Beschuttende werkplaats in Middelburg geopend. N.V. BOUWBEDRIJF J. G. BROEK MIDDELBURG Zierikzeese huisvrouw kweekt eigen bananen WESTENDI N.V. TAMSE N.V. GOES Plaats in arbeidsproces geeft zinvol bestaan zeëuwsmz Fa. I. BOOT ZOON ELECTRISCHE INSTALLATIE MIDDELBURG VLISSINGEN VERSTELLE CENTRALE VERWARMING Fa. A. JOBSE Aanvaring bij -neuzen Zeeuwsch Dagblad BLIJDORP GELOOFDE HET NIET De GORDIJNEN Secretaris-generaal verving staatssecretaris Tet Ongeluk bij C.S.M. Zaterdag 11 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Tien maal tien Auto reed fiets aan Raad Kapelle bijeen Lezers grijpen naar de pen Propaganda-avond Kon. Wilhelminafonds De nieuwe GEMEENTELIJKE SOCIALE WERKPLAATS werd gebouwd door DAM 14 - TEL. 2955 HET SCHILDERWERK Niet officieel De van de GEMEENTELIJKE SOCIALE WERKPLAATS te MIDDELBURG werd aangelegd en geleverd door voor de nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats werden geleverd door W oninginrichting De van de GEMEENTELIJKE SOCIALE WERKPLAATS te MIDDELBURG werd geleverd en aangelegd door Raad Ovezande bij een ProtestantS'Ch rislelijk VfANMIDDAG zal in Utrecht het gro te landelijke appel worden gehou den, waarop doel en opzet van de jcugdactie „10x10" zullen worden uit eengezet. Meer dan tweeduizend jonge men sen uit elke gemeente twee zul len dan instructies krijgen voor de grote jongerenactie, die in het begin van 1962 zal starten. De bedoeling van deze actie is dat de Nederlandse jeugd zich bereid zal verklaren tien weken lang tien pro- MIDDELBURG. De secre- ten- Eind 1954 waren er in ons land 67 cent van haar zakgeld af te staan tottaris-generaal van het Departe-werkplaatsen' thans zijn het er 180 leniging van de nood in de ondcront- i ment van Sociale Zaken en Volks. wikkelde gebieden. Een z.g. erfgewas- m_ r tt TVlqttp hooft sen-project in Afrika zal de Neder. gezoncmeid» mr-J 1Uatte neett TOESPRAKEN londse jeugd dan voor haar rekening nemen. Bijzonder hopen we dat dit appel zal aanslaan, want de nood in de hon- gergebieden blijft onvoorstelbaar groot. Nimmer in het verleden is de kloof tussen oosterse en westerse volken wat betreft de welvaart zo groot geweest als nu. Een derde deel der mensheid in Europa en Noord-Amerika heeft het goed. Deze negenhonderd miljoen mensen mogen 85 procent van het we reldinkomen gebruiken. Tweederde deel der mensheid Azië, Afrika, Zuid-Amerika, 1800 miljoen mensen moeten het doen met de resterende vijftien procent. Zij hebben honger, zijn ziek, sterven en worden onder de ellendigste om standigheden geboren. Hun armoede is groot. In het westen wordt gemiddeld vier duizend gulden per jaar verdiend. De Afrikaan, de Aziaat, de Zuid-Ameri kaan, lijdt gebrek met nauwelijks een tiende van dat bedrag. Een Afrikaan, een Birmaan, een Boliviaan, een Pe ruviaan, een Griek en een Soedanees verdienen met elkaar evenveel als een Nederlander. Waar een Nederlander het gedurende een jaar mee moet stel len, daar moeten het twintig Indiërs het gehele jaar mee doen, of moet één Soedanees het een en zestig jaar mee doen, d.w.z. gezien de gemiddelde levensduur vader en zoon hun ge hele leven. Elke seconde van de dag en de nacht wordt ergens ter wereld een kind geboren. Vier van de vijf moeders baren het in angst en zorgen. Een van de vijf kinderen heeft kans gistermiddag met een toespraak, waarin hij er op wees dat ook de gehandicapte arbeidskracht recht heeft op een volwaardige plaats in het produktieproces, de nieu we beschuttende streekwerk- plaats aan de Noordmonsterweg officieel geopend. De secretaris generaal verving de staatssecre taris, de heer B. Roolvink, die wegens ambtsbezigheden verhin derd was zijn voornemen om deze werkplaats te openen uit te voe ren. De nieuwe werkplaats voldoet in ruime mate aan de eisen, die op het ogenblik aan het werk van de stichting gesteld mogen wor den. De plechtigheid vond plaats in de kan tine van de werkplaats en werd geopend door de voorzitter van de „Stichting Werkplaatsen Walcheren", de heer A. J. Berenpas te Middelburg. De heer Beren pas deelde mede dat het werk van de stichting o.a. wordt gedragen door bij na alle gemeentebesturen op Walcheren; Vlissingen heeft een eigen werkplaats. In 1956 waren er 38 werknemers en thans 119. In 1956 bedroeg de opbrengst 27.000 gulden en in 1960 was dit bedrag gestegen tot 132.000 gulden. De werk zaamheden bestaan op het ogen blik o.a. uit het revideren van elektrici- teitsmeters, metaalbewerking, verwer- king van afvalstoffen, assembleren van televisietoestellen, boekbinden, inpakken en sorteren van artikelen, vervaardiging van bietennetten en bekledingswerk zaamheden. Zoveel mogelijk wordt gepoogd de mensen, die in de werkplaats tewerkge steld worden, terug te voeren naar het vrije bedrijf. De heer Berenpas wees er op dat het wel eens moeilijk is aan goe de en lonende opdrachten te komen en op een menswaardig bestaan. Van de!hij deed een beroep op de gemeentebe- overige vier sterft er een na enkele i sturen hierbij zoveel mogelijk te helpen, overige sier stem er een na enkele jDe werk.plaats biedt thans ruimte aan maanden, de tweede lijdt m het derde j j80 werknemers. levensjaar aan framboesia en onder i ook in Zierikzee en Vlissingen nieuwe werkplaatsen te openen en .hij riep de I hulp van instanties en organisaties in voor het zoeken van een oplossing ten i behoeve van de gehandicapte werkne mers op het eiland Tholen. De heer J. Pekaar sprak namens A.V.O.. de lande lijke oraganisatie, die zich beijvert voor de behartiging van de belangen der ge handicapte werknemers. Hij bood een prachtig aquarium aan. De heer M. J. Polderman voerde na mens de werknemers het woord en of-' freei'de een schild met symbolische be tekenis, een kunstwerk, dat werd ver vaardigd door een der werknemers, na melijk de lieer J. Petterson. Zijn werk van de Namens het Provinciaal Bestuur van Zeeland sprak gedeputeerde A. Schout, die het bestuur hartelijk dank zegdegenoot bijzondere waardering voor alles, wat het doet voor de gehan-talrijke aanwezigen, dicapte mens. De heer R. Clevits sprak namens de Burgemeesetr D. M. Vermet van s'- eerste werkgever, de I.P.C. en de direc- Heer Arendskerke sprak als voorzitter j teur der werkplaats de heer F. Steutel, van de Federatie van Beschutte Werk-sloot de rij. plaatsen in Zeeland gelukwensen. Hij Daarna was er gelegenheid het ge deelde mede dat men hoopt binnenkort bouw te bezichtigen, voeding, de derde sterft op negenjari ge leeftijd de hongerdood, over de vier de wordt niets vernomen, maar zeker is dat het kind ondervoed en ziek is en zal sterven wanneer geen hulp komt opdagen. Deze dingen moeten ons volk tel kens opnieuw weer worden voorge houden. Waarom? Omdat wij onder deze ontstellende feiten niet rustig mogen blijven. Bovendien: met onze verhouding tot de naaste, bijzonder tot de hulpeloze naaste zijn hemel en hel gemoeid. (Mattheüs 25!) Iets aldus professor Berkhof waarvan de ernst tot de Christelijke gemeente in Nederland nog steeds niet is doorgedrongen. Daarom verheugen wij ons over dit grootse jeugdappei. En hopen we zeer dat het zal aanslaan. Speciaal van on ze Christelijke jeugd venvachten wij dat ze haar stoel niet leeg zal laten. VROUWEN Het ligt in de bedoeling binnenkort een begin te maken van tewerkstelling van vrouwen. De heer Berenpas deelde mede dat gemiddeld drie procent van de bevolking in aanmerking komt voor plaatsing in een beschutte werkplaats. Het gebouw heeft inclusief grond- kosten en inventaris 543.000 gulden gekóst. De voorzitter sprak bijzondere woorden van dank tot de architect, de heer Moei- broek, adjunct-directeur van Gemeente werken te Middelburg en de heer Tevel, technisch ambtenaar van deze dienst, die grote zorg hebben besteed aan de uitvoering van het bouwwerk. ZINVOL BESTAAN De secretaris-generaal merkte op dat arbeid voor de mens een mogelijkheid is om een zinvol bestaan te leiden. Ook de gehandicapte heeft recht op arbeid. Men moet, zei spreker, de. sociale werk plaatsen beschouwen als bedrijven, waar in produktieve arbeid wordt verricht on der beschuttende omstandigheden. De ge handicapten willen, evenals de anderen hun werk naar beste vermogen verrich- De secretaris-generaal, mr. J. H. Klatte tijdens zijn openingsrede. BERGEN OP ZOOM Donderdag- KAPELLE. Op donderdag 16 no vember a.s. zal de Raad van Kapelle in openbare vergadering bijeen komen. namiddag had een aanrijding plaats op'^p ^e agenda staat o.m. het nemen van de hoek Wassenaarstraat-Burg. de Has- een 'voorbereidmgsbesluit inzake seltstraat te Bergen op Zoom tussen een herziening van het uitbreidingsplan rijwiel bestuurd door Th. V. wonende in Bergen op Zoom en een auto, bestuurd door S. de P. te Tholen. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de auto, rijdende over de van Dedemstraat naar links de Burg. van Hasseltstraat wilde inrijden en daarbij de bocht naar links tekort ham terwijl V. 1comen de van de richting J. Obrechtlaan geen voor rang verleende. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. in hoofdzaak en in onderdelen. Verder is er een voorstel tot reorganisatie van de commissie tot wering van schoolver zuim en benoeming van leden dezer commissie. De heer J. Balkenende 'is periodiek aftredend als voorzitter van de burgerlijke instelling vo<jÉ maat» schappelijke zorg. Verdere punten zijn de behandeling van de begroting 1962 en de verhuur van 12 woningwetwoningen. Oorlog en vrede De laatste tijd verschijnen er ook in uw blad, regelmatig publikaties, die verband houden met het vraagstuk van 1 de dreigende situatie die is ontstaan tengevolge van het steeds opvoeren van de produktie van atoomwapenen. Enkele punten vragen dan ook zeer om een oplossing, die schrijver dezes i niet reeds meent te hebben gevonden, maar waar hij toch gaarne enkele ge- j dachten overwil doorgeven aan de le zerskring. I Het is niet, en mag niet de bedoe ling zijn om door een verblind idealis me het communistisch systeem een kans te geven, doch het ware te wen sen dat de Westerse wereld (die toch haar cultuurpatroon voor een groot deel Ontleent aan het Christendom!) een andere weg zou bewandelen dan de tot. nu toe gevolgde. Laat men nu eens beginnen met niet te reageren op de Russische a toomp roeven door ze zélf- te hervatten! Maar overtuig het volk en haar leiders van de goede be doelingen door niet meer mee te wer ken aan de verhoging van de radioak- tiviteit! Is er in de Westerse wereld dan geen geesteshouding meer op te brengen die een antwoord kan geven op de communistische ideologie? Zolang het kapitalistisch streven voortduurt naar steeds meer welvaart voor (naar verhouding tot de wereld bevolking) kleine groepen mensen, zal het inderdaad ONMOGELIJK zijn. een antwoord te geven op de vraag van het communisme! Terwijl, zoals iedereen weet (weten kan!) 2/3 van de wereldbevolking ge brek heeft aan het hoogst-nodige, wordt in onze samenleving als contrast de vrije-zaterdag ingevoerd: inplaats van dat men ook de zaterdagmiddag gaat werken om zó de vruchten van onze arbeid en ideologie ten goede te doen komen aan hen die het meest elemen taire nog moet missen! Maar nee, men koopt een miljoen t.v.-toestellen en geeft per jaar (alleen in ons land) meer dan 20 miljoen gul den uit aan alcohol en tabak! Als onze ogen voor deze dingen niet open zal gaan zal de dreiging niet af-, doch veeleer toenemen. Wanneer onderont wikkelde gebieden „geholpen" worden om er politieke of zelfs financiële winst uit te slaan, is het motief onzuiver en is de hulp gedoemd te mislukken en wordt zelfs niet gewaardeerd! De Bij bel, het immer aktuele boek der Kerk, roept ons op tot om-keer en onuitputte lijke ijver voor God en onze medemens (in nood!) om zodoende de basis te leg gen voor een vreedzaam naast elkaar (be) staan van individu èn gemeen schap, van landen en volkéren: niet slechts in theorie, maar metterdaad en juist in de praktijk! Middelburg. A. van Eenennaam GOES. De afdeling Goes van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding organiseerde een propa ganda-avond, die door voorzitter J. S. Visscher werd geopend en waarbij hij sprak over het feit dat de poging welke in het begin van dit jaar is gedaan om de plaatselijke afdeling nieuw leven in te blazen, volkomen was gelukt. Als een eerste grote succes noemde hij de straat collecte, die het bijzonder grote bedrag opleverde van 2200,Dit kon worden bereikt omdat men erin geslaagd was een flink aantal collectanten te charte ren. Nadat de Goese harmonie „Eup'ho- nia" de aanwezigen had vergast op en kele pittige nummertjes muziek, sprak dr. J. J. Okker, chirurg te Middelburg op poulair-medische wijze over het on derwerp kanker. De propaganda-avond werd besloten met de vertoning van de nieuwe Nederlandse film over de. be strijding van kanker, getiteld „Er is een tijd van komen (Advertentiën) van de gemeentelijke sociale werkplaats te Middelburg werd verzorgd door Hoofdstraat 29 Kortgene Tel. 01108-290 ZIERIKZEE. Bananen, groenteman? Nee hoor, die heb ik niet van u nodig. Wat zegt u? Dat ze zo goedkoop zijn? Maar groenteman, wie koopt er tegen woordig nog bananen! Ik heb ze in eigen tuin! Ik zou het gezicht van die Zierikzeese groenteman wel eens willen zien, als hij over een maand of zeven zoiets (maar dan natuurlijk véél vriende lijker!) te horen krijgt van mevrouw A. Timmerman aan de Lange Blokweg. Dat groente- mannegezicht zal wel heel ver baasd kijken. Trouwens, uw ver slaggever moest ook wel even aan het idee wennen. Bananen in de tuin Maar gelukkig sta ik in mijn ver- bazing niet alleen. Nee, er is zelfs een wetenschappelijke verbazing over die bananeboom. Het mag dus. Niemand hoeft zich meer te schamen als hij verbaasd is over die boom. Want een bioloog uit de hortus botanicus (zegt u maar plantentuin) van Diergaarde Blijdorp in Rotterdam wilde zijn oren en zijn telefoontoestel niet geloven. Mevrouw Timmerman belde hem op, omdat zij haar bananeboom geen baas meer kon. Die boom groeide te gen het dak van de serre, waar hij lekker in de zon staat te broeien, aan. "Wat moet ik nou, vroeg mevrouw Timmerman. Maar mevrouw, u hebt helemaal geen bananeDoom, zei die bioloog. Want alle bananebomen die in Neder land groeien, staan in officiële kas sen. En het zijn allemaal stekjes van de onze. Behalve de mijne dan, zei mevrouw Timmerman. Want ik heb hem gekre gen van een kennis, die regelmatig in Indonesië komt. Ik heb hem al vijf Advenentiën) r MARKT WALSTRAAT LANGE DELFT 103-105 MIDDELBURG Het LOODGIETERSWERK en de SANITAIRE INSTALLATIE van de nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats werden verzorgd door het LOODGIETERSBEDRIJF BREESTRAAT 15 MIDDELBURG TEL. 2455 jaar. Maar ik heb nog nooit een ba naan van eigen boom gegeten. Toen heeft die meneer uit Blijdorp een heleboel aanwijzingen gegeven, hóe je een bananeboom moet opvoe den. En mevrouw Timmerman, die haai bananeboom al vijf jaar met liefde, veel warmte en veel water had omringd, gooide er nog een extra schepje liefde bovenop. Het resultaat hangt in groene tros sen tegen het dak van de serre aan. „Handjes" echte, kromme bananen. Klein nog, en groen, maar veelbelo vend. Ze vergen veel geduld, die kleine banaantjes. Want over zeven maan den zullen ze pas groot en geel zjjn. Maar dan zijn het ook echte, verse bananen. En dan is mevrouw Timmer man uit Zierikzee de enige Nederland se huismoeder die haar gezin een ba naantje kan aanbieden, zó van de boom! TERNEUZEN. Vanavond zijn twee Belgische binnenvaartschepen de Maro j 3 en de Sibila resp. 1660 en 1330 ton voor de haven van Terneuzen met el kaar in aanvaring gekomen. By het bin- nenslepen in de Westerhaven van Ter- neuzen is de Maro 3 gezonken. Beide schepen waren geladen met zand bestemd voor Gent. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. SAS VAN GENT. Te Sas van Gent heeft zich gisteren een ongeluk voorge daan bij de C.S.M. waarbij de negen tienjarige V. N. uit Wachtebeke werd gewond. N. had een stuk poetskatoen in zijn zak dat door een draaiende as werd gegrepen. Hierbij werden de jon geman de kleren van het lijf gerukt. Ernstig letsel liep hij niet op. OVEZANDE. De gemeenteraad komt maandag a.s. des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. voorstellen om aan de Vereniging voor Veilig Ver keer „De Bevelanden" een bijdrage te schenken van één gulden per geslaag de leerling voor het jeugdverkeersexa- men (voorheen was dit bedrag 50 cent), tot subsidieverhoging van vijf tot acht cent aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk, en cultureel Werk, tot herbenoeming van de leden van de woonruimte-adviescommissie en tot onbewoonbaarverklaring van de wonin gen Hoofdstraat 24, Groencdijk 16 en 25, Molenweg 8 en 11. Voorts wordt de raad in overweging gegeven het presentie geld voor een raadsvergadering af tw staan aan de NOVIB voor de anti-hon geractie, zulks op verzoek van de ge meenteraad van Hilvarenbeek. Bij de rijkspostspaarbank in Ar- nemuiden werd in september ƒ26.971,79 ingelegd en 14.772.24 terugbetaald. In oktober waren die bedragen respectie velijk 21.789,73 en ƒ30.874,97. In sep tember werden zeven en ih oktober dertien boekjes uitgegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3