DIRECTIE N.S.WIJ ERKENNEN „RIJDEND PERSONEEL" NIET KENT KENT KENT KENT MOSKOIJ'S VALKUIL STAAT WIJD OPEN Gouverneur Rockefeller hoop nog niet op Grote verbazing bij de nieuwe vakvereniging AMERIKAANS REISJOURNAAL h Erkenning Oost-Duitsland levert Westen niets op HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN f'Vvis i\ v. Vergoedingen aanbevolen Egypte neemt vier Franse diplomaten in hechtenis NA VONDST VAN BENZINEBLIK GEEN BUIT LATERE GEVOLGEN VAN GEVANGENSCHAP Zingende „dochter" van „vader" Soekarno PAPOEA'S EISEN ZELFSTANDIGHEID VOOR NIEUW-GUINEA OP 5 APRIL '62 Nederlandse expositie in Moskou geopend Samengaan van twee christelijke partijen LOYALITEIT VAN PAPOEA'S WAS ZEER GROOT D' SENATOR BRIDGES OVERLEDEN witte tanden dropw ULBRICHT IN REDE 7" Tte Maandag 27 november .1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Eigen nieuwsdienst UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen wenst de los van de erkende vakbonden staande „Vakvereniging Rijdend Perso neel Nederlandse Spoorwegen" niet te erkennen. Zij meent dat een dergelijke erkenning het overleg met de vakbonden, zoals dit thans func tioneert, ernstig zou schaden. Van de zijde van de nieuwe vakvereniging, waartoe tweeduizend van de 3300 conducteurs en machinisten van de N.S. behoren, toont men zich zeer verbaasd over deze stap van de directie. Het bestuur van de Vakvereniging Rijdend Personeel heeft het volgende verklaard". 1 Dinsdag 21 november ontving de nieuwe vakvereniging van de pre sident van de N.S. een brief. Hierin werd meegedeeld dat de directie zich nader over het verzoek van de vereni ging om erkend te worden, zou bera den. Wanneer de vereniging zal heb ben getoond, aldus de brief, voldoen de levensvatbaarheid te bezitten, kan zü geacht worden in het bestaande systeem van overleg een passende rol op zich te nemen, n Donderdag 23 november gaf de di- rectie een dienstorder voor het ge hele personeel uit. Daarin wordt ge wag gemaakt van „een ernstige aan tasting" van het overleg zoals dit thans functioneert, wanneer de nieuwe vakvereniging erkend zou worden. DEN HAAG (ANP). De interna tionale conferentie over de latere ge volgen van gevangenschap en depor tatie is tot de conclusie gekomen, dat zich bij "mensen die in concentratie- of krijgsgevangenenkampen hebben gezeten aandoeningen voordoen, lang nadat zij in vrijheid zijn gesteld. Medische deskundigen zijn tot de con clusie gekomen, dat deze gevolgen zich Op elk ogenblik na de bevrijding uit het kamp kunnen openbaren en dat er geen tijdstip is, waarop men kan zeggen de kwade kans te hebben overleefd. De conferentie heeft aanbevolen in de verschillende landen een stelsel van ver goedingen voor deze mensen in te voe ren. Ook wordt de oprichting aanbevo len van een internationaal centrum met eigen artsen om een nader onderzoek op dit gebied mogelijk te maken. Deze en andere aanbevelingen zullen worden ingediend bij de tweede interna tionale conferentie over wettelijke maat regelen voor oud-strijders en oorlogs slachtoffers, die vandaag in Den Haag door prins Bernhard wordt geopend. VENETIË (A.P.). President Soekar no heef t een dochter, die zijn dochter niet is en zij noemt hem vader ofschoon hij haar vader niet is. De dochter, de jonge sopraan Roek mini Soekwamati, is zeven jaar geleden uit Indonesië naar Italië gekomen om zang te studeren. Verleden week heeft zü in het beroemde theater La Fenice te Venetië haar debuut gemaakt in „Fi garo's Hochzeit". van Mozart. Nu is zij gecontracteerd voor „Het geheime huwe lijk" van Cimarosa, dat volgende week in Belgrado wordt opgevoerd. „President Soekarno is mijn vader", zegt Roekmini. „Wij waren de vorige maand samen in Wenen toen hij geope reerd is aan een nier en twee weken geleden hebben we elkaar in Rome ontmoet." Op het Indonesische gezantschap in Rome zegt men: „De president heeft veel zorg besteed aan haar muzikale oplei ding en de sopraan noemt hem terecht een vader, zelfs als dit woord volgens westelijke begrippen tot enige verwar ring zou kunnen leiden." „Ik ben van plan van Zuidslavië naar München te gaan, dan terug naar Italië te komen en vervolgens de wereld rond te reizen als lichte sopraan", zegt Roek mini Soekwamati. ALGEMEEN In een vergadering van de perso- neeisraad, waarin alleen afgevaardig den van de drie erkende bonden zit ting hebben, is het afgelopen weekein de het directiestandipunt nader uiteen gezet, De directie verklaarde daarbij De gepensioneerde Duitse generaal Halder, van 1938 tot 1942 chef van de generale staf van de Duitse weermacht, is door de Amerikanen onderscheiden met de Meritorious Civilian Service Award als erkenning voor zijn werk in het belang van de geschiedschrijving van het Amerikaanse leger. Halder was in 1942 uit zijn functie ont heven en na de aanslag op Hitier in juli 1944 in een concentratiekamp opgesloten. Van onze correspondent PARIJS Vier leden van de enige Franse diplomatieke vertegenwoordi ging in Egypte, de commissie voor de Franse bezittingen, zijn vrijdag in Kaïro gearresteerd. De Egyptische re gering, die in 1958 de leden van deze commissie diplomatieke onschendbaar heid had gegeven, heeft geweigerd de beweegredenen van haar daad bekend te maken. Via Zwitserland Dit is door het Franse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat hiervan op de hoogte is gebracht door een nota van de Zwitserse regering, die de Franse belangen behartigt sedert de diplomatieke betrekkingen tussen Egyp te en Frankrijk als gevolg van de Engels-Franse expeditie naar Suez in 1956 werden verbroken. De Franse regering heeft de Zwitserse regering verzocht stappen te ondernemen om de vier commissieleden onmiddellijk in vrijheid te doen stellen. De commissie verbleef, in Egypte op grond van een in augustus 1958 tussen Frankrijk en Egypte in Zürieh gesloten overeenkomst om te waken over de Franse bezittingen in Egypte. In volle vaart is vrijdag de 44-jarige J. Hut uit Zevenhuizen met zijn motor fiets tegen een afsluitboom van de brug over de Lemstervaart in Emmeloord ge reden. De man was op slag dood. HOLLANDIA (AP). De Democrati sche Volkspartij heeft in een vergadering die door vijftienhonderd Papoea's werd bijgewoond, zelfstandigheid van Nieuw- Guinea op 5 april 1962 geëist. De Partai Kemerdekaan Indonesia Irian (P.K.I.I.) in Seroei zou om onmid dellijke aansluiting van westelijk Nieuw- Guinea bij Indonesië hebben gevraagd. De P.K.I.I. werd 29 november 1946 op gericht door Seroeier Silas Papare, die zich nu in Djakarta bevin-dt. In die tijd was Seroei het verbanningsoord van de Indonesiër dr. G. A. J. Ratoelangi. De partij heeft zich ten doel gesteld „West-Irian te bevrijden en tot onaf scheidbaar deel van Indonesië te ma ken". De partij meent, dat „het Iriaanse Advertentie P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V.Cigarettes Import Cy„ v/b A. J. Blok volk een deel van de Indonesische natie is met de Indonesische taal als eenheids taal". Frankrijk heeft op het ogenblik 46.159.000 inwoners. Het aantal van 46 miljoen werd tegen het einde van de maand juli van dit jaar bereikt. Dit blijkt uit een mededeling van het Fran se bureau voor de statistiek. het overleg met de drie erkende vak verenigingen op hoge prijs te stellen. Dit overleg is in meer dan een halve eeuw uitgegroeid tot een algemene be langenbehartiging, die nationaal voort zetting vindt in het overleg in de Stichting van den Arbeid tussen de drie werknemersvakcentralen en de werkgeversorganisaties. Het legt vol gens de directie grote verantwoorde lijkheden op de aan dit overleg deel nemende partijen. De directie van de N.S. betreurt het daarom dat er onder haar personeel een stroming bestaat die de klok terug wil zetten. Als zodanig beschouwt zij de belangenbehartiging los van elke binding met het overleg op nationaal niveau. Naar het oordeel van de direc tie getuigt dit van weinig werkelijk heidszin en verantwoordelijkheidsge voel REEDS BEWEZEN Het bestuur van de Vakvereniging Rijdend Personeel heeft over dit stand punt van de directie meegedeeld: „De levensvatbaarheid van onze vereniging is reeds bewezen doordat van het on geveer 3300 man tellende rijdende per soneel er reeds meer dan tweeduizend bij ons georganiseerd zijn. De dienst order van de directie heeft daarenbo ven tot gevolg gehad dat het aantal leden de afgelopen dagen snel is geste gen alsof men wilde protesteren te gen de directie en de erkende vakver enigingen. Wij hebben thans 28 afde lingen. Bij de keuze van bestuursleden wordt zeer voorzichtig te werk gegaan". Volgens de heer J. Gijsberts, voor zitter van deze vakvereniging, wil men pogen iedere communistische infiltratie te voorkomen; een dergelijke infiltratie komt op het ogenblik volgens hem wel degelijk voor bij de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die aangesloten is bij het N.V.V. VEROUDERD Volgens de heer Gijsberts is het hui dige overlegsysteem bij de N.S. sterk verouderd. Hij acht het voorts onjuist dat in de Stichting van den Arbeid door werkgevers en de organisaties van de werknemers beslissingen worden genomen terwijl deze laatste maar een derde van de beroepsbevolking ver tegenwoordigen. De secretaris van de personeelsraad, ce heer A. F. Jentjes, bestuurslid van de roorns-katholieke bond van ver- voerspersojieel Sint Raphael, heeft ge zegd: „De erkende vakbonden, behalve Sint Raphael, de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel en de Protestants- Christelijke Bond van Vervoersperso neel zullen zich verzetten tegen een meespreken van de nieuwe vereniging en het deelnemen aan het overleg met de directie". Hij erkende dat er een ernstige te ruggang in het ledental van de erken de vervoersbonden is te constateren. Er zijn volgens hem echter aanwijzin gen die de bonden hoopvol stemmen, nu nieuwe leden zich hebben aange meld. Eigen nieuwsdienst MOSKOU. Een Nederlandse indus triële tentoonstelling is zaterdag te Mos kou door dr. G. H. J. Abeln, directeur van de Economische Voorlichtingsdienst van het ministerie van economische za ken, geopend. De tentoonstelling is georganiseerd door de in Hilversum gevestigde N.V. Stemrnler-Imex. Meer dan zestig Neder landse bedrijven nemen er aan deel, voornamelijk ondernemingen die chemi sche, mediseh-wetenschappelijke en be- drijfstechnisehe produkten fabriceren. De expositie heeft de eerste dagen veel belangstelling getrokken. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De Christelijk-Histori- sche Unie en de Christelijke Volkspar tij zullen zoveel mogelijk samen aan de komende staten- en raadsverkiezingen deelnemen. Om de samenwerking die sinds maart 1959 al tussen de twee partijen bestaat wat nauwer te maken, zullen bovendien leden van de C.V.P. worden opgenomen in het hoofdbestuur en de unieraad van de C.H.U. von onze specioIe verslaggever BOSTON. De dreiging van een atoomoorlog beheerst het leven in de Verenigde Staten sedert enkele maanden zo sterk, dat de West-Europeaan er vaak onthutst, verbijsterd over is. Niet alleen de overheid bouwt schuilkelders (de stad New York trok er net honderd miljoen dollar voor uit), maar ook vele duizenden particulieren laten in hun tuin bijvoorbeeld schuilkelders bouwen, die dan wel niet bestand zijn tegen directe treffers, maar, naar de leveranciers beweren, wel tegen het stralingsgevaar. „Overlevings- kelders" noemen de aannemers deze dingen, maar de propaganda voor de verkoop ervan is soms zo naargeestig, dat men de mensen er halfdood van de zenuwen mee maakt. Die hele schuilkelder „rage" an ders kan ik het niet noemen heeft voor het moreel van het Amerikaan se volk hoogst bedenkelijke kanten. Dezer dagen schreven 175 hoogleraren van de universiteit van Boston te recht in een open brief, dat deze rage vele gevaarlijke kanten heeft. De bouw van onvoldoende bescher ming biedende, door in de eerste plaats handige verkopers geleverde „beschermingskelders" kan de bezit ters een totaal onjuist gevoel van vei ligheid geven: „Door schuilkelders te "jYTERAUKE (A.P., A.N.P.) Gouver- Ita neur Rockefeller heeft zijn vertrek uit Nederlands Nieuw-Guinea voor enkele dagen uitgesteld, nadat hem zaterdag het bericht had bereikt dat een leeg benzineblik was opgevist. Het blik werd bij het Frederik Hendrik eiland, tussen de Eilandenrivier en Merauke, door het opnemingsvaartuig Snellius gevonden. Aanvankelijk was Rockefeller van plan zondag naar Neder land te vertrekken, waar hij dan vandaag zou zijn aangekomen. De K.L.M. had juist alles geregeld voor een speciale vlucht van Biak naar Manilla, toen de reis werd ge annuleerd. gouverneur heeft de vondst van het blik een goed voorteken ge noemd. Ambtenaren die aan het op sporingswerk deelnemen toonden zich daarentegen nogal pessimistisch, omdat de tank ver op zee, 36 kilometer ten westen van het Frederik Eiland, werd gevonden. De Snellius bracht de tank gisteren in Merauke, waar de heer Wassing, de geredde reisgenoot van Michael Rocke feller, metet i een onderzoek instelde. Hij scheen ervan overtuigd te zijn, dat het deze tank was waarmee Michael heeft geprobeerd de kust te bereiken. De vondst van het blik bracht ook verandering in het schema van gou verneur Platteel: Hij besloot zijn te rugkeer naar Hollandia nog wat uit te stellen. Ook de melding van een opsporings vliegtuig, dat in de rimboe, niet ver van een dorp ten zuiden van de Ei landenrivier, een sliertje rook uit het bos opsteeg, wekte nieuwe hoop bij Rockefeller. Hij vroeg het gebied in kwestie te laten afzoeken door heli kopters en speurders te voet, aan welk verzoek intussen is voldaan. De gouverneur van New York ver telde op een persconferentie in Merau ke zeer onder de indruk te zijn geko men van de loyaliteit van de Papoea's. Hij noemde speciaal de twee Asmat- ters, die elf uur hadden gelopen om in Agatsj alarm te slaan. WASHINGTON (Reuter, AFP) Se nator Styles Bridges is gisteren in zijn woning in Concord (New Hamps hire) aan een hartaanval overleden. Hij was 63 jaar. De senator was een der invloed rijkste republikeinen in het Ameri kaanse congres. Sinds 1952 was hij voorzitter van de politieke commissie van de republikeinse partij. Voorts was hij lid van de senaatscommissie voor de strijdkrachten en buitenlandse za ken. Hij stond bekend als een begaafd redenaar. Advertentie Van onze correspondent BONN Uit een rede van Ulbricht, het Oostduitse staatshoofd, voor het centrale comité van de Oostduitse com munistische partij, is gebleken dat het Oosten bij onderhandelingen over Ber lijn er van wil uitgaan, dat het viermo- gendhedenstatuut van 1945 voor Berlijn niet meer bestaat. Het Westen zou dus geen oorspronkelijke rechten (rechten van een overwinnaar) in Berlijn meer kunnen laten gelden. Volgens deze in het Oostduitse blad Neues Deutschland afgedrukte rede zei Ulbricht dat het tot niets leidt, als re geringsvertegenwoordigers in Washing ton, Londen en Parijs gaan confereren over tegenprestaties, die het Westen zou kunnen verlangen voor een de-facto er kenning van Oost-Duitsland. Het is hoog tijd, aldus Ulbricht, dat de Westelijke mogendheden de souvereini- teit van Oost-Duitsland te land, te wa ter en in de lucht respecteren en over het verkeer met Berlijn een akkoord met de Oostduitse regering sluiten. Verder pleitte Ulbricht voor een be tere verstandhouding tussen de beide Duitse staten en voor een confederatie van Oost- en West-Duitsland. Hij stelde een programma van vijf punten voor: 1. Beide staten verplichten zich el- kaars souvereiniteit te respecteren. 2. Zij onderhandelen over een Duits standpunt ten opzichte van het door de Sowjetunie voorgestelde vredesverdrag. 3. Zij doen afstand van de herbewa pening en van de produktie van kern wapens. Van onze correspondent HILVERSUM. Weinig gegrepen door de theorieën van de pedagoog Jan Ligthart, hebben inbrekers dit weekeinde ingebroken in de Jan Ligt- hartschool aan de Meteorenstraat te Hilversum. Zij forceerden een ruitje aan de achterkant van de school en richtten in een van de lokalen ernstige vernie lingen aan. Veel gewin wierp het be zoek aiet af en de inbrekers wilden daar ook geen geheim van maken. Me', grote letters schreven zij op het bnrd: „Hier is niets te stelen". 4. Zij steunen, het afsluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en de landen van het verdrag van War schau. 5. Zij beginnen met onderhandelingen over de vorming van een confederatie van beide Duitse staten. W* V "y"V V* -v -v* te- De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelijk. In de rechter zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moeten komen. Mocht u niet alle afwijkingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. bouwen die niet beschermen, en door daardoor te gaan geloven dat we een atoomoorlog kunnen overleven, ver groten we de kans op oorlog", aldus de hoogleraren, „omdat dit onze be reidheid vergroot om er daar we beschermd zijn aan te beginnen en omdat we om dezelfde reden misschien geneigd zijn niet al die constructieve stappen te doen, die de spanning kunnen doen afnemen en de vrede kunnen bewaren". SCHIETEN OF NIET? WIE de massahysterie, welke vele Amerikanen de laatste maanden in haar greep heeft, zag groeien is het met deze waarschuwende woorden volledig eens De vreemdste verschijnselen brengt deze hysterie met zich mee. Weken lang beheerste deze vraag tal van de batten in kranten, weekbladen, voor radio en televisie: „Als ik een schuil kelder heb in mijn tuin en mijn bu ren niet, moet ik hem dan in geval van oorlog niet eventueel met een re volver verdedigen tegen de buren, die er ook in willen?" Dominees en psy chiaters, pastoors en politici, leraren en psychologen namen aan die debat ten deel en al te velen zeiden: „Al licht schiet je je buren neer; dit is net als de fabel van de krekel en de mier. De buren hadden immers zelf een kelder kunnen houwen?" ONGELUKKIG NOG afgezien van de vraag of die kelders in de tuinen der voorstad villa's inderdaad bescherming bieden vele deskundigen verzekerden mij het tegendeel maakt heel dit debat een allerongelukkigste indruk op de miljoenen mensen, in flats opeenge hoopt in steden als New York, Bos ton, Baltimore, die geen tuin hebben, die nergens heen zouden kunnen. Bo vendien beschouwt bijna elke „stadse Amerikaan", die ik ontmoette nu juist zijn stad als „uitverkoren doelwit" voor een eventuele aanval! Misschien is dat menselijk, maar het is in de allereerste plaats naargeestig. De verklaring voor deze sfeer ligt wel voor de hand; voor de eerste maal in haar geschiedenis ziet de bevolking van dit enorme land zich geconfron teerd met de mogelijkheid, dat haar eigen territorium wordt aangevallen. Die gedachte elke Europeaan 'in twintig eeuwen turbulente historie vertrouwd is wellicht de beste ver klaring voor deze massa-angst, die de Westeuropese bezoekers soms naar de keel grijpt. IDIOTENTAAL HET ontbreekt als gevolg van dit alles in de Verenigde Staten dan ook niet aan lieden, die betogen; „Laat ons vandaag nog een atoom oorlog beginnen, anders worden wij verrast". Eddy Rickenbacker, in 1917 1918 befaamd Amerikaans oorlogs vlieger en nu miljonair-grootindustri eel, riep nog dezer dagen tijdens een vergadering uit: „Hoe eerder wij gooien, hoe groter onze kans op over leven. En overleven wij het niet, wel nu, dan nog is het beter dood dan slaaf te zijn". Het is in elk geval een grote ge ruststelling ook voor de West-Euro peanen, dat de regering te Washing ton niet geneigd is naar deze idioten- taal te luisteren. Zij beseft, dat de vraagstelling: „Ben je liever dood dan slaaf?" bepaald al te dom, te primitief en te ongenuanceerd is ge steld. De ellende is echter, dat in Amerika, waar een der beminnelijk ste en tegelijk gevaarlijkste karakter trekken van de bevolking tot het „snel warm lopen" voor kreten is, dit soort kreten een gevaarlijke sfeer te weeg kan brengen vooral ook omdat elke krant, elk radio- en televisiesta tion er zijn er hier 2800 elk weekblad het zich uit overwegingen van concurrentie aan zijn stand ver plicht acht nu series artikelen respec tievelijk lezingen te hébben door fysi ci of psychologen over onderwerpen als: „Hoe overleven wij een atoom oorlog" of: „Hoe bewaar ik het best ons voedsel in de schuilkelder?" REACTIE GELUKKIG tekent ook, in de laat ste weken, de reactie op dit onge lukkige verschijnsel zich al af. De Verenigde Staten herbergen nu een maal bijzonder veel eminente geesten, die nu terdege inzien op welk een rampzalige weg deze hysterie de Amerikanen brengt. Rustige, even wichtige bladen pogen nu in artikelen en lezingen „tegengif" te spuiten, maar de moeilijkheid is. dat de luide stemmen der onevenwichtigen, de rondrijdende demonstratie-schuilkel ders, de propaganda der bouwers van de met veel kracht in vergaderingen gedebiteerde nonsens als die van Ric kenbacker als vanzelf meer aandacht krijgen en dat ook als gevolg daarvan de invloed van de militai re leiders op de politici in Washing ton groter zou kunnen worden. Tot dusverre wekt president Kennedy de indruk, dat hij die militairen uitslui tend als militaire specialisten raad pleegt en niet naar hun eventuele po litieke overwegingen luistert en men mag alleen maar hopen dat dit zo blijft. Veel te weinig Amerikanen zien helaas in, dat deze massa-hysterie. de ze angst, deze opwinding nu precies datgene zijn wat de Russen hebben willen bereiken. De Verenigde Staten vormen een ook militair onvoorstel baar sterk land. Zij zijn door bond genootschappen gelieerd aan tal van landen de Westeuropese die te zamen en in vereniging eveneens sterk sen. zijn. Zij hebben bases en steunpun ten overal ter wereld en staan stra tegisch heel wat sterker dan de Rus- s en. Moskou's tactiek, erop gericht de zo sterke Amerikanen een gevoel van onzekerheid, onveiligheid te geven is uitgevoerd met groot raffinement en heeft helaas de laatste weken tot de boven beschreven successie geleid. De reactie daartegen begint nu de denkende Amerikanen gaan inzien in welk Moskovitisch valkuiltje zij zijn gevallen. Maar die reactie moet snel, heel spel doorzetten, want Moskou heeft nu alle mogelijkheden om zijn psychologische oorlogvoering met ver dubbelde kracht voort te zetten te gen een in potentie onvoorstelbaar sterk volk, dat thans ronddwaalt inde mist van een fatale massasuggestie.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5