Halve eeuw ziekenzorg dankbaar herdacht WESTENDE Minister Korthals zag de Grevelingendam Coöp. Kolenvereniging Ivouclekerke 60 jaar Sfeervolle bijeenkomst in "s H. Arendskerke Kapitaaldienst begroting 1962 vertoont tekort van f 200.000 Vlissingse „woelwaters" in nieuwe kleuterschool D. DAVÏDSE DE ELEKTRISCHE INSTALLATIE Belangen van vijl waterkeringen op Zuid-Beveland Jubileumviering Oranje Groene Kruis Tournee toneelgroep Vier bomen geramd Tuimelaar bij Renesse Begroting '62 biedt perspectieven voor Aardenburg Kringtentoonstelling pluimvee in Zaamslag Auto onder lorrie op spoorovergang Jubileumuitvoering van „Nieuw Leven" HOOG BEZOEK VOOR DELTAWERKEN ZAAMSLAG TOEKOMSTIG WOONOORD VOOR KANAALINDUSTRIEËN Nieuwe vaargeul klaar in Noorderslaak Eerste paal voor nieuwe ulo-school in Kruiningen VERLAATS HOUTBOUW CEBR. v. IJZERLOO F. J. M. GOEDEMONDT Raad Driewegen Dinsdag 7 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 's HEER ARENDSKERKE Dankbaar is gistermiddag het vijf tigjarig bestaan van de vereniging voor diaconessenarbeid „Het Oranje Groene Kruis" te Heinkenszand, omvattende de dorpen 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, Nisse en 's Heer Hendrikskin deren, herdacht. Het trefpunt van de sfeervolle jubileumviering was het hervormde kerkcentrum „Het Trefpunt". Een halve eeuw zie kenzorg, inderdaad een feit om dankbaar voor te zijn. In vele toon aarden kwam deze dankbaarheid tijdens de jubileumbijeenkomst tot uiting. Het was immers vijftig jaar dienstverlening aan de naas te, die in nood verkeert. Dit werk van de christelijke barmhartig heid moet echter doorgaan. Dat is het gebod van Christus. Zo werd het ook gezegd tijdens de jubileumbijeenkomst. Het was met name de voorzitter van de 50-jarige diaconessenvereniging, ds. C. J. Amesz uit Heinkenszand, die op dit gebod wees in zijn openingswoord, naar aanleiding van Johannes 13 vers 1 tot 17 (de voetwassing van Jezus). „Het gaat om het dienen van de naaste, dat is de grond voor ons werk. Het gebod van Christus en Zijn liefde dient ter na volging. Het is onze taak om de men sen te helpen, die in nood verkeren" al dus ds. Amesz. die in dit verband hul de bracht aan de zusters, die dit werk daadwerkelijk 'aanpakken. Ook de ande re sprekers waren trouwens vol lof over de liefdevolle arbeid van de zusters. „Wij moeten dit werk voortzetten" zo ging ds. Amesz verder, want dat is de opdracht van Christus. Zich bepalend tot de jubileumviering zelf, verklaarde ds. Amesz, dat het niet gaat om ons zelf te verheerlijken. „Maar om bekend heid te geven aan ons werk om daar mee de Here te dienen". Ds. Amesz kon voorts een groot aan tal personen verwelkomen. Er was een deputatie van het diaconessenhuis „Bro- novo" te Den Haag. vertegenwoordi gers van de provinciale en plaatselijke besturen van het Oranje Groene Kruis, verscheidene burgemeesters uit de om geving en enkele predikanten, die het Oranje Groene Kruis hebben gediend. Feestrede De jubileumrede werd uitgesproken door de heer D. W. Lindeubergh. Hij was tot deze eervolle taak geroe pen, omdat hij (met een kleine onder breking), de vereniging vanaf de op richting ais bestuurslid heeft gediend. De feestredenaar kon dan ook uit een schat van ervaringen putten om zijn gehoor deelgenoot te maken van het wel en wee van de diaconessenvereni ging. Hij herinnerde aan de stimulerende arbeid van ds. J. de Voogd uit 's Heer Arendskerke, die zelf veel voor de zie kenverzorging heeft gedaan. Ook het werk van de zusters betrok de heer Lindenbergh in zijn rede. Hij had er zeer veel waardering voor „De daad van de vereniging is de daad van de zuster", een stelregel, die aan de wieg van de vereniging werd uitgesproken en die de heer Lindenbergh graag over nam, want het is in de praktijk bewe- zén. Hij betrok niet alle facetten in zijn historisch overzicht. „Dat is niet zo be langrijk. Het dienen van de naaste staat immers voorop en het is onze plicht dat werk van de christelijke barmhartigheid voort te zetten" aldus de spreker, die tenslotte nog memoreer de, dat 22 predikanten in deze 50 jaar de vereniging hebben gediend, met daarnaast acht diaconessen. Het aantal leden bedraagt ongeveer 1000. Als dank en waardering voor zijn werk bood ds. Amesz de heer Linden bergh het foto-boek van Zeeland aan. „Het is eigenlijk maar een kleine vergoeding" zo voegde de predikant er aan toe. Sprekers Daarna hebben niet minder dan der tien sprekers het woord gevoerd. Zij konden zich niet allemaal aan de twee minuten houden, die hen was toe gemeten. Niettemin werd kort, maar krachtig de jubilerende vereniging hul de en waardering gebracht. Als eerste deed dit ds. A. M. Nortier, namens de diaconessen inrichting „Bronovo". „Steunt uw zuster en bidt voor haar werk" zei hij o.m. Vervolgens kwam de heer A. Boone uit Middelburg aan het woord, sprekend namens het provinciaal bestuur van het Oranje Groene Kruis, die de „jubilaresse" een van de meest actieve leden noemde. Dr. A. J. Zonnevijlle, voorzitter van het Groene Kruis in 's Heer Arendsker ke. die de samenwerking prees en een voorzittershamer aanbood „om de ko- Visser werd drenkeling VEERE. Op tot nu toe nog onver klaarbare wijze raakte gistermiddag omstreeks vier uur een inwoner van Veere. T. van L„ bij het vissen in het Veerse Meer te water. Een van de kell- ners van de Campveerse Toren zag de drenkeling het eerst en sloeg alarm. Met gezamenlijke krachten werd Van L.. die in bewusteloze toestand ver keerde. uit het water gehaald. Door de ze snelle manier van optreden werd er ger voorkomen. Van L. werd nadat eer- s'.e hulp was verleend naar zijn woning vervoerd. Raad Zoutelande bijeen ZOUTELANDE. De gemeenteraad komt donderdagmiddag 9 november in f-en vergadering bijeen. Aanvang twee uur. De agenda vermeldt o.m. een sub sidie-aanvrage van de muziekvereni ging, verbuur van de kampwinkel en benoeming van leden voor woonruimte- adviescommissie alsmede lid voor com missie tos wering van schoolverzuim, aan de voorzijde. AXEL. In de periode van 7 t-m 10 november maakt de toneelgroep Centrum" een tournee door de pro vincie en doet de volgende plaatsen aan: Axel. Zierikzee. Middelburg en Oostburg. Deze evenementen gaan uit van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. In het „Axelse Centrum" wordt opgevoerd het toneelstuk „Echo from afar" van Jack Pullman. AXEL. De dierenarts J. J. heeft met zijn auto op weg naar St. Jan steen een lelijke slipper gemaakt. Na een drietal bomen te hebben geramd, slipte hij 'en kwam tegen een vierde tot stilstand. De heer J. en zijn echt genote liepen slechts lichte verwondin- §en op. De wagen werd zeer eschadigd. mende contributieverhoging wat kracht bij te zetten" zoals hij zeide. Dr. H. P. van Maanen sprak namens het Groene Kruis in Heinkenszand, die een aardige anemie had meegebracht voor zuster De Wolf en vond het voorts verheugend, dat de vereniging open staat voor alle gezindten, zonder onder scheid van godsdienstige of politieke richting. Verder spraken wethouder J. Hommes, namens de burgerlijke ge meente, burgemeester J. L. Dregmans, namens de zustervereniging in Koude- kerke, de predikanten C. v. d. Waa uit Goes, J. W. van Kooten, uit Amsterdam, J. W. Lely uit Helmond, J. A. Talma uit Hoogvliet en tot slot de heer A. M. Jansen uit Nisse. De secretaris-generaal van het Oranje-Groene Kruis, de heer E. Smit. hield een principieel getint be toog over het werk van de vereni ging. Hij wees op de binding met de kerk en verklaarde, dat het Oranje Groene Kruis een onmisbare schakel is in de protestantse ziekenzorg. „De stem van de vereniging moet daarom gehoord worden". Tot slot van de jubileumviering werd een koffiemaaltijd aangeboden in de chr. landbouwhuishoudschool. De plaat selijke vereniging in 's Heer Arendsker ke heeft het „feest" echter voortgezet, vanavond gevolgd door Heinkenszand, woensdag In Nisse en donderdag in 's Heer Hendrikskinderen. In alle bij eenkomsten verzorgt zuster F. Koopman uit Den Haag een boeiend programma oi er flitsen in de wijk. Als blijk van waardering en dank voor het vele werk, dat de heer D. W. Lindenbergh voor het Oranje Groene Kruis heeft verrichtover handigde de voorzitter van de jubi lerende diaconessenvereniging, ds. C. J. Amesz, hem het fotoboek van Zeeland. RENESSE Gisteren spoelde een ongewone oceaanbewoner op het strand van Renesse aan. Het was een tuimelaar, een walvis achtig dier van ongeveer 2.60 m lengte. Vermoedelijk is het dier met de noordwester storm van enige tijd geleden meegespoeld. Tuimelaars, bevolken gewoonlijk het gematigde deel van de Atlan tische oceaan en worden wel eens bij onze kusten aangetroffen. Vorig jaar spoelde bij Haamstede even eens een exemplaar van deze dier soort aan. V. Wedstrijd voor de jeugd in Sint Annaland SINT ANNALAND De coöperatieve boerenleenbank heeft de spaarzin ex tra aangemoedigd door het organiseren van een aantrekkelijke wedstrijd. De spaarders moesten gissen naar het aan tal stortingen in één week. Het aantal deelnemers overtrof de verwachtingen. Het waren er niet minder dan 440 met een totaalbedrag van 51.391,23. Corry Boogert had de eerste prijs met het aantal van 439. Tweede werd E. W. van Vossen, derde L. A. Vroegop, vierde Corrie van Popering en Adrie de Jonge, vijfde H. Westdorp en P. den Enigels- man, zesde J. Vroegop, zevende A. D. Goedegebuure en achtste C. Scherpenis- se. Alle deelnemers kregen een verzih verd theelepeltje. AARDENBURG. Onder voorzitter schap van burgemeester J. M. A. C. van Dongen werd gisteravond de ge meentebegroting voor 1962 vastgesteld. Burgemeester Van Dongen merkte op dat door de wet, die de nieuwe finan ciële verhouding tussen het rijk en ge meente regelt, er zich gunstige perspec tieven openden voor Aardenburg en er zelfs reden was voor een gematigde blijdschap. Alhoewel, aldus merkte de voorzitter op, de uitkering nauwelijks voldoende is om enige objecten die in 1962 moeten worden uitgevoerd te fi nancieren. In een tijdsbestek van vijf jaar was er een financiële verbetering voor de ge meente ontstaan van ruim 70.000 met een post onvoorzien van 18.000. De voorzitter zei dat in de begroting geen kapitaalswerken waren opgenomen maar dat deze wel in mettertijd aange boden begrotingswijzigingen aan de or de zouden worden gesteld. Hij doelde o.m. op twee urgente werken voor de gemeente: de verbetering van de weg St. MargrietSt. Kruis en de verbete ring van het Kaaiplein. Mevr. E. J. van de Broecke-De Man (p.v.d.a.) vond dat het museum te klein was geworden en vroeg of B. en W. soms in de toekomst met voorstellen zouden komen voor de opheffing van het bestaande ruimte tekort, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. De raad gunde de afbraak van zes woningwetwoningen aan de hoogste van vier inschrijvers, namelijk L. J. Mui laart te Hoek met 625,De raad keurde een lange lijst van namen voor straten in de gehele gemeente goed. Dit was urgent geworden door het opmaken van een nieuwe wegenlegger en het om. werken van de huisnummering. Bij de rondvraag stelde de heer J. J. Rosseel (prot.) vast dat de opgravingen in de gemeente volgend jaar door zui- 'en gaan en dat deze een groot succes zijn gebleken. Een unicum in Neder land noemde hij de geschiedschrijving van Aardenburg en memoreerde aan de vele vondsten uit vele tijdperken, die waren gedaan. ZAAMSLAG. De vogelvereniging „Semper Avanti" houdt op 1 en 2 de cember de elfde kringtentoonstelling van konijnen, hoenders, duiven, kanaries en tropische vogels in het „Wapen van Zeeland". De officiële opening vindt 1 december plaats om zeven uur 's avonds door burgemeester H. D, Trimpe. „Semper Avanti" hoopt gelijk met de expositie haar vijftienjarig bestaan te vieren. OUDELANDE. Omstreeks kwart voor tien kwam maandagmorgen op de spoorwegovergang te Oudelande een motorlorrie van de Nederlandse Spoor wegen in botsing met een bestelauto, bestuurd door slager J. T. uit Elle- woutsdijk. De heer T. die de onbe waakte spoorwegovergang opreed, had op de aankomende lorrie geen acht geslagen, hetgeen een onvermijdelijke botsing tot gevolg had. De heer T. kwam met de schrik vrij maar zijn wagen liep aanzienlijke schade op, de linkerzijde werd geheel open ge scheurd. Ook de lorrie liep schade op HANSWEERT. Zaterdag heeft de Hansweertse C.J.V. „Nieuw Leven" haar jubileumuitvoering gegeven in zaal Zeelandia. Met deze uitvoering, die voor een volle zaal werd gegeven, werd het 35-jarig bestaan van deze vereni ging herdacht. Ds. J. Bronsgeest sprak het openingswoord, die de aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder burge meester Schipper en pastoor Mabesoo- ne. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de C.H.V. altijd nog een bloeiende vereniging is. Hierna werd het toneelstuk „Melodie uit het Verleden" opgevoerd. In de pauze werd het woord gevoerd door burgemeester Schipper, die de ju bilerende vereniging feliciteerde met het 7e lustrum. BRUINISSE. f- De vaste commissie voor i de Deltawerken van de Staten Generaal brachten met de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, een werkbezoek aan de Del tawerken. De mist fungeerde als spel breker en zorgde voor een achterstand op het tijdschema. Na een bezoek aan de werken bij Willemstad werd het voorgenomen bezoek aan de Hellegat platen achterwege gelaten. Tijdens de koffiepauze in Willemstad gaf prof. P. H. Jansen, het hoofd van de deltadienst, een uiteenzetting over de deltawerken, van de verschillende manieren van sluiting met behulp van caissons, zoals in het Veerse gat als met .steenbestortingen zoals in het plan Gre velingen-noord. Nadrukkelijk ver klaarde prof. Jansen dat om techni sche redenen niet van het plan om eerst het Brouwershavens^ gat af te sluiten en daarna de Oosterschelde zal worden, afgeweken. ,In de pers is deze zomer de omgekeerde volgorde gesug gereerd. In het gezelschap van de hoofdingenieur-directeur ir. H. A. Harmsen werd daarna naar de Kram merplaat gevaren. In de werkhaven werd gemeerd waarbij met de modder van de Grevelingendam werd kennisge maakt. Bij de aanlegsteiger was de zaak door het onophoudelijke vracht autoverkeer zo bemodderd dat haastig een zanddammetje moest worden aan gelegd om natte voeten te voorkomen. Bij de verwelkoming waren aanwe zig de directie van Deltawerken, afde ling Grevelingendam en vertegenwoor digers van de combinatie Dijksbouw, die de werken uitvoert. Per autobus werd naar de zuidelijke dijkskop gere den, die op ruim drie en een halve ki lometer afstand lag. Staande hierop werd het gat bezichtigd dat in het voorjaar zal worden afgesloten met kleine caissons. De uiteenzettingen van de waterstaatmensen over de reeds uitgevoerde en nog uit te voeren wer ken en daartoe aan te wenden materi alen werden met belangstelling door het gezelschap aangehoord. Nadat men een goed overzicht had gekregen, van wat er in 19öl in de Grevelingen was gepresteerd, scheepte men in op de Wilfort die het gezel schap naar de Flakkeese wal bracht. In hotel Meijer in Middelharnis werd de lunch gebruikt en daarna werd via de baileybrug een bezoek gebracht aan de sluiswerken in het Haringvliet. Van waterstaatzijde waren aanwezig behalve de minister, de nieuwbenoem de directeur-generaal ir. J. van der Kerk, het hoofd van de deltadienst prof. Jansen, hoofdingenieurs-directeu ren H. A. M. C. Dibbits, P. A. van de Velde, C. Schuurman en Eggink. De kamercommissie voor de deltazaken bestond uit voorzitter F. de Hartog, mevrouw Kuiper Struik, mr. F. W. Kra nenburg en de heren Van Meel, Blank horst, Ruiter, Van der Peijl, Diebenga en Asman. GOES. De aanwezige hoofdingelan den van het waterschap „De Brede Wa tering van Zuid-Beveland" hebben gis termiddag in hotel „De Korenbeurs" vijf keer een begroting voor 1962 vast gesteld. En zij hebben ook vijf maal de omschrijving van onderhoudswerken voor 1962 goedgekeurd. De hoofdinge landen waren nl. in vergadering bijeen geroepen om als dijkraad enkele pun ten van de calamiteuze waterkeringen Zimmermanpolder, polder Borssele, Wil lem Annapolder, Oost-Beveland en Wil- helminapolder te bespreken. De agen da's voor deze vijf waterkeringen waren vrijwel gelijkluidend. Het geheel kon dan ook vlot afgewerkt worden. Voor alle vijf waterkeringen werden de begrotingen 1962 vastgesteld. De on derhoudswerken voor het dijkvak Wilhel- mina werden geraamd op 12.190 gulden en voor het dijkvak Oost-Beveland op 11.615 gulden. De heffing van het dijk- geschot voor Wilhelmina werd vastge steld op 110.886,18 (per ha 71 gulden) en voor Oost-Beveland op 5.959,67 (per ha 76 gulden). Voor de Zimmer manpolder werden de onderhoudswer ken voor 1962 geraamd op 20.276 en het dijkgeschot werd vastgesteld op een bedrag van 15.890,02 (per ha 72 gulden). Vervolgens de polder Borssele: aan onderhoudswerken werd geraamd 24.008,09 en aan buitengewoon onder houd (extra voorzieningen) 25.197,91. Het dijkgeschot werd gesteld op 116.016,83 (per ha 93 gulden). En ten slotte werd voor de Willem Annapolder op hetzelfde patroon voortgeborduurd Aan onderhoud voor 1962 werd geraamd een bedrag van 2.959 gulden. Het dijk- geschot werd bepaald op 25.282,84 (per ha 85 gulden). De leiding van de vergadering berust te bij de dijkgraaf van het waterschap, de heer P. J. J. Dekker. VLISSINGEN. Tijdens een officiële bijeenkomst in een der speel-klaslokalen vond gisteravond de opening plaats van de vierde openbare kleuterschool „De Woelwaters" door burgemeester B. Kolff. „Dit is de vijfde school die gereedgekomen is, maar officieel de vierde Vlissingse kleuterschool, in volgorde van aanbesteding. De aanbesteding van deze school bracht namelijk nog al wat moei lijkheden met zich mee, de laagste inschrijver kwam met een be drag dat nog hoger dan de begroting was, zodat het lange tijd duur de voor de gemeente inzake deze kwestie beslist had. In deze tijd van overleg was inmiddels een vijfde kleuterschool aanbesteed en tot stand gekomen", aldus de heer Gillesen-Verschage, wethouder van onderwijs, in zijn openingswoord. nog voltooid Na wethouder Gillesen-Verschage nam burgemeester B. Kolff het woord waarmede de opening een föit werd. In grote lijnen schetste burgemeester Kolff de moeilijkheden waarmee de ge meente bij de totstandkoming van d« kleuterschool „De Woelwaters" te kam pen had. In 1958 vond het voorstel tot de bouw ervan plaats, tengevolge van de te hOr- ge inschrijvingen bij de aanbesteding moest er heel wat gediscussieerd wor den alvorens men overging tot de bouw van een houten kleuterschool in septem ber 1981. Materiaal werd pasklaar ge leverd, zodat de school binnen ruim een maand geheel overeind stond, waarna BRUINISSE. De rijksbetonning heeft de nieuwe vaargeul in het Noor derslaak afgebouwd. Daardoor is een prachtige rechte weg tussen enerzijds de Krammer en het Zijpe en ander zijds met het Volkerak ontstaan, waar van de minimum diepte 45 decimeter is. In 1959 begon het Slaak te verzan den waardoor vele schepen tussen Ant werpen en .Dordrecht aan de grond raakten. Ten noorden van de geul moest een nieuwe geul komen. Bij de zand winning voor de Grevelingendam be sloot rijkswaterstaat de natuur te hulp te komen en in 1961 werd er anderhalf miljoen kubieke meter zand uit het Noorderslaak weggebaggerd en voor de dam gebruikt. KOUDEKERKE. Vandaag her denkt de Coöp. Brandstoffenvereniging Ons Belang" in Koudekerke haar zestigjarig bestaan. Vanavond hoopt de vereniging dit jubileum in Café Rijckborst te vieren. Aanvang om half acht. In die zestig jaar is er het een en ander, het vermelden waard, gebeurd. Op uitnodiging van de heer Joh. de Reij werd op 11 sep tember 1901 een vergadering belegd met als doel de oprichting van een kolenvereniging. Alle aanwezigen ga ven zich als lid op en het bestuur zag er toen als volgt uit: voorzitter J. H. Bos, secretaris Joh. de Reij, pen ningmeester F. de Rijke en leden J. Roose en J. C. de Koster. De eerste secretaris Joh. de Eeij bedankte reeds öp 28 september, waar na de heer F. L. Tismeer in het be stuur kwam. Tevens werd besloten de kolenvereniging de naam „Ons Belang" te geven; later kwamen daar nog de letters W.A, achter. Ook besloot men zich bij de Middel burgse vereniging „Ons maatschappelijk belang" aan te sluiten. In 1908 is de Koudekerkse coöperatie zelfstandig ko len gaan kopen. In 1904 werd voor het eerst een winst gemaakt: groot 110,27. De eerste voorzitter hanteerde acht jaai lang de hamer. Ook nummer twee verdween na vier jaar en toen vervulde F. de Rijke deze functie tot 1939. Toen de vereniging in 1908 voor het eerst voor eigen rekening ging ko pen was er een ledental van 173 met een leverantie van 470 ton steenkool en een batig saldo van ƒ124,82 en een hal ve cent. De oorlogsjaren 1914-'18 waren ook voor de kolenvereniging een beproeving. In 1921 werd de toestand geleidelijk be ter en telde men ongeveer 250 leden. In 1938 werd de vereniging verplicht tot coöperatieve vorm over te gaan, Een jaar later werd als nieuwe voor, zitter J. Koole Wzn. gekozen, die na 22 jaar nog steeds dit ambt vervult. Ook vice-voorzitter P. Wielemaker en secre taris H. Schipper hebben resp. twintig en achttien jaar zitting in het bestuur achter zich. Om een doelmatige berg plaats te krijgen leverde moeilijkheden op maar tenslotte slaagde men er in een prima loods te huren. In 1956 verloor de vereniging haar administrateur J. Geldof door een onge val en werd de heer W. P. Roose ver zocht de administratie waar te nemen. Een jaar later werd deze in het bestuur gekozen en tot administrateur benoemd. ZAAMSLAG In de raadsver gadering van maandagmiddag, die onder voorzitterschap van burgemeester H. D. Trimpe werd gehouden, werd de gemeentebe groting voor 1962 behandeld. Hierop komt een post van 6000 voor ten behoeve van de aanslui ting van onrendable gebieden op het elektriciteitsnet. Doordat er nog enkele wijzigingen werden aangebracht kwam tie post „Di versen" op een bedrag van 19.594,78. De gewone dienst sloot met een eindbedrag van 538.768,98. De kapitaal- dienst vertoonde een tekort van f 310.538,80. De inkomsten bedroe gen 635.927,40 en de uitgaven ƒ846.466,20. B. en W. opperden het plan een stede- bouwknndige in de arm te nemen, die een schets zal moeten maken, waarin de nodige aandacht zal worden 1-esteed aan dé recreatiemogelijkheden voor Zaamslag. Ook de bouwgrond van Othene is uitgeput, zodat hierin zal moeten wor den voorzien. Daar Zaamslag welicht niet ongunstig ligt als woongebied ten op zichte van de verwachte industrie-uitbrei ding in de kanaalstreek, zal het woning- arsenaal uitgebreid moeten worden. B. en W. stelden daarom voor hiervoor voorlopig een bedrag van dnuizend gul den uit te trekken op de gemeentebegro- de strijd. Persoonliike ongelukken de- 1961. De raad ging met dit voorstel den zich niet voor. De botsing ontstond Vrachtauto ramde goederentrein SLUISKIL. Een vrachtauto van de fa. S. te Stoppeldijk kwam in botsing met een goederentrein oo de onbewaak te overweg aan de Blikstraat. De vrachtauto, die werd bestuurd door de heer S. werd zwaar beschadigd en ook de locomotief kwam niet ongedeerd uit zwaar| doordat de auto geen voorrang verleen de aan de trein. E r ns werd p - t men een voor stel tel optie verlening op bouwgrond' in ling. het uitbreidingsplan ten 'behoeve van de bouw van 'achttien woningen. Het ver zoek 'hiertoe kwam van het makelaars kantoor J. F. Rouiw te Terneuzen. De raad ging akkoord met een voorstel tot het aanbrengen van een nieuwe be planting rond de begraafplaats waar voor de kosten zijn geraamd op 1700, waarvan 500 -ten laste van de gemeente zal komen. De leden van de commissie van ad vies woonruimtewet 1947 werden allen herkozen. Het kredietbedrag in reke ning-courant bij d'e N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten werd gehandhaafd op 50.000. Voorts werd de gemeentere kening 1960 aangeboden. De gewone dienst vertoonde een batig slot van 31.702,98 en de 'kapitaaldienst een na delig slot van 149.218,15- in de begroting voor 1962 werden nog d'e volgende wijzigingen verwerlt: de vooruitkering van het gemeentefonds werd verhoogd met een bedrag van 3654,17; er werd een bedrag van 400 gevoteerd voor een excursie van de raadsleden, waarvan nog niet vaststond of die werkelijk zal worden gehouden; het Groene Kruis kreeg een subsidie van 2250, en het aandeel van de gemeente in het tekort van het Julianaziekenhuis te Terneuzen, dat 110.000 bedraagt, zal 12.170,12 zijn. pe muziekvereniging de Volharding kreeg een subsidie van 1250 en de landelijke rijvereniging 100. Het subsidie voor maatschappelijk werk werd gesteld op 350, dit alles naar aanlei ding van d'e begrotingen van de desbe treffende verenigingen die waren binnen gekomen. Aan een verzoek van de C.B.T.B. om een bijdrage in de kosten die veroorzaakt worden door het feit dat vier leerlin gen van de voormalige christelijke land bouwschool in Axel, die werd' opgeheven, waardoor zij nu naar 's Heer Arendsker ke moetpn, werd ingewilligd, wat neer komt op een bedrag van 130 per leer- KRUININGEN. Eindelijk zit de eer ste paal in de grond voor de nieuwe openbare ulo-school, die gaat verrijzen aan het Eindje de Rondte. Aanvankelijk was de plechtigheid vastgesteld op vrij dag j.l. maar dat kon toen niet door gaan. Gistermiddag om twee uur zou het dan gebeuren. De aanwezigen heb ben echter nog twee uur in de kou moe ten wachten voor de eerste paal de grond kan worden ingedreven. Het luk te dan toch. Het college van B. en W. en enkele raadsleden van Kruiningen, alle leraren en leerlingen van de school, de heren ir. P. J. 't Hooft en J. D. Poley van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft N.V. en de aannemer de heer J. A, Poley, die bij de korte plechtigheid te genwoordig waren, "hadden inmiddels wel koude voeten gekregen, maar de blijdschap, dat nu daadwerkelijk met de bouw van het nieuwe complex kan worden begonnen was er toch niet min der om. Al lang wordt immers uitge zien naar een nieuw gebouw, want de huisvesting van de ulo-school ligt ver beneden de eisen, die tegenwoordig ge steld worden. In het dorpshuis, waar nog een geanimeerde bijeenkomst werd gehouden, konden de heren weer op temperatuur komen. Burgemeester A. Schipper heeft daar nog het woord ge voerd en hoopte, dat de bouw vlot mag verlopen. Het nieuwe schoolgebouw komt te rusten op 123 palen. Het streven is er op gericht om de nieuwe school, die zes leslokalen en een naluurkundelokaal telt. met ingang van het volgende cur susjaar (dus volgend jaar september) in gebruik te kunnen nemen. alleen het binnenwerk moest worden. Eenmaal in het houten gebouw, dat het aanzien van een grote en ruime bungalow heeft, waant men zich in een kinderpalejsje. Het gebouw omvat drie grote speel- klassen. Waarvan er voorlopig twee in gebruik worden genomen. Wanneer in januari de hoofdleidster mevrouw Ver- hagen-Hanssen en mej. A. Rottier as sistentie krijgen van een derde kleuter leidster zal ook het derde lokaal ge bruikt worden. Zestig „woelwaters" trekken vandaag vanuit hun oude klas je in de Jan Ligthartschool feestelijk getooid met gekleurde mutsen en toe ters naar hun nieuwe gebouw. Hier vindt de tweede en „feestelijke" ope ning voor de kleuters plaats. Burge meester Kolff zal weer vergezeld van enkele wethouders van de kleintjes een sleutel aangeboden krijger), waarmee de school voor de kinderen geopend^ is. Hierna worden zij feestelijk onthaald op gebakjes en andere heerlijkheden. Na de officiële opening gisteravond bestond na de openingsrede van burgemeester, Kolff gelegenheid voor de aanwezigen om het schoolgebouw te bezichtigen. Verschillende aanwezigen voerden hier na het woord. Waarbij' de heer De Vries hoofd van de Jan Ligthartschool en „pleegva der" van de „woelwaters" wees op de moeilijke situatie die ontstaan was, daar de kleuterklas, ondergebracht in een lokaal van de lagere school in snel tempo uitbreiding ondervond, en ook de Jan Ligthartschool over het toenemend aantal leerlingen niet te klagen had „Een nieuwe kleuterschool was hard. nodig, onze scholen blijken in een zeer kinderrijk deel van Vlissingen te liggen, dat overigens over het aantal kleuter scholen niet te klagen heeft". De heer De Vries wees op de prettige samen werking met mevrouw Verhagen en sprak de hoop uit deze voort te kunnen zetten. Verder voerden nog het woord ds. Kloosterman namens de vereniging christelijk kleuteronderwijs, de heer De Kloe, onder meer namens 't Nut van Algemeen, mej. Timmermans, hoofd kleuterschool, de heer van de Woestijne van de vereniging voor volksonderwijs, mevrouw De Nooyer namens ouderkom missie en mevrouw Verhagen die geza menlijke sprekers dankte voor hun vriendelijke woorden. (Adverten tién) De nieuwe kleuterschool „de Woelwaters" te Vlissingen werd gebouwd door HARDINXVELD-GIESSENDAM telefoon 01846—2124 Het schilderwerk aan de nieuwe kleuterschool te Vlissingen werd verzorgd door B. Ewoutstraat 44 - Vlissingen Telefoon 4179 De fundering van de nieuwe kleuterschool te Vlissingen werd gelegtl door DAL'I. KRl'GERSTRAAT 300, VI.ISSLVt.LN Het LOODGIETERSWERK aaji de nieuwe kleuterschool te Vlissingen werd verricht door KOUDEKERKSEWEG 148 VLISSINGEN DRIEWEGEN. De gemeenteraad komt donderdag, des middags om drie uur, in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. vaststelling verordening op de heffing van begraaf- rechten, keurlonen, vleeskeuringsdienst, aanvraag subsidieverhoging stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk en huurverhoging woningen Smitsweg 6 en 8. Tijdens deze verga dering zal de gemeente-begroting 1962 worden aangeboden. van de nieuwe kleuterschool te Vlissingen werd gelegd en geleverd door Electro technisch installatie bureau Markt Middslburg - Wolstraat V lissingen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4