Kruisvaarder voor het Witte Huis Eerste onteigeningsprocedure voor het industrieterrein door de Kroon bekrachtigd NIEUW WAAGSTUK VAN EEN DURF AL Veiling Kapelle bereikte omzet van tien miljoen EENZAME STRIJDER HOUDT DE WACHT OVER DE RUIMTE STAKERS KWAMEN IN HET GEDRANG Kritiek op sportcommissie in raad van Krabbendijke Gepeperde vragen voor wethouder A. J. Kaland Krediet voor nieuwe garage reiniging RANDSTAD IN POCKETYORM Lichtgewonden hij aanrijdingen C.H. KIESVERENIGING MIDDELBURG Een kleine man met een Grote Boodschap en zere voeten trok de aandacht van Kroesjtsjef, Eisenhower en Kennedy Resultaat Als Luther Dameskrans hield verkopingyvoor kerk Raket op Suikerplaat Prof. Kymmell naar bedrijfsleven Winteï^fögramilia1 -VaiT Tuinb.- en Plantkunde Hoge prijzen Jubileum Kantongerecht Bergen op Zoom Wandeltochten tot steun van Zonneveld Zaterdag 11 november 1961 ZËEUWSCH DAGBLAD Pag. 1T Van een onzer redacteuren woeste j\JEW YORK Als Sidney Lansing gelijk beeft be hoeven wij niets te vrezen: Hij zal er wel voor zor gen dat de grote heren in bet Witte Huis en het Kremlin geen erg domme dingen doen die de wereldvrede in ge vaar zouden kunnen brengen. Magen wij hem geloven dan heeft Lansing, die zichzelf „The lonely crusader" (de eenzame kruisvaarder) noemt, dat gevaar al een paar malen afgewend. Dat dankt hij, be scheiden als hij kan zijn in de ogenblikken waarin hij even wil vergeten dat hij zich een beroemdheid waant, aan de boodschap van God die hij zegt te hebben ontvangen. Dit alles, en nog veel meer, maakte deze hardnekkige klei ne man die uiterlijk meer weg heeft van een boekhouder dan van een kruisvaarder, den volke bekend op een reusach tig bord waarmee hij heen en weer drentelde voor het New- Yorkse Coliseum toen daar het ruimtevaartcongres van de American Rocket Society werd gehouden. Lansing had wel bekijks. De nieuwsgierigen onder het publiek drentelden met hem mee, vijf langzame passen vooruit, vijf trage passen ach teruit, om zijn in blokletter- tjes meer het nette schrift van een boekhouder dan de halen van een kruisvaarder opgete kende boodschap te kunnen lezen. Voor vele New Yorkers was Lansing geen onbekende. Hij had de aandacht van het Amerikaanse volk op zich ge vestigd tijdens de reis van Kroesjtsjef, de Russische premier, door de Ver enigde Staten. Lansing was, ook met een groot bord voor het Witte Huis in Washington op post gaan staan om te protesteren tegen de lancering van Loenik 2, de ruimtesonde die volgens Russische mededelingen op de maan was terechtgekomen. Drie dagen achtereen dren telde Lansing toen voor het Witte Huis heen en weer vijf passen vooruit, vijf passen achteruit met zijn bord waarop hij uit naam van zijn Almachtige God de Russische premier bezwoer de maan niet voor de Sowjetunde op te eisen. En ziet, wat gebeurde Kroesjtsjef eiste de maan niet op. Volgens Lansings redene ring was dat het directe re sultaat van zijn geduldig heen en weer drentelen met zijn boodschappende bord. Daar had hij doorgelopen voeten voor over gehad. Kroesjtsjef had Lansing heus wel zien lopen met zijn bord. Wat meer was: hij had de hem begeleidende Russi sche journalisten op de kleine dappere kruisvaarder afge stuurd en hem van alle kan ten laten fotograferen met zijn Grote Boodschap. Die boodschap bevatte vier punten, alle het overdenken waard voor ieder weldenkend mens: 1. geen enkel land mag in de wereldruimte gaan annexeren: 2. er mogen geen oorlogen in de wereldruimte gevoerd worden: 3. er mogen geen bommen in de wereld ruimte worden gebracht; 4. de wereldruimte mag alleen voor vreedzame doeleinden benut worden. Niet alleen premier Kroesj tsjef had die vier punten goed in zijn oren geknoopt; ook president Eisenhower had dat kennelijk gedaan. Immers, Eisenhower hield op 22 sep tember 1960 een rede in de Algemene Vergadering van de Uno waarin hij die vier pun ten noemde. Wie denkt dat Lansing daar mee tevreden was kent hem slecht. Hij besefte drommels goed dat hij na de presidents wisseling zijn boodschap weer onder de aandacht van het Witte Huis moest brengen. Hij deed dat op 12 augustus van dit jaar, echt op de Kruisvaarders ma nier. Hij spijkerde de boodschap vast op de mahoniehouten deur van de eet zaal. Hij werd gearresteerd maar hij had zijn doel bereikt. Men liet pre sident Kennedy zijn boodschap lezen. En ziet, wat gebeurde? President Ken nedy sprak op 26 september een rede in de Algemene Vergadering van de Uno uit waarin hij, evenals Eisen- houwer voor hem, weer die vier punten van Lansing als eisen noemde. NEW YORK. Sidney Lansing was niet de enige die voor het Coliseum demonstreerde. Op nog geen tien meter afstand liep een groepje mannen met borden waarop allerlei onprettigs werd meegedeeld over Univac. Op een van de borden stond: Univac verkondigt leugens. Dat was een krasse bewering, want Univac is een van de grootste elektronische rekenma chines ter wereld. Met zo'n apparaat kan men, zoals in het Coliseum werd gedemonstreerd, allerlei leuke grapjes uithalen, maar men is nog niet zover dat men de machine kan laten liegen. Zo „menselijk" is dat apparaat, met zijn ontzaglijk snel werkende geheugen nog niet. VERKEERD VOORGELICHT De betogers, u zult hebben begrepen dat het stakers waren, bedoelden dan ook iets anders. Ze bedoelden dat de onderneming die de Uni vac produceert, Remington Rand, het publiek verkeerd had ingelicht over de redenen voor hun staking. Daarom liepen zij met borden heen en weer. Daarom deelden zij links en rechts strooibiljetten voor deze gelegenheid geïllustreerd met raketten uit aan het in hun ogen verkeerd voorgelichte publiek. MEESTE AANDACHT Verbaast het u dan dat Lansing zich, hoewel hij er rond voor uitkomt dat hij een jood is, zich vergelijkt met Maarten Luther? Die had zijn stel lingen aan de kerkdeur genageld en daarmee de Reformatie ingeluid. Hij, Lansing, had zijn stellingen aan de deur van de eetkamer van het Witte Huis genageld en zijn program er bij twee presidenten ingehamerd. Toch is Lansing nog niet tevreden. Er is nog zoveel in 'onze wereld dat niet deugt. Vandaar dat hij met zijn bord voor het Coliseum heen en weer drentelde om te klagen over het gebrek aan ware godsdienstvrijheid in de Ver enigde Staten. Het negeriimetje dat zonder op of om te kijken aan Lansings bord voorbij liep, zal hebben gedacht aan' een ander soort vrijheid dat in grote delen van Amerika nog ver is te zoeken. Misschien schrijft Lansing de vol gende keer daarover eens iets op een heel groot bord. ST. ANNALAND In het. Her vormd Verenigingsgebouw hield de Hervormde Dameszendingskrans „Tri- fosa" de jaarlijkse verkoping, waarvan de baten ten goede komen aan de kerk. Daar niet alles aan de man gebracht is, is de opbrengst nog niet precis be kend. Tijdens deze verkoping was er ook een verloting. Voor een en ander bestond er een behoorlijke belangstel ling. Zij keken af en toe een beetje kwaad naar Sidney Lansing, deze demonstrerende stakers. Geen wonder, want hoewel zij met hun borden voor hun brood liepen te vechten kreeg de „eenzame kruisvaarder" met zijn nogal we reldvreemde actie van het publiek de meeste aandacht. KRABBENDIJKE. Ook in de ge meente Krabbendijke zullen de richtlij nen en de taakomschrijving van de commissie, die zich met de sport bezig houdt, in nieuwe banen geleid moeten worden. Dat was de conclusie van de gemeenteraad, die gistermiddag bijeen kwam en de leden van de sportcommis sie herbenoemde. Er was nog al wat kritiek op deze commissie; het was de heer J. C. Engelse (chu), die over deze zaak de kat de bel aanbond. Dit raadslid had vernomen dat de sportcommissie de laatste drie jaar niet had vergaderd. Waarom is er eigenlijk een sportcommissie als er zo weinig activiteit van uitgaat? zo vroeg de heer Engelse, die bij het gemeentebestuur aandrong pogingen in het werk te stel len om deze commissie beter te laten functioneren. Burgemeester L. Cnossen kon de me ning van de heer Engelse geheel onder schrijven. Het college heeft zich reeds met deze materie beziggehouden, maar is er nog niet uitgekomen, zo vertelde de burgemeester. De gedachten gaan uit naar een reorganisatie van de commis sie, een soort sportraad. In elk geval zal het een lichaam moeten worden, dat leiding geeft aan de sport, korter bij het gemeentebestuur zal moeten staan en ook verder bepaalde bevoegdheden en verantwoordelijkheden krijgt. De krachten zullen gebundeld moeten worden. De burgemeester deed de toe zegging. dat B. en W. in 1962 met voor stellen dienaangaande zullen komen. De heer H. J. van Harn (a.r.) drong op spoed aan in dezen. En de heer J. Zan- dijk (s.g.p.) meende, dat de sportmen sen zelf activiteiten moeten ontplooien. De heer M. L. Markusse (soc.) vertel de het een en ander over deze commis sie. Hij is n.l. lid van de sportcommis sie. Uit zijn betoog viel op te maken, dat de commissie geen bevoegdheden heeft, maar alleen richtlijnen. De klach ten tussen de verenigingen gaan over en weer, waardoor de onderlinge verhou dingen niet al te best zijn. Bovendien wil niemand secretaris zijn van de com missie. Wat moet je met zo'n sport commissie beginnen, aldus de heer Mar kusse, die ook pleitte voor een overkoe pelend orgaan. Deze verklaring was voor wethouder G. van Velzen aanlei ding om op te merken, dat de commis sie zich op deze wijze zelf liquideert. Het heeft dan ook weinig zin om de leden van deze commissie te herkieten, zo meende de wethouder. De burge meester wilde echter niet zover gaan. De gemeenteraad ook niet, zodat uitein delijk werd besloten de sportcommissie te herkiezen, hetgeen zonder hoofdelijke stemming gebeurde. In deze commissie hebben zitting de heren M. L. Markusse, C. van Weele, J. P. Kakebeeke, A. de Pagter en J. Schouten, die door de raad werd benoemd in de plaats van de heer A. Dommisse, die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenste te komen. Om nog even in de sfeer van de be noemingen te blijven: alle leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werden herkozen en verder werden de heren J. Adam en L. Molhoek, her kozen als leden van het Burgerlijk Arm bestuur. TERNEUZEN. Omstreeks zes uur gistermiddag is het Nederlandse schip „Raket" op de Suikerplaat bij Terneuzen vastgelopen. Dit geschiedde toen het schip vanuit Antwerpen op weg was naar zee en het tijdstip drie uur na hoog water was. Het schip zal trachten vanmorgen op eigen kracht vlot te komen waarna het naar Vlissingen vaart voor een nader onderzoek. Ter assistentie zijn het ber gingsvaartuig „Bruinvisch" uit Vlissingen en een sleepboot uit Terneuzen naar de .„Raket" gevaren. MIDDELBURG Op een vergadering van de C.H.-kiesvereniging van Middel burg heeft wethouder A. 3. Kaland en kele facetten onthuld van de drastische uitbreidingsplannen die de gemeente Middelburg speciaal in verband met de ontwikkelingen in het Zuidsloe hoopt te creëren. Op een vraag van een van de leden zei de heer Kaland, dat eind oktober koninklijke goedkeuring is ont vangen op de eerste onteigeningsprocedu re in het grote uitbreidingsplan rondom 't Zand. Dit betekent dus in laatste in stantie, dat het beleid van de gemeente Middelburg door bet hoogste gezag is bekrachtigd. Het betreft hier een indus trieterrein van in totaal 120 ha dat deels noordelijk en deels zuidelijk van de spoorlijn komt te liggen. Het spreekt vanzelf dat naast dit uit breidingsplan, dat in zijn totaliteit als industrieterrein is gedacht ook grote ter reinen gereserveerd moeten worden voor woningbouw. Van de zijde van het Land bouwschap is tegen dit opslokken van cultuurgrond ernstig bezwaar gerezen Gedachtig aan de argumentatie van het Landbouwschap werd vanuit de vergade ring de vraag gesteld waar de gmeéfente Middelburg die sterke uitbreiding qp ba seert. In de eerste plaats, zo zei de neer Kaland, heeft het Landbouwschap 'izich bij de prognose inzake de toekomstige ontwikkeling gebaseerd op het verleden. Men nam de ontwikkeling van de laat ste tijd als maatstaf om de toekomstige te schatten. Het gemeentebestuur kan deze methode echter niet hanteren. Er zijn namelijk voorbeelden te over van gemeenten, die na een aanvankelijke terugloop van de bevolking plotseling een zeer drastische bevolkingstoename te in casseren kregen, als gevolg van indus triële vestigingen. De ontwikkeling van het Zuidsloe. zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat 'ook Middelburg als industrieplaats gezocht zal worden. De regering heeft het Sloe- plan tot nationaal plan verklaard. Men is zelfs met de uitvoering bezig en de regering investeert geen miljoenen als er geen gegronde verwachtingen zijn voor het toekomstige gebruik van de Sloehaven. In dit verband herinnerde de heer Ka land ook aan de uitspraak van de in dustriepromotor voor Zeeland, ir. F. Q. den Hollander, die zelfs opmerkte dat de provincie kritisch zou kunnen zijn bij de uitgifte van industriegronden in het Sloe- gebied, en dus selecterend zou kunnen werken. Het is redelijk te verwachten, dat bijv. een groot aantal toeleverings bedrijven de naaste omgeving van het Sloe opzoeken, waarbij in de eerste plaats de keus zal vallen op de steden Middel burg en Vlissingen. In dit verband is de ontwikkeling van de laatste tien jaren in Middelburg in geen enkel opzicht bruikbaar als maatstaf voor de eventuele toekomstige ontwikkeling. De cultuurgrond die bjj deze kwestie in het geding is, zal liggen tussen het Middelburgse industriegebied en de zee haven Zuidsloe. Een tweede vraag die de heer Kaland te verwerken kreeg.betrof de provinciale' weg. Zal deze in de toekomst niet zeer onvoldoende zijn zo zij dit op het ogenblik al niet is. De heer Kaland zei hiervan dat niet alleen de gemeente maar ook rijkswaterstaat deze materie in studie heeft. De partiële plannen, die be trekking hebben op het afsnijden van een bocht of het gedeeltelijk drie of vierbaans maken zijn natuurlijk lap middelen en daar. wordt dan ook niet die urgentie aan verleend. De nieuwe vierbaansweg, die in studie is zal van Bergen op Zoom naar het Zuidsloe lopen. Ook de toevoerwegen naar Middelburg kwamen, ter sprake, en in verband hier mee de beruchte bottlenecks van Middel burg. De heer Kaland zei, dqt- een-werk- commissie momenteel een plan in voor bereiding heeft, dat mogelijk nog ditsjaar aan B. en W. zal worden aangeboden. Na de oorlog is er bovendien een plan geweest voor een rechtstreekse verbin ding van de Nieuwlandsë weg naar de' Punt. Mogelijk zal ook dit -plan nog eens tevoorschijn worden gehaald. Ten slotte werd de*'vraag -'gesteld of de gemeenten Middelburg en Vlissingen in verband met de befaamde dutobel- stadgedachte; wel -altijd'-" even correct hadden gehandeld-tegenover het gemeen tebestuur van Souburg. In feite - niet, zo antwoordde de heer Kaland. Structuurplannen moeten zich nu eenmaal op de toekomst richten en kunnen niet altijd rekening houden met de gemeentegrenzen. Daar komt n-og bij dat men met de dubbelstadgedachte uit ging van een voorontwerp van wet be treffende gemeentelijke herindeling. Door de bewindsman is dit destijds aan de raden 'tvoorgelegd. De laatste jaren had men de gedachte, dat deze plannen met voortvarendheid zouden worden uit- gevoerd, en de gemeenten hebben zich de gedachten van de bewindsman dus eigen gemaakt en daarnaar gehandeld. Correct zou het misschien wel geweest zijn als men het een en ander nog voor de publikatie ervan aan de gemeente Souburg ter inzage had voorgelegd. Tijdens de vergadering werden ten slotte ook kandidaten opge geven voor het lidmaatcshap van de" Provinciale- staten. Vanuit Middelburg mogen drie namen •worden voorgedragen. Men be sloot de voordracht als volgt sa men te. stellen: 1. mevrouw mr. A. Hooij-Snoep, 2. mr. P/van Em- pel en 3. de Heer M. L. Almekki- ders. r' 12 MIDDELBURG. Door dè vernieu wing van het rollend materiaal is de bouw van een garage voor de reini gingsdienst zeer urgent geworden. B. en W. van Middelburg vragen daarom de raad om een krediet van 140.000,-. De bouw van de garage is geprojecteerd op het klein-mdustrieter- rein aan de Beltweg. Ook is een krediet van 2600,- nodig voor het onderhouds werk aan de ambtswoning van de bur gemeester. Voor de restauratie van het openbaar slachthuis is een aanvullend krediet nodig van 15.000,- voor de aanschaf fing van uniformjassen voor het brand- weerpèrsoneel is' eeh krediet benodigd van 5500,- ten slotte is ook een kre diet van duizend gulden nodig voor de aanschaf van een bandrecorder ten be- hoeve> van de te, vervaardigen notulen van het vérhandeldè in de raadsverga deringen der gemeente Middelburg. Bij de bandrecorder horen vier microfoons. In de op 20 november te houden raadsvergadering komt tevens een voor stel tot het instellen van een ouderraad voor het kleuteronderwijs, omdat zoals B. en W. in een toelichting van mening zijn, zo'n iristelling veel nuttig werk kan verrichten. De lijstcollecte ten bate van de Re classering bracht te Sint-Annaland een bedrag van: 78,60 op. T TIT EEN waagstuk is de Am- sterdamse uitgeverij De Bezi ge Bij geboren. Zij waagde het namelijk in de oorlogsjaren een rijmprent uit te geven van ,,Het lied der achttien doden" van de in een Duits gevangenkamp om gekomen dichter Jan Campert. Zij ging in die bange jaren door met het clandestien uitgeven van gedich ten en verhalen van schrijvers, die moesten onderduiken. Met de op brengst van die boeken werden de schrijvers in leven gehouden. Na de oorlog kwam de Bezige Bij naar boven, maar ook als legale uit geverij bleef zij een durf-al. Vooral met de glanzende Literaire pockets en Literaire Reuze Pockets kreeg zij terecht vaste voet op de Nederland se boekenmarkt, waar zij talrijke jon ge en talentvolle schrijvers introdu- c eerde. Nu ligt er weer een nieuw waagstuk van De Bezige Bij voor ons. Het is een driemaandelijks tijdschrift in poc- ketvorm. De naam ervan „Rand- ROTTERDAM. Prof. dr. J. Kym mell, buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandsche Economische Hooge- school' "en adviseur van minister Luns, heeft een baan gekregen bij Imperial Chemical Industries. Hij zal de over heidsdienst vermoedelijk tegen 1 janu ari verlaten. - Prof. Kymmell is chef van de directie integratie Europa bij het ministerie van buitenlandse zaken. Bij de I.C.I. zal hij zich speciaal bezighouden met de problemen rondom de vestiging van de maatschappij in het Botlekgebied. MIDDELBURG. Aanvankelijk deed het zich aanzien dat de 82-jarige grijs aard A. J. uit Middelburg ernstig ge wond was bij een aanrijding omstreeks half acht gisteravond op Plein 1940. De geheel dove J. stak zonder op te let ten de straatweg over en werd aange reden door de Middelburgse chauffeur van een personenauto G. Omdat de oude man niet op zijn benen kon staan werd eerst een breuk gevreesd. Na over brenging per ambulance naar het gast huis bleken de verwondingen mee te vallen en kon hij te voet naar huis gaan. Later bleken ook de verwondingen van de hbs-scholiere J. E. de J. uit yiissin- gen bij een aanrijding om half vijf gis termiddag op de Langevielesingel in Middelburg, mee te vallen. Zij maak te deel uit van een grote groep scho lieren op de fiets die uit de richting van het park De Griffioen kwam. Zij raakte teveel links van de weg en werd aangereden door een personenauto, be stuurd door J. van K. uit Schore. Later mocht zij naar huis gaan. Haar fiets werd vernield. GOES. De afdeling Goes van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft voor het komende seizoen een gevarieerd programma sa mengesteld. Op donderdag 16 november zullen des avonds in „De Landbouw" de prijzen worden uitgereikt van de in de afgelopen zomer gehouden voortuin keuringen in Goes en Kloetinge. Op 20 december gaan de leden kerststukjes maken op de gemeentekwekerij, die de dag daarna worden tentoongesteld in „De Landbouw". De jaarvergadering wordt gehouden op 17 januari. Ir. Vel- lekoop spreekt op die avond over de bloemisterij in Aalsmeer. Op de verga dering van 15 februari zullen de heer en mevrouw van Willegen him weder waardigheden laten zien en horen van hun reis naar Zuid-Italië. Het Z.L.M. journaal zal worden vertoond op de vergadering" van 8 maart en tenslotte komt op 11 april de heer D. Pols uit Den Bosch vertellen over zijn reis naar Denemarken. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapelle werden weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: J. de NeefC. Sul- sters 02; A. v.d. Schraaf—J, C. Wal- rave 11;-J. C._ van LiereJ. J. Gan seman 02; Chr. KorstanjeH. v.d. Vrie 20; H. v.d. Vrie—C. Blanken- burgh 20; C. BlankenburghChr Kor stanje 11. KAPELLE. Voor deveiling vereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" was het gisteren een bijzondere dag. De omzet passeer' de namelijk het record bedrag van tien miljoen gulden. Het was na het veilen van een parij Golden Delicious Aat veiling- direkteur A. D. de Klerk het sein gaf om een ogenblik te stoppen i -met de verdere verkoop omdat hij de verblijdende mededeling kon doen dat deze omzetmijlpaal was gepasseerd. De handelaar, die de tien mil joen vol maakte was de heer C. A. van Oosten te Krabbendijke. Hij kree'g een kist sigaren. De heer De Klerk vertelde dat het in de geschiedenis van de vei ling „Kapelle-Biezelinge en Omge ving" nog maar één keer is voor gekomen dat de tien miljoen gulden werd gepasseerd. Dat was op 25 ok tober 1957, het jaar waarin er in binnen- en buitenland sprake was van eeri misoogst van fruit tenge volge van nachtvorstschade en waarin Zeeland een behoorlijke oogst had. Het boekjaar van de veiling Ka pelle loopt van 1 april tot 31 maart en in deze periode in 1957'58 werd geveild voor 11,4 miljoen gulden, een voor die tijd ongekend hoog be drag. Of dit boekjaar weer een der gelijk bedrag zal worden gehaald valt nog niet te zeggen maar de kans zit er in elk geval wel in want er zijn nog flinke voorraden appels in de koelhuizen en bewaarplaatsen. In het boekjaar 1958'59 had de veiling Kapelle een omzet van 7,6 miljoen gulden: In 1959'60 werd het 9.8 miljoen gulden en het vorig jaar 7,8 miljoen gulden. De reden van deze sterke omzet stijging mag in de eersté plaats worden gezocht in de hoge prijzen welke voor het fruit worden., be- taald. Tengevolge van de gunstige con junctuur in vrijwel alle Europese landen is er een grote vraag naar appels en peren. De oogst is in geen enkel land bijzonder groot en dit resulteert in hoge prijzen. Ook de fruitteelt breidt zich sterk uit. In de periode van 1945 tot 1950 zijn er in het gebied van deze vei ling Kapelle 400 ha. jonge fruitbe- drijven aangeplant. Dit areaal komt thans in volle produktie. Vanaf 1950 zijn er nog enkele honderden hecta res nieuwe boomgaarden gesticht en verder zijn de meeste oude boomgaarden,jin dit gebigd gerooid en opnieuw ingeplant. Als bijzonderheid kan nog wor- ien gemeld, dat het volgende week ionderdag- (16 november) 45 jaar jeleden zal zijn dat de veilingver- miging „Kapelle-Biezelinge en Om geving" werd opgericht* In deze vijfenveertig jaar heeft 3e tuinbouw in dit gebied zich bij zonder sterk ontwikkeld. De veiling in Kapelle is bij deze ontwikkeling liet achter gebleven. Meer dan twintig miljoen kg. 'ruitprodukten worden er door de telers aangevoerd en vervolgens weer verladen naar alle delen van iet land en naar het buitenland. Een modern koelhuis geeft bewaar- mogelijkheid voor ruim 2 miljoen kg. appels en peren en via het van moderne machines voorziene sor teer- en pakstation worden jaarlijks 5 tot 6 miljoen kg. fruit verwerkt. De veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving behoort tot de grootste fruitveilingen van ons land en ge zien de sterke uitbreiding en mo dernisering van de fruitteelt in dit gebied mag van de verdere ontwik keling van deze veiling vee] worden -"„vacht. stad" wekt het vermoeden, dat de lezer te doen krijgt met de proble men van het overbevolkte stukje Ne derland, dat men met die naam pleegt aan te duiden. Maar een foto van een Japanse worstelaar onder het plastic laagje van hetzelfde om slag verraadt meteen de internationa le allure van het nieuwe, ruim 150 pagina's tellende, tijdschrift. Onder redactie van twee Nederlan ders (Harry Mulisch en Simon Vin kenoog) en twee Vlamingen (Hugo Claus en Ivo Michiels) komen schrij vers uit het oude Europa en het jon ge Amerika aan het woord. De oudste van die schrijvers is de in 1906 gebo ren toneelschrijver Samuel Beckett, wiens „De laatste band van Krapp" is opgenomen. Met zijn 55 jaren is Beckett een grijsaard temidden van de Randstad-schrijvers, die voor het merendeel in de jaren dertig zijn ge boren. Hoewel „Randstad" in zijn eerste nummer nogal erg lijkt op een lite rair tijdschrift voor de teenagers, no zems, angry young men en beatniks, bevat het toch enkele verrassende bij-dragen die de ernst van de jeugdi ge redactie verraden. Kroniek Er is ,orc maar enkele voorbeel den te noemen een beknopt essay van de befaamde Amerikaanse dich ter Allan Ginsberg over wat hij on der abstracte poëzie verstaat en er is het verhaal van de directeur van de Franse Olympia-pers, die als „por- noloog op de Olympus" vertelt hoe hij met „Lolita" en andere door de censuur verboden boeken veel geld kon verdienen: Niet omdat die boeken het daglicht niet zouden kunnen zien, maar alleen maar omdat het ver bod miljoenen lezers nieuwsgierig maakte. In half scherts, half ernst vertelt Louis Paul Boon van zijn hobby, het verzamelen van vrouwelijk schaon, waarbij hij de kans ziet niet alleen dat vrouwelijk schoon te ontleden, maar er tevens wat ironische grapjes over dè westerse beschaving door heen te mengen. Een belangrijk onderdeel van „Randstad" is de Kroniek, waarin behalve bovengenoemd relaas over „Lolita" de navrante levensgeschiede nis van de „mislukkeling" S. H. en onder de titel „Doen wat wij zeggen" een wel wat simplistische, maar toch boeiende kijk op de politieke wereld van thans wordt gegeven door de journalist W. L. Brugsma. „Randstad" is de moeite van een kennismaking waard. Het getuigt van durf om dit land, waar literaire tijdschriften een bloedarm bestaan leiden, weer eens wat nieuws te bren gen. BERGEN OP ZOOM. In de ver gadering der A.R. Kiesvereniging werd door voorzitter, J. J. Boon herdacht in grote dankbaarheid de overleden oud secretaris P. van Keulen en wees op het werk dat wachtte met twee verkie- 'zingenjn^e komende maanden. Hij besprak- vërschilleride regelmgen m verband daarmee. De aftredende be stuursleden, de heren H. R. Pleiter en M. Quist, werden bij acclamatie her kozen. Tot voorzitter wees de vergade ring aan dr. H. R. Pleiter en tot be stuurslid de heer P. M. Jilie. De heer J. Koster uit Raamsdonksveer hield een causerie over: „Hebben wij een persoonlijke verantwoordelijkheid als consument en producent in de huidige maatschappelijke ontwikkeling?". BERGEN OP ZOOM. A. J. B. uit Halsteren had op de Halsterseweg geen voorrang verleend aan de autobestuur der W. van de V. uit Tholen, die van de richting van Bergen op Zoom kwam gereden en nu als getuige moest voor komen. Enkele wielrijders waren al overgestoken en toen ook B. dit deed, moest Van de V. schielijk afremmen om de jongeman niet te overrijden. De officier van justitie vond dat B. zeer gevaarlijk had overgestoken. „Wacht toch even en neem geen risico" zei de kantorire'chter tegen de verdachte. De officier, vond dat B zeer dom had gedaan. „Het kon uw eigen leven kosten" zei hij nog. Hij eiste een geldboete van ƒ30.- of zes dagen. Con form werd B. veroordeeld. MIDDELBURG. Hoewel het jaar 1961 bijna ten einde is en mogelijk reeds velen hun wandelschoenen heb* ben opgeborgen, worden de Zeeuwse wandelsportlief hebbers nog éénmaal op geroepen om deze voor de dag te ha len en wel ten bate van hen, die het len en wel ten bate van hen, die het ook zouden willen, maar het niet kun nen. Het is de bedoeling, dat de op brengst van op zaterdag 25 november in diverse plaatsen te houden wandel tochten ten goede zal komen aan het comité: Sport steunt Zonneveld" dat zich, zoals genoegzaam bekend, het lot van de gehandicapte jeugd in de inrich tingen „Zonneveld", „Ipenoord" en „Kinderzorg" heeft aangetrokken. De wandeltochten gaan over afstan den van vijf km (vanaf zes jaar en ouder) en over tien km (vanaf tien jaar en ouder). Elke deelnemer ont vangt een medaille met lint. Groeps- pnjzen worden, gezien het goede doel waarvoor deze tochten worden gehou den, niet verstrekt. De organisatoren w. a,, Oostburg, Vlissingen. Souburg, Middelburg, Goes, Colijnsplaat, Kruinin- gen en Ovezande hopen, dat vele wan- delaarsters en wandelaars op 25 novem ber massaal nog eens de schoenen uit de kast zullen halen om op die manier de kas van het comité een flinke bij drage te kunnen l-everen. Door het uit zenden van honderden uitnodigingen en door het plaatsen van vele raambiljet- u'rqen erin te slagen ook vele scholen, verenigingen en individuelen tot deelname te animeren. Niet alleen steunen zij daarmee een goed en lief dadig doel, maar de organisatoren ho- v0n- uderaard d'G manier nieuwe SïïH*?*". Joor^<5e Sezonde wandel sport te vinden. De te volgen proceda- EL;S ,l;envou<hg- Men schrijft in voor de tocht ongeveer één week voor dé orgamsatiedatum. iri dit géval dus uiterlijk 18 november. Op de dag Y,an,, organisatie gaat men naar het olml,.Uteau.en ontvanSt daar een deel- mürS ^aa j en. een parcours of de g dat 112t Parcours met pijlen ln,.^il„egeVv"' "BeSinners" wordt aan geraden rustig te wandelen, te genieten te"nemena,tAf Cn e6? g0ede rus*Pauze ve nemen. Als men dat doet valt h,p mee StaP °P k0t wandelaarspad" best Filmavond Middelburgse „V ogelvrienden" MIDDELBURG De Middelburgse af- voJSf Nederlandse bond van Jvfni S trs organiseerde gister- bovenzaal van hotel Suisse een filmavond, waarbij de films vanned* sprekend aan het vogelleven waren Be". wijd. Aan een film over de vele Afri- befhSKKVOgt^'soorten konden de vogel- liefhebbers hun hart ophalen. J.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 17