TAMSE N.V. abriëlse VAN ZANDRUG TOT DAM B" KRIS 36™ H. J. COLIJN Fa. A. VERMAIRE ZN Film over sluiting Veerse Gat NIEUWE VLEUGEL VAN RANDWIJCK GEOPEND door Zeeland FA. JURRY Koortsachtig wordt gewerkt aan de Grevelingen Schildersbedrijf J. DE GRAAFF ZN DRIE KILOMETER GEREED ,Dr oogmachines 9 Cervelaatworst Limburgse Mei Ongelukkige val op schoolplein Ringmiddag C.J.V.F. in Kortgene jL J v< Ds. De Ru verrichtte opening in Goes Geschenk Ouderavond scholen geref. gemeente Schilderingen op graven Woninginrichting en Vloerenbedrijf Noordslraat 5860 - Telefoon 2091 - Terneuzen De electrische- en lichtoproepinstallatie Filmavond E.H.B.O. Zaterdag 11 november 1961ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Maar nog werken, regen en storm ten spijt, dagelijks ongeveer 450 arbeiders op de Kram merplaat of bij de sluisbouw, want het werk dat onder bijzonder gunstige weersomstandig heden begon moet gereed komen. Een boven het water uitstekende zandrug, enigszins op de kop beschermd door mijn- steen, dat was het begin. Die zandrug werd een dijk, maar die dijk moet nog een stevige dam worden om straks als Grevelingendam op alle kaarten van Nederland vermeld te worden. EN zover is het nog niet. Ruim drie kilometer lang is het stuk dat straks over de Krammerplaat gereed zal zijn. En aan dit gereed komen wordt koortsachtig gewerkt, want wat zou een onbe schermde zandrug betekenen tussen de golven van de Greve- lingen als De Bilt gesproken heeft over windkracht 9 of wind kracht 10? Zandverlies en schade aan de dijk zouden het gevolg zijn, maar de vrees is geweken, de afdekking van de zandtaluds kwam gereed. Vooral de belangrijkste bescherming aan de Westzijde, de afdekking met as falt heeft een zeer voorspoedig verloop gehad. Decimeters dikke lagen keihard asfaltbeton beletten daar de golven hun vernielend werk te doen. Aan de Oostzijde is de kleilaag aan gebracht, maar de afdekking met be tonblokken nog niet. De Krammerplaat bestond en bestaat van oudsher uit millioenen kubieke meters zand en toch komen in de werk- haven, die in de plaat is uitgebaggerd, regelmatig schepen met zand binnen. Waarom wordt er, volgens de beteke nis van het oude spreekwoord „water naar de zee gedragen", nu er dagelijks zoveel zand wordt aangebracht? Wat voor de leek gewoon zand, en niet meer dan dat is, is voor de tech nicus nog niet hetzelfde. Het zand van de zandplaat is nl. niet geschikt om te dienen als grondstof voor het asfaltbeton waarmee het westelijk dijkstalud wordt bekleed. Het is te fijn en te korrelig. Het zand dat door de mensen die de asfaltbrij ma ken wordt gebruikt moet hoekig en kan tig van korrel zijn. Het is maar een weet, maar een weet die van groot belang is en die ook uit de praktijk moest worden geleerd, Van de wal af zijn ze goed te zien de grote vlammen brakende machines, die het zand drogen, de machines ook die zand en fijne steenslag door elkaar werken, met als bindmiddel het gloei end heet asfalt, aangevuld met zoge naamde vulstof," een product dat als cerrtent in zakken wordt aangevoerd, maar dat veel lichter is dan cement. Wat dan ontstaat is het asfalt-beton, dat op het talud gelijkmatig wordt aangebracht, uiteraard ook al weer machinaal. In het uiterst fijne zand van de zandplaat kan men veel vinden, dat de natuur er in heeft achter gela ten, schelpen en resten van zeedieren of wieren. Maar diamant is er nog niet in gevon den en toch zijn er diamanten op die plaat aanwezig en zelfs in niet geringe hoeveelheid, al is het dan industriedia mant, en niet het in honderden roosjes geslepen product uit de werkplaatsen van de firma Assr in Amsterdam. Als het asfalt-beton is aangebracht en afgekoeld, moet het een laag vor men harder dan het hardste metaal, het moet de eeuwen kunnen trotseren. Daarom rijdt een onooglijk vierwie lig wagentje langs en over de glooi ing. Dit wagentje is voorzien van een bijzondere boorinrichting, die loopt op een benzine motor. De boorkop bestaat uit industrie-diamant. Na ongeveer twintig boringen moet de boorkop worden vernieuwd. Wie bij de slager wel eens cervelaat worst heeft besteld zal in de cylinders die aldus uit de asfaltlaag worden ge boord, het evenbeeld van deze worsten herkennen. Ze worden afgeleverd bij het rijdend laboratorium op de Krammerplaat, dat de samenstelling nauwkeurig onderzoekt. Huisvrouwenmiddag MIDDELBURG. De afdeling Mid delburg van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen belegde gistermiddag in den Gouden Poorte een middag, die door de vice-voorzitster, mevr. T. den Boer-Roelfsema, werd ingeleid. De heer N. F. van Gelder hield een causerie over Wedgwood aardewerk en vertoon de na de pauze een kleurenfilm over dit produkt. Van dit beroemde aarde werk was in een andere zaal een klei ne expositie ingericht. Eenzelfde onderzoek vindt plaats met de monsters die meerdere malen per dag uit de asfaltmolens worden ge haald. Is er iets mis met de samenstelling dan kan direct worden gestopt. Om een vlot vervoer van asfalt en betonblokken mogelijk te maken is eerst een zes meter breede weg op de dam gemaakt. Deze weg is in de toekomst bestemd voor het langzame verkeer, maar wie nu de auto's er over heen ziet snellen, gevuld met klei, asfalt en betonblokken, kan zich niet voorstellen wat lang zaam verkeer eigenlijk is. Bijna vijftig vrachtwagens rijden da gelijks hun rondes, per week leggen de ze vrachtwagens ongeveer 40.000 km af. En per week vervoeren deze vracht auto's tesamen meer dan 100 miljoen kilo aan materiaal. Naast de diep zwarte kleur van het asfaltbeton en het wegdek en de witte betonblokken treft men op de Kram merplaat nog een kleur aan die direct opvalt, wanneer men dat eiland be> zoekt. Het is niet de grauwgrijze kleur van de Zeeuwse klei die ook al per schip wordt aangevoerd en die moet dienen als onderlaag voor de betonblokken. Klei uit de Limburgse Maasvallei, in millioenen fijne deeltjes uit Frankrijk en België meegevoerd en aangeslibt in de provincie van het bronsgroen eiken hout, krijgt op de Krammerplaat zijn definitieve bestemming. Deze klei dient als bed voor de betonblokken, die in de Zeeuwse betonindustrie zijn vervaar digd. Ten slotte: watgebeurt er dagelijks van de Grevelingendam? Elke dag wordt er anderhalf miljoen kiio asfalt beton geproduceerd, wordt er 300 vier kante meter beton blokken gelegd en 1000 ton klei verwerkt.... Een dikke laag asfaltbeton wordt op het dijklichaam aangebracht. Bejaarde wielrijdster gekwetst BRESKENS. De 68-jarige wielrijd ster E. S. uit Breskens werd woensdag avond vrij ernstig gewond bij een aan rijding met een bestelauto, bestuurd door S. uit Terneuzen. De oorzaak was dat zij geen voorrang verleende. De fiets werd vernield. Mevr. S. werd naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd. Mooi succes van Rode Kruis BERGEN OP ZOOM. Door de af deling Bergen op Zoom van het Ned. Roode Kruis werd in de nieuwe wijken van Bergen op Zoom een grootscheepse actie voor het werven van nieuwe leden ingezet. Drie dagen hebben de colon neleden met medewerking van een drumband de mensen bezocht en deze tam-tam heeft in drie dagen 234 nieuwe leden opgebracht. Het ligt in de bedoe ling volgende week een ander stadsdeel te bewerken. WAARDE. Terwijl het zoontje van de heer S. op het schoolplein aan het spelen was kwam hij zodanig te vallen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Hij had een been gebro ken. Na 'behandeling in het ziekenhuis kon de jongen weer naar huis. GOES. 'De ring Goes var. her vormde vrouwengroepen C.J.V.F. zal op donderdag 30 november a.s. een ring middag houden in de Stadswynkelder te Kortgene. Ds. A. J. Mooy uit Scho- re zal vertellen over Israël, aan de hand van kleurendia's. Na de pauze zal voor de dames gedeclameerd wor den. Daarnaast zal ook de zang niet ontbreken in het programma. DELFT. De eerste vertoning van de film over de sluiting van het Veerse Gat en het aandeel dat de Technisch Physische Dienst van het TNO daarin had werd onlangs in Delft gehouden, is te lezen in de Nieuwe Leidsche Courant. In het bijzonder werd aandacht ge vraagd voor de door de dienst ge construeerde stroomsnelheidsmeter, die een belangrijke rol heeft ge speeld bij het neerlaten van de caissons. Maker Fritz van Engelen, zelf medewerker van het TNO, gaf zijn film de titel „Kentering" en streefde in zijn rolprent niet zo zeer naar een technische instruc tie als wel naar een uitbeelding van de betekenis die het weten schappelijke werk voor de praktijk heeft. Dus in dit geval door het geheel andere aanzien dat Zeeland in het algemeen en Veere in het bijzon der door de waterstaatkundige werken gaat krijgen. De maker is er in geslaagd zijn bedoelingen voortreffelijk in zijn filmbeelden te benaderen. Het LOODGIETERSWERK van de nieuwe vleugel van „Randwijck" werd verzorgd door VOORSTAD GOES Van onze correspondent RUINISSE. De zandzuigers, die dag in dag uit, hun donkergrijze massa braakten in de onophoudelijk heen en weer varende onderlossers, zijn reeds enige weken verdwenen, evenals de sterke sleepboten, die het water voor de boeg hoog deden opspatten als zij zonder sleep koers zetten naar de vissershaven of de werkhaven van Brui- nisse. GOES. In het schemerdon ker flitsten gisteravond om streeks half zes de woorden „Rusthuis Randwijck nu vol tooid?" op, boven de nieuwe vleu gel van het bejaardentehuis. Ds. G. de Ru uit Rotterdam, voorzit ter van de algemene diaconale raad van de Ned. Herv. kerk had door het ontsteken van deze „feestverlichting" op symboli sche wijze de nieuwe vleugel van „Randwijck" officieel geopend. Tevoren bood een illustere rij van sprekers zijn gelukwensen aan het be stuur van de stichting Hervormd Rust huis aan in de kantine van de am bachtsschool. Nadat de voorzitter van de stichting, de heer C. L. v. d. Vree- de de aanwezigen welkom had gehe ten, sprak ds. De Ru. Deze betoogde dat de zorg voor de oudere steeds gezien moet worden in het licht van de bijbel nl. het zorgen voor de bejaarde als naaste en niet als object. „Jezus zag altijd de mens, met de nadruk op het woord zien. Zon der dit zien is de zorg voor de bejaar de niets. Het vraagt de uiterste aan dacht, het zien in een liefde die de ander iets geven wil. „Ds. de Ru be nadrukte dat bejaardenzorg in de eer ste plaats betekent de mens helpen de zin van zijn leven te zien. Een zin die ligt in het uitzien naar het vaderhuis", aldus spreker. Hierna wenste hij de voorzitter geluk met de aanwinst van het rusthuis. Voorts voerden het woord de heer A. W. Strubbe, voorzitter van de pro vinciale diaconale commissie van de Ned. Hervormde kerk, ds. F. N. M. Nijssen, voorzitter van de kerkeraad van Goes en ds. A. J. van Cruyningen van Kloetinge. Beide laatste sprekers hielden een geestige toespraak. Ds. Van Cruyningen prees de samenwer king tussen de diaconieën van Goes en Kloetinge en stelde dit „grensverkeer" ten voorbeeld aan de burgerlijke ge meente. De voorzitter van de diaconie Goes, de heer A. den Hollander, bood de heer V. d. Vreede namens de diaconieën van Goes en Kloetinge een schilderij aan. Hierna spraken nog de heer van Antwerpen, voorzit ter van het bejaardentehuis Schild en Hof", architect J. P. 't Hooft te Goes, de heer H. J. Colijn uit Kloe tinge, namens de aannemer en on deraannemers en de heer A. Gle- rum uit Middelburg, directeur van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De heer Colijn bood de stichting na mens de onderaannemers en aanne mers een projector met dia's van Randwijck" aan. Ten slotte dankte de directrice van het rusthuis, mevrouw E. D. Goed- vriend voor de vele gelukwensen, waarna de symbolische ingebruikne ming geschiedde. Nadat vijf jaar gele den de eerste vleugel van „Rand wijck" werd geopend heeft het gebouw er nu weer een vleugel bij gekregen van 31 één-persoonskamers en 3 twee persoonskamers. Zoals de lichtende letters boven de ingang „Rusthuis Randwijck nu vol tooid?" gisteravond reeds zeiden: zal het gebouw in de toekomst weer uit- gtehreid worden? GOES. Onder leiding van ds. A. F. Honkoop is in het „Schuttershof" een ouderavond gehouden van de laigere en uloschool van de gereformeerde ge meente. In zijn openingswoord wees ds. Honkoop op de belangrijke taak van de ouders om hun kinderen op te voeden en te onderwijzen naar Gods Woord. Een van de onderwijzers van de ulo school, de heer Chr. Flipse sprak een rede uit over het onderwerp: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", waarin hij het vak aardrijkskunde aan de orde stelde. Naar de mening van spre ker is de grond voor alle aardrijks- kunde-onderwijs de woorden, die opge tekend staan in Psalm 24: de aarde is des Heeren. Voor het ulo-onderwijs noemde de heer Flipse vooral de so ciale aardrijkskunde van belang. Spre kend over de bevolkingsdichtheid in ons land concludeerde de heer Flipse, dat de emigratie niet een oplossing is om de dichtheid op te heffen. In een ruilver kaveling met grondaanwinning zag de inleider meer perspectief. Tenslotte be handelde de heer Flipse de havenplan nen van Amsterdam en Rotterdam en de maatregelen in de industriële sector van ons land. Na een geanimeerde gedachtenwisse- ling was er in de school bij het Schut tershof ruimschoots gelegenheid om het werk van de leerlingen te bezich tigen en om met het onderwijzend per soneel te spreken. Bromfiets tegen bestelauto TERNEUZEN. De bromfietsberijder C. P. uit Zaamslag stak woensdagavond de markt over zonder op te letten. De bestuurder van een bestelauto, P. J. B. uit Roosendaal, kon hem niet meer ont wijken. De fiets werd zwaar beschadigd. leverde 0.111. de Lange Vorststraat Goes. MEUBILERING VAN DE BESTUURS KAMER IN DE NIEUWE VLEUGEL VAN „RANDWIJCK". AARDENBURG. In de St. Bavokerk te Aardenburg is men thans bezig de schilderingen, op de graven uit de der tiende en veertiende eeuw in vitrines langs de muur te plaatsen om hen tegen de inwerking van lucht en stof te be schermen. Deze schilderingen zijn van onbekende kunstenaars en men is er terecht trots op in Aardenburg omdat zij tot de oudste in Nederland behoren. Feestavond De Postduif LEWEDORP. De eerste feestelijke bijeenkomst van de postduivenvereni ging „De Postduif" te Lewedorp is uit stékend geslaagd. Burgemeester D. M. Vermet hield een gloedvolle toespraak die de duivenliefhebbers zal hebben ge stimuleerd om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het gezelschap Rien de Jonge uit Kloetinge bracht een vrolijk amusementsprogramma dat tot in de kleine uurtjes duurde. Het beroemde boek van Leon Uris „Gezworen Kameraden", dat later door „Exodus" werd gevolgd, heeft het ook in ons land goed gedaan en heeft enige tijd zelfs tot de bestsellers behoord. Het boek muntte uit door een eerlijke en realistische stijl en een humane toon en onderscheidde zich daardoor van vele andere oorlogshistories. De film was al even succesvol en ofschoon deze ons inziens, niet helemaal is geslaagd, is hij toch waard om te zien en te herzien. Regisseur Raoul Walsh heeft de sfeer uitstekend getroffen maar kon niet voor komen dat de rolprent te fragmentarisch aandoet, omdat hij alle van de vele per sonen, die een rol in het verhaal spelen, het volle pond wilde geven. Een indruk wekkende reeks Hollywoodsterren ver vult de rolbezetting. Alhambra Vlis- singen. Vrouwen en spionnen Een zeer onwaarschijnlijke maar voor de liefhebbers heel aantrekkelijke spi- onagefilm in het Luxortheater in VMs- slngen laat in een snel tempo de held van het verhaal, de van de Franse geheime dienst zijnde agent Coplan (Henri Vidal) als een dolle door Europa racen achter een stel even duistere ais belangwek kende documenten. De agent komt op zijn pad evenveel aantrekkelijke dames als misdadigers tegen maar weet beiden naar zijn hand te zetten. Aan het eind van de rolprent krijgt de Franse regering de documenten terug en Coplan krijgt de aardigste van de dames, die hij tij dens zijn activiteiten heeft ontmoet. Tarzan's Verborgen Scbat Een van de vroegere Tarzan-uitbeel- ders, de ex-Olympisch kampioen zwem men, Johnny Weismuller, is in Electro, Middelburg te zien in de film „Tarzan's Verborgen Schat", die zich in niets onderscheidt van de vele rolprenten voor en na deze, die Hollywood aan de lo pende band schijnt te maken. Meer streeknieuws op pagina Mevr. C. Koppejan-Sonke, hoofd leidster in Yerseke, is tot hoofd van de Christelijke kleuterschool in Zoutelande benoemd. De in de gemeente Tholen gehouden collecte ten bate van de Simavi bracht op 820. De Klaprooscollecte heeft in Ovezan- de 22 gulden opgebracht. Het echtpaar P. de Smit-v.d. Velde te Colijnsplaat vierde het 55-jarig hu welijksfeest. Het heeft het echtpaar niet aan belangstelling ontbroken. De leden van de bazarcommissie De volksbibliotheek in St. Annaland is ook weer begonnen met het leessei- zoen. Er zijn niet minder dan 160 nieu we boeken bijgekomen. Advertentiën De linoleum dekvloeren in de nieuwe vleugel van „Randwijck" werden geleverd en gelegd door van de nieuwe vleugel van bet rusthuis „Randwijck" werden geleverd en aangelegd door ELECTRO-TECHNISCH BUREAU LEWESTRAAT 43 KLOETINGE TEL. 5102 Het SCHILDERWERK aan de nieuwe vleugel van „Randwijck" werd verzorgd door VOORSTAD 91 TELEFOON 5617 GOES De BEDDEN en DEKENS voor het nieuwe vleugelgebouw van het rusthuis „Randwijck" te Goes werden geleverd door LANGE VORSTSTRAAT GOES „Specialisten in bedden en dekens" GOES. Het bezoek, dat gisteravond werd gebracht aan een propaganda- avond van de E.HJB.O.-afdeling Goes had bepaald niet te lijden van de slechte weersgesteldheid. Zeer terecht sprak de heer L. T. Wassenaar, vice-voorzitter van de afdeling, bij de verwelkoming van de aanwezigen, hierover zijn vreugde uit Uit de vertoning van diverse films bleek duidelijk hoe broodnodig het is, dat het werk van de E.H.B.O.-ers door gaat en dat hun aantal wordt vergroot. Aan de Prinses Marijkeschool te Colijnsplaat is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer W. H. Korteweg te Vlisslngen. Gezworen Kameraden Adx ertentièn

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7