De Sint maakt een uitstapje naar Namen L IKAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA 1 WANT JEAN-MARC STUURDE EEN BRIEFJE IlillllllillIlillSllIlllllllfflIII! i B ■l ■laiiiiiiiil P. W. RUSSEL'S Het geheim Auto op kraan wagen: dode en twee gewonden Gewoon: sturen Als het kan Van Roermond uit Het adres De JU opzienbarende MB experimenten van student Tijloos Laatste seizoenrit van „zingende bougie" Zaterdag 11 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD l'ag. 2 39 Adèle d'Epinal spitste haar oren. Wie van Milaan heette, behoefde voor niemand onder te doen. Bernard zei: „Ik geloof dat we Meester Pier re wel emge dankbaarheid verschul digd zijn. De jongen schijnt haar als eerste gevonden te hebben en hij heeft een prijzenswaardige handig heid getoond in de manier waarop hij haar gescheiden heeft van enige door de pest aangetaste lieden." Toen Louise uitlegde dat Pierres prijzenswaardige handigheid hieruit bestond dat hij haar leven gered had toen het volk meende dat ze dood was en op het punt stond haar te verbranden, besloot de gravin, dat hij, om het even of 'lij Pierre van Milaan was dan wel eenvoudig Mees ter Pierre, zoals zij vermoedde, het avondmaal mocht gebruiken in de grote hal. Het leek haar het beste dat de sergeant van de lijfwacht voor die avond zijn voorname plaats aan de benedentafel afstond ter ere van de gast. „Geen sprake van," zei heer Ro bert beslist. „Bedenk toch eens wat de iongen gedaan heeft, Adèle!" En dus behield de sergeant zijn plaats aan het hoofd van de tafel der schildknapen en pages en ge bruikte Pierre de maaltijd aan de exclusieve kleine familiedis, wat een biizonder grote eer was. Het was niet ongebruikelijk dat men bij afwezigheid van een priester, aan een voorname gast verzocht aan het begin van een maal het gebed uit te spreken. Bernard stelde voor dat ditmaal Pierre deze eer ten deel zou vallen, overtuigd als hij was dat Pier re de simpele gemeenzame frasen zou uiten, waarmee het gewone volk van Frankrijk God dankte dat het iets te eten had. Pierre aarzelde een ogenblik niet zeker wat hem te doen stond. Hij had een tafelgebed kun nen uitspreken in het Frans. Engels of Italiaans, of. als het van hem ver langd was geworden, dank hebben gebracht aan Allah, de meedogen de, wiens profeet Mohammed is Maar hij veronderstelde dat het voegzaam zou zim om de LaMinse woorden te spreken mals Tsambart. Dank zii de wereldlijke lessen van Nicolas Midi, was hit ook in staat er een zinsneling door heen te vlechten aangaande de nest. de verdroogde ak kers en de voedselschaarste, zonder al te veel grammaticale fouten te maken. Alleen Heer Robert kende voldoende Latijn om hem te kunnen verbeteren, hetgeen hij natuurlijk niet deed. Hi.i genoot, integendeel, van de uitdrukking van Bernards ge zicht, terwijl de ogen van Louise be gonnen te fonkelen toen haar kam pioen zo geleerd bleek en Claire fluisterde: „Moeder, hij praat net als een priester!" Haar moeder zei: „Stil, kindje. Dat is niet beleefd." „Toch is het waar," zei het spich tige meisje tegen Pierre. „Ik heb" het ook van een priester geleerd, mademoiselle," zei Pierre. „Hebt ge dat gedeelte over de pest en de droogte ook van die priester geleerd?" vroeg Heer Robert. „Ik ge loof niet dat ik dit tafelgebed ooit eer der gehoord heb." „Neen heer. dat heb ik ingelast omdat ik een gedeelte van het gebed vergeten was." „Het zou mij heel wat moeite heb ben gekost om de juiste woorden te vinden, jou niet, Bernard? Uw pries ter heeft u degelijk onderwezen jon ge vriend." „Kan hij me Latijn leren?" riep Claire. „Mama. mag ik Latijn leren van Pierre van Milaan?" „Dat gaat niet in een keer," ant woordde haar moeder. „Daar is veel tijd voor nodig." Bernard vond dat ze althans een begin konden maken. Hij dacht dat Pierre wellicht al zijn pijlen verscho ten had en nu van zijn onwetendheid blijk zou moeten geven. „U begint, mademoiselle, met amo, amas. amat," zei Pierre, ietwat op de tast zijn weg zoekend. „Dat woord duidt een handeling aan en tevens een voorkeur." Isambart zou van kleur verschoten zijn. Liefhebben, een handeling! Dit was het resultaat van de wereldlijke lessen van de ka nunnik. die in het geheel niet over eenstemden met Isambarts eigen me thode van Latijns onderricht. „Als u dat grondig kent. gaat u over tot andere woorden." „Je reinste priester!" grinnikte Heer Robert binnensmonds. „Woordpn die de dingen aangeven waar iemand een voorkeur voor heeft?" vroeg Claire. „Latijn id erg moeilijk," zei haar vader. ,.,Te moet niet te veel woorden ineens willen leren." (Wordt vervolgdl „Sint-Nicolaas, ik wil zo graag een kleine gitaar" het is de wens van Jean-Marc in Namen en zo schreef hij het allemaal in zijn briefje aan de Kindervriend. Een briefje, dat bij Roermond werd gevonden. 5/ e ajv- 'Ci -(X 'f tl"*-"* - - V /V^IIVLVL. 'lü a 5 -C/Ul>c> v /bi Jjevtl f** i ^.<aJsc*o „artu. cA a' '£*'- t>v-£-c' jr/W /j> W- cx- i "K.G-Z-W A-CK cixu -OfV-k. c>'- <f< HET WAS oktober, ja, ja, de vorige maand en een klein jongetje liet een ballonnetje los. Hij was ruim zeven jaar en thuis was het fris. Bij vriend- jes brandde de kachel, maar bij Jean-Marc Nicolas in het Belgische Namen was geen geld voor kolen. Er is ook geen vader meer om geld te verdie nen. Een moeder is er wel, maar madame Nicolas is nog niet zo lang terug uit het sana- torium en nu is ze weer ziek. Precies hetzelfde sanatorium, waarin Jean-Marc twee jaar heeft gelegen. En daarom, om dat hij geen enkele uitweg meer zag, liet Jean-Marc vorige maand dat ballonnetje los. t „Het zal wel naar Spanje afdrijven". Jean-Marc wist het zeker, want hij 1 wilde dat zijn ballon in Madrid kwam en voor een jongen van zeven zijn er dan verder geen moeilijkheden. Maar de wind kwam uit het zuiden die dag en het ballonnetje uit Namen ging de andere kant uit. Hoe lang? Niemand zal dat ooit weten. Het was zondag middag toen de Roermondse besteller van de P.T.T., de heer Schreurs, op de Beegerheide wat flarden en een touw tje zag liggen. Hij bukte zich en raapte met die ballonflarden een briefje op. „Aan Sint Nicolaas" stond erop. Een klein envelopje met daarin een klein briefje. Een heel eenvoudig brief je met een verzoek, in het Frans ge schreven; vertaald staat er ongeveer dit: Jean Marc Nicolas 7J jaar Rue Bruno 4 Namen België stuurt deze ballon aan Sint Nicolaas dat hij mij een kleine piano of een kleine gitaar stuurt. Dank u wel Sint Nicolaas Wij hebben geen papa en wij komen moeilijk rond. En daar in een hoekje, bovenin rechts, op het laatste moment nog de aandoenlijke opmerking: „Mijn broer is groter dan ik". In de kamer bij zijn moeder in het Belgische Namen zat hij gistermid dag, de zevenjarige Jean-Marc Nicolas, die een paar weken geleden zijn ballon „Aan Sint-Nicolaas" opliet. Ik Wilde u nog graag even vertellen hoe het kan dat u nu deze foto hier ziet. Het was gisterochtend dat ik het eerste bericht over die gevonden ballon krfeeg. Nadat de inlichtingen uit Roermond binnen waren, zochten wij contact met Antwerpen. Van daar werd een fotograaf in Namen gewaarschuwd, die de opname van Jean- Marc maakte en ontwikkelde. Per auto is de foto van Namen naar Antwer pen gereden en van Antwerpen uit werd de foto per telefoon naar Rotter dam overgeseind. Gistermiddag was Jean-Marc niet naar school. Dat kon niet, want Jean- Marc had geen broek om aan te doen. Hij heeft er wel een, jawel, maar die moest nu eindelijk toch heslist gewas sen. En daarom kwam zijn zieke moe der maar het bed uit. Koud was het ook, gistermiddag in Namen. En nog kouder, zo leek het, in dat huis op de tweede verdieping Rue Bruno nummer 4. De kachel was uit, de kolenkit was leeg en Jean-Marc hobbelde wat door de kamer. „Mijn broer is elf jaar", vertelde hij. LEEUWARDEN (ANP) Een ver keersongeluk op de rijksweg Leeuwar denHarlingen heeft gisteren aan de 75-jarige A. Smilde het leven gekost. De heer Snvlde zat bij zijn twee zoons in de auto. De bestuurder heeft waar schijnlijk de lichten van een voor hem rijdende kraanwagen niet tijdig opge merkt. In volle vaart reed hij op de wagen in. De vader was op slag dood, zijn twee zoons werden ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Advertentie Wat draagt u? Een groene, blauwe of paarse bril om de wereld te bekijken of prefereert u een glasheldere, die het u mogelijk maakt de dingen objektief te zien niet gekleurd door de tint van zuil of vooroordeel Dat is het standpunt van VRIJE GELUIDEN ten aanzien van tv en radio een £igen helder (géén kleur loos!) oordeel. Voeg u bij deze kriti sche minderheid verdraagzaam en open voor al wat ons Neder landers bindt abonneer u op VRIJE GELUIDEN - het radio/ tv-blad van de VPRO. Objektiefmet dui delijke, volledige weer gave van binnen- en buitenlandse uitzen dingen. De pr(js? 3.25 per kwartaal. Het adres* VPRO HILVERSUM (postbus 11) Geen woord over zijn ballon, want dat is zijn geheim. Die brief is ongetwijfeld al op het bureau van de Weggever in Madrid terecht gekomen, daaraan twij felt Jean-Marc geen seconde. Hü heelt immers zelf die brief geschreven en de ballon losgelaten? „Een nieuwe broek voor Jean-Marc, dat zou het mooiste cadeau zijn", fluisterde zijn moeder in een hoekje van de kamer. P.T.T. allemaal hoorden van het brief je, dat hun oollega gevonden had. „Na tuurlijk". Er was maar één antwoord, er was geen minuut van „Zouden we". Gewoon: gitaar sturen. Maar Jean-Marc heeft aan Sinter klaas iets gevraagd, dat niemand weet. Alleen Sinterklaas en hij. Geen nieuwe broek, want Jean-Marc weet niet beter of hij heeft er één en als die gewassen moet worden, wel, dan blijf je in de kamer tot de broek droog is. Neen, neen, Jean-Marc heeft een ander ge heim met de Goedheiligman: een kleine gitaar. En die komt er natuurlijk, want Jean-Marc heeft niet voor niets zijn ballon nagetuurd, toen die de vorige maand iiv de grijze herfstlucht ver dween. Wel, Sinterklaas heeft zijn besluit intussen al genomen. In Roermond deed hij dat, waar de mensen van de Niet zomaar zijn de mensen van de P.T.T. in Roermond ie werk gegaan. Zij hebben er hun collega's in Namen bijgehaald en gevraagd: Kunt u eens poolshoogte gaan nemen in die Rue Bruno nummer 4 en ons dan wat laten weten. Dat is gisterochtend gebeurd. .De heer Ghesquière, chef van het post kantoor in Namen, is op onderzoek uit geweest. „De moeder van Jean-Marc is al lang ziek", meldde hij. „Het ge zin moet met twee jongens leven van wat wordt toebedeeld. Alle buren zeg gen dat Jean-Marc een prettige, open en altijd vriendelijke jongen is en iedereen 2ou hom een verrassing bij zonder graag gunnen". Aldus het nieuws uit Namen. Dat was genoeg voor de Roer mondse P.T.T.-ers. „We gaan iets ver der dan die gitaar, als het kan", zeiden ze. „We gaan Jean-Marc in Namen een echt Sinterklaasfeest geven. Maar eerst kijken hoe ver we hier komen." Dat is al een eind geweest, mag ik zo zeggen. Want de mannen van de P.T.T. in Roermond hadden gisteren onder elkaar zoveel guldens op één tafel gelegd, dat de aankoop van de gitaar verzekerd is. Nu dat Sinter klaasfeest nog. ons geen invoerrechten Iaat betalen Is de zaak voor elkaar. Want we zyn er van overtuigd, dat iedereen vóór en niemand tegen dit plannetje is". Drie van die P.T.T.-ers uit Roer mond hebben samen een werkcomité gevormd. Vooral niet veel mensen, vooral niet vergaderen, gewoon vra gen, kijken wat er gebeurt en dan doen. „Comité Jean-Marc" hebben ze het genoemd, zonder één naam te noe men, want het gaat om dat jongetje in Namen, zeggen ze. En gistermiddag hebben ze me ver teld: „Een echt Sinterklaasfeest dus, voor Jean-Marc. We hebben al een Stnterklaaspak, het geld voor de gi taar is er ook, maar nu de rest. We willen in Namen wat kieren brengen, wat lakens en wat lekkers. Met een auto van Roermond erheen. Natuur lijk, Sinterklaas in de wagen, want die gaat de pakjes uitdelen. En als de Belgische douane nog meewerkt en Zijn moeder zei gisteren, dat Jean- Marc zo goed een broek kon gebrui ken, een lange broek, misschien wel twee. Als iemand die nu heeft, wat dan, vroeg ik. „Wii heten dus „Comité Jean- Marc" en ons adres Is: postkantoor in Roermond", kreeg ik ten antwoord. Zo, dat is afgesproken. Kleren, wat beddegoed, misschien een paar fran ken om de kachel eens echt aan te maken en een zak snoep voor de jon gens dat zijn de plannen van de Roermondse Sinterklaas. Hii is nu onderweg van Spanje naar het noorden en als hij een keer in Roermond is aangekomen, zal hij een speciale reis maken naar het zuiden, naar Namen. Daarover hoort u dan meer. Ook over het „Comité Jean-Marc", dat mij op de hoogte zal houden over de vorderingen. Over lange broeken en zo. |iiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiitiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!niiiiiiiiiiiiiii!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHii!iiiiiiiniiiiiiiii!iiiiiiiiiniiiiiiMiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiE 41. Een ogenblik lang -agen Kappie, de maat en Okki verslagen hoe het proefschip langzaam, centimeter na cen timeter door Kruitmeister werd ver sleept. En ofschoon de Kraak met loei ende motor protesteerde en de schroef het water in razende omwentelingen tot schuim klopte, werd ook de goede sleep boot door het sterkere schip meegetrok ken. „Dat is ja bij de wilde walvissen af!!" brulde Kappie, naar de machine kamer hollend. „Nou zal mijn schip nog het loodje moeten leggen ook! Dat loopt toch wel de spuigaten uit! Meester! Wat vper jij die machine pap soms?!" De meester die zich verhit met het stampende, pompende en gierende me taal bezighield, keek verstoord op. „Je moet het zelf maar weten," ant woordde hij. „Dit hele gedoe is tech nisch onverantwoord! De olie droogt on der mijn handen, de geleidebanen staan gloeiend en er zit een barst in de kruk- askom! Als deze sinistere touwtrekkerij nog even langer duurt sta ik niet voor de gevolgen in! Maar ik ben een poets dot als de zaak het houdt Deze woorden waren nog niet koud, of Kappies pet werd krachtig van zijn hoofd gerukt door een losvliegende bout. Op hetzelfde moment rees uit de ma chine een zuigerstang op als in een wanhopig gebaar om hulp en daarop kwam het geheel knarsend tot stil stand. A.R.-vergadering Souburg SOUBURG. De A.R. Kiesvereni ging „Luctor et Emergo" hield een goed bezochte ledenvergadering -waar over werd gesproken over de propa ganda betreffende de verkiezingen van leden der Provinciale Staten. Na de pauze gaf de heer B. Koole Jz. een overzicht van de Nieuw-Guineapolitiek. waarbij de vraag die de AR-fractie de regering stelde, was met Indonesië tot een gesprek te komen. Aan het begin van de vergadering memoreerde voorzitter W. Huson het feit dat Souburg zelfstandig zou blijven omdat een oproep voor een nieuwe burgemeester was geplaatst. ,,Wij hebben grote waardering voor het beleid van b- en w. en het enthou siasme waarmee gewerkt is om de zelfstandigheid van Souburg te behou den", aldus de heer Huson. DRIEWEGEN. De automobiel-club „De Zingende Bougie", afdeling Driewe gen organiseert zaterdag 11 november de laatste rit van het seizoen en wel voor brommers, motoren en auto's. De start vindt om half zeven plaats bij café van de Guchte.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2