LEXINGTON AMERIKAANS REISJOURNAAL TANK ESSO EXTRA Hollandia koffie melk in'n Land van weduwen en tegenstellingen Nu meerderjarig meisje zou in Parijs studeren Mej. Van Moorst nog onvindbaar Afkomst van schroot valt moeilijk vast te stellen Minister wil rapport over volksgericht ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 PREMIER KROESJTSJEF: „Landbouwproduktie is geheel verwoest" VANDAAG BEGINT PROCES TEGEN TWEE DUITSERS Bijlmermeer niet bij Amsterdam Galvao wil Brazilië niet levend verlaten VIERKANTJE VOOR VOLWASSENEN Joods drama In klooster Vergeet de tijger niet! Haal vandaag nog een paar blikjes Hollandia koffiemelk in huis! Blikjes van 410 en 170 gram Woensdag 22 november 1961 RUIM HONDERDDUIZEND 6UI0EN WACHTEN OP ANNEKE DEEKMAN (Advertentie) from America's Best Tobaccos WERELDMERK MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjtsjef viel gisteren op een land- bouwconferentie in Tselinograd het hoofd van de communistische partij van de republiek Kazakhstan, Koenajef, in de rede. Koenajef, die een overzicht gaf van de landbouwproduktie in de republiek, sprak over „ernstige tekortkomingen en mislukkingen" en zei dat de graanpro- duktie was afgenomen. Daarop inter rumpeerde Kroesjtsjef: „Deze uitdruk king is te zwak. De> produktie is niet af genomen, maar geheel verwoest." Er zijn nog geen cijfers over de graanoogst in Kazakhstan bekend, hoe wel Koenajef enige tijd geleden al heeft toegegeven dat de oogst van dit jaar beneden die van het vorige jaar zou blijven. Kazakhstan levert vijftien procent van de nationale graacprod'lktie. worden gevoegd. Advertentie ppfewvs)» W* VRAAGT UW HORLOGER Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het standpunt van de Nederlandse justitie over de schrootfraude is, dat het uitermate moeilijk is om vast te stellen welke hoeveelheid schroot van een bepaald schip afkomstig is, aldus deelde mi nister Beerman gisteren in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van de socialistische afgevaardigde mr. Kranenburg. Def indruk is dat de bewuste slope rijen niet meer hebben gedeclareerd bij het Vereveningsfonds dan de taxatierap porten aangeven. De rapporten van de destkundigen, aldus minister Beerman, waren te goeder trouw opgemaakt.. In één geval was de berekening die Lloyd's Register op verzoek van de Nederlandse justitie had gemaakt, te hoog gebleken. Eén geval Er ligt nu nog één geval waarin geen expertiserapport was gevraagd, welk ge val dus dateert uit de periode dat de scheepssloperijen zelf opgaven welke hoeveelheid schroot zij van een schip haalden. De minister meende dat het goed was dat dit onderzoek er is ge weest, maar hij voegde eraan toe van oordeel te zijn dat overdrijving kan schaden. In één geval betrof het onderzoek een zaak die geheel buiten het rapport stond dat de Nederlandse regering van de K.S.G. over de schrootfraude had ont vangen en dan was er verder nog een op zichzelf staande zaak, waarbij het er om ging of het desbetreffende schroot afkomstig was uit het gebied van de K.S.G. of niet. Uit het rapport van de K.S.G., aldus de minister, is gebleken dat er met het overgrote deel van het importschroot niet is geknoeid. In een aantal met name ge noemde gevallen van fraude met schroot dat afkomstig was van sloopschepen MOSKOU (Reuter) Het proces tegen twee jonge Duitsers die door de Russen tijdens een autoreis in Rus land op beschuldiging van spionage werden gearresteerd, begint vandaag in Moskou. De twee mannen, de 22-jarige Peter Sonntag en de 27-jarige Walter Nau- mann, werden op 27 september aan gehouden bij de grensplaats Tsjerno- vits. Zij zouden toen zaken bij zich hebben gehad waaruit duidelijk zou zijn gebleken dat zij spioneerden. Uit het vooronderzoek zou volgens de Russen zijn gebleken dat Sonntag en Naumann handelden in opdracht van de Amerikaanse inlichtingendienst. Die zouden hen ook voor hun taak hebbep opgeleid. De twee jongemannen kunnen ter dood veroordeeld worden; zij kunnen ook een gevangenisstraf van hoogstens vijftien jaar krijgen. Vorige week hebben de Russen nog een arrestatie bekend gemaakt van twee Duitsers, Adolf en Hermina Wer ner. Ook zij worden beschuldigd van spionage. was de moeilijkheid dat het feitelijke rendement niet meer was te achterhalen. De minister bestreed dat het ging om gigantische hoeveelheden, zoals mr. Kra nenburg had gezegd. De hoeveelheden waren beperkt, maar de zaken waren wel belangrijk in geld. Het onderzoek dat de Nederlandse justitie heeft ingesteld, was zeer grondig maar technisch bijzon der moeilijk, reden waarom een deskun dige was ingeschakeld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Minister Toxopeus blijft erbij, dat de Bijlmermeerpolder niet bij Amsterdam moet worden ge voegd. Als de Tweede Kamer een amen dement aanvaardt om het tóch zover te krijgen, zal het wetsontwerp over de ge meentelijke herindeling van het Gooi, waarin de toekomst van de Bijlmermeer wordt geregeld, worden ingetrokken. Minister Toxopeus heeft dit mee gedeeld bij het mondeling overleg over het wetsontwerp met de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Eerder had de com missie te kennen gegeven, dat een be duidende meerderheid van de leden tot het inzicht was gekomen, dat de Bijl mermeerpolder bij Amsterdam moest RIO DE JANEIRO (Reuter/AP) De Braziliaanse politie heeft gisteren de Portugese oppositieleider Henrique Gal vao verhinderd naar zijn vroégere hoofd kwartier in de Braziliaan: 2 hoofdstad te gaan. Kapitein Galvao kreeg te ver staan dat hij onmiddellijk weer moest vertrekken met het toestel van de Air France waarmee hij juist was aangeko men uit Dakar in Senegal. Ook daar was hem de toegang geweigerd. „U levert mij uit aan Salazar", pro testeerde Galvao en hij voegd'e er aan toe: „Wij zullen Brazilië niet levend ver laten". Galvao en zijn zes volgelingen wer den vorige week uitgewezen door de Marokkaanse regering. De rebellenkapi- tein kreeg na de roof van het Portugese lijnschip de Santa Maria in Brazilië asiel van de toenmalige president Quadros. Van onze correspondent ARNHEM. De Franse televisie heeft een simpele methode om televi siekijkers te waarschuwen, wanneer een bepaald programma ongeschikt is voor kinderen. Gedurende het be wuste programma wordt in de rech ter bovenhoek van het beeldscherm een klein wit vierkantje geprojecteerd. Dat is het teken waarmee aangegeven wordt dat het uitgezondene alleen voor volwassenen geschikt is. Ouders, die te laat geschakeld hebben weten dan ook direct dat zij hun kinderen beter niet kunnen laten kijken. MAASTRICHT. Anneke Beekman, het joodse meisje dat achttien jaar een verborgen le ven heeft geleid, is gisteren meerderjarig geworden. Met de ze 21ste verjaardag is een einde gekomen aan de tijd van schuil houden. Niet echter voor mejuf frouw Elisabeth van Moorst, die in 1955 tot zes maanden gevan genisstraf werd veroordeeld we gens het onttrekken van het meisje aan het over haar gestel de wettige gezag. Mejuffrouw Van Moorst is sindsdien onvind baar. Anneke Beekman zou thans in Pa rijs haar studies voltooien. Het schijnt niet in haar bedoeling te lig gen, binnenkort naar Nederland te- rugtekeren, ofschoon zij nu kan gaan en staan waar zij wil. De Joodse voogdijvereniging te Am sterdam heeft meer dan een ton vast gezet op naam van Anneke Beekman. Het is niet bekend hoe het meisje in het bezit van haar eigendom kan wor den gesteld nu nog steeds haar ver blijfplaats onbekend is. Anneke Beekman is de trieste hoofdfiguur uit een van de vele joodse drama's die in de oorlog zijn ontstaan. Haar ouders hadden haar in goed ver trouwen onder de hoede gesteld van de dames Van Moorst te Hilversum toen het gevaar dreigde dat ook zij het slachtoffer zouden worden van de jodenvervolging. Hoewel het kind in een streng katholiek milieu kwam zou den haar joodse ouders de wens te kennen hebben gegeven dat het meis je een orthodox joodse opvoeding zou krijgen, indien de ouders de jodenver volging niet zouden overleven. Dit bange voorgevoel werd bewaar heid. De heer en mevrouw Beekman- Fonteqn keerden nimmer uit Duitse gevangenschap terug. De dames Van Moorst weigerden na de bevrijding het kind terug te geven aan haar familie. In eerste instantie kregen de dames Van Moorst de voogdij over het kind toegewezen, maar in hoger be roep werd de Commissie oorlogspleeg kinderen tot voogdes benoemd. Niettemin hielden de dames Van Moorst het kind verborgen, ook nadat zij tot gevangenisstraf waren veroor- J957 meWde een van de da mes, die intussen getrouwd was, zich bij de politie te Maastricht voor het ondergaan van de haar opgelegde ee- vangenisstraf. Haar zuster bleef zich schuilhouden en doet dat nog steeds Anneke Beekman heeft al die jaren vtAfoa? f'an een opgejaagde geleid. Van 1943 af is zij van het ene onder duikadres naar het andere gebracht. Dat bleef ook na de bevrijding voort duren. De familie van het kind bleef aandringen op het ten uitvoer leggen Van de gerechtelijke uitspraak. De joodse gemeenschap nam meermalen contact op met de hoogste gezags dragers van de rooms-katholieke kerk. Alles vergeefs. In 1954 kwamen twee Nederlandse opsporingsambtenaren het ontvoerde meisje op het spoor Zij werd gezien m een Belgisch klooster te Valmeer waar het kind onder de naam JosA Sanoli verbleef. Op het laatste moment echter ontsnapte het meisje toch nog. Van dat ogenblik af zijn er wel steeds geruchten geweest over verblijf plaatsen var. Anneke Beekman in Noord-Frankrijk en Zuid-België, maar buiten de dames Van Moorst en moge lijk nog enkele anderen, wist niemand waar het meisje in werkelijkheid was. Een overeenkomst tussen de aarts bisschop van Utrecht en de Joodse Voogdijvereniging werd door de dames Van Moorst van de hand gewezen. Ook werd aangevoerd dat het inmid dels achttien jaar geworden meisje zelf niet verkoos in de kring van haar familie terug te keren. Ten bewijze daarvan werd een briefje aan de familie overhandigd dat Anneke zou hebben geschreven. Via het Eurovislenet kunnen ook de Nederlandse kijkers getuige zijn van de nachtmis in de Sankt Ludwigskirche in West-Berlijn, die in de kerstnacht (24 december, om 12 uur 's nachts) wordt opgedragen. van onze speciale verslaggever Advertentie C1HICAGO Amerika is het land van de zotste en soms aan- A grijpendste tegenstellingen In een nacht van zaterdag op zondag, van 12 tot 2 uur, zag ik op de televisie een bepaald brutale uitzending van de grootste, gemeenste worstelwedstrijden die een mens zich kan voorstellen. De regisseurs verzuimden niet, voortdurend close-ups te geven van de gelaten der worste laars als die in een wurgende greep van hun tegenstanders tot een masker van pijn waren vertrokken. Datzelfde station had des morgens om half acht een voortreffelijke, in structieve, glasheldere lezing van een professor uitgezonden over enkele pro blemen die moderne biologen bezighou den. REACTIE DE „Supermarket" is een Amerikaanse uitvinding. Zij hebben alles, tegen vrij lage prijzen, en bijna alle zijn zij schier antiseptisch zindelijk. Maar er is een reactie bezig zich te ontwikkelen: de kleine winkeliers, die voor het eerst sedert een kwart eeuw weer zijn begon nen met thuisbezorging van de bood schappen, winnen terrein in snel tempo. Hun artikelen zijn wat duurder maar meestal van veel betere kwaliteit, zei me een vrouw. Een tweede: Ik heb in die Supermarket in toenemende mate het gevoel dat ik een onmenselijk verlengstuk van de le vensmiddelenindustrie ben, de „verbrui ker volgens plan" Ik heb de persoonlij ke band met de kruidenier herontdekt. Een derde: Mijn supermarket is ertoe overgegaan, boodschappen thuis te be zorgen. Ik ben er enthousiast over. Land van rare tegenstellingen. Hier nog een: Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Beerman heeft aan de officier van justitie te Zwolle rapport gevraagd over de ge beurtenissen in Staphorst. In afwachting daarvan kon hij, zoals hij gisteren in de Tweede Kamer zei, nog geen medede lingen doen. We! vestigde de minister van justitie de aandacht van de Kamer op het ge bruik in deze gemeenschap om elkander in allerlei omstandigheden te helpen en dit openbaart zich ook wel eens op een voor ons onaangename manier. Uit de Kamer was nogal wat belang stelling voor het Staphorster volksge richt betoond. De socialist mr. Vrolijk had zich afgevraagd of het hier een folkloristisch verschijnsel dan wel een merkwaardig soort vrijetijdsbesteding betrof. Deze afgevaardigde was de eer ste die de minister vroeg of deze al een onderzoek had laten instellen. W eerzinwekkend De liberaal mr. Berkhouwer noemde dit volksgericht een weerzinwekkende strafprocessie en een middeleeuwse hek senjacht. Het zou hem verwonderen in dien hier geen strafvervolging zou wor den ingesteld. Het moet duidelijk wor den gemaakt, dat in onze rechtsstaat op duistere vrijplaatsen geen volksgerich ten worden geduld. De anti-revolutio naire afgevaardigde mr. Meulink vond dat de „eigen richting" in Staphorst op geblazen was en hij noemde het sterk overdreven om deze gebeurtenis te ver gelijken met Amerikaanse lynchpartij en. Over de moord in Baarn deelde de minister mee, dat hij onmiddellijk aan de procureur-generaal om een onder zoek had gevraagd en dat hü nog niet wist welke bijzonderheden daarin zou den voorkomen, evenmin of het moge lijk was om deze publiek te maken. Minister Beerman zou zich over publi- katie nog beraden. De socialist Vrolijk was allerminst tevreden over Staphorst en met name niet over de politie, die weliswaar aan een van de slachtoffers had gezegd dat er een aangifte kon worden gedaan maar daar meteen op had laten volgen dat men wel moest denken aan de ge volgen. De a.r.-afgevaardigde mr. Meu link veroordeelde methode die de bevolking van Staphorst had gevolgd, maar kon toch de verontwaardiging over huwelijksontrouw wel waarderen. Alleen had men niet op deze manier mogen reageren, aldus mr. Meulink. •ucBgui JapBU gou dojoiq gsp -piuiUBA xbz UBUijaag 'iui rajsiuijAt Advertentie I Het beest verdient een ereplaats in uw tank. Esso Extra de benzine met tijgerkracht geeft 'n auto nieuw leven kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Vergeet het niet: stop een tijger in uw tank! Ï'EN nieuwe beweging ontstaat onder - de negers: de Muslim beweging. Zij willen geld bijeen brengen om een van de Amerikaanse staten te kopen van de regering in Washington en daarvan een volledige negerstaat te maken. Er zijn al 250.000 Muslims. Zij zijn segregatio- nalisten, die van enige samenwerking met de blanken niets willen weten. Van wie ontvangen zij hun krachtig ste steun? Van blanke segregationa- listen in het zuiden, van de stoerste negerhaters. Die vinden dit een pracht-oplossingzolang deze Muslims het oog niet laten vallen op de staat waarin zij wonen. En nog een: Letterlijk elke Amerikaan die ik tot dusverre sprak vroeg vol bezorgdheid hoe ik als West-Europeaan over de Ber- lijnse kwestie dacht. De angst voor de Russen is hier veel groter dan bijvoor beeld in NederlandMaar de grote kranten van Chicago ondanks hun geweldige omvang zijn zij de slechtste van Amerika besteden nog geen tien procent van hun tekst aan internationa le berichtgeving. De afschuwelijke Chi cago Daily Tribune de grootste krant ter wereld zoals zij adverteert, hetgeen bij lange na niet waar is besteedde onlangs drie dagen achtereen de hele voorpagina aan een lustmoord plus een grote base-ball wed strijd. De onderhandelingen tussen Moskou en Washington waren slechts een halve kolom op pagina 7 waard. En nog een tegenstelling: TE HARD DE Amerikaanse man werkt gemiddeld hard en verdient goed. Hij heeft veel meer mogelijkheden om van de goede dingen des levens te genieten dan de gemiddelde Europeaan. Hij verdient verhoudingsgewijs meer en behoeft ver houdingsgewijs minder te betalen voor auto, t.v., ijskast, huis en boot. Duizen den hunner werken echter zo hard dat zij er niet van kunnen genieten en over lijden lang voordat zij aan pensioen toe zijn. Amerika dreigt het land der we duwen te worden. Gemiddeld overlijden er sedert 1950 in de Verenigde Staten 200 000 meer mannen dan vrouwen. Eind 1960 waren hier 7.945.306 weduwen te gen 2.219.355 weduwnaars; het aantal weduwen groeide in tien jaar met 17,7 procent, dat van de weduwnaars daalde met 2,4 procent. De voorzichtigste schat ting is dat er in 1976 ongeveer veertig(i) procent meer vrouwen dan mannen in de Verenigde Staten zullen leven. DonciiiKF iAfHT NEEM er j'e gemak van zegt elke Ame rikaanse man. de hele dag door Maar hij doet het niet; voor miljoenen hunner is de jacht op de dollar te be langrijk. Maar daarbij behoort nog een tegen stelling: Er is geen land waar zulke indruk wekkende bedragen door particulieren worden geschonken aan instellingen van kunst, wetenschap en liefdadigheid als de Verenigde Staten. 't Is een ondoorgrondelijke samen leving. Wielrijdster tegen bus TILBURG. De 24-jarige wielrijd ster L. van Reusel uit Tilburg is giste ren bij het voorsorteren tegen een stadsbus gereden. Zij werd bij haar val zo ernstig gewond, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. DONDERDAG 23 NOVEMBER RADIO AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram; 12.00 Dansork; 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing; 12.43 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Me ded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Alt-mezzo en piano; 14.20 Caril- lonspel; 14.30 V d vrouw; 15.05 Muzikale bio grafie; 16.00 Van vier tot vijf; gevar; progr, 17.00 Gram; 17.30 V d jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Gram; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Lichte muz; 19.30 V d jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Kamerork; 21.05 Vraaggesprek; 21.20 Pianorecital; 21.55 Gram; 22.30 Nw en meded; 22.40 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Nwe gram; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middag klok noodklok; 12.04 Gram; 12.25 V d boe ren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Gevar progr. NCRV: 14.00 Me- tropole ork; 14.40 Kamerork en solist; 15.30 Gram; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Piano a quatre mains; 16.55 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.35 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Lichte muz; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Jid- disje volksliederen; 18.50 Sociaal perspektief, lezing; 19.00 Nws; en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radio krant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Gevar progr; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Gram; 23.00 De Derde Assemblee v. d We reldraad v Kerken te New Delhi, rep; 23.10 Lichte muz; 23.35 Moderne evolutionistische stromingen en hun religieuse achtergrond, lezing; 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Act; 20.35 TV-documentaire; 21.00 Ik droomde ...(misschien), eenacter; 21.35 Vooravond in de naherfst, eenacter. DUITSLAND 17.0018.05 V d kind; (Regionaal progr; NDR: 18.20 Progr.overz; 18.25 Die Nord- schau. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 De avonturen v Hiram Holiday. NDR: 19.25 De gouden brug); 20.00 Journ; 20.20 Filmrep; 20.50 Toneelstuk; 23.00 Laatste nws; BELGIË VLAAMS 19.00 V d jeugd; 19.30 Taalles; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Pol. debat; 21.00 Filmprogr; 22.30 Mannenkoor; 22.55 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V d jeugd; 19.00 V d vrouw; 19.30 Debat; 20.00 Nws; 20.30 TV-spel; 21.30 Documentair progr. 22.30 Nws. een zorgzame huisvrouw neemt voortaan altijd i Praktisch, die Hollandiakoffie- melk in handige, lichte blikjes! geen breuk geen bederf geen statiegeld geen rompslomp van lege flessen Praktisch ook, omdat U voor taan nooit om melk verlegen zit-onverwachte gasten, on voorziene situaties-Uw blikje Hollandia koffiemelk biedt uit komst! Hollandia koffiemelk... heer lijk in koffie... heerlijk ook in pap, pudding, soepen en sauzenHollandia koffiemelk om voortaan iedere dag te gebruiken! 'n Zorgzame huisvrouw heeft altijd wat blikjes achter de hand.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5