BOURJOIS ZITTEN ZONDER OPSTAAN Gevoel voor kleur in goede confectie „Wonen zonder grenzen" in geheel Enropa oYo//~</e tfa 'u'L? Albanië spoedig uit Pact van Warschau MR. LÜNS BIJ OE THANT Moderne vormen met het gemak van vroeger tijd DE TWEE DOODSBEDDEN VAN NAPOLEON Vragen in Kamer over arrestatie in Baarn Lelies maken Nijl onbevaarbaar Zaterdag 11 november 1961 ZEEUWï'#H DAGBLAD Pag. 13 INÖNÜ PREMIER VAN TURKIJE Pierre Faulin Geen beeldhouwwerk Het lukte BREUK MET MOSKOU LIJKT VOLKOMEN AlTVW EBERLE: EEN AANWINST TOE-N EN NU WAT MEN DRAAGT HELE WERELD BABY IN RUIL VOOR AUTO ANKARA (A.P.) De Turkse presi dent Cemal Gursel heeft ex-president Ismet Inönü gisteren tot premier be noemd en opgedragen een kabinet te for meren. De 78-jarige Inönü is gedurende het tienjarige bewind van Menderes leider van de oppositie geweest. Hij is nu voor- jitter van de door het leger gesteunde republikeinse volkspartij. Een vrouw met goede smaak kleedt zich niet opvallendGrote eenvoud heeft haar voorkeur. Een moderne mantel bij een oud poortje. Maïskleurige Shetland in het meestal grijze licht van een Nederlandse stad. Overvolle etalages en kleurig in gerichte, spec'aal op Sinterklaas afgestemde afdelingen van grote warenhuizen, wijzen erop dat de Advertentie EAU DE COLOGNE PARFUM! PARIS goede sint zich weer in zijn bootje op de woelige baren bevindt. Waar schijnlijk zoekt u ai naarstig naar originele geschenken voor familie en vrienden en wij zoeken met u mee. Allereerst in de speelgoedwin kel. Daar zagen wij verschillende ge zelschapsspelen als een knibbel- en dominospel, Quick, "Zie en Zeg", dobbelstenen en speelkaarten, teza men in één doos die vooral door de stevige plastic uitvoering ook prak tisch is voor de kerst- en zomerva kantie, daar ze tegen een stootje kan. Voor jongens (of vaders) in de speelgoedauto- of treinenleeftijd is er een pracht van een auto met een le vensechte bestuurder die bij iedere af grond schrikt, het hoofd afwent en remt. Voor hen is er zelfs een fraaie speelgoed-mercedes met „zichtbare vloeistofkoppeling" Kleine jongentjes en meisjes zullen gelukkig zijn als er op 5 de cember voor hen een speelgoedbeest uit de zak wordt getoverd, dat niet alleen aan de ledematen te bewegen is maar te buigen is in letterlijk alle standen. Er zijn buigzame honden, poezen, katten, beren, leeuwen en an dere dieren voorhanden. Een briletui van natuurzijde aan een lang doublé kettinkje met doublé beugeltje, is een charmant ge schenk voor de trouwe schouwburg bezoekster die haar bril niet in een sombere koker wil meedragen. Op de zijde is een detail van een schilderij van Watteau of Gainsborough afge drukt. De mode van Coco Chanel en alle accessoires die deze Franse mo deontwerpster bij haar fraaie pakjes toepast, zijn de laatste tijd erg in trek. Voor wie Chanel's fantasie tot in de finesses wil navolgen is er een lang werpige gouden steekspeld, in het mid den getooid met een grote parel (al les fraaie namaak) voorhanden. Een cadeau dat de Sinterklaas- mand ten slotte buiten haar even wicht zal brengen maar niettemin een zeer welkom geschenk kan zijn, is een electrisch te verwarmen matras die door een Nederlandse fabrikant op da markt wordt gebracht. PIERRE PAULIN: geen beeldhouwwerk. HARRY WAGEMANS: iets eigens. KOH LIANG IE: toekomst zonder stijl? door Rita Beukman ALS JE niet iets eigens maakt tel je niet meer mee tegenwoordig, zegt Harry Wagemans. Hij onderstreept die Uitspraak als Limburger met weidse gebaren, zittend in een moderne schaal- stoel naar Frans ontwerp, in ons land gemaakt en met Deense stof bekleed. Zonder iets eigens heb je geen invloed meer op wat er gebeurt". Invloed op wat er gebeurt kreeg deze Nederlandse meubelfabrikant door „wonen zonder grenzen" als een realiteit te gaan zien voor Europa. Enige jaren geleden ging hij dit doen, in samenwerking met en kele Nederlandse binnenhuisarchitec ten. Dat bleek niet voorbarig, immers 170 miljoen mensen die tussen meu belen leven en meubelen kopen zijn in het kader van de Europese Econo mische Gemeenschap klant van de meubelindustrie. Maastricht heeft daar mede op ini tiatief van Harry Wagemans zijn deel aan. In het kader van. dat wonen zonder grenzen" gaan tegenwoordig elk jaar vanuit de oude Servatius Bierbrouwerij in Maastricht reeds duizenden moderne stoelen de gren zen over. Stoelen die op Europese meubeltentoonstellingen al dikwijls een goed figuur hebben geslagen. In die oude Maastrichtse bierbrou werij vloeit het donkere gerstenat riiet meer. Er is nu een van de groot- ste meubelindustrieën van ons land gevestigd. Men maakt er moderne inter-europese meubelen naar ontwer pen van jonge binnenhuisarchitecten uit ons land maar ook uit vele ande re landen. Bij de nieuwe meubelen die men dit jaar uitbrengt is de Franse invloed groot. Dat komt om dat de vloeiende lijnen die de jonge Parijzenaar Pierre Paulin bij zijn meubelontwerpen toepast, bij dat wonen zonder grenzen tegenwoordig zeer in de smaak blijken te vallen. Pierre Paulin is een van de „nouvel- les vagues" op interieurgebied in Frankrijk. De P. P. van de moderne stoel noemt men hem. Tussen de nieuwste Europese stoe len stond hij kortgeleden in de buurt van Keulen. Bij Porz-Westhoven is daar aan de grote autobaan pas een nieuw gebouw verrezen. Een opmer kelijk licht en letterlijk doorzichtig gebouw van veel glas en- vrij weinig beton, dat een doorkijk lijkt te geven in een moderne flat ergens bij Milaan óf in New York. Dat gebouw is de nieuwe toonzaal van het Europese meubel, in Nederland gemaakt. Koh Liang Ie heeft het ontworpen en het staat vol moderne meubelen, uit me taal, schuimrubber, hout of polyester vervaardigd. Exposities van deze Nederlands-Eu- ropese meubelen kan men al reizend door ons werelddeel ook reeds in Mi laan en Parijs, in Brussel en Genève aantreffen. Daar worden zij eveneens geëxposeerd in een omgeving die bij hun stijl past, die de ruimtelijkheid heeft waaraan ze behoefte hebben: Met die exposities in verschillende landen ging het Nederlandse meubel voor het eerst in de geschiedenis op grote schaal de grenzen over. Pierre Paulin die voor het wonen zonder grenzen pas weer enkele nieu we stoelen ontwierp, onder andere een eetkamerstoe] van polyester met een tricotweefsel bekleed, zei zittend naast zijn welgevormde kleine Spaan se echtgenote: je kunt van een stoel geen abstract beeldhouwwerk maken. Een zitmeubel moet comfortabel zijn, vorm en comfort moeten bij elkaar aansluiten, uit elkaar voortkomen. Ook de moderne mens wil gemakke lijk zitten, daarin is niets veranderd. Wij passen tegenwoordig echter ande re materialen toe waaronder metaal, polyester en schuimrubber. Die bren gen vanzelf ook andere vormen met zich mee. Vooral schaalstoelen en korfstoelen ontwerpt Pierre Paulin. Zijn nieuwste stoel is een tot makkelijk zitten uit nodigende korfstoel. helemaal bekleed en even behaaglijk om in plaats te Nederlandse schelp- stoel voor het mo derne Europese in terieur. Honderdzeventig miljoen klanten heeft de Europese meubel industrie. yV,. V I,- nemen als een diepe, ouderwetse fau teuil. Bij stoelen gaat men immers, na vele experimenten die met pret tig zitten dikwijls maar heel weinig te maken hadden, meer naar het ge mak van vroeger kijken. Zitten wordt daardoor steeds makkelijker en op staan steeds moeilijker, óók in een heel modern interieur. Men beweert dat wij naar een toe komst zonder stijl gaan, zegt Koh Li ang Ie, de Nederlandse architect van Chinese afkomst die mede het initia tief tot deze Nederlandse meubelen voor Europa nam. Ik vind dat alle maal niet zo belangrijk. Belangrijk voor de moderne mens en zijn huis is comfort en kwaliteit. Het comfort moet essentieel zijn. Dat is immers het belangrijkste, wat men de mens via meubelen kan geven. Stijl en vorm komen doorgaans vanzelf, als dat essentiële er is. Voor de Nederlandse Europacollec tie ontwierp hij gemakkelijke rookfau- teuils, stoerder en daardoor mannelij ker van vorm dan de zitmeubelen met vloeiende, vrouwelijke lijnen van Pierre Paulin. Men begon en moest toen maar af wachten of het lukte: het benaderen van Europa met moderne meubelen van Nederland uit. Julius Wagemans stond in zijn eentje zo rond 1890 in Maastricht in een werkplaats bij de Servatius Bierbrouwerij stoelen voor klanten uit de omtrek te stofferen. Op ongeveer diezelfde plaats werken nu vijfhonderd mensen aan moderne meubelen die er toe bijdragen „wo nen zonder grenzen" in ons land en ver daarbuiten mogelijk te maken. Wonen zonder grenzen met een Ne derlandse toets. Van onze correspondent PARIJS. Dit is het bed, waar in Napoleon op St. Helena stierf'. Ontelbare malen heeft comman dant Rétif de la Bretonne (afstam meling van de achttiende eeuwse schrijver Restif de la Bretonne) vol trots het bed getoond aan de vele gasten, die zijn Parijse woning als een keizerlijk museum inge richt kwamen bezoeken. Zijn trots verkeerde m toorn, toen op zekere dag een bezoeker de op merking plaatste: „En het doods bed van Napoleon dan in in het le germuseum van de Domes des In valides?" Commandant de la Bretonne werd boos riep zijn advocaat, en deed zo wel het legermuseum als de roem ruchte familie Murat, die het bed in bruikleen afstond, een proces aan. De Parijse rechtbank stond nu voor de moeilijke keuze om het echte bed aan te wijzen. De familie Murat yer- didigde zich door te zeggen dat zij in het bezit gekomen was van dit prachtige van draperieën voorziene bed via haar voorouder Caroline Mu rat de weduwe van de koning van Napels, die het weer gekregen had van Laetitia, de moeder van Napo leon. De commandant baseert zijn eis op de stelling, dat het bed, dat de- fa milie Murat in haar bezit heeft, af komstig is van Elba en niet van St. Helena. Vermoedelijk zal de rechtbank eni ge tijd nodig hebben om tot een uit spraak te komen, die ongetwijfeld door een van beide partijen niet aan vaard zal worden. Zo zullen er twee doodsbedden van Napoleon blijven bestaan. De Consolidated Paper Corporation verdiende in de eerste negen maanden 10,9 (v.j. 11,9) miljoen of 1,83 2.02) per aandeel. (Advertentie) WARSCHAU (Reuter, AP) De breuk tussen Albanië en de Sowj et- unie schijnt nu volkomen te zijn. Zeer stellige berichten uit de Poolse hoofdstad wijzen erop dat Albanië spoedig uit het Pact van Warschau (de communistische tegenhanger van de Noordatlantische verdragsorgani satie) zal worden gestoten. In Warschau wordt ook gezegd dat de Albanese regering, alvorens te breken met de Sowjetunie en een einde te ma ken aan de Russische militaire hulp, twee Russische onderzeeboten in beslag heeft genomen, compleet met onder delen en brandstof. Zij zou zich met geweld van de sche pen hebben meester gemaakt, die wa ren gestationeerd op het Albanese eilandje Saseno, waar tot voor kort een Russische marinebasis was gevestigd. Die basis werd door de Russen ont ruimd op verzoek van de Albanese re gering. Uit berichten die afkomstig zijn van Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het liberale Tweede- Kamerlid Berkhouwer heeft de minis ter van justitie gevraagd of hij bereid is de resultaten van het onderzoek naar de gebeurtenissen rondom de moord zaak in Baarn aan de Kamer bekend te maken. Mr. Berkhouwer heeft de mi nister verzocht dit te dóen door de rap porten die mr. H. R. de Zaaijer, pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, zal opstellen, aan de Ka mer over te leggen. Franse diplomaten in Albanië blijkt dat het kleine communistische land in staat van alarm verkeert. Het is ech ter niet duidelijk waarom dat is. Van onze correspondent NEW YORK. Minister Luns heeft gisteren zijn opwachting gemaakt bij de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant. Oe Thant heeft bij die gelegenheid de oprechte hoop uitgesproken dat in de kwestie Nieuw-Guinea aan alle zij den de rede de overhand zal hebben over de emotie. De uitlating was type rend voor Oe Thant, wiens streven er op is gericht de redelijke behandeling van hangende kwesties te bevorderen. Geen commentaar De bespreking duurde ongeveer een half uur. Minister Luns heeft een uit eenzetting gegeven over de Nederlandse voorstellen. Hij heeft er weer de na druk op gelegd, dat zelfbeschikking voor de Papoea's de enige, maar be slissende Nederlandse voorwaarde is voor de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. Oe Thant heeft belangstellend toege luisterd, maar zich verder van commen taar onthouden. Hij zal binnen enige dagen bezoek ontvangen van minister Subrandrio, die ook van zijn kant een uiteenzetting wil geven. HARLINGEN. Een personenauto uit Harlingen is gisteren op weg naar Leeuwarden tegen een mestwagen ge reden, die de weg overstak. Van de drie inzittenden was de 75-jarige vee- nandelaar E. Smilde uit Harlingen op slag dood. Zijn 42-jarige zoon en een eveneens 42-jarige neef zijn in een zie kenhuis in Harlingen opgenomen. ^MSTERDAM. Een vrouw met goede smaak wil niet opvallen zegt Alwyn Eberle, die uit Kaapstad als modeontwerper naar ons land kwam. Zo'n vrouw vindt het niet prettig, dat men op straat omkijkt naar haar. Zij wil goede, eenvoudige kleren dragen, waarin ze niet direct overal de aandacht trekt. Er zijn twee soorten van mode, vind ik. De mode op sensa tionele dingen ingesteld en de mode van dat wat „men" draagt. Naar dat laatste richt ik mij het liefst. Dat vind ik voor confectie op niveau vooral belangrijk. Met die confectie op niveau is Al wyn Eberle zich nu in ons land spe ciaal gaan bezighouden. Voor de Ne derlandse kledingindustrie werd hij als ontwerper een aanwinst. Dat bleek in Londen: op de grootse show van Nederlandse mode, die op het dakterras van het nieuwe Carlton To wer Hotel werd gehouden, vielen de ontwerpen die hij daar onder de naam Bercofa toonde, bijzonder op. Voor beelden van zijn stijl kwamen in vele Engelse kranten te staan. Alwyn Eberle zou wat zijn creativi teit op modegebied aangaat best cou- OVFÏÏAT turier kunnen zijn. Hij gelooft echter u lJ,m vooral en helemaal in de confectie. Alles wat hij tot nu toe ondernam is daar een blijk van. Dat begon al jong, als zestienjarige Rotterdammer ging hij naar Amsterdam. Om van de praktijk te leren, ging hij er bij een mantelfabriek werken. Dat je om het vak helemaal onder de knie te krij gen ook over de grenzen je licht moet opsteken, werd hem al gauw duidelijk. Hij trok naar Londen met het doel er zoveel mogelijk van het vakman schap in de Engelse kledingindus trie te leren. Het lukte hem daar de top te bereiken. Bij Ian Meredith en Hebe Sport werkte hij. Deze week kwamen, in datzelfde Londen, vele mo dellen van zijn hand en in Nederland gemaakt op het podium. Modehuizen waarvoor hij vroeger in Engeland ont wierp, waren in die nieuwe aanwin sten van de Nederlandse mode dade lijk geïnteresseerd. Kom naar Kaapstad zei een Afri kaanse klant indertijd in Londen te gen hem en hij vond dat eerst wel een vreemde uitnodiging voor een mo deontwerper. Hij ging uitgebreid in formeren en begreep toen, dat er juist in Kaapstad voor hem veel mo gelijkheden waren. Er zijn daar veel rijke vrouwen die zich uitstekend kle den, zegt hij. Voor de modelconfeetie heb ik daar veel van geleerd. Zeven jaar werkte Alwyn Eberle in Zuid-Afrika. Er zijn in Kaapstad veel modehuizen vertelt hij, waar kle ren worden vervaardigd van de bes te stoffen ter wereld. Elk seizoen ging ik naar Eurojia om die stoffen in te kopen. En ,om te kijken wat hier op het gebied van kleding om- ging. Maar zelden bezocht ik echter F in Parijs de grote shows. Waar ik altijd op lette waren de kleren die men droeg in de gerenommeerde res- taurants, in foyers van bekende ho- tels en, bij galavoorstellingen in de the aters. Dat was „levgnde mödë"yoor mij, daarop heb ik me altijd geïnspi reerd! J Die levende mode is ook het uit gangspunt van hetgeen hij in Neder land maakt. Dat is te zien aan de collecties van Bercofa in Amsterdam, die hij nu geheel samenstelt. Ook de stoffen die daarbij worden toegepast zijn bijzonder. Vanuit Kaapstad reis de deze ontwerper immers de hele we reld door. om naar de belangrijkste specialiteiten te speuren. Wat hij toen opstak, brengt nu voor de Ne derlandse mode grote voordelen met zich mee. Naast Franse en Engelse weefsels past hij voor 1962 ook heel mooie Zwitserse stoffen toe. En Spaan se imprimé's in fraaie kleuren. Voor kleuren heeft Alwyn over het algemeen een zwak. hetgeen bij con fectie niet zo voor de hand ligt in ons land. Zijn verblijf in Kaapstad heeft daar ook invloed op gehad. Het licht is er zo heel anders, dan ga je van zelf meer gevoel voor kleuren krij gen, zo meent hij. Dat gevoel voor kleuren leeft hij nu ook in ons land uit. Zijn collectie is dit seizoen de kleurigste van de Nederlandse kle dingindustrie, hetgeen deze week de shows in Londen sterk opluisterde. Veel primaire kleuren past hij dit jaar toe en zachte pasteltinten voor vroege voorjaarsdagen. Voor de rei zende vrouw ontwierp hij handige jumperpakken en ensembles, waarbij een jasje zonder mouwen op een jurk met driekwart mouwtjes wordt ge dragen. Zijn mantels zijn comforta bel en sierlijk, met strikte details die voor verfijning zorgen zonder op te vallen. Ook voor de Nederlandse vrouw moet je tegenwoordig kleren maken waar zij zich overal „happy" in kan voelen, zegt hij. Of wat je maakt nu voor de winkels hier of voor export bestemd is, het moet steeds zo zijn dat een vrouw in Amsterdam of Gro ningen, maar ook in Parijs, Rome, Madrid of New York het graag aan trekt. Ik zie het meest in kleren waar in zij zich, waar zij ook heen gaat, helemaal prettig kan voelen. ROME (AP) Voortwoekerende waterlelies hebben de Witte Nijl in drie jaar tijds over een afstand van 3200 kilometer onbevaarbaar ge maakt. Hier en daar is het dek van planten zo dik geworden dat men sen er op kunnen lopen. De republiek Soedan heeft nu om internationale hulp bij de bestrijding van de energieke plant gevraagd. In Soedan hebben de mensen de schrik beet gekregen toen zij merkten dat de waterlelies verhinderden dat het water van de Nijl naar de katoen en maïsvelden van Egypte stroomde. In plaats daarvan wordt het water een moerassige vlakte ingedrongen. De Soedanese afgevaardigde heeft de hoop uitgesproken dat de Voed sel- en landbouworganisatie van de UNO de waterlelieplaag als een dringende kwestie zal beschouwen. SALT LAKE CITY Reuter Een Amerikaan en zijn jonge vrouva hebben een lutohandelaar in Salt Lake City gisteren hun zes maan den oude baby in ruil aangeboden voor een tweedehandse auto. De handelaar zei dat hij er even mèt zijn vrouw over wilde praten en riep intussen de politie. De dertigjarige Clark Lynnevans en zijn negentien jarige vrouw Betty Lou zijn daarop wegens hun aanbod gearresteerd. Een overstroming door een week lang aanhoudende zware regenval heeft op Haïti aan vijftien mensen het leven gekost. Vooral in het noordelijk deel van het eiland is veei schade aan gericht. ALWYN EBERLE: Vooral kleren waarin zich overal prettig voelt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13