Nieuwe haven te Walsoorden dan geprojecteerde? groter KRIS 3G™ Hoop op luchtlijn Rotterdam- Haamstede thans vervlogen? Verbouwing Geref. Kerk Bruinisse Kippendief uit Oostburg werd snel berecht door Zeeland TWEE PEUTERS VERDRONKEN OP STRAND WESTKAPELLE sint houöt voLqenöe week miööeLBURq weeR zoet IrR. H. v. Krevelen voorzitter K. vKoophandel te Terneuzen Erfenis van halve startbaan.... V KAMER V. KOOPHANDEL VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Deskundig adviseur aantrekken en de streek mobiliseren Twee plannen Streekplan Reorganisatie Vlees keuringsdienst Schouwen-Duiveland Bootdiensten Donor-jubilarissen ontvingen Landsteiner- plaquettes Motorrijder reed op onverlichte zaaimachine Doelpalen voor Goes te duur Nieuwe tarieven gasthuis Goes Grote verslagenheid in dorp Lichaampjes lagen langs strekdam GEWUIFD NOG MAAR KORT LID Radiotoestel uit schip gestolen Toewijzing woningen Er verscheen niemand POLITIERECHTER MIDDELBURG onk Grote vraag: wat doet het Rijk? AUTO SLOEG VAN DELINGSDIJK Ensemble in Middelburg met „De tiende man" Vrijdag 17 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 TERNEUZEN. Op de ver gadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen hebben de leden de vrees uitgesproken dat de toekomstige ontwikkeling van de haven van Walsoorden vast zou lopen indien men zonder meer accoord zou gaan met het plan voor een nieuwe haven zoals die in het kader van de dijkverzwa ring geprojecteerd is. De or vang van de nieuwe geprojec teerde haven is zo gering dat men op zeer korte termijn nieuwe moeilijkheden zou kunnen ver wachten. Temeer daar in de on middellijke omgeving van de haven enkele scheepswerven zul len komen die thans nog aan de kleine haventjes gevestigd zijn die aan de dijkverzwaring zullen worden opgeofferd. De verplaat ste bedrijven zouden bjj de nieu we haven geen enkele mogelijk heid meer hebben voor uitbrei ding. De geprojecteerde haven is weliswaar bij eb en bij vloed te gebruiken in te genstelling tot de huidige haven van Walsoorden die slechts bij hoog water te bevaren is maar de omvang is zo gering dat hij bezwaarlijk als streekha- ven gezien kan worden en geen enkele mogelijkheid voor expansie biedt. Bij de rondvraag was het de heer De Klerk die het havenprobleem aansneed. Zijn opmerkingen ontlokten een uitge breide gedachtenwisseling waarbij enke le opmerkelijke punten naar voren kwa men. De waarnemend voorzitter merkte op dat Rijkswaterstaat een tweetal plannen heeft voor de haven van Walsoorden, een klein en een groot plan. Naar zijn me ning diende men alles in het werk te stellen om het grote plan verwezenlijkt te krijgen. Indien men voorshands ac coord zou gaan met het bescheiden plan netje, dan zou men een paar jaar later, wanneer uitbreiding strikt noodzakelijk zou blijken, voor enorme kosten komen te staan. Hoe in dat stadium een even tuele uitbreiding gefinancierd moest worden zou een open vraag blijven. De heer De Klerk opperde de wen selijkheid dat de gemeente Hontenisse in djt stadium een ter zake kundige adviseur zou aanstellen om als zaak waarnemer op te treden. De heer Van Krevelen voegde hieraan toe dat de gemeenten zoveel mogelijk ter zake van deze materie gezamenlijk zullen moeten optreden. Het betreft hier een streekhaven die voor geheel Oost Zeeuwsch Vlaanderen van belang is. Het gemeentebestuur van Hontenisse zal deze zaak beslist niet al leen moeten spelen". Het moet veeleer het karakter krijgen van een streekplan. De heer H. A. M. A. de Meyer merk te in dit verband op dat er een ontwik- ZIERIKZEE. De algemene vergadering van de Vleeskeu ringsdienst „Schouwen-Duiveland" heeft gistermorgen een voorstel gelanceerd de bestuursvorm van de dienst zodanig te wijzigen, dat deze niet meer in handen zal zijn van de gemeente Zierikzee, maar van een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam met een algemeen en dagelijks bestuur. Indien de bij de dienst aangesloten ge meenten akkoord zullen gaan, zal dit voorstel aldus worden uitgewerkt. De vergadering die zich heeft beraden over organisatorische problemen kwam voorts tot de conclusie dat de dienst niet vol ambtelijk, maar halfambtelijk moet blijven, terwijl de gemeenschappelijke regeling daarop gebaseerd moet zijn. Het voorstel om het keurloon te ver hogen werd met algemene stemmen aanvaard. Bij de opening van de ver gadering wijdde de voorzitter, mr. F. Th. Dijckmeester, enkele woorden aan de nagedachtenis van het overleden hoofd van de dienst, de heer J .Ste- vense. Zaterdag 18 november a.s. zal des avonds om zeven uur in het Hervormd Verenigingsgebouw te Sint-Annaland een instuifavond gehouden worden voor de rijpere jeugd. Deze avonden mogen zich in het begin van deze periode in een behoorlijke belangstelling verheu gen. De fabriek ..Gouda's Glorie" te Gouda, heeft in het verenigingsgebouw te Borssele een bonte avond gebracht voor haar afnemers. Er werd opgetre den door Ad Huisson's cabaret. De aanwezigen ontvingen een reep chocola de en er werden prijsjes uitgedeeld van Gouda's Glorie-producten. De afscheidspredikatie, die ds. P. Westland, thans Nederlands Hervormd predikant te Groot-Ammers gehouden heeft in de Nederlands Hervormde Kerk te Sint-Annaland op zondag 2 juli 1961, is uitgegeven. Het fraai uitgevoerde boekje heeft een gedrukte omslag met een foto van de uitgebreide Nederland se Hervormde Kerk te Sint-Annaland. De prijs van het werkje bedraagt 2 gulden. Tot lid van de Huisvestingscom missie in de gemeente Axel zijn be noemd de heren: M. J. van den Berg. C. J. van den Bos, P. Scheele, J. J. van de Velde en J. H. Bouman. De heer J. de Pooter te Axel, werkzaam bij de Inspectie der Belas tingen te Terneuzen. is bevorderd tot schrijver i> vaste dienst van 's Rijks Belastingen. kelingscommissie voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen bestaat en aat de Kamer in die commissie vertegenwoordigd is. Mij dunkt, zo zei de heer De Meyer, dat die commissie juist in het leven geroepen is om gecoördineerd te werken. Na ampele besprekingen besloot de Kamer deze zaak voor nadere uitwerking aan het bestuur terug te geven. Het plan dat het bestuur zal uitwerken omvat in de eerste plaats een stimulans om zo breed mogelijk en in zo groot mogelijke samenwerking op te treden en in de tweede plaats het aantrekken van een deskundige. De Kamer zou bereid zijn voor een verant woord plan extra financiële steun te geven. Een tweede belangrijk punt dat in de rondvraag ter sprake kwam was de dienstregeling van de provinciale boot op zondagen. In het algemeen was de Kamer van oordeel dat op zondagen zo wel te Perkpolder als te Breskens uur diensten ingesteld moesten worden. Het is niet alleen het toerisme dat aan bei de zijden van de Schelde geboycot wordt, maar met name ook de sport bonden zouden in verband met de uit wisselingsprogramma's met een grotere frequentie van de boten op zondagen in hoge mate gebaat zijn. Het argu ment dat het vervoersaanbod op zon dagen te gering zou zijn werd ondeug delijk genoemd omdat de loutere mede deling van de tijden in de dienstrege ling al veel verkeer afstoot. In het al- VLISSINGEN. Tijdens een feeste lijke bijeenkomst in het Scheldekwartier te Vlissingen ontvingen vierendertig do nors de Landsteiner-plaquette voor het vijftien maal bloed afstaan aan de bloedtransfusiedienst van het Nederland se Rode Kruis. In zijn welkomstwoord schetste de voorzitter van de afdeling Vlissingen van het Rode Kruis, de heer G. Kem- pert, in korte trekken de geschiedenis en werkzaamheden van de bloedtrans fusiedienst. Bij de afdeling Vlissingen, die Zuid-Walcheren omvat, zijn 570 do nors aangesloten. De donor-jubilarissen ontvingen de Landsteiner-plaquette uit handen van dr. H. P .Veening, die al len met een kort woord gelukwenste. Hierna werd de film vertoond over het werk dat het internationale Rode Kruis de afgelopen tien jaar in Hongarije, Al- gerië, Kongo etc. verichtte. Na de pau ze, waarin het Schelde-orkest voor de muzikale omlijsting zorgde, werden nog enkele films vertoond. De volgende dames en heren kregen de plaquettes voor het vijftien maal bloed af staan uitgereikt: mevr. A. Bakker-Kok, mevr. S. Bosschaart-Stroo, mej. J. M. V. Weele, en de heren S. J. Adriaanse, J. J. Boonman, .W A. H. van Borren, H. J. Cij- souw, A. L. Oversdijk, C. Flipse, A. Franke, C. A. Geelhoed, H. v. Ginkel, J. Henneman, A. Heijliger, J. Heijndijk, K. G. Hovens, C. J. Jansen, C. J. W. de Keijser, A. van de Kop, J. M. Lamijn, J. M. G. van der Linde, D. Luitwieler, J. Post, J. van de Putte, .W Schoutende Jel, J. Schroevers, A. Steketee, J. Stuur, J .L. van Veeren, J. J. Vos, J. C. Vrijenhoek, C. Wakkee, C. de Wit, H. Wijer- gangs. GRIJPSKERKE. Gisteren is in de kom van Grijpskerke de motorrijder M. uit Aagtekerke tijdens het schemeruur op een onverlichte zaaimachine van een Grijpskerkse landbouwer gereden. Met een lichte hersenschudding moest M. naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd worden, maar kon later naar huis worden gebracht. In dit verhand wijst de politie nogmaals op de nood zakelijkheid van het dragen of vervoe ren van lantaans bij het rijden met land- bouwvervoermiddelen of -machines. gemeen was men van oordeel dat een verzoek aan Gedeputeerde Staten met deugdelijke argumenten gesteund moest worden. Men besloot tenslotte de verschillen de instanties (zoals b.v. de V.V.V., de Horeca-bedrijven en de sportbonden) te vragen hun argumenten te verzamelen en een verzoek te richten aan het col lege van Gedeputeerde Staten. De Ka mer zal dan bereid zijn dergelijke ver zoeken volledige steun te verlenen. In de vacature van de heer D. Luteijn werd tot lid van het alge meen bestuur van de Beschuttende Werkplaats te Oostburg aangewe zen de heer A. Cambier te Bres kens. Tot lid van het Z.V. Borg stellingsfonds werd gekozen de heer P. van der Plas. Ten slotte werd de begroting 1962 voorlopig goedgekeurd. Huisvrouwen keken naar tegenstellingen in Ghana TERNEUZEN. De maandelijkse bijeenkomst van de Ned. Ver. voor huisvrouwen in café De Vriendschap werd druk bezocht. Men keek naar de kleurenfilm „Tropenhoud", vervaar digd door de bekende cineast en globe trotter mr. A. L. Hustinx. De film gaf een beeld van de tegensvllingen in Ac cra, de hoofdstad van Ghana. Men zag hypermoderne postkantoren en zieken huizen, alsmede hotels, naast primitie ve negerhutten. Ook kreeg men een beeld van de tegenstlling tussen het noordelijk en zuidelijk deel van Ghana, welke landstreken gescheiden zijn door de Volta-rivier. Afscheid van P. Brasser bij „de Schelde" ZOUTELANDE Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd nam de heer P. Brasser uit Zoutelande afscheid bij de „de Schelde", waar hij 44 jaar werkzaam was. Een kommissie van ze ven personen bracht tijdens het afscheid, gehouden ten huize van de heer Bras ser, de dank over van de maatschap pij. De heer Brasser ontving als aanden ken een platenspeler. BRUINISSE. Onder leiding van de voorzitter van de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk werd door de le den van deze kerk een gemeente avond gehouden, waar de plannen voor de verbouw van het kerkgebouw werden ontvouwd. Dacht men in 1959 en begin 1960 nog aan de bouw van een geheel nieuwe kerk. van het z.g. sheltertype, daarvan is men teruggekomen. Men zal volstaan met een grondige verbou wing van de tegenwoordige kerk, die men tot een grootte van plm. 200 zit plaatsen wil terugbrengen. De tegenwoordige consistoriekamer zal worden afgebroken, waardoor het kerkgebouw en de daarnaast staande pastorie vrij naast elkaar komen te staan. De ingang van de kerk komt, waar nu de consistorie is en in de kerk wordt een muur gemetseld, waar door een ruimte vrij komt die men wil benutten voor kerkeraadskamer (consis torie), verenigingsgebouw met keuken en toiletten. De overige muren worden voorzien van een spauwmuur van Po- radeluxsteen in een aantrekkelijke kleur. Tijdens de verbouwing zal gebruik worden gemaakt van de kerk van de Oud-Gereformeerde Kerk in de Prinses Margrietstraat. De aanvangstijden wor den dan 9 uur en 3 uur. GOES Naar aanleiding van het voor stel van b. en w. om een bedrag van 1500 gulden beschikbaar te stellen voor de aankoop van twee stel doelpalen op de twee nieuwe speelvelden op het sportterrein hebben enkele raadsleden, in de woensdag gehouden vergadering, als hun mening uitgesproken, dat deze doelpalen veel te duur zijn. De heer J. H, Roose (KVP) en mevr. J. C. van Willegen-Everse (CHU) lieten zicho.m. in deze geest uit. De heer Roose wilde verder weten of er een dekking voor het krediet was, hetgeen wethouder drs. J. J. Dijkgraaf ontkende en of er al mogelijkheden zijn voor verdere uitbrei ding van het sportterrein. Dit raadslid opperde voorts de gedachte om de even tuele bouw van kleedhokjes te koppe len aan de sociaal-hygiënische infra structuur. Wellicht zit daar een aan knopingspunt. De burgemeester, dr. J. W. Noteboom verklaarde nog, dat na gegaan zal worden of een goedkopere aanschaf mogelijk is. Ook hij zag geen mogelijkheid om een dekking te vin den voor het krediet. Misschien is er nog ruimte in de begroting van 1961. Voor de verdere uitbreiding van het sportveld wordt gewacht op de goedkeu ring. GOES Het onderwijs pleegt op de agenda's van de gemeenteraad van Goes een uitgebreide plaats in te ne men. Gisteravond stonden twee benoe mingen op het „programma", waarvan er één is doorgegaan. De heer P. J. de Later te Laren (Geld.) had zich te ruggetrokken als sollicitant voor onder wijzer aan de H. v. d. Veenschool. Tot onderwijzer aan de Burgemeester van Dusseldorpschool werd benoemd de heer C. J. Jam Jansen te Vlissingen, in verband met de pensionering van de heer A. van Tooren, die 1 december a.s. deze school gaat verlaten. Deze be noeming werd vlot afgewerkt. Zo ver ging het ook met de voorstellen tot aankoop van het pand 's Heer Hen- drikskinderenstraat 22 voor 1500 gulden, tot vaststelling van de nieuwe tarieven voor het Gasthuis, die wij reeds publi ceerden, tot voorlopige goedkeuring plan tot onteigening van een perceel grond in het uitbreidingsplan Zuid, en tot ver lening van de garantie geldlening aan de N.V. Waterleiding mij. Zuid-Beve land. WESTKAPELLE. Er heerst rouw in Westkapelle. Twee kleine jongens uit het gezin De Witte uit de Kloosterstraat, de 3-jarige Jan Adriaan en de 2-jarige Adriaan, de enige twee kinderen van het ongeveer vier jaar ge trouwde echtpaar, zijn gister middag levenloos aangetroffen op de strekdam van het noorder- strand. Het sterke vermoeden be staat dat de beide kleintjes, van ongerust toen Jan Adriaan en zijn broertje gistermiddag om twaalf uur niet kwamen eten. Zij vermoedden ech ter nog geen gevaar omdat het wel eens meer voorkwam dat de kinderen hij oma of andere familieleden verbleven. Toen zij een paar uur later nog niet waren op komen dagen greep zich gro te angst meester bij vader en moeder De Witte, temeer omdat opoe De Witte van manszijde, bij wie de beide klein tjes veelvuldig over de vloer kwamen, dicht bij het strand woonde. Juist te genover de woning van opoe De Witte bevond zich een gat in de dijk. Ver moedelijk zijn Jan Adriaan en Adriaan al spelenderwijs daardoorheen op het strand gekomen. De moeder van de kinderen ging zonder resultaat de familie af. Inmid dels vonden twee jongens van dertien wie de kleertjes onder het zand jaar op het strand de ontzielde zaten, bij het spelen op het strand van de berm van de dam zijn gegleden en verdronken. Vader en moeder De Witte verkeren uiteraard in grote verslagenheid. De ouders van de peuters waren al TERNEUZEN. De directeur van de C.B.S. te Sas van Gent, ir. R. H. van Krevelen, is gister morgen op een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuws Vlaande ren tot voorzitter van de Kamer gekozen. De heer Van Krevelen verwierf negen van de zeventien stemmen op zijn naam zodat een herstemming niet nodig was. Nadat ir. Van Krevelen mee gedeeld had de benoeming te zullen aanvaarden, zei hij toch min of meer perplex te staan over het resultaat van de stem ming, vooral ook gelet op de zeer korte tijd dat hij lid van de Kamer was. Ik ben mij bewust van de zeer grote verantwoordelijkheid die op mijn schou ders komt te drukken, zo zei de heer Van Krevelen, juist omdat de zeer be langrijke en zeer voorname taak van de Kamer in de toekomst gezien de ontwikkelingen in Zeeuws Vlaanderen nog groter zal worden. Ik geloof overigens dat het de overheid wel dui delijk moet zijn dat een aparte Kamer voor^ Zeeuwsch Vlaanderen wel degelijk op z'n plaats is, vooral gezien de kwa liteiten van de werkzaamheden van de Kamer tot nu toe. Drie punten Vervolgens noemde de heer Van Kre velen enkele punten, die naar het hem voorkwam voor de naaste toe komst van groot belang zouden zijn. Uitdrukkelijk legde bij er overigens de nadruk op dat hij geheel onvoorbereid sprak. De nieuwe voorzitter noemde toen in de eerste plaats een buitengewone waakzaamheid ten aanzien van de hui dige ontwikkelingen, waarbij de Kamer zo nodig richtlijnen dient te ontwikke len. Ten tweede noemde hij het een vol strekte voorwaarde dat de Kamer een critische geest zal moeten hebben, op dat men niet voortijdig met rapporten en opmerkingen in de .publiciteit, zal tre den. Ten slotte beklemtoonde hij de noodzaak van coördinatie en de sa menwerking, ook en vooral met de in stanties op provinciaal en gemeentelijk niveau. Na deze woorden bezette de heer Van Krevelen niet de voorzittersplaats. Hij had de wens te kennen gegeven dat de waarnemend voorzitter, H. A. A. Baron Collot d'Escury de lopende ver gadering als voorzitter zou afmaken. WEMEEDINGE. Profiterend van de afwezigheid van de opvarenden van het reeds veertien dagen in Wemeldin- ge liggende m.s. Emanuel 4 sloeg een 16-jarig bemanningslid van het m.s. „Involtra 1" zijn slag en ontvreemdde een radiotoestel. Nadat de diefstal ont dekt was werd aangifte gedaan bij de rijkspolitie te water te Wemeldinge, die in samenwerking met de collega's in Dordrecht het gestolen toestel opspoor de en de dader aanhield. De vrouw van de gezagvoerder van de Emanuel 4 was op het moment dat de radio werd weggenomen op ziekenbezoek bij haar man die. zoals gemeld, enige tijd gele den in het ruim van zijn schipi s ge vallen. AXEL. Het gemeentebestuur van Axel ontving van Gedeputeerde Staten van Zeeland het bericht, dat aan de Ge meente alsnog acht woningwetwoningen zijn toegewezen, uit het contingent, dat voor het jaar 1961 ter beschikking van de provincie Zeeland wordt gesteld. lichaampjes. Het is niet bekend of de peuters nog hebben geroepen. In elk geval is dit roepen niet gehoord. Het laatste wat men over de verblijfplaats en toestand vernam was een mededeling van een gemeentewerkman, die omstreeks half twaalf nog naar de kinderen heeft ge wuifd. Op het moment dat de kleinen in zee geraakten moet zich behalve de kinderen wel niemand op het strand hebben bevonden. Het was oostenwind en dan kan men altijd weinig mensen aan de zeekant aantreffen. Bij zeewind is het drukker. BRUINISSE. Door de af deling Kust en Oeverwerken van het Ministerie van Sociale Zaken was dinsdagavond te Bminisse een voorlichtings avond georganiseerd, waarvan het doel was werknemers te animeren voor het vak van steenzetter. Voor deze avond bleek echter te Bruinisse geen belangstelling te bestaan. Er verscheen nie mand. MIDDELBURG. Vol verwachting klopt het hart van menig jong en oud) Middelburger als volgende week zaterdag het bootje van Sint- Nicolaas weer aanlegt bij de ge denknaald aan de Beatrixbrug. Dan komt Sint Nicolaas uit Spanje, ge assisteerd door zijn lijfwacht van zeven Zwarte Pieten en zijn verde re gevolg, zijn verjaardag weer in de Zeeuwse hoofdstad vieren. Ter begroeting staat het Middelburgse St. Nicolaas comité op de kade ter wijl de muziekvereniging ONDA toe passelijke (.Sinterklaas-melodieën speelt. Deze aankomst is te verwachten storm en ontij in de Golf van Biscaje meegerekend om kwart voor twee 's middags. Daarna wordt de gebrui kelijke rijtoer in een open calèche door de stad gemaakt, terwijl de Pieter- MIDDELBURG, De Oostburger P. D., die op 11 november een aantal kip pen stal stond nu reeds bij de Middel burgse politierechter voor het hekje. Hij bevond zich in de Zeeuwse hoofd stad in detentie. Met een zekere V. had D. op de genoemde datum 's mid dags vijf kippen gestolen en daarna s avonds van een andere eigenaar nog eens elf stuks. De reden voor deze ontvreemding? D. verdronk de helft van zijn weekloon in café's en maakte overvloedig schulden. In geldnood kwam hij tot de diefstal van het pluimvee met het oogmerk de dieren aan de poe lier te verkopen. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, wees er op dat het gezin van D. schandelijk tekort was gedaan de laatste tijd en dat er beslist verande ring in de situatie moest komen. Hij vond het dan ook zeer gewenst dat de beloftes die verdachte op de zitting deed ook werden nagekomen. Hij eiste zes weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, onder toezichtstelling van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoho lisme, beheer van zijn loon én een ver bod om café's te bezoeken. De raads man, mr. H. A. R. de Mul, wees erop dat D. meteen bij zijn werkgever mocht terugkomen verzocht om een vermin dering van het onvoor waardelij'ke ge deelte van de straf. Het vonnis was echter conform. Twee jongemannen beginnen op 20 augustus in een brooddronken bui een misstap die hem beiden voor de poli tierechter bracht. Het waren E. A, van B. uit Bergen op Zoom en A. C. H, uit Rotterdam, die deze zomer beiden in Domburg kampeerden en een avond je uitgingen naar Vlissingen. Na het bezoeken van diverse gelegenheden, waarbij sterke drank niet werd ver smaad, bleek het geld op te zijn en werd de terugweg aanvaard. Daarvoor ontvreemden de jongens uit een gepar keerde auto een paar handschoenen e een regenjas, omdat het „een frisse avond" was. Misselijk De politierechter, mr. B. S. Sieper- da, vond het gebeurde een wel zeer vreemd gedrag voor jongemannen uit gegoede gezinnen en de officier kwali ficeerde het gedrag van de verdachten als „misselijk". Hq achtte diefstal in ver eniging bewezen en eiste tegen heiden twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met twee jaar proeftijd en 50 of tien dagen. Het vonnis omvat te slechts geldboetes van 30 of zes- dagen. De Vlissinger H. J. had een baantje als wachtsman bij het in aanbouw zijnde gemeentehuis gekregen en zijn taak bestond er hoofdzakelijk uit om diefstallen te voorkomen. Hij ontvreem de echter zelf vier ijzeren stoeltjes en vier klemmen en verkocht deze voor geringe bedragen. Toestemming hier voor was niet aan de opzichter ge vraagd. Het kostte hem bij de politie rechter conform de eis 20 of vier da gen. De Vlissingse mevrouw J. F.-T. toon de zich allerminst gemakkelijk op 12 augustus toen twee Belgische dames moeder en dochter een kamer bij haar wilden betrekken en dit toen bij nader inzien toch niet deden. In drift ontstoken mishandelde zij de dochter. Twee dagen later noodzaakte een twee de driftbui haar tot beledigende woor den aan het adres van haar beneden buurvrouw. De officier eiste ƒ40 of acht dagen, het vonnis was tien gul den minder. Grint Ook kwaad werd de Vlissingse huis vrouw M. B.-B. toen een ondeugende jongen-'een handvol grint bij haar innen gooide en er een gedeelte haar gezicht terechtkwam. Zij gaf het joéh een klap om zijn oren en kreeg daarvoor 5 of een dag. Het vonnis was 10 of twee dagen. Een ruzie tus sen twee zoontjes leidde, alweer in Vlissingen, tot slaande ruzie tussen de beide moeders. De Ambonese mevrouw S. S. kreeg daarom conform de eis 20 of vier dagen. Tenslotte verloor de Ritthemse taxi chauffeur J. J. de M, op 9 september zijn zelfbeheersing bij een geschil op de Rltthemsestraat. Twee auto's ston den aan beide kanten van de weg ge parkeerd en de taxi van De M. kon niet passeren. Na geclaxonneer kwam een der eigenaars naar buiten en reed zijn auto wat verderop zodat de taxi kon passeren. Er werden toch wat le lijke dingen gezegd waarna de taxi chauffeur uitstapte en er klappen vie len. Conform de eis luidde de boete 20 of vier dagen. Advertentie rkt 13 - Middelburg Tel. (01180) 23 64 MIDDELBURG. De luchtlijn tussen Rotterdam en Haamstede, die Sinberg's luchtvaartbedrijf volgend jaar zou openen, gaat zeer waarschijnlijk niet door, aldus verneemt De Rotterdam mer. De gemeente Westerschou- wen, die het vliegveld Haamstede exploiteert, heeft het laatste sprankje hoop van de 32-jarige directeur Theo Sinnige geblust met de mededeling: „Het is nog op geen stukken na te zeggen wanneer het vliegveld in orde is opmaakt voor klpinp vprkppra- meurt of april ven het komende „emaaKl voor Kleine erxeers j jaar opgeheven kunnen worden. Meer zoleng het gemeentebestuur ven Wes- terschouwen nog niets weet ven de fi- nenciële medewerking ven het Rijk wordt er geen spe in de duingrond ven Heemstede gestoken... De zakenlieden op Schouwen-Duive land hebben belang bij een snelle ver binding met Rotterdam. De luchtlijn De Duitse bezetters hebben, volgens iet Rotterdamse dagblad, het vliegveld tort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog onbruikbaar gemaakt, om- lat zij vreesden dat de geallieerden het lij een eventuele invasie als steunpunt jouden gebruiken. Tijdens de ramp van 1953 werd de luchthaven voor de twee- Ie keer ernstige schade toegebracht. „Oorlogs- en rampschade", zegt het gemeentebestuur van Westerschouwen. .Dat betekent dat het Rijk de kosten voor het herstel moet betalen". Al ja- ■en geleden heeft de gemeente zich op dit standpunt gesteld, maar de kwestie werd bijzonder actueel toen het minis terie van verkeer en waterstaat Sin berg's luchtvaartbedrijf concessie ver leende op Haamstede te gaan vliegen. PAAR MAANDEN Het herstel van het vliegveld zal hoog uit enkele maanden in beslag nemen. Wanneer nog deze maand opdracht ge geven zou worden met de werkzaamhe den te beginnen zou het landingsverbod toestellen. Het kan nog wel een lange tijd duren, voordat het zover is De vrees die het Zeeuwsch Dagblad enige tijd ge leden reeds koesterde schijnt dus bewaarheid te worden. zal trouwens ook veel aftrek hebben bij de eigenaars van de ongeveer drie honderd bungalows en zomerhuisjes. Het gemeentebestuur van Westerschou wen eveneens enthousiast over het plan zegt echter met het oog op de vraag „wie betaalt?": „We zijn zo vrij voorlopig een vraag teken achter het enthousiasme te zet ten. Mocht het Rijk afwijzend beschik ken op onze aanspraken, dan is het de vraag of het plan ooit zal worden ver wezenlijkt..." In de zomer van 1953 werd een begin gemaakt met de aanleg van een start baan op het vliegveld Haamstede. Rijks waterstaat had dit besluit genomen om dat de kans bestond dat de Schelphoek niet op tijd gesloten kon worden. Het vliegveld Haamstede zou dan gebruikt kunnen worden voor de bevoorrading van de noordwesthoek van het eiland. De Schelphoek ging (gelukkig) wel vol gens de plannen dicht. Maar Haamste de bleef met de erfenis van een halve startbaan zitten... DRUKSTE LIJN Voor de oorlog vloog de KLM via Haamstede naar de Belgische hadplaats Knokke. De lijn stond hekend ais de drukste van Europa. Sinds mei 1940 zijn geen vliegtuigen op het vliegveld Haamstede geland. bazen hem of te voet of te paard ver gezellen. Verder zijn er uiteraard een aantal tamboers en herauten, die de optocht nog meer cachet verlenen en die voorop lopen, gestoken in tradi tioneel costuum. De route die de hoge Spaanse gast met zijn gevolg neemt is als volgt: Bea trixbrug - Rotterdamsekaai - Dam Noordzijde - Lange Giststraat - St. Pieterstraat - Balans - Wagenaar- straat - Bree - Zuidsingel - Molen water Noordpoortplein - Klein Vlaan deren - Seisplein - Seisstraat -Krom me Weele - Vlasmarkt - Markt. Bij het ziekenhuis wordt uiteraard even uitgestapt om de zieke kinderen te bezoeken. Sint Nicolaas heeft een Zwarte Piet bij zich, die speciaal een gro-te zak met versnaperingen hier voor met zich meedraagt. Na de jon geren blij te hebben gemaakt worden de ouderen in diverse bejaardentehui zen, o.m. aan Klein Vlaanderen en Bachten Steene ook niet vergeten. Pepernoten Op de Markt kunnen de Middelburgse kinderen naar hartelust grabbelen naar Spaanse pepernoten, waarvan 75 kg. belastingvrij in Nederland mocht worden ingevoerd. Om kwart voor drie arriveert de stoet bij het stadhuis en wordt Sinterklaas eerbie dig door het Middelburgse gemeente huis officieel ontvangen. De Sint zal zich er tevens van vergewissen of dit gemeentebestuur in het afgelopen jaar zoet is geweest. Als het tegen deel blijkt, wacht de zak! ONDA speelt op de Markt sint-nicolaas- versjes waarna ook diverse toespra ken op de pui voor het stadhuis of bij slecht weer in de hal via luidsprekers voor het deel van de Mid delburgse bevolking dat aan Sinter klaas gelooft, worden gehouden. Om kwart over drie herbegint de stoet zijn tocht langs de Middelburgse hui zen. De route: Markt - Gravenstraat - Gortstraat - Plein 1940 - Pottenmarkt - Lange Viele, waarna omgekeerd wordt bij het Militair Hospitaal - Lange Viele - rond de Markt - Lan ge Noordstraat - Bachten Steene - Hofplein - Wagenaarstraat - Balans - Korte Burg - Groenmarkt - Nieuw Burg - Lange Delft - Korte Delft - Segeerstraat - Loskade. Waar Sint zijn intrede in een hotel neemt. Het carillon speelt hoog boven de gebeur tenissen van die middag passende wijsjes. Wachtlijst Sint heeft overigens, zo hoorden wij via het comité dat de voorbereidin gen tot zijn komst al elf jaar voor haar rekening neemt, dit jaar weer de nodige muizenissen aan zijn hoofd gehad. Gelukkig was het aan tal sollicitanten naar de betrekking van Zwarte Piet weer bijzonder groot, zodat zelfs een wachtlijst moest worden gemaakt en de com mandant van de Zwarte Pieten de echte Pieterbaas dus! een op leidingskamp instelde waar recruten een zware instructie moesten vol gen. Het paard is elk jaar ook moeilijk te krijgen. Echte appelschimmels zijn in Spanje toch al moeilijk te krijgen, maar een traditie doorbreken en met de auto voortaan zijn tochten te ma ken, dat is de krasse Sint Nicolaas toch te kras. Het Sint-Nicolaascomité heeft het ove rigens ook niet makkelijk gehad. Sug gesties van commerciële aard om de intocht te vervroegen zoals elders in ons land gebeurt heeft zij van de hand geslagen. Zij doet dit omdat het in dit geval om het algemeen belang gaat en is van plan de gewoonte om de intocht ongeveer tien dagen voor 5 december te houden, te handhaven. Drie inzittenden uit ivagen geslingerd SEROOSKERKE. Een gloednieuwe personenauto, bestuurd door L. C. B. uit Burgh is woensdagavond omstreeks zes uur na in het losse grint geslipt te zijn drie keer over de kop geslagen en van de Delingsdijk gereden. Alle drie de inzittenden werden uit de wagen ge slingerd. Het ergst er aan toe was A. S. die met gebroken ribben naar het zie kenhuis in Zierikzee vervoerd moest worden. Ook B. moest naar daar worden over gebracht, maar kon later naar huis te rugkeren. De derde inzittende, B M. werd door de achterruit geslingerd. Hij behoefde niet naar het ziekenhuis. Dok ter Simons uit Renesse verleende eerste hulp. Van de personenauto is niets dan een wrak over. MIDDELBURG. Het toneel- en te levisiegezelschap „Ensemble" komt op vrijdag 24 november naar de schouw burg te Middelburg voor de opvoering van ,.De tiende man" van Paddy Chay- efski in een vertaling 'van Ab Visser. De regie voert Karl Guttmann. De voor naamste rollen worden bezet door Jo- han Boskamp, Sylvain Poons, Lucas Wensing. Jan Retèl en Sigrid Koetse. Met „De tiende man" heeft Chayefski (schrijver van Marty") een van de oudste Joodse legenden tot thema geko zen: dat van de „Dybbu'k". de ziel van een afgestorvene, die de eeuwige rust niet deelachtig kan worden omdat hem in het leven onrecht is geschied en die bezit neemt van het lichaam van een le vende om alsnog recht te verkrijgen. Een dag later treedt „Ensemble" met hetzelfde stuk op in Britannia te Vlis singen. De Middelburgse voorstelling vindt plaats uitsluitend onder auspiciën van de Z.V.U., die in Vlissingen onder auspiciën van de Z.V.U. in samenwer king met het Nutsdepartement Vlissin gen. f

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3