Programma van drie miljoen voor waterschap Schouwen Gunstig jaar voor Zeeuwse tuinbouw WIE STRIJKT MET ANDERMANS NAAMKAARTJE? Claeryn Definitief dijkgeschot waterschap Schouwen Dijkgraaf Geluk zorgde voor uitvoerige inventarisatie Raad Tholen geeft fiat aan inrichting bejaardencentrum FILMS KRIS 3/raa door Zeeland Veel kapitaals werken in 1962 Broedende gans in Bruinisse Stand Actie Zeeland Hernhutters „Spel der vergissingen" Stropers betrapt Keet in brand NU GEEN WETTELIJKE HINDERNISSEN MEER ST. ANNALAND IN SPANNING Snel verkeersweg over de dam in de Grevelingen Verbouwing van 's lands kamer Conclusie van de heer P. J. J. Dekker Bedrijven vragen „verlichting" van kosten Schipper smeet borstels in stuurhut van buurman Vrink a/s jortfe" moet zyn/ In Schoondijke: Brand in woning van burgemeester Woensdag 22 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie ZIERIKZEE Het werkprogramma 1962 van het waterschap Schouwen is veelomvattend. Niet minder dan acht grote kapitaals- werken wachten op uitvoering in het komende jaar, waaronder o.m. dijkverzwaring te Zonnemaire, opruiming van bunkers en aanleg gen van inlaagdijken te Bruinisse. In totaal is hiermee een bedrag gemoeid van rond drie miljoen gulden. De dijkgraaf, de heer A. M. Geluk, deelde dat mede aan het begin van de gistermiddag gehou den zevende algemene vergadering van het waterschap in 's Lands Kamer. De heer Geluk sneed in zijn openings rede een groot aantal punten aan. Zo vertelde hij, dat het dagelijks bestuur had besloten om in de toekomst mins tens vier keer per jaar districtsgewijs besprekingen te voeren met de hoofd ingelanden. „Wij voelen als dagelijks be stuur het gemis aan voldoende contact met onze hoofdingelanden" aldus de heer Geluk. Het is ook daarom dat voortaan ieder jaar een excursie door het wa terschap zal worden georganiseerd. Inventarisatie Vervolgens gaf de heer Geluk een in ventarisatie van de toestand in het wa terschap op dit ogenblik. Het wegen stelsel is over het algemeen goed. Het onderhoud zal in de toekomst echter ge leidelijk duurder worden, verwachtte de dijkgraaf, die voorts meedeelde, dat het dagelijks bestuur bereid is om de toe gewezen wegen, overeenkomstig het be sluit van Ged. Staten, over te nemen van de herverkavelingscommissie. Voor het herstel van een aantal gevreken 2al door deze commissie een bedrag van 55.000 gulden worden betaald. Wat betreft de ontwatering, de kunst werken en de gemalen kan over het al gemeen eveneens van een gunstige si tuatie worden gesproken. De zware re genval in de tweede helft van oktober kon vlot worden verwerkt. Het op peil houden van deze toestand zal in de toekomst eveneens meer geld vragen. De heer Geluk merkte verder op, dat het dagelijks bestuur de hoogte van de dijken lang niet overal voldoende acht, hoewel op dat punt al veel is bereikt. Met name de Langendijk, de Noorddijk van Dreischor, van Bruinisse en Oos- terland-zuid en bij Koudekerke zag het waterschap graag hoger en beter op profiel. Volgens de heer Geluk is het uit gesloten, dat het waterschap deze werken op eigen kosten kan uitvoeren. Rijkswaterstaat is inmiddels bezig BRUINISSE. Het behoort tot de zeldzaamheden dat een gans in november een legperiode begint. Dit is echter het geval met een gans van de gemeente opzichter, de heer D. van den Berg. Het dier presteerde het medio november een nest te maken en daarin sedert 16 no vember drie eieren te leggen. MIDDELBURG. Hoewel meestal de eerste klap een daalder waard is kan men het begin van de actie Zee land Hernhutters niet slecht noemen. Op zaterdag 18 november jl. was de stand van zaken als volgt: (cijfers af gerond): Walcheren ƒ960, Tholen en St. Philipsland 180, Zuid-Beveland ƒ570, Noord-Beveland ƒ70, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen 60, West- Zeeuwsch-Vlaanderen 70, Schouwen Duivel and 90. De cijfers van de vijf grootste plaatsen in Zeeland (Middel burg 600, Vlissingen 100, Zierikzee 60, Goes 300 en Terneuzen 30) zijn in de reeds gegeven „eilandelijke" op gave begrepen. Wie 'nog vergat te gire ren is beslist nog niet te laat. Hij kan nog steeds terecht bij het postgironum mer 180428 t.n.v. de Amsterdamsche Bank te Goes. MIDDELBURG. Voor een groot aantal scholieren speelde de toneel groep Arena (Nieuwe Comedie) gister morgen gistermiddag in de Schouw burg het blijspel „Spel der uergissin- gen" van William Shakespeare in een vertaling van Werumeus Buning. De regie berustte bij Erik Vos. Op bijzonder vlotte wijze brachten de toneelspelenden dit spel ten tonele. In het stuk draaide alles om de twee zonen van de overleden koopman, die met hun knechts verwisseld werden en van de ene potsierlijke ervaring in de andere vielen. Het stuk werd als het ware gedragen door het kluchtige en komische spel van de beide dienaren. Peter van der Linden en Paul Gorkum, van wie de eerste wel de meest getapte bij de jon gelui was, al was het moeilijk om de bei le knaon uit elkaar te houden. Het „Spel der vergissingen" is een echt Shakespeariaans blijspel, dat vol komen past in de tijd van deze myste rieuze Engelse auteur. Sterk spreekt in deze komedie het getoof aan duivelse bezetenheid een woordje mee. AXEL. In de nacht van zaterdag op zondag werden twee personen bij het stropen in de Lange Dreef te Axel op heterdaad betrapt. De stropers waren in het bezit van een motorrij wiel, dat, evenals hun jachtgeweer en het in hun bezit zijnde wild, in beslag werden genomen. met het maken van berekeningen, „Laten wij daarin vertrouwen heb ben, al valt het soms moeilijk" zo voegde de heer Geluk er aan toe." Over de toestand van de glooiingen en de vooroevers kon de heer Geluk geen optimistische geluiden laten horen. Het is dringend gewenst hieraan meer aan dacht te besteden. Programma Op het programma van kapitaals- werken staan o.m. nog de afwerking van de dijksverzwaring Sirjansland, het dichtspuiten van de Langendijksevaart, de afsluiting van de Ossehaven en weg- verlegging aldaar, verwijderen van zee sluizen te Flaauwers, Wevers en Vianen, duinvoetversterking aan de Punt te Westenschouwen en de glooiingverbe tering in de Zuidhoek. Ten slotte laakte de heer Geluk de ge dachte om de vooroevers aan de wa terschappen te onttrekken en over te dragen aan het Rijk.Dat zou dan moeten gebeuren bij het opheffen van de wet van 1870 op Calamiteuze polders. „Een uitermate gevaarlijk en ongewenst pre cedent" was het oordeel van de heer Geluk, die overigens geen nieuws kon vertellen over de nog steeds niet inge diende bijdragewet Deltawerken. De heer Geluk betuigde zijn instemming met de zienswijze, geuit op de algemene vergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond. Het hoofdstuk „mededelingen" lever de ook nog enkele interessante punten op. Meegedeeld werd, dat met staatsbos beheer contact is opgenomen om te komen tot een beter uitzicht bij weg- kruisingen en uitritten. Voor een verbetering (verhoging) van de Langendijk zal geen rijkssubsidie worden verstrekt, omdat de minister dit project niet zo urgent acht, nu straks het Brouwershavensegat zal worden af gesloten. De vaart zal dichtgespoten worden, evenals de Ossehaven. De dijkverzwaring hij Zonnemaire komt geheel voor rekening van het rijk, omdat dit project als een aanpassings- werk te boek staat. Het plan voor het oprnimen van de bunkers verkeert in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. THOLEN. De raad heeft maandagavond met algemene stem men het voorstel van B. en W. om een krediet van 10.000 gulden uit te trekken voor de inrichting van een bejaardencentrum goed gekeurd. De voorzitter deelde mede dat de be jaarden thans bijeen komen in een lo kaal in het verenigingsgebouw. Deze ruimte kon echter slechts enkele malen ter beschikking worden gesteld. De Z.L.M. heeft nu de houten barak op het speelterrein ter beschikking gesteld. Het plan is om het gebouwtje achter het verenigingsgebouw in de Visstraat te plaatsen. De kosten van overbrenging bedragen 10.000 gulden. Bij de raad was geen bezwaar tegen een schrijven van Ged. Staten ten geleide van een viertal ontwerp-besluiten inzake salarismaatre gelen voor de gemeente-secretarissen, -ontvangers en ambtenaren van de bur gerlijke stand. Enkele verzoeken om subsidie werden aangehouden tot behandeling van de be groting voor 1962. Aan het verbond van Veilig Verkeer werd een bijdrage van 25 gulden ver leend aan het Verbouwingsfonds. Op het verzoek van Hilvarenbeek om presentiegeld van de raadsleden voor de eerstvolgende openbare raadsvergade ring ter beschikking te stellen van de door de stichting N.O.V.I.B. georgani seerde Anti-Honger-actie werd besloten dit aan de raadsleden zelf over te la ten. Aangegaan werd een geldlening van 300.000 gulden met de Bank van Ned. Gemeenten. Het crediet met deze Bank werd voor 1962 vastgesteld op 115.000 gulden. Aan de Gebr. B. G. en L. Kegge werd een gedeelte havendijkje in ge bruik gegeven voor het plaatsen van een houten loods. Vastgesteld werd een bij zondere voorgevelrooilijn voor de Bos straat. Met algemene stemmen werden de rekeningen 1959 voorlopig vastgesteld. Bij de begrotingswijziging voor 1961 sprak de heer Bal er zijn ongenoegen over uit dat er geen Thoolse electrici- teitszaken gevraagd zijn in te schrijven naar het werk van de Nieuwe U.L.O.- school. De voorzitter onderschreef dit ten dele, maar B. en W. werden door de architect voor een voldongen feit ge plaatst toen zij daar ook op wezen, want dat kon alsnog gebeuren, maar dan moest het werk twee of drie weken stil gelegd worden. Wethouder Jansen zette nog uiteen hoe de zaak was. Met algemene stemmen werden de be- „Totingswijzigingen 1961 goedgekeurd. Aangeboden werden de begrotingen voor 1962, deze werden in handen gesteld van een raadscommissie bestaande uit alle BERGEN OP ZOOM. Dinsdagmor gen werd de brandweer van Bergen op Zoom gealarmeerd voor een begin van brand in de Ericalaan. Het bleek dat in een houten schaftkeet op een bouw terrein aan deze laan 'brand was uitge broken. Zij was vermoedelijk ontstaan door oververhitting van een oliekachel. Hierdoor waren enkele vloerplanken gaan smeulen. Er ontstond geen grote schade en het vuur was al geblust toen de brandweer ter plaatse kwam. De keet is eigendom van de firma v. d. Broek uit Middelburg. raadsleden. Goedgekeurd werden de wij ziging bezoldigingsverordening, de uitke ringsverordening en de regeling uitke ring ineens Kinderbijslag vierde kwar taal 1960 en 1961, en de Wijziging kinder toelageverordening. Aan mevrouw A. Visser-Beijen wordt op haar verzoek met ingang van 1 de cember ontslag verleend als tijdelijk on derwijzeres aan de O.L.-school. In haar plaats werd benoemd Mevrouw J. E. W. Rentjes-Ritzen uit Stavenisse. Verbetering kanaal Terneuzen-Gent Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het wetsont werp tot verbetering van bet ka naal TerneuzenGent is gister middag door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie aanvaard. Aan de verbreding van het kanaal, de bouw van de sluizen en de verdere werkzaamheden waardoor Gent een verbinding met de Wester- Schelde zal krijgen, die zeesche pen toegang tot de Vlaamse stad kan bieden, staan dus nu geen wettelijke hinderpalen meer in de weg. Café's open of dicht Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Alle café houders van St. Annaland en hun potentiële zondagsklanten zien uit naar 1 december. De kantonrechter van Zierikzee zal dan uitmaken of de gemeentelijke verordening, op grond waarvan de café's zondags gesloten moeten zijn, in strijd is met de Zon dagswet. De kantonrechter zal dat doen in zijn vonnis tegen de eigenaar van het hotel De gouden Leeuw in St. Annaland, die op Eerste Pinksterdag een Duits voet voetbalelftal in de gelagkamer van zijn zaak had toegelaten. Deze voetballers, afkomstig uit Nordhorn, zouden de vol gende dag de jaarlijkse wedstrijd tegen de plaatselijke vereniging W.H.S. spelen. Het bestuur van die vereniging had de Duitse gasten iets te drinken aangebo den en dat was voor een rijkspolitie man reden geweest een bekeuring te schrijven. De hotelhouder verdedigde zichzelf vaardig op de maandelijkse zitting van het kantongerecht te Tholen. Hij haal de uitspraken in soortgelijke zaken aan en beriep zich erop dat zijn gelagkamer een ontspanningslokaal is, omdat er on der meer een televisietoestel en een biljart staan. De officier van justitie was het daar mee eens. Hij stelde de rechter voor de gemeentelijke verordening onverbin dend te verklaren en de verdachte vrij te spreken. 0 Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het kandidaats examen Psychologie de heer J. D. Loof te Amsterdam, die voorheen woonach tig was te Axel. ZIERIKZEE. De weg- naar en over de Grevelingendam zal snelverkeers- weg worden. Een tweede weg voor langzaam verkeer komt aan de oostzij de van deze weg. Dit werd gisteren meegedeeld tijdens de algemene verga dering van het waterschap Schouwen. Zoals bekend moet de dam door de Gre velingen van Bruinisse naar Flakkee in 1964 voltooid zijn. Aanrijding Blauwedijk MIDDELBURG. Op de Blauwedijk reed gisteren een tractor met twee aanhangwagens, geladen met bieten, in de richting van de Loskade, toen hij werd ingehaald en „gesneden" door een personenauto, bestuurd door F. H. S. te Terneuzen, De chauffeur van de tractor, J. W. uit Meliskerke; week zo veel mogelijk naar rechts uit om S. te ontwijken. Hij kwam daarbij met zijn vervoermiddel echter in aanraking met een stilstaande personenauto van H. S. S. uit Vlissingen. De laatste auto werd beschadigd. ZIERIKZEE Dank zij een gunstige beslissing van Ged. Sta ten en dank zij de uiterste inspan ning van de administratie is het waterschap Schouwen er in ge slaagd de definitieve geschotshef- fing over de jaren 1959, 1960 en 1961 vast te stellen. De hoofdinge landen schaarden zich gistermid dag tijdens de algemene vergade ring van het waterschap achter de betreffende voorstellen van het dagelijks bestuur. „De gelijkschakeling en het fors om hoogtrekken van het geschot komt snel ler dan verwacht was", merkte de dijk graaf, de heer- A. M. Geluk ter toelich ting op. „Het dagelijks bestuur is er van overtuigd, dat zeer velen zich de manier, waarop zich de gelijkschakeling van het geschot voltrekt anders hadden voorge steld. Wij geven u de verzekering d'at er door ons naar is gestreefd om de artike len van ons reglement op de voet te vol gen en toe te passen. Wij kunnen niet an ders". Het voorlopig geschot over de afge lopen drie jaar was reeds eerder vastge steld. Voor 1960 geldt als uitgangspunt 59 gulden per ha voor dijkersland en 40 gulden per ha voor vronen en vrijlanden. Over dat dienstjaar dient verevening van twee gulden toegepast te worden. Voor 1961 geldt hetzelfde uitgangspunt, maar GOES In de vergadering van de tuinbouwcommissie der Z.L.M. heeft de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, verklaard, dat de tuin bouw over het algemeen een gun stig jaar heeft meegemaakt. De glastuinbouwprodukten konden tegen redelijke prijzen worden af gezet. Hetgeen zich o.m. manifes teert in de hogere omzetcijfers op de veilingen.. Bij de koudegrondtuinbouw liggen de uitkomsten zeer verschillend. De fruit telers zien dit jaar hun produkten goed betaald. Behalve een grote vraag naar fruit voor de binnenlandse markt was er een flinke export o.m. naar Duits land en België. Omdat het industrie- fruit ook een behoorlijke prijs opbracht, ligt de gemiddelde kg prijs van het hard fruit op een vrij hoog niveau. In dit verband werd nog eens met nadruk gewezen op de grote betekenis van het veilingwezen voor de tuinbouw. Alleen bij een geconcentreerd aanbod zullen de telers de hoogst mogelijke prijs van hun produkt kunnen maken. huis Eiland Walcheren, fa. A. Moens aardappelen- en uien- handel, M. L. Polak en zoon NV en Wegtransport Coöpe ratieve Vervoersonderneming. In hun brief aan het college zeggen de industrieën en ondernemingen dat door die wachttijden bij de brug schade wordt toegebracht aan de bedrijven. De meeste bedrijven hebben een expe ditieafdeling, welke vaak zeer veel zaken heeft af te handelen in de stad. Een auto van de Coöperatie was laatst 35 minuten onderweg om van de Kle- verskerkeweg op de Loskade te komen. Telt men die minuten bij elkaar, dan komt men tot een respectabel tijdver lies. Men geeft toe dat het niet elke dag tot wachttijden van meer dan een kwartier komt, maar met het drukke seizoen voor de deur houdt men toch zijn hart vast. De adressanten realiseren zich dat de lichtproblemen bij de brug niet in een handomdraai uit de wereld zijn ge holpen. Zij hangen samen met het Vele rijen fietsen wachtten vaak tot het licht weer op groen springt. Chauffeurs van expeditieauto's van bedrijven ten oosten van het kanaal doen dat ettelijke keren per dag. MIDDELBURG. Er schijnt op het ogenblik iemand in Middel burg rond te lopen die verzot is op naamborden en aandui dingsplaatjes. Bij de Zeeuwse- hoofdstedelijke politie zijn na melijk enkele aangifte geregis treerd van ingezetenen die op een gegeven moment tegen een kale deur aankeken. Weg bord je, weg naam. Man, vrouw en kinderen vroegen elkaar waar om men dat gedaan had. Nie mand wist er wat van maar ook niemand begreep er iets van. Een van de gedupeerde adressen betrof het gebouw van „De Schakel" aan de Bachten Steene. Het gebeurt wel meer in onze samen leving dat de een met andermans naamkaartje gaat strijken. Doorgaans echter figuurlijk. Dit keer is iemand letterlijker opgetreden. Kennelijk wil de hij goede sier maken met het ma teriaal dat voordien rustig en veilig op muren en deuren bevestigd was. Of hij er mee zal komen betwijfelen we. De politie is op jacht, terwijl zij ondertussen ook een oogje in het zeil houdt of geen andere Middelburgers en Middelburgse instellingen of kan toren „gewoon verdwijnen". Negen Middelburgse onderne mingen, allen gevestigd aan de oostzijde van het Kanaal door Walcheren, hebben aan het ge meentebestuur van Middelburg een schrijven gezonden, waarin zij zoals wij gisteren reeds in het kort meldden de aan dacht vestigen op de lange wachttijden bij de stationsbrug, veroorzaakt door de automa tische verkeerslichten. Deze bedrijven zijn: Pit Beton NV, Transportbedrijf W. Leys, N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co., Caltex Petroleum Maatschappij Nederland NV, N.V. Algemene Transport en expeditie onderneming Van Gend en Loos, Coöperatieve Landbouwvereniging en koel- De automatische verkeerslichten, een bron van ergernis voor industriëlen. gehele verkeersvraagstuk van Middel burg, dat met het jaar nijpender schijnt te worden. Maar wel vragen de ondernemingen dat zo spoedig mo gelijk stappen ondernomen worden om tot een vermindering van de wacht tijd te geraken. In de Raadsvergadering van maandag heeft de heer P. H. M. Adriaansens reeds op de brief gewezen. De burgemees ter beloofde toen de kwestie te zullen opnemen met de com missaris van politie. Met be langstelling zien de bedrijven in oostelijk Middelburg het re sultaat van dit overleg tege moet. Dit jaar is duidelijk gebleken welke financiële gevolgen de verkoop van fruit op het hout kan hebben. Speciaal in de gebieden waar vei' lingen gevestigd zijn, moet verkoop uit de hand sterk ontraden worden. Verder blijkt de algemene belang stelling voor diverse takken van tuin bouw, speciaal voor de fruitteelt, zienderogen toe te nemen. De boom kwekerijen zijn reeds uitverkocht. Het aanplanten van nieuwe boomgaarden wordt derhalve afgeremd door het ont breken van voldoende plantmateriaal. De kontraktteelt voor de industrie neemt eveneens toe. Hoewel de kon traktteelt thans vrij is en de telers dus individueel kontrakten kunnen afsluiten meent de vergadering dit ten sterkste te moeten ontraden. De telers doen in hun belang verstandig uit sluitend kontrakten te sluiten door tussenkomst van hun veilingorgani satie. Medegedeeld werd, dat de tuinbouw school der Z.L.M. te Kapelle zich in goede belangstelling mag verheugen. Dit is eveneens het geval bij de fruitteelt vakscholen te Wiihelminadorp en Philip pine. De vergadering stelt met voldoe ning vast, dat er omtrent de teelt van diverse tuinbouwprodukten o.a. fruit en glascultures meer vrijheid gaat komen. Uiteraard zullen wel de erkenningseisen gehandhaafd blijven. Het soepeler han teren van de teeltregeling past ook vol komen in het verband van de E.E.G. en is voor Zeeland van bijzondere be tekenis. Lonen Kennis genomen werd van de lopende onderhandelingen met betrekking tot het afsluiten van een nieuwe c.a.o. tuin bouw, kontraktjaar 1962-63. In het al gemeen blykt de produktiviteit niet zo danig te zijn gestegen als verwacht werd.. In de agrarische sector ligt de produkti- viteitsstyging verschillend, waarbij de fruitteeltsector het gunstigst uit de bus zou komen. De vergadering gaf als haar mening te kennen, dat er naar gestreefd dient te worden de lonen en arbeidsvoorwaarden voor de agrarische bedrijfstak op een zo danig niveau vast te stellen, dat er van een achterstand by andere bedryfstakken geen sprake kan zyn. Een uitvoerige gedachten wisseling vond plaats over de nota's „De Z.L.M. en de tuinbouwbelangen in Zeeland" opgesteld door de algemeen sekretaris der Z.L.M. In de kringen wordt reeds tot instelling van tuinbouwcommissies overgegaan en de centrale tuinbouwcommissie wordt ge reorganiseerd. Bovendien is door het da gelijks bestuur der Z.L.M. in principe be sloten tot aanstelling van een tuinbouw- medewerker over te gaan daar de huidige sekretaris van de tuinbouwcommissie overbezet is. Besloten werd naar nauwe samenwerking met de technische en eco nomische tuinbouworganisaties te stre ven. In een volgende vergadering zullen de reorganisatieplannen nader worden uitgewerkt. Ruzie op het water WEMELDINGE Omstreeks zes uur gistermorgen ontstond er onenigheid tus sen twee schippers, die een dusdanige vorm aannam dat een van hen borstels door de ruiten van de stuurhut smeet. Het was schipper V. van het Neder landse m.s. Eben Haezer die naar de sluis wüdie varen. Schipper S. van het Belgische m.s. Dandy, dat naast de Eben Haezer lag gemeerd, sliep echter nog en verscheen na gewekt te zijn, verstoord in nachtgewaad aan dek. Na enige onvriendelijjMieden over en weer smeet S. borstelwerk door de ruiten van de stuurhut van de Eben Haezer. De schippersvrouw werd zelfs getroffen. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opge maakt. voor dit jaar Is er een verevening van vier gulden per hectare. En voor 1962 werd een lastenverhoging van gemiddeld vijf gulden per hectare vastgesteld. Dit met het oog op de stijgende kosten. De hoofdingelanden hebben voorts de begroting 1982 vastgesteld. Geen der aan wezigen hield algemene beschouwingen en de artikelsgewijze behandeling lever de evenmin veel stof tot praten, zodat het geheel een vlotte afwerking kreeg. De begroting sluit aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van 1.410.064,95 met een post onvoorzien van 30.120,22. De kapitaaldienst laat aan inkomsten zien een bedrag van 5.7355.164,51 en aan uit gaven 6.256.009,65, dus een nadelig slot van 524.845,14. Verbouwing De verbouwing van 's Lands kamer, de statige zetel van het waterschap, verwierf eveneens de goedkeuring. Het ligt in de bedoeling om de bovenver dieping voor de technische dienst in te richten en verder zal het dak ver nieuwd moeten worden. De kosten worden geraamd op 85.000 gulden. Toch ging het bij de heren hoofdinge landen niet helemaal van harte. Er kwam zelfs een stem uit de vergadering om de bijeenkomsten van het water schap in een hotel te houden, maar het bestuur voelde daar niets voor. Nadat de hoofdingelanden zelf de situatie ter plaatse hadden opgenomen, waarvoor dijkgraaf Geluk de vergadering tien mi nuten schorste, bleek een ieder van de noodzaak overtuigd. Er waren, slechts twee tegenstemmers. In het gemaal Zuidhoek zal een pomp bijgeplaatst wor den. Via de herverkavelingscommissie werden in het kader van de toedeling pachtvrije kavels in het Frunjegebied verkregen. Deze kavels beslaan een oppervlakte van rond 40 hectare. Drie personen stemden tegen dit voorstel. Zij meenden, dat hiereme de waterschaps- belangen niet werden gediend. Het da gelijks 'bestuur kreeg voorts machtiging tot het opnemen van kasgeld in 1962 tot maximaal twee miljoen gulden. De proeven met het chemisch reinigen van onkruid in de waterkeringen en wegber men zal voortgezet worden. En ten slotte werd in de rondvraag geattendeerd op de markering van de delingsdijk ten be hoeve van het verkeer. Dat bleek moei lijk, want de dijk is nog steeds in be heer bij rijkswaterstaat. Aan het slot van de vergadering sprak dijkgraaf Ge luk hartelijke woorden ten afscheid tot de hoofdingelanden A. M. den Boer en J. J. Stols, die als zodanig ontslag had den gevraagd. (Advertentiën) SCHOONDIJKE. In de woning van burgemeester J. C. Hotijzer aan de Markt ontstond gistermiddag op de bo venverdieping in een slaapkamer brand. Het was een geluk dat de heer J. de Klerk, hoofd van de o.l. school, van de straat rookontwikkeling opmerkte. Hij waarschuwde de bewoners van het huis en hielp met het doven van het vuur. Een aantal kledingstukken en dekens ging verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Wilde aardbeien De film „Wilde aardbeien", die thans in het Grand Theater te Goes draait, is een rolprent van uitzonderlijk gehalte. De oude doctor Isak Borg staat een ere promotie te wachten. Tijdens zijn reis naar de plechtigheid droomt hij. In een van zijn dromen wordt zijn onvoldoende naas tenliefde aan de kaak gesteld. En na zijn promotie komt de oude doctor tot de con clusie, dat zijn houding verkeerd is ge weest en dat liefde jegens de medemens de enige weg is naar geluk en tevreden heid. In deze film wordt weliswaar niet gesproken over het gebod van Christus om onze naaste lief te hebben, maar toch worden wij in deze film er aan herinnerd dat het ook met onze naastenliefde niet zo erg best gesteld is. Daarom gaat er van deze film een boodschap uit, een bood schap die wij zeker als christenen niet in de wind mogen slaan. Het kan niet anders, dat bij het zien van deze film de vraag opkomt: Hoe staat het met mijn naasten liefde? 0 De vogelvereniging „de Zeeuws- Vlaamse vogelvrienden" organiseert tij dens de Kerstdagen te Axel haar tradi tionele expositie. 0 De heer D. D. Jumelet W.A.z., te Bruinisse, ambtenaar ter secretarie Midden Schouwen, slaagde op het te 's Gravenhage gehouden examen Gemeen te Financiën I (eerste gedeelte). De bij de Ned. Herv. gemeente te St. Annaland benoemde diaken, de heer P. Hendrikse, die in de plaats van de heer A. A. van Luijk is benoemd, heeft zijn benoeming aangenomen. 0 De heer W. Moerland Johs.zn. uit Sint-Annaland is geslaagd te Utrecht voor het examen hoofduitvoerder weg en waterbouw. Bij de verkiezingen van de Gerefor meerde Kerk te Zoute Spui werden ge kozen tot ouderling S. van Harn en tot diaken Jac. Dieleman. Tot voorzitter van de ijsclub ,,'t Sluusje" werd gekozen de heer F. de Jonge en tot bestuurslid C. van Ant werpen, beiden te Zaamslag. Tot leraar aan de Chr. ULO te Nij- kerk is benoemd de heer S. Jaasma, thans leraar aan de Chr. ULO te Axel. Bij de verkiezingen van de Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) te Axel werden gekozen tot ouderling: J. J. Dieleman, Joh. de Putter, F. Goossen en D. Kempe. Tot diaken: M. van Doeselaar en P. van Bendegem. Voor het te 's-Hertogenbosch gehou den examen Chemisch Analist (le deel) slaagde W. S. R. Antheunis, te Axel. 0 In Hoedekenskerke heeft de collec te voor de zending (najaarscollecte) in de Herv. Kerk 119,97 opgebracht. De verjaardagsbussen brachten 65.05 op. De kinderzorgbusjes hadden 19,33 tot inhoud. Voor de Macht van het Kleine werd 50,10 overgemaakt. 0 De Herv. Vrouwengroep te Hoede kenskerke hield een verkoping van ge maakte goederen in het Ver. gebouw. Deze bracht bruto 910,22 op en netto 830,93. Van dit bedrag werd 350 overgedragen aan de Kerkvoogdij voor het verwarmingsfonds. 0 De publicist Jan P. Strijbos spreekt op dinsdag 28 november a.s. in de Stads herberg te Axel over „Van Canada lot Mexico". De voordracht wordt geïllus treerd door een kleurensmalfilm. 0 De afdeling Westkapelle van de NCVB vergaderde onder leiding van de presidente mevrouw A. van Rooijen-van Sighem. Tijdens deze vergadering hield de heer Bouwmeester een lezing over „Morgen-land zending", waarbij de NCVB-leden kleurendia's vertoond wer den.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3