Antwerpse „Zeeland week" had gunstige resultaten Stichting Zeeland wil een Zeeuws hulpverleningslonds Rijkspolitie ving in de polders vijf stropers R.k.-kleuterscliool zal even moeten wachten Gemeenteraad Middelburg Half miljoen voor riolering op begroting 62 van Yerseke Opbrengst Zeeuwse collecte dit jaar ruim 23000 gulden ORDERS VOOR SOMMIGE BEDRIJVEN TE GROOT Grand Bazar wil verkoop Zeeuwse producten stimuleren Raad achter B. en W. Flakkeese Gemeenschap ontstemt over houding van Rotterdam C.H.U. sprak over gemeentebeleid BRIEF AAN COLLEGE VAN B. EN .W. Industrieën maken bezwaar tegen automatische lichten stationsbrug Bedrag Rampenfonds verbouw o J. school Jonge-gezinnenavond in Burgh Geen zwaar debuut voor burgemeester Drijber Bevoegdheid Nieuwe straatnamen Lang niet alle bedrijven reageerden Schip gelicht in Terneuzen Aanbesteding Kindervertellingen jeugdbibliotheek Lustrum E.H.B.O. „,Dam-lichters" in nachtelij k Axel Bouwwerk Vrij Evang. conferentie in Wemeldinge Verkiezing notabelen Orgelconcert door Piet van Egmond Uit de kerken Dinsdag 21 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDELBURG. Hoewel van verschillende zijden op de Zee land week in Antwerpen critiek is geleverd, heeft de manifestatie toch niet direct windeieren ge legd. Moge de uitvoering dan veel te wensen hebben overge laten, de resultaten zijn van dien aard dat men zakelijk gezien van een succes kan spreken. In de feestzaal aan de Meir te Antwer pen hebben in totaal 32 exposan ten gestaan uit het Zeeuwse mid den- en kleinbedrijf. Op een na hebben al deze bedrijven orders gekregen als direct gevolg van de expositie. De enige uitzonde ring was een schoenfabrikant uit Zeeuwsch Vlaanderen. De Zeeuw se schoenen hebben onze zuider buren kennelijk niet aangespro ken. Een tweede positief resul taat van de Zeelandweek zal waarschijnlijk het volgend jaar geboekt worden. De Grand Ba zar, de grootste „supermarkt" van Antwerpen heeft nl. aange boden een week van Zeeuwse pro ducten te organiseren. Slaagt deze actie, dan zullen de acht tien filialen van dit bedrijf, die over heel België verspreid zijn, eveneens het Zeeuwse product met enig vlagvertoon op de markt brengen. De vraag is al leen of het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf aan orders van een dergelijke omvang zal kunnen voldoen. Het was de Rijksmiddenstandconsu- lent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, die deze feiten op een persconferentie gistermiddag naar voren bracht. De re sultaten van de Zeelandweek zijn rond uit bevredigend te noemen, hoewel na tuurlijk niet over de gehele linie het zelfde succes werd geboekt. Uitbreiding Een bedrijf is er dat, als gevolg vin de orders die tijdens de week werden geplaatst, thans tot uitbreiding zal moe- ten overgaan. Een andere zaak, een pro ducent van bier, heeft orders van een dergelijke omvang gehad dat niet aan de vraag kon worden voldaan. De Zeelandweek heeft zoals be kend enige kritiek uitgelokt. Met name het Zeeuwsch Dagblad en het reclame tijdschrift Ariadne maakten enige critische aantekeningen. Schrij- vnnde over de expositie maakte het tijdschrift de opmerking dat hier de triomph van het dillettantisme te bezichtigen was. Het comité heeft de ze kritiek niet van de hand gewezen. Inderdaad geeft men toe dat aan de uitvoering veel heeft ontbroken, maar MIDDELBURG. De Middelburgse raad heeft zich gistermiddag zonder noemenswaardig kommentaar akkoord verklaard met de volgende voorstellen van B. en W.: krediet van 1000 gulden voor de aanschaf van een bandrecorder met vier microfoons; medewerking aan terreinafsluiting 01menlaan:scholen; me dewerking aanschaf leermiddelen cnr. school aan 't Zand; medewerking aan schaf kast voor school Geref. Gemeente aan de Verwerijstraat; beschikbaarstel ling achtste lokaal t.b.v. Geref. ulo Nieuwe haven; beschikbaarstelling lo kaal t.b.v. Geref. lagere school Stro- menwijk; instelling ouderraad kleuter onderwijs: kredietverlening van 42.000 gulden voor de bouw van een derde lo kaal Chr. kleuterschool Arnelaan; be noeming ds. H. A. van Herwaarden te Middelburg tot leraar bijbelkennis en cultuurgeschiedenis van het Christen dom aan het gymnasium; intrekking besluit tot opschorting ontslag hoofd openbare lagere school c; krediet van 2600 gulden voor onderhoudswerk ambts woning burgemeester; aanbieding ge schenk ter gelegenheid van opening nieuwe kazerne COAK; medewerlung inrichtingskosten administratiekantoor voor school Herv. gemeente Zuidsingel; beschikbaarstelling extra krediet van 960 ten behoeve van het tekenonder wijs aan het gymnasium; medewerking inrichtingskosten administratiekantoor Ver. Chr. school 't Zand; wijziging pre- cario- en retributie verordening 1960; krediet 50.000 gulden voor restauratie pand Dam 34; krediet 5.500 voor aan schaf uniformjassen brandweerperso neel. Van 27 november tot en met 5 de cember houdt de Thoolse winkeliersver eniging te Tholen een st. Nicolaasaktie, waarvoor aardige prijzen beschikbaar worden gesteld. De netto opbrengst is bestemd voor het instrumentenfonds van de Kon. Harmonie „Concordia". Voor de jeugd is er een etalagewedstrijd met veel cijfers en letters. zo zei de heer Korstanje in dit verband moeten wel twee dingen ge zegd worderi. In de eerste plaats liet het enthousiasme van de exposanten wel eens te wensen over en voorts heeft het comité de technische uitvoe ring gedelegeerd aan een deskundige uit Den Haag die veel ervaring had met de Utrechtse Jaarbeurs. Het co mité zelf kan dus een deel van de ver antwoordelijkheid uitdrukkelijk en op goede gronden afschuiven. De resultaten van de Zeelandweek zijn niettemin van belang. Direct na de expositie heeft men van de stad Brussel en aanbod gehad om een soortgelijke manifestatie in de hoofdstad te herha len. Op dat aanbod is men toen niet in gegaan. Een tweede aanbod kwam van de Grand Bazar te Antwerpen. Dit kilossa- le warenhuis wil een week van Zeeuw se producten organiseren. Ter introduc tie zal men dan vooraf een publiciteits- avond houden waarop publiciteitsverte- genwoordigers uit de gehele provincie Antwerpen uitgenodigd zullen worden. Mocht dit evenement slagen dan wil de Grand Bazar een regelmatig afnemer van het Zeeuwse product worden en ook de achttien dochterondernemingen in schakelen. Voorhands zou men echter vooral het oog hebben op de voedings branche. Minder eetbaar De .Grand Bazar" stelt zich voor die Zeeuwse week in september 1962 te hou den waarbij dus ook de vis- en fruitpro ducten aan de man gebracht kunnen worden. De veertig etalages van het wa renhuis zouden gedurende de week ge heel afgestemd worden op het Zeeuwse product. Men denkt hierbij trouwens ook aan minder „eetbare producten", zoals een etalage van de Zeeuwse V.V.V. en b.v. een etalage met een complete Zeeuwse hoerenkamer. Een dergelijke verkooppolitiek voert de „Grand Bazar" overigens niet voor het eerst. Het warenhuis heeft in „soort gelijke" acties al eens specifiek Zwitser se en Italiaanse producten op de Bel gische markt gebracht. En met opmerke lijk resultaat. Voor het Zeeuwse be drijfsleven liggen hier dus mogelijkhe den voor niet onaanzienlijke orders. De vrees is echter niet denkbeeldig dat de huidige schaarste op de arbeidsmarkt bij orders van enige omvang reeds spoe dig moeilijkheden zal opleveren. In Gent? De heer Korstanje merkte tot slot nog op dat hij opdracht had gekregen om de mogelijkheden te onderzoeken of een herhaling van de Zeeland week in Gent te reali seren zou zijn. CHR. MIDDENSTAND Saneringsplan in raad VLISSINGEN „B. en W. van Vlis singen hebben ons toegezegd het hui dige saneringsplan wat betreft de eer ste fase te aanvaarden, en het voorstel voor januari 1961 in de raad te bren gen", vermeldde de heer Joh. P. Ven- tevogel, voorzitter tijdens de vergade ring van de christelijke middenstands bond Vlissingen, die gisteravond in het Strandhotel werd gehouden. „Het zou dan de wens van B. en W. zijn fase een en twee tegelijkertijd uit te voe ren, maar na 12 juni 1961 waarop wij met de raad een bespreking voerden over „de tweede fase" in het pian, heb ben wij hierover niets meer gehoord, zodat het onwaarschijnlijk is dat alle raadstukken met betrekking tot de duistere tweede fase voor 15 december wanneer de raad vergadert, klaar zul len zijn. Maar wat betreft de eerste fase van de sanering gaan wij de goede richting in", aldus voorzitter Vente vogel. Tijdens deze bijeenkomst hield mr. M. G. van der Kaa een lezing over zijn studiereis naar Amerika voor de mid denstandsorganisaties. Mr. Van der Kaa vertelde aan de hand een aantal kleurendia's over zijn indrukken van de Amerikaanse middenstand in de winkelcentra aan de rand der grote steden na een algemene inleiding, die de Vlissingse middenstanders onge twijfeld heeft weten te boeien. 's HEER ARENDSKERKE. De plaatselijke afdeling van de Christelijk Historische Unie hield een algemene ledenvergadering in de landbouwschool. De voorzitter van de afdeling, de heer C. Philipse hield na een openingswoord een korte overdenking naar aanleiding van de huidige situatie in de wereld. De heer Philipse deed vervolgens een beroep op de leden izch in te zetten voor de landelijke ledenwerfaktie. Het bleek noodzakelijk dat de kasmiddelen van de vereniging versterkt worden, want de contributie is over het alge meen lager dan de verplichte afdrach ten. Een bestuursvoorstel töt contribu tie-verhoging werd in uitzicht gesteld. De voorzitter gaf een toelichting op de gewijzigde methode van kandidaat stelling voor de a.s. verkiezing van le den van de provinciale staten. De ver gadering deed een aanbeveling van drie personen voor deze kandidaatstelling. Ten slotte werd ruim gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stel len van vragen op het gebied van za ken van gemeentebeleid en -bestuur. De meisjesvereniging ,,Wees een zegen" te St. Philipsland hield, haar jaarvergadering onder leiding van mej. T. Bosman. Mej. C. Meijers sprak over het onderwerp .Esther", waarna in de.rw- pauze het tentoongestelde werk der mogelijkheid om de veerboot Gorcum V. meisjes kon worden bezichtigd. |aan te kopen en in te zetten op de BRUINISSE. De Stichting De Flak keese Gemeenschap, de vereniging die op Flakkee opkomt voor de eilandelijke belangen, heeft op zeer originele wijze haar jaarvergadering gehouden. De ïtotterdamsche Droogdok Maatschappij had belangeloos een schip ter beschik king van de stichting gesteld en daa~- mee werd achtereenvolgens naar de Deltawerken in het Haringvliet, naar de pijlers voor de brug over het Haring vliet bij Numansdorp en naar de Delta werken op de Krammerplaat gevaren. Terwijl in het Haringvliet de heer De Been, -ambtenaar van Rijkswaterstaat, een uiteenzetting gaf, van de werken, deed dit op de Krammerplaat de -heer Van Veen. Nadat ook de Sluis werken te Bruinisse waren bezichtigd, werd aan boord van de Dockyard, die daartoe ligplaats in de Werkhaven had gekozen, de jaarvergadering gehouden. Burgemeester P. W. Hordijk van Ooltgensplaat heeft daarna de zaken be sproken die Flakkee raken en in het be gin van zijn causerie sprak hij uitvoe rig over de R.T.M. zoals die dit voor jaar is overgenomen door de -gemeente Rotterdam. "Wekte dit in het begin verwachtingen dat nu misschien de wind bij deze Maatschappij wel uit een andere hoek zou gaan waaien, in deze verwachtingen is men teleurgesteld. Sterker nog, toen spreker deze zomer samen met de bur gemeester van Zierikzee en van Spijke- nisse een onderhoud aangevraagd had met de president-commissaris van de R.T.M. en wethouder Schijthuis, werd dit zonder meer van de hand gewezen. Rotterdam heeft dus duidelijk de R.T.M. overgenomen om de handen vrij te krij gen in de Rosenstraat en in Rotterdam- Zuid en om het belang van de inwo ners van Hoogvliet c.s. te behartigen, maar toont geen belangstelling voor de Zuidhollandse of Zeeuwse eilanden. Zo had de Flakkeese Gemeenschap ook de plannen gestimuleerd, die de 's HEER ARENDSKERKE In de eenzame uitgestrekte polders tussen 's Heer Arendskerk en Wolphaartsdyk heeft de rijkspolitie van de post Wol- phaartsdjjk, groep 's Heer Arendskerke binnen een week een vijftal stropers op heterdaad betrapt bij het ongeoorloofd uitoefenen van de jacht. De eerste stroper werd geconstateerd door postcommandant J. Stroo die op een nachtelijke ronde merkte dat een auto mobilist in de afgelegen oostpolder tegen de oude zeedijk in 's Heer Arendskerke zich vreemd gedroeg. Dit gedrag was kennelijk gericht op het zoeken van wild door middel van de stralenbundels van de koplampen. Nog vreemder werd de situatie, toen enkele mannen uit de auto stapten en zich met een lichtbak in het veld begaven. Op dit moment greep de politieman in, doch de aangehoudenen verkozen het hazepad. Met grote vaart joegen zij in de auto naar de richting Goes, terwijl zij zich onderweg ontdeden van geweer, lichtbak en patronen. Met behulp van een andere auto wist de politieman de achtervolging in te zetten. De auto van de stropers koos op de rijksweg de richting Middelburg en me£ een snelheid die de 130 km per uur be naderde maakten zij zich uit de voeten. Onder Arnemuiden gelukte het de achtervolgenden, de wagen tot staan te brengen en werden de stropers naar het groepsbureau in 's Heer Arendskerke overgebracht. Het bleken drie mannen te zijn, afkomstig uit Breda en St. Wille- brord. Onder de verdachten bevond zich een zeer berucht 9troper. De auto, het geweer en de lichtbak werden in beslag genomen. Na een langdurig verhoor op het groepsbureau werden de verdachten op vrije voeten gesteld. Wachtmeester le kl. Stroo was bij deze onderneming vergezeld van zijn politie hond „Wibo" (nationaal kampioen) die in niet geringe mate tot een succes vol verloop van de vangst heeft bij gedragen. Lichtbak Ekele dagen later werd opnieuw een lichtbak gesignaleerd in dezelfde omge- MIDDELBURG. In de gisteren ge houden raadsvergadering heeft P. H. M. Adrlaansens (K.V.P voor het eerst of ficieel de aandacht van de burgemeester gevestigd op de verkeerssituatie bij de stationsbrug. Hjj deelde mee dat er een brief van de Middelburgse industrieën beoosten het kanaal door Walcheren aan het college van B. en W. onderweg was waarin grieven werden geuit met betrek king tot de automatische verkeerslich ten werken door het grote oponthoud ten bij en op de stationsbrmr. Deze lich- kosten verhogend on de ondernemingen. Zelfs werd een keer een vertra ring van 2 uur en 20 minuten per dag bereikt, al dus de heer Adriaansens. Burgemeester mr. J. Drijber noemde het probleem van de stationsbrug een zeer moeilijk probleem. Dat men tot au tomatische verlichting is overgegaan is ook een gevolg van het tekort aan poli tiepersoneel. Overigens beloofde mr. Drijber de kwestie nog eens met de com missaris van politie te zullen opnemen. Eveneens in de rondvraag informeerde de heer M. A. L. Hubregtse (arbeid) naar de herbouw van de hoek Lange Delft- Nieuwstraat. Wethouder A. J. Kaland antwoordde dat zojuist de rijksgoed'keu- ring voor de restauratie van de Gasthuis- kerk was afgekomen, alsook die voor het pand tussen de kerk en het bestaande kledingmagazijn. Ir. G. Kranen (WD) vroeg of er van de zijde van het gemeen tebestuur nog metterdaad belangstel ling getoond was voor d'e sportkontakt- dag van de Zeeuwse Sportraad op zater dag jl. in Goes. Wethouder A. J. Beren- oas zei ir. Kranen dat hij die dag ver hinderd was geweest acte de précense te geven. ving, nu in de Broeder- en Zusterpolder. Met wachtmeester le klas L. de Nooijer en vergezeld van jachtopziener A. Joose uit 's Heer Arendskerke, trok postcom mandant Stroo de polder in. In de be wuste polder ontmoetten zij een motor rijder, die gesommeerd werd te stoppen. Hieraan werd voldaan, doch de man. reed onmiddellijk in tegenovergestelde richting weg. De achtervolging werd in gezet, waarbij de motorrijder bij een bocht in een lange weg rechtdoor reed en op het geploegde land met zijn. voer tuig tot stilstand kwam. Aan de motor bungelden twee hazen en de bestuurder was voorts in het bezit van een licht bak en 120 patronen. Het bleek dat er nog een duorijder was geweest maar deze was in het nachtelijk duister ver dwenen. De onfortuinlijke stroper werd overgebracht naar het bureau en zijn compagnon werd de andere morgen vroeg aan de tand gevoeld. Een onder zoek ten huize van de stroper leverde drie geweren en verschillende onder delen van geweren op. Het motorrijwiel werd in beslag genomen. Beiden waren afkomstig uit Heinkenszand. dienst Middelharnis—Hellevoetsluis, zou den openen. Deze veerboot kwam vrij door de bouw van de brug bij Gorkum. Toen bleek dat de provincie met de Gemeen te Gorkum over deze aankoop onderhan delde heeft het bestuur zich terugge trokken, maar toen de boot door de provincie gekocht was, bleek men deze te willen bestemmen voor het veer MaassluisRozenburg. Alleen wanneer de Gemeente Rotter dam bereid was medewerking te willen verlenen, zou sprake kunnen zijn 'van inzet van de Gorkum V^op de Flakkee se verbindingen. Die bereidheid van Rotterdam achtte spreker gelet op de opgedane ervaringen niet groot. Van Flakkee werken 1600 man buiten het eiland en 650 man aan de bouwput in het Haringvliet, enkele honderden op de Krammerplaat. Raad Nisse Nog geen uitvoering werk aan Drieweg NISSE. In de gemeenteraadsverga, dering van Nisse werd de gemeente-be groting 1962 vastgesteld. De heer R. Boogaard (SGP) hield een algemene be schouwing. De voorzitter, burgemeester J. D. Jansen, beantwoordde deze rede. Hij zei dat het werk aan de Drieweg ook in 1962 niet zal kunnen plaatsvin den. De financiële toestand van het bur gerlijk armbestuur bad zijn volle aan dacht. De begroting vertoont aan inkom sten en uitgaven een bedrag van 141.506, 83 met een onvoorzien van 3.574,08. Wethouder A. M. Jansen vond het treurig dat Nisse van hogerhand geen medewerking krijgt om woningen te kun nen bouwen. Doordat het werk aan de Drieweg nog geen doorgang kan vinden blijft Nisse verstoken van een goede busverbinding. Het voorstel van vaststelling van het wachtverbod ten aanzien van het gedeel te Oostzijde Dorpsplein werd aangeno men. Eveneens aangenomen werden de volgende voorstellen: verhoging subsidie aan de Stichting Zeeland van 5 op 8 cent per inwoner; het verlenen van een subsidie aan de bejaardensociëteit van honderd gulden per jaar. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om sub sidie voor het Humanistisch Thuisfront. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd gekozen de heer L. Nieuwenhuij- se. De begroting van het burgerlijk arm bestuur werd goedgekeurd. Zij is slui tend met een kleine post onvoorzien en een subsidiebedrag van de gemeente van 2.700. De bijdrage van de ge meente in de kosten van een ouderavond tot 50 gulden werd aangenomen, even als het voorstel tot verhoging van enke le verzekerde bedragen wegens brand schade. Tijdens de rondvraag merkte de heer Bogaard op dat er in Nisse teveel hon den komen. Hij zou willen dat de hon denbelasting werd verhoogd. De voorzit ter zei dit in de volgende vergadering op de agenda te plaatsen. Aan boord overleden YERSEKE. De 54-jarige schippers knecht D. Lindenberg ging zaterdag morgen mee met de YE 41 om oes ters te gaan zaaien op de Yersekse Bank. Even buiten de haven werd de heer Lindenbergh onwel en viel neer op de plecht. Onmiddellijk werd terug gekeerd naar de haven. De inmiddels Raad Waarde WAARDE. Aan het begin van de gehouden gemeenteraadsvergadering deelde burgemeester A. Lokker mede, dat voor de verbouwing van de oude school een aanzienlijk bedrag is ont vangen van het Rampenfonds. Verder deelde hij mede, dat de nieu we brandspuit bijna klaar is, dat het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in de ge meente Waarde zal worden gehouden op 12 januari 1962 en dat de fa. Duijn- houwer is begonnen met de verbreding van de Schoolstraat en de Groene Kruis straat. In het complex van zestien woningwet woningen zal de voor badcel aanwezige ruimte worden ingericht. De kosten be dragen 570 gulden per woning. Dit werk zal uitgevoerd worden door de fa. M. Kopmels en gebr. Allewijn, beiden te Waarde. Voor het aanschaffen van ontwikke- iings- en ontspanningsmateriaal voor de kleuterschool verleende de raad me dewerking. De totale kosten hiervan be dragen 542 gulden. De raad besloot verder niet mee te werken aan het verzoek van de gemeen te Hilvarenbeek om het presentiegeld van een vergadering af te staan voor de Anti-honger-actie door de NOVIB. De vergoeding over 1960 aan de bijz. school werd vastgesteld op 2034,76. Op een vraag van de heer K. van Hou- te wanneer met de verbetering van de straatverlichting wordt begonnen, ant woordde de burgemeester, dat hiermee eind november 1961 een begin zal wor den gemaakt. BURGH. Voor het eerst in het seizoen kwamen de jonge gezinnen bij een in de „Koe-bel" te Burgh. Dr. P. J. Dorsman, verbonden aan het Me- disch-Opvoedkundig Bureau in Middel burg, sprak voor de ouders over opvoe dingsproblemen. Na zijn inleidende woor den gaf Dr. Dorsman een boeiend over zicht van een aantal facetten der op voeding. Opvoeding begint al vóór de geboorte, want de wijze van „verwach ten" beslist reeds over de houding ten opzichte van het geboren kind. Uitvoe rig stond de spreker stil bij de proble men van voeding en zindelijk maken. Verschillende fasen van ontwikkeling kregen een goed accent, waarbij ook stil gestaan werd bij de leeftijd na de lagere school. Tot slot sprak Dr. Dors man nog over stagnatie en terugval in de opvoeding. In het gehele betoog kwam voldoende naar voren, dat op- voedingsmoeilijkheden vaak kleiner zijn dan de ouders denken. In de vacature M. Verhulst is geko zen tot ouderling van de Herv. gemeen te te Biezelinge de heer J. D. Lukas.se. MIDDELBURG. De Middel burgse raad heeft zich gister middag niet bepaald tot debatten over grote, indrukwekkende en alom interessante zaken. Onder leiding van burgemeester mr. J. Drijber werkte hij een agenda af, die ook weinig aanleiding gaf tot uitvoerige bèsprekingen. Toch had de raad nog twee uur nodig voor de bijna dertig punten, het geen het gevolg was van het feit, dat enkele voorstellen sommige raadsleden zwaar op de maag lagen. Veel schokkends kwam daarbij echter niet naar voren, zodat burgemeester Drijber zijn debuut in Middelburg beslist als een „walk over" kon beschou wen. Hij genoot evenwel het voor recht enige zaken te kunnen de legeren aan zijn wethouders, die al ging het soms wat moei zaam erin slaagden de voor stellen erdoor „te slepen". Unaniem weigerde der raad medewer king te verlenen aan de stichting van een r.k.kleuterschool in de Stromenwijk om formele redenen. De heer P. H. M. Adriaansens (KVP) kon zich maar moeilijk bij het voorstel neerleggen, ofschoon bij het na een uiteenzetting van wethouder J. S. Hoek toch deed. Het ging er om dat het aantal door het schoolbestuur opgegeven leerlingen te weinig was, terwijl sommige kinde ren naar de mening van het gemeente bestuur gemakkelijk naar de kleuter school op de Burggang konden gaan. De heer Adriaansens vroeg zich af of de overheid bevoegd was de ouders voor te schrijven naar welke school zij hun kinderen moeten sturen. Volgens hem moet de gemeente dit toch aan de ouders overlaten. Hij vond het jammer YERSEKE. Met een sneltreinvaart werkten de vroede vaderen van Yerseke zich maandagavond door de negentien punten tellende agenda heen. Wel bevond zich in deze agenda een belangrijk stuk, de begroting voor het jaar 1962, dat de raadsleden aangeboden kregen, doch deze begroting zal eerst in de komende raads- vergadering op 19 december a.s. nader „onder handen" worden genomen. Deze begroting sluit by de gewone dienst op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1.424.575,17 waarbij een post on voorzien 6500,- bedraagt. Op de kapi- taaldienst is liefst een bedrag van meer dan een halfmiljoen 509.000,-) uitge trokken voor de verwezenlijking van de fasen 1 en 2 van het rioleringsplan. Eveneens kreeg de raad, welke op de heer Koster na voltallig was, de begroting voor 1962 van het Burgerlijk Armbestuur aangeboden. Deze begroting kon sluitend worden gemaakt met een gemeentelijke subsidie van 34.500. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W. om een geldlening aan te gaan bij de Bank voor de Neder landse Gemeenten tot een bedrag van 350.000. Dit bedrag krijgt de volgende bestemming: 60.000 voor aankoop van grond ten behoeve van het industrieter rein; 95.000 voor de riolering van Stee- wegDamstraat; 30.000 voor sanering van de wijk Polen en 165.000 voor de bouw van een gymnastieklokaal. De raad besloot voorts tot een wijziging van de verkeersverordening waardoor in het ver volg voor de Molendijk éénrichtingsver keer zal gelden. Door intrekking en ge lijktijdige nieuwe vaststelling van de Ver ordening Winkelsluitingswet zullen de in woonsters en inwoners van het oester dorp in het vervolg de deur van de kap perszaken op dinsdagmiddag gesloten vinden. De realisering van het uitbrei dingsplan vond verdere doorgang door de aankoop van het pand Scheldestraat 15. De bewoners van Yerseke zullen zich gewaarschuwde arts kon slechts de de eerstkomende tijd vertrouwd moeten dood constateren. De heer Lindenberg maken met enige nieuwe straatnamen, was overleden aan een hartverlamming. Na enkele amendementen kwamen de MIDDELBURG. De direc teur van de Stichting Zeeland, provinciaal opbouworgaan, drs. K. Laansma, overweegt de vor ming van een Zeeuws fonds voor bijzondere en individuele hulp verlening, kortweg gezegd een Zeeuws „solidariteitsfonds". Hij wil met dit fonds bereiken dat er ook eens gedacht wordt aan noden die echt „binnenskamers" worden geleden, noden die de buitenwereld niet onmiddellijk opvallen, leed dat in stilte ge dragen wordt en dat met kleine attenties uit de Zeeuwse samen leving mogelijk opgeheven kan worden. Om een voorbeeld te geven; Op Zonneveld worden spastische kinderen verpleegd, die zo dolgraag in het week end naar huis zouden willen, maar wie komt de kleintjes die zo moeilijk kun nen lopen en die de ouderlijke tederheid nog zo hard nodig hebben, halen en brengen? Slechts voor een hele enkeling is dit voorrecht weggelegd. Wat zou een busje dat langs de huisadressen reed hier niet kunnen doen? Ontzagelijk veel. Het busje zou er al zijn geweest in dien de Zeeuwse bedrijven wat dieper in de beurs getast zouden hebben dan zij voor de Zeeuwse collecte hebben gedaan. Nu kwam er bij 400 Zeeuwse onder nemingen tezamen slechts 2500 gulden op tafel. Beslist geen al te hoog bedrag. En dan te bedenken dat van de 400 door de stichting Zeeland aangeschreven Industrieën er slechts 64 reageerden Moeten de spastische kinderen nu nog drie jaar wachten om met een busje naar huis te kunnen? Deze vraag ligt voor de hand als men die 2500 gulden bekijkt. Laten we hopen dat het ant woord alle somberheid doet verdwijnen. Waarbij we ook graag zouden zien dat die paar grote industrieën, die dit keer niets voor de Zeeuwse collecte over hadden, volgend jaar beter „uit de bus" mogen komen. Er is per slot van reke ning maar 10.000 gulden nodig voor een busje. Dit vervoermiddel zou bijvoor beeld uit een Zeeuws fonds voor indivi duele hulpverlening bekostigd kunnen worden. Er zijn vele voorbeelden aan te wijzen in elke streek van Zeeland. Belangrijk is dan als je weet geld achter de hand te hebben. Geld dat door de gezamen lijke Zeeuwse samenleving bijeen is ge bracht. Een permanent fonds waaruit men kan putten. Brachten de bedrijven in 1961 2600 guloen voor de Zeeuwse collecte bijeen, de opbrengst in de ge meenten bedroeg in totaal 21.000 gulden, dat is ruim 3000 gulden meer dan in 1960. Overigens zit er weinig stijging in de opbrengst sinds 1952, in welk jaar ruim 17.000 gulden werd ingezameld. Daarna werd de opbrengst iets minder, dan weer iets meer tot men dit jaar voor het eerst boven de 20.000 kwam. De vier gemeenten die er uitsprongen waren: Goes 1.113, Vlissingen 1048,46, Wissenkerke 988,Middelburg 940,57. Het gemiddelde per inwoner was het grootst in Nieuwvliet (43,9 cent), Drie wegen (35,2 cent), Wissenkerke (33,5 cent), Schoondjjke (30,6 cent) en 's-Gra- venpolder (29,3 cent). De opbrengst was dit jaar bestemd voor de polio- en spas tische kinderen en voor de vakantie huisvrouwen. volgende nieuwe namen uit de bus: De Schoolstraat zal in het vervolg Korte Kerkstraat gaan heten. De nieuwe straat in de Burenpolder vanaf Gr. van Zoelen- straat tot aan de Ten Houtenstraat/Van Tienhovenstraat wordt de Dr. van Rooy- enstraat, waarmede een persoon geëerd wordt die als pionier in de ontwikkeling van de oestercultuur kan worden aange merkt. De voormalige Schipperstraat komt te vervallen en wordt bij de Dam gevoegd. De straat langs de Varkensdijk zal nu Schipperstraat worden genoemd en de eerste straat vanaf de Damstraat tot aan de Schipperstraat zal worden vernoemd naar de oud-gemeenteopzichter, wijlen de heer M. J. Goeman, de M. J. Goemanstraat. Over de voorgestelde naam Polen voor de straat vanaf de Dam straat tot de Schipperstraat werd geen overeenstemming bereikt. Men zal zich hierover nader beraden. In de rondvraag vroeg de heer Sinke naar maatregelen voor de wateroverlast die de bewoners van de huizen achter de brandweerkazer ne ondervinden en brak de heer Gebraad een lans voor een nachtbrander op de hoek Schoolstraat/Oude Bogaart. TERNEUZEN. Vier grote bokken van het bergingsbedrijf W. A. v. d. Tak uit Rotterdam, t.w. de Arend, Meeuw, Walcheren en Hido hebben gistermorgen het 1800 ton metende vrachtschip Mar co III in de Westhaven gelicht. Dit schip, eigendom van de N.V. Vinke en co. te Gent is in de nacht van vrijdag op zaterdag 10 november na een aan varing gezonken. Nadat het zand, waar mede de Marco was geladen, weggezo gen was, werd het vaartuig leegge pompt waarna het spoedig boven water kwam. WESTKAPELLE. Bij de aanbeste ding voor de uitvoering van het plan tot net aanleggen van twee duinovergangen tussen Zoutelande en Westkapelle was gisteren de heer B. Huybrechtse te Westkapelle laagste inschrijver met een bedrag van 20.200. Vier inschrijvers namen deel: hoger dan de heer Huy brechtse waren firma Boone en Bazuin te Oostkapelle met 21.131, J. den Oude te Biervliet ƒ21.600 en de firma Lieven- se en Huybrechtse te Westkapelle met ƒ22.150. De gunningen zijn door B. en W. van Westkapelle aangehouden. VLISSINGEN. Gedurende het win terseizoen zullen er iedere woensdag middag in de jeugdbibliotheek in de Walstraat te Vlissingen kindervertellin gen gegeven voor kinderen tot tien jaar. Het bibliotheekpersoneel zal de kinderen enige uren per week zoet houden met het voorlezen van sprookje» en vrolijke kinderverhalen. OOSTKAPELLE. De afdeling Oost kapelle van de Koninklijke vereniging voor E.H.B.O. vierde het 15-jarig be staan tijdens .een bijeenkomst in hotel „Zeelandia". 'Burgemeester Sprenger reikte aan de pas geslaagde leden de diploma's uit. Dr. P. Bom en de heer J. A. Allewijnse ontvingen van de le den een aandenken voor het werk bij de vereniging. De afdeling Oostkapelle heeft vanaf de oprichting 130 personen tot het diploma opgeleid. AXEL. Door onbekende individuen zijn in de nachtelijke uren de dam- en hekpalen van een drietal boerderijen in de Beoostenblijssestraat uitgelicht en enkele honderden meters verderop in de watergang geworpen. De politie stelt een onderzoek in. dat B. en W. voorstelden medewerking !e weigeren. De Stromenwijk is, aldus het k.v.p.-raadslid, een snelgroeiende stadswijk, waarin het aantal r.k.ingeze tenen stellig wel zal toenemen. En ook het aantal kleuters. De heer Adriaan sens drong aan op de nodige souplesse bij het beoordelen van aanvragen. Wethouder Hoek gaf toe dat de ouders vrij zijn in de keuze van de school voor hun kinderen, maar „dan zal de school er toch eerst moeten zijn". Bovendien is de gemeente afhankelijk van de nor men die het Rijk stelt. De hand daar mee te lichten is niet mogelijk. Juist omdat de Stromenwijk groeit zal het schoolbestuur straks en misschien wel spoedig een aanvraag kunnen In dienen die wel aan alle eisen voldoet. De heer Adriaansens legde zich node bij de repliek van de wethouder neer. De raad besloot voorts het maximum krediet in rekening-courant ten behoeve van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente 't Zand (voor bouw nieuwe kerk) nader vast te stellen op 150.000 gulden. Het subsidie in de kosten van restauratie van het kerkgebouw van de Evangelisch-Lutherse gemeente bepaal de de raad nader op twintig pet. van die kosten met een maximum van ƒ19.400. Voor de restauratie van het openbaar slachthuis stelde de raad een extra-krediet van 15.000 beschikbaar. In dit verband vroeg de heer B. A. Hesse- link (VVD) hoe het stond met' de be noeming van een directeur van het abattoir. Hij meende dat het raadzaam was zo spoedig mogelijk tot benoeming over te gaan, waardoor de nieuwe direc teur nog in staat gesteld zou kunnen worden zijn visie te -geven op de res tauratie. Wethouder drs. Th. J. Wester hout zei dat ook het college een spoedi ge benoeming van belang acht. Stappen daartoe zijn al ondernomen. De raad verleende een krediet van 140.000 gulden voor de bouw van een nieuwe garage voor de reinigingsdienst. Hij accepteerde de dekkingsmiddelen: 7000 gulden uit de post onvoorzien en 5.790 gulden door verlaging van de voor de nieuwe brandweerkazerne geraamde kapitaalslasten. De heer Hesseiink waM nog bang geweest dat de brandweerka zerne in het gedrang zou komen, maar na de opmerkingen van wethouder A. J. Kaland verdween de somberheid bij de v.v.d.-afgevaardigde. De brandweerka zerne zal niet ingekrompen worden, ver duidelijkte de bewindsman, slechts vindt een verdeling van kosten plaats. Wij hebben namelijk in het hoofd nog een stichting van een gemeentelijk bouw werk, dat annex de reinigingsgarage zal komen. Langdurig sprak de raad over het voorstel tot herziening van de prijzen- kaart complex Breeweg. De heer M. A. L. Hubregtse (Arbeid) bond de kat de bel aan, dwong wethouder Kaland tot schorsing van de vergadering te vra gen en hoorde daarna met welgevallen dat de voorzitter voorstelde het stuk te rug te nemen. Dit laatste aanvaardde de raad. Het voorstel zal hu in de raads vergadering van 27 november behan deld worden, tegelijk met het eveneens teruggenomen voorstel tot verkoop van grond aan de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Zeeland. In de ver gadering van 27 november zullen voorts nog enkele andere spoedeisende punten aan de orde komen. WEMELDINGE. De Bond van Vrij Evangelische Gemeenten houdt deze week een driedaagse conferentie. Deze conferenties zijn vastgesteld op dinsdag-, woensdag- en donderdagavond. Boven dien worden woensdag en donderdag ook middagbijeenkomsten gehouden. Al le bijeenkomsten staan onder leiding van ds. J. G. Niewöhner, Vrij Evang. predikant te Wemeldinge. Als sprekers zullen optreden ds. P. B. Muller te Heerde, ds. J. Karelse te Goes en ds. J. Moerland te Gorkum. Medewerking zal voorts worden verleend door de Vrij Evangelische zangkoren uit Goes en Wemeldinge. De woensdagbijeenkomst zal ook opgeluisterd worden door Marie- ka van Dongen-Stoop met zang. BRUINISSE. In de herv. Kerk te Bruinisse werd een herstemming gehou den voor de verkiezing van een nol a bel tussen de heren D. Jumelot, Jz M. van Driel, A. van Kooten en C. Bob'm Uitgebracht werden 61 stemmen. Ge kozen werden de heren A. van Koöten en M. L. van Driel. AXEL. De bekende organist Piel van Egmond gaf zaterdag in de Her vormde kerk te Axel een concert, dat zeer goed bezocht werd. Uitgevoerd werden onder meer werken van Bach, Mendelsohn, Stanley en Widor, De or ganist besloot zijn concert met een provisatie van het lied ,,ik heb loofd en daarom zing ik". ïm- ge- HERV. KERKEN. Beroepen te Nunspeet vak. H. van Niel J. G. van Ieperen te Ter Heide (N.H.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Paesen CA H Boswijk kand. te Ukharden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-Lombardijen- J. Heule te Rotterdam-zuid en Katen- dreeht; te Rotterdam-Delfshaven als evangelisatiepredikant: C. J. Honig te Mechelen (België). Aangenomen naar Barendrecht (vak A. C. Scherpenisse)G. Leene te Bos koop. Examens. Aan het Zendings Semina rium te Baarn zijn geslaagd voor het zendingsexamen de heren J. van dei- Neut, kandidaat te Baarn en ds. W. H. M. Reinders, woonachtig te Zeist. Bedankt voor Zeist vak J. Wildschut HW Wierda te Haarlem-N. voor Pal- merston-N (Nieuw Zeeland) S. Oegem» te Lewedorp (nadere beslissing) CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Alphen aan de Rijn: E. Venema te Zwijndrecht. Tweetal te Schiedam J. Bronst te Bunschoten en JC van Ravenswaay te Scheveningen. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Beverwijk: H. Luikinga te Zaandam: te Berlikum: T. Siccama te Wolvega-Tjalleberd; te Akkrum (in combinatie met Terhorne) da. J. Gor ter te Terhorne, die dit beroep ook aannam.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3