GOES-NOORD: stadswijk met groot probleem Machinefabriek uit de grond gestampt Aardenburgs secretaris zit met takkenkwestie ZIERIKZEE HEEFT WEER SLUITENDE BEGROTING Wijziging uitbreidingsplan bouw van bungalows Begin produktie afhankelijk van opleiding Saneringsplan is werkelijkheid op papier Bodecentrum nu definitief aan de Ruijterlaan Noodzaak van chr. h.b.s. of lyceum in Deltagebied Premie vrijwillig verzekerden omhoog Begroting '62 van 's-Gravenpolder: f9400.- onvoorzien Jaarvergadering in chr. lyceum, Goes Begroting Driewegen: tekort van 5000 RAAD ZOUTELANDE Groene Kruis jubileum in Zaamslag Rioolrechten Kloetinge drastisch omhoog Teruggang bevolking beperkt Geen zwarte kunst Hypermodern Voldoende werk Geslaagde bazar voor „Excelsior7 Gemeentebegroting '62 Ellewoutsdijk heeft tekort van f2800.- Kulturele avond van „Belvédère" Vrijdfig 10 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GO ES. Grauw zijn de straten, grauw en verveloos de huizen grauw lijkt zelfs het licht dat op een najaarsmorgen over a'e stenen strijkt. Goes-Noord: smalle, bochtige straatjes met rijen huizen die eigenlijk allang het predicant „woning" niet meer zouden mogen dragen. Goes-noord, een stadswijk die in schrille tegenstelling staat tot het felvarende, propere Zuid-Beveland. Maar ook in de Ganzestad zeil zijn tegenstellingen te vinden. Aan de noord kant het verval, aan de west- en zuid. kant een uit de grond schieten van nieuwe huizen, van woningen met mo dern comfort die nog wat doods aan doen, maar weldra een eigen woonsfeer zullen hebben,, In het westen en zuiden van de stad kaarsrechte, goed gepla velde straten; in het noorden bochtige, hobbelige, nauwe wegjes die zich als het ware door de troosteloze huizenmassa proberen 'ieen te wringen. Maar op ééiji punt lijken die zo ver schillende stadsdelen precies op elkaar; er bestaan vóór oost, zuid en noord plannen. Voor oost om nog even door te bouwen en dan een tjokvol nieuw stadsdeel te hebben, voor zuid om van weilanden en landbouwgronden woonge bied te maken, en voor noord... om heel die troosteloze massa af te breken en te vervangjen door nieuwe moderne huizen. Het saneringsplan Goes-noord heeft het gemeentebestuur jarenlang bezig ge houden, Nu i« de toestemming van Ge deputeerde Staten binnen en al is het plan door het provinciaal bestuur wat bijgeschaafd tot meer uitvoerbare pro porties, het saneringsplan hangt niet meer in de lucht. Het is een werkelijk heid geworden, al is het dan nog maar een papieren werkelijkheid. De worsteling tussen de gemeente Goes en zijn krottenwijk, lijkt op het ogenblik in de eerste plaats te worden beslist door het rijk. Zoals overal elders wacht Goes met smart op de rijksgoed keuring voor het aanvatten van nieuwe bouwwerken. Zolang de bouwstop de huizenproduktie in zijn knellende greep houdt, worden de daken in Goes-noord op steeds meer plaatsen lek, zakken de muren steeds meer scheef en worden de «traten nóg nauwer. Eigen leven Maar ook met een bouwvergunning, voldoende om heel het probleem Goes- noord uit de wereld te helpen, blijven de moeilijkheden groot. Want een stads deel, een buurt, heeft zijn eigen leven. De slopershamers kunnen het noorden van de stad in puin slaan, Goes-noord is daarmee niet dood. De inwoners van deze wijk moeten elders gaan wonen. Zij moeten weg uit hun ondanks alles vertrouwde omgeving. Dat brengt op twee punten grote problemen met zich mee. 1. De huurprijs van de nieuw te 's-GRAVENPOLDER. Maandag 13 november zal de raad der gemeente in vergadering bijeen komen. Voorgesteld wordt om een subsidie aan het Verbond voor veilig verkeer te verlenen voor de bouw en inrichting van een nieuw kan toor. Naar aanleiding van het verzoek van gedeputeerde staten van Zeeland word* geadvieseerd toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. De plaatselijke middenstandsvereni ging heeft verzocht de winkelsluiting ge durende de maanden november tot en met februari te wijzigen in de wettelij ke tijd van zes uur 's avonds. Uit een enquête is gebleken, dat de overgrote meerderheid van de winkeliers hiermee kan instemmen. De raad wordt daarom geadviseerd de sluitingstijd overeen komstig het verzoek te wijzigen. De afdeling 's-Gravenpolder van het Groene Kruis verkeert momenteel in een zodanige financiële positie, dat haar begroting voor 1961 sluit met een tekort van ca. 800. De gemeentelijke subsidie voor Groene Kruiswerk en wijkverple ging bedraagt sedert jaren in totaal ƒ290. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat een dergelijke belang rijke instelling voor de plaatselijke ge meenschap een hoger subsidie ver dient. De vereniging, die 332 leden telt, vraagt daarom een subsidie van 2,50 per lid, welke verzoek burgemeester en wethouders in overweging geven toe te staan. De gemeenterekening over het jaar 1960, die in de gewone dienst sluit met een batig saldo van 15.490,31 en een nadelig saldo in de kapitaaldienst van 199.926,07, wordt ter voorlopige vast stelling aangeboden. Voorts zal de begroting voor 1962 in behandeling komen. Tengevolge van de nieuwe regeling financilëe verhouding tussen rijk en gemeenten kan op basis van de voorlopige verstrekte gegevens worden berekend, dat de gemeente 's-Gravenpolder in een betere financiële positie zal komen te verkeren. De post „Onvoorziene uitgaven" kan tengevolge daarvan worden gebracht op ruim 9.400. GOES. De jaarvergadering van de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland zal gehouden worden op vrij dag 17 november, des avonds om half acht, in de aula van het Christelijk Ly ceum te Goes. De jaarverslagen zul len o.m. aan de orde worden gesteld. Een uittreksel uit deze verslagen pu bliceerden wij reeds in ons blad van woensdag j.l. Bestuursverkiezing staat eveneens op de agenda. Er zal voor zien moeten worden in de vacature van wijlen de heer C. Duvekot Lz. De rec tor van het chr. lyceum, drs. K. de Jong zal een referaat uitspreken over het onderwerp: „Hoe maken wij er sa men mensen van". Aan het program ma wordt verder medewerking ver leend door het Christelijk Lyceumkoor o.l.v. de heer J. P. Bekkers en door het schoolorkest van het Christelijk Ly ceum o.l.v. drs. A. M. P. Kaashoek. De Classicale Zendingscommissie in Hoedekenskerke heeft een aktie op touw fezet voor een bandrecorder welke mej. en Kate in Hollandia graag zou bezit ten voor haar werk. De C.Z.C. heeft me dewerking gevraagd aan alle hoofden van scholen om een kwartje per kind te mogen ontvangen. Ook aan de bestu ren van de vrouwenvereniging is mede werking verzocht. bouwen woningen is drie tot vijf maal zo 'hoog als die van de huizen, waarin de bewoners van Goes-noord nu een on derkomen hebben. 2. Er is een groep gezinnen die men tot de a-sociale moet rekenen. Een groep van ongeveer 10 pet. Huren De huren van gemeentewoningen lo pen in Goes op het ogenblik uiteen van vijfentwintig gulden per maand tot hon derd twaalf en een halve gulden. Wel iswaar vormt de topklasse in deze hu ren geen probleem, omdat men voor dat bedrag huizen bewoont waarvoor de ingezetenen van de saneringswijk niet in aanmerking komen, maar prijzen voor normale woningen liggen tussen de ze ventig en honderd gulden per maand. Voor vele mensen in Goes-noord is een huur van zeventig gulden in de maand vaak een onoverkomelijk be zwaar. Het gemeentebestuur ziet niet veel in de zogenaamde overbrugging, zoals die in sommige gemeente wordt toegepast. Die overbruggingsregeling is een sys teem, dat de huren voor gezinnen uit oude woningen die in nieuwe huizen zijn geplaatst, langzaam opvoert. De ge meente betaalt vooral in het begin dus een zeer groot deel van de huurprijs. Maar na vijf jaar is de regeling ten einde. Aan het eind van die periode staat de bewoner dus toch voor de vol le huurprijs. Heeft men een inkomen dat het betalen van zeventig of tachtig gulden huur eenvoudig niet toelaat, dan helpt een overbruggingsregeling niet. Het is dan alleen een uitstellen van de ellende. Liever past men in Goes zoveel moge lijk een opsehuifsysteem toe. Bewoners van oudere, doch goede huizen probeert men over te hevelen naar nieuwbouw. In de minder dure woningklasse komt dan plaats voor mensen die huizen met de allerlaagste huren bewoonden. Zevenhonderd Er wordt in Goes hard gebouwd. In de afgelopen vijf jaar zijn er zevenhon derd woningen gereed gekomen. Dat is ongeveer 15 procent van het totaal aan tal Goese hulzen. Er zijn plannen voor de bouw van ruim 1000 woningen in zuid. Het plan zuid-oost is op 140 hui zen na, klaar. In het Valckesiot zullen nog 32 etagewoningen worden gebouwd. Ondanks die bouwactiviteiten heeft de stad een lijst van woningzoekenden, waarop vijfhonderd namen voorkomen. Die lijst is al jaren zo groot. En het ziet er niet uit, dat die de eerstkomen de tijd korter zal worden. Van die 500 woningzoekenden, zijn er ongeveer 70 die willen gaan trouwen. Deze groep be hoort tot de bevoorrechten. Niet omdat de gemeente hen liever helpt dan ande ren, maar omdat hun eisen aangepast zijn aan de moderne tijd. Zij zien niet op tegen de huren die in de nieuwbouw normaal zijn, en zij accepteren zonder bedenkingen flatwoningen. In die vijf jaar waarin 700 huizen aan Goes zijn toegevoegd, konden er maar 80 worden afgevoerd. De meeste krotwoningen staan dus nog officieel als „huis" te hoek. DRIEWEGEN. Het gemeentebe stuur van Driewegen zal in' 1962 een sober financieel beheer moeten voeren. Op de begroting is nl. een tekort ge raamd van 5000 gulden. Tijdens de gis termiddag gehouden gemeenteraadsver gadering werd deze begroting aange boden. Getracht zal worden dit tekort te zuiveren door een verzoek in te die nen voor een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds. De begroting is dan ook uiterst sober van opzet, kapitaals- werken zijn niet geraamd. De gewone dienst telt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 167.476,39 met een post onvoorzien van 1646,58. De kapitaaldienst heeft een nadelig sal do van 127.648,76. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur heeft een tekort van 1400 gulden, welk tekort door de gemeente aangevuld zal worden. De raad werkte zich vlot door de agenda heen. Het krediet in rekeninig- courant bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd vastgesteld op 100.000 gulden. De goedkeuring van de rekening 1960 van het Burgerlijk Armbestuur werd aangehouden, omdat de commissie de bescheiden nog niet had bekeken. De leden van de woonruimte-advies commissie werden herkozen, alsmede de heer J. Nijsse als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Het verzoek om een bijdrage voor de campagne „Opge ruimd staat netjes" werd niet ingewil ligd. Het Verbond voor Veilig Verkeer kreeg een tientje als bijdrage voor het verbouwingsfonds. De subsidie voor de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk werd van vijf op acht cent per inwoner gebracht. De huur van de woningen Smitsweg 6 en 8 werd resp. met 75 en 25 cent per week verhoogd. Tenslotte werd aan de gemeentegenees heer, de heer A. Folmer eervol ont slag verleend in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef- ZOUTELANDE. In het be staande grote uitbreidingsplan zal volgens het genomen besluit in de gisteren gehouden raadsver gadering van de gemeente Zoute- lande een wijziging worden ge bracht wat betreft de bouw van bungalows. In dit plan is een be paling opgenomen dat de bouw van twee rijen woonhuizen achter reeds bestaande gebouwen niet is toegestaan. De raad behandelde gisteren echter een verzoek van vier par ticulieren uit Middelburg die te zamen een perceel grond aan de Duinweg hebben gekocht, dat grenst aan het kampterrein van de heer Koppejan en zich achter een rij woningen bevindt. De Middelburgers verzochten de raad toestemming te verlenen tot de bouw van vier bungalows voor permanent verblijf op het betreffende terrein. Achter twee te bouwen bungalows op het terrein zouden nog twee bungalows een plaats krijgen. Dit is echter in strijd met een reeds vijftien jaar oude gemeentelijke bouwverordening die be paalt dat op het betreffende stuk grond slechts één gebouw, waarbij een hotel of landhuis met name genoemd wor den, mag verrijzen en de grond niet verkaveld mag worden. De raad kwam bij de behandeling van het verzoek echter tot het besluit deze verordening te herzien, met het gevolg dat ook het bouwplan wat betreft dit punt gewijzigd zal moeten worden. Het advies van B. en W. luidde op het Middelburgs ver zoek afwijzend te beschikken, maar de raad was van mening dat het plan toch een vooruitgang voor Zoutelande zal be tekenen. Besloten werd het verzoek in te wil ligen op voorwaarde dat de aan te leg gen harde weg naar het terrein aange- egd moet worden voor rekening van de particulier en later overgedragen wordt aan de gemeente. De kosten van de procedure teneinde bet bouwplan wat betreft deze aangelegenheid te wij zigen zal eveneens door de vier Mid delburgers bekostigd moeten worden. Een punt van disenssie werd de ver huur van de kampwinkel op het ge meentelijk kampeerterrein. Ais kamp winkelier werd uit twee sollicitanten de heer J. van SInys te Zoutelande geko- Stormwaarschuwingsdienst werd opgeheven HAAMSTEDE. De Stormwaarschu- wingsdienst, gestationneerd bij de Vuur toren is met ingang van 8 november 1961 opgeheven. De oorzaak van deze opheffing is de steeds toenemende duin afslag bij de vuurtorenduinen, waardoor gevaar bestaat dat binnen enkele jaren de hoge seinpaal, die nu nog naast de vuurtoren de omgeving markeert, om laag stort bij een hoge dumafnemende stormvloed. Het Loodswezen is nog niet tot een besluit gekomen of deze be slissing definitief zal zijn. of dat het nog mogelijk zal zijn. dat later een nieuwe waarschuwingsdienst op een meer landwaartse plaats gebouwd zal worden. Inmiddels is de apparatuur ge heel ontmanteld, en zal zeer binnenkort de paal verwijderd worden. De dag- en nachtseinen zijn hiermede vervallen, zo dat het Vuurtorenpersoneel die de be diening verzorgt ook deze taak tot het verleden ziet behoren. Het was voor de liöhtwachters altijd nog een wandeling die ongeveer 20 minuten duurde. zen. B. en W. hadden echter in de voorwaarden een norm opgesteld wat betreft de vergoeding voor het in bewa ring nemen van koffers en kisten, het geen van enkele raadsleden nogal kom- mentaar nitlokte „daar dit niet in de vorige raadsvergadering besproken is, en wanneer deze verdiensten bekend zouden zijn geweest bij de sollicitanten er misschien wel meer geweest waren" voerde de heer Wouters aan. Besloten werd niet opnieuw sollicitanten op te roepen, de heer Van Sluys als kamp- winkelier te benoemen, en de stuk ken nogmaals aan B. en W. ter behan deling voor te leggen. Voor de verplaatsingskosten van het onderwijzend personeel bepaalde de raad na enig overleg dat aan onderwij zers met een inkomen boven de norm, de verdiensten van een gemeentelijk adjunct-commies, en in vaste dienst geen reiskosten vergoed zullen krijgen. Tijdelijke leerkrachten en leerkrachten in vaste dienst met een verdienste la ger dan de bepaalde norm zullen ver goeding ontvangen. De lageronderwijswet bepaalt dat door de gemeenteraad een regeling kan worden getroffen waarbij een tegemoet koming aan de onderwijzers kan wor den verleend in de reiskosten. Het schoolbestuur keert de vergoedingen uit van het bedrag, bestemd onder meer voor de aanschaf van leermidde len. De raad billijkte het voorstel een uitkering voor reiskosten te verlenen „daar anders de aanschaf van leermid delen in het gedrang komt. Echter met deze norm, daar anders de vergoeding tegenover het gemeentepersoneel, dat elders woonplaatsen heeft, onbillijk zou zijn". Voorstel aan raad Goes GOES. Het college van B. en W. zal de raad in de eerstvolgende verga dering voorstellen definitief met ingang van 1 januari de M. A, de Ruijterlaan als standplaats voor bodewagens aan te wijzen. Bovendien verzoeken B. en W. om machtiging tot het huren van een houten gebouw bestemd als bodehuis. Hiervoor zal een krediet van 3.000 gul den nodig zijn. Indien de keuze van de M. A. de Ruijterlaan aan de verwach tingen voldoet, wil het college voorts de stichting van een definitief bode centrum in overleg met de bodevereni ging „De Bevelanden" voorbereiden. Uit het besluit om de M. A. de Ruijter laan definitief als bodecentrum aan te wijzen, vloeit voort dat de algemene politieverordening dusdanig moet wor den gewijzigd dat op het oude parkeer terrein voor de bodediensten rondom de grote kerk nu een parkeerverbod wordt opgelegd aan andere voertuigen dan personenauto's. BRUINISSE. De Ohr. Scholenbond Schouwen-Duivenland hield een verga dering in het Hervormd Verenigingsge bouw te Bruinisse. Ds. J. van Drenth, Ned. herv. predikant te Ooltgensplaat, sprak over: „De Noodzaak van een Christelijke H.B.S. of Lyceum in het Deltagebied." De spreker memoreerde de tot stand koming van de vereniging om te komen tot oprichting van een Middelbare School in het Deltagebied. Er zijn op de eilanden Schouwen- Duiveland, Goeree.Overflakkee de Hoek- se-Waard en in West-Brabant eigenlijk weinig of geen inrichtingen van Mid delbaar Chr. Onderwijs, de Chr. Ulo.- sc'holen dan niet meegerekend. De toeneming van het aantal leerlin gen op middelbare scholen wordt steeds groter en in de grote steden vindt men scholen, ook Christelijke voor Middel baar Chr. Onderwijs, met 1000 of meer leerlingen, terwijl daar tegenover staat dat in de driehoek Rotterdam-Goes-Bre- da, geen enkele Chr. H.B.S. of Lyceum voorkomt, terwijl in deze driehoek toch ook minstens 100.000 mensen wonen. Een Chr. H.B.S. of Lyceum voor de eilanden hierboven genoemd is dan ook een dringende noodzaak. Spreker be sprak de mogelijkheden en ook de rem mingen die van boven af bestaan, bij het oprichten van een dergelijke school. Alleen door samenwerking is het op richten van een school als bedoeld mo gelijk. Deze school mag zijn leerlingen be trekken uit een gebied met een straal van 15 km, vandaar dat men als ves tigingsplaats gedacht heeft aan Oude Tonge of Ooltgensplaat. Alleen als de Deltadammen door Grevelingen en Volkerak en de brug over het Haring vliet klaar zijn kan de school zich ont plooien. Aan het einde van zijn cause rie wekte spreker zijn gehoor op tot medeleven en door bijna allen werd dit medeleven vertolkt in het invullen van een contributiebiljet. ZAAMSLAG. Nog steeds is de ju bileum-commissie van het Groene Kruis druk in de weer om het vijftigjarig ju bileum waardig te vieren. De voorlopige plannen beginnen een definitieve vorm aan te nemen na de laatst gehouden vergadering, waarop voorzitter P. de Leeuw zich in waarderende woorden uitliet over het succes van de financieel rondgang. Heel de gemeente heeft ge toond het werk van het Groene Kruis hoog aan te slaan. Zaterdag staat de orinëtatie-tocht ten bate van het Groene Kruis op het pro gramma voor autos', motoren, brom fietsen en fietsen. Naar het zich laat aanzien bestaat hiervoor grote belang stelling. De jubileum-avonden zijn vast gesteld op 8 en 9 december. Behalve de aanbieding van de ingezamelde gelden en de jubileum-rede door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer J. W. Kusee, zal het hoogtepunt van de avond gevormd worden door een groot se revue: „Groene Krabbels", waaraan vele medewerkers (sters) zullen deelne men. KLOETINGE. In de raadsvergade ring van gisteravond werd besloten om de riool-en fecalieënrechten met in gang van 1 januari 1962 drastisch te verhogen. De rioolrechten worden van 5,- op 25,- gebracht terwijl de feca lieënrechten van 10 tot 27,50 worden verhoogd. Een en ander houdt verband met de realisatiie van het plan tot het bouwen van een zuiveringsinstallatie. Deze zal in de toekomst de nodige ser vice bieden aan de bewoners. Op een vraag van de heer J. Leijs (P.v.d.A.) of de huurder verplicht is tot aansluiting op de riolering over te gaan, kon de voorzitter, burgemeester baron mr. H. N. Schimmerpenninck van der Oye, meedelen dat de kosten voor de eigenaar zijn. De heer H. J. Colijn kwam met de vraag of het mogelijk is dat een ieder kan aansluiten op de rio lering. De voorzitter antwoordde hier op dat wanneer dit eventueel niet het geval zou zijn, een dergelijke situatie nader bekeken diende te worden. Ook de reinigingsrechten worden per 1 janu ari verhoogd. Deze worden gebracht van 7,- op 10,- per vuilnisemmer per jaar. De heer H. J. Colijn, die namens de financiële commissie verslag uit bracht betreffende de zesde wijziging van de gewone en kapitaalsdienst der gemeentebegroting voor 1961, bracht tevens naar voren dat er nogal wat klachten waren binnengekomen van in woners van de Schoolstraat. Deze ves tigde de aandacht op het hinderlijk la waai in- en buiten de loods voor auto's. Deze loods in de Schoolstraat is in ge bruik van het transportbedrijf Chr. Kole. Geparkeerde auto's in de straat zouden het verkeer belemmeren ter wijl de straat ook bevuild werd met olie. De raad ging akkoord met de door G. S. toegezonden ontwerp-bezoldigingsre- gelingen voor de gemeente ontvangers en ambtenaren van de burgelijke stand in Zeeland. Genoemd college maakte tevens bezwaar tegen het ontwerpbezol- digingsregelingen voor de gemeentese cretarissen in Zeeland, voor wat betreft het steeds verder uit elkaar gaan van de salarissen van burgemeester en se cretaris, in het bijzonder in de kleinere gemeenten. Voor het beroep van de Nederi. Herv. gemeente te St. Annaland heeft bedankt ds. A. van Brummelen uit Schoonrewoerd. AARDENBURG. De houtje te trekken, maar gemeentesecretaris van knijpt een beest in z'n Aardenburg, de heer J. staart. De gelijkenis is M. Paridaen, heejt meer dan ook treffend, dan 150 wandelende tak- Vooral als de beestjes ken in zijn huis. De onraad bespeuren bevrie- beestjes zitten keurig zen ze onmiddellijk en opgeborgen in een grote blijven verstard en on- pot, maar dit cerhindert beweeglijk liggen. Van niet dat er af en toe een een takje zijn ze dan al- uitbreekt. leen bij zeer nauwkeu- Doorgaans wordt het rige waarneming te on- „takkenbeest" dan terug- derscheiden, gevonden in de gordij- nen. De wandelende takken leven van klimopblad of van een stukje liguster haag. Een groot deel van De heer Paridaen is anderhalf jaar geleden met een vijftal wande lende takken begonnen. de achtergevel van het Hi- heejt er nu ol meer secretarishuis is echter dan J50 pn vraagt zich met klimop bedekt, zo dat de voedselvoorzie ning nimmer stagneert. Het menu is weliswaar een beetje eenzijdig af waar dit heen moet. Het is leuk goed, maar het kan tenslotte ook te erg worden. De heer Paridaen heeft elke dag klimop maar zijn zaak nu in Aarden de beestjes gedijen er burg bekendheid gege- blijkbaar uitstekend^ bij. Ze trouwen tenminste bij de vleet en breiden hun kolonie met be kwame spoed uit. Een wandelende tak is een merkwaardig beest, dat in onze stre ken niet in de vrije na tuur voorkomt. Te on derscheiden van een dood takje is het dier vaak niet. Zelfs de heer Paridaen. die er nu al anderhalf jaar mee om gaat, vergist zich nog wel eens. Hij denkt dan aan een ven. Want het is natuur lijk een klein kunstje om een groot deel van de kolonie uit te roeien, maar liever zag hij een andere oplossing. Een ieder die wezenlijke be langstelling heeft kan bij hem takken komen ha len (wandelende wel te verstaan). Natuurlijk moeten de gegadigden wel een beetje betrouw baar zijn. Als ik aan de uitgang van een school ga staan zo zegt de heer Pa ridaen dan ben ik in een oogwenk honderd beestjes kwijt. Maar u voelt Wél dat er na een week geen één meer in leven zou zijn. Dat is dus niet de bedoeling. Maar tot nu toe heeft de secretaris nog niet veel reacties gehad. Hij blijft met zijn takken zitten. En toch, het zijn zulke leuke beestjes. Steken of bijten doen ze niet. Ze hebben maar één wapen: Dat is stil zitten. Kunt u een vreedzamer schepsel bedenken? Makkelijk in het on derhoud zijn ze ook. Een stukje ligusterhaag en klaar zijn ze. Vergeet u ze drie dagen te voeren dan is dat geen ramp. Ze zijn zo taai als hout. (Prettig vinden ze een dergelijke behandeling natuurlijk niet.) Tenslotte hoeft u de kachel niet voor ze aan te houden. Het zijn beesten die in een sub tropisch klimaat voor komen, maar ze kunnen belangrijke temperatuur schommelingen weer staan. Bij de heer Paridaen heeft de kolonie zelfs een vriesnacht doorstaan in een onverwarmd vertrek. Er was geen houtje verkouden. U ziet, het zijn be scheiden beestjes, die weinig meer eisen dan een stil plaatsje waar ze kunnen vegeteren. De collecte voor herstel en op bouw van de Herv. Kerk te Hoedekens kerke heeft opgebracht 79,16. Voor de generale kas werd opgehaald ƒ277,50. ZIERIKZEE Voor het eerst sinds 1957 heeft Zierikzee voor het komende jaar weer een slui tende begroting. Deze verheugen de mededeling kon de burgemeeS' ter op de dinsdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering aan de raad bekend maken. Voor wat de gewone dienst betreft sluit deze begroting met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 2.833.775,60. In de Nota van Toelichting delen B. en W. de Raad mede, dat de moge lijkheid van een sluitende begroting voornamelijk aan een tweetal faktoren is te danken, nl. aan de toegekende subjectieve verhogingen van de alge' mene uitkering uit het gemeentefonds over de jaren 1959 en 1960, waardoor het mogelijk was de begroting over die jaren, alsmede die over 1961 ach teraf sluitend te maken, en aan het feit dat de daling van het inkomsten- peil door vermindering van het bevol kingsaantal aanzienlijk meer beperkt is gebleven dan vorig jaar het geval was. Hoewel nog niet van bevolkings aanwas kan worden gesproken, valt het verheugende feit te constateren, dat de afname van het bevolkingsaan tal geleidelijk aan tot stilstand komt. Hoewel de begroting dan sluitend gemaakt kan worden, is er toch nog steeds geen reden tot juichen. De nieuwe wet, regelende de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, geeft daar zeker geen aanleiding toe. Ofschoon er door deze wet enerzijds van een financiële verbetering kan worden gesproken, o.a. op onderwijs gebied, wat voor Zierikzee als cen trumgemeente, ongetwijfeld van be lang is, biedt deze wet anderzijds Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE, Sedert februari van dit jaar is buiten de stad op het industrieterrein ver bazingwekkend snel een fabrieks hal verrezen met voor Sehouwen- Duivelandse begrippen ongekend grote afmetingen: 5800 vierkante meter oppervlakte. De fabriek van Smit Bolnes N.V., de eer ste industrie van formaat die zich in Zierikzee heeft gevestigd, na dert zijn voltooiing. Wanneer de arbeiders binnen het te verwachten tijdslimiet kunnen worden ingewerkt, zal april 1962 de eerste Die selmotor de reusachtige hal kunnen verlaten. Want het al dan niet tijdig scholen vin de werkkrachten, die hoofd- zake'ii'- -loor het eiland zullen moeten worde" pgebracht, bepaalt mede het ogenblik dat met het produktie-proces kan worden begonnen. Twaalf arbeiders traden vier septem ber „schroomvallig" de nieuwe fabriek binnen en thans werken er al twintig. Dit aantal zal tot maximum 11 worden opgevoerd. Op het ogenblik worden de voorbereidingen getroffen voor het star ten van de fabricage van de Dieselmo toren van 600 tot 3600 p.k., in verschil lende grootte variërend van 6 tot 20 cy linder. Afgezien van de twintig mensen die al in het bedrijf zijn ingeschakeld, zijn er nog vijfentwintig arbeiders bij L. Smit Zn. te Kinderdijk in opleiding. Naar emn ons mededeelde is de di rectie zeer tevreden over ed resultaten. Overigens gaat het bedrijf in Zierik zee ook cursussen organiseren; meten, tekening lezen enz. „Ze leren het wel, want het is geen zwarte kunst", vertelde de personeels chef. „Maar je wordt er wel zwart van", voegde een der arbeiders er aan toe. Aannemer D. Verstoep uit Den Haag kan al met trots op het volbrachte werk wijzen. De grote productiehal is in twee afdelingen gesplitst: een deel waar het dak vrij hoog is geplaatst, en een lager gedeelte. Ih het „hoge deel" komen de kotterbanken en de proef- stand, waarop de motoren proef zullen draaien. Hier zal te zijner tijd een in gewikkeld buizenstelsel, een min of meer spinnewebachtig geheel, de toe voer tot de proefdraalende motor rege len. Naast 'het gebouw is een groot gat gegraven, waarin olietanks zullen wor den geplaatst. Is de motor gereed om afgeleverd te worden, dan zal hij langs een rail voortgetrokken door een lorry naar het havenkanaal worden ge transporteerd waar een 80-tons kraan het gevaarte in een schip zal kunnen neerlaten. De grote hal ziet er fris uit, en het licht stroomt door grote ramen naar binnen. Naar alle kanten kunnen de ar beiders naar buiten kijken. Een ruime cantine, kleedgelegenheid, toiletten enz. tonen voorts aan dat de N.V. rekening heeft gehouden met het personeel en een hypermodem complex heeft geschapen. Dinsdag a.s. zal een gedeelte van het kantoor reeds in ge bruik worden genomen. En in de hal worden hefwerktuigen opgehangen, rek ken geplaatst, kortom alles wordt in gereedheid gebracht om zo spoedig mo gelijk met de produktie te kunnen be ginnen. Orders zijn er voldoende. De bepalen de factor is echter: hoe gauw zullen de nodige arbeidskrachten geschoold zijn. De leiding van het bedrijf heeft daar overigens 'het volste vertrouwen in. Komend voorjaar zal de gigant van baksteen en glas, die niet ver van de Zierikzeesche poorten domineert, dan ook wel dreunen van het geweld van hamen en lasapparaten. voor Zierikzee onvoldoende waar borgen voor een werkelijk herstel van financiële zelfstandigheid. De verwachtingen van de werking van de nieuwe financiële verhoudings wet zijn daardoor voor de na 1962 komende jaren niet hoog gestemd, terwijl nog slechts gehoopt wordt, dat het dienstjaar 1962 na definitieve vaststelling van de normbedragen, sluitend kan worden gehouden. Wat het eigen belastinggebied be treft, worden de opbrengsten van straat- en rioolbelasting resp. ƒ8.000 en 23.000 hoger geraamd. De raming van de havengelden is echter ca. 8.500 lager dan in de vorige begroting, ter wijl de vermakelijkheidsbelasting eveneens een daling, en wel van 1.500 te zien geeft. B. en W. delen verder mede dat de brandweer door de ingebruikneming van de nieuwe trekker-manschappen- wagen annex neveispuitinrichting met voldoende en goed materiaal is uit gerust. De bouw van een geschikte en doelmatige brandweergarage blijft echter nog noodzakelijk. Dit zal echter in 1962, binnen het raam van de fi nanciële mogelijkheden, niet te reali seren zijn. Wat de woningbouw betreft, deze is in 1961 niet vlot verlopen, althans niet wat de woningwetwoningen be treft. De grootste handicap is nog steeds, dat de curveprijs voor Zierik zee veel te hoog is. Hierover zijn be sprekingen op hoog niveau gevoerd, zodat goede hoop bestaat dat de bouw van 46 woningwetwoningen en 29 pre miewoningen alsnog zal doorgaan. Bij het scheppen van nieuwe woningbouw- mogelijkheden zal de door het sane ringsplan geboden ruimte niet mogen worden voorbijgezien. Dit plan zal, naar verwacht wordt, eerstdaags aan de Raad ter goedkeuring worden voor gelegd. De restauratie van het meubilair van de trouwzaal zal binnenkort ge reed komen, waardoor een fraai onder deel van het stadhuis weer in oude luister zal prijken. Het is financieel niet mogelijk, om in 1962 tot restau ratie van de Raadszaal te geraken. Er zullen echter plannen voor deze restauratie worden uitgewerkt, terwijl tevens onderzocht zal worden welke subsidies voor deze restauratie kunnen worden verkregen. Het nadelig saldo voor de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, steeg in vergelijking met vorig jaar opnieuw met een bedrag van ƒ24.000. KRUININGEN. De mandolinever- eniging „Excelsior" organiseerde een gezellige avond. De secretaris van het bazareomité de heer P. Wondergem dankte allen, die door hun arbeid of financiële steun de bazar hebben doen slagen. Een bijoznder woord van lof kregen mevrouw J. J. H. Vroegop- Blaauwkamer en de heer J. Visscher voor het zeer vele werk voor de bazar gedaan. De beide orkesten van „Excel sior" gaven enkele nummers ten beste. De voorzitter-directeur van Excelsior de heer B. Leijs betoogde, dat het bi- het beoefenen van de muziek ook gaai om het begrijpen ervan. Hij liet dit met enkele voorbeelden uit een paar nummers duidelijk horen. Met populaire muziek alleen zou een vereniging als Excelsior niet lang stand houden. Het hoogtepunt van de avond was de bekendmaking en de overhandiging van de opbrengst van de bazar. Een be drag van 3642.26.- was het verrassen de resultaat, dat de commissie aan de heer Leijs kon ter hand stellen voor de aankoop van nieuwe instrumenten. Zo als bekend zijn deze nodig in verband met de deelneming van „Excelsior" aan het wereld-muziekconcours in Kerk- rade het volgend jaar. De leden van de bazarcommissie mevr. A. Baarens-van Aalst, de heer P. Wondergem en de heer K. J. Straub ontvingen uit handen van de heer Leijs ieder een boekenbon. ELLEWOUTSD1JK. De gemeente raad van Ellewoutsdijk had tot taak in een gehouden raadsvergadering de gemeentebegroting voor 1962 vast te stellen. Deze werd goedgekeurd mei aan inkomsten en uitgaven op de ge wone dienst een bedrag van f 154.673,76. Er was een tekort van 2800,ge raamd dat uit de reserve zou worden gedekt. Bij de kapitaalsdienst was een tekort van 28.007,28. De inkomsten waren 343.115,68, de uitgaven f 371.122,96. Tevens werd een eerste wijziging van deze begroting vastgesteld, dit naar aanleiding van de nieuwe finan ciële verhouding rijkgemeente. Ook werd een wijziging van de begroting 1961 accoord bevonden. De salaris maatregelen voor de gemeente-secreta rissen, gemeente-ontvangers en ambte naren van de burgerlijke stand werden goedgekeurd mits, aldus de raad, re kening zou worden gehouden met de opmerkingen, gedaan door de Bond van gemeente-ambtenaren. De raad hechtte haar goedkeuring aan een voorstel tot naamgeving van enkele wegen buiten de bebouwde kom en verleende de heer A. Folmer op diens verzoek ontslag als gemeente-ge neesheer. Verder werden subsidies ver strekt aan de Federatie van Verpleeg inrichtingen voor langdurige zieken met een cent per inwoner, aan de sociaal- pedagogische zorg aan geestelijk min der validen in Zeeland met een dub beltje per inwoner, een eenmalig be drag van 5,aan het Verbond voor Veilig Verkeer en een verhoging van vijf op acht cent per inwoner aan de Stichting Zeeland. Zeeuwsvlaams ziekenfonds OOSTBURG. Het Algemeen Zieken fonds voor Zeeuws-Vlaanderen verga derde gisteravond in Oostburg. Voorzit ter D. Geuze heette de aanwezigen wel kom waarna hij een beschouwing hield, over het ziekenfondswezen in het alge meen en in het bijzonder de ziekenver pleging, waarbij een staging is te con stateren. De heer Geuzen merkte op dat dit geen ernstige bezwaren voor de ver plicht verzekerden met zich mee bracht maar voor de vrijwillige verzekerden in hield dat de premie met twintig cent per week zou worden verhoogd. Deze materie kwam ook tijdens een geanimeerde bespreking van het jaar ver-slag 1960 op tafel. Men kwam tot de conclusie dat een grote groep kleine zelfstandigen hierdoor een beroep moe ten doen op de overheid. Verder be sprak hij de gang van zaken in het zie- 'kenfondswezen hoe op dit hoge cijfer voor ó'e vrijwillig verzekerden wat 'betrof de ziekenhuiskosten kon worden be spaard, In 1960 werd voor de verplicht verzekerden een bedrag van 2.590.510. uitgegeven. Bij de vrijwillig verzeker den was dit 616.321 terwijl de ont vangsten 703.191,— bedroegen. Hier was dus een overschot van 86.870 maar tegelijkertijd werd bij de opgave van d'eze bedragen verklaard dat een dergelijk bedrag als het laatste, volgend jaar tekort zou zijn. Wat de aanvullende verzekering betrof was er voor 247.198 - uitgegeven en 196.239,— ontvangen. Er was dus een nadelig slot van 50.959,—. Tijdens de vergadering werden de pe riodiek aftredende verzekerde vertegen woordigers, de heren J. van Cadsand en J. D. Haak, herkozen. De laatste werd tevens tot bestuurslid benoemd. In de vacature van de zich niet herkiesbaar stellende heer P. W. van der Hooft werd de heer J. P, Blomme gekozen. vffi^hieTd Dd!nshdageaToSëtf Campveerse Toren een kulturele avond voor leden en donateurs. De heer L. Oosterveen sprak over het onderwerp „Sahara, land van den dorst",. Deze interessante causerie werd toegelicht met kleurendia's. Na afloop bestond er gelegenheid tot dansen op de muziek van het ensemble van Baby den Toonder. Bazar van Jonge Kracht BIEZELINGE. Op zaterdag 12 nn. vember zal in het verenigingsgebouw in Biezelmge een groots opgezette bazar worden gehouden ten bate van het uni- formfonfs van het tamboer. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuig- kundige, de heren: R. B. Arens te Oost West Souburg; J. P. de Bert te Vlis- singen; P. J. Simonse te Hoofdplaat, al- - len leerlingen van de gehool voor gehouden door de burgemeester vÜÜ scheepswerktalgkundlgen te Middelburg. Kapelle, de heer H. G. vaTsuylekomJ rormfonds van het tamboer- en piipêr. korps Jonge Kracht, 's Middags om Poorter Z^Lre £a2lr..°_öicieel, wordeu

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3