G Eh '0 ^0 Rl D GORKUMSE BOLLE'BOZEN ÉIÊÊÊÊÊBÊ. Onderzoek in volle gang Sit-downactie in huis van Bertrand Russell n mmmm KAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA Wïlhelmina: ook per te koop ons Maandag 20 november 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 2 NIET MODERN MET DE HAND BAARNSE MOORDZAAK POLITIE VERWIJDERT BEZOEKERS die goeie ouwe 9.05 die goeie jonge 7.60 Kolendampvergiftiging OERM Johnny Hart Auto vloog uit de bocht Kinderfeest in De Schelde ■SATJMfl BLX3ÜJ i H ut! ÜH3 GORKIJM. Wilhelmina van Weelden houdt niet van modern en daarom weegt zij de zoute bollen in een koperen weegschaal. En in Den Haag woont een meneer die één, hooguit twee maal per jaar komt kijken naar die bollen, die stuk voor stuk met de hand ge maakt worden. In 1820 kwamen in Gorkum de eerste zoute bollen uit de oven. De familie J. J. de Kroes maakte er het recept voor, bakte ze en vanaf die tijd heten die bollen de „enige echte". Nu kunnen we ons voorstel len, dat er ergens in Nederland nog wel iemand is, die echte bollen maakt. We zeiden het tegen de heer A. J. Emmerik, die ze al 24 jaar lang bakt. „Dat zal wel," was zijn ant woord, „maar toch maken wij hiér de enige echte, in Gorkum." Mejuffrouw Van Weelden is nu sinds enkele maanden 75 jaar en daarvan heeft ze er ruim vijftig door gebracht tussen die enige echte. In 1907 stapte zij de winkel van de familie De Kroes, „de Guide Capel", binnen en nu staat zij- nog achter de toon bank. „Ik ben hier begonnen als dienst bode," vertelde zij ons, „maar na ver loop van tijd ben ik in de winkel te recht gekomen en daar zou ik nu niet meer vandaan willen." De winkel weerspiegelt de opvat- zoute bqllen voor na het noenmaal te kopen. Maar even later stonden we in de bakkerij tegenover een enorme witte vierkante kast met een paar zwarte deurtjes. Rechts van ons twee mannen, een wat oudere en een jonge, gebogen over zwarte platen, waar netjes naast elkaar de „enige echte" lagen. „Klopt ja, dat is de oven," zei de heer Van Emmerik. „Die staat er pas sinds een paar maanden, maar dat is eigenlijk het enige automatische hier in de bakkerij. Voor de rest doen we alles met de hand, want er zijn he tingen van mejuffrouw Van Weelden: laas geen machines om de bollen ma- niet modern. Wanneer men de „Guide chinaal te maken. We hebben er twee Capel" binnenstapt voelt men zich op zicht gehad, maar geen van beide wat onwennig In zijn moderne kledij, bevielen ze en daarom doen we het want dat hoort hier niet. Grote trom- dus maar weer met de hand. Net als mels staan er links en rechts van de honderdveertig jaar geleden", klant en boven zijn hoofd hangen twee koperen weegschalen en een HONDERD POND houten. De schalen en gewichten van koper zijn blinkend gepoetst en ach- 0 Die bollen worden dus nog steeds terln de winkel staat een klein geld- met de hand gemaakt, bol voor bol, honderd pond per dag, van 's mor gens half vijf tot 's middags drie uur. Maar, wanneer we bakker Van Em merik goed begrepen hebben, zou h(j het liever allemaal machinaal doen en het heeft met traditie dus Ja, en dan is er nog die meneer In Den Haag, die wel eens in de bol- lenbakkerij komt kijken of het zaakje goed marcheert. Hij werkt op een van de ministeries en de meisjesnaam van zijn moeder is Kroes. „Hij heeft het beheer van de zaak", legde de heer Van Emmerik ons bij de deur uit. „Ik ben hier dus wat men noemt de meester-knecht. Mijn „baas" heeft een enorme drukke baan en daarom zien we hem zo weinig en mevrouw, die zie ik slechts bij hoge uitzondering." Dat doet aan die bollenbakkerij overigens niets af, want de „enige echte" worden nog steeds in Gorkum met de hand gemaakt. En sinds 1907 door Wilhelmina van Weelden verkocht. kastje, dat dienst doet als kassa. Een winkel, waar onze grootmoeder de snoepjes kocht, die ze ons toestopte. Zo ongeveer is die winkel van de bol len in Gorkum, waar niets anders ver kocht wordt dan dit luchtige ronde baksel. In grote houten vaten en blikken bussen zitten de bollen en daar heb ben.ze altijd in gezeten. ..We hebben onze bollen altijd in blikken verkocht," hoorden we van me juffrouw Van Weelden. „Zo kent ieder een ze, maar u kimt ze natuurlijk ook gewoon per ons kopen. Neen, neen, de boekhouding en alles wat er verder nog bij komt kijken, daar houd ik me niet mee bezig." Terwijl buiten de auto's voorbijgin gen hebben wij een wijle zitten dromen in deze bollenwinkel in de Gorkumse hoofdstraat en we hoorden in gedach ten de krinoline van onze grootmoeder knisperen. We wachtten op het ogen blik, dat een paard en wagen stil hielden voor de winkel en dat er een statige dame uit zou stappen om wat nog maar weinig te maken. Honderd pond. per dag, meneer Van Emmerik, en dat allemaal alleen voor Nederland? „Neen", antwoordde de bakker, „on ze bollen worden over de hele wereld geëxporteerd. Gisteren nog kreeg ik een order uit Engeland waar ze de bollen het liefst met kaas hebben. Ja, en naar Amerika gaan ze ook." Terug uit de bakkerij liepen we door een lange gang weer winkel- waarts en halverwege links bespeur den we mejuffrouw Wilhelmina van Weelden, die iets met koffie deed. „Hebt u onze bollen geproefd?", vroeg zij. „Ja, we hebben ze geproefd en het is een voortreffelijk baksel, juffrouw Van Weelden." Zij is geen drukke praatster en gaat stilletjes haar gang tussen de bollen en het krakende vetvrije papier waar ze eerst in gepakt worden. De jaren gaan aan haar voorbij en zij blijft bij haar mening, dat het oude beter is dan het nieuwe en moderne. Van onze correspondent BAARN. De politiemannen die dienst deden op het Baamse politie bureau op de avond dat Boudewijn H., één van de verdachten in de Baarnse moordzaak ontvluchtte zijn gehoord door twee commissarissen van de rijksrecher che, de heren Y. Taconis uit het district Amsterdam en J. C. Reijen uit het dis trict Den Bosch. Deze commissarissen helpen de Amsterdamse procureur-gene raal, mr. H. R. de Zaaijer, bij zijn on derzoek naar het beleid van de justitie in de moordzaak. Mr. de Zaaijer zelf heeft op het Baarn se politiebureau een gesprek gehad met hoofdinspecteur G. J. Backer, de korps chef van de Baamse politie, en inspec teur J. C. Schuerveld Schrijver, het hoofd van de Baarnse recherche. De laatste was buiten de opsporing van de ontvluchte verdachte gehouden. a-*#*#*#*#* LONDEN. Lord Russell, de met een Nobelprijs begiftigde Brit se filosoof, moest zaterdag de hulp van de politie inroepen om onge wenst bezoek uit zijn huis in Chel sea, Londen, te laten verwijderen. Het bezoek zat op de grond en in de gang en wenste niet te verdwij nen. De politie kwam en droeg de man en de vrouw waar het om ging naar buiten. Zij werden in staat van beschuldiging gesteld. De man en de .vrouw hadden bij lord Russell aangebeld. Ze wilden eens komen praten over het verschil van opvatting tussen lord Russells Co mité van honderd en de Campagne tegen de kernwapens, waar het comi- Ad.i>«rtentie (met de baard) (met *c baardje) té zich indertijd van afscheidde. De Campagne tegen kernwapens schijnt nu kandidaten te willen gaan stellen in de districten waar tussen tijdse verkiezingen voor een zetel in het Lagerhuis moeten worden gehou den. Vrede Lord Rus sell is voorzitter van het Comité van honderd. Hij leidt de ac ties van burgerlijke ongehoorzaamheid van het comité en belandde als gevolg ervan onlangs in de gevangenis. Dat betrof toen de groots opgezette sit- downdemonstratie in het centrum van Londen die door de politie was verbo den. De Campagne tegen de kernwa pens, die wordt aangevoerd door do minee Collins, kanunnik van de kathe. draal van St. Paul, is het helemaal ■niet eens met de opvattingen van het Comité van honderd. Lord Russels be zoekers wilden daar nu eens over pra ten. Zij vonden het tijd worden dat de leiders van beide acties vrede zouden sluiten. In stijl De filosoof liet het paar binnen. Er werd uitvoerig gediscussieerd, maar men kwam niet tot overeenstemming. Toen werd het volgens de gastheer tijd dat er een einde aan het bezoek kwam. De man en de vrouw dachten er echter anders over. Ze weigerden te gaan en geheel in de stijl van lord Russells comité gingen ze op de grond zitten. Er bleef de bejaarde filosoof toen niets anders meer over Jan de politie te hulp te roepen. Deze droeg de „plakkers" naar buiten, waar ze weer op de grond gingen zitten. Aangezien dat de openbare weg was, werden ze bekeurd. Vandaag komen ze al voor de politierechter. Van onze correspondent ZUNDERT. De zestigjarige heer H. C. van der Kloot en zijn 61-jarige vrouw zijn in hun huis in Zundert door kolendamp bedwelmd. De vrouw is la ter aan de gevolgen overleden. De toe stand van de man is redelijk. Toen hun dochter die naast hen woont, zaterdagochtend op bezoek kwam, zag zij het licht in de woonkamer nog bran den. De deur was gesloten. Zij waar schuwde de politie, die het echtpaar be wusteloos in de slaapkamer op de eer ste verdieping vond. De nieuwe kachel had vrijdag voor het eerst gebrand. De schoorsteen die ïoiif niet gebruikt was, bleek niet meer te d.pgen. In de „Guide Capel" in Gorkum heeft de tijd stilgestaan: de zoute bollen wor den daar nog gewogen op een koperen en een houten weegschaal. En mejuffrouw Wilhelmina van Weelden zwaait de scep ter over de blikken bollenbussent al meer dan vijftig jaar. 46 „Mij ook", zei Hugo. „Ik had er geen idee van dat hij belang in wis kunde stelde." „Ik evenmin," zei Maria. „En ik geloof," ging Isambart voort, „dat we wellicht zo fortuin lijk zullen zijn een vorstelijk leraar voor hem te vinden in het paardrij den, de wapenhandel en de kunst beleefd en sierlijk te spreken met edele heren en vrouwen, ofschoon Pierre uw huis in dat opzicht reeds eer aangedaan schijnt te hebben ook zonder het formeel geleerd te heb ben. Hebt ge ooit gehoord van de Sieur de la Salie?" „Ik geloof van wel," zei Hugo, na enig nadenken. „Was hij niet een be roemd Frans ridder uit de vorige eeuw? Nogal een avonturier?" „Inderdaad. Hoe lang blijft de na gedachtenis van dappere mannen toch leven! Hij heeft een zoon, An- toine de la Salie genaamd, die nu goeverneur is van niemand minder dan de jonge Jan van Anjou, de Her tog van Calabrië." „Ik heb nooit gehoord dat de Sieur de la Salie ooit getrouwd was, of een gezin had gesticht," zei Hugo. „Dat heeft hij helaas nooit ge daan," antwoorde Isambart be droefd. „Maar zijn zoon kreeg hij desondanks: Antoine de la Salie, een man van ongeveer jouw leeftijd, Hu- go. Net als zijn energieke vader heeft hij de heje wereld rondgereisd, terwijl hij vele meesters diende, jon ge edellieden onderrichtte en leven dige vernandelingen schreef over de kunst zich tegenover vrouwen te ge dragen. Iemand van mijn habijt kan hem dat niet leren. La Salie zou er net de man voor zijn." Hij heeft een slecht humeur en is bijzonder ongestadig in zijn affecties, en op het ogenblik is hij in ongenade bij zijn meester. Hij woont in dat beruchte herbergje aan de waterkant, en brengt zijn dagen zoek met brie ven scnrijven aan zijn meester, waarschijnlijk om hem vergiffenis te vragen voor wat hij misdaan heeft, wat het dan ook geweest is. De her tog heeft een dochter Ik heb ge hoord dat hij niets eet dan koolsoep, en sterk vermagerd is sinds hij hier in Rouaan in ballingschap verwijlt. Zal ik met hem spreken, Hugo?" „Graag," zei Hugo. „U schijnt de juiste man gevonden te hebben. Ge loof je ook niet, Maria?" „Ik veronderstel dat Pierre de leeftijd heeft om die dingen te leren. Ik beken, dat ik het afschuwelijk vind hem volwassen te zien worden. Maar hebt ge hem niet een bijzon dere schelm tot leermeester verkoren, Pater." „Hij zal later met schelmen van doen krijgen," antwoordde de pries ter. ,,En Antoine la Saile is geen schelm. Allen die de ridderschap on derwijzen, moeten op velerlei wijzen aan de kant zien ie komen. Zij on derwijzen de vechtkunst, maar zijn zelf geen vechters. Bovendien weet ik niet wie de grootste schelm is, de krijgsman of zijn leraar Maar ik ben er van overtuigd, dat de grote Hertog van Anjou geen schurk ge huurd heeft om zijn zoon te onder wijzen." „Maria stemt toe. Dat weet ik," zei Hugo. „Ja, ik geloof van wel," antwoord de Maria. „Denk eens aan, dat onze Pierre les krijgt van de goeverneur van de zoon van de Hertog van An jou!" „Het lesgeld van La Salie zal wel licht hoog zijn," zei Isambart prak tisch. „Maar het zal desondanks goedkoper zijn dan wanneer ge Pier re naar Parijs stuurt, want nu kan hij thuis wonen en eten. Het school geld van de kathedrale school is re delijk. Om je de waarheid te zeggen, Hugo van Milaan als ik niet wi:t dat je het uitstekend missen kunt, zou het nihil zijn." „De geestelijkheid geeft, de gees telijkheid neemt," haalde Hugo vroom en opzettelijk verkeerd aan. „De naam van de geestelijkheid zij ge loofd." „Welk ander doet ook maar wat de geestelijkheid doet?" vroeg Isam- jart simpel, „Maar ik wil met jou niet sjacheren over Pierre. Laat dat maar aan La Salie over." „Neen pater, het was een slechte grap die ik maakte. U weet dat ik evenmin wil sjacheren. Zelfs niet met La Salie." „Dan zal ik dat doen, Hugo, al thans met jouw instemming en met de uwe, Madame. Overigens is het me toevallig ter ore gekomen dat de Baron de Retz opgehangen zal wor den." „Heerlijk!" zei Maria. B -erd Antoine la Salie weer dik van het goud van de wapensmid. Hoeveel overredings kracht Isambart anders ook bezat, hij kon het t onorarium niet omlaag drukken, maar La Salie stemde er althans in toe zijn loon in termijnen in ontvangst te nemen, inplaats van contant, zoals hij oorspronkelijk met nadruk had bedongen. Pierre bracht zijn ochtenden op school door, omdat zijn leraar nooit voor de middag opstond. Over het algemeen waren de hardwerkende monniken er tevreden mee als zij aun dikschedelige leerlingen de grond beginselen van lezen schrijven en re kenen in konden pompen, benevens een bescheiden begrip van de theo- 'ogk. Maar als ze een ijverige leer ling vonden als Pierre, die reeds de waarde ondervonden had van wat zij trachtten te onderwijzen, waren zij natuurlijk geneigd veel on.-f m hem te maken en hun pedagogische inspanning te verdubbelen. Vele ja ren was Rouaan reeds tweetalig. Pierre behoorde tot een generatie die zich niet de tijd herinneren non dat de betere lieden in de stad naast nun moedertaal geen Engels spraken. Sommige onderwijzers op de school gaven hun lessen in het Engels en een van t'e beste onderwijzers was een Engelse broeder, de zoon van een zeekapitein, die wiskunde onderwees, waarbij hij vooral rekening hield met voordelig handeldrijven. Als jon gen was hij naar zee gegaan op een van zijn vaders schepen. Hij had :annis gemaakt met de producten die geïmporteerd werden uit de Oriënt zowel als met de producten die geëxporteerd werden door het Westen. Hij gaf onderwijs op een eigenaardige primitieve manier en zijn lessen stonden bij de jonge Franse edelen weinig in aanzien. (Wordt vervolgd) MOET DE HOREN,PAl/L»ME- VROUWAKKERMANSWILMM PftESI DEN TE MAKEN VOOR DIE KERSTACTIE—NOU" i/nAAr-i/.icL. DAAR ZAT IK DAN jVLAK TEGÉM- OVEROtE AN NIEPLUGIK DEED NATUURLIJK H ET EN IGE WAT TOEN NOGMOGELIdK WAS,IK W E ET J EjKtN DJ Ei DAT WORDTEEN HELE DOMME GEWOON TEVANUE. 67k ALSlEMANPUEZO TEGEN UEZELF ZOU HO - REN PRATEN iZOUDIEdE VOOR STAPELGEK VER-' I KLAREN ~y =§3 door i 48. Ook de laatste piraat werd ge dwongen het gevecht op te geven, door dat CXkki hem de gebruikte pappan over het hoofd stulpte. Zijn ruw getoeter kreeg hierdoor plotseling een blikkeri ge klank, maar werd er niet minder door. Okki's bolletjespap, bekend door zijn voedzaamheid, bezat echter onder meer een sterke kleefkracht, waardoor hij lang de maag bleef vullen. Deze eigenschap speelde thans de getroffene parten. Want ondanks zijn verwoede pogingen om de pan van' het hoofd te lichten, slaagde hij daar niet in. En tegelijk met de brei stolden ook zijn woedende kreten. Doodmoe en versuft door zijn eigen echo'ende stemgeluid, zakte de kerel in elkaar. „Ziezo, die kan geen pap meer zeg gen!" zei Okki. „Een aardige noodoplossing, groene haring," gaf Kappie toe, „maar lang zal de toestand ja zo niet blijven. We moeten deksels vlug iets bedenken dat voorgoed een einde maakt aan de na righeid.." Peinzend keek hij voor zich uit. Het was geen toeval dat zijn blik bleef rus ten op het proefschip, dat nog steeds voortploegde zonder duidelijke bestem ming, de beide grote schepen op sleep touw... TERNEUZEN. Zondagmorgen om zes uur deed zich in de bocht bij het Zevenaardok een ongeluk voor. De heer A. v. d. P. merkte de bocht te laat op, remde doch kwam in botsing met de verhoogde berm. De auto werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. TERNEUZEN. Na zijn vele ver moeiende bezoeken in diverse steden van het land bracht Sinterklaas een be zoek aan de Schakel waar tientallen kinderen bijeengekomen Waren voor een feestelijke middag. Nadat de Sint de kinderen had toegesproken kwam er een poppekast van Jan Klaa.ssen, de clown Pinario en de goochelaar AH Ben. Lux. Dit jeugdvariété theater D| Vos kwam uit Vlissingen en hield dl kinderen een paar uur gezellig bezrg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2