Swift 2 won ook van Zuidwesters 1 Schouwse gladiolenteelt neemt een grote vlucht KUIS 3 Smerdiek was beter in vorm dan Dinteloord Zeeuwse fruitteelt vertoont een sterke expansie door Zeeland COMPETITIE Z.K.B. Nieuwdorp dolf onderspit Wolfaartsdijk leed verdiende nederlaag tegen AZVVII:3-4 Produktief Kapelle klopte SVD met 6-1 Beenbreuk van Rinus Bout KNKB-competitie Swift in 2b, Tjoba in 3a aan kop Indeling School- Schaakcompetitie De man zonder glans Observatie van leerlingen Muziekuitvoeringen in Nieuwland Tweede diamanten brevet zweefvliegen in Nederland Sanering nodig in Kapelle PRIJS ADVIESLIJST PROV. STATEN Uitvoering Goese kinderoperette Ontspanningsweekend Geref. jongeren Half miljoen ONRENDABEL KNELPUNT Gemeenteverordening van St. Annaland in strijd met de zondagswet? Winstgevend Vogeltentoonstelling in Terneuzen Volgend jaar zangconcours te St.-Annaland Jonge fruittelers kregen diploma's uitgereikt Geen boot naar Numansdorp o M I.al Dinsdag 21 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. .4 GOES. Na de overwinning van vo rige week tegen Togo 1 is Swift 2 er zaterdagmiddag in Souburg in geslaagd om ook Zuidwesters 1 de eerste neder laag toe te brengen. Hierdoor is de spanning in de eerste klasse Z.K.B. niet weinig toegenomen en is nu ook Swift 2, naast Togo 1, Zuidwesters 1 en Animo 1, sterk favoriet geworden. Het duel tussen Swift 2 en Zuidwesters 1 was van uitstekend gehalte. Beide partijen wogen goed tegen elkaar op. Bij rust leidde Zuidwesters, met 21 en tot tien minuten voor het einde was de stand nog gelijk (2—2). Daarna zakte de Souburgers min of meer in elkaar. De ploeg was volkomen leeggespeeld en de Middelburgse reserves grepen de ze kans door met nog twee doelpunten de zege veilig te stellen (2—4). Nadat bij Vios 1Togo 1 de rust was inge gaan met een 16 voorsprong voor de Goesenaars keerde de spanning in de tweede helft gedeeltelijk terug door een fel Vios-offensief dat het vier doelpun ten opleverde waartegen Togo er slechts drie kon stellen. Eindstand werd 59. Tjoba 2Zeelandia 1 werd door scheidsrechter Alberts punctueel geleid. Mede hierdoor werd het een prettige, sportieve, wedstrijd waarin Tjotoa 2 steeds een achterstand moest wegwer ken. In de tweede helft bleef de stand lang 33 maar vooral door een steeds zwakker spelend Tjoba-middenvak kon het twaalftal uit Hansweert tien mi nuten voor tijd, zij het ietwat geflat teerd, de volle winst mee naar huis ne men (34). De stand in de eerste klas se is nu: Togo 1 7—12; Swift 2 7—11; Zuidwesters 1 610; Animo 1 58; Vios 1 65; Zeelandia 1 75; Elto 1 73; Tjoba 2 6—2; Top 5—0. Record aan flarden In klasse 2a ging het ongeslagen re cord van leider Ondo 1 aan flarden. Weliswaar maakte het team uit St. Lau rens t.egen het bezoekend Animo 2 het eerste doelpunt maar dit was dan ook de enigste verdienste. In de rest van de strijd faalde het op alle linies waar door Animo 2 vrij gemakkelijk met 25 kon winnen. KVL kwam thuis te gen Vedo 1 tot een goede prestatie (76). De stand in 2a: Ondo 1 610; KVL 68; Animo 2 57; Togo 2 36; AKC 43; Zuidw. 2 52; Vedo 1 6—2; Stormvogels 1 30. In 2b won, zoals te verwachten viel. Volharding van Vios 2 (6—1). Op de prestatie's van Blauw wit 1 valt weinig peil te trekken. Te gen het heus niet zo sterke de Poel kwam men niet verder dan een 44 gelijk spel. Stand in 2b: Luctor 1 5 10; Volharding 68; Olympia 1 7—7; WKV 5—6; BI. wit 1 6—6; de Poel 6—3; Vitesse 42 en Vios 2 30. In klasse 3a bleek de kracht van Animo 3 tegen Atlas (412) waardoor Animo 3 op ge lijke hoogte kwam met leider Swift 3 en de strijd om de titel zich verder zal bepalen tussen deze twee ploegen. De stand: Swift 3 510; Animo 3 510; Atlas 6—7; Ondo 3 6—5; Swift 5 44; Vedo 2 54; Vedo 3 42; Stormvogels 2 52 en Dos 55 72. In deze klasse NIEUWDORP. Ondanks het feit dat Crislandia geenzins imponeerde heeft Nieuwdorp in Heiningen een 31 nederlaag te slikken gekregen. De groenhemden waren vooral in de eerste helft slecht op dreef. De binnenspelers zorgden voor een onvoldoende wisselwerknig evenals trouwens beide kanthalfs zodat op het middenveld hiaten onstonden en in de voorste linies de operaties geen enkel effect hadden. Nieuwdorp dat met invallers- speelde voor Wisse de Kok en Rinus Dekker keek na 15 min tegen een 10 achter stand aan toen de rechtsbuiten der gastheren, De Wilre een vuurpijl af vuurde van geringe afstand die kans loos voor Traas in de touwen belandde. Daarna bleef Crislandia aandringen en Traas moest enkele malen al zijn ta lenten tonen wat hem overigens goed afging. De groen-witten wisten sporadisch een aanval op te bouwen en als deze er nog eens kwam bleef hij volkomen ongevaarlijk. In de tweede helft lukte het iets be ter bij Nieuwdorp. De Jonge de links buiten van Crislandia maakte weliswaar na 10 min. het tweede doelpunt voor zijn club toen hij van een dekkingsfout in de Nieuwdorp defensie profiteerde (2—0) maar voorlopig had de thuisclub hiermee zijn beste kruit verschoten. De Zeeuwen wisten geleidelijk de ba kens te verzetten en nadat de doelman der gastheren enkele schoten van De Jager subliem onschadelijk had ge maakt moest hij toch uiteindelijk zwich ten toen Deurloo van grote afstand een vrije schop afvuurde die in de boven hoek insloeg (21). Nieuwdorp rook toen nog de kans op een gelijk spel wat er beslist wel in zat maar niet bereikt kon worden om dat vooral de voorhoede bleef falen. Prima kansen werden om zeep ge bracht en toen uit een snelle verrassen de aanval der gastheren De Wilde in vrije positie kwam maakte deze aan al le onzekerheid een einde (31). In de resterende tijd speelde Nieuwdorp fan tasie-loos en er kwam dan ook geen verandering meer in de stand. WOLFAARTSDIJK. Voor de twee de maal in dit seizoen leed Wolfaarts dijk een nederlaag tegen AZVV II, dit maal op eigen terrein met 43. Hoe wel Wolfaartsdijk over het algemeen meer in de aanval was, toonde AZVV zich een technisch betere ploeg en was de overwinning dan ook verdiend te noemen. De thuisclub begon met een overwicht dat na tien minuten resul teerde in een doelpunt. Bii een door braak scoorde linksbuiten Steenbakker: 1—0. Kort daarna maakte AZW II uit een vrije schop de gelijkmaker: 11, maar weer wist de thuisclub de leiding te nemen toen uit een snelle aanval linksbinnen Meijaard raak schoot: 21. De vreugde was niet van lange duur omdat AZW het presteerde nog voor rust opnieuw gelijk te maken en zelfs een 23 voorsprong te nemen. Na de rust was het een duidelijk technisch overwicht van AZW II dat de doorslag gaf. Vooral het plaatsen was beter verzorgd dan bij Wolfaarts dijk. Bij een fout in de achterhoede van de gastheren was een Axelse voorwaarts er als de kippen bij om er 24 van te maken. Ongeveer een kwartier voor het einde kreeg Wolfaartsdijk een straf schop te nemen die door J. Verstelle werd benut: 34. Ondanks een fel slót offensief van Wolfaartsdijk. wist AZW II stand te houden en een kleine en werden de wedstrijden Vedo 2Vedo 3 en Swift 5Dos 55 uitgesteld. In klasse 3b verwijderden Blauw wit 2 en Togo 3 zich verder van de rest. Togo 3 won bij Luctor 2 royaal met 39 en Blauw wit 2 trok met 52 tegen Togo 4 aan het langste eind. Tjona 3 kwam tegen Zeelandia 2 tot een verrassende 410 zege en werkte zich hierdoor twee plaatsen omhoog. Uit de toon viel in deze klasse ook de 53 overwinning van Elto 2 op Vopo. Voor Elto 2 bete kende dit de eerste winst in dit seizoen. De stand in 3;b: BLwit 2 611; Togo 3 510; Vopo 56 (2 winsp. in mind.); Togo 4 34; Zeelandia 2 64; Tjoba 3 43; Luctor 2 42; Elto 2 52 en VZOD 4—0. De uitslagen bij de adsplranten: B SwiftsnelKVL 20; C: Ondo bDos 55 020; Animo cAnimo d 70; Swift vlugAtlas b 05; D: Vopo Tjoba a 25; de PoelElto E: 41; Blauw wit bVolharding 05 en Tjoba b—Togo b 40. KAPELLE. Een veel sterker Ka pelle heeft, zoals was te voorzien, ge decideerd van het bezoekende SVD ge wonnen. De uitslag spreekt bijna voor zich zelf: 61. Ondanks een licht over wicht in de beginfase van de wedstrijd van de thuisclub, namen de Driewege naren toch onverwachts in de vijfde minuut de leiding. Van der Guchte was de maker van het doelpunt dat later bleek het enige te zijn dat SVD scoor de. Voor Kapelle was deze achterstand het teken de zaken steviger aan te pak ken en in de elfde minuut .werd de ge lijkmaker geboren toen Kousenmaker een voorzet van Zegers feilloos inkopte: 1—1. Even later was het 21 toen Kodde onder de armen van de SVD-doelman scoorde. Tot de rust bleef Kapelle veel sterker maar slaagde er niet in de voorsprong te vergroten. Na de thee ging het beter en was het spelpeil van de ontmoeting ook belangrijk hoger. De thuisclub bleef het initiatief behou den en na een kwartier werd het door Kousenmaker 31. Na een half uur spelen werd het door Kousenmaker 41 en dezelfde actieve Kapelse voor waarts maakte enkele minuten daarna zijn vierde en Kapelle' s vijfde doel punt. Vlak voor het einde was het Slabbekoorn die het halve dozijn voor de gastheren volmaakte: 61. SINT MAARTENSDIJK. Smerdiek heeft zaterdag op con current Dinteloord een fraaie 32 overwinning behaald. Maar de vreugde over de zege wordt toch overschaduwd door de been breuk van middenvoor Rinus Bout. De Thoolse aanvalsleider kwam twintig minuten na het begin zo ongelukkig in botsing met de Dinteloordse doelman dat hij kreunend bleef liggen en met een scheenbeenbreuk in een Roo- de-Kruiswagen naar het zieken huis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd. Smerdiek, dat "met twee invallers start te, kreeg een Dinteloord tegenover zich dat vijf vervangers telde. Binnen vijf minuten namen de Tholenaren al de leiding door een doelpunt van rechts binnen Vroegop (10). Tot aan de twin tigste minuut bleef Smerdiek in de meerderheid. Daarna deed zich het erns tige gebeuren met Bout voor, waardoor de wedstrijd 22 minuten werd gestaakt. Toen er weer tien minuten gevoetbald waren gaf Van Driel zijn club een 20 voorsprong. Smerdiek bleef tot aan de rust aanvallend sterker. Anderhalf jaar De tweede helft was nauwelijks enke le minuten oud toen Kampman In valler voor Bont met een listig boog- balletje de stand op 30 bracht. Het doelpunt werd door de Smerdiek-suppor- ters met veel vreugde begroet. De niet MIDDELBURG. Swift blijft leiden in de 2e klasse K.N.K.B. Zuid-Holand, maar het ondervindt sterke concurrentie van Sperwers 2, dat mededinger Ons Eibernest 3 via een 61 overwinning naar het tweede plan verwees. Swift behaalde in Rotterdam een keurige 85 zege op Ons Huis, dat daardoor zijn eer ste thuisnederlaag leed. Swift behoudt een pnnt voorsprong op Sperwers 2, dat echter een wedstrijd minder gespeeld heeft. Olympiaan verloor verrassend van Actief, dat daardoor de laatste plaats overdeed aan Deetos 2. De Dordtse re serves kregen klop van Hou Stand, dat eveneens nog tot de titelkandidaten ge rekend moet worden. Tweede klasse b: Ons HuisSwift 58; Ons Eibernest 3Sperwers 2 16; Hou StandDeetos 2 53; Actief-Olym- piaan 54. Stand 2e klasse b: Swift 9 6 1 2 13 49—36 Sperwers 2 8 5 2 1 12 36—26 Hou Stand 9 5 1 3 11 42—43 Oirs Eibernest 3 8 4 1 3 9 3733 Olympiaan 7 4 0 3 8 3126 Zuiderkwartier 7 2 2 3 6 33-29 Ons Huis 8 3 0 5 6 33—44 Actief 8 2 1 5 5 36—42 Deetos 2 10 2 0 8 4 25-43 Doordat Phoenix niet speelde nam Tjoba tijdelijk de kop in de 3e klasse a, maar het geniet daarbij gezelschap van Danaïden, dat Schiedam met 102 klop. te. Tjoba zelf kwam in Den Ha3g tegen ALO niet verder dan een 77 gelijkspel, waardoor de Hagenaars gedeeltelijk re vanche namen. Gymnasten en DKC hielden aansluiting bij de kop door res- pectievelijk overwinningen op Mors- kwartier en Spartaan. Derde klasse a: ALOTjoba 77; SpartaanDKC 35; Morskwartier— Gymnasten 38; DanaidenSchiedam 10—2. meer zo jeugdige Kampman had name lijk voor een bijzondere verrassing ge zorgd. Anderhalf jaar geleden speelde hij zijn laatste voetbalwedstrijd.... Daarna werd Dinteloord sterker en de Smerdiek-achterhoede kreeg het zwaar te verduren. Na een kwartiertje strafte De Keizer een blunder in de thuis clubdefensie af en vijf minuten later verkleinde middenvoor Floor na een vlotte Brabantse aanval de achterstand tot 32. Dinteloord kreeg daarna nog enkele goede kansen, maar door slecht schieten gingen deze verloren. De gasten troffen het bovendien niet dat Smerdiek-doel- man Potter een van zijn beste wed strijden speelde. Smerdiek nog onder de indruk van het gebeuren met Bout bepaalde zich verder tot enkel ongevaar lijke uitvallen. MIDDELBURG De inleiding is be kendgemaakt voor de schoolschaakcom- petitie van de Zeeuwse Schaakbond, Zij luidt als volgt: groep 1: Gem. UTS Vlissingen, Rijkskweekschool Middel burg, Chr, HBS 2 Middelburg; groep 2: Gem. ULO Terneuzen, RHBS 1 Vlissin gen Kon. Wilhelminalyceum Oostburg, Prins Hendriklyceum Terneuzen; groep 3: Chr. ULO Zierikzee, Chr. HBS 1 Middelburg, RHBS 2 Vlissingen, RHBS 1 Middelburg, De Ruyterschool Vlissin gen, Chr. Kweekschool Middelburg, Chr. HBS 3 Middelburg. De zestallen die in deze vier enkelron- dige vierkampen op de eerste plaats eindigen, spelen een enkelrondige vier kamp om het schoolschaakkampioen- schap van Zeeland 1961-1962. Indien in de voorwedstrijden, zowel als in de finale de eerste plaats gedeeld wordt, is het aantal bordpunten beslissend. Brengt het aantal bordpunten geen beslissing, dan telt de score aan de eerste drie borden. De competitie duurt van eind november tot half februari. De kampioen krijgt het recht mee te spelen in de door de KNSB georganiseerde regionale voorwedstrijden om het schoolschaak- kampioenschap. Stand 3e klasse a: Tjoba 9 Danaiden 9 Phoenix 7 Gymnasiasten 9 DKC 9 ALO 10 Velox Morskwartier Spartaan 8 Schiedam 9 10 80—52 68—48 48—24 64—55 52—49 66—57 44—81 38—57 49—88 Zeeuwsvlaamse voetballers in de dop wonnen interlandwedstrijd GOES De toneelgroep van de af deling Goes en omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft zaterdag avond in de schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" het toneelsuk in ze ven bedrijven „De man zonder glans" opgevoerd. De inhoud van dit stuk is vrij een voudig, maar is niettemin toch aller minst vreemd aan situaties, zoals die zich in het leven van elke dag voor doen. Twee broers werken in een uitge verij. De een houdt veel van show, de ander doet zijn werk in stilte, zonder glans. De showfiguur wordt omringd met vrienden en kennissen en geniet grote achting van zijn moeder, terwijl de ander een vergeten werkezel schijnt te zijn. De leden van de toneelgroep hebben zich verdienstelijk gemaakt door dit stuk, dat door een juiste karakteruit beelding zijn eigenlijke inhoud moest krijgen, op voortreffelijke wijze op de planken te brengen. De regie heeft aan deze karakteruitbeelding kennelijk veel aandacht geschonken en de spelers heb ben op de juiste wijze gereageerd. Het publiek toonde zich terecht dank baar voor het gebodene. GOES. Onder voorzitterschap van de heer J. Jonkheer uit Yerseke verga derde de afdeling Zuid-Beveland en om streken van de Prot. Chr. Onderwij zersvereniging. De heer J. Turkstra. leraar aan de Chr. kweekschool te Middelburg, hield een referaat over „Observatie van leer lingen". Het is moeilijk, aldus s-preker, om zo objectief mogelijk te observeren, omdat de mens geneigd is onbewust de obser vatie in een interpretatie, beoordeling, om te zetten. Daarom is het nodig alle mogelijke vooronderstellingen en ver wachtingen uit te sluiten en onbevoor oordeeld af te wachten, welke situaties zich voordoen en welke verschijnselen men opmerkt. Het is voor ouders en onderwijzers bijzonder moeilijk deze afwachtende, z.g.n. psychologische houding aan te ne men. Opvoeders zijn namelijk steeds weer geneigd in te grijpen. Toch is de afwachtende houding nodig om het kind zo goed mogelijk te leren kennen en daarna zo goed mogelijk te kunnen op voeden. Bij het observeren is het nodig op een aantal punten te letten, o.a. ui terlijke manifestaties, houding en tempo tijdens het werk, prestaties, gedrag enz. Al deze punten werden toegelicht met voorbeelden uit de schoolpraktijk. Wie deze gegevens vastlegt volgens een of andere methode kan door de zo in de loop der jaren verzamelde gegevens een betere inlichtingenbron gebruiken bijv. voor schoolarts, schoolpsycholoog, vervolgschool en niet te vergeten voor de ouders, dan zij, die afgaan op een vage indruk, rapport, cijfers e.d. Bovendien, en daar gaat het uiteinde lijk om, aldus spreker, is het kind bij dit alles ten zeerste gebaat. NIEUWLAND. De muziekvereni- ging „Oefening Na Den Arbeid" gaf twee uitvoeringen in Café „De Roode Leeuw". De voorzitter van de muziek vereniging, de heer Joh. Joosse heette alle aanwezigen van harte welkom, speciaal de voorzitter burgemeester F. S. K. Graaf van Randwijck en de ver tegenwoordigers van de muziekvereni gingen uit Arnemuiden en Ritthem. Hij deelde mede, dat het muziekkorps is uitgebreid met een tamboercorps, het geen onder leiding staat van de heer Flc asse welk corps een nummertje weggaf van haar kunnen. Onder leiding van directeur J. Me- liefste werd daarna het muziekprogram ma voor het voetlicht gebracht Dit bestond uit: „Lynwood", mars; „Three songs without words"; „Militairy Po lonaise"; „Chante Manon", wals; „Les chênes du plateau" en „Punjaub", mars. Het muziekcorps viel een harte lijk applaus ten deel. Na afloop van dit muzikale gedeelte werd de heer A. Knuijt gehuldigd voor zijn 25-jarig ju bileum als muzikant en werd hij toe gesproken door de burgemeester en werd hem door deze het zilveren insig ne op de borst gespeld. BERGEN op ZOOM. —-De eerste luitenant vlieger Ed. Van Bree uit Hoogerheide, lid van de Kon. Lucht macht zweefvliegclub Woensdrecht, heeft het derde gedeelte van de diaman ten zweefviiegbrevet veroverd. Dit is de hoogste trap die een zweefvlieger kan bereiken. De heer Van Bree is de tweede Nederlander die dit brevet heeft gehaald. Enkele jaren geleden werd de ze onderscheiding binnengehaald door drs. Willem Toutenhoofd. Het laatste gedeelte van het brevet bestond uit een hoogtewinstvlucht, die de heer van Bree afgelopen week in Innsbruck (Oostenrijk) maakte. Eigenlijk heb ik twee van die hoogte- winstvluchten gemaakt, zo vertelde de heer van Bree zaterdagavond, toen hij thuis was gekomen uit Oostenrijk. Met beide vluchten kwam hij boven de 5000 meter. De beide andere onderdelen van het brevet bestonden uit een afstandvlucht en een doelvlucht. De eerste maakte hij vanuit Teriet naar Deauville, ten zui den van Le Havre tijdens de laatste Ne derlandse kampioenschappen in 1961 en de doelvlucht maakte hij ook vanut Teriet in 1960. De heer van Bree vertelde nog dat hij reeds op veertienjarige leeftijd vloog, toen hij lid werd van de Brun- sumse zweefvliegclub. Avond CJV Westkapelle WESTKAPELLE. In het Vereni gingsgebouw der Hervormde Kerk hield de CJV haar jaarlijkse feestavond. Na een openingswoord van voorzitter K. Minderhoud, die een korte inleiding hield naar aanleiding van psalm 89, werd het jaaroverzicht behandeld. Het programma werd verder gevuld door een muziekband, een landenspel, een verloting en de opvoering van de klucht in twee bedrijven „Henkie". KAPELLE. -— In eCn zeer druk be zochte vergadering van de afdeling Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving van de N.F.O. heeft de Zeeuwse rijkstuinbouw- consulent ir. J. J. van Hennik gespro ken over de ontwikkeling van de fruit teelt in Zeeland in het algemeen en in het gebied Kapelle in het bijzonder. Daarbij heeft hij speciaal stil gestaan bij de grote expansie, die de fruitteelt in Zeeland op het ogenblik doormaakt en bij de problemen van het oude fruiG gebied Kapelle. De leiding van deze bijeenkomst be rustte bij de heer P. v. d. Have, die in zijn openingswoord wees op de gunstige resultaten met de fruitteelt in dit jaar en het gelukkige feit dat de veiling in Kapelle-Biezelinge juist dezer dagen het record omzetbedrag van tien miljoen gulden bereikte. Hoe groot de belangstelling voor de fruitteelt in Zeeland is toonde ir. Van Hennik o.m. aan met de mededeling dat er de laatste twee jaar voor een opper vlakte van 1000 ha. bodemkartering is aangevraagd. Deze oppervlakte is be stemd voor fruitteelt en dat bij een be staand fruitareaal in het ambtsgebied van ir. Van Hennik van 5000 ha. Vooral de akkerbouwers vertonen gro te belangstelling voor de teelt van ap pels en peren en het eind van deze ont wikkeling is nog lang niet in zicht. Door middel van tal van graftaken toonde ir. Van Hennik aan dat het ook wel goed zit met de fruitteelt in Zee land, want de gemiddelde prijs van ap pels ligt gedurende de laatste tien jaar ongeveer vijf cent per kg. hoger dan de landelijke middenprijs en voor peren is het verschil zelfs acht tot negen cent per kg in het voordeel van Zeeland. Dat komt vooral door de betere kwaliteit en het feit dat het moderne bedrijf hier een dominerende plaats inneemt. Frap- GOES Het Provinciaal Comité van A.R.-kiesverenigingen heeft in een zaterdag gehouden vergadering een de finitief advies opgemaakt voor de kan didatenlijst ter verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zeeland. Deze lijst zal aan alle kiesverenigin gen in de provincie worden toegezonden, waarna de kiesverenigingen zich zullen •moeten beraden over de volgorde. Ook is het mogelijk namen te laten verval len en andere namen op de lijst te plaatsen. Ongeveer midden januari zal, nadat alle kiesverenigingen hun lijsten hebben ingezonden, de definitieve kandidaten, lijst worden vastgesteld. Op de advieslijst van het Provinciaal comité komen de namen van de hui dige statenleden A. Schout eri C. de Put ter niet voor. Zij hebben namelijk me degedeeld, i.v.m. met hun leeftijd, niet voor herverkiezing in aanmerking te willen komen. GOES. Met veel zwier en charme Brachten in het „Schuttershof" een veertigtal jongens en meisjes van de Goese kinder-operettevereniging de operette „De bloemenfee en de Prin ses" voor het voetlicht. Voorzitter Parmentier dankte in zijn openingswoord de dameswerkgroep van de vereniging voor zijn inspanningen bij het instuderen van deze operette, waarvan de regie in handen was van mevrouw A. de Reus-Geschiere. Voor de laatste maal was de muzikale leiding van deze operette in handen van Jan Kousemaker, die daarbij geassisteerd werd door zijn dochter Ria. DOMBURG. Ongeveer vijftig gere formeerde jongeren uit Vlissingen die de instuifavond die eens in de maand in het jeugdgebouw naast de gerefor meerde kerk wordt gehouden bezoeken waren het afgelopen weekend op de jeugdherberg Nieuw Walcheren in Dom burg. De leiding van dit ontspannings weekend was in handen van de heer E. Verdam. Zaterdagavond werd er ge volksdanst terwijl ook allerlei spelen werden gedaan. Zondagmorgen werd een kerkdienst in de gereformeerde kerk bij gewoond waarin ds. F. L. van der Bom voorging. Zondagmiddag werd onder lei ding van mej. M. Jobse in de jeugdher berg een kampdienst gehouden. De ge reformeerde jongeren kunnen terugzien op een geslaagd weekend. TT AAMSTEDE. Ze komen weer aan rijden: de traetoren met hun aanhangwa gens, afgeladen met gladiolenbollen die in de grote bollenschuren van de fa. Joh. A. van Waveren hun reiniging zullen ondergaan. Ze worden gedroogd, door nijvere vrouwenhanden schoongemaakt, geteld en verzonden. Voordat het echter zo ver is, komt er heel wat kijken in deze behaaglijk warme ST. NIKLAAS. Een elftal van het gebouwen. De werkzaamhe- Jansenius Lyceum in Hulst bracht een bezoek aan de Belgische plaats St. Ni klaas voor het spelen van een „inter land-voetbalwedstrijd". In het elftal van Hulst speelden ook een aantal Axelse junioren mee. De wedstrijd eindigde in een 41 overwinning voor het elftal uit Hulst. De doelpunten kwamen van de voet van Peter Deij, Frits Verstraten en Jos Geraerds(2). Twee eerstgenoem- den zijn lid van de v.v. „Axel" en de laatste is lid van v.v. „Koewacht". De vorige week gehouden bazar voor het uniformfonds van het tamboer- en pijperkorps Jonge Kracht te Bieze verdiende zege uit het vuur te slepen. 1 llnge heeft opgebracht 1128,52. den beginnen reeds op het land, waar de bouwers hun opgeplante bollen goed bij houden met het verwijderen van onkruid, opdat de bol zo goed mogelijk de groei- produeten uit de grond in de vorm van kunstmest op kan nemen. Onkruid neemt zeer veel voedingsstoffen uit_ de grond weg die de bol juist moet opnemen om zijn baas een zo goed mogelijk resul taat te waarborgen. Ook -het voortijdig wegnemen van de bloem moet zorgvu'dig gc- Als in het najaar de tijd aanbreekt om de bollen te rooien, moet ook hier weer de uiterste zorg aan deze werkzaamheden wor den besteed, omdat de bol len heel uit de grond moe ten komen en niet half ka pot. Veel fouten worden nu nog steeds gemaakt door het lof van de gladiolen te sprei den en dan onder te ploegen, dus als een soort groenbe- mesting. Dit is volkomen fout, want ziektekiemen die in dit lof verborgen zitten blijven onder de grond zit ten om het volgend jaar hun verderfelijke invloed op het jonge plantgoed uit te stor ten, waardoor voor de eige naars om onverklaarbare re denen de bollen ziek zijn of worden. Om de gladiolenknollen (in tegenstelling tot de tulp Is de gladiool een knol, een tulp noemt men een -bol) van hun oude huid, die soms vol zit met kralen, te ontdoen is een gemêleerd gezelschap aanwezig, be staande uit een aantal huis vrouwen, teenagers en zee lieden, terwijl ook een tand arts-assistente haar krach ten in de gladiolen heeft ge stoken. Het werk is aange nomen, dus wie het meeste werk levert, krijgt ook het meeste uitbetaald. Naast de schoonmaaktafels is er een afdeling waar absolute stil te heerst, want hier worden de knollen geteld. Iedere mand of kist -bevat nl. een zeker aantal knollen. Na de telling worden de manden twee hoog opgesta peld totdat een grote vracht auto verschijnt om ze op te laden. Na gelabeld en ge keurd te zijn door leden van de Plantenziektekundige Dienst gaan ze de deur uit. „Het is de bedoeling om elke week een half miljoen knollen te ver-spreiden", zei een der firmanten, de heer Joh. v. Waveren ons. Hij deelde mee dat de grotere maten naar Amerika en West-Duitsland geëxporteerd worden, terwijl de kleinere maten naar de Zuidelijke landen, o.a. Frankrijk, Grie kenland, Israël en Zuid-Afri- ka gaan. Vooral de export op Israël is het laatste jaar enorm toegenomen. Van Haamstede gaan de gladio len dan in kisten, dus niet in manden, naar Israël. De gladiolenteelt op gehou wen Duiveland neemt een grote vlucht. De in aantal toenemende drogerijen be wijzen dit wel. De teelt heeft zich verplaatst van de zandgronden naar de meer vochthoudende gronden, ver der het eiland in. In Noord- Holland neemt de teelt pant was ook hetgeen ir. Van- Hennik meedeelde over de toename van de ar- beidsproduktiviteit in de Zeeuwse fruit teelt. In 1939 werd er op het goed ge leide bedrijf in Zeeland gemiddeld ne gen kg. fruit per manuur geproduceerd. Op het ogenblik is dat 26 kg. per man uur, een produktietoename waarop me nige industrie jaloers zou zijn. Zeer uitvoerig is ir. Van Hennik inge gaan op de problemen rond het oude fruitgebied Kapelle, zulks mede naar aanleiding van het rapport van de afde ling Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij waarin o.m. wordt gezegd dat het gebied Kapelle- Biezelinge tot de Nederlandse fruitge- bieden behoort, die als geheel gezien verouderd zijn en onrendabel dreigt te worden. Op voorzichtige maar toch niet mis te verstane wijze heeft ir. Van Hennik op deze avond gewezen op de gevaren die de fruitkwekers in dit gebied in de toe komst bedreigen. Het knelpunt van deze streek noem de hij de bedrijfsgrootte en de verka veling. Hij voerde een sterk pleidooi om te komen tot een gesprek over de ze dingen opdat in de toekomst de mensen in Kapelle-Biezelinge die met de fruitteelt hebben te maken niet plotseling tot de ontdekking zullen ko men dat ze niet meer mee kunnen. Persoonlijk dacht de rijkstuinbouwcon- sulent in de richting van het komen tot het beschikking krijgen over grond voor Kapelse fruitkwekers die dan hun be staand bedrijf zouden moeten ingeven voor sanering. Overigens zei spr. ook dat dit een bijzonder moeilijk vraagstuk is dat zeker niet in enkele jaren zal zijn opgelost en bij de drukke bespreking die hierop volgde, bleek ook zeer duidelijk dat men voorlopig nog niet veel zag in deze mogelijkheid. Over het rooien van verouderde boom gaarden in Kapelle-Biezelinge was ir. Van Hennik zeer tevreden want de laat ste jaren zijn er gemiddeld 75 ha. per jaar gerooid. Hij vroeg de telers hiermede door te gaan en verder wees hij nog eens na drukkelijk op het belang van de klein- fruitteelt voor dit gebied. Nadat ir. Van Hennik gesproken had over het onderstammen vraagstuk in de fruitteelt wijdde hij nog enkele gedach ten aan het rassenvraagstuk waarbij hij o.m. opmerkte dat de Golden Delicious nog altijd het meest belovende appelras is van het Nederlandse assortiment en waarbij hij ook wees op de teleurstellin gen die met de Cox's worden behaald, vooral ten aanzien van het financiële ge deelte. THOLEN. Voor het kantongerecht te Tholen heeft de Officier, van justitie, Mr. J. E. Andreae uit Middelburg een zaak behandeld die straks, als de kan tonrechter van Zierikzee hierin schrif telijk vonnis heeft gewezen, voor de ge meente St. Annaland principiële gevol gen zal hebben. De heer N. Burggraaf, eigenaar van hotel De gouden Leeuw Je St. Anna land, had op zondag 21 mei j.l. (eerste Pinksterdag) een groep Duitse voetbal lers in zijn cafe toegelaten, hetgeen bij politieverordening van de gemeente niet toegelaten is. De voetballers hadden bovendien verversingen gebruikt. De heer Burggraaf moest zich verantwoor den voor het kantongerecht te Tholen. De gemeentelijke verordening die hij overtreden had werd volgens de notu len aanvaard in een raadsvergadering die in 1934 werd gehouden. De hotelhouder haalde enkele arres ten aan van soortgelijke rechtszaken die in andere Nederlandse steden Wa ren behandeld. Hij verklaarde voorts dat zijn zaak het karakter heeft van een ontspanningslokaal. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op dat hier in strijd was gehandeld met de zondagswet en hij vond dat het niet aanging dat gemeen tebesturen ten aanzien van de vormen van ontspanning zulke verstrekkende gebodsbepalingen opleggen. De totale sluiting van cafe's op zondagen behoort tot de onmogelijkheden - zo zei hij. De officier van justitie stelde daarna de kantonrechter voor dat hij de poli tieverordening onverbindend zou verkla ren en de verdachte zou vrijspreken. De kantonrechter zal hierover bin nen veertien dagen in een extra zitting (op 1 dec. te Zierikzee) schriftelijk von nis wijzen. steeds meer af, omdat men daar de cultuurzorgen steeds meer is gaan verwaarlozen, waardoor grote streken ziek zijn. Hier is ook dit jaar de teelt weer lonend, doch die genen die goed beseffen dat de gladiool een knol is die 100 pet zorg nodig heeft, kunnen him inkomsten nog meer verhogen. De vermeer dering van de gladiool speelt zich af in 3 jaar, terwijl dit proces bij de tulp wel 6, soms 7 jaren duurt. De gla diool is dan ook na 10 a 12 jaar versleten. De bloem gaat dan degenereren, waar door ze haar oorspronkelijke kleur verliest en waardeloos is geworden. De gladiool met de rode kleurschakerin gen is het meest gevraagd. De fa. Van Waveren ver meerdert zelf door kruising geen gladiolen. Tot half december wordt er hard doorgewerkt aan de gladiolen. Elke dag worden overuren gemaakt tot des avonds 9 uur, om toch iedere week maar dat half miljoen gladiolen de deur uit te krij gen. Dit heeft tot gevolg dat velen een extra boterham verdienen in een teelt, die langzamerhand de vroegere bloeiende tulpenteelt gaat vervangen. TERNEUZEN. In de bovenzaal van hotel Pays-Bas te Terneuzen wordt van 22 tot 25 november een vogelten toonstelling gehouden waarbij ditmaal een stand van de Stichting Natuur en Jeugd te Den Haag en de Jeugdnatuur- wacht is ondergebracht. In deze stand wordt door middel van fotomateriaal van de aktiviteiten van de jeugdnatuur- wacht in den lande, en in het bijzonder in Terneuzen, een waardig overzicht verkregen. De tentoonstelling is geopend woensdag van 14 tot 22 uur, donderdag en vrijdag van 13 tot 22 uur en zater dag van 9 tot 22 uur. De Zeeuwse collecte heeft in Hein- kenszand 440,55 opgebracht. GOES In de zaterdag gehouden vergadering van de ring Zeeland van Christelijke zangverenigingen is beslo ten in 1962 een concours te houden te St. Annaland of In Midden-Zeeland. Als juryleden zullen de heren Wolf en Brakman worden gevraagd. Bij de be stuursverkiezing werd de heer C. Juys- soon herkozen. In plaats van de heer D. C. Dijkman, die wegens vertrek niet herkiesbaar was, werd in het bestuur gekozen mej. Koster uit Kamperland. De heer J. J. Gunst uit St.-Annaland zal de plaats innemen van de heer J. Electronische muziek MIDDELBURG. Voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap hield ir. R. Vermeulen, verbonden aan de Studio Elektronische Muziek te Utrecht, in het Schuttershof te Middelburg een voor dracht over „Elektronische muziek". Spreker betoogde, dat de naam niet juist is, want elektronische muizek heeft evenveel of even weinig te maken met elektronica als de radio of televisie. Daarentegen is zij nauw verbonden met de magnetische band. Door de een voudige wijze waarop men tegenwoor dig een geluid op een band-recorder kan registreren en weer afspelen, is het voor de musicus niet alleen moge lijk, maar ook aantrekkelijk geworden met de geluiden zelf te spelen; deze te „monteren" zoals een cineast zijn film beelden monteert, te transponeren en te transformeren, samen te voegen en te splitsen, te versterken en te verzwak ken. Enkele van die effecten die hier mede te verkrijgen zijn, werden voor de pauze gedemonstreerd. Na de pauze werden fragmenten van elektronische composities gespeeld o.a. Capriccio van Badings. Aan het eind van zijn interes sante lezing, beantwoordde ir. Vermeu len nog enkele vragen. Bestuurder reed door BERGEN OP ZOOM. Vrijdagmid- dag stond de bakker J. S. uit Bergen op Zoom in de Pastoor Lanvrietstraat te bedienen toen plotseling zijn bakfiets door een passerende vrachtauto werd aangereden. De bakfiets werd van ach teren door de vrachtauto aangereden, waarna de bestuurder zich zonder om de gevolgen te bekommeren is doorge reden. De verkeerspolitie speurt naar de tot nog toe onbekende bestuurder. De datum van de feestavond die de v.v. „Kloetinge',' zal houden in ver band met haar zesde lustrum is be paald op 9 december. Tot ouderling der Herv. gemeente te Kloetinge is gekozen de heer W. Ruissen en herkozen J. Sinke en J. A. Tielkemeijer. Tot diakenen J. A. Bruin- ooge en A. C. Verrijzer. Tot ouderling kerkvoogd B. M. van Nieuwenhuyze en herkozen S. Duvekot. Bij de verkiezing voor notabelen van de Herv. gemeente inKapelle zijn gekozen de heren L. van Wel en C. L. Duininck. De Herv. mannenvereniging in Ka pelle begon weer met haar maandelijk se vergaderingen. Er was een goede opkomst. Voorzitter I. J. de Groote hield een bijbelinleiding over Marcus 13:1-13 met als onderwerp „De kerk in de branding" terwijl na de pauze de heer M. Allewijn uit Goes sprak over „Kinderen in de kerk". De N.C.V.B. in Heinkenszand kwam bijeen onder leiding van mevr W Amesz-Franken. Na een korte medita tie hield mevr. Amesz een korte inlei ding over de kerkdienst. Dit onderwerp werd daarna in discussiegroepen be handeld. Na de pauze vertoonde ds. C. J. Amesz een filmstrook over Maarten Luther. De mannenvereniging In Dienst der Kerk te Heinkenszand hield een ver- gadering onder leiding van ds. C. J. Amesz. Gesproken werd over de We reldraad van Kerken, die thans in New Delhi vergadert. De afdeling Wolfaartsdijk van de N.C.V.B. hield een vergadering o.l.v. mevr. H. A. van Liere-Hoek in de kleu terschool. Spreker was de heer H. van Elven, hoofd van de chr. ulo-school in Wissenkerke over het onderwerp: „Het voorbeeld in de opvoeding". J. van Dijke, die eveneens is vertrok ken. Mej. M. de Bruine te Schoondijke completeert voorts het bestuur, omdat de heer De Smet wegens vertrek even eens heeft moeten bedanken. In deze vergadering kreeg het ring- bestuur waardering te horen voor de wijze, waarop het zich van zijn taak kwijt. HAAMSTEDE. In hotel „Bom" in Haamstede vond gistermiddag de eind- les van de fruitteelt-vakschool voor Schouwen-Duiveland tijdens een feeste lijke bijeenkomst plaats. Na het ope ningswoord van voorzitter D. A. M. de Bruin gaf de heer C. de Wilde uit Goes, leraar in algemene dienst, in gro te trekken een overzicht van de kur- sus, die ruim anderhalf uur duurt. Drie leerlingen hielden een inleiding over een onderwerp met betrekking tot de tuinbouw. Ir. J. J. van Hinnek, rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, reikte aan de achttien pas-geslaagden met een harte lijk woord de diploma's uit, waarbij hij de nadruk legde op het feit dat er in de fruitteelt in Zeeland een toene mende stroom van gegadigden valt waar te nemen. Na de uitreiking, waarbij de drie beste leerlingen van de kursus J. van de Putte, J. J. Hanssen en C. Lands man, een boekenbon ontvingen, voer den het woord: de heren J. Steur, voorzitter van de vereniging tot be vordering van tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland, J. C. de Feiter namens de vereniging van oud-leerlin gen, J. P. C. Boot, voorzitter N. F. O. op Schouwen, L. Hak, hoofd van de tuinbouwschool en namens het gemeen tebestuur van Wester-Schouwen de heer P. L. Vis. De leraren kregen als aandenken door de leerlingen van de kursus een boekenbon uitgereikt. Voor de kursus slaagden de volgende he ren: A. Kapelle te Haamstede, P. Flik- weert, Nieuwerkerk; W. de Glopper, Burgh; J. van Maarten, Nieuwerkerk; J. J. Hans sen, Haamstede; G. Koolman, Renesse; C. Landsman, Haamstede; J. Hardon, Haam stede; J. M. van Langeraad, Kerkwerve; A. van Leersten, Zonnemaire; J. Lege- mate, Zierikzee; M. Otte, Oosterland; C. van Poppering, Nieuwerkerk; J. van Putte, Nieuwerkerk; J. Sehouls, Zierik zee; Az. Slager en C. van Wessen te Haamstede. BRUINISSE. Wegens personeelsge brek bij de R.T.M. komt het voor dat het s.s. Minister C. Lely, die de dienst op Numansdorp onderhoudt niet varen kan. Eventuele passagiers worden per auto naar Willemstad gebracht, waar wordt overgestoken naa? Numansdorp haven. De passagiers missen dus het vaartochtje over de Zeeuwsche Stromen maar komen op tijd te Numansdorpha- ven aan om daar met de bus naar Rot terdam te gaan. Op 1 december zal de rechtstreekse autobusverbinding Zijpe— Rotterdam weer in werking treden, waarbij dan ook de tocht door de Hoek se Waard vervalt. Voor het verkrijgen van het kruide niersdiploma, slaagde in Bergen op Zoom mevr. G. N. Kloet-Deurloo te Burgrh. BERGEN OP ZOOM, 20 nov. Rode kool 611; witte kool 5—9; kas spinazie "86 89; spruiten 30132; waspeen 11—50r sa- voye kool 8—13; prei 11—24; andijvie 10—11; glas andijvie 29—64; boerenkool 6—13; bloemkool 43102; witlof 6377; breekpeen 1215; uien 6—9; glas sla 8—13; Goudrei- netten 3558; Z. Ermgard 2545; Comtesse 1640; Jonathan 35—60; Lombart Calville 40 —56; Saint Remy 32—36. GOES. 20 nov. Groenten: bloemkool per stuk a2 63, bl 4652, afw 1740, knolselderij 11—13 per kg: witlof al 60—61, a2 60—73, h2 64, afw 50, spruiten al 46, a2 3846. 27—29, afw 1625. groene sav. kool 18— 16. rode kool 13—14. witte kool 12—13, boe renkool 10—15 andiivie 1 1521, 2 7—30, prei 1 15—16, 2 14, uien 1016. peen 28^—29, bintjes afw 7 COLT JNSPL A AT20 nover. Export gar nalen 2833 kg 87—173, schar 20 kg, wijting 66 kg, bot 204 kg, tong 15 kg rog 8 kg, kabeljauw 25 kg, zalm 1 kg, onges. vis 22 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4