MONARCHIE MET INTERMEZZO'S VERZOENINGSPOGING LIEP OP NIETS UIT TIMZ SLANK Prins Constantijn: op school naast de tuinmanszoon •IN HET LAND VAN HOMERUS ■- DICHTBIJ ATHENE - EEN •ACHTIG PALEIS EEN GELUKKIG GEZIN- Luxueus hotel A Zaterdag 11 november 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 15 De wekker Reizen Majoor Van Yperen weigerde gesprek Oktober goede spaarmaand voor boerenleenbanken Mondbehandeling niet alcohol: vrijspraak FUCA EXCELLENT HOF DER .GE WOONHEID' DOOR de Venizelou.een drukke winkelstraat in Athene, loopt een jonge man van nauwe lijks twintig jaar. Hij slentert langs de winkels, ontmoet een vriend en laat zich overhalen een glas wijn te drinken in een van de vele café's. Het is druk in het café en ze gaan aan een tafeltje zitten, waar twee andere jonge Atheners in een gesprek gewikkeld zijn. Weldra praten er vier jonge mensen aan het tafeltje. De jonge man luistert aandachtig en geeft luchtige of scherpe com mentaren. Als de anderen aan het tafeltje het niet met hem eens zijn, vertellen ze hem dat onomwonden. Want de jonge man mag dan kroonprins Con stantijn, hertog van Sparta, zijn, het recht van de vrije me ningsuiting is voor iedere Athe- ner even oud als de Westeuro- pese beschaving. Op straat langs de Venizelou en in het café heeft iedereen kroonprins Constantijn herkend, maar dit is in Athene geen aanleiding tot opwinding of volksoplopen. De Atheners zijn er aan gewend de leden van hun ko ninklijke familie in hun stad te zien. Als het zo uitkomt, maken zij een praatje met hen of drinken zij glas wijn aan het tafeltje van hun kroonprins. Maar voor de rest zweren zij bij de ..democratische monarchie", hetgeen wil zeggen, dat de koning en zijn gezin in het particuliere leven dezelfde vrijheid en beperking onder- bakermat van Europa. PRINS CONSTANTIJN. zijn oudste zuster Sophie of zijn jongste zus ter Irene zouden erg verbaasd zijn, wanneer zij niet meer rustig door ei gen stad konden wandelen en niet meer een gezellig praatje konden ma ken met een kennis op straat. De ko ningskinderen van Griekenland zijn temidden van het Griekse volk zo in formeel mogelijk opgevoed. Zij wonen in een voorstad van Athene, in Tatoi, in een huis dat meer boerderij dan paleis is. Hier speelt zich het leven af Van een gewoon Grieks gezin. 's Morgens om zes uur loopt de wekker af om koning Paul te wekken. De koning gaat twee uren paardrijden of zwemmen en vindt om acht uur zijn hele gezin aan de ontbijttafel. Hoe druk hij het ook heeft met staatszaken, als het even kan eet hij ook 's middags en 's avonds met zijn gezin. Na het diner worden de schemer lampen in de salon aangestoken en begraven de gezinsleden zich in boe ken. Er wordt veel gelezen in het boerderij-achtige paleis van Tatoi. Ko ningin Frederika heeft er voor ge zorgd dat via boeken de problemen van haar land bij haar kinderen kwa men W/AT ER leeft in het moderne Grie- W kenland, weten de kroonprins en de prinsessen ook uit persoonlijke er varing. Toen koning Paul in 1947, na een ballingschap van ruim vijf jaar, bij de dood van koning George, de troon besteeg, begon het gewone ge zinsleven voor zijn kinderen. Prms Constantijn kwam in de klas naast de zoon van een tuinman te zitten en werd een geestdriftig voetballer in hetzelfde elftal, waarin ook het zoon tje van een stratenmaker sportieve roem oogstte. Zijn beste vriend op de middelbare school was de zoon van een tijdens de burgeroorlog gesneu velde soldaat. Zijn vader, koning Paul, heeft in een avontuurlijk leven bewezen dat een vorst temidden van en niet boven het volk moet leven.Toen het Griekse koningshuis van 1922 tot 1935 in bal lingschap leefde, is koning Paul een jaar lang onder een schuilnaam ge woon arbeider geweest op een vlieg tuigfabriek in Coventry. Prins Constantijn heeft tot nu toe minder drastische avonturen beleefd. Ondanks de trieste gebeurtenissen aan het begin van zijn leven hij werd 3 juli 1940 geboren en was een jaar later al balling heeft de kroon prins van Griekenland een prettige jeugd gehad. Op de Olympische Spe len in Rome bewees hij zijn bedreven heid in het zeilen. Deze vaardigheid demonstreerde hij ook het vorig jaar juli toen hij op het IJselmeer in ge zelschap van onze prinses Irene mee deed aan de internationale Draken- wedstrijden. Dat hij een echte Griek is, wiens glorie door alle eeuwen heen op het water werd gevonden, bewijst de Griekse kroonprins ook door zijn be roepskeuze. Na een harde recrutentijd even hard als van de andere Griek se jongens werd hij in 1958 tot ma rineofficier beëdigd. Hierbij is hij in de voetsporen van zijn vader getre- Koning Paul nam als marine-of- "yiJF EEUWEN voor onze jaartelling werd in Griekenland de cultuur ge boren, die zou uitgroeien tot de west- europese beschaving. Toen deze bescha ving zijn hoogtepunt bereikte, werd de roem van Griekenland vergruizeld onder de laars van de Turkse bezetter. Na vier eeuwen werd Griekenland weer vrij, maar het duurde nog ruim een eeuw, voordat het land zich enigermate had hersteld. De laatste tien jaren schijnt dit herstel zich in een versneld tempo op weg naar zijn voltooiing te bewegen. Hoewel het land sociaal en economisch Dg ver ten achter is, herneemt het :ichtig zijn plaats tussen de volkere- Het is lid geworden van de Navo en bereidt zich thans voor om het deelgenootschap aan de E.E G. te verwerven. Aan het hoofd van dit land staat een koningshuis, dat een zeer speciale plaats tussen het volk inneemt. Aan dit vorstenhuis en zijn geschiedenis is deze reportage gewijd. Griekenland wordt weer belangrijk in Europa, niet in de laatste plaats voor Nederland, omdat banden van econo mische en culturele aard de laatste jaren steeds nauwer worden ",ange- haald. IN de koude vergaderzaal van het grote koninklijke paleis in Athene zaten Winston Churchill en enkele Griekse autoriteiten bij het licht van stormlantaarns te wachten op de afgevaardigden van de com munistische partizanen. Buiten klonken nijdige knallen van automatische pistolen. De wacht had juist op tijd de lont weggetrokken van een lading dynamiet die het hele paleis in de lucht had moeten laten vlie gen. De Griekse historie heeft vele ha- den. ficier deel aan Turken in 1921. de strijd tegen de A L SPEELT het hofleven zich af in Athene, toch voelt het koninsge- zin zich niet Atheens maar Grieks. Koningin Frederika en koning Paul trekken doorlopend dwars door hun land: zij zijn bekende bezoekers in de kleinste Griekse dorpjes. Al vroeg maakte het koningspaar er een ge woonte van een of meer van hun kin deren op deze reizen mee te nemen. Vooral koningin Frederika, de spil van al het sociale werk in Grieken land. nam haar oudste dochter en haar zoon dikwijls mee als zij gebie den ging bezoeken, getroffen door in Griekenland veel voorkomende aard bevingen. Heeft de kroonprins bij zijn be roepskeuze het voorbeeld van zijn va der gevolgd, de beide prinsessen heb ben hun leven ingedeeld zoals ko ningin Frederika dit doet. Met dezelf de sociale bewogenheid als hun moe der hebben prinses Sophie en prinses Irene zich in dienst van de gen schap gesteld. Beiden zijn verplee.ster en werken iedere dag in een kinder- Vooral de Griekse kinderen, die na de bur geroorlog vt rueesd door het land trokken, kwa men onder de bijzondere zorg van koningin Fre derika. Zij stichtte 51 kinderdorpen en bracht daar de jeugd weer in het maatschappelijke le ven. Vele kinderen kregen van haar een spaar bankboekje, waarop een bedrag, dat op hun 21ste verjaardag hoog genoeg zou zijn om er een hu welijksuitzet van te betalen. (Kleine foto midden). Behalve de burgeroorlog, die van 1944 tot 1950 in Griekenland ellende en chaos bracht, werd het land ook door de kwestie-Cyprus in beroe ring gebracht. Griekenland eiste het eiland, dat door de Engelsen werd bezet, als deel van zijn rijk op, daarbij wijzend op de overwegend Griek se bevolking op Cyprus. Engeland, een bloedbad vrezend onder de Turkse minderheid op het ei land, weigerde. Op 11 mei 1956 leidde dit in Athene tot bloedige onlusten, waarbij de politie slechts met heel veel moeite de rust kon herstel len. (Onderste foto). chelijke momenten gekend. Maar zel den is er een zwarter dieptepunt be reikt dan op kerstmis 1944. De Duitse en Italiaanse troepen wa ren nog niet uit Griekenland verdre ven, toen de Engelse bevrijders met ontzetting ontdekten dat Griekse een heden elkaar gingen bestrijden. De Duitsers lieten als macabere erfenis in Griekenland een -burgeroorlog ach ter. die vijf jaar zou duren en 160.000 doden zou vergen. DEENSE PRINS EEN jaar nadat Churchill en Eden hun kerstdagen tevergeefs opof ferden om Griekenland van de bur geroorlog te redden, keerde koning George naar zijn vaderland terug. Maar het zou tot ver na zijn dood in 1947 duren, voordat de communisti sche rebellie voorgoed onderdrukt was. De tegenwoordige Griekse monar chie werd in 1863 gesticht door een Deense prins, die de naam George I kreeg. Griekenland was toen herstel lende van een eeuwenlange Turkse bezetting waaraan in 1328 een einde was gekomen. De Grieken hebben van de oudheid tot de moderne geschiedenis voor de vrijheid moeten vechten. Hun vijan den kwamen bijna altijd uit het Oos ten. In de legendarische oudheid was het Troje. in de vijfde eeuw voor on ze jaartelling kwamen de Perzen, in de middeleeuwen werd het dappere volk slachtoffer van een wrede Turk se onderdrukking. Vier eeuwen is Griekenland een Turkse provincie ge weest. In 1821 riep de bisschop van Patras op tot de vrijheidsstrijd. Het hele volk vocht en duizenden buiten landers trokken naar Griekenland om de dappere Hellenen bij te staan. De vrijheidsstrijd duurde zeven jaar en werd pas met behulp van Engeland. Frankrijk en Rusland in het voordeel van Griekenland beslecht. NIET ONBEZORGD EEN Duitse prins werd koning in Athene, maar de strijd om een grondwet die in heel Europa werd ge voerd, trof ook hem. Hij moest af stand doen en in 1863 werd George I constitutioneel vorst van Griekenland. De door hem gestichte monarchie, die nu nog in Athene zetelt, heeft geen onbezorgd leven in het land van de klassieken gekend. De zoon van George I, koning Constantijn, wilde zijn land buiten de eerste wereldoor log houden en werd daarom door dë geallieerden in 1917 tot troonsaf stand ten gunste van zijn zoon Alex ander gedwongen. De toen 27-jarige Alexander zou slechts drie jaar rege ren; in 1920 stierf hij ten gevolge van een beet van zijn lievelingsaap. De Grieken riepen zijn vader, de af getreden koning Constantijn, terug op de troon, maar een verloren veld slag tegen de Turken in 1922 deed koning Constantijn voor de tweede maal aftreden. Zijn tweede zoon, Ge orge II, kreeg maar .één regerings jaar: in 1923 werden hij en zijn broer Paul gedwongen het land te verlaten. Griekenland werd tot 1935 een repu bliek. In dat jaar riepen de Grieken door een volksstemming de toen 45- jarige koning George II terug naar Athene. George II zou tweemaal in balling schap gaan. Toen de Duitsers in 1941 de onmachtige Italiaanse aanvaller in Griekenland te hulo kwamen, week de koninklijke familie uit naar Afri ka. Bij de bevrijding in 1944 poogden Griekse communisten de macht in handen te krijgen. Een volksstemming bracht George II voor de derde maal op de troon, maar hij zou het land niet meer in vrede regeren. Toen hij in 1947 stierf duurde het nog bijna drie jaar, voordat zijn elf jaar jongere broer als koning Paul I de rust in het land had hersteld. Kroonprins Constantijn is een enthousiast zeiler. Dit bewees hij op de Olympische spelen in Rome en het vorig jaar juli kreeg hij de kans prinses Irene van zijn vaardigheid te overtuigen op het IJselmeer, waar hij mee deed in de internationale drakenwedstrijden. Bij het grote hofbal in Brussel op 19 april 1958 was kroonprins Constan tijn van Griekenland de cavalier van prinses Irene. Op de foto links prinses Beatrix. BRIGGS (AP) Twee spaniels van twijfelachtige afkomst waren gis teren in Briggs in Engeland de eregasten bij de eerste-steenleg- ging voor wat een bijzonder luxueus hotel en rusthuis voor honden zal worden. Het hotel Tehios gaat drie miljoen kosten. Het zal bijna vijf hectaren be slaan en krijgt om te beginnen ruim duizend hokken. Gaskamers krijgt Te hios niet want de man die het hotel laat bouwen wil dat ieder van zijn gas ten op zijn natuurlijke dood zal kun nen wachten. De man die de bouw van het hotel be taald is een vriendelijke oude heer, de 75-jarige financier Jerry Green. Er zul len wel mensen zijn die vinden dat ik met mijn geld beter een of ander we tenschappelijk onderzoek zou kunnen steunen, zei hij bij de eerste-steenleg-1 ging, maar ik heb het gevoel dat iemand eens iets vriendelijks voor de honden moet doen. IEDERE BURGER IN de buitenlandse politiek heeft Griekenland de zijde van het Wes ten gekozen al onderhoudt het goede betrekkingen met Zuidslavië. In de binnenlandse politiek huldigen de Grie ken het standpunt dat iedere burger op zijn tijd eens een poosje minister moet zijn. Daarom volgen de regerin gen elkaar in record-tempo op. Het aantal politieke partijen is verbijste rend; er heeft zelfs eens een „Partij van automobilisten" aan de verkiezin gen deelgenomen. De afgelopen zeven jaren is er een zexere balans gekomen in de binnen landse politiek en de regering blijft jaren achtereen gehandhaafd. Het economische leven van Griekenland vaart hierbij wel. Dit is dringend noodzakelijk want Griekenland heeft een overwegend arme bevolking die wacht op industrialisatie om aan het werk te kunnen gaan. Hiervoor is veel Amerikaans geld nodig, en het land dat eens Europa zijn beschaving gaf staat nu te boek als onderontwik keld. De Grieken zelf vergeten dit maar liever. Zij zeggen dat hun rijk en roem één lijn vertonen van de oud heid tot het heden. Om dat te bewij zen noemden zij veertig jaar geleden Constantijn I „koning Constantijn de twaalfde", de opvolger van Constan tijn de elfde, die in 1453 voor Byzan tium in de strijd tegen de Turken werd gedood. Wanneer dus kroonprins Constantijn zijn vader zal opvolgen, is hij volgens het geschiedenisboekje koning Constantijn II, maar volgens de( Grieken „Constantijn de dertien de". Misschien toch beter om in dit geval het geschiedenisboekje maar te volgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De directeur mili taire muziek kolonel dr. Walther Boer heeft een poging gedaan, om de rel tussen de Koninklijke Militaire Kapel <_n de Luchtmachtkapel bij te laten leggen. Daartoe nodigde hij zowel de directeur van de K.M.K., majoor Rocus van Yperen, en de kapitein Harry van Diepenbeek van de Luchtmacht- kapel uit naar Den Haag te komen voor een „verzoening". De poging is evenwel op niets uit gelopen omdat majoor Van Yperen wei gerde samen met kapitein Van Diepen beek aan één tafel te zitten. Dr. Walter Boer. die zich hierna terug trok met de kapitein Van Diepenbeek in een aparte kamer, trad als bemidde laar op. Excuses Hij bracht de volgende eisen van ma joor Van Yperen over: Kapitein Van Diepenbeek moest schriftelijk zijn excuses aanbieden en hij moest verkla ren dat hij de opstoker was van de pers campagnes rondom het gebeurde tijdens de laatste avond van de taptoe in Delft. Kapitein Van Diepenbeek is hierop niet ingegaan. De Luchtmachtkapel .heeft inmiddels nog een andere aanval ondervonden en wel van de NCRV, die liet weten dat deze omroepvereniging op de diensten (Advertentie) de sigaar die Sint zelf ook rookt... H0NNEUR - een fijne 31 cis sigaarl van de kapel geen prijs meer stelde. Voortaan zou alleen de K.M.K. de mili taire concerten verzorgen. Naar verluidt zou kapitein Van Die penbeek een verwijtende nota hebben ontvangen, waarmee de disciplinaire commissie het onderzoek naar de oor zaak van het spelen van „The Saints" afsluit. UTRECHT. Bij de spaarbanken van de Utrechtse Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank en de Eindhovense Co- operatieve Centrale Boerenleenbank kwam in oktober een inlegoverschot van 35,6 (v.j. 28,8) miljoen uit „de bus". In de eerste tien maanden van het jaar werd ƒ402,4 288) miljoen meer ingelegd dan terugbetaald. De spaar ders bij het georganiseerde landbouw kredietwezen hadden eind oktober ƒ4.612,3 miljoen te goed. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft met bewezen geoordeeld, dat de 42-jarige Haagse verwarmingsmon- teur J. N. op 30 september van het vorig jaar in Delft onder invloed van sterke drank heeft gereden. Door de politierechter was hij ver oordeeld tot twee weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. In appèl was aangevoerd, dat het bloed onderzoek waardeloos was geweest, om dat N.'s open wonden in de mond met geconcentreerd alcohol waren behandeld. Via wonden wordt alcohol snel in het bloed opgenomen. Daarna kan dus geen bloedproef meer worden genomen, al dus een deskundige. Een tweede des kundige zei dat verklaringen van twee agenten, dat N. al voor de behandeling sterk naar alcohol had geroken, even min gewicht in de schaal konden leggen, omdat een ongeschoolde onmogelijk het verschil kan ruiken tussen alcohol on geronnen bloed. Advertentie Een nieuw plantaardig produkt om snel slank te ■worden, dat in vele landen reeds met succes -w ordt toegepast is Fuca excellent. lleerlijkwerkentle, - slankmakende Fifca-dragéesNeem ook Fuca-dragées, u zult het zien en voelen: Ook maken zij Fuca-dragées werken op 4 verschillende manieren: Fuca-dragce; geven u uw slankheid terug én zorgen ervoor, dat u die ook houdt. Met Fuca-dragées verdwijnen hinderlijke vetkussentjes om de maag; te zware heupen cn dijen krijgen weer harmonische proporties, een onderkin wordt glad. Fuca-dragées stimuleren de werkingJB van de darmen en bezorgen u een goede stofwisseling, nieuwe frisheid en jeugd. Regelmatig gebruik van Fuca-dragées. bevordert ook de glanzende gezondheid van uw huid. 45 Fuca-dragées in elegante verpakkingf 2.90

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 15