilland werd tijdens een fees telijke avond de film vertoond, die en kele maanden geleden in Rilland werd opgenomen, 's Middags werd de film vertoond voor de schoolkinderen. In de loop van het jaar zullen in de Axelse plantsoenen een tiental ban ken worden bijgeplaatst. De gemeente trok hiervoor een bedrag uit van 1000. Mevrouw Wilderom te Kamperland brak haar arm, toen zij van een stoel viel. Zij had namelijk deze stoel voor een raam geplaatst om de ramen te ze men. Een der poten zakte door de vloer en de ijverige huisvrouw viel. De landbouwer J. Lous te Kamper land heeft een suikerbiet van negen ki lo (een uitzonderlijk gewicht) gerooid. De heer S. Wiebrens te Bruinisse geslaagd voor het diploma contro leur basis zuivelbereiding. Hij heeft de bekwaamheid van melkcontroleur, doch zijn jeugdige leeftijd is een verhinde ring om als zodanig op te treden. In het clubhuis van de padvinders te Bruinisse zijn zeven kabouters geïn stalleerd, namelijk Cobie Jumelet, Jan- nie Padmos, Anne de Gruiter, Carla de Zeeuw, Adrie Lokerse, Nellie Kootstra en Ina Willemse. Ten overstaan van notaris De Kok werd te Biervliet verkocht het oude veldwachtershuis aan de Kerkstraat. Ko per werd de heer T. van Renterghem voor de som van 2010 gulden. Binnenkort zal in Wolphaartsdijk weer een bevolkingsonderzoek op tuber culose worden gehouden en wel op 25 en 26 januari a.s. Tevoren zal de be volking door middel van huisbezoek wor den opgewekt in zo groot mogelijke geta le aan dit onderzoek deel te nemen. Zaterdagavond gaf de toneelvereni ging „Ons Genoegen" te Wolphaartsdijk een drukbezochte uitvoering in het Dorpshuis. Onder regie van de heer L. P. Pieterse werd het drama in drie bedrijven „Klokken luiden voor Annie" opgevoerd. Gedurende 6 achtereen volgende we ken organiseert de KAMIAC midden- standsgroep in Kapelle-Biezelinge een slagzinnenactie waarvoor elke week een fiets als prijs beschikbaar is. De eer- ste fiets werd gewonnen door mevr. See- dus uit Goes. De NCVB afdeling Geersdijk hield naar maandenjxse vergadering onder leiding van de presidente mevr. E. Kas- teiein-Heinsdijk. Tijdens deze vergaue- ring hield mej. C. P. Hondius uit Grijps- kerke voor de aanwezige dames een ie- zing over Israël, geïllustreerd met dia-vertoningen. Door de Hervormde Gemeente in Zoutelande werden tot ouderling-kerk voogd benoemd de heren J. de Pree en J. van den Vreugd; tot ouderling de heren Jac. Riemens en P. de Visser sr, tot diaken de heren J. Vos en J. Kop- pejan. De afdeling Meliskcrke van de NCVB hield haar maandelijkse vergadering on der leiding van de presidente mevr. F. van Heezen. De heer A. H. Bouwmees ter sprak voor de aanwezige dames over het werk van de Morgenland-zen ding. i'e Melisekrke werden de heren P Verhage en J. Geschiere Jr. gekozen tot ouderling van de Gereformeerde kerk, de heer A. Geschiere Pz. werd tot diaken gekozen. Voor het onderling damkampioen schap van de damclub „Kapelle" wer den gespeeld: J. de NeefC. v. d. Vliet 1—1, H. v. d. Vrie—J. Ganse man 11, C. van LiereChr. Korstan- je 02, J. C. van LiereC. Blanken- burgh 20, I. op 't HofC. Sulsters 1—1. Tijdens de vergadering van de Chr. Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid afdeling Zoutelande-Meliskerke hield de heer P. B. de Wijze een inleiding over „de vrije zaterdag", waarna vragen konden worden gesteld. De zangvereniging „Nut en Genoe gen" te Aagtekerke gal onder leiding van de directeur, de heer F. Bakker, een jaarlijkse uitvoering in „Amicitia". Na het muzikale gedeelte volgde de op voering van het toneelstuk „Schaduw en zon". Uitgaande van de afdeling Walche ren van de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde werd in het ver enigingsgebouw te Veere een ontmoe tingsavond belegd. De heer J. P. C. Boot uit Haamstede vertoonde een aan tal kleurendia's, opgenomen in de Schouwse Westhoek. Een personenauto van de N.V. Pop- pe te Veere, bestuurd door de heer S. Middelburg, kwam in botsing met een vrachtwagen van de firma Caljouw, eveneens te Veere. De toedracht is niet bekend. Er ontstond alleen materiële schade. Op de Middenhavendam te Bres- kens ontstond een aanrijding tussen een tractor en een personenauto. De tractorchauffeur, de heer J. J. R. uit "e, verleende geen voorrang. Bei de voertuigen werden beschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3