Rechtbank stuit op verzet bij getuigen POLITIE „ONGEÏNTERESSEERD" IN ZAAK HAAGSE SABELPRIK Regering in ijzeren greep van Ben Bella Missoffe stelt zelf vïeesprijzen vast SABELS OP EEN HOOP Veiligheid vraagt overnachten Beruchte zakkenrolster tegen de lamp gelopen AMERIKA LANCEERT DRIE KUNSTMANEN Drie deserteurs aangehouden in Brits-Guyana Verschuivingen in standpunten over Plan-Luns Winkelcentrum geopend Akoestiek hindert recital M. Spirk Vrijdag 17 november 1961 Pag. 9 Nakaarten Haagse chauffeur in Italië veroordeeld Niet juist Gedachteloos Onzakelijk Goed voor u! FRANKRIJK IN MOEILIJK PARKET Honderd bekeuringen voor zebra-zondaars PARIJSE MIDDENSTAND PROTESTEERT NIET TE VROEG HERVORMINGEN Mevrouw Wijsmuller sprak Eiehmann Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het aandeel van de rijksrecherche in het onderzoek naar de sabelprik die op de Segbroeklaan in Den Haag op 2 januari de zestienjarige Wim Scholte het leven kostte, is wel heel summier geweest. Het rapport dat de procureur-generaal over dit onderzoek heeft gekregen, bestond uit de processen-verbaal. Dit onthulde gistermiddag de inspecteur van de rijksrecherche P. van Noothoorn op vragen van de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Schaafsma. De Haagse rechtbank heeft gisteren weer tien getuigen gehoord in de zaak tegen de 32-jarige agent H. A. L., tegen wie de officier van justitie op 19 oktober wegens dood door schuld honderd gulden boete had ge- eist. De rechtbank had op 2 november besloten nieuwe getuigen te horen. Een van deze getuigen was de inspecteur van de rijksrecherche, die in op dracht van de procureur-generaal had deelgenomen aan het onderzoek door de Haagse recherche in de zaak van de fatale sabelprik. Mr. J. Schaafsma vroeg hem of hij ook bij het verhoor van verdachte L. aanwezig was geweest. Daarop ant woordde hij: „Ik neem aan van wel!" „Weet u het of gelooft u het", wilde de president weten. „Ik weet het zeker", zei toen de getuige. De president ondervroeg de inspec teur ook over het innemen van de sabels na de oharge op de Segbroek laan. Dat deze sabels niet onmiddellijk na de fatale steek zijn ingenomen, maar in plaats daarvan mee terug zijn geno men naar het bureau en daar op een hoop zijn gegooid, zit de rechtbank erg hoog. Dat was op de vorige zitting ook al gebleken. PARAMARIBO (ANP) De drie Nederlandse militairen, die in Su riname uit streng arrest waren ont vlucht, zijn door de politie in Brits- Guyana aangehouden. Zij zullen vandaag als ongewenste vreemde lingen over de grens worden gezet. Al direct na hun verdwijning was aangenomen, dat de mannen over de grensrivier Corantijne naar Brits- Guyana waren uitgeweken. Gisteren kwaim het bericht, dat verscheidene inwoners van het gebied hen hadden gezien. Verwacht werd, dat zij zou den proberen de hoofdstad, George town, te bereiken, om daar te monste ren op een schip. Zover heeft de politie in Brits Guyana het niet laten komen. De mannen zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie in Georgetown, samen met een Surinaamse metselaar. Hij heeft de militairen bij hun vlucht geholpen en is daarna met hen meegetrokken. De man werkte sinds kort bij de afdeling genie van de Nederlandse troepen in Suriname. Uitgewezen Gebleken is, dat enige inwoners van Nieuw Nickerie het plaatsje vanwaar de militaire hun escapade begonnen de in burger gestoken vluchtelingen voor Noorse zeelieden hebben aangezien. De arrestanten zullen vandaag van Georgetown naar Springlands worden gebracht, een plaatsje aan de grens rivier met Suriname. Daar zullen zij worden overgeleverd aan de militaire autoriteiten in Suriname. Na het on derzoek zal worden bepaald of zij voor de krijgsraad zullen moeten verschij nen of dat de zaak krijgstuchtelijk kan worden afgedaan. De Legervooriiehtingsdienst in Den Haag deelde gisteravond mee nog geen bijzonderheden over de vlucht van de dienstplichtigen te hebben ge kregen. De commandant van de troe pen in Suriname is gevraagd met spoed nadere gegevens naar Neder land te sturen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haagse buschauf feur L. J. M. van den B., die vorig jaar augustus in Italië in gevecht was geraakt met drie Italianen die zijn passagiers wilden beroven, is door een Italiaanse rechter tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eis was drie jaar ge weest. De Hagenaar is al lang weer in Nederland terug. Zijn vorige werkgever, de directeur van de Wateringse busonderneming Vios, heeft gistermorgen van de Nederlandse consul in Genua een brief met het von nis gekregen. De consul schreef dat de advocaat die hij de buschauffeur had toegewezen, hoger beroep zal aantekenen. De overval was gebeurd toen de bus chauffeur met een gezelschap Ameri kaanse dames een reis door Europa maakte. De passagiers hadden veel geld en juwelen bij zich. Op de autoweg tus sen La Spezia en Genua pleegden drie Italianen een overval op de bus. Een van hen versperde de doorgang door zijn auto voor de bus te zetten. Veel verder kwamen de overvallers niet, want de chauffeur, een oud-worste laar die ook uitsmijter in een Haagse uitgaansgelegenheid was geweest, sloeg de Italianen zonder pardon tegen de grond. De overval was afgeslagen, maar de Nederlander kwam in de gevangenis in Spezia terecht, omdat hij volgens de Italiaanse justitie het recht in zijn te harde eigen hand had genomen. Een andere chauffeur kwam uit Neder land de bus ophalen. Enige tijd later werd Van den B. losgelaten. Haagse politie voortreffelijk werk had geleverd?" Get.: „Neen, dat heb ik ook niet." Pres.: „U hebt toch rapport uitge bracht aan de procureur-generaal?" Get.: „Hij heeft de processen-verbaal gekregen." Pres.: „Die had hij toch wel gekre gen, daarvoor had u niet bij het onder zoek moeten zijn." „Hij heeft me gestuurd", riep de getuige. „Gaat u maar zitten" zei de pre sident. De verklaringen van de drie burgers die getuigden wierpen geen nieuw licht op de zaak. Waar het op aan kwam, namelijk wie de fatale steek heeft toegebracht, konden zij niet zeggen. Advertentiën) c s* Q Aan inspecteur Van Noothoorn vroeg de president of hij hierop geen kritiek had geoefend. Getuige: „Dat heeft zo weinig zin en ik houd niet van nakaarten." Pres.: „Ik houd ook niet van na kaarten. maar dat is de taak van de rechtbank en ook van de politie. Heeft u in uw rapport aan de procureur- generaal geen kritiek op het inleveren van de sabels geuit?" Get.: „Neen." Pres.: „Hebt u dan gezegd, dat de Bij vier leden van het Haagse politie korps die als getuigen werden gehoord, stuitte de rechtbank op, zoals de pre sident het noemde, een zekere onge ïnteresseerdheid. In feite waren alleen de verklaringen van een brigadier van de recherche die bij het onderzoek betrokken was geweest en commissaris Van Harskamp, die daar de leiding van had gehad, van belang. Commissaris Van Harskamp was overigens de enige die van mening was, dat na de fatale charge niet juist was gehandeld. De sabels hadden di rect in beslag moeten worden genomen, in plaats van op een hoop gegooid. „In theorie was dat de enig juiste handelwijze geweest", aldus commis saris Van Harskamp. In de praktijk achtte hij het echter bijna onmogelijk: „Het zou bijzonder pijnlijk zijn ge weest." De president merkte op, dat het toch de taak van de politie is in een der gelijk geval onmiddellijk op te treden. Geruime tijd besteedde de president aan het ondervragen van een agent en twee hoofdagenten, die onmiddellijk na het neersteken van Wim Scholte ter plaatse waren geweest. Steeds maar weer herhaalde de president de vraag of niemand zich nu had afge vraagd wat er was gebeurd en wie de jongen had gestoken. Hij kon echter de barrière van ongeïnteresseerdheid niet doorbreken, wat hij ook probeerde. Het bleek, dat geen van de politie mensen zich ook maar iets had afge vraagd; allen verklaarden, dat zij on middellijk na de fatale steek gedach teloos waren geweest. Ook op de enkele malen gestelde vraag of de agenten er dan niet met elkaar over hadden gesproken, kwam steeds een ontkennend antwoord. Een van de omwonenden legde twee foto's over die hij dadelijk na het noodlottige voorval had gemaakt. Op deze foto stonden enkele agenten, „en het maakt de indruk", aldus de presi dent, „dat zij met elkaar praten". Weer volgde er een ontkenning. „Maar is het dan niet een volkomen menselijke reactie en helemaal de reactie van een politieman, dat hij vraagt wat er is gebeurd en wie dat heeft gedaan", vroeg mr. Schaafsma de drie politiemannen. Een schouderophalen was het ant woord. De rechtbank stuitte op tegenstand bij de inspecteur Van 't Hoogerhuys, die enkele malen niet direct antwoord gaf. maar er steeds omheen draaide. De inspecteur had op de noodlottige avond de leiding ,van de charge gehad en hij had benei gegeven met de sabels uit tè rukken enze na de charge onmiddellijk in te leveren, d.w.z. op een hoop te gooien. De inspecteur was ook de man die, teruggekeerd op het bureau Archime- desstraat, het eerst de verdachte L. een verhoor had afgenomen. L. was nogal overstuur geweest die avond; hij was alleen in een kamertje gezet, in af wachting van de komst van de re cherche. Inspecteur Van 't Hoogerhuys had toen tegen L. gezegd: „Je kunt er niets aan doen joh". Pres: „Heeft u hem gevraagd wat er precies was gebeurd?" Get.: „Jawel" Pres.: „Wat zei hij daarop?" Get.: „Hij kon geen verstandig woord uitbrengen." Pres.: „Wat was dan het onverstan dige dat hij zei?" Get.: „Iets dat niet verstandig is behoeft nog niet onverstandig te zijn." Pres.: „Laten we dat nu maar laten rusten, ik wil weten wat L. u ant woordde." Get.: „Dat was niets zakelijks." Pres.: „Wat zei hij dan voor onza. kelijks?" Get.: „Hij zei niet terzake dienende dingen." Pres. (wanhopig): „Maar wat zei hij dan?" Gèt.: „Dat weet ilk niet meer." Pres.: „Dat is dan heel jammer, het had belangrijk kunnen zijn." Get.: „Ik meen, meneer de president, dat als ik de overtuiging had, dat L. niet ter zake dienende dingen zei, deze dan ook voor u ook niet belangrijk zijn." Pres.: „Dat kunt u wel menen, maar de rechtbank wil zelf een oordeel vormen." De officier van justitie, mr. C. Dyse- rinck, bleef bij zijn eis van honderd gulden boete. De verdediger, mr. J. P. B. Rugers, achtte het telastgelegde niet bewezen, hij vroeg vrijspraak. Heeft hij ingespannen be sprekingen gehad? Ziet hij er tegenop achter 't stuur te gaan zitten? In het donker? Met mist of regen? U hebt gelijk, me vrouw: dan moet hij het vooral niet doen. Laat hem rustig dineren en een ka mer nemen met ontbijt. Overal in Nederland zijn goede hotels. Waar het heerlijk uitrusten is. TJltfferus; Luister naar de familie Doorsnee via Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 28novemberoml2uur of zondag 19 november om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag 20 november 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horeca-bedrjjven. Advertentie TWEE I DAGEN: I—Unieke show VBR GW van een geheel In nieuwe 5 K3SS2329HiH I meubelvorm: H |Kffl25S!^B H I „stileltaliano" I in de fabrieks* I I toonzalen van I I BOUMAN I Rotterdam: IJsselmondsefaatl 175 (Kralingseveer). Amsterdam: Willem Leevendstraat 30 (bij stat. Sloterdijk) Geopend van 9-17.30 uur. meubel Vrijdagavond ook van 19-22 ÖVM uur. keur j Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Dat er in deze tijd ook onwelkome gasten uit Spanje in Nederland komen bleek op het hoofd bureau van politie bij het controleren van buitenlandse hotelgasten. Daarbij stuitte men op de naar waar heid ingevulde kaart van de 63-jarige Spaanse huisvrouw P. M.-L. die zondag met een enkelvoudig plaatsbewijs van Barcelona naar Amsterdam was gevlo- fen, vergezeld van haar 29-jarige zoon 'erdinando. In twee verschillende ho tels hadden moeder en zoon hun intrek genomen, niet wetende dat mama zo wel te Rotterdam als bij Interpol als zakkenrolster stond gesignaleerd. Zij werden aangehouden en overge bracht naar het hoofdbureau van po litie, waar een rechercheur met een heel goed geheugen zich bij confronta tie met de Spaanse meteen het signa lement herinnerde dat hij verleden jaar december en in mei van dit jaar opkreeg van drie Rotterdamse huis moeders die zich tot haar slachtoffers mochten rekenen. In de binnenstad waren zij destijds na een vluchtig contact met het Spaan se vrouwtje portemonnaies met 150, 50 en 45 gulden kwijtgeraakt. Ook zij herkenden de Spaanse zonder manke ren; bovendien wezen de stempels in haar pas onmiskenbaar uit dat zij in december en in mei in Nederland ver blijf had gehouden. Zij was toen in ge zelschap van een jongere vrouw die blijkens een informatie van Interpol thans in Zürich een gevangenisstraf wegens zakkenrollerij uitzit. Veertien aliassen Van de te Rotterdam aangehouden Spaanse gaf Interpol veertien aliassen op; in Engeland, Duitsland, België en Italië was zij al eerder wegens zakken rollerij veroordeeld. Voor de drie te Rotterdam gepleeg de gevallen zal zij vandaag voor de officier van justitie worden geleid. Haar zoon, die over onvoldoende mid delen voor de terugreis naar Spanje bleek te bezitten, zal vermoedelijk als ongewenste vreemdeling over de grens worden gezet. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De Groningse po litie heeft gisteren honderd mensen bekeurd, omdat zij niet volgens de nieuwe bepalingen over de zebra paden de weg overstaken. De meesten van de bekeurden staken de weg over ondanks een rood voetgangerslicht. De gisteren begonnen strenge con trole op de naleving van de bepalin gen zal de komende dagen worden voortgezet. Van onze correspondent PARIJS Ondanks zijn lichame lijke zwakte als gevolg van zjjn hongerstaking, die op het ogenblik reeds vijftien dagen duurt, houdt Ben Bella de Franse regering in een ijzeren greep vast. Inderdaad is de kwestie-Ben Bella en de daaraan ge koppelde oplossing van de Algerijn se kwestie op het ogenblik het grootste zorgenkind van de Franse regering. Wat het geval zo buitengewoon moeilijk maakt is dat de kwestie in een vicieuze cirkel terecht is gekomen, die alleen Ben Bella zelf kan door breken door zijn hongerstaking op te geven. Dit zijn de feiten: J Ben Bella heeft laten weten, dat zijn vrijlating geen voorwaarde is voor de hervatting van de onderhan delingen tussen Frankrijk en de voor lopige Algerijnse regering (G.P.R.A.), maar dat hij zijn hongerstaking zal voortzetten totdat hij wordt vrijgela ten. 2 De G.P.R.A. heeft laten weten, dat indien aan Ben Bella en de zijnen een bepaalde vrijheid van beweging wordt toegekend, zodat zij aan de on derhandelingen kunnen deelnemen, zij dit zal beschouwen als een construc tieve daad van Frankrijk. Daardoor zou elke grond aan de voortzetting van de hongerstaking van Ben Bella komen te ontvallen. Zij wil echter niet met Frankrijk onderhandelen zolang Ben Bella in hongerstaking is en dus in levensgevaar verkeert. 3 Frankrijk lees de Gaulle is bereid Ben Bella een zekere bewe gingsvrijheid te geven op voorwaarde, dat het terrorisme zal ophouden en dat de onderhandelingen zullen beginnen. Tegenspraak Uit deze drie punten, die onderling in tegenspraak zijn, springt één ding duidelijk naar voren: er bestaat een duidelijke tegenstelling tussen de ver klaringen van Ben Bella en die van de G.P.R.A. In Frankrijk, waar men geen uit weg ziet uit deze impasse neemt men aan, dat de hongerstaking niet op touw is gezet om iets van Frankrijk te verkrijgen, maar om een onderlinge strijd tussen Ben Bella en de Algerijn se leiders op de rug van Frankrijk uit te vechten. Men wijst hierbij op het volgende: Ferhat Abbas, de vroegere Algerijnse premier, en Ben Bella konden het goed met elkaar vinden en toen de onder handelingen te Evian begonnen vorm de Ben Bella geen probleem. Martelaar Ferhat Abbas is inmiddels terzijde geschoven door Ben Khedda. Die laat ste is, evenals Ben Bella, een strijder van het eerste uur, een harde vrijheids strijder. Men neemt aan, dat hij de po ging van Ben Bella om na het sla gen van de onderhandelingen zich als martelaar Algerije te laten binnen dragen, wil voorkomen en hem daar om uit de onderhandelingen met Frank rijk wil wéren. Daardoor zou Ben Khedda zelf, na het slagen van de on derhandelingen, de grote vrijheidsheld van Algerije worden en niet Ben Bella. Ferhat Abbas, die van dit alles zeer goed op de hoogte moet zijn, heeft dit willen beletten door zijn vriend Ben Bella In te lichten. Als gevolg daarvan zou Ben Bella door middel van een hongerstaking de onder handelingen tussen Frankrijk en Alge rije willen dwarsbomen en zelfs on mogelijk maken. Daar Ben Khedda maar één jaar kreeg om de Algerijnse kwestie op te lossen, heeft hij haast en het is dus niet te verwonderen, dat juist op het ogenblik dat de onder handelingen weer zouden beginnen Ben Bella een hongerstaking begon. Voeding Dit alles krijgt nog meer reliëf door het feit, dat een van de Franse kamer leden gisteren aan dé minister van justitie de schriftelijke vraag heeft ge steld of het hem bekend was dat de advocaten en hoge ambtenaren, die geregeld toegang hebben tot de honger stakers, vermoedelijk duurzame levens middelen en vitaminepreparaten bin nensmokkelen. Uit deze ontdekking moet de conclusie worden getrokken dat de hongerstakers zich blijven voe den. OARIJS Missoffe, de Franse staatssecretaris van binnenlandse handel, heeft gisteren besloten zelf de vïeesprijzen vast te stellen, omdat de prijsverlagingen niet zover gegaan zijn als hij had voorgeschreven. Voor lopig zal hij, bij wijze van waarschuwing, alleen de prijzen van hét rund vlees vaststellen. De slagers, die zich niet aan de prijzen wensen te houden, riskeren een boete, mogelijk gevangenisstraf en zelfs sluiting van hun zaak. Missoffe heeft overigens geen grote politiemacht nodig om de prijzen te controleren. Hij heeft namelijk het volk opgeroepen hem in zijn oorlog tegen de overdreven prijzen te helpen en duizenden brieven zijn ingekomen van vrijwilligers, die. onmiddellijk wanneer zij een prijsovertreding con stateren, het departement op zullen bellen. Bovendien hebben zij zich be reid verklaard de minister in te lichten over de prijzen van verschillende arti kelen in hun buurt. Uit al deze ge gevens zal het ministerie een dagelijks bulletin samenstellen dat via de radio en de kranten zal worden verspreid. Zo kunnen de kopers zich op de hoogte stellen van de prijzen, die in de ver schillende wiiken van Parijs voor be paalde artikelen worden gevraagd. Op deze wijze hoopt de minister de con currentie meer leven in te blazen en daardoor de prijzen op natuurlijke wijze te verminderen. Missoffe, die tijdens de laatste kabi netsraad onbeperkte volmachten heeft ontvangen voor zijn strijd tegen de te hoge vïeesprijzen, is niet van plan al leen de slagers verantwoordelijk te stellen. Hij wil het kwaad in zijn basis aantasten en heeft daarvoor een com missie ingesteld die hem binnen twee weken niet alleen een rapport moet verschaffen over de werkwijze de veemarkt en de abattoirs, maar ook een plan moet indienen over de wijze waarop deze instellingen gereorgani seerd moeten worden. „Het wordt wel tijd dat dit gebeurt" zei hij in een radio-uitzending tegen de huisvrouwen, „en met dit alles ben ik echt niet te vroeg. Weet u volgens welke voorschriften deze veemarkt werkt? Niet? Dan zal ik het u ver tellen: Volgens een ordonnantie, voor zien van een grootzegel uit het jaar onzes Heren 1541. Al moge de markt er op het ogenblik anders uitzien dan in die tijd, de wijze waarop de beesten verhandeld worden, is nog precies zo als toen". Bij deze hervormingen zullen de handelaren verplicht worden de bees ten te wegen en van elke transactie een factuur te schrijven. In de abattoirs zal het toezicht worden uitgeoefend door militaire veeartsen. De veemarkt zal geheel worden herbouwd en moet in 1966 gereed zijn. In de derde plaats zal het distributie systeem worden gewijzigd. Missoffe zal trachten daarbij de geweldig grote tussenhandel kwijt te raken die vol gens de Parijzenaars bestaat uit vol komen overbodige „messieurs pour vantages", wat in Nederland zoveel wil zegen als percentageheren voor de genen die van achter hun bureau vlees kopen en verkopen zonder iets anders te zien of aan te raken dan hun tele foon. Hij heeft daarbij reeds de hulp gekregen van een aantal slagers, die zich, waar dan ook in Parijs, willen vestigen, die zelf op de abattoirs willen inkopen en het vlees dan veel goed koper kunnen verkopen dan de reeds gevestigde slagers. Inmiddels heeft Missoffe ook de eer- ROTTERDAM. Met de gewonde machinist Theo Lamers van de kust vaarder Mare Altum is -het niet zo erg gesteld als men had gevreesd. Hij heeft een gebroken kaak en zijn halswervels zijn slechts licht gekneusd. pAPE CANAVERAL (Reuter, AP). Het aantal in een baan om de aarde gebrachte Amerikaan se kunstmanen is met drie ver meerderd. Alle drie werden op een dag gelanceerd; twee ervan met een lanceerraket. De dubbellaneering geschiedde op Cape Canaveral. Met een Thor-Able van vijftig ton werden tegelijk de na- vigatiekunstmaan Transit 4b en een nieuw type kunstmaan, TRAAC gehe ten gelanceerd. Op de basis Vanden- berg, aan de westkust van Amerika, werd de Discoverer 35 in een baan 'om de aarde gebracht. AMSTELVEEN De heer D. Rijnders, burgemeester van Nieuwer-Amstel, heeft gisteren het Winkelcentrum Amstelveen officieel geopend. Het werd een heel vlaggenceremonieel: De burgemeester hees de vlag van Nieuwer-Amstel, zijn vrouw hees de vlag van het winkelcen trum in top en de directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme, drs. J. F. H. Wijsen, deed hetzelfde met de Ne derlandse driekleur. De burgemeester verklaarde er trots op te zijn, dat dit „project van gigan tische omvang" in zijn gemeente tot stand gekomen was. Drs. Wijsen vertrouwde erop, dat het Winkelcentrum Amstelveen zal bloeien, zonder dat er gras in de Kalverstraat zal gaan groeien, In het winkelcentrum verkoopopper vlak dertigduizend vierkante meter zijn zestig winkels gevestigd. In aan bouw zijn een kinderbewaarplaats en een postkantoor en met de bouw van een modemagazijn en een filiaal van De Bijenkorf wordt binnenkort begonnen. Een parkeerplaats biedt ruimte aan zes honderd auto's. Omdat die ruimte in de toekomst te gering zal zijn, gaan de ge dachten uit naar de bouw van een on dergrondse parkeergarage of een toren garage. De Transit 4b, wil de Amerikaanse marine gebruiken als hulpmiddel bij de navigatie. Slaagt de proef met de ze kunstmaan, dan wil de marine nog drie van deze Transits in een baan om de aarde brengen. Het welslagen van deze nieuwe proef hangt ten dele ook af van de onder zoekingen die worden verricht met de andere kunstmaan, de TRAAC. Daar uit moet blijken of het mogelijk zal zijn de invloed van de zwaartekracht van de aarde te gebruiken voor stabi lisatie van de Transits in hun baan. De electrische stroom voor de zen ders van de Transit 4b wordt verkre gen uit radioactieve stoffen. De twee niéuwe kunstmanen van de marine draaien op gemiddeld 960 kilometer hoogte om de aarde. De luchtmacht hoopt over enige da gen de capsule vol instrumenten te kunnen bergen die de Discoverer 35 dan moet uitstoten. ROTTERDAM. Mevrouw T. Wijs- muller-Meijer, voorzitster van de stichting Anne Frank, heeft haar be levenissen door de schrijver L. C. Vroo- land te boek laten stellen onder de titel Geen tijd voor tranen. Gisteren werd het eerste exemplaar in het huis van de burgemeester van Amsterdam overhandigd aan mevrouw E. van Hall- Nijhoff. Mevrouw Wijsmuller heeft voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog duizen den Joodse kinderen uit handen van het Naziregime gered. In mei 1940 stel de zij een transport naar Engeland en Amerika samen. In 1939 bezocht zij Eiehmann in Wenen en nadien red den haar contacten met de S.S. en S.D. vele kinderen. Later stelde zij zich in dienst van het Franse Rode Kruis. Het honorarium voor het boek is af gestaan aan de organisatie ORT-Israël. ste tegenstand ondervonden. Met de dreiging van dalende prijzen voor ogen heeft de federatie van winkeliers ge dreigd de winkels te sluiten, de straat op te gaan om te manifesteren en het verkeer stil te leggen indien minister Missoffe voortgaat, „de middenstand in diskrediet te brengen". Zij heeft een brief aan premier Debré geschreven met het verzoek zijn collega Missoffe tot de orde te roepen. Van onze correspondent NEW YORK Niet alleen in het standpunt van Nederland, ook in dat van Indonesië, zoals tot uitdrukking gebracht in de Algemene Vergade ring blijven schijnbaar kleine, sub tiele verschuivingen optreden. Het gaat zeker te ver te zeggen dat In- donesië's weerstand tegen een rede lijke ODlossing van het probleem Nieuw-Guinea begint te breken. Toch zou uit de toespraak van Su- bandrio van woensdagavond laat kun nen blijken dat er in bet Indonesische standpunt nog beweging zit. Ruimer Zoals wij in een deel van onze edi ties van gisteren nog hebben kunnen melden leek in de rede van de Neder landse gedelegeerde Schurmann een iets ruimere interpretatiemogelijkheid besloten te liggen voor de wijze waarop Indonesië met de Uno zou kunnen meewerken bij de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. De heer Schurmann sprak over: de Uno behulpzaam zijn bij het elimineren van het kolonialisme uit westelijk Nieuw-Guinea op een eervolle, orde lijke en vreedzame wijze op grondslag van het zelfbeschikkingsrecht. Onder druk Subandrio's verklaring, in antwoord op de rede van Schurmann, nu wekt weer de indruk dat Indonesië zich genoopt heeft gezien meer rekening te houden met de opvattingen, die van Amerikaanse zijde met grote .nadruk kenbaar zijn gemaakt. Die komen hierop neer dat de zelfbeschikking voor de Papoea's reëel moet zijn. Zij moet niet worden verdonkermaand achter een fagade van vage formule ringen, gepaard aan regelingen, die in feite een overdracht aan Indonesië betekenen. Ook van de zijde van Indië schijnt Indonesië wat dit aangaat on der druk te staan. Subandrio bleef intussen in zijn uit spraken zo vaag, dat daarin nog van alles te lezen viel. Hij vermengde een vertoon van redelijkheid met her nieuwde agressiviteit. Harmonie Wij wensen, zo zei hij, het vraag stuk te regelen op basis van harmo nie: niet op Indonesische voorwaar den, maar ook niet op Nederlandse. Ook zei hij: Wü beloven geen geweld te gebruiken zolang het probleem slechts een geschil is tussen Neder land en Indonesië; zweert Nederland echter samen om van deze amputatie een voldongen feit te maken, dan is het niet langer slechts een conflict tussen ons en Nederland. De komende dagen zullen duidelijk moeten maken of het Indonesië wer kelijk ernst is met de door Subandrio gegeven verzekering: Wij willen dit probleem regelen op basis van norma lisering van onze toekomstige vriend schap en samenwerking met Neder land. ROTTERDAM. De kleine, pittige Margit Spirk heeft gisteravond op haar vioolrecital in de zaal van die Rotter damse Kunstkring hindernissen moeten nemen. In de eerste plaats was dit de dorre akoestiek van deze ruimte. Daarnaast werd de voordracht ongun stig beïnvloed door de slechte toon- kwaliteit van het instrument. Het is de soliste als een grote ver dienste aan te rekenen, d'at zij ons deze twee ongunstige factoren heeft doen vergeten door de kwaliteit van haar spel. Margit Spirk beschikt niet alleen over uitstekende technische ei genschappen, zij weet de gloed van haar temperament bovendien zeer overtuigend op haar pulbliek over te brengen. Hoewel de samenstelling van het programma uit violistisch oogpunt ge zien te verdedigen was, hadden we aan wat rijkere muzikale inhoud de voor keur gegeven. Niettemin heeft de so liste, die aan de piano begeleid werd door de Hongaarse Rotterdammer Istvan Hajdu, haar toehoorders voort durend geboeid door haar muzikale persoonlijkheid. Voor de pauze met Vitali's Ciaccona en de Sonate in a, opus 105 van Schumann en erna met Chaussons bekende Poème, een Adagio van Kodaly en de Tre Canti van Pizet- ti. In Istvan Hajdu vond Margit Spirk een begeleider, van wiens spel sterke impulsen uitgingen. Eugène Eberle. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9