Italiaans vliegtuig in Congo vermist SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN AMERIKAANS NAAL '1 Draadloos IN VKIJHEID EN ONBEZORGD Graag de helft meer salaris ADENAUER: MUUR WEG DameS Chicago's „gangs" hebben nog een beste boterham RECLAMEKARAVAAN BEKORT REPORTAGE ft illt* ■li 552 Oostduitse vluchtelingetjes voor tien weken in Nederland PISA IN DIEPE ROUW Sinterklaas houdt intocht KLOOSTERBALSEM Op weg naar Kennedy handen hamea-geleüMüED. wel doden word lid upper ten radio f televisie"] <VNT bekeken vandaag vandaag Maandag 20 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Marian kan sjoelen si MÊ% Van een onzer verslaggevers WOERDEN. Een beetje verfomfaaid zitten de kinderen op de bank langs de wand van de Woerdense stationsrestau ratie. Een groep mensen staat hen nieuwsgierig te bekijken. De kinderen giechelen verlegen. Een vrouw leest de namen af van een stuk papier: „Ingrid Bohlmann!" Een blond meisje staat op. „Kom maar hier", zegt een vrien delijke vrouw halfluid. Het meisje loopt weifelend weg bij de kinderen. De dame stelt haar gerust: „Kijk, dat zijn mijn doch tertjes. Je zult het goed bij ons hebben". Wagons vol Het meisje is een kind van men sen, die uit Oost-Duitsland zijn weg gevlucht. De commissie internatio naal hulpwerk van het N.V.V. en de P.v.d.A. heeft er 552 zes tot dertien jaar oud naar Nederland gehaald. Ze zullen hier tien weken blijven. Zaterdag kwamen zij aan, vele wagons vol. Elk kind had een naamkaartje op zijn jas. Acht kinderen zijn opgenomen in Woerdense gezinnen. Die acht lie pen zaterdagavond aan de hand van wildvreemde vrouwen door de don kere Woerdense straten naar huis. De vrouwen streelden hen over het haar. „Je zult een fijne tijd heb ben", zeiden ze. De kinderen be grepen het niet en zij glimlachten onzeker naar him toekomstige huis genootjes, die opgewonden met hen praatten. In de huiskamer van de chef- gasfitter Poot scheurde Ingrid met een het naamkaartje van haar jas. Ze ging op een bank zitten en keek stil rond. De kamer was vol mensen: de heer en mevrouw Poot, hun vijf kinderen (van zeven tot 22 jaar), een grootmoeder en een vriend van één van de jongens. „Is dat allemaal familie? infor meerde ze. Magda (10) kwam vertrouwelijk bij haar zitten. „Ga je mee buiten spelen?" vroeg ze. Ingrid lachte vaag. Geen boter Het kind woont in Paderborn. Ze had van 's morgens zes uur af in de trein gezeten. „Wij zijn op 1 augustus 's mid dags naar het Westen gevlucht", vertelde ze. „Van Oranienburg. We zijn gewoon in de trein gaan zitten en niet teruggegaan. We hebben alles achtergelaten. Oma heeft ons het noodzakelijkste bij stukjes en beetjes nagestuurd." „Waarom gevlucht?" „Het eten was slecht. Er was geen boter. En vader moest een baantje nemen, dat hij niet wilde." Ingrid voelde zich heel goed op haar gemak in het gezin. Aan tafel vroeg mevrouw Poot: „Lust je kaas?" Het kind knikte en herhaalde: „Kaas". „Nou, die hoeven we over een week niets meer te vertellen", zei iemand. Ingrid Bohlman, een vluchtelingetje uit Paderborn, voelde zich meteen op haar gemak in het Woerdense gezin Poot. HOGERE AMBTENAREN: DEN HAAG De Centrale van ho gere ambtenaren is van mening dat een minister te weinig verdient. En niet al leen een minister, maar alle hogere ambtenaren. Op de najaarsvergadering van de centrale, die zaterdag in Amsterdam is gehouden, is gepleit voor een salaris verhoging van gemiddeld vijftig pro cent. Als argument hiervoor werd on der meer aangevoerd dat de hogere ambtenaren alleen dan een evenredig aandeel in gestegen welvaart krijgen, als hun salarissen worden gebracht op het relatieve niveau van 1928 en 1938. Advertentie Kloosferbalsem zuivert en Heelt de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje Toewijding Een paar straten verderop, in het huis van de schilder J. Muit, stond op dat ogenblik Marian Pawlinski aan de sjoelbak. De tweeling Adri en Tineke (10) deed hem het spel voor. Het Poolse jongetje deed het na, zwijgzaam en met toewijding. Er klonk alleen het botsen van de schijven. Verder was het stil m de hamer* „Hou je van vechten", vroeg één van de meisjes. Marian keek haar niet begrijpend aan. „Hij heeft blauwe ogen consta teerde Tineke. Wil je een koekje? vroeg me vrouw Muit vriendelijk. Het jon getje schudde het hoofd. „Hij wilde niets eten,,; zei de vrouw, „en hij zegt niets". Haar man probeerde een beetje met het jongetje te praten. Het lukte niet. „Als deze eerste dag maar voorbij is, dan zal het wel gaan", zei zijn vrouw. Het jongetje keek bedrukt om zich heen. „Het was zomer, toen wij vluchtten", zei hij. De meisjes probeerden hem nog eens aan het praten te krijgen, maar Marian begon te huilen. Vergeefs trachtte hij het te verbergen. Mevrouw Muit bracht hem naar bed. „Hii zal moe zijn", zei ze. Zo hebben door het hele land 552 Nederlandse gezinnen zaterdag met een kind een stuk wereldpolitiek in huis gehaald, met een kind of het nu onbekommerd lachte of stil- 'etjes huilde. Marian Pawlinski was de eerste avond erg stil. In de huiskamer van de Woerdense schilder J. Muit leerde hij sjoelen. Van onze correspondent BONN. Bondskanselier Ade nauer heeft gisteren voor zijn ver trek naar Washington, waar hij zich met president Kennedy zal beraden over de kwestie-Berlijn, de hoop uitgesproken dat zijn reis zal bij dragen tot consolidatie van de vre de, niet alleen in Duitsland en in Europa, maar in de gehele wereld. Adenauer werd vergezeld door Schroder en Strauss, de ministers van buitenlandse zaken en defensie, en een grote staf medewerkers van hun de partementen. Schroder heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de radio nog eens duidelijk gemaakt dat West-Duitsland verlangt dat bij een regeling va' het vraagstuk-Berlijn de economische, po litieke en juridische band tussen Ber lijn en de Bondsrepubliek blijft be staan. Dit is noodzakelijk voor de le vensvatbaarheid van de stad. Het is ook een van de eisen van de Ameri kaanse regering. Kernwapens Ook wil de Bondsregering dat de muur, die door de Oostduitse regering dwars door Berlijn is opgericht, ver dwijnt, hoewel dit geen absolute voor waarde is. Over de versterking van de Navo zal te Washington, aldus Schroder, uit voerig worden gesproken. West-Duits land zal met een verlenging van de diensttijd van twaalf tot achttien maanden een begin maken. Voorts staat West-Duitsland op het standpunt dat het Westduitse leger niet slechter mag zijn uitgerust dan de legers van de bondgenoten (met andere woorden dat ook het Duitse leger kernwapens moet hebben). PARIJS. De Franse politie is een nieuw offensief begonnen tegen de O.A.S. Zij hanteert nu het onlangs door de re gering uitgevaardige verbod om openlijk sympathie te betuigen met opstandige organisaties of deze te steunen. LEOPOLDSTAD (Reuter) Nau welijks nadat Italië met de gru welijke moord op dertien Italianen zijn eerste klap in het Congo- golese drama te incasseren had ge kregen, werd het land opgeschrikt door een jobstijding. Een transport toestel van de Verenigde Naties van het type „vliegende verhuiswa gen" met tien Italianen aan boord wordt sedert vrijdag op een vlucht tussen Leopoldstad en Oeganda ver mist. Italië is in diepe rouw gedompeld, vooral de stad Pisa waar alle omge komenen, ook de vermisten van het transportvliegtuig, vandaan kwamen. Dat deze nieuwe ramp zijn weerslag zal hebben op de Italiaanse deelne ming aan het Congolese avontuur lijkt niet twijfelachtig. Als het toestel in derdaad is verongelukt, hebben de Italianen een tol betaald voor een wankele internationale onderneming die tot nog toe honderd doden van niet-Congolese afkomst heeft geëist: 43 Ghanezen, 23 Italianen, veertien Ieren, twintig Indiërs en Zweden - Advertentie w - ruw of schroot onder wie secretaris-generaal Ham- merskjöld. In Italië wordt die tol des te hoger gevonden omdat het land geen feitelijk contingent aan de strijd macht van de Uno heeft afgestaan, maar alleen enkele niet-gevechtsvlieg- tuigen met bemanningen heeft „uitge leend". Qisenga Het Congolese kabinet in Leopold stad heeft zich inmiddels beraden over de figuur van de verdwenen vi ce-premier, Gizenga, die nauw be trokken zou zijn bij de muiterij in Kivoe. Aangenomen wordt dat men Gizenga's diplomatieke onschendbaar heid zal opheffen en hem daarna ter verantwoording zal roepen. Premier Adoela is zelf naar Loe- loeaburg in provincie Kasai gereisd om een muiterij onder de Congolese troepen in de kiem te smoren. Er de den geruchten de ronde dat de Con- golezen de Uno wilden beletten ge bruik te maken van het vliegveld. De commandant van de muiters in Kin- doe zou voor de radio gewaarschuwd hebben dat de Uno van plan was alle Congolese eenheden te ontwapenen. Het vliegveld is echter vast in handen van de Uno-troepen. Uit het opstandige centrum Kindoe zijn geen berichten meer gekomen sedert de verbindingen eind vorige week werden verbroekn. De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelijk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moe ten komen. Mocht u niet alle afwij kingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. von onze speciole verslaggever programma's /CHICAGO. Drie Amerikaanse artsen gingen onlangs samen een avondje uit en kwamen terecht in een der ettelijke vaak heel obscure en zelfs gore nachtclubs van Chicago. De volgende morgen ontwaakte er een in een telefooncel, de tweede vond zichzelf terug in een goederenloods van de Spoorwegen, de derde kwam weer bij zijn positieven liggend op straat; wel netjes bij een taxistandplaats. Geld, horloges en sieraden waren zij kwijt. De lieftallige barengel die hun drank jes inschonk had daar een pilletje in gedaan en de vrienden dezer dame de den de rest. Een paar weken gelden werd in een steeg in Chicago's nachtclubwijk het lijk van een zakenman gevonden. Ook hij was een avondje op stap ge weest, ook aan zijn slokje was iets toegevoegd geweest; voor hem was de dosis te groot gebleken. CHICAGO is nog steeds de stad van de gangsters. Zeker, de activiteiten van de „gangs" zijn anders "dan in Al Capone's dagen, toen de „droogleg ging" van Amerika - het --erbod tot het verkopen van sterke drank de gangsters een rijke boterham ver- schafte. Een boterham die zij welis waar én tegen de politie én tegen hun collega's met alle middelen, tot en met machinegeweren en gepantserde auto's, moesten verdedigen. De „han del" is nu anders gericht en machine geweren komen er zelden meer aan te pas. Doden vallen er nog wel De „gangs" hebben een breed ter rein tot het hunne verklaard. Nacht clubs, prostitutie, de exploitatie van gokautomaten, juke-boxes en andere vermaakattributen plus een groot deel van Chicago's omvangrijke taxibe drijven is in hun handen. En juist toen ik er was hadden zij hun werk terrein uitgebreid met een particulie re vuilnisophaaldienst voor café's en restaurants. EEN jytAN die van deze zaken alles weet hij wilde zelfs in een Ne derlandse krant zijn naam niet ge noemd zien. de terreur van de gang sters is groot! vertelde mij hoe dat gaat. Op een dag stopt een grote auto voor een restaurant en twee kerels vragen de eigenaar te spreken. „Joe, jij zult ook wel moeite hebben met het laten weghalen van 't afval van de zaak, want de gemeente doet daar niet zoveel aan". „Wel, ach", zegt Joe, „dat valt wel mee". „Dan zie je 't verkeerd, broeder, Je moet lid wor den van onze vuilnisophaaldienst, 't Kost je 175 dollar per maand". Nu kan Joe „neen" zeggen en dan ver trekken de heren. Hij mag er dan wel op rekenen dat er des avonds ste- ne door zijn ruiten vliegen. Een uurtje daarna gaat zijn telefoon. „Heb je .nog eens nagedacht over die op haaldienst?" Blijft Joe halstarrig, dan wordt de volgende avond heel de inventaris van zijn café kort en klein geslagen. Wil hij dan nóg niet, dan doet hij het beste om zijn zaak snel te verkopen en ver weg te gaan, wil hij zelf niet op een kwade mor gen in een steeg gevonden worden. GE0RGAN1S1ERD TS DE politie dan totaal machte- i loos? - In Groot-Chicago wonen bijna ze ven miljoen mensen. Een heel moei lijke bevolking bovendien: 45.000 lui uit Puerto Rico, 17000 Mexicanen, dui zenden Italianen, achthonderdduizend negers. Heel veel van deze mensen zijn bijzonder onontwikkeld, zij zijn op de bonnefooi naar Chicago geko men om te werken de ionen zijn hier nogal hoog maar er is veel werkloosheid. Een groot deel van de ze mensen woont in afschuwelijke krottenbuurten. 't Is waar, Chicago wordt in een hoog tempo gesaneerd. De Housing Authority heeft tiendui zenden mooie en goedkope flats juist voor dit deel der bevolking laten bou wen en heeft heel veel krotten opge ruimd, maar er zijn er nog zoveel. Ten derde: de „gangs" zijn sinds Al Capone's dagen heel streng georgani seerd. Ten vierde: de politie is welis waar van veel beter gehalte dan een jaar of dertig geleden toen tal van po litiemannen tot de „gangs" behoor den, of de „gangs" beschermden, maar ideaal is de toestand ook in het politiekorps nog niet. Tony Acado, die zijn „carrière" begon onder Al Ca- pone en daarna de rechterhand werd van Lucky Luciano, is nu gangster no. 1 in Chicago. Luciano werd een jaar of wat geleden door de Amerikaanse regering het land uitgezet. Iedereen weet dat hij van Sicilië uit „zijn" mannen nog leidt en dat Aeado bij wijze van spreken zijn procuratiehou der is. Iedereen weet ook er wordt openlijk over geschreven dat deze Acado bij reeksen moorden betrokken is geweest. Geen van die moorden was ooit te bewijzen door de politie. "yORIG JAAR werd een luitenant van de politie ontslagen; hij was met zijn vrouw, enige maanden Acado's gast geweest op een reis door Europa. Dat ging wat ver. Acado zelf is nog maar één keer, en dat heel kort, in arrest geweest. Waarom? Hij had ge knoeid met het invullen van zijn be lastingpapieren. Dat is geen gemeentelijke zaak, weet je, aldus mijn zegsman. Dat be handelt dus de gemeentepolitie niet. En toen kon er wat worden gedaan. Acado had opgegeven dat hij 65.000 dollar per jaar verdiende als „bier handelaar" en had voor de rode Mer cedes waarin hij rijdt drieduizend dol lar afgetrokken; dat was een auto die hij nodig had voor zijn beroep. Wat is zijn inkomen? Het wordt algemeen geschat op vierhonderdduizend dollar per jaar. Hoe krijgt men zoveel geld bij el kaar? Door in een bepaald deel van Chicago caféhoudeis te dwingen juke boxes voor de „gang" neer te zetten. Door die vuilnisophaaldienst. Door souteneurschap op enorme schaal. Advertentie Door taxichauffeurs alleen ongemoeid te laten werken als zij tien procent van de ontvangsten afdragen aan de „gang" voor „ontvangen bescher ming". Kun je daar niet onderuit? vroeg ik een taxichauffeur. Als ik niet betaal vind ik de eer ste morgen mijn wagen met stuk ge sneden banden. De tweede dag staat ineens mijn achterbank in brand. De derde dag Word ik aangereden. Ik be taal liever Ook als de politie wil ingrijpen staat zij machteloos. Een van de eigenaar digheden van de Amerikaanse wetge ving is dat de gemeentelijke politie hier die van Chicago niet kan samenwerken met de korpsen van an dere gemeenien. De Federale politie de F.B.I. kan alleen in actie ko men als misdrijven zich uitstrekken buiten het gebied van een staat. De gangster, die in Chicago wordt ge zocht, kan vluchten tijdelijk naar een andere plaats in de heeP grote staat Illinois en tien tegen een zal hem niets gebeuren. Robert Kennedy, de broer van de president, die nu minister van justitie is probeert nieuwe wetten aan genomen te krijgen waarmee aan de ze wantoestanden een eind kan wor den gemaakt. Hij zal het er moeilijk mee krijgen. De topleiders van de „gangs" zijn heel rijk en ook invloed rijke lieden; toen onlangs een der „luitenants" van Aeado trouwde was er heel wat „upper ten" in de kerk Onder Acado's regiem zijn oorlo gen tussen de diverse „gangs" zeld zamer geworden. De machinegewe ren zwijgen. Waarom? Acado heeft Chicago in een aantal wijken ver deeld en elke gang een wijk toege wezen. Als er nog eens wordt ge schoten betreft dat „grensincidenten"; dan komt dus de ene „gang" bij het heffen van de „beschermingscontri butie" op het terrein van de andere. Overigens leven er miljoenen men sen in deze stad die nooit iets met gangsters te maken hebben gehad en er zelfs nooit een hebben ontmoet. Dat „andere" Chicago is ook een verhaal waard. Dat volgt. |ln Het kort J DINSDAG 21 NOVEMBER HILVERSUM 1 402 m AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO; S.00 Nwb; 9.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 V d zieken; 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsuitz: Uitz voor de landbouw; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Milit ork; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Promenade ork; 14.00 Ka- mermuz; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, praatje; 15.30 Sopr en piano; 16.00 Een kwart-eeuw culturele vorming van de schooljeugd, gesprek; 16.15 Piano spel; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateursprogr; 17.55 New York calling, praatje; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Lichte muz; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Paris vous par- le, praatje; 19.10 Muzikale lezing; 19.25 Viool en piano; 20.00 Nws; 20.05 Muzik bio grafie; 21.00 Gevar progr; 22.00 Kamer- muz; 22.30 Nws en meded; 22.40 Act; 23.00 Gram; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM 11, 298 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters: 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Gram; 10.50 Idem; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Vol- aan vooruit, praatje; 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Als de dag van gisteren, kron v h leven; 12.30 Land- en tuinb me ded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Platennws; 13.30 Metropole ork en so list; 14.05 Gram; 14.35 V d plattelandsvrou wen: 14.45 Gevar progr; 15.50 Gram; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz; 18.00 V d jeugd; 18.20 Kaarten op tafel, ge sprek; 18.30 Lichte muz; 18.50 Gram; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19-25 Otello, opera. In de pauze (±20.4021.10): Muzikale lezing; 22.30 Nws; 22.40 Gram; 23.00 De derde As semblee v d Wereldraad v Kerken te New Delhi, rep; 23.10 Cabaretprogr; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nieuws. NTS: 20.00 Documentaire film; 20.45 Idem; 21.05 Speelfilm; 22.45—22.55 Filmver- slag v d Derde Assemblee v d Wereldraad v Kerken te New Delhi. DUITSLAND 17.0018.00 V d jeugd. (Regionaal progr.: NDR: 18.20 Progr.overz; 18.25 Die Nord- schau. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Ontmoeting met een zangeres. NDR: 19.25 Leven van de zee); 20.00 Journ; 20.20 Do cumentair progr; 21.05 TV-spel; 21.50 Do cumentair progr; 22.15 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 20.00 De Liberale gedachte en actie; 19.30 V d jeugd; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Speelfilm; 22.00 Documentaire film; 22.45 Nieuws. BELGIË FRANS 18.30 V d jeugd; 19.00 Jazz; 19.30 Docu mentair progr; 20.00 Nws; 20.30 Toneelst; 22.00 Literair progr; 22.45 Nieuws. (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN 'Si*. sjSéfv j ZO X KWALITEIT VOOR F 1.- ZATERDAG. Wie zich 's mid dags met zijn kroost om de beeld buis heeft geschaard om Sinterklaas' feestelijke intocht in Amsterdam te aanschouwen, zal zich wel lichtelijk bekocht hebben gevoeld door het abrupte slot van de reportage. Wel iswaar kwam de aankomst van de goedheiligman gedetailleerd op het scherm, toegelicht door oom Dick (van Bommel) en tante Mies (Bouw man), maar van de triomftocht door de met lieverdjes omzoomde straten bleven wij verstoken. Dat lag ech ter minder aan de cameralieden van de N.T.S. dan wel aan de reclame karavaan die de Sint pleegt te om, stuwen en die tv taboe is. Maar leg dat uw kinderen maar eens uit Teddy en Henk Scholtens Zaterdag- avondakkoorden hebben zich zo lang zamerhand wel een vaste plaats onder de amusementsprogramma's weten te veroveren. Men krijgt een uur genoeg lijke ontspanning voorgeschoteld, zon der veel uitschieters weliswaar, maar doorgaans ook zonder al te zwakke plekken. Wat in zo'n programma als van zaterdagavond eigenlijk het meest op valt is de regie van Jos van der Valk, gesteund door de choreografie van Douglas Saunders en de decors van Jan van der Does. Een nummer als „Rain" zou zo uit een peperdure Ame rikaanse show weggelopen kunnen zijn. In zijn soort voortreffelijk was ook Terry Hall met zijn leeuw Lenny, die zowaar vloeiend Nederlands bleek te spreken. Jammer alleen dat de teksten van de liedjes die de Scholtens zelf ten beste plegen te geven doorgaans aan de zwakke kant zijn. Daar is, dunkt ons, nog wel wat aan te doen. De bege leiding van het orkest van Tony Vess is, als steeds, perfect. TAS. Boeiend Hans van Manens televisieballet Kaïn en Abel bleek zondagavond een boeien de poging om ballet en televisie dich- «ter bij elkaar te brengen. De middelen die daarvoor werden gebruikt waren: verschillende soorten muziek, meer ac cent op de gelaatsmimiek dan bij podiumballet en snel wisselende decors en situeringen. Tot een eenheid is Kaïn en Abel niet geworden. Het ballet viel uit elkaar door de verschillende muziek en belich ting en door een gebrek aan aansluiting tussen de verschillende sferen. Dit be zwaar mocht echter het boeiende van deze poging niet overschaduwen. Ten eerste al had de choreografie een paar goede vondsten gedaan die prachtig werden ondersteund door de jazz. De verwerking van het thema was in verantwoorde mate aangepast aan het massale televisiepubliek. Van Manen heeft zich in elk geval weer een moedige ontwerper getoond voor het Nederlands Danstheater, een groep die enthousiast en kundig op ongebruike lijke paden danst. Men zou wensen dat het ballet Kaïn en Abel nog eens een televisie-uitvoering mag beleven om het de kans tot rijping te geven. Goede regie van Odufré. Het programma van de VPRO bood kritisch verder zondag de aardige quiz Tour- is-mé, eerder genoegelijk dan spannend, die echter gevaar loopt in gebabbel te verzanden. Het programma van Dora Paulsen rolde van de ene knappe vondst in de andere. Het was een genot dit spelen met televisie aan te zien. Men herkende duidelijk de meesterhand vgn Van Hemert. En Dora Paulsen is als artieste groot genoeg om overal in het drukke decor te overheersen. Haar voordracht werd er des te boeiender door. Ais geheel was het programma van de VPRO, zoals vaker, wel wat erg veeleisend. Juist omdat dit het soort t.v.-avonden is dat ook de selectieve kijker graag geheel bekijkt. Een klein snufje luchtige ontspanning had er wel bij gekund. G. televisie MAANDAG Na journaal, weer- overzicht en de rubriek Achter het nieuws komt er eerst een nieuwe afle vering van de serie „Vrije nieuwsga ring op het beeldscherm (8.35). Jan Blokker presenteert om 9 uur zijn Pilmvenster en de avond wordt beslo. ten met het forum Welbeschouwd (9.30). België Vlaams biedt een opgeno men aflevering van Zaterdagavondak koorden met o.a. Georges Ulmer en Jaap en Haakon Stotijn (9 uur). Er aan vporaf gaat in de serie Het ABC van het ballet ,.De letter B" (8.30). Om 10 uur volgt de rubriek Vergeet niet te lezen. België Frans presenteert de film Douce van Claude Autant-Lara. met Odette Joyeux en Madeleine Robinson (8.30), gevolgd door Uw antwoord, waarin vragen van kijkers door een forum worden behandeld ,(10.15). Duitsland: Een droomspel is een stuk van August Strindberg dat om 9.20 op het beeldscherm wordt ge bracht onder regie van Wilhelm Sem- melroth. Eraan vooraf gaat Met los se hand, waarin de magiër Allan zijn kunsten vertoont (8.50). Speelfilm: 22.10 Nws. radio MAANDAG Corrie Brokken is de gast in de rubriek Groten van de klei- waarmee het Radioscooppro- gramma van de Avro vanavond be gint (Hilversum 1, 8.05). Via de ande re Hilversumse zender wordt van avond het tweede hoorspel uitgezon den in de serie Mens en maatschap pij. Het spel heet „Een man zonder eerzucht" en is van Eduard König. De regie voert Wim Paauw,

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5