Ik zag de tonnen in rond hollen DE MEESTER ONDER DE BESTE HOOFDARBEIDERS Weinig geslaagde veemarkt in Hulst Dinsdag 21 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD WESlv STAND BLOCK J) NIET, THUIS, MAAR IN LONDEN (I) Sint van Roermond in zijn nopjes 8 De 1 opzienbarende 1 experimenten van jj student 1 Tijloos DE TINTELS FLITS GORDON in het heelal Dan Barry Aanrijding Pag. 2 T KOM, GORDON WE ZULLEN A HAAR WE6 - VJ BREM GEN, HET GAA: HAAR LEW HOUD ON; OP, ^JMDEKOUDE .VOOR MbÖRDi GEBEURT j L NI^T» POKTER... opera mundi Zo zag ik van mijn dertig meter hoge zitplaats dat doel van Nottinghamwaar- heen de mannen van Arsenal keer op keer hun tochten ondernamen. En hier onder, dat toegangsbewijs, zo fel begeerd. ibo'rjsu cts/fc .i»4. ARSENAL STADIUM. HSCHBOr:* *1 V Thix ptrffaa Ur it ARSENAL NOTTINGHAM FOREST SATURDAY. NOVSMRÏR I8tf,. T9S1 Rick off 30 tus. HiCH.i'a.st'-Aat. 'CL ér) SAOx ftïSSRVEO SCAT ROW Y SEAT 105 47 Maar onder Pierres klasgenoten be vonden zich verscheidene Engelse jongens van nobele geboorte die zich luisteren als hun landgenoot uitweid de over moeilijke wiskundige abstrac ties, terwijl hij ze illustreerde met alledaagse handelskwesties. Wat betreft de talen die Pierre sprak, was het even gemakkelijk ze allemaal tegelijk te leren schrijven, als stuk voor stuk. Frans en Italiaans weken nog niet zo ver af van het Latijn waaraan ze bun oorsprong te danken hadden, als ze in later eeu wen zouden doen, en het voeren van een gesprek in het Latijn werd nau welijks een grotere prestatie geacht dan het voeren van een gesprek in aet Italiaaans. Eer hij twintig was, kon Pierre ze allebei lezen en schrij ven. Maar er was niemand die hem Turks kon leren schrijven. Abdoel- lah was analfabeet. De middagen bracht hij door in ge- ze .e->e maar deze nobele leraar bleef slechts ee; jaar in Rouaan. Tegen het ein de van die periode hadden zijn pleit- Drieven de bedoelde uitwerking, en verzoende zijn meester zich met hem. Maar hij had Pierre een overreden de stortvloed charmante woorden in de mond gelegd, die hij af kon vuren a s mige dingen wist Pierre al, ontdekte hij en aangezien hij ze op geen en kele manier geleerd scheen te kun nen heooen nam o ne ia Sa ie aan dat hij zijn kennis aan zijn in stinct te danken had. Hij had al eer der zulke vroegrijpe knaapjes gekend. Het was echter de zwaardhandel d bH - k viel, veel meer dan de kunst dingen te zeggen die niet gemeend waren. En aangezien iedereen wist dat Pier re niet van edele geboorte was, on derwees La Salie hem eveneens in het gebruik van de piek, de strijdknots en de dodelijke kruisboog. Ook raak te Pierre bedreven in het hanteren van de lange Engelse handboog, het snelste schietwapen van die tijd, dat de adel van het Europese vasteland sinds generaties vernederd had Het edelste wapen van alle, de lans, leerde Pierre nooit gebruiken. Hij had een paard, en hij had zich tien tallen lansen kunnen verschaffen. Hu- go van Mi.aan vervaardigde ook op dit gebied een beter wapen dan enig ander wapensmid der christenheid. Maar La Salie durfde zijn leerling niet bloot te stellen aan de verach ting van de jonge edellieden die zich reeds op de orthodoxe weg naar het ridderschap begaven en dienst ge nomen hadden als pages en schild knapen bij hun adellijke verwanten en invloedrijke vr.enden. Zij waren toch al jaloers op een burger die zich de leraar van een hertog kon veroor loven. De lans met hem kruisen wil den zij niet. La Salie zou zijn hoofse reputatie verspeeld hebben. ,,Maar ik zal je een geheim ver tellen, jongeman," zei hij op een dag, alsof hij van verraad fluisterde in he. paieis des konings ..De lans is een grillig, nutteloos wapen. Zij is zo lang geworden, en de wapenrus tingen zijn zo goed geworden, dat twee ridders elkaar niet langer kun nen wonden. Ze breken hun lansen, werpen elkaar uit het zadel en vech ten het te voet verder uit met het zwaard. Niemand zal er bezwaar te gen maken dat je het zwaard leert hanteren." „Lansen zijn gevaarlijk als ze te gen gewone soldaten worden gebruik zei Pierre. „Dat ligt aan de paarden, niet aan de lansen. Neem aan dat je op het slagveld bent. Je bent, laten we zeg gen, een voetknecht, gewapend met een kruisboog. Plotseling zie je een rii aanvallers op je afkomen in glan zende wapenrustingen, op zware paar den gezeten. Ze rijden als de wind. Zou je dan niet vluchten, al hadden ze helemaal geen lansen?" „Ik geloof van wel. Maar ik zou toch eerst schieten." „Natuurlijk. Maar veronderstel nu eens dat diezelfde ridders te voet op je af kwamen, mét hun speren, maar zonder hun paarden. Hij bent gewa pend met een korte piek. Zou je dan bang zijn?" „Neen, Meester Antoine. Ik kan met mijn korte piek sneller stoten dan zij met hun lange, zware lansen." „Juist. De piek is de grootvader van de lans, Pierre en een beter vechter. Er is geen ridderlijkheid in de piek. Er zijn geen hoofse re gels die je beperkingen opleggen ten aanzien van het gebruik. Denk er aan, als je ooit je leven moet red den, dat een man snel sterft als je de zachte plekken in zijn hoofd door boren kan, ogen, neus en mond dus. Wordt je punt omlaag geslagen, mik dan op de buik. Het is dwaas om de borst uit te kiezen, want die is al tijd goed beschermd, en bovendien krijg je moeilijkheden met de ribben. Met een buikwond sterft een man ze ker maar langzaam, Pierre, dus let op dat hij je in zijn pijn en wan hoop niet alsnog doodt..." Vervolgens oefenden zij met hun zwaarden. De dag eer La Salie Rouaan ver liet, vertelde hij Pierre iets van groot belang. „Je schermen is goed, Pierre. Ik ben niet bang dat je mijn reputatie zult schaden. Maar ik heb er een hekel aan mijn leerlingen te zien sterven. Ik ben van je gaan hou den. Ik heb een edelmoedige aard. Ik heb besloten je deelgenoot te ma ken van mijn grootste geheim." „Hoe je oneerlijk kunt vechten?" vroeg Pierre, die zo langzamerhand aardig op de hoogte was geraakt van enkele trucs van La Salie. „Zo moet je het niet noemen, jon geman. Dat is niet de wijze van spreken die ik je geleerd heb. Zeg liever dat het een listig middel is om iemands voordeel te vergroten, als de algemeen aanvaarde houwen geen uitwerking hebben gehad, voor al als het donker is en niemand kijkt. Het geheim nu is dit: vergeet dat het zwaard een edel wapen is en beschouw het als een gemene piek. Probeer niet te houwen, maar stoot, jongen, stoot! Het is mijn eigen uitvinding. Geen vijf mannen in de hele christenheid zijn ermee op de hoogte." „Dat is inderdaad een nieuw ge zichtspunt, edele Antoine. Ik heb nog nooit gehoord van stoten met een zwaard." (Wordt vervolgd) TtE Roermondse Sinterklaas, die zich inspant voor de zeven jarige Jean Marc en zjjn familie In Namen, heeft schone witte handschoenen aangetrokken. De andere waren vuil geworden, door dat de Sint zich dagelijks in de banden zit te wrijven. „Zo goed gaat het", bedoelde hij, maar daar over dadelijk. Bjj deze rubriek kwam ook weer van alles binnen. Twee gulden in een enveloppe van Han v. d. V. in Rotterdam, vijf gulden uit dezelfde stad van een mevrouw die erbij schrijft: „Het doet een mens goed als er niet alleen narigheid te le zen is". N. N. bracht aan de Kas een rijksdaalder, nog een onbeken de vijf gulden, van P. v. d. B. uit Santpoort 2,50 gulden, mevrouw R. de J. uit Vlaardingen en meneer E. v. D. uit Streefkerk elk eenzelf de bedrag en uit Alphen aan den Rijn van een familie een stuk kar ton met daarop geplakt 1,50 gulden en 13 Belgische franken. Het to taal ging gisteravond naar Roer mond. Rode oortjes l^ET zoals een groot pak, dat we doorstuurden en waarin zaten: een doos van mevrouw J. M. v. d. E. te Rotterdam met ondergoed voor Jean-Marc's moeder, repen chocolade, snoepgoed en een gem berkoek met de groeten van Sint Nieolaas en nog een klein pakje erbij van de achtjarige Rob. En verder van één onbekende afzen der: een stapel met kleren, zak doeken, tafellaken, een tas vol spul len voor de kerstboom, een blik aardbeien, een pak zeep, een doos met stukken zeep en een borstel, handschoenen en nog meer. Het is al onderweg, onbekende gevers, naar de Sint in Roermond. Al onderweg JA en dan uit Roermond zelf, van waar me uit het hoofdkwartier van het „Comité Jean-Marc" (Post kantoor aldaar) een waslijst met namen van schenkers bereikt. Het eerste deel zegt dit: er kwam een rijksdaalder van de familie v. d. Z. in Roermond, hetzelfde van N. N. in Den Bosch, van N.N. in Baexem en van N. N. in Schiedam. Dan van de familie M. ook in Schiedam vijf gulden en nog eens vijf gulden van meneer W. v. P. in Heen vliet. Van twee kinderen in Rozenburg kwam een rijksdaalder en hun moeder deed er nog eens 2,50 gulden bij en N. N. in Kedichem zond vijf gul den, terwijl van mevr. T. in Vlis- singen een riks kwam. Nog meer rijksdaalders: van de heer W. J, L. te Zutphen, van ene N. N., van een andere N. N. te Wassenaar, van een onbekende uit Brummen, van mevr. S. in Oud-Beijeriand, van de heer R. te Voorburg en van de heer J. v. d. W. in Hellevoetsluis. Van de familie J. in Den Haag kwam een rijksdaalder van de ou ders, een andere rijksdaalder van de kinderen en een gulden van de grootmoeder en de heer J. v. O. in Mijnsherenland gaf 20 B. franken. Een blind echtpaar in Beegden ver raste Sint Nieolaas met tien gul den, N N. in Roermond deed er 100 Belgische franken bij en de fa milie v. d. K. in Delft deed precies hetzelfde. En met de tien gulden van de heer K. in Maasbracht slui ten we vandaag de lijst, die nog langer is en morgen wordt voort gezet „Ik heb er rode oortjes van", gniffelde Sinterklaas vanuit Roer mond gisteren door de telefoon. OA J UITGEKIEND TOTOPDECENT-, SCHAT. DERTIG GULPEN VlüPTtG VOOR DE KERST CADEAU TO ES>/ LONDEN. Er liep voor een paar miljoen over de grasmat en ik tril nog een beetje na van emotie. Twee keer drie kwartier heb ik ze aan mijn oog op en neer zien trekken, de top-jongens, de cracks, de kassa-magneten van Highbury-Hill. Koud tot op het bot zat ik dertig meter boven het veld op een bank, de sjaal dicht om de smalle hals getrokken, maar ik was er. Ik heb de „passes" gezien en de „slidings", ik heb 35.000 Londenaren hun weekendplezier horen beleven en kenners verzekerden, dat ik mijn vingers moet aflikken omdat ik dit bijwoonde: een voetbalwedstrijd tussen Arsenal en Nottingham Forest, in de hoofdstad aller Britten: Londen. Het was groots, daar niet van. Ik zie hem nog zo lopen, die Eddie Clamp, zaterdagmiddag in dat Londense stadion. Iets meer dan 340.000 gulden heeft de jongeman aan Arsenal gekost, maar dat was dan ook wel te zien. Als een raket met trapaandrijvfaig ging de heer Clamp te keer op die kaalgesleten grasmat en hij trapte tegen het Ieder of het stuk moest. Maar de Londense zondagsbladen zeiden: „Clamp heeft geen bal gezien." En dat begrüp ik nu#-*-#*#*.#*#*.#*.#*.#*.#*.#*#* niet. .y. En buiten het sta dion stonden (voor de aanvang) de slimme jongens met papieren rozetten, voor beide voetbalclubs bestemd, want het Ring hen niet om de kleur maar wel om de pennies. Daar kan ik nu helemaal droevig van worden, van zo'n opmerking. Een man die zich de benen uit het pezige lijf holt, die zeven of zeventien keer tussen andere kerels inspringt en met zijn houten hoofd een keiharde bal wegduwt, die moet dan een dag later vernemen, dat het eigenlijk maar niks was wat hij daar deed. Voor mij mag hij Dlijven, die meneer Clamp, die ik afgelopen zaterdag ont moette. Ja, ja, natuurlijk, u vraagt zich nu af hoe ik daar kwam en dat wil ik dan graag even zeggen. Kom eens Ik ben niet zo gespecialiseerd in de balbehandeling, dat ik speciaal voor de club Arsenal naar Londen zou gaan, maar de „British Railways-Eastern Region" met de zetel in het Liverpool Street Station in de Britse hoofdstad vond, dat ik maar eens moest komen. „Men zou het zeer op prijs stellen" wanneer ik eens kwam kijken en ondervond hoe men van Nederland uit zijn vrije weekeinde ook in Londen kan doorbrengen en dan op maandag ochtend om acht uur tegen de baas kan zeggen: „Meneer, hier ben ik weer." Een uitnodiging dus om het zelf aan den lijve te ondervinden en zo kwam het dat ik die middag van zaterdag met een rood-wit biljet gewapend DE RUIMTE Block X, Row Y, Seat 105 van High bury Hill binnenstapte en daar in de kou ging zitten. D OTTERDAM. „De beste arbei- der van Frankrijk" was gisteren even in Rotterdam. Antoine Salvador heet hij en voor zijn naam staat „meester". Zijn vader en moeder zijn Spanjaarden en de meester werd 51 jaar geleden in Parijs geboren. Daar woont hij nu nog. De heer Salvador doet van alles met dameskapsels en toen we hem aan het werk zagen in een van de lokalen van ie Rotterdamse Academie voor Dames kappers werd er om ons slechts eer biedig gefluisterd. Op een verhoginkje stond hij en zijn ongeringde vingers vlogen met twee borsteltjes door het haar van de blonde Noordwijkse Lia Heezius, die met starre blik voor zich uit keek. De meester zelve ging stil en snel zijn gang en toen al het haar van het blonde hoofd op zijn plaats zat, klapten de ongeveer zestig toeschouwers hard, terwijl de heer Salvador deed ab- of hij het allemaal niet hoorde. de hij ons dit: „Ik ken niemand, want ik kan moeilijk namen onthouden, maar iedereen kent mij." „Ligne espace" of wel de haarlijn, die gebaseerd wordt op de ruimte, daar houdt hij zich mee bezig. Het verband tussen de ruimte en het enigszins bolle kapsel hebben we niet zo precies kun nen zien, maar het was een prettig en charmant kapsel. En voor de aanblik daarvan zeggen we meester-beste ar beider Salvador (geen schuilnaam!) gaarne dank. Geluk per ratel Ik was niet alleen. Nog 34.999 anderen deden hetzelfde en daar be gon het, om drie uur precies. Heeft u wel eens voetbal gezien, voetbal In Engeland, bedoel ik? Enorm. Ratels en fietsbellen, tafelbellen en papleren rozetten dat zijn de attri buten die meegaan naar bet stadion. Snel een kop warme thee vlak achter de Ingang en dan de tribune op. En als de mannen van Arsenal binnen komen, dan draaien we allemaal met de ratels, hetgeen betekent: Dag beren, speel ze, veel geluk. Ik moet bekennen, dat het achttien jaar geleden is, dat ik een wedstrijd zag. Dat zal wel slecht van me zijn, maar de keiharde feiten liggen niet anders. Dat het om twee keer elf man nen zou gaan wist ik dus, maar ge lukkig legde een man naast me uit: .Arsenal speelt dus in rode shirt en witte broek en die van Nottingham zijn helemaal in het wit. Na de rust wisselen ze van doel en dan spelen ze dus de andere kant uit." „Lovely ball" Achttien minuten reeds zat ik ge boeid te kijken en mijn buurman ver telde: „U ziet het wel. Arsenal speelt nu veel sterker dan een kwartier ge leden." Ik zag het niet maar knikte. „A lovely ball", kreet een man als een bokser achter me. Ja, dat was het wel. Een voorzet van meneer George Eastham (die door de club was aan geschaft voor 470.000 gulden), een trap van meneer Peter Kane (kosten 100.000 gulden) en de keeper van Nottingham had het nakijken, zoals dat heet. Prompt werden 34.900 mensen hele maal wild. Honderd niet, want die hoorden bij de andere club en vonden dit dus geen moment van juichen. Maar ik had geen tijd om lang naar het geroep te luisteren, want de twee entwintig holden al reeds achter het leer. „Het zün fullprofs", zei de buurman, „en in Nederland heeft u semi-profs." Precies, zei ik en ging wat verzitten. Op hetzelfde moment vlogen twee heren op het gras met zo'n klap tegen elkaar, dat ze in vereniging bleven liggen. De ene helemaal, de andere draaide nog wat pijnlijk met de benen in de lucht. Vier helpers schoten van de kantlün toe. Een bakje water werd uitgestort over het gezicht van de man, masseerhanden deden hun werk en ja hoor, even later kwamen ze wat schokkend weer in de houding en holden naar hun standplaats. Het ge zamenlijke bedrag van vier ton stond weer op de benen en de wedstrijd gmg verder. Te veel dribbelen „Wam!" Een grote voetbalschoen schoot tussen vier hoofden door en mepte de bal hoog de lucht in. Ik kreunde zachtjes en gunde iedereen een valhelm. „Er wordt door Nottingham teveel gedribbeld. Ze pingelen met de bal, dat is het werk niet." Neen, neen, zei ik, want het had mijn idee kunnen wezen. We zaten al in de tweede helft, dat vergat ik u te zeggen. Een dik kwar tier pauze was ook om, één speler was vervangen door een andere en weder om ging het spel verder. Grote schijn werpers lichtten de heren bij, want het was nogal donker geworden en anders kon er niemand iets zien. „Als Arsenal wint, dan springen ze een plaats naar boven op de lijst." Welke lijst, wilde ik vragen, maar ik deed het gelukkig net niet en de buur man lichtte verder voor: „U weet na tuurlijk. dat het om de eerste divisie gaat." Ik knikte, want ik zou niet anders gedurfd hebben. .Wel, in die eerste divisie staat Not tingham halverwege de lijst en Arsenal derde van beneden. Het zit er natuur lijk dik in dat Arsenal wint Kijk, dat wordt een corner. Die wordt zon der twijfel ingekoptJa, lovely, lovely." Jawel, het was 2—1 voor Arsenal en de scheidsrechter floot ten teken, dat iedereen naar huis moest Dit kan dus Nottingham was nergens en de hon derd supporters gingen droevig af door „Dat was de „ligne espace", die ik voor de eerste maal in Nederland breng," hoorden wij van de beste Fran se arbeider. Mag iedereen zich nu zo maar „maitre" en „meilleur ouvrier de France" noemen, vroegen wij aan de kleine man in een donkerbruin pak. 9 „Neen, daar moet men in Frankrijk zware examens voor doen. In alle be roepen heeft men de titel „beste arbei der" en van de kappers zijn er 98 in Frankrijk." Tienduizend kappers zijn er alleen al in Parijs en sinds 1920 is me neer Salvador er een van. Maar de meester heeft zich er kennelijk boven uit gewerkt, want twee maal verzeker- N?EnTRI?K,PAUL?? IJ toïibssHS BRENGEN/ J. WILT U ZO GOEDZldN -EH-NEE GeEFTOCHMAAREVeN TERUG.' far Kapper en model stonden gisteren in Rotterdam kennelijk voor een zware op gave, want zowel meester Antoine Salva dor als mejuffrouw Lia Heezius keken bijzonder ernstig. De meester was per soonlijk uit Parijs gekomen om te laten zien wat hij onder de ruimte-haarlijn verstaat. Onze fotograaf knipte toen hij halverwege de ruimte was. de zijdeuren. Anders deden die van Arsenal. Juichend rende men de nu nog kaler geworden grasmat op en sprong de spelers om de hals. „Van harte jongens, geweldig", maar dan in het Engels. Het was net de tijd, dat de „pubs" de bordjes Gesloten hadden wegge haald en de massa schoot enthousiast naar binnen om het Britse bier te proeven. Kük, dat kan dus, tydens zo'n weekeinde van Nederland naar Londen: een voetbalwedstrijd zien van een club uit de eerste divisie. Maar er zijn natuurlijk nog veel meer dingen om te doen tussen vrijdagavond en maan- dagoch"end-vroeg. Als het aan mij ligt hoort u er meer van. ACHT. DONKER EN STIL LfCT DE UNIVERSITEIT ON DER HCT-BLEKE. MAANLICHT- s JAN KNARST ERCEN5 E£N RAAM— gJiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiininifiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiriiiififtiiiiiiiiiiiiiiiiiinntiiiiiitriifiiiHiiiiiirifHiiimnitiHiniifiB 49. „Dat is het., ik moet naar die VM-1 toe!" riep hij uit. „Zorg dat je de toestand meester blijft, jongs! Als je die schuimers om de beurt een opta- ter geeft als ze willen bijkomen, kun je dat ja een aardig tijdje volhouden!" Juist op dat moment geraakte Krult- meister zelf weer bij kennis en kwam dreigend op Kappie af. .Ahaaal Nu heb ik jou, akelige zee rob!" gromde hij. „Wou jij der Kruit- meister te slim af zijn? Dat is er nog nooit ene gelukt!" „Deksels.." prevelde Kappie, vast stellend, dat Kruitmeisters gestalte en spieren ongeveer anderhalf maal zo dik als de zijne waren. „Deksels., wat nou? Dit wordt wat je «noemt vechten tegen de bierkaai!" Toen bracht de klagende stem van de maat uitkomst. „Komt er nou nooit een einde aan deze ellende?!" jammerde deze, terwijl de rol touw waarin hij zich bevond moeilijk naar Kappie toerolde. „Niet zonder jouw hulp, jong!" zei Kappie en tegelijk gaf hij de kluwen een zet, zodat deze krachtig tegen de benen van de spion aanvloog. Deze maal bracht Kruitmeister in de val zijn achterhoofd in aanraking met de misthoorn. Maar dit had slechts toe vallig iets te r.aken met de mist die er daarna over zijn brein neerdaalde... OOSTBURG De gisteren gehouden dertiende veemarkt te Hulst was be- paalu niet de best geslaagde: De aan voer der dieren bleef ruim beneden de verwachtingen en de publieke belang stelling was hieraan evenredig. Wellicht weersgesteldheid hieraan mede schuldig; Zij nodigde de boeren meer tot landarbeid dan tot landarbeid dan u ^ar^bezoek. Er werden voorge bracht 122 stuks rundvee, een 80-tal big gen en varkens en vijf paarden. De kampioenen zijn: categorie varkens: J. Gelderland uit Stoppeldijk, categorie Paarden: P. Suys uit St. Jansteen, cate- Soire fokvee en vetvee: B. Plasschaert U1\ Graauw, categorie dikbullen: gebr. v. Wijk uit sluiskil, stieren: E. H Pica- vet uit Hulst. AXEL. In de vroege morgenuren vond in de Noordstraat te Axel een bot sing plaats tussen een vrachtauto be stuurd door U. v. d. B. uit Goes én de handkar van A. M. uit Axel. Bij de bot sing brak de handboom van de wa»en waardoor een lading sanitaire artikelen op de straat belandde. ZO" /KBEN,"BINNEN- i NU EENS KWKEN WAAR- DAT HART IB OPGEBORGEN. WAARSCHIJNLIJK. IN AFDELING cz

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2