Groei van de gemeente Kapelle gaat door Nadeel van miljoenen voor Rijkswaterstaat Op nieuw celstraffen voor beschonken chauffeurs Twee chauffeurs reden winkel in de puin Financiële positie gunstig BAZAR VOOR LUTHERS KERKORGEL GEOPEND Jubilarissen stijfselfabriek worden gehuldigd HRIS36™ door Zeeland PRE-HISTORISCH WOUD ZIT TEGEN Zandzuigers zijn machteloos9 draglines rooien stronken Uit de kerken Lofzang van burgemeester Van Suijlekom V olleybaltoernooi in Nieuwerkerk SWIFT ÜÏT NAAR ONS HUIS Zeeuws mes voor burgemeester Wethouder Kaland rukte aan touwtje Teenageravond in Burgh Wielerploegleiders verdemarreerden zich Kantongerecht Bergen op Zoom Ongelukken in Sas ZEER KOSTBAAR Theologische Hogeschool der Geref. kerken V oor geschiedenis BON .Vrijdag 17 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 KAPELLE. Het gaat de gemeente Kapelle naar den vleze. De groei van het inwonertal zet zich voort, er heerst een grote bouwactiviteit, enkele bedrijven hebben plannen voor flinke uit breidingen en de financiële positie van de gemeente ziet er gunstig uit. Het was dan ook geen wonder, dat burgemeester H. G. van Suijlekom in de gistermiddag gehouden raadsvergadering een lofzang uitte op de gang van zaken in zijn gemeente. Hij deed dat, toen de behandeling van de gemeentebegroting 1962 aan de orde kwam. Deze begroting werd door de raad z.h.s. aanvaard met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 1.230.908,10, post onvoor zien van 19.326,25. De burgemeester gaf, voor de raad zich aan de artikelsgewijze behandeling van de begroting zette, een duidelijke toelichting op de gang van zaken in de gemeente. Hij begon met zijn grote waardering uit te spreken aan het adres van het secretarie-personeel voor de keurige samenstelling van de begro ting. De gehele raad sloot zich later bij deze waardering aan. Ruimte Voor Kapelle heeft de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten meer ruimte gebracht. Een 'bedrag van 85.000 gulden per jaar zal op' de gewone dienst geplaatst kunnen worden. Een gedeelte van dit bedrag is echter al „opgesnoept" en «iaarom is enige voorzichtigheid wel geboden, zo meende de burgemeester, al was hij bijzonder blij, dat de fi nanciële positie van de gemeente gun stig genoemd kan worden. Er zijn ruime reserves beschikbaar, de li quiditeitspositie is goed te noemen en de schulden voor zuiver gemeentelij ke zaken zijn niet groot. In het komende begrotingsjaar staat de gemeente voor grote uitgaven. Deze uitgaven zijn nodig, omdat de groei van het inwonertal steeds doorgaat. Over bet geheel genomen is er sprake van een gezonde ontwikkeling en de goede uitkomsten in de fruitteelt hebben een gunstige weerslag op de gehele gang van zaken in de gemeente. De burge meester verwachtte voorts, dat op het eind van de maand het inwonertal met honderd zal zijn gestegen en deelde tenslotte mede, dat enkele bedrijven grote uitbreidingsplannen hebben. Zo zal Cor Oostroms conservenfabriek aanzienlijk uitgebreid worden. Een fa briekshal van 4500 vlerkante meter zal er bij komen, hetgeen voor 1 mei van het volgend jaar zijn beslag moet krijgen. Ook de velling en de fa. v. d. Have hebben plannen voor verdere uit breiding. De machinefabriek RIbbens gaat bouwen op het industrieterrein bij de Rijksweg en bovendien neemt de glascultnnr in de tuinbouw sterk toe, aldus de burgemeester. De riolering zal in het komende jaar een grote uitgaaf vragen. Verder noem de de burgemeester de uitbreiding van de begraafplaats urgent In het rapport van de commissie, die de begroting nauwkeurig had bekeken, werd o.m. de aandacht gevraagd voor de rattenbestrijding. En de heer J. de Jager (a.r.) zegde de steun toe van de raad bij de uitvoering van de plannen in de toekomst. Behandeling De artikelsgewijze behandeling van de begroting leverde nog enkele opmer kingen op. Zo deelde de burgemeester mede op een vraag van de heer J. M. Zuidweg (chu), dat het de bedoeling is de brandweer „in het nieuw" te steken. Een nieuwe spuit verdient echter ook de aandacht, werd o.m. opgemerkt. Op 16 januari zal voorts begonnen worden het bevolkingsonderzoek op T.B.C. Deze winter zal verder de rat- tenverdelging in georganiseerd verband ter hand worden genomen. De premies voor woningverbeteringen werden gebracht van 3000 op 4200 gul- NIEUWERKERK. De tweede Ron de van het damesvolleybaltoernooi te Nieuwerkerk gehouden was voor het „Bruse Kwiek" minder succesvol dan de eerste avond. Integendeel, het resul taat was maar mager, men kon slechts met 2 punten naar huls, het was vooral Nieuwerkerk dat de punten in de wacht sleepte. Zes punten werden door deze club veroverd en daardoor werd Kwiek van de eerste plaats verdrongen. De an dere clubs behaalden door ieder een wedstrijd te winnen allen 2 punten. De uitslag was als volgt: Sportcom binatie Nieuwerkerk—Plattelandsvrou wen 2—0, Mevo—Spk Nwk. 0—2, Kwiek Plattelandsvr. 2—0, Kwiek—Mevo 0— 2, Kwiek—Spk Nwk. 0—2, Plattelands vrouwenMevo 20. De eindstand na twee ronden is nu: Spk. Nwk. 10 punten, Kwiek Bru. 8 pun ten, Mevo Zierikzee 4 punten en Plat telandsvrouwen Duiveland 2 punten. MIDDELBURG. Het eerste twaalf tal van Swift staat zaterdag een moei lijke uitwedstrijd te wachten. De Mid delburgers moeten namelijk in Rotter dam op bezoek bij Ons Huis, een club die zich op eigen veld niet gemakkelijk laat verslaan. Swift zal echter om volop in de running te blijven de vol le winst moeten opeisen. Of dit zal lukken hangt af van het tempo dat de Swiftianen kunnen opbrengen. Weet Swift, dat de leiding heeft in de 2e klasse b KNKB Zuid-Holland, van begin tot eind het tempo aan te geven, wat mogelijk is, dan moet een kleine over winning niet uitgesloten geacht wor den. Ons Eibernest 3—Sperwers 2 is de grote strijd in deze afdeling omdat het bier gaat tussen de onmiddellijke bela gers van Swift, respectievelijk de num mers drie en twee van de ranglijst. Beide twaalftallen zullen elkaar bijzon der weinig toegeven. Een kleine zege voor Sperwers 2 houden we niet voor onmogelijk. Olympiaan zal niet zo veel moeite hebben met het Roterdamse Ac tief. Hou Stand geeft DeetoS 2 geen Programma 2b: Ons HuisSwift; Ons Eibernest 3Sperwers 2; Hou Stand' Deetos 2; ActiefOlympiaan. GOES. Van het gemeente- personeel heeft de waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom bij zijn afscheid een oud-Zeeuws mes ontvangen voor de symbolische prijs van één cent. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de raadszaal, waarbij het voltallige secretarie- personeel tegenwoordig was. De gemeente-secretaris, de heer M. J. Taillie, was de tolk van het personeel, toen hij in vriendelij ke en waarderende bewoordin gen de scheidende burgemeester toesprak, waarna hij dr. Note- boom een oud-Zeeuws mes aan bood voor de symbolische prijs van een cent. De burgemeester betaalde prompt deze cent. Het volksgeloof wil n.l. dat de vriend schapsbanden tussen schenker en ontvanger zullen worden door gesneden als de prijs van een cent niet wordt betaald. den. De heer J. Slabbekoorn (sgp) merk te nog op, dat de jaarlijkse herdenking op de Franse begraafplaats is uitge groeid tot een feestdag. „'Dat bedroeft mij". De burgemeester bestreed deze gedachte. De begroting werd tenslotte z.h.s. aanvaard, nadat de heer J. Slabbekoorn verklaard had tegen enkele posten te zijn om principiële redenen. De begro ting voor het woningbedrijf werd even eens vastgesteld, alsmede de begroting van de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg. Wat deze laatste be groting betreft werd door de heer L. de Koeyer (chu) gepleit voor een hogere toelage voor de voorzitter van deze in stelling. En de burgemeester maakte de opmerking, dat het beleid en het be heer van deze instelling in goede han den zit. Gezien in het licht van de uit breiding van de gemeente hoopte de burgemeester op een goede samenwer king met deze instantie. Het tekort van 20 mille op de begroting van Maatschap pelijke Zorg zal de gemeente betalen. De voorzitter van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg, de heer J. Balkenende werd in zijn func tie herkozen. De andere agendapunten werden vlot afgewerkt. De commissie tot wering van schoolverzuim werd gebracht van negen op vijf leden. Gekozen werden de heren J van .Koeveringe, C. L D.uininck, J. B. R. Walrecht, A. Slabbekoorn en C. Traas. Woningwetwoningen (6 aan de Dreef, 4 aan Waardekenshoekplein, Waarden- kensstraat 38 en Oude Bosstraat 25) werden verhuurd aan de heren J. Wis se, Kattendijke, L. Adriaanse, Kapelle, Th. F. vd Ley, Goes, W. de Korne, Krabbendijke. C. A. Viergever, Kapelle, W. J. Boei, Biezelinge A. Wondergem. Biezelinge, J. C. Staal, Biezeling een aan twee personeelsleden van Oostroms conservenfabriek. MIDDELBURG. Als eerste van een reeks acties, die de Evan- gelisch-Lutherse Gemeente van Middelburg voert voor de dekking van restauratiekosten voor haar monumentale kerkorgel, is deze week in het gebouw De Schakel een bazar georganiseerd, die tot zaterdag duurt. Gisteravond werd de bazar officieel geopend door wethouder A. J. Kaland. De voor zitter van het werkcomité, de Evangelisch-Lutherse predikant ds. W. F. ten Rouwelaar, heette allen hartelijk welkom en kon zelfs enige leden van het comité van aanbeveling van de LOBA, zoals de Lutherse Orgelbazar werd ge noemd, verwelkomen. Hij herinnerde de aanwezigen eraan dat de totale kosten voor de restauratie van het orgel 146.000 bedroegen maar dat na aftrek van de diverse overheids subsidies de gemeente zelf nog 20.000 moest opbrengen. Hij herinnerde er voorts aan dat de Lutherse gemeente dit geld tracht bijeen te brengen met het organiseren van diverse acties, waarvan de bazar de eerste was. De tweede actie is de filmavond volgende week donderdag in het City-theater met de Maarten Lutherfilm en volgend jaar is het plan een landelijke verloting te houden met een twintig- a dertigduizend loten. Ds. Ten Rouwelaar merkte op dat de vrij kleine Lutherse gemeente een over weldigende medewerking kreeg van al lerlei kanten en dat voor de vele en mooie dingen die beschikbaar werden gesteld de zaalruimte zelfs te klein was. Hij gaf daarna het woord aan wethou der Kaland, die bij ontstentenis vap de burgemeester en loco-burgemeester de officiële opening verrichtte. Hij gaf daartoe een ruk aan een touwtje waar na de vlag van de Lutherse wereld federatie werd ontplooid. De heer Kaland zei dat de hedendaag se gemeenschap zich eigenlijk had te BURGH. Op zaterdag 18 novem ber a.s. des avonds om 8 uur, zullen „The Cats" uit Middelburg een avond voor teenagers verzorgen in de ..Koe bel" te Burgh. De band bestaat uit vier leden, waarvan de leider-gitarist tevens het vocale deel voor zijn reke ning neemt. De verdere bezetting be staat uit een tenor-sax, een begelei dingsgitaar en drums. De jongelui spe len oude en nieuwe jazz. Het belooft een goede ontspanningsavond te wor den. Ronde van Midden-Zeeland MIDDELBURG Twee ploeg leiders van aan de Ronde van Mid den-Zeeland deelnemende wieier- teams verdemarreerden zich. in Vlissingen, net toen een spannend moment was aangebroken en er slag werd geleverd in de renners gelederen. De auto's vande ploeg leiders leverden ook „slag" maar dan minder zachtzinnig. De gehe le, in de aanvang zeer ingewikkel de, geschiedenis werd bij de poli tierechter uitgeplozen en tenslotte kwam men tot de conclusie dat het wel een beetje wild was toegegaan in de volgerskaravaan van de ron de maar dat van een misdrijf, door de Oudbeijerlandse bankwerker J. in 't V. geen sprake was. In 't V. was leider van, een Ne derlandse ploeg en kreeg in Vlis singen een aanrijding met de Bel gische leider van een Vlaamse wielerploeg. De gedragsregels voor de ploegleiderswagens is aldus: iedere wagen draagt een nummer en moet een bepaalde plaats inne men. De Belg mocht voor In 't V. rijden en wilde na een lekke band te hebben gehad zijn oude plaats weer innemen. Tijdens deze inhaal manoeuvre raakten de wagens el kaar en de Belg moest nu voor ge ruime tijd met zijn wagen stil staan. In 't V.'s auto was niet bescha digd en het bleek tijdens de zitting trouwens wel dat hij van een bot sing niets had gemerkt. Hij rede neerde trouwens, dat enige van zijn renners aan een uitlooppo ging bezig waren en dat de ploeg leidersauto's dan niet zijn gebon den aan de regels. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, vond dat de hele af faire zich in de wielersfeer had af gespeeld en achtte het beuiijs van een gepleegd misdrijf niet aanwe zig. Hij vroeg vrijspraak en het vonnis was conform. Wel knoopte de politierechter, mr. B. S. Sieper- da, de waarschuwing eraan vast dat het bij de volgende ronde een beetje kalmer aan moest gaan. Wandeltochten van ,Emma' AXEL. De wandelvereniging „Em ma" organiseert op zaterdag 25 novem ber wandeltochten over diverse par- coursen waarbij de opbrengsten ten goede komen aan de stichting „Sport steunt Zonneveld". Jaarvergadering Groene Kruis Heinkenssand HEINKENSZAND. In café Knuit hield het Groene Kruis haar jaarver gadering. Deze stond onder leiding van de wnd. voorzitter de heer J. J. Meu- lendijk. Met algemene stemmen werd de heer H. P. van Maanen, arts, tot voorzitter gekozen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. van Damme. De kascontrolecommissie bestaande uit de heren De Regt en Geleedst bracht ver slag uit. De contributie werd verhoogd met vijftig cent. Deze zal worden ge bruikt om t.z.t. te kunnen overgaan tot de bouw van een wijkgebouw. Ook werd voor dit doel 250 gulden gereser veerd. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren Weezepoel en J. Nijsse Jzn. Ook werd de begroting voor 1962 vastgesteld. Op de goedbezochte vergadering van de NCV-B afdeling Veere, welke on der leiding stond van de vice-presiden- te mevrouw A. Wieringa, sprak mevr. E. Strubbe-van de Veen over het on derwerp ,,de waakzaamheid van de vrouw in het hedendaags wereldgebeu ren". Te 's-Graven'nage slaagde voor het va'kdiploma „beroepsgoederenvervoer over de weg" de heer 'D. T. de Klerk te 's-Gravenpolder. POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG. Vanwege de reci dive was de eis van de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de politierechter tegen de Terneuzense ex pediteur A. C. R. zwaar. R., die al meer voor dronkenscbapsdelicten terecht had gestaan, reed op 15 augustus in zijn woonplaats onder Invloed van sterke drank In zijn auto. Vijf citroenjenever tjes vielen nogal zwaar op zijn lege maag en de slingerende gang van zijn wagen over de weg veroorzaakte een kleine aanrijding met een vrachtauto. De eis was zes weken gevangenis straf, waarvan vier weken voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, onder toe- zichtstelling van het Zeeuws consulta tiebureau voor alcoholisme en acht maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Mr. B. S. Sieperda, de politierech ter, legde de hechtenisstraf en het toe zicht conform de eis op, maar maakte Bond gepensionneerden AXEL. De afdeling Zeeuws Vlaan deren van de Algemene Nederlandse bond van gepensionneerden zal op dins dagmiddag een ledenvergadering hou den. Een hoofdbestuurslid zal spreken over het onderwerp „Waarop gepen sionneerden aanspraak mogen maken", Overzicht Boerenleenbank DRIEWEGEN. Ingelegd 116.441,36 terugbetaald ƒ101.568,18. Ingeschreven 19 nieuwe spaarders; totaal der spaar gelden ƒ3.262.052,74. BERGEN OP ZOOM. Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom ston den donderdagmorgen terecht de chauf feurs D. K. uit Goes en D. H. uit Alm- kerk, die op 11 augustus j.l. in de vroe ge morgen de rad'iozaak van de heer Daalmans op de hoek van de Emma- straat - Antwerpsestraatweg waren ko men binnenrijden. D. H. kwam uit de richting Hoogerheide en had een honderd meter voor de Emmastraat de weg gevraagd. Hij reed rechts van de Antwerpsestraatweg, maar bij de Em mastraat draaide hij schielijk deze straat in waarbij hij zo had hij ver teld geen achteropkomend verkeer had gezien. Vlak achter hem reed ech ter D. K. uit Goes, eveneens met een grote vrachtauto met aanhangwagen. Deze dacht dat H. rechts bleef rijden en was er niet op bedacht dat H. plot seling naar links zou afdraaien. Beide reden toen de gehele winkel van de heer Daalmans op de hoek van deze straat in puin. Voor D. K. uit Goes was zijn baas verschenen omdat K. naar Hamburg was gereden mét een vracht goederen. Voor H. trad een ver dediger op. H. was ten laste gelegd dat hij geen voorrang had verleend en plotseling naar links was afgezwenkt; K., dat hij voor een kruising had ingehaald. K.'s baas vertelde dat de wagen van H. wel uiterst rechts reed. Maar wanneer H. van plan was geweest om naar links af te slaan, had hij toch moe' ten voorsorteren en dat was niet ge beurd. Nu zat er K. niets anders op dan met H. mee naar links te draaien. De officier van justitie, mr. Thijsse, vond dat H. door op een voorrangs- weg plotseling naar links af te slaan, geen voorrang te verlenen en ook niet voor te sorteren, ernstig in overtreding was geweest, vooral omdat hij bijzon der slecht had gechauffeerd en ernst! ge schade had aangericht. Hij eiste tegen hem een boete van 60. K. had ook een fout gemaakt, maar de officier kon zich voorstellen, datK. in ernstige mate in dubio heeft ver keerd. De schuld van K. vond hij dan ook veel minder. Tegen hem eiste hij een boete van 20. De kantonrechter mr. Goderie achtte hetgeen H. had gedaan wettig en over tuigend bewezen. Hij had met veel meer accuratesse te werk moeten gaan en veel voorzichtiger moeten doen. De kantonrechter veroordeelde H. dan ook conform de eis tot 60 boete. K. had wel een overtreding gemaakt, maar de kantonrechter vond dat hij ertoe ge noodzaakt werd. Hij veroordeelde hem daarna tot tien gulden boete. van de ontzegging acht maanden, waar van vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Vlissingse aannemer G. H.B. zou op 18 september gaan vissen, maar omdat het een frisse avond was, vond hij het noodzakelijk zich eerst in een café met behulp van sterke drank te verwarmen. Zijn autorijden trok daarna sterk de aandacht van de politie en er volgde een proces-verbaal. Ondanks het omstandige en verwarde verhaal van de verdachte hoe het nu allemaal in zijn werk was gegaan, verweet de officier hem een sterk gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel en eiste twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Mr. M. A. Terwoert, de raadsman, vond eerdér een verbod om café's te betreden op zijn plaats, maar het vonnis bepaalde zich op twee weken onvoorwaardelijk en vier maanden ont zegging met aftrek. Duiven De duiven van de havenarbeider C. R. uit Terneuzen hadden goed ge vlogen en dat was de reden dat in een café feest werd gevierd. Daarna werd op de brommer de slingerende tocht naar huis ondernomen en volgde er een aanrijding. De eis was een week onvoorwaardelijk en drie maan den ontzegging. Toen de verdachte opmerkte, dat hij „liever een boete" had gehad, legde de politierechter hem 100.— of twintig dagen op met ontzegging. Bijzonder lelijk kwam de verwar mingsmonteur A. C. R. uit Sas van Gent terecht bij een botsing tussen zijn bromfiets en een fiets op een mistige avond nadat er flink was gedronken op een kermis in Sas van Gent. De ver dachte liep een schedelbasisfractunr op en vertoefde vijf weken in het zieken huis. Conform de eis kreeg hij 50. boete of tien dagen en drie maanden ontzegging. SAS VAN GENT. In Sas van Gent was het dinsdag bepaald onveilig getui ge het aantal verkeersongelukken, waar van de gevolgen echter steeds beperkt bleven tot materiële schade. Des nachts reed de vrachtautoehauffeur P. J. C. uit Breskens tegen een personenwagen van de heer R. H. uit Sas, die op drie kwart geparkeerd stond. De bestuurder van de vrachtauto wilde zijn vervoermid del keren daar hij het kruispunt voor bijgereden was. Hij lette daarbij niet op de personenauto en raakte deze. De bromfietser E. R. uit Terneu zen kwam bijna onder het wiel van een bietentractor daar (hij slipte door de gladheid van het modderige wegdek. Met schaafwonden voor R. en een be schadigde brommer liep het ongeluk af. In de middaguren reed de bestuurder van een vrachtauto Ch. M. tegen een per sonenauto van de heer T. H. uit Terneu zen die geparkeerd stond bij de Paar- denvést: Gisteravond werd de bazaar ter dekking van de restauratiekosten van het Lutherse kerkorgel officieel geopend. Overdag viel er echter al het enige te kopen op deze welvoorziene bazaar. Een der leden van het werkcomité, mevrouw Van Hoge, is hier als verkoopster actief. schamen voor het feit dat moest wor den geworsteld om de historische be zittingen door de voorouders aan ons overgedragen, in stand te houden. Hij wees er op dat in vroegere armoedige tijden de gemeenschap de offers wist ie volbrengen om cultuurbezittingen te doen verrijzen en dat in de hedendaag se tijd van welvaart men niet in staat blijkt de monumenten der voorouders die worden gebruikt ten dienste van de eredienst, te herstellen. Hij zei dat de huidige generaties blij moesten zijn met het bezit van. die mo numenten en dat de overheid gelukkig in het behoud ervan de helpende hand biedt. Hij zei het overigens juist te vinden dat de kerkelijke gemeenschap pen de plicht hadden ook hun steentje bij te dragen. Hij bracht de Lutherse gemeenschap de bewondering van het gemeentebestuur over voor de bezieling waarmee werd aangegakt om de toch nog vrij zware financiële lasten op te brengen. Met het overbrengen van dit compli ment hoopte hij voorts, dat de acties het beoogde resultaat zouden hebben en dat velen buiten de Evangelisch- Lutherse kring de weg naar de bazar zouden vinden. TERNEUZEN Bij het werk aan de bouwput voor de nieuwe sluis te Terneuzen, is een kolossale tegenvaller aan het licht ge komen. Deze tegenvaller blijkt dermate ingrijpend te zijn dat ern stig rekening wordt gehouden met een schadepost die in de miljoe nen loopt. Zoals we enige weken geleden al berichtten is men in de bouw put n.l. op een pre-historisch woud gestuit waarbij men te maken heeft met enorme wortelstronken en zware boomstammen. De technische moeilijkheid is dat de zandzuigers, als ze eenmaal op de diepte van het woud zijn gekomen, volstrekt machteloos staan. De enige manier zal zijn de zuigers tijdelijk op non-actief te stellen en het „rooi-werk" met draglines voort te zetten. Een tijd rovend en kostbaar werk dat, gerekend over het totale bestek van de kanaalwerken, financieel in de miljoenen loopt. Als zuivere tegenvaller mag dit een pittig bedrag genoemd worden. vele cijfers uitgedrukt zal moeten wor den. Bovendien zal de vertraging die door het een en ander optreedt niet onaan zienlijk zijn. De stronken en boomstam men zullen nl. stuk voor stuk met be hulp van draglines weggehaald moeten worden, hetgeen een tijdrovend, ar beidsintensief en daardoor kostbaar karwei zal zijn. Naar wij vernemen zullen vol gende week woensdag enkele des kundigen op oudheidkundig gebied o.m. uit België) de situatie komen opnemen. Voor geologen is de vondst zeer interessant. De financieel uiterst kostbare ontdek king werd enige tijd terug in de bouw put voor de nieuwe sluis gedaan. Het was reeds spoedig duidelijk dat de zui gers machteloos zouden staan tegenover de kolossale brokken hout die in de Terneuzense bodem zijn geconserveerd. Bedenkelijker is echter dat aangenomen VOORDELIGER PER DOZIJN SAS VAN GENT. Het zal een groot feest worden op de stijfsel- en glucosefabriek in Sas van Gent op 25 november; dertien julibarissen worden gehuldigd omdat zij vijfentwintig of veertig jaar het dagelijks brood bij dit bedrijf verdienden. De direktie heeft besloten dit heugelijke feit tot een feest voor allen te maken. Na de officiële huldiging zullen de jubilarissen en hun echtgenoten aan zitten bij een feest maaltijd. die door de direktie wordt aangeboden. Bij de huldiging zullen aanwezig zijn, B. en W. van Sas van Gent, een ver tegenwoordiger van de Nederlandse maatschappij voor Handel en Nijver heid, leden van de staf en de direktie. De volgende heren waren 40 jaren werkzaam in het bedrijf; C. Audenaert, besteller magazijn van fabrieksvoorra- den; G. Beaurien, hersteller in de afde ling kuiperij; M. Ploegaart, afd. onder houd. Vijfentwintig dienstjaren hebben de heren; A. P. de Klercq, assistent be drijfsleider; A. J. Slock, bedrijfsschil- der; E. R. Audenaert, afd. textrose; P. de Caluwé en J. B. Rammeloo, resp. van de afdelingen bloembuils en laad- en losploeg; L. de Zutter, laad- en los- ploeg; R. de Meijer, loodgieter-dakwer ker; C. Bruinbroek, afd. MMG; A. T. Wijnen, inkoopafd.Ch. Soethert, week- waterindamper. De dag daarop volgend zullen de ju bilarissen door het gehele personeel worden gehuldigd, waarna een groot fa- brieksfeest wordt gehouden met mede werking van vele radio- en televisie sterren: Bueno de Mesquitta, de Wa- ma's en het trio Ria Verdi, met ar tistieke leiding van Frans Eyckhof. Het is de bedoeling dat deze dag onverge telijk wordt voor het gehele personeel en in het bijzonder voor de jubilarissen. moet worden dat het woud zich over een grote oppervlakte heeft uitgestrekt, zodat het totale bestek met enige extra miljoenen zal worden belast. Deze scha depost komt voor rekening van Rijks waterstaat omdat in het bestek van de aannemer geen werkzaamheden van de ze vorm omschreven waren. Naar het zich laat aanzien zal men zich bij de werkzaamheden rondom de kanaalverbreding steeds weer een weg moeten „hakken" door een pre-histo risch woud dat zo mogelijk nog taai er en onverbiddelijker is dan onze ge cultiveerde bossen. Uiteraard is het vinden van deze oer oude boomstronken een volslagen ver rassing geweest, waarvan men de om vang en de consequenties met zeer ge mengde gevoelens op zich heeft laten inwerken. Achteraf beschouwd heeft deze vondst echter wel een min of meer logische voorgeschiedenis gehad. Maar voor die logica moet men wel enige jaarjes het recente verleden induiken. Vlak voor de eerste wereldoorlog om precies te zijn in 1913 heeft men in de onmiddellijke omgeving van Terneuzen een pre-historische hout hakkersbijl opgegraven. Een afgietsel van dit gebruiksvoorwerp is in 't Mid delburgse museum te zien. Het origi neel „rust" in het oudheidkundig mu seum te Leiden. Hoewel bekend is dat de bijl niet in dezelfde periode gedateerd kan wor den als het nu aan het daglicht geko men woud, ligt het toch voor de hand om hier een verband te zoeken. Hoe het ook zij, Rijkswaterstaat staat voor de consequenties en het lijkt wel r___ zeker dat de financiële tegenvallen met I Semietische letteren te vinden. NE.D HERV. KERK Beroepen te St. Annaland: E. J. Schimmel te Oud-Beijerland; te Boven Hardinxveld: B. Haverkamp te Groe- nekan; te Putten (Gld. 4e pred. plaats) door de commissie tot de zaken der Waalse kerken als pred. voor buitenge wone werkzaamheden: J. v. d. Heuvel te Ede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oldeboorn: H. Boswijk, kand. te 't Harde. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hattem en te Grand Ra pids (U.S.A.): R. Mouwen te Zuidhoorn. KAMPEN. Aan de zo juist ver schenen handelingen van Curatoren van de Theologische Hogeschool van de Geref. Kerken te Kampen ontlenen wij dat Dr. B. C. Hamer, psychiater te Arnhem, op zijn verzoek ontheffing ont ving als lector, welke functie hij twaalf jaar heeft vervuld. Gepoogd wordt op nieuw een psychiater van Veldwijk te Ermelo aan te trekken. Curatoren heb ben in verband met de ongunstige fi nanciële positie van het orgaan van de school ,,De Bazuin" een commissie benoemd van drie curatoren om deze zaak nader te bezien. Het archief van de school zal in het gebouw Oude straat blijven en naar de Generale Synode worden overgebracht. Prof. C. van der Woude werd tot ar chivaris benoemd. Besloten werd dat de schooldag 1962 24 mei a.s. zal worden gehouden. Curatoren hebben in beginsel medewerking toegezegd aan de oprich ting van een organisatie van de prot. theol. faculteiten over de gehele we reld, waarover bij het college een schrijven inkwam van de prot. theol. fa culteit te Brussel. Prof. Dr. H. Bergema zal de school dag '62 leiden. De bibliotheek van de school werd met 488 aanwinsten uitge breid. Wat de gelden betreft werd voor het eerst de 50.000.— aan contribu ties overschreden. Aan legaten werd to taal 6675.ontvangen. Wat de Joh. Calvijn-academie betreft, slaagde het! bestuur er nog niet in, voor "wijlen Drs. P J.. Couprie een nieuwe lector in de GOES, 16 november 1961. Cox's Orange Pippin KL.I 70-75 105, 65-70 95, 60-65 95, II D 38. KL.II 65-70 78, 60-65 62, 55-60 54. Goud reinette KL.I 95-105 66, 85-95 71, 75-85 74, 65-75 66. KL.II 95-105 57, 85-95 61—63, 75-85 6166, 65-75 56—61, H D 49, grof 52, fijn 46. Jonathan KL.I 80-85 59, 75-80 61—62, 70-75 62,10-63,60, 65-70 60—61, 06-65 54, fl D 40— 41. KL.II 80-85 56, 75-80 55—57, 70-75 56,50— 58, 65-70 54,30—54,40, 60-65 47—52. Golden De licious KL.I 85-90 69 80-85 70—75 75-80 74— 77, 70-75 74—76, 65-70 69, 60-65 64, II D 49 51. KL.II 85-90 66, 80-85 64—68, 75-80 68—71, 70-75 66—73, 65-70 63—66, 60-65 54—58. Zoete Ermgaard KL.I 65-75 60—66, 55-65 51—5,3 II D 29—31. KL.II 65-75 65, 55-65 45—50. Lom- barts Calville KL.II 80-90 56—58, 70-80 58—63, 60-70 535,8 II D 40. Doyenne du Comice KL.I 85-90 103, 80-85 103 75-80 109—110 70-75 1110—111, 65-70 105, II D 98. KL.I/ 85-90 94, 80-85 99, 75-80 102, 70-75 105, 65-70 103. Gieser Wildeman KL.I 60-70 53, 50-60 45—48, II D 20—28. Saint Remy KL.I 75-85 36, 65-75 38, II D 33. Div. appels kroet 29. Op monster: Conference KL.II 65 mm en op 9091, 55*65 80. Gewone veiling: Goudreinette kroet 42 43, stek 21—22. Jonathan grof 4054, fijn 34—43, kroet 2T—38. Golden Delicious grof 49 —61, fijn 38—49, kroet 3050. Zoete Erm gaard grof 4046, fijn 2527. Lombarts Cal ville fijn 40. Conference grof 68, fijn 60, II D 52. Doyenne du Comice grof 9091, fijn 80. Legipont II D 44, grof 4849, fijn 32. Gieser Wildeman grof 44, fijn 27. Saint Remy grof 33, fijn 29. Met ingang van volgende week alleen fruitveiling op dinsdag. VEILING ST. ANNALAND 52 ton uien maat 40-70 Tl. 1421.36; bonken 20.69; 2 ton drielingen 34.29; picklers 33.00; peen B 15.01; alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 16 nov. Golden Deli cious I 85-90 67—69, 80-85 69—72, 75-80 73—75, 70-75 74—75, 65-70, 69—70, 60-65 62—63; II 85-90 62—64, 80-85 65—67 75-80 68—70, 70-75 61—66, 60-65 55—58; II D 48; III Gr. 49—59; III F. 34—46; Kr. 27—46; Jonathan I 80-85 69, 75-80 68, 70-75 71, 65-70 66; II 85-90 53, 80-85 54—56, 75-80 55—61, 70-75 54—61, 65-70 5056, 60-65 44—50; II D. 30—36; Hl Gr. 40— 55; III F. 2439; Kr. 26—38; Winston I 80-85 52, 75-80 55, 70-75 58, 65-70 42, 60-65 35, 55-60 27; III Gr. 33—41; III F. 29—34; Kr. 22—31; Zoete Ermgaard II 65-75 56, 55-65 46; II D 33; Goudreinette III Gr. 52—54; III F. 43; Kr. 3539; Allington Pippin III F. 27; Comtesse de Paris I 75-85 52, 65-75 50, 55-65 38; II D. 25; III Gr. 39—46; III F. 21; Kr. 22—23; Doyenné du Comice II D. 8183; III Gr. 83—88; III F. 62—75; Kr. 51—61; Legipont I 55-65 53; II D. 41; III Gr. 54—58; Hl F. 44; Kr. 31; B. A. Lucas III Gr. 2836; Verpakt fruit Jonathan I 80-85 64, 75-80 66, 70-75 6S, 65-70 63; Doyenné du Comice I 85-90 102, 80- 85 108. VEILING ST. MAARTENSDIJK, 16 nov. Middeluien 40-55 22.70—22.30, idem 55-70 21.10 20.86, bonken 21.22, drielingen 3471, pick lers 3421, stek 370, aanvoer 80 ton. Tarwe 28—30, gerst 24—30, haver 22—24, kleine erwten 2330, schokkers 2429, brui ne bonen 4560, blauw maanzaad 5565. VISMIJN COLIJNSPLAAT, 16 nov. Ex portgarnalen 3969 771.65, handelsgarnalen 338 kg 7386, schar 135 kg, bot 133 kg, wij ting 850 kg, sprot 2105 kg, tong 69 kg, kabel jauw 68 kg, wulk 8 kg, onges. vis 16 kg. 0 De opbrengst van de collecte voor het Ned. Oorlogsgravencomité bedroeg in Retranchement 26.68. De Hemava-colleete heeft in Nieuw- vliet in oktober tien gulden opgebracht. De Chr. Filmactie vertoont op 18 november in Tholen de film „Moeder kruistocht" in zaal Hoek en eveneens op 18 november in Zierikzee „Geluids barrière", in Herv. verenigingsgebouw. De Klaprooscollecte heeft in Nisse 23.24 opgebracht. 0 Op de intekenlijsten voor „De macht van het kleine" te Nieuwvliet komt een bedrag van totaal 39.60 voor. De rondgang voor het St. Nicolaas- feest heeft in Nieuwvliet 239.65 opge bracht. In Zoutelande werd voor 301. aan kinderzegels verkocht. 0 Op zaterdag 25 november a.s. geeft de Christelijke muziekvereniging „Ho sanna" te Axel een „vermakelijkheids middag en -avond". 0 Donderdagmiddag brak in een wo ning aan de Donzevisserstraat in Ter neuzen een schoorsteenbrandje uit. De brandweer stond spoedig voor de deur en doofde het vuur. Aan de administratie van het ZEEUWSCH DAGBLAD Postbus 26 Middelburg Ik wens het Zeeuwsch Dagblad gedurende vier weken voor slechte 1.12 te ontvangen. Ik wens mij te abonneren op het Zeeuwsch Dagblad en wil het abonnementsgeld betalen: per week a 56 cent*) per maand a 2.43*) per kwartaal a 7. Naam: Straat: Woonplaats: Doorhalen wat U niet wenst en verzenden in open enveloppe met postzegel van vier cent. x.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5