VERONTWAARDIGING OVER ARRESTATIE Protesten stromen Konstanz binnen Jongeman stak ouders dood Voor Papoea s is vlag al meer dan SNEUHXÏS Chefarine ,4 Bonn: „Niet verantwoordelijk" Comité dringt aan op verzoening in geschil om Nieuw-Guinea (T Suriname niet tevreden met delegatie V.N. Storm treft Athene: 34 doden NATIONALISME GROEIT SNEL H KrasAO! Adenauer als bondskanselier aanbevolen Nieuwe conferentie over proeven met kernwapens Boekhouding zoek van P.T.T. IJmuiden Vraag over zaak adjudant B. ZEBRAZONDAARS' SNEL BESTRAFFEN IN AMSTERDAM Kunstgebitten Eerste paal geheid Nederlandsche Bank VIJFTIEN JAAR GEËIST Zigeuners muiten Stuurman R. in hoger beroep Dinsdag 7 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina f, Niet gelukkig „Ongelooflijk" VVHOVWI. COMITÉ HEEFT GROTE TAAK OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Auto ramt bromfietser Krachtige bestrijding van pijn of griep Van onze correspondent BONN. Verontwaardiging over een Westduitse justitiële misstap en hier en daar zelfs uitge sproken vrees voor nieuwe arrestaties van voormalige verzetslieden, is de drijfveer geworden van vele internationale protesten tegen de arrestatie van de Zuidslavische zakenman Vracavie in Mün- chen. Uiteraard kwamen de felste reacties uit Zuidslavië en uit die Westeuropese landen die zelf in de Tweede Wereldoorlog onder de bezetting van de nazi's hadden geleden en actief aan het verzet hadden deelgenomen. Met name uit Noorwegen, Denemarken, Frankrijk en Nederland. (Advertentie) DEN HAAG. De vertegenwoordi ging van Suriname in de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties is nog altijd niet tot tevredenheid van Su riname geregeld- Dit land behoudt zich het recht voor de kwestie opnieuw ter sprake te brengen, zo blijkt uit mede delingen van prof. De Quay op vragen van het Eerste-Kamerlió' prof. De Gaay Fortman. De minister-president deelt niet de mening dat de gelijkwaardigheid van de drie landen in het verband van het koninkrijk totuiting behoort te komen in de delegatie naar de V.N. De buitenlandse betrekkingen zijn een zaak van het koninkrijk, de delega tie vertegenwoordigt dat koninkrijk als eenheid, aldus prof. De Quay. In 1959 is tussen de drie rijksdelen de afspraak gemaakt d'at Suriname en de Antillen een plaats in de delegatie zouden krij gen als plaatsvervangend vertegen woordiger. Aan deze afspraak is ook dit jaar de hand gehouden, maar Suriname wenst nu een plaats als vertegenwoor diger in de delegatie. ATHENE (AFP) De Griekse hoofdstad, Athene, en omgeving zijn gistermorgen geteisterd door een zware storm waarbij enkele tiental len mensen zijn omgekomen. Er is veel schade aangericht. Uit de haven van Athene, Piraeus, mochten giste ren wegens de storm geen schepen vertrekken. Alle binnenlandse lucht verkeer werd stilgelegd. Gisteravond waren er al 34 lijken ge borgen. De meeste slachtoffers zijn door de overstroming van een riviertje verdronken in hun kelderwoningen of werden bedolven door het puin van hun instortende huis. Er zijn zevenhonderd huizen ingestort. Daardoor werden drieduizend mensen dakloos. Bijna driehonderd van hen lie pen meer of minder ernstige wonden op. De officier van justitie in Konstanz, onder *wie de zaak ressorteert, ver klaarde dat hij telefoontjes en telegrammen uit Parijs, Londen, Kopenhagen, Oslo, Amsterdam en Den Haag ontvangen had van mensen die tegen de arrestatie protesteerden. Eerder op de dag had deze officier, dr. Heinrich. Gulden, gezegd dat het arrestatiebevel dateerde uit 1941, het jaar van de overval bij Zagreb waaraan Vracavie had deelgenomen en waarbij enkele leden van de weermacht om het leven waren gekomen. Het oude arrestatie bevel was automatisch in mei 1961 verlengd en aan het hele Westduitse politieapparaat doorgegeven tezamen met een foto van Vracavie. j Gulden zei dat de politie van München Vracavics naam in een hotelregister had opgemerkt en hem daarna had ge arresteerd. Gulden nam aan dat het arrestatiebevel was verlengd omdat Vracavie gezocht werd voor moord en niet voor een politiek vergrijp. Naast Vracavie worden er volgens Gulden nog twee vroegere partisanen voor deze overval gezocht, maar een was inmid dels overleden en de andere zou offi cier in het Zuidslavische leger zijn. Gulden zei te hopen de onverkwikke lijke affaire zo snel mogelijk te kunnen afhandelen. Vracavie is inmiddels al enkele malen verhoord. Daarbij verklaarde hij bij de overval in Zagreb militaire onderschei dingstekenen te hebben gedragen. Hij was voor de oorlog kapitein in het leger geweest, en had die rang in de Advertentie Van onze correspondent A TAASTRICHT. „Ik heb er twee kapot gestoken die op mensen leken". Deze huiveringwekkende woorden gebruikte de 23-jarige Bernha'rd M. K. om de onthutste wachtcommandant van de Maas trichtse politie op een mei-avond van dit jaar te zeggen dat hij zijn ouders vermoord had. Bleek maar kalm, bedachtzaam zacht pratend, stond de kantoorbediende gis teren voor de Maastrichtse rechtbank. De officier van justitie, mr. J. Corsten, eiste een gevangenisstraf van vijftien jaar en terbeschikkingstelling van de regering tegen hem. De bleke jongeman had geen berouw. Hij voelde zich bevrijd en opgelucht na de vreselijke uitbarsting van haat tegen zijn vader en moeder. Wel heb ik spijt dat ik een gebod van God heb overtreden, had hij tegen zijn verdedi ger gezegd. Wrok Jarenlang had K. een wrok tegen zijn ouders gehad. Jarenlang liep hij met de gedachte rond hen te vermoor den. Kalm bekende hij gisteren: „Ik heb gehandeld om mij te bevrijden van mijn haatcomplex". Na zijn verpleging in de psychia trische inrichting in Oegstgeest had Bernhard nog in de nazorg gezeten terwijl hij als kantoorbediende werkte en op een kamer in de Spaargarenstraat te Oegstgeest woonde In de namiddag van de zestiende mei had hij zijn pen sion verlaten: hij reisde naar Den Haag en logeerde daar onder een valse naam in een hotelletje. De volgende dag kocht hij bij een wapenhandelaar in Den Haag een 23 centimeter lange Italiaanse stilet. „Om brood te snijden, want ik vertrek naar de rimboe". Met de dolk in zijn zak stapte hij in de trein naar Maastricht. In de stille arbeidersbuurt van de Volksbondweg lagen tegen half twaalf die avond zijn ouders en de kinderen al in bed. Bernhard was met opzet laat gekomen. Verrast deed de moeder haar oudste zoon open. Op haar vraag: Jon gen. hoe kom je zo onverwachts, zei de zoon kortaf: Dat zul je wel zien Te laat Nauwelijks in de huiskamer trok hij het stilet en begon hij in het wildeweg te steken. Zestien steken, waarvan twee recht in het hart, doodden de vrouw. Op het gegil en gekerm was de man in pyjama uit zijn bed gesprongen, maar hij kwam te laat om zijn vrouw te helpen. Met de dolk in de hand sprong de zoon op zijn vader toe. Tot tien keer kreeg de man het wapen in het lichaam. In het ziekenhuis overleed hij nog diezelfde nacht. Een ouder zusje en een jonger broer tje zagen de moordenaar vertrekken. Zij gingen regelrecht naar het politie bureau. De verdediger, mr. J. Wijnen uit Maastricht, noemde gisteren de afwij king van de psychopaat, die enkele ja ren geleden nog een zelfmoordpoging heeft gedaan, een gevolg van het mi lieu. 5? PARIJS. Wij verklaren dat Vaida Voievod III de opperste leider van de zigeunerbevolking niet is en nooit is geweest, aldus het begin van een brief die zi- geunerstammen in Frankrijk en Spanje hebben gericht aan de Franse nationale aalmoezenier van de zigeuners, pater Jean Fleury. De brief is geschreven naar aanleiding van de persconferentie die een zekere Vaida Voievod III als „de koning van de Rudari en voorzitter van de zigeunerbevol king over de hele wereld" op 13 oktober heeft gehouden en waar in hij meedeelde dat hij de Uno namens de zigeuners zou vragen om hun een stuk land ter beschik king te stellen waar zii een nieuw ri'k zouden kunnen stichten. Wij hebben niets met deze be drieger te maken, wordt verder in de brief gezegd. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om onze aanhankelijkheid te betuigen aan de staten en de regeringen die ons gastvrijheid verlenen. Mxthomaan De briefschrijvers hebben verder pater Fleury gevraagd om de Franse regering te verzoeken de pseudo-Vaida Voievod ITÏ, wiens werkeliike naam Xonel Rotaru is, het zwijgen op te leggen. Deze „mythomaan" is zeer ge vaarlijk en dreigt de zaak van de zigeuners ernstig te schaden, al dus de pater. Hij heeft geen enkel recht om in hun naam te spreken: hij hoort vermoedeliik niet eens tot hun ras. Bovendien moet hij nog altijd bewijzen dat hij een Franse nationaliteit bezit. Wan neer hij verder zou gaan met in hun naam te ageren zullen de zigeuners aan de Franse rege ring vragen om maatregelen te nemen om hem als ongewenste vreemdeling die de onenbare orde in het land dreigt te verstoren, over de grens te zetten. verzetsorganisatie behouden. Vracavie heeft volgens de lezing van Zuidslavische zijde twintig jaar ge leden bij zijn woonplaats Zagreb deel genomen aan een overval op daar ge legerde Duitse luchtmachttroepen. Twee Duitse soldaten werden daarbij gedood. Vracavie, die in het gevecht gewond raakte, heeft later een hoge onder scheiding gekregen voor zijn aandeel in de strijd. Bij een Duitse vergeldings actie, korte tijd later, werd Vracavics broer gearresteerd. Deze, die niets met de verzetsdaad uitstaande had, werd in een concentratiekamp doodgeschoten. In Bonn is men allerminst gelukkig over de internationale deining die het geval-Vracavie heeft veroorzaakt. Volgens het ministerie van justitie te Bonn is het bevel tot arrestatie niét uitgegeven op grond van het opspo ringsregister van 1941. De Duitse re cherche zou enige maanden geleden door de recherche van een ander land op het geval-Vracavie attent zijn ge maakt. Volgens geruchten zou Vraca vie vorig jaar ook in Zwitserland zijn aangehouden. Het bondsgerechtshof heeft daarop de openbare aanklager te Konstanz de behandeling van deze zaak opgedragen. „Ik ben er zeker van dat een dergelijke arrestatie in West-Duits- land nooit meer zal voorkomen", zo verklaarde een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn gisteren. Het ministerie zal samen met het federale ministerie van justitie ijveren voor een spoedige in vrijheidstelling van Vracavie, zo werd voorts verklaard. De bondsregering kon men niet voor de arrestatie verant woordelijk stellen omdat de Westduitse deelstaten op juridisch terrein onaf hankelijk zijn. Er heerst niettemin ont stemming in Bonn dat het ministerie van buitenlandse zaken, noch het fede rale ministerie van justitie, noch het ministerie van justitie van de deelstaat BadenWürttemberg over het arresta tiebevel waren ingelicht. De Zuidslavische regering, die geen directe contacten met de bondsrege ring onderhoudt heeft via de Zweedse diplomatieke kanalen de onmiddellijke invrijheidsstelling van Vracavie geëist. De Zuidslavische pers acht de arrestatie in strijd met het internationale recht en de Westduitse jurisprudentie: „De poging van de Westduitse justitie om naziwetten nieuw leven in te blazen is een bewijs van de ongelooflijke toe stand die in de bondsrepubliek bestaat", zo luidde een der commentaren. Voor het Westduitse consulaat in Zag reb is gisteren een protestbetoging ge houden. De arbeiders in de fabriek waarvan Vracavie directeur is, hebben de hele dag als protest gestaakt. Landbouwschap vraagt: Hogere tegemoetkoming voor vrouw in bedrijf Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In een brief aan de leden der Tweede Kamer schrijft het Landbouwschap dat naar zijn mening het voorstel tot tegemoetkoming in de inkomstenbelasting voor vrouwen die in het bedrijf van haar man werken, te laag is. Het wetsontwerp dat die tegemoetko ming wil regelen, stelt dat de beloning voor de arbeid van de gehuwde vrouw in dit geval zou zijn te stellen op 2250 gulden per jaar, waarvan een derde of wel 750 gulden aftrekbaar zou zijn. Het Landbouwschap meent dat de ver goeding op ten minste drieduizend gul den zou moeten worden gewaardeerd, waardoor duizend gulden aftrekbaar zou zijn. Van onze correspondent OLLANDIA. De indiening van het plan-Luns in de Algemene Vergadering heeft de politieke ontwikkeling in Nieuw-Guinea zelf aanzienlijk versneld. De zich politiek bewust wordende Papoea heeft zich, waar mogelijk in groepsverband, beraden op de aanvaardbaarheid en de conse quenties van een internationalisatie als waarin dat plan voorziet Het uitgangspunt daarbij is anders geweest dan in Nederland, waar de verhouding tussen Nederland en Indonesië mede in beschou wing wordt genomen. TjE PAPOEA bekijkt Nieuw-Guinea de kwestie van zijn eigen volksbestaan uit de motieven en doelstellingen van Nederland komen op de tweede plaats. In dit nationa lisme. dat de laatste weken duidelijk in heftigheid is toegenomen, komt de totstandkoming van de Papoea- staat op de eerste plaats. Dat kan men in alle redevoeringen beluisteren. De verhouding tot Indone sië wordt daarbij niet uit het oog ver loren, maar die wordt minder belang rijk geacht- In de Nieuw-Guinearaad zei het raadslid Kaisiepo het zo: „Wij hebben respect (hormat) voor d'e Indo- Vervolg van pag. 1 PROF. BERGEMA was er van overtuigd dat in het Neder landse volk andere gedachten leven dan thans door de regering naar voren worden gebracht. Hjj achtte het zijn plicht dat duidelijk te maken ook voor het buitenland, al zou dat een verzwakking van het regeringsstandpunt betekenen. Hij achtte het belangrijk dat men ook m Indonesië weet dat in Nederland deze gevoelens leven. De leden van het comité verklaar den dat niet speciaal de vooravond van het debat in de Assemblee over de Nederlandse resolutie was gekozen voor de aanbieding van het verzoek schrift aan de regering. Wij waren niet eerder gereed en anderzijds wil den wij niet langer wachten, zo werd gezegd. Niet ontevreden Met dat al bleek het comité met het tijdstip van aanbieding niet ontevre den te zijn. „Het is van belang", zo zei prof. Bergema, „dat onze stem tot uiting is gekomen vóór de Nederland se resolutie in behandeling is ge komen." Het comité is tot zijn initiatief ge komen uit de overtuiging dat een op lossing voor de kwestie Nieuw-Guinea niet te vinden is zonder regeling van het Nederlands-Indonesische geschil. Een oplossing zonder regeling van het conflict zou een explosieve toestand in Zuidoost-Azië scheppen en zou de last van het conflict slechts overdragen aan de Uno. Uitvoering van het plan-Luns zou volgens het comité de oplossing van het conflict onmogelijk maken. Het acht de voorwaarden voor een Neder lands-Indonesisch gesprek thans aan wezig en spreekt met voldoening over „het feit dat Indonesië de suggestie heeft gedaan om te komen tot een wederzijdse vrije uitwisseling van ge dachten tussen Indonesië en Nieuw- Guinea". Het comité hecht grote waarde aan mededelingen van Indone sische zijde dat westelijk Nieuw- Guinea binnen de Indonesische repu bliek een redelijke autonomie zou kunnen krijgen. Geen voorstel Het comité heeft bewust geen con creet verzoeningsvoorstel aangeboden „omdat wij geen politici zijn". Wel hoopt het op adhesiebetuigingen via postbus 1628 te Amsterdam. Het „comité mobilisatie normbesef", dat enige tijd geleden in de open baarheid trad en dat zich keerde tegen denkbeelden als neergelegd in het gisteren aangeboden verzoekschrift, heeft de eerste dagen na zijn optreden een ruim aantal adhesiebetuigingen ontvangen. Een exact cijfer kon men ons gisteren niet noemen. Wel kon, om de gedachten te bepalen, worden meegedeeld dat het er „meer dan tientallen, maar minder dan honderd tallen" waren geweest. nesiërs, wij zien tegen hen op, maar wij eisen ook dat Indonesië ons eigen volksbestaan erkent". Spontaan Papoese voormannen beijveren zich de nationalistische stromingen te coör dineren en m goede banen te leiden. Zo is onverwachts en spontaan in Hollan- dia het Nationaal Comité opgericht. Officieel heet de taak, die het comité zich Heeft gesteld: het adviseren van gouvernement en Nieuw-Guinearaad over de vaststelling van een streefda tum voor de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. In werkelijkheid' gaan de bevoegd heden, die het comité zich toedenkt veel verder. Zo heeft het geadviseerd over de instelling van nationale symbo len en namen voor westelijk Nieuw- Guinea een advies dat de Nieuw- Guinearaad heeft gevolgd. Op één na alle politieke partijen in Manokwari, Sentani, Sorong en de Radja Ampat eilanden hebben zich achter deze ontwikkeling geschaard'. Alleen de Partei Nationaal, van aard progressief, heeft laten weten dat zij niet was tegen het hijsen van een Pa- poeavlag, maar dat zij dat wenste te laten samen gaan met het verlenen van de onafhankelijkheid. Typerend Typerend was dat de vergadering, waarin de Nieuw-Guinearaad het ad vies van het comité overnam, eigen lijk was belegd om zich te baraa'en op het plan-Luns. Er werd echter slechts gesproken over de nationale vlag, het nationale wapen, het eigen volkslied enz. Het plan-Luns kwam daarna pas. Het comité had aanbevolen de nieu we vlag op 1 november voor het eerst te hijsen. De raad besloot echter dat over dat tijdstip nader zou worden be raadslaagd. Het uitstel wekte ond'er de vele toeschouwers binnen en buiten de raadszaal zichtbare teleurstelling Twee partijvoorzitters, geen lid van de raad, Runtuiboy en Rumainum, spra ken in de eerste opwelling zelfs van „verraad aan de Papoeazaak". Goodwill De vlag is voor de Papoea's al meer dan een symbool. Zij zien in haar d'e verwezenlijking van de wens als volk te worden erkend. De Nederlandse re gering zou met aanvaarding van de na tionale symbolen aanzienlijke goodwill verwerven. De tijd van formele bezwa ren is voorbij. De ontwikkeling gaat nu zo snel dat Advertentie 1. Onder het schip geen spiegeling meer; 2. De instructeur heeft een witte riem; 3. Achter het masker van de lin ker kikvorsman geen streepje; 4. De handen van de middelste kikvorsman op de voorste ry liggen anders gekruist; 5. Van dezelfde man is de knie verdwenen; 6. De linker vin van dezelfde man staat anders; 7. Het streepje rechts van de uiterst rechtse kikvorsman is verlegd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De 21-jarige brom fietser J. Scholten uit Amsterdam is gisteren op de Haarlemmerweg door een auto aangereden. Kort daarna is hij in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam overleden. (Advertentie) Van onze rechtbankverslaggever AMSTERDAM De Nederlandse stuurman R., die door de juryrecht bank te Chester wegens moord op het dienstmeisje van een dorpsdokter in Wales tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld, heeft appel aangetekend. Om met succes in hoger beroep te gaan moet men beschikken over deug delijke gronden, want de hogere rech ter is in Groot-Britannië niet verplicht tot een nieuwe behandeling. In deze zaak kan als grond voor het appel o.m. worden aangevoerd dat de brief van de stuurman aan zijn vrouw als stuk van bewijs is aanvaard. Verder kan als motief dienen de overtuiging bij de verdediging dat de rechter, lord justice Hindhcliff, zijn opinie over de schuld van de verdach te sterk in zijn samenvatting voor de jury heeft laten doorklinken. Ten slotte kan worden gewezen op de on toereikendheid van de tolk, die bij het verhoor van de Nederlandse getuige Van d-r Heek (de man met de baard) di-n-f I ,'fl gedaan. Van onze correspondent BONN. De Westduitse presi dent Lübke heeft gisteren de Bondsdag voorgesteld Adenauer als bondskanselier te herkiezen. Een ander voorstel was uiteraard niet te verwachten daar de partijen die de meerderheid in de Bonds dag hebben (de christen-democra ten en de liberalen) en die beslo ten hebben een coalitie aan te gaan, de bondspresident Adenauer hadden aanbevolen. Vanmiddag om vijf uur zal de verkiezing van de kanselier plaats hebben. Wens van Uno: NEW YORK (Reuter) De Alge- aangenomen met 67 tegen 11 stemmen bij mene Vergadering van de Uno heeft gisteren ondanks het verzet van de kernwapenmogendheden aangedrongen op een hernieuwing van de afspraak geen proeven met kernwapens te nemen. Die afspraak werd onlangs eenzijdig door de Sowjetunie verbroken. Engeland en Amerika brachten in het midden dat alleen door een verdrag, inhoudende bepalingen over doeltreffend internationaal toezicht op naleving van het verdrag, een einde aan de proeven gemaakt zou kunnen worden. Volgens de Sowjetunie zal alleen alge mene en volledige ontwapening een be ëindiging van de proeven kunnen mee brengen. De uitslag van de stemming was: 71 voor, 20 tegen, 8 onthoudingen. Eerder op de dag had de grote politieke com missie uit de Algemene Vergadering in gestemd met het Engels-Amerikaanse voorstel over de wenselijkheid van een nieuwe conferentie met de Sowjetunie over een verbod van proeven met kern wapens onder doeltreffende interna tionale controle. De Engels-Amerikaanse resolutie werd Van onze correspondent IJMUIDEN De .boekhouding van het postkantoor in IJmuiden is zoek. Ze werd zorgvuldig in een brandkast be waard, maar in het afgelopen weekein de is de bijna vijfhonderd kilo wegende kast door inbrekers gestolen. Een aan tal waardepapieren van de P.T.T. en een bedrag van duizend gulden verdwe nen eveneens. De Velser recherche, de postale re cherche en het bureau voor opsporings- bij,stand in Den Haag hebben de zaak in onderzoek. Ofschoon de complete boekhouding wordt vermist, wordt niet aangenomen dat van fraude sprake is. Van onze correspondent DELFT. Een lid van de Delftse ge meenteraad heeft, zo vermeldt het voor lopig verslag op het ontwerp-gemeente- begroting, gevraagd of de zaak-adjudant B. voor B. en W. is afgesloten. Adjudant B. is de Delftse politieman die een ko ninklijke onderscheiding heeft gekregen, hoewel er op zijn gedrag in de oorlog nogal wat was aan te merken. Het college van B, en W. heeft ge antwoord dat aan de minister van binnen landse zaken de gevraagde inlichtingen zijn verstrekt en dat het college in deze zaak verder geen taak heeft. 16 onthoudingen. De communistische landen en Cuba stemden tegen. De Rus Semjon Tsarapkin, die ja renlang in Genève had ond'erhandeld over een kernwapenverdrag, zei dat zich maar weinig landen in het debat over de Engels-Amerikaanse resolutie hadden gemengd. Daaruit maakte hij op dat de meeste landen in de wereld' geen belangstelling voor deze kwestie zouden hebben of zich niet voor het karretje van Engeland en Amerika wil den laten spannen. „Iedereen begrijpt", zei Tsarapin, ,.dat Amerika zich niet uitspreekt voor een verdrag over proeven met kern wapens omdat dit land' 'begaan is met het lot van de mensheid, maar omdat het de Sowjetunie d'e handen wil bin den en op het gebied van de kernbe wapening een voorsprong wil behou den. (Advertentie) Lijm zonder klemmen met /f~*i van Ceta-Bever Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In Amsterdam heeft de justitie in samenwerking met de politie een systeem ont worpen voor een snelle bestraffing van „zebrazonden". Van 15 no vember af zal streng worden opge treden tegen iedereen, automobilist of voetganger, die de nieuwe re gels negeert. De overtreder, krijgt binnen enkele dagen nadat proces-verbaal is opge maakt, van de officier de zg. schik king thuis. Als hij niet vlug betaalt ontvangt hij al gauw een dagvaarding om voor de kantonrechter te verschij nen. De kantonrechter zal op 'zijn beurt ook spoed betrachten. Op deze manier hopen de politie en justitie het ontzag voor de zebra's ste vig in de breinen van de Amsterdam mers te grondvesten. Intussen is sinds de invoering van de nieuwe regeling het beeld van het verkeer in de hoofdstad zich langzaam maar zeker aan het wijzigen. De voet gangers zijn nog wat schichtig bij het oversteken, maar het wegverkeer houdt zich over het algemeen wel aan de voorschriften. Alleen 's avonds ko men er nog wel eens misverstanden voor, want slechts weinig zebrapaden zijn in het donker binnen een rede lijke afstand als zodanig te herkennen. men er, zelfs rekening mee zal moeten hnudenulat indien het plan-Luns in d'e Uno zou worden verworpen en Ne derland alsnog met Indonesië zou gaan praten het Nationaal Comité zich zal opwerpen als een embryonale rege ring voor de vrije Papoeastaat Papoea- Barat. Aduertentie Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961. ("radio i HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym. v d. vrouw; 9.10 Kookpraatje; 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Ge var progr; 12.10 Gram; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Orgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Dansmuz; 13.45 Gesproken por- tret; 14.00 Jeugdconcert; 14.45 Volkslied jes en -dansen; 15.00 Nederland en de ver klaring van de rechten van het kind, le zing; 15.10 V. d. jeugd; 17.00 Hammondor gelspel; 17.20 Lichte muz; 17.50 Regerings- uitz; 18.00 Nws. en comm; 18.20 Act; 18.30 Lichte muz; 18.55 VARA-varia; 19.00 V d. kind; 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd; 20.05 Lichte muz; 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing; 20.50 Dit is Uw le ven; 21.50 Concertgebouwork. en soliste. I. d. pauze: 22.30—22.40 Nws; 22.40—22.55 Act. problemen.); 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber; 7.10 Gram; 7.30 Gewijde muz; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 8.50 Gram; 9.00 V d. zieken; 9.35 Gram; 9.40 V. d. vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gram; 11.00 Samenzang; II.30 De parel, hoorsp; 11.50 Gram; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Accordeon- muz; 12.53 Gram. en act; 13.00 Nws; 13.15 Amus. muz; 13.45 Gram; 14.15 Gram; 15.00 Wie luistert mee?, muziekles (3); 15.30 Kamermuz; 16.00 V d. jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Lichte muz; 18.10 Vocaal-ensemble; 18.30 Het Spektrum, le zingen: 18.45 Gram; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram; 20.10 Ka- merork. en solist; 20.55 De Nederlandse geloofsbelijdenis en wij. lezing; 21.15 Volksmuz; 21.40 Act; 21.50 Pianorecital; 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Platennieuws; 23.5524.00 Nws. televisie j 17.10—17.40 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 De oude draai- doos, filmkron; 20.50 Korte film; 21.00 Wat bied je voor een liedje, chansoncompetitie. NTS: 21.4522.40 Polders voor Industrie, filmrep. BELGIË VLAAMS 14.1516.00 Overn v. d. Joegoslavische T.V.: Voetbalrep (onder voorbehoud); 17.00—18.00 V d. jeugd; 19.00 TV-feuill; 19.30 Automobilistenkron; 20.00 Nws. en sportuitsl; 20.25 Het manneke; 20.30 Feuill; 21.10 Rep; 21.35 Problemen van nu; 22.05 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V. d jeugd; 19.00 Documentaire; 20.00 Journ; 20.30 Film, 22.00 Kunstkron. Daarna: Journ. DUITSLAND 17.00 Rep; 17.35 Documentaire; 17.45 Verhaal. (Regionaal progr.: NDR: 18.20 Progr.-overz; 18.25 Die Nordschau. WDR: 18.40 Hier und Heute; 19.15 Mag ik mij voorstellen, Mijn naam is Cox.); 20.00 Journ. en weeroverz; 20.20 Progr. over die ren: 21.00 Gevar. muz; 22.00 Panorama v. d. nwe muziek, rep.; 22.45 Laatste nws. AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gisteren in de grote bouwput aan het Frederiksplein de eerste van de 2500 betonpalen geheid, waarop het nieuwe hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank n.v. zal verrijzen. Het nieuwe gebouw, dat een laag deel en een hoog bouwlichaam van zestien verdiepingen omvat, is ontworpen door prof. M. F. Duintjer. Het is de bedoe ling dat het in 1966 klaar komt. De klandestienc zender EL 84 is uit de lucht. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben samen met de Enschede, se politie de installatie opgespoord en in beslag genomen. De 46-jarige G. N. uit Glanenbrug, die de zender bediende, kreeg een bekeuring. Advertentie zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd rijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN jtNlÉH^ABLET i Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenKoker a 20 tabletten 10.80c

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7