Manifestaties als antwoord aan jubilerend vorstenpaar Ginds komt de sleepboot Definitief streep onder narigheden in Goes Geen premieverhoging bij ziekenfonds Bevelanden Moeilijkheden over ont wapening in New-Delhi? Zeeuivse jeugd neemt deel 0 SHO08 Geraamten kloosterkerkhof opgegraven in Domburg lange- ritten- rijder Maandag 27 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 BIJ REIS VAN KONINGIN EN PRINS OP VEEMARKT IN DEN BOSCH Bij eenkomst brand weercommandanten Vragen Fruitexport Noorwegen H.ÈNGLEBERT N.V. Loco-burgemeester opende bazar De tiende man 9 in Middelburg WEGENFONDS Opheffing waterschap Dodelijk ongeval Auto over de kop en in de sloot Verlangen bij bezoek St.-Nicolaas BIJ RIOLERINGSWERKZAAMHEDEN PIANOVOORDRACHT WERELDRAAD VAN KERKEN DEZE WEEK Azië en Afrika zoeken naar eigen vormen Met bromfiets geslipt: zware hersenschudding De vrouw in het ambt Rattenbestrijding Enorme belangstelling voor afscheidsreceptie burgemeester Souburg Inbraak opgelost T uinbouivmechanisatie Stakingsrecht niet hanteren voor ambtenaar Geslaagde uitvoering van zangklassen Advertentie MIDDELBURG. Ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijks feest zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard in gereisd,ntS' het voorjaar van 1962 een bezoek aan alle Nederlandse provincies brengen. Koningin Juliana wil bij deze gelegenheid op vier plaatsen in ons land een ontmoeting met de jeugd hebben om te vernemen hoe de jongens en meisjes over de toekomst denken. Het antwoord op deze vraag zal worden gegeven in een aantal jeugd-manifestaties als dank van de Nederlandse jeugd voor de geschenken die het Koninklijk paar ter gelegenheid van de „zilveren bruiloft" aanbood: kampeercentra op de Veluwe en in het Veersegat-gebied bij Arnemuiden. OP VEEMARKT IN DEN BOSCH De jeugdmanifestaties zullen worden gehouden in vier van de vele plaat sen die tijdens de „Nederlandse reis" bezocht zullen worden. De jeugd uit de provincies Zuid- en Noord-Holland is van plan een groots opgezette jeugd- meeting in Den Haag te organiseren: een zitting van het jeugdparlement in de parlementsgebouwen. In Arn hem wordt een muziekspel in de stads schouwburg opgevoerd waaraan jon gens en meisjes uit Gelderland, Over ijssel in Utrecht zullen meewerken. Groningen wordt het trefpunt van de Friese, Drentse en Groningse jeugd en «oor Limburg, Brabant en Zeeland ttaat een groot „massa-jeugdspel" in 's-Hertogenbosch op bet programma, dat opgevoerd zal worden op de gro te Veemarkt. Voor ruim 400 jonge mensen in leeftijd variërend van veertien tot vijfentwintig jaren uit de provincies beneden de grote rivie ren zal de schrijver J. Naaijkens uit Hilvarenbeek een jeugdspel schrijven, waarvan de opvoering ongeveer een uur in beslag gaat nemen. De opvoering te Den Bosch vindt plaats op 7 mei 1962. Al naar gelang de weersomstandigheden wordt binnen MIDDELBURG. De vereniging van bevelvoerenden bij de Brandweercorp sen op Noord- en Zuid-Beveland hield donderdagavond in het Schuttershof een instructieve bijeenkomst voor de bij haar aangesloten brandweercommandan ten. Vertoond werden een aantal dia's over brandblusapparaten welke werden toegelicht door de heer van Ooyen, commandant van de ,,Schelde"-brand- weer te Vlissingen. Voorts werden films vertoond over ge houden brandweerwedstrijden in Zee land, een brandweiertentoons.telling en een over de gang van zaken op een Duitse brandweerschool. Naast de com mandanten woonden ook een flink aan tal vrijwillige brandweerlieden deze leerzame avond bij. Df buiten op de Veemarkt gespeeld. Te levisie-camera's en radioverslaggevers zullen kijkend en luisterend Nederland van het spel van Limburgs, Brabants en Zeelands jeugd laten meegenieten. Om tot vastomlijnde plannen voorde jeugdmanifestaties te komen, werd door iedere provinciale jeugdraad zaterdag een discussiemiddag belegd, waarbij een aantal jongeren een tiental vragen moest beantwoorden. In het Ned. Koffiehuis te Middelburg kwamen zo zaterdagmiddag ruim der- tig meisjes en jongens vanuit verre en I nabije hoeken van Zeeland bijeen om i [deze ..onderwerpen ter discussie" on der leiding van wika R. Wasterval door I te nemen. De heer Naaijkens, vanuit Hilvarenbeek ijlings naar Middelburg j aan de hand van de be-1 antwoording van de vragen door Zee lands zowel als door Brabants en Lim burgs jeugd, bepaalde gegevens in het draaiboek" van het spel verwerken. De vragen leverden voor de jonge mensen stof te over voor een lange dis cussie. Maar om direkt dertig meningen tot een algemeen antwoord te leiden valt nog lang niet mee, wanneer onder werpen als internationale politiek, hulp aan achtergebleven gebieden, het ge loofsleven en ,,waar vind je, wat jezelf beleeft uitgesproken of uitgebeeld" wor den aangeroerd. De plannen van auteur Naaijkens zijn nog niet helemaal vastomlijnd, maar in dit massa-spel, waarin vanzelfspre kend de m-eeste rollen figurantenrollen zullen zijn, wil de heer Naaijkens een klein aantal jongens en meisjes een hoofdrol laten spelen, die met hun hon derden medespelers het Koninklijk paar zullen antwoorden op de vraag ,,Hoe denken jullie over de toekomst?" Op 4 december komen afgevaardigden van de drie zuidelijke provincies in Tilburg bij een om het ontwerp voor het spel door te nemen en de plannen definitief vast te stellen. Presenteer GOES. Noorwegen heeft bekend ge maakt dat het met ingang van 4 decem ber a.s. de invoer van peren o.a. uit Nederland onbeperkt zal toestaan. Ver der is door de Noorse autoriteiten be kend gemaakt dat de invoer van appels in dit land zal mogen plaats vinden in de periode 1 febr. tot 30 juni 1962. Advertentie Vraagt vering die voldoet op èlk wegdek, snelheid, forse acceleratie. Vindt in SKODA: overgang van asfalt op klinkers zelfs vrijwel onvoelbaar, top op 125 bij 100 km kruissnelheid. Zittingen die vermoeidheid voorkómen (sponsrubber ruim uitzicht rondom. Degelijke afwerking die 't meest intensieve gebruik tot ver over de 100.000 glansrijk doorstaat. Tip voor hem die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5250.- uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland Dobbeweg 2, Voorschoten, Tel. 01717-2010* DEALERS: ADRIAANSEN, Oostburg Oude Stad 16, tel 2679 WANDEL, Nieuwerkerk Zuidstraat 10, tel. 482 JOOSSfc, N. S. Joosland Rijksweg 24G tel 318 MIDDELBURG. St. Nicolaas is za terdag in Middelburg per sleepboot ge arriveerd. „Zie ginds komt de stoomboot", speel de het muziekcorps Onda, dat de wind behoorlijk in de instrumenten had. Het lied was heel toepasselijk, hoewel het ook weer niet helemaal klopte. Een sleepboot is tenslotte geen stoom- enz. Intussen heeft de hoogbejaarde, getab- berde en gemijterde met zijn trouwe zwartneuzen weer een opmerkelijk staal tje van krachtpatserij ten beste gegeven door een luidruchtige en jubelende in tocht te houden in een slordige tien dor pen en steden tegelijk. Zierikzee, Goes, Middelburg, Koude- kerke, Biervliet, en noem ze maar op, Burgemeesters draafden op, gaven een BIGGEKERKE. Door afwezigheid van burgemeester J. L. Dregmans heeft loco-burgemeester Joh. Kodde zaterdag middag in zaal „Juliana" de opening verricht van een bazaar die werd geor ganiseerd door de hervormde vrouwen vereniging, met als doel te komen tot oprichting van een bejaardensociëieit en het organiseren van een instuif voor jon geren. „Het is de bedoeling om, evenals in andere gemeenten, ook in Biggekerke de bejaarden gezellige middagen aan te bieden. Vooral in de winter is er voor onze bejaarden weinig te beleven". Ver der hoopte de heer Kodde dat na afloop van deze bazaar de zaken flink aange pakt zullen worden zodat nog dit jaar kan worden gestart met de bejaarden sociëteit. Daarna, vermoedelijk volgend najaar, komt de jongeren-instuif aan de beurt. De moeilijkheid is echter dat hiervoor nog steeds geen geschikte ruim te is gevonden. Een verenigingsgebouw er in Biggekerke niet, en een ver zoek om gebruik te mogen maken van de cantine van het barakkenkamp is af gewezen. Na zijn openingswoord hanteerde de heer Kodde een, met een blauwe strik getooide, hamer om te proberen een spijker in drie slagen in een harde balk te slaan. De loco burgemeester mocht vier keer slaan maar het lukte hem niet. Tevoren had de presidente van de vrouwenvereniging mevrouw H. F. Odé- de Boer een welkomstwoord gesproken. Nadat de heer'Kodde middels deze spij kers met koppen de officiële opening had verricht stroomden de bezoekers binnen. Vooral de handwerkstand genoot een grote (vrouwelijke) belangstelling. De opbrengst was ruim duizend gul den. stukje geschoolde raadstaal ten beste, vroegen om stadswijken, bruggen, we gen en meer van die kleinigheden en gedroegen zich verder opmerkelijk on derworpen, hetgeen niet overbodig is met zoveel Spaanse dienaren in de buurt. In Middelburg was het feestge druis niet van charme ontdaan. Pieten strooiden met pepernoten en duizenden kinderstemmen zongen liederen zolang de Spaanse scharen niet al te dichtbij kwamen. Mr. J. Drijber, tezamen met de unieke gestalte van de gebaarde baas op het bordes van het stadhuis staande, vergeleek zijn Middelburg met een kind dat nog klein is, maar dat oh zo graag groot wil zijn. Zijn verlanglijstje was daarmee in overeenstemming. Sinterbaas liet zich niet onbetuigd. Hij feliciteerde de nieuwe burgemeester met zijn benoeming in Zeelands hoofd stedeke. Intussen gaf hij gauw nog even het advies om ijverig achter de dubbel stadgedachte te gaan staan. Middelburg: vrolijke muziekklanken, rollende pepernoten, grabbelende vin gers en een gekruide sfeer. Een van de muzikanten had een hand vol pepernoten eerst lekker opgewarmd onder zijn pet, voor hij ze op straat strooide. Op een dag als deze zo zal hij gedacht hebben kan alles. Het ziekenhuis en de bejaardencentra kregen uiteraard een beurt. Kortom: de middenstand heeft zijn beschermheilige THE CIGARETTE OF QUALITY AND PRESTIGE Belangrijk nieuws! De produktie voor Nederland van ..America's finest cigarette" is nu naar ons eigen land verlegd. Dank zij de grote besparing aan vrachtkosten, invoerrechten en accijnzen is de nieuwe prijs per pakje MIDDELBURG. Het toneel- en te levisiegezelschap „Ensemble" heeft vrijdagavond in de Schouwburg te Mid delburg een imponerende opvoering ge geven van het stuk „De tiende man" van Paddy Chayefski in een vertaling van Ab Visser. Een merkwaardig joods toneelspel, waarin de dybbukle- gende de centrale plaats inneemt. De ziel van een afgestorvene was in het stuk van Chayefski getogen in het li chaam van een jong meisje, dat door haar omgeving als schizzofreen beke ken wordt. Si-grid Koetse speelde de door de dybbuk in bezit genomen vrouw met overgave. Voortreffelijk waren haar uitbeeldingen van de dan weer bezete ne en het volgende ogenblik het diep verliefde meisje, dat in een onverschil lige levensmoede advocaat (brillant ge speeld door Maxim Hamel) haar red ding ziet. Zijn liefde kan haar weer be ter maken. Rondom deze twee figuren bewegen zich oude joden, die elkaar telkens weer ontmoeten in een bloed- arme synagoge. Joden van binnen en van buiten. Van deze mensen traden Johan Boskamp als Zitorsky en Sylvain Poons als Schlissel het meest op de voorgrond. Zij bezaten in dit stuk het voorrecht de kostelijke joodse humor te etaleren. Humor doe ook in dit spel tragiek inhield. Jammer was dat Lex Goudsmit als de kabbalist, de vrauw rabbijn, die zich ten slotte belastte met de uitdrijving van de dybbuk, iets te weinig overtuiging in zijn beslissende rol legde. „De tiende man" (er moesten tien man in de synagoge aanwezig zin om een gemeente te kunnen vormen die zich in gebed kon verenigen) was voor het Middelburgse publiek stellig een be levenis. Veel zal blijven hangen van de inhoud van dit stuk, omdat ondanks het ietwat buitenissige thema „De tiende man" toch ook voor de mens van deze tijd veel te zeggen heeft. Veelzeggend was ook het laatste woord: liefhebben en geloof, is dat niet hetzelfde? MIDDELBURG. Het Provinciaal Wegenfonds voor Zeeland heeft over 1960 een vermogenstekort van f 2.712.684,25. Uit de jaarstukken van het tertiair we genfonds over 1960 blijkt dat het voor delig saldo 399.612,99 bedraagt. MIDDELBURG. Gedeputeerde staten van Zeeland stellen Provinciale Staten voor het waterschap Nol-Koude en Loven in Zeeuws-Vlaanderen op te heffen. Het waterschap werd opgericht in 1878 ten behoeve van het verkeer en het onderhoud van een nol, die echter bij de afsluiting van de Braakman is ingedijkt. Het voortbestaan van het waterschap heeft daarom geen zin meer. BERGEN OP ZOOM. Op de hoek van de Noord Zijde Zoom en de Ravel- straat te Bergen op Zoom vond zater dagmiddag om half vier een dodelijk ongeval plaats. Slachtoffer werd de 22- jarige W. Groenendaal uit de Aster straat te Bergen op Zoom. De heer Groenendaal had op zijn brom fiets nog maar 500 meter gereden, toen hij op het genoemde kruispunt gegre pen werd door een auto die voorrang had. De bestuurder. A. V. v. Kaam pro beerde door krachtig remmen een aan rijding te voorkomen, maar slaagde niet. De heer Groenendaal werd tégen de grond geslingerd en liep een sche- delbasisfractuur op. In de nacht van za terdag op zondag is het slachtoffer in het burger gasthuis te Bergen op Zoom overleden. BIGGEKERKE. Een personenauto, bestuurd door mevrouw W. uit Bigge kerke, is vrijdagavond op de Mariekerk- seweg geslipt, over de kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. Mevrouw W. kon haar auto ongedeerd verlaten. De zwaar beschadigde, auto is later met een landbouwtrekker weer op de weg gezet. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen Gemeente Financiën I slaagde de heer F. P. Versprille, commies ter gemeentesecretarie van Kloetinge. GOES. Heeft Shit Nicolaas dit jaar gedurende een moment de gedach te gehad, dat de belangstelling voor zijn persoon aan het dalen is, dan heeft de Goese jeugd zaterdagmiddag hem op ondubbelzinnige wijze duidelijk ge. maakt, dat dit bepaald nog lang het geval niet is. In zeer grote getale wa ren zij er getuige van hoe hij met zijn stoomboot, die de zeer toepasselijke naam „De Hoop" droeg, aan de Albert Joachimkade afmeerde om daarna een triomfale intocht te houden in de Gan- zestad. Omringd door een grote schare kinde ren en voorafgegaan door de Harmonie „EUPHONIA" begaf hij zich naar het stadhuis om zijn opwachting te maken bij Burgemeester en Wethouders. Wel licht met enigszins kloppende harten werd de Sint, vergezeld van liefst vijf zwarte Pieten, in de Goese raadzaal op gewacht door de wethouders mevr. Griep-Duinker en drs. Dijkgraaf en de Gemeentesecretaris, de heer M. J. Tail- ly. Waarnemend burgemeester Visscher heette St. Nicolaas welkom. Het had, aldus de waarnemend burgemeester, ook kunnen zijn dat Goes in het afge lopen jaar wat stout was geweest en daarom zou zijn overgeslagen. Spre- Uitbreiding réchten van aanvullende verzekering GOES. Het Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland hield zijn jaarlijkse algemene- en ledenvergade ring in „De Prins van Oranje" te Goes onder voorzitterschap van de heer ir. W. R. Sweep. De in de Raad van verzekerden-verte genwoordigers ontstane vacatures wer den aangevuld door benoeming van de heren D. Bliek, P. C. A. de Kort, L. H. de Leeuw en J. Minnaar, allen te Goes; D. de Bruin te Nieuwdorp; Th. de Fouw te Kortgene en L. Maarsman te Colijnsplaat. Andere periodiek aftre- DOMBURG. Bij werkzaamheden voor het leggen van een riolering in de Ooststraat zijn geraamten bloot gelegd. Tegenover het postkantoor stootten ar beiders van het aannemersbedrijf Den Ouden nit Biervliet vrijdagmiddag op doodsbeenderen. In totaal werden tot nu toe zes geraamten geborgen. Burgemeester mr. W. J. E. Cromme- lin heeft direct na deze ontdekking de heer Van Veen, conservator in Amster dam, gewaarschuwd. De heer Van Veen, die een villa in Domburg bezit, heeft al meerdere malen bij oudheid kundige vondsten in Domburg, assisten tie verleend. Van hem kreeg burgemees ter Crommelin de raad zich in verbin ding te stellen met de Antropologisch- biologische dienst te Utrecht. Vandaag zal dr. J. Huizinga, antropoloog te Utrecht, een bezoek brengen aan de Zeeuwse badplaats om zich op de hoog te stellen. Intussen is al vast komen te staan dat weer een luisterrijke ontvangst bereid. deze geraamten dateren uit de dertien- GOES. Vijf leerlingen van Marinus Flipse zullen op 8 december in „De Prins van Oranje" een pianovoordracht verzorgen voor de leden van het de partement Noord-Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen j en van de Zeeuwse Volksuniversiteit te 1 Goes en omstreken. NEW DELHI (Reuter) De afgevaardigden van de orthodoxe kerken van de Sowjetunie, Bulga rije, Roemenië en Polen, die pas zijn toegetreden tot de Wereldraad van Kerken, nemen actief deel aan werk van de gespecialiseerde afde lingen en commissies van de raad. Hun invloed kan van doorslag gevende betekenis zijn als de ver gadering deze week resoluties over de buitenlandse politiek gaat op stellen. Ofschoon de kerkelijike leiders van het Westen het toejuichen dat Moskou een eind aan zijn geïsoleerde positie heeft gemaakt, zijn zij zich 'bewust van de gevaren die kleven aan de samenwer king met een kerk, die in het eigen land tegen het officiële atheïsme moet strijden en waarvan verwacht kan wor den, dat zij de buitenlandse politiek van Moskou zal goedkeuren. Zij verwachten moeilijkheden als de Wereldraad de re solutie voor ontwapening en tegen kern proeven zal gaan 'bespreken. Waarne mers wijzen erop dat de Russen tot dusverre de nadruk hebben gelegd op een algehele ontwapening, maar geen commentaar hebben geleverd op de Westerse eis van doeltreffende controle en inspectie. Zij hebben wel gesugge reerd een „Vredesoproep" te richten tot de Verenigde Staten, de Sowjetunie en India. Het 'besluit van de Wereldraad in New Delhi 'bijeen te komen de eer ste vergadering in Azië heeft het ge sprek over de noodzaak van een verta ling van de Boodschap 'van Christus in meer bevattelijke termen voor de Afri kanen en de Aziaten op gang gebracht. Christenen van de pas onafhankelijk geworden Aziatische en Afrikaanse lan den hechten voorts veel belang aan de vorming van natonfale kerken, die de traditionele slagbomen die zij be schouwen als de nalatenschap van het koloniale bestuur uit de weg moeten ruimen. de eeuw. In die tijd heeft in de omge ving van de Ooststraat, Boterkapel en 't Groentje een klooster gestaan. Hier bij was behalve de bekende Agaatkapel, die later meer landinwaarts is geplaatst en waaraan Aagtekerke zijn naam ont leend heeft, ook een. kerkhof. Het is wel zeker dat de nu gevonden geraamten afkomstig zijn van dit vroegere klooster kerkhof. Dit alles kon worden nagegaan dank zij een geschrift uit de Provinciale Bibliotheek. In later tijden werd in Domburg begraven rond de tegenwoor dige hervormde kerk. Het vroegere kloosterkerkhof droeg de naam Bioem- hove, het postkantoor aan de Ooststraat draagt tegenwoordig nog de naam Bloe- mendaal. Dit zou zijn afgeleid van de naam van het vroegere kloosterkerkhof. Nog deze week zal ook de heer Van der Veen een bezoek brengen aan Dom burg om een kijkje te nemen bij de op gravingen. De oudheidkundige dienst in Amersfoort is van de vondst op de hoog' te gesteld. SOUBURG. Zaterdagavond is de heer B. uit Middelburg in de Zuidbeek- seweg met zijn 'bromfiets geslipt en ge vallen. De bromfietser liep hierbij een zware hersenschudding op en moest wor den overgebracht naar het Gasthuis te Middelburg. Het slippen was een ge volg van de gladheid van de weg. BIGGEKERKE. Voor het eerst in de geschiedenis van de hervormde ge meente is een vrouw in een van de kerkelijke colleges gekozen. Mevrouw M. S. van Westen-Crucq is gekozen tot diaken en heeft deze benoeming aange nomen. Biggekerke is hiermee de eer ste plattelandsgemeente op Walcheren waar een vrouw werd gekozen. KAPELLE. Van 18 tot 23 decem ber zal in Kapelle-Biezelinge een groot scheepse rattenbestrijdingsaktie worden gehouden. Vrijdagavond is hiervoor een voorlichtingsvergadering gehouden op het gemeentehuis waar burgemeester H. G. van Suylekom een toelichting heeft gegeven voor de afgevaardigden van land- en tuinbouworganisaties in Kapelle die hun medewerking aan deze aktie zullen geven. Het gemeentepersoneel zal het ratten vergif klaar maken en een groep vrij willigers zal er voor zorgen dat het op de 'bestemde plaats komt. Aan alle in woners is verzocht medewerking te ver lenen bij deze aktie. dende vertegenwoordigers en plaatsver vangers werden'herkozen. In de plaats van de heer A. Buys uit Goes, die vanaf de oprichting van het Fonds, 33 jaar geleden, deel van het bestuur heeft uitgemaakt en zich thans niet meer herkiesbaar had gesteld, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Minnaar te Goes. In de .algemene vergadering werd de begroting voor 1962 van de afdeling vrij willige verzekering besproken en na een toelichting door de directeur van het Fonds, de heer J. Meijers, goedgekeurd. De ontvangsten werden begroot op 868.000 en de uitgaven op 880.000, zo dat een tekort van 12.000 kan worden verwacht. Over het lopende jaar wordt echter een overschot voorzien terwijl er voldoende reserve aanwezig is om het voor 1962 becijferde tekort te dek ken. Vandaar dan ook dat op voorstel van het bestuur besloten werd de pre mie voor 1962 niet te verhogen en de ze derhalve te handhaven op 2,10 per betalende verzekerde per week. Verder werd nog besloten met in gang van 1 januari 1962 enige uitbrei ding te geven aan de verstrekkingen van de aanvullende verzekering, waar toe het fonds zijn verzekerden de gele genheid biedt. Verpleging in een ziekenhuis zal, be houdens enkele uitzonderingen, onbeperkt worden verstrekt. De verpleging in een sanatorium voor tbc-lijders werd reeds verstrekt voor de gehele duur der ver pleging. De bijdrage in de kinderüitzen- ding naar gezondheids- en vakantiekolo nies wordt verhoogd en verder zal een bijdrage worden verleend iii de aan- schaffingskosten van diverse kunst- eh hulpmiddelen, die de verzekerde nodig heeft. De premie voor deze aanvullen de verzekering blijft gehandhaafd op een dubbeltje per week voor elke ver zekerde van 16 jaar of ouder. De nieuwe verzekeringsvoorwaarden zullen na 1 januari 1962 bij de boden van het fonds en ten kantore, Beatrix- laan 13 te Goes, verkrijgbaar zijn. SOUBURG. Met een zeer -druk be zochte receptie hebben burgemeester en mevrouw Stemerding zaterdagmiddag ten gemeentehuize afscheid genomen van de Souiburgse bevolking en van een groot aantal belangstellenden van buiten de gemeente. Nadat de plaatselijke muziek vereniging „Vlijt en Volharding" het echtpaar Stemerding voor het gemeente huis een serenade had gebracht, trok een lange stoet van afscheid nemer, den de trappen naar de raadszaal op voor een laatste handdruk. Onder de aanwe zigen merkten we o.m. op de leden van Gedeputeerde Staten C. Philipse, A. J. J. M. Mes en A. Schout en voorts vele leden van gemeentebesturen van om liggende plaatsen. BRUINISSE. In de nacht van za terdag op zondag van de vorige week werd ingebroken in de villa Broeders hof te Sint-Philipsland. Daar werd een bedrag van 400 A 500 guldeii ontvreemd. Na veel speurderswerk heeft de groep Bruinisse van de rijkspolitie de vermoe delijke dader gearresteerd, die intussen bekend heeft. Het is J. J. G. uit Anna Jacobapolder. KAPELLE. De mogelijkheden en moeilijkheden rond de mechanisatie in de tuinbouw was het onderwerp waar over de heer A. v. d. Vrie, verbonden aan het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes, vrijdagavond in het CJV gebouw in Kapelle heeft gesproken in een ge combineerde vergadering van de afde lingen Kapelle en Biezelinge van de NCLB. Over dit voor de land- en tuin- bouw zeer belangrijke onderwerp werd uitvoerig van gedachten gewisseld. kend over het verlanglijstje van het Goese Gemeentebestuur, zei de heer Visscher, dat dit nog steeds groot is en hij koesterde geen illusies dat de Sint alle wensen zou kunnen verwezen lijken. Verlanglijst Bovenaan ons verlanglijstje, aldus Spreker, prijkt het zwembad. Hij hoop te, dat spoedig de beslissing zal worden genomen en eveneens voor de plannen om de haven te mogen uitdiepen en een spoorlijn naar het „natte" industrie terrein te kunnen aanleggen. Maar ons grootste verlangen, zo vervolgde de heer Visscher, gaat er naar uit, dat nu definitief een streep gezet kan wor den onder de narigheden, die Goes de laatste tijd heeft gehad. „Laten wij en alle inwoners van Goes ervan doordron gen worden, dat de schouders weer on der het werk gezet moeten worden en zodoende eendrachtig werken ean de verdere ontwikkeling van onze stad." be sloot de waarnemend eerste burger zijn toespraak. De grijze, maar nog uiterst vitale bisschop hoopte vurig, da" Goes weer in het oude spoor ïou ra ken. ,,'t Zal wel moeilijk zijn orr, al het oude zeer te vergeten", aldus Sin terklaas, „maar om het ideaal te berei ken is dit toch noodzakelijk". De wensen op uw verlanglijstje zijn niet nieuw voor mij, zo vervolgde Sint Nicolaas. Wat het zwembad betrof wees hij erop, dat hij via een van zijn zwarte knechten te weten was gekomen, dat, zodra dit Goese zwembad gereed gekomen is, de Goese middenstand mis schien bereid zou zijn hieraan e®n steen tje bij te dragen door te bevorderen, dat alle leerlingen van de scholen hier gratis zwemlessen zouden kunnen krij gen. Bij de plannen tot uitdieping en ver breding van de haven dacht de Sint al lereerst aan zich zelf. „Want", aldus de Sint, „ik moet bij mijn bezoek aan Goes steeds gebruik maken van een klein scheepje en ik zou nu ook wel eens graag de Ganzestad binnen willen varen met mijn eigen grote stoomboot". Hij haastte zich daarop met te zeg gen, dat een groter havenkanaal voor de toekomst van Goes echter belangrij ker is, dan voor zijn jaarlijkse intocht. De Sint bood tenslotte de Gemeentebe stuurders enkele geschenken aan. GOES. „Door het stakingsrecht in het ambtenarenrecht te introduceren, zal naar mijn mening een fout gemaakt worden". Dit verklaarde mr. C. Gruys zaterdagmiddag op een bijeenkomst van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. Deze bond hield haar algemene vergadering in ho tel Centraal. Mr. Gruys wijdde in zijn causerie, die in het teken van het ambtenarenrecht stond, een belangrijk gedeelte van zijn betoog aan het al of niet wenselijk zijn van een stakingsrecht voor de ambte naar, afgezien van het feit dat de wet thans staking verbiedt. De gedachte aan een stakingsrecht leeft er vooral de laatste jaren, nu de houding van de overheid als werkgeefster, voor de amb tenaren reden tot verzet oplevert. Ech ter het huidig ambtenarenrecht kent slechts 'het horen van de ambtenarenor- ganisaties bij salariëring etc. Wel wordt er gesproken van een georganiseerd overleg, maar in feite is de situatie zo dat de ambtenaren hun wensen voor leggen en de minister beschikt. Begrijpelijk noemde spreker het dat de ambtenaren zich tekort gedaan voe len en zinnen op een middel tot ver weer. Toch achtte de inleider het sta kingsrecht voor de overheidsdienaren niet hanteerbaar. De positie van de ambtenaar en het recht dat zijn status regelt is een zaak Van publiek recht en niet zonder meer vergelijkbaar met de gewone verhou ding werkgever-werknemer in het be drijfsleven. De ambtenaar is een over heidsdienaar en is tegelijkertijd de overheid zelf. Die kwaliteit nu eist dat hij zijn plicht als goed ambtenaar moet vervullen en daaronder kan niet gere kend worden een verzet een staking die aan de overheid onwelgevallig is. De positie van de ambtenaar houdt de konsekwentie in ten opzichte van zijn taak die hij in openbare dienst vervult, dat hij niet in verzet mag komen. Wat de behartiging van de ambtenarenbe- langen betreft wilde spr. verbetering hiervan zoeken in een wijziging van het bestaande overleg in een werkelijk sa menspel en een verbetering van de rechtspositie, alsmede meer efficiëncy in de ambtenaren-rechtspraak. Op de inleiding van mr. Gruys volgde een drukke gedachtenwisseling. De ver gadering stond onder leiding van afde lingsvoorzitter H. Strabbingh te Vlissin gen. VLISSINGEN. Voor de derde keer sinds de oprichting gaven de zangklas sen van de christelijke zangvereniging „Hosanna zaterdagavond een uitvoe ring in het „Anker". Het jeugdkoor, ver deeld over twee zangklassen telt in to taal ongeveer zeventig leden. Voor de pauze brachten beide zangklassen, on der leiding van de heer C. Joosse een aantal liederen ten gehore. Na de pau ze werd de kinderoperette „De nieuws gierige prinses" opgevoerd. De hoogste zangklasse, voor jongens en meisjes van 11 tot 15 jaar, had hierbij het leeu wenaandeel. De kleintjes, van 7 tot 10 jaar, speelden in dit stuk mee als figu ranten. 6

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3