DRIE JONGENS VONNISTEN ONWILLIG LID VAN BENDE Vuurwerk eist vier doden KEN| HEYM FiRMAMINT N.S. HADDEN WEEKEINDE MET VEEL ONGELUKKEN NA VERHOOR IN VERBAND MET DIEFSTAL VERDWENEN Let op Molotof POLITIEKE ARRESTATIES IN PARIJS Slachtoffer in Baarn werd verleden jaar tien dagen in torenkamer gevangen gehouden JAGO SHAWLS Goloeh nog op hoofdbureau in Amsterdam Hogere kosten deden omzetstijging teniet Maandag 6 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Zinkput Schedel ingeslagen Verdwenen Ophouden Amerika leent van Zwitserland FEESTJE Vrij leven Opdracht aan grensposten in Oostenrijks Vertegenwoordiger van Aeroflot teruggeroepen neem direct Vertegenwoordiging van Nederland in Moskou EEN MILJOEN GROTE BALDADIGHEID OP ENGELSE GUY FAWKES DAY FRANSE VOORSTEL OVER EUROPA KOMT ONGELEGEN DARMINFECTIE IN KRAAMAFDELING HANDELSCOMPAGNIE Als een fakkel 7.6C die goeie ouwe (met de baard) I 9.05 VERMORZELD LAAT NU DE SCOLDER KOMEN mi Van een onzer verslaggevers BAARN. Het vinden van het vergane lflk. in een oude zink put in de tuin van een buitengoed te Baarn, heeft geleid tot de ontdekking van een afschuwelijke misdaad, gepleegd door drie jonge? «u Vast is komen te staan, dat drie jongens uit Baarn (de acht tienjarige H. W. de achttienjarige B. H. en zjjn zeventienjarige broer E. H.) verleden jaar juli een verschrikkelijk vonnis heb ben voltrokken aan Theo Mastwijk uit Soest. Uit angst voor ont dekking van de vele vergrijpen die de vier jongens gezamenlijk hadden gepleegd hebben de drie anderen de vijftienjarige Theo gedood en in de oude zinkput verborgen. Zij waren bang geweest dat Theo, die door de politie was verhoord, alles aan de politie zou vertellen, waardoor ook zij zouden worden ontmaskerd. Voor zij tot deze fatale daad kwamen, hadden zij de jongen tien dagen opgesloten gehouden in de torenkamer van het landgoed van de familie H. te Baarn. Kort na de arrestatie van H. W. vrijdagmiddag, kwam het drama dat zich vorig jaar juli in de tuin van het landgoed heeft afgespeeld, aan het licht. D'rect daarna zijn de twee zoons Boud;wijn en Ewoud van de familie H. ook gearresteerd. Een van hen bevestigde Je bekentenis van W. De ander blijft ontkennen iets met de moord op het vroegere vriendje uitstaande te hebben. Hij zou alleen aan de diefstallen hebben meegedaan. Zijn broer en diens vriend W. zouden Theo hebben laten verdwijnen, zo zegt hij. Ook hij wordt echter in arrest ge houden, omdat hij in ieder geval mede plichtig is geweest Hij heeft docxr zijn zwijgen aan de verdwijning van Theo meegewerkt. Nader wordt onderzocht in hoeverre hij bij de moord in de tuin betrokken is geweest De vier jongens komen uit zeer goede milieu's. De beide broers H. wonen bij hun ouders op een buitengoed midden in Baarn. Het kasteelachtige huis met een toren en uitgebouwde waranda's staat midden in een grote tuinRondom deze tuin is een groene muur van op geschoten struiken en bomen ontstaan waardoor het buitengoed vrijwel aan nieuwsgierige blikken van buiten is onttrokken. In het bijbehorende koetshuis is een drukkerij gevestigd. Overigens staan in de tuin enkele koepeltjes en priëlen. Grote stukken van de tuin liggen er verwijderd bij. Kalkoenen, kippen en konijnen lopen er vrij rond. In het gedeelte van de tuin, dat grenst aan da achtertuinen van het enige rijtje huizen op hetzelfde ter rein, is een groot stenen kippenhok in aanbouw. De metselaar Miltenburg, die geregeld karweitjes opknapt voor de familie H. ontdekte vlak naast de plek waar hij het kippenhok bouwde, een oude zinkput, die vroeger werd ge bruikt toen er nog geen riolering was. Daar het nieuwe kippenhok zich ook tot deze plaats zou uitstrekken, begon hij daar te graven. Hij stuitte daarbij op een deksel enkele decimeters onder de grond. Bij het openen van de put zag hij twee voeten met sokken uit de donkere massa uitsteken. De verregaande staat van ontbinding van het gevonden lijk, leidde bij het ■eerste vluchtige onderzoek tot de ver onderstelling, dat het een lijk uit de oorlogstijd was. Bij het nader onderzoek in het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, bleek al gauw, dat men te doen had met het stoffelijk overschot van een veer tien- of vijftienjarige jongen, bij wie de schedel was ingeslagen. De sterke ver schijnselen van ontbinding waren ver oorzaakt, doordat over het lijk in de Dit is de oude stortput (zie pijl,) waarin een timmerman het lijk van de vijftienjarige Theo Mastwijk vond. put een emmer ongebluste kalk was Uitgestort. Toch waren nog resten over van kleding en schoeisel. Een rechercheur uit Baarn werd getroffen door het merkwaardige dessin van het over hemd dat de vermoorde jongen droeg. Het patroon van de resten van het over hemd deed de politieman sterk denken aan het overhemd dat Theo Mastwijk had aangehad vorig jaar, toen hij hem had verhoord voor de diefstal van een bromfiets. Bij dat verhoor was een foto van de jongen gemaakt. De foto bevestigde het herinneringsvermogen van de recher cheur. Nu was Theo vorig jaar, daags nadat hij op het politiebureau was geweest, plotseling verdwenen. H. W. van wie bekend was dat hij met Theo omging, had toen verteld, dat Theo naar België was gegaan. Hij had hem vergezeld tot aan de grens, waarna Theo alleen ver der was gegaan. W. was van het plan om samen in Antwerpen te monsteren op een kustvaarder, teruggekomen, zo verklaarde W. verleden jaar. Thans Is uitgekomen, dat dit hele verhaal een verzinsel was. Theo bevond zich op dat moment in de torenkamer van het buitengoed van de familie H. als de gevangene van zijn vriendjes. Toen echter werd het verhaal van W. geloofwaardig geacht. Theo had inderdaad vaker gezegd, dat hij wilde gaan varen. Ook werd toen vastgesteld, dat hij zich al van de nodige papieren had voorzien om naar het buitenland te gaan. Al die tijd heeft men in Baarn aan genomen, dat de jongen inderdaad naar België was gegaan en een zeemansleven was begonnen. H.W., die verleden jaar voor enkele diefstallen van het lyceum was ge stuurd, bleek vrijdag niet in Baarn te zijn. De politie heeft in het hele land naar hem gezocht, tot men hem in Sit- tard vond, waar hij demonstraties gaf met huishoudelijke apparaten. Eenmaal in het politiebureau te Baarn. bekende hij de moord op Theo. Hij noemde als zijn medeplichtigen de gebroeders B. en E.H. Theo zou na het verhoor door de poli tie, in de torenkamer tegen zijn vrien den hebben gezegd, dat hij niet langer wilde meedoen aan de dieverijen. Het antwoord van de andere jongens was: dan moet je hier blijven, anders ver raad je ons nog. Theo was van dat moment af de ge vangene van zijn vriendjes. Tien dagen Advertentie De achterkant v»«i het landgoed van de familie H. in Baarn dat door heggen grotendeels aan het oog wordt onttrokken. WASHINGTON (Reuter). Om de dollar te versterken en te verdedigen tegen de internationale speculatie heeft Amerika van de Zwitserse nationale bank voor 45,3 miljoen dollar aan Zwit serse franken geleend. Zij zijn bestemd voor operaties op termijn op de wis selmarkt. Het is sinds 1918 de eerste lening in buitenlandse valuta van de Verenigde Staten. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN Na afloop van een feestje aan de vooravond van het weekeinde heeft een van de feestgan gers zijn aanstaande bruid op onge bruikelijke wijze getoond dat hij nog niet naar huis wilde. Na afloop van het feestje, om één uur 's nachts, pakte de vrouw haar fiets om naar huis te gaan. De man met wie zij in ondertrouw was, wilde met haar nog naar een café. Op haar weigering greep hij haar fiets en slingerde deze <-oor de ruiten van een apotheek. Door het gat kroop hij de fiets achterna, waarna hij alles in de etalage kort en klein sloeg. Weer buiten gekomen viel hij be wusteloos neer. Met slagaderlijke bloedingen moest hij naar het acade misch ziekenhuis worden gebracht. nadien hebben zij de jongen 's nachts naar het achterste deel van de tuin ge bracht. Zij hebben hem gezegd dat zij hem op erewoord zouden loslaten. De jongens hadden echter intussen de oude zinkpunt geopend. Ook hadden zij voor ongebluste kalk gezorgd. Hoe en door wie Theo is gedood staat nog niet helemaal vast. Na de gruwel daad hebben de jongens het dode vriendje in de put geworpen en er de ongebluste kalk over gestort Daarna is de put gesloten en met enkele decime ters aarde bedekt. De torenkamer, waar Theo opgestoten heeft gezeten, ligt zo geïsoleerd dat niemand in het huis eventueel ge schreeuw of geroep zou kunnen horen. De andere huisgenoten hebben nimmer vermoed, dat de als vermist opgegeven jongen in de torenkamer zat opgesloten. Nog zeer onlangs heeft een van de thans gearresteerde jongens H. tegen de tuinman gezegd: „Ook al schreeuwt iemand nog zo hard in de torenkamer, toch hoor je dat niet in huis". Hij zou daarbij hebben gezegd, dat er tijdens de oorlog onderduikers in de toren hebben gezeten. De jongen kon dat echter niet weten, omdat de familie H. pas na de oorlog het buitengoed in Baarn heeft betrok ken. De familie H. kwam toen uit Rot terdam. De beide jongens H. hebben een zeer vrij leven gehad. Zij werden als de bel hamels uit de omtrek beschouwd. Te genover het personeel gaven zij blijk van een feodale instelling. Het waren verwende jongens, die alles mochten. Zij raasden en rosten met auto's en bromfietsen door de lanen. Zij haalden allerlei kattekwaad uit in de wildernis van de tuin en stookten soms grote vuren. Toch konden zij ook toonbeelden van hulpvaardigheid zijn. Bij de bejaarde weduwe Veldhuizen, wier huisje op nog geen vijf meter afstand staat van de put en de plek waar Theo werd gedood, kwamen zij vaak houtjes hakken voor de kachel. De achttienjarige Boudewijn H. was eerste jaars student aan de zevende fa culteit te Amsterdam, waar hij politie ke en sociale wetenschappen studeerde. Zijn zeventienjarige broer Ewoud was nog lyceïst. De weduwe Veldhuizen voor wie de jongens H. vaak houtjes hakten. WENEN (Reuter) De Oostenrijkse grensposten hebben opdracht gekregen scherp uit te zien naar de Russische afgevaardigde op de internationale atoomcommissie, Vyacheslaf Molotof, die het doelwit is geweest van scherpe aanvallen op het jonste Russische com munistische partijcongres. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de Russen hem met geweld de grens over zullen brengen. Tot nu toe heeft hij zijn flat in de Wohllebenstrasse in Wenen alleen ver laten om een kort bezoek te brengen aan de Russische ambassade, maar nie mand kreeg de gelegenheid om hem te benaderen. Leden an de ambassade weigerden iets over het bezoek van Mo to tf mee te delen. Men verwacht dat de positie die Mo lotof nu inneemt morgen iets duidelij ker zal worden. De Russische kolonie viert dan de herdenking van de Russi sche revolutie met een kranslegging bij het Russische oorlogsgedenkteken en een receptie op de ambassade. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL De vertegenwoor diger van de Russische maatschappij Aeroflot in Nederland, de heer K. K. Kovshov, in en om wiens kantoor zich op Schiphol een groot gedeelte van de affaire-Goloeb heeft afge speeld, is teruggeroepen. Volgens hem zelf heeft dit niets te maken met het beruchte incident. De heer Kovshov is nu 3% jaar in Neder land geweest. Zijn opvolger is reeds gearriveerd. De Russische ingenieur Goloeb, wiens asielaanvrage mede aan de basis van de verwikkelingen op Schiphol heeft gelegen, verblijft nog op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. De vreemdelingen dienst, onder wiens hoede hij is, legde gisteren vooral de nadruk op het woordje „nog". Verder deed men er het zwijgen toe. Van plannen voor de toekomst van de heer Goloeb zou nog niets bekend zijn. Intussen schijnt men het voornemen te hebben laten va ren om de Russische chemicus in de dependance van de Zutfense jeugd gevangenis, de Rozenhof te Almen, onder te brengen. Advertentie p y. GR!» i Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De tweede ambas sadesecretaris bij de Nederlandse ambassade in Moskou, P. J. Polak, is vanaf 16 oktober de persoonlijke titel van eerste ambassadesecretaris verleend. Sinds de ambassadeur in Moskou, mr. Helb, door de Neder landse regering werd teruggeroe pen, is de heer Polak tijdelijk zaakgelastigde. Hij houdt de titel van eerste secretaris voor de duur van zijn werk aan de ambassade in Moskou. Van onze correspondent PARIJS. De Parijse politieke we reld is zaterdagavond opgeschrikt door de arrestatie van de heer Abderrah- mane Farès, oud-voorzitter van de Al gerijnse volksvertegenwoordiging. Men heeft ook twee van zijn medewerkers, de heren Boudrillart en Lieuti in arrest gesteld; zij worden beschuldigd van het in gevaar brengen van de veilig heid van de staat. De politie verdenkt de heer Farès er van bankier te zijn geweest van het Al gerijnse bevrijdingsfront (F.L.N.). Hij zou de centrale figuur zijn geweest bij wie al het geld opgehaald, gestolen of anderszins verkregen in Frankrijk ten bate van de F.L.N. binnenkwam en dat hij door middel van een export onderneming via Zwitserland naar de Algerijnse nationalistische leiders in Tunesië overmaakte. Honderden mil joenen franks zouden op die wijze reeds van Frankrijk naar Tunesië zijn verhuisd. Bij een huiszoeking in zijn majestueuze apartement in de Avenu Daumesnil werd een bedrag van bijna een miljoen nieuwe franks gevonden, uitsluitend in kleine coupures, alsmede een dossier van bijna honderd kilo. De zaak is aan het licht gekomen toen een van zijn medewerkers, de heer Baudrillar, zich moest verantwoorden voor een bankrekening van bijna 150.000 gulden en hij hierbij bekende dat het geld niet van hem maar van de heer Farès was. Farès die reeds enkele weken een nauw keurige bewaking van de poltiie ge noot en daarop werd gearresteerd is gisterochtend in staat van beschuldi ging gesteld. Farès heeft geen ogen blik vermoed dat hij onder bewaking stond. De voortdurende aanwezigheid van de politie in de buurt van zijn wo ning en zijn zaak beschouwde hij als een bewaking, die alle belangrijke Al gerijnse persoonlijkheden in Frank rijk genieten om hen te beschermen tegen bomaanslagen. De heer Farès werd in 1953 tot voorzit ter van de Algerijnse volksvertegen woordiging gekozen en bleef dit tot 1956, toen hij zich voorstander verklaar de van onderhandelen met de „opstan delingen". Hij vestigde zich daarna in Parijs en werd daar beschouwd als een gematigd Algerijn en als een moge lijke leider van de „derde Algerijnse macht". Van onze correspondent LONDEN Guy Fawkes day het jaarlijkse feest in Engeland, dat ge paard gaat met het afsteken van geweldige hoeveelheden vuurwerk en het ontsteken van vreugdevuren is ook dit jaar weer niet zonder ernstige ongelukken voorbij gegaan. Vier mensen verloren als gevolg ervan het leven, vier raakten ernstig gewond en tientallen anderen liepen minder ernstige brandwonden op. In Liverpool spanden artsen zich zondag tot het uiterste in het gezichtsvermogen van een jongen van veertien jaar te redden. Hij kreeg een voetzoeker in zijn gezicht. AUeen al in Londen moest de brand weer ruim zeshonderd keer uitrukken om brandjes te blussen. Er werden 316 Londenaars gearresteerd die met vuur werk baldadigheden uithaalden. Het grootste drama van Guy Fawkes day, of eigenlijk van de vooravond er van want de meeste ongelukken ge beurden al zaterdag speelde zich af BRUSSEL (Reuter). De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg bespreken van daag in Brussel het Franse ontwerp voor een Europese unie en het Britse verzoek om het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. De Belgische minister Spaak zal hier op meedelen dat België het Franse voorstel niet afwijst. Deze besprekingen vinden plaats aan de vooravond van het grote overleg tussen de zes landen van de EEG en Engeland over de Britse toelating, dat woensdag en donderdag eveneens in Brussel wordt gehouden. Van Nederlandse kant zal men heden aan België en Luxemburg meedelen, dat het Franse voorstel op een ongele gen tijdstip komt. Volgens minister Luns staan besprekingen over „een ge sloten Europese club", zoals de Fran sen wensen, in tegenstelling tot een goede Europese geest, omdat Engeland nog altijd in de Europese wachtkamer zit. Om dit alles wenst men van Ne derlandse kant, als het tot besprekin gen over het Franse ontwerp komt, dat Engeland hieraan zal deelnemen, hetgeen de Fransen niet aanvaard baar achten. ENSCHEDE De eerstkomende twee weken zullen in het ziekenhuis Ziekenzorg in Enschede geen kraam vrouwen worden opgenomen. Deze maatregel heeft de directie, in over leg met de gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst, moeten nemen omdat zich een ge val van darminfectie heeft voor gedaan. Tot twee weken na het optreden van de ziekte is het mogelijk dat zij besmettelijk werkt Er bestaat in ieder geval geen reden tot ongerust heid Het verschijnsel komt in dit jaargetijde meer voor in Twente. ROTTERDAM. De Handelscompag nie behaalde in de eerste negen maan den vrijwel hetzelfde resultaat als in de zelfde periode van 1960. Weliswaar steeg de omzet verder met ruim vijf pro cent doch de daarmee bereikte stij ging van de brutowinst werd bijna ge heel teniet gedaan door toenemende kosten, die voornamelijk in de perso- neelssector liggen. Mede gezien de orderportefeuille van de technische agenturenafdelingen, waar van in het vierde kwartaal nog een groot deel zal worden afgeleverd, meent de directie het uiteindelijk resultaat over 1961 met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Indien de aangevraagde vergunning voor uitbreidingen in de loop van 1962 wordt verleend behoort een emissie niet tot de onmogelijkheden. in Wraysbury, in het graafschap Bucking hamshire. Daar stond op een eilandje in de Theems een houten bungalow waar zaterdagavond een feest werd gegeven voor een vijftigtal bekende mensen uit de wereld van het amusement. Deze bungalow brandde volkomen af, nadat een voetzoeker die in de tuin werd af gestoken in een doos vuurwerk terecht kwam. Deze doos ontplofte en zette daardoor het huis in een oogwenk van boven tot onder geheel in vlammen. Twee mensen kwamen door verbran ding om het leven. Zij konden niet uit het als een fakel brandende huis wor den gehaald. Het derde slachtoffer, over leed enkele uren na de brand aan een hartverlamming. Diana Dors, de bekende Engelse film ster, wier doen en laten al dikwijls veel opzien baarde, was een der feestgangers. Ze zat binnen te praten met Sid James, ook een bekende naam van het witte doek, toen er een enorme knal klonk. Ze sprong door een raam naar buiten en werd aan haar been gewond. Op zeven plaatsen moest het worden ge hecht. Haar japon werd bij de sprong naar de veiligheid volkomen aan flarden gescheurd. „Binnen twintig seconden stond het huis in lichterlaaie", aldus het relaas van de filmactrice, „het was ver schrikkelijk, o zo verschrikkelijk. Ik ben nog nooit zo dicht bij de dood geweest". Advertentie (met 't baardje) Van onze correspondenten UTRECHT. De Nederlandsche Spoorwegen hebben het afgelopen weekeinde door heel het land met on gelukken te kampen gehad, waarbij één dode is gevallen. Op een onbewaakte overweg bij Mep- pel botste een personenauto zaterdag tegen een diesel-elektrische locomotief. De bestuurder van de auto, de heer J. Mulder uit Staphorst, was op slag dood. De spoorlijn Kampen-Zwolle is ruim een etmaal gestremd geweest nadat za terdagmiddag een -'rachtauto met aan hanger np de met knipperlichten uit geruste overweg bij Westenholte door een trein uit Kampen was gegrepen. De chauffeur en de machinist liepen lichte verwondingen op. De bijrijder zag de trein naderen toen de auto met aanhanger de over weg opreed. Hij sprong uit de cabine, terwijl de chauffeur door snel op trekken een botsing trachtte te voor- Advertentie komen. Het was al te laat: de trein slingerde de vrachtauto m een sloot, waarbij wolken melkpoeder de la ding van de wagen omhoogstoven. De trein ontspoorde en gleed nog twee honderd meter door- Tot gistermiddag vijf uur onderhiel den bussen de verbinding tussen Kam pen en Zwolle. Op de eveneens met kniDperlichten beveiligde overweg bij de Derde Weg in Rilland Bath is zaterdagochtend een Belgische auto door een posttrein vermorzeld. De chauffeur, die met drie ande ren in de wagen zat, was op de over weg van de bestrating afgeraakt en met de voorwielen in het grind tussen de rails gezakt. Toen om 6.02 uur de posttrein uit Bergen op Zoom nader de. probeerden de inzittenden van de auto de machinist te waarschuwen, maar deze zag ben niet. De trein werd beschadigd en het spoorwegverkeer naar Zeeland liep ge ruime tijd vertraging op. Op een viaduct n Eindhoven is za terdagochtend vroeg een tankwa-en van een goederentrein ontspoord door dat er een warmgelopen astap was afgedraaid. De wagen kantelde en sleurde de volgende tankwagen mee. De vier wagens van de trein die no-g volgden liepen uit de rails. De brandweer ukte uit omdat de wagens met brandewijn en benzine waren gevuld, maar er ontstond geen brand. Het opruimingswerk nam de he le ochtend in beslag. De wagons moes ten met dommekrachten, vijzels en lieren m het gareel worden gebracht omdat er geen kraanwa-en op het viaduct kon worden gebruikt. A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5