DAAR MOET U EENS NAAR KOMEN KIJKEN Twee Duitsers bekennen spionage in Rusland Mars uw mond in uw hand! Smelten in Smetteloos PROCES BEGONNEN IN MOSKOU PRINS BERNHARD OPENT WYNKOOPERSGILDEHUYS KAMER MOEST STEMMEN OYER INTERPELLATIE rU boe DEUX-PIfCES Ambtenaar blijft achter bij loonontwikkeling Den Haag bespaart honderd miljoen Voorlichting B.B. niet gelukkig Salarissen radio en televisie Leuke, vlotte, slankafkledende deux-piecès van ongeëvenaarde coupe en kwaliteit tegen de AANTREKKELIJKSTE PRIJZEN U vindt hierin bij ons een uitgebreide sortering in moderne stoffen en -dessins. [MODIEUZE KLEDING - AANTREKKELIJKE PRUZOl G 0 E SWBAA R MfrfWOE R DE ROOSE WDAALPi BEMIILQ mWilTsTi^lli li Ook ruime keuze in MEISJES- en KINDERJASJES Donderdag 23 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD P«g -4. Bestuur Nationaal Ballet benoemd KRITIEK KAMERLEDEN: Vragen in Kamer over arbeidsvoorwaarden van politie TWEEDE KAMERLEDEN Koning Saoed in Boston: medische behandeling introduceert in Nederland SMULLEN! .VAV.V. l'?'Ai"ï6Kf Si'ÏOV 'T-/V. .v reeds vanaf ■mm NOUVEAUTÉ'S MOSKOU (Reuter). De twee Duitse jongemannen die op het ogenblik in Moskou terechtstaan, beschuldigd van spionage in Rus land voor de Amerikaanse inlich tingendienst, hebben gisteren zo volledig mogelijke bekentenissen afgelegd. De twee jonge Duitsers zijn de 22- jarige Peter Sonntag en de 27-jarige Walter Naumann. Zij werden op 27 september in een Russische grens plaats gearresteerd toen zij het land na er een autotocht te hebben ge maakt, wilden verlaten. In hun auto werden verscheidene zaken gevonden die op spionage wezen. Onder de ve le foto's die Sonntag en Naumann hadden genomen, bleken enkele van militaire objecten te zijn. Misdaden De Duitsers zijn beschuldigd van overtreding van het verbod van mis daden tegen de staat op grond waar van de Amerikaanse vlieger Francis Powers vorig jaar tot tien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. De maximale gevangenisstraf die op overtreding van het verbod staat is vijftien jaar. De rechters kunnen echter ook besluiten tot een doodvon nis. Het proces begon gisteren. Peter Sonntag was het eerste aan de beurt voor het afleggen van verklaringen. Hij werd bijgestaan door dezelfde advocaat die aan Powers was toege voegd. de Moskouse jurist Mikhail Grlnef. Zijn vriend Naumann wordt verdedigd door de Russische jurist Peter Bogachef. De zaak wordt be handeld door een militair gerechts hof. Het proces wordt bijgewoond door een kleine honderd Russische en buitenlandse journalisten. Boven dien zijn er vertegenwoordigers van de Amerikaanse en de Westduitse ambassade uitgenodigd. Raketbases Sonntag verklaarde al in het begin van het proces dat zijn vriend en hij werkten voor een Amerikaans agentschap in West-Duitsland. Zij hadden volgens hem opdracht gekre gen in Rusland raketbases en raket- fabrieken te fotograferen en aan te tekenen op hun kaart. Verder moes ten zij letten op radarinstallaties, spoorwagens voor het transport van raketten en op tankauto's voor gas. Ook hadden zij moeten proberen fo to's te maken van pro-wester.se Rus sen. Ten slotte hadden zij grote ver plaatsingen van troepen in gecodeer de telegrammen moeten melden. Voor hun moeite hadden Naumann en hij ieder tweeduizend mark ge kregen, vertelde Sonntag. Verder hadden de Amerikanen voor een fo totoestel, vulpennen met onzichtbare inkt en kaarten gezorgd. De auto waarmee de Duitsers reisden was van Sonntag. Korreltje zout Aan het einde van zijn verklaring zei Sonntag dat hij zijn werk voor de Amerikanen altijd met een kor reltje zout had genomen. Hij had er steeds grappen over gemaakt en had eigenlijk maar een beetje meege speeld terwille van het geld. Nadat Sonntags verklaring was op genomen en voorgelezen, stond de jongeman, op en zei dat hij zich vol ledig schuldig achtte en dat het hem speet een misdaad tegen het Russi sche volk en de Russische regering te hebben gepleegd. Walter Naumann stemde geheel met zijn vriend in. In ingewikkelde Duitse zinnen waarmee de tolken de grootste moeite hadden, vertelde hij nog dat hij eigenlijk naar Rusland was gegaan omdat hij wilde zien of het waar was wat de Duitse kranten over het land schrijven. DEN HAAG Staatssecretaris Schol ten heeft de heer J. H. Land te Amster dam benoemd tot voorzitter van de Stich ting Het Nationaal Ballet. Tot bestuursleden zijn benoemd de componist Cees van Baaren, de heer W. Jos de Gruyter, directeur van het Groninger Museum, de heer J. van der Kieft te Amsterdam, de componist Guil- laume Landré, de oud-burgemeester van Amersfoort de heer H. Molendijk, de voordrachtskunstenares Nel Roos en de literator Bernard Verhoeven. Reeds eerder waren tot bestuursleden benoemd mej. P. A. H. Balma te Amster dam en de heren Th. A. H. Delbrueck te Santpoort en dr. J. J. M. Wouters te Hilversum. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. In het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer op de be groting van binnenlandse zaken wordt door vele leden kritiek geuit op het overheidsbeleid ten opzichte van de amb tenaren. De bezoldiging van het overheidsper soneel, aldus deze leden, geeft sinds het optreden van dit kabinet reden tot ern stige kritiek. Er kan zonder vrees voor tegenspraak worden gesproken van ach terblijven van de ambtenaar bij de loon ontwikkeling in het algemeen. Deze leden spreken nu als hun mening uit, dat, wan neer het roer niet radicaal wordt omge gooid, moeilijkheden zijn te vrezen die noch in het belang der gemeenschap, noch in het belang van de ambtenaren zijn. Kritiek wordt voorts geuit op het uit blijven van de reorganisatie van het ge organiseerd overleg. Vele leden menen dat zich op het punt van het salarisbeleid tekortkomingen voordoen bij bepaalde groepen, bijv. het belastingpersoneel. Gaarne zouden zij enige gegevens ontvangen waaruit blijkt in welke, mate het overheidspersoneel heeft gedeeld in de welvaartsontwikke ling. Verscheidene leden spreken de vrees uit dat het nieuw te volgen beleid ten aanzien van de loonsverhoging het overheidspersoneel niet ten goede zal ko men. Sommige leden twijfelen eraan of de algemene tred van de loonontwikke ling in het bedrijfsleven wel de juiste maatstaf is voor bezoldiging van over heidspersoneel. De Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Kruiningen en omstreken ver gaderde dinsdagmiddag in ,,Ons Dorps huis". Deze maandelijkse bijeenkomst werd geopend door de presidente me vrouw Baarens-van Olst. Mevrouw Specht-Keyser, lerares van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten platte- lande bereidde een keur van hartige hapjes en koude schotels die de dames na afloop proefden. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. Over de arbeidsvoor waarden van de politie zou in elk geval vóór 1 januari 1962 een beslissing ge nomen worden, zo hebben vele Tweede- Kamerleden opgemaakt uit de gedach- tenwisseling die hierover een jaar ge leden in de beide Kamers is gevoerd. Zij vragen minister Toxopeus nu in het voorlopig verslag over zijn begroting, waarom dan pas dit najaar in het over leg met de vakorganisaties van de politie het resultaat van het overleg in de com missie-Boot aan de orde „zal" komen. PLAN-BEZUIDENHOUT Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De gemeente 's-Gravenhage heeft in het wederop- bouwplan Bezuidenhout C een wijzi ging aangebracht waardoor honderd miljoen gulden wordt bespaard. Het oude plan, waarin het station Staats spoor onder de grond zou komen te liggen, was geraamd op 190 miljoen; het nieuwe, waarin van dat plan wordt teruggekomen, wordt geschat op negentig miljoen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen de aanleg van het stationsemplacement voor hun rekening nemen. Dat zou veertig tot vijftig miljoen gulden ver gen. De gemeente 's-Gravenhage hoopt de rest van het geld bijeen te krijgen door de grond in het te bebouwen ge bied te verkopen. Wijzigingen De belangrijkste wijzigingen in het plan Bezuidenhout C zijn: 1. Een viaduct over het spoorwegem- placement zal de verbinding vormen van de Juliana van Stolberglaan het oostelijke deel van Den Haag met de binnenstad 2. Er komt minder verkeers. en par- keerruimte door het wegvallei) van het plein dat boven het ondergrondse sta tion zou worden aangelegd. Met het oog daarop zullen de gebouwen op pila ren worden gezet. Onder de gebouwen kan worden geparkeerd. In de Daen- delsstraat achter het station zal een parkeergarage worden gebouwd. 3. Ongelijbvloerse kruisingen in de weg naar Utrecht zijn vervallen. 4. Het doortrekken van rijksweg 13, de uitvalsweg naar Rotterdam, is ge schrapt. DEN HAAG De voorlichting van de bevolking door de B.B. achten enkele Tweede-Kamerleden niet bepaald geluk kig, zo blijkt uit het voorlopig verslag op de begroting van binnenlandse zaken. Zij zeggen de indruk te hebben dat wordt uitgegaan van de militaire veronderstel lingen van omstreeks 1955, toen de toen malige minister van binnenlandse zaken sprak over „een beperkt aantal doelen". Deze leden vragen minister Toxopeus hoe het mogelijk is dat de thans gegeven voorlichting niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Voorts wordt gevraagd waarom er niet voldoende contact is geweest met voed- selexperts t.a.v. de noodrantsoenen. Vele andere leden spreken als hun oordeel uit dat de voorlichting krachtig dient te worden voortgezet. De N.C.V.B. afd. Middelburg stad vergaderde onder leiding van mevrouw Jongstra-Koerselman. Het onderwerp „Adoptie" werd behandeld door me vrouw E. v.d. Berg-Lindeboom te Rot terdam. Zij belichtte de adoptie als maatregel van kinderbescherming en gaf vele voorbeelden uit de praktijk. De Kerstavond van de afdeling wordt ge houden op D.V. 19 december a.s. AMSTERDAM. Prins Bernhard zal vanavond in Amsterdam het ge restaureerde en nieuw ingerichte Wynkoopersgildehuys openen. Dit jongste Amsterdamse museum is ge vestigd in een paar zeventiende eeuwse panden in de Koestraat, een smal en oud straatje dat van de Oudezijds Achterburgwal naaf de Kloveniersburgwal loopt. In vroe- BOSTON (AP). Koning Saoed van Arabië is gisteren voor een medische behandeling in Boston aangekomen. Met een chartervliegtuig een Boeing 707 kwam de 59-jarige vorst op het vliegveld Logan aan. Er stonden een ambulance en een rolstoel gereed, maar de koning maak te daar geen gebruik van. Hij liep naar de voorste van de zeven Cadil lacs en stapte in. Zijn 35 hovelingen volgden in de andere .auto's. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Er is gisteren in de Tweede Kamer een stemming aan te pas moeten komen om de interpellatie van de socialist Baart over de radio- en televisiesalarissen vast te stellen op volgende week dinsdag. De afgevaardigde Baart meende dat hij minister Veldkamp best meteen kon aanspreken, of anders vandaag. Zijn fractievoorzitter mr. Burger voegde hieraan toe dat het niet aanging dat deze minister niet voor de Kamer be schikbaar was omdat hij een nieuw gebouw moest openen. Hij behoort hier te zijn, vond mr. Burger. Kan niet Ten aanhore van volle tribunes, waar weer een grote groep televisiemensen zat te luisteren, legde de voorzitter dr. Kortenhorst uit dat de Kamer niet kan meespelen in het loonoverleg en dat het uitsluitend gaat om de wijze van beleid en de verantwoordelijkheid van de mi nister en die bestaat volgende week ook nog. Ook de fractieleider van de liberalen prof. mr. Oud meende dat beleidszaken niet mochten worden verward met loonoverleg. Dr. De Kort, de fractie voorzitter van de K.V.P., bleek van oordeel dat ook het antwoord van staatssecretaris Scholten nog maar eens rustig moest worden bekeken en dat vergde enige dagen. De socialist drs. Roemers haalde de interpellatie over de wilde busstaking van verleden jaar erbij. Deze werd gehouden op dezelfde dag als de aan vrage werd ingediend. Een wilde staking heeft hier niets mee te maken, merkte dr. Kortenhorst op, maar toen hij het rumoer van de opgewonden televisiemensen op de tri bune hoorde voegde hij er schielijk aan toe: Het gaat hier om bezadigde mensen die weten wat het publiek wil. De toe stand is zeker niet zo van „hou me vast of er gebeurt een ongeluk". Met 62 tegen 34 stemmen besloot de Kamer de interpellatie dinsdag te hou- den. Tegen stemden de socialisjten. de pacifisten en de communisten. De negenjarige W. D. Chatenier uit Geleen is gistermiddag verdronken in het waterreservoir van de B.B. in Ge leen. Hij was onder de afrastering rond om het reservoir doorgekropen. ger eeuwen moet dat een heel deftig straatje zijn geweest, waar volgens de overlevering verscheidene be kende Nederlanders zouden hebben gewoond. Van die oude glorie is in de Koe straat veel vergaan, maar mede dank zij het ijveren van de vereniging De Amsterdamse Wijnkopers herleeft er thans iets van aan de Koestraat 10 en 12. In de zestiende eeuw stonden daar de koestallen van het Bethanieklooster dat met al zijn bijgebouwen in 1578 werd gesloopt. In het begin van de zeventiende eeuw bouwde de Confrérie- der Wynkoopers er zijn gildehuis. In verval In 1659 ging de Confrérie over in het Wynkoopersgilde dat met alle andere gilden in 1798 werd ontbonden. Het gildehuis in de Koestraat kreeg, nieuwe eigenaars. Van lieverlee raakte het in verval en het zou voor altijd zijn verloren wanneer een Amsterdam se wijnkoper wijlen J. Th. Boelen Sr., de toen bouwvallige behuizing niet had opgekocht. Zijn erfgenamen verkochten deze herinnering aan de Gouden Eeeuw in 1946 aan de Vereniging „De Amster damse Wijnkopers". De panden ver keerden toen in een deplorabele toe stand, maar met subsidie van rijk, ge meente en provincie is het daarna ge restaureerd. In de linkervleugel werd reeds in 1952 het geschiedkundig medisch-pharmaceutisch museum in gericht, dat voordien in het Stedelijk Museum was ondergebracht. Nabootsing Daar kan men thans een getrouwe nabootsing zien van het laboratorium van Antoni d'Ailly. de overgrootvader van de vroegere burgemeester van Amsterdam. Voorts vindt men er een oude apotheek met een originele Louis Seize-betimmering waarin een unieke collectie Delftse apothekerspotten is ondergebracht en in de grote boven zaal is o.m. een interessante verzame ling antieke medische instrumenten te bewonderen. In de rechtervleugel wordt vandaag het wijnmuseum geopend. Het voorvertrek is als bestuurskamer ingericht, de daarachter gelegen gilde- zaal in achttiende eeuwse stijl gestof feerd. Glaszaal Op de bovenverdieping is een glas zaal, waar behalve oud glaswerk uit particulier bezit ook een collectie mo dern glaswerk van de Koninklijke glasfabrieken te Leerdam is te zien. In een kleiner vertrek zijn oude do cumenten betrekking hebbende op de wijnhandel tentoongesteld. De kelderruimte bevat een collectie wijnvaten, oude amphoren, flessen en oud wijnkopersmateriaal. De ruimte onder de bestuurskamer is ingericht als wijnkelder en proefkamer. SUlk L ,uk, £n^-°°k smetteloo - 25 cent- nieuwe mam".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4