Burgemeester Drijber in Middelburg geïnstalleerd V oortvarendheid overhaasting en zonder geduld zonder traagheid AR Middelburg teleurgesteld over benoeming burgemeester HARTELIJKE VERWELKOMING Tien honden na hevige kramp gestorven Ploegkampioen Nederland A. van Dijke uit 9s-H. Arendskerke Zaterdag 4 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad C.H. en A.R. Sportverenigingen moeten huur gaan betalen Middelburg St.- Wethouder Berenpas hing nieuive voorzitter ambtsketen om Na lang wachten Problemen Huisvesting van hoofdkantoor is onvoldoende Aanrijding bij V.O.P. Dubbelstad Als Laurens omhelst. Grote belangstelling E.H.B.O.-dipIoma's uitgereikt MINISTER KORTHALS NAAR BRUINISSE Veertig jaar verpleger op Vrederust EERSTE REDE VAN NIEUWE BURGEMEESTER Manoeuvreren Herindeling Wnd. burgemeester van Goes van zijn functie ontheven Protestants-Christelijk rR is in de jaren na de oorlog veel J gesproken over de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen de Christeiijk-Historische Unie en de Anti-Revolutionaire Partij. Vooral van de zijde der anti-revolutionairen is er meermalen op gewezen dat het naar hun mening een onduldbare toestand is dat er twee protestants- christelijke partijen zijn, die uitgaan van dezelfde politieke beginselen, maar toch gescheiden optrekken. In ehristelijk-historische kringen bleek er ook behoefte te bestaan aan een zo hecht mogelijke samenwerking, doch men zag buitengewoon grote be zwaren in een samenvoeging van bei de politieke groeperingen tot een grote protestants-christelijke partij of unie. Leidinggevende personen in de C.H.U. vreesden dat samensmelting tot gevolg zou hebben dat een deel van de thans bij de C.H.U. aangeslo ten kiezers zich niet met de anti-revo lutionairen in een partij thuis zullen voelen en of een nieuwe politieke groepering zullen stichten of zullen afzwaaien naar de V.V.D. Deze vrees leeft op het ogenblik nog bij de C.H.U., ook na de rede van prof. Van Niftrik. In zijn rede voor het Partijconvent van de Anti-Revolutionaire Partij beeft de voorzitter, dr. W. P. Berghuis, daar ook op gewezen. In de C.H.U. bestaat het gevoelen dat het streven van de anti-revolutionairen er op is gericht bij een fusie van de C.H.U. en de A.R.P. een duidelijk overwicht van de Gereformeerde gezindte te be werkstelligen. Ik heb de indruk, zei de heer Berghuis, dat de christelijk- historischen wel eens bang zijn, dat ons pleidooi voor een reformatorische partij betekent een nieuwe partij met een gereformeerde signatuur. Het is daarom goed te stellen, vervolgde de heer Berghuis, dat dit niet het ge val is. Het zou ook irreëel zijn zoiets in het achterhoofd te hebben. Wij pleiten, aldus de heer Berghuis, van onze kant voor een reformatorisch- christelijke partij, omdat wij menen, dat gelet op de verhoudingen waarin wij thans in de wereld leven, en ge let op de maten, waarin wij thans moeten denken, de reformatorische politiek zich niet meer kan permit teren om zich tegenover de wereld en voor het komende geslacht te presen teren in de organisatorische geschei denheid, zoals wij die te onzent ken nen. En dat zou een partij moeten zijn, niet van een verwaterde of genivel leerde geestelijke samenstelling, maar een, waarin zowel de gereformeerde anti-revolutionair met zijn complete gezicht en de heer Beemink met zijn complete gezicht en voorts ieder, die op basis van een gemeenschappelijk be ginselprogram voorstander is van een eigen organisatorische politieke gestalte der reformatie plaats kan vinden. Prof. Van Niftrik zei, dat hij het nieuwe program van de A.R.P. ge heel kan onderschrijven. Ais het goed is, hebben wij er voor het oog van de wereld geen vrede mee, dat wij orga nisatorisch uit elkaar liggen. Tot zover enkele citaten uit de rede van de voorzitter van het Centraal Comité der Anti-Revolutionaire Partij. In de kring van de C.H.U. bestaat in derdaad de vrees dat de anti-revolu tionairen een fusie van hun politieke partij met de C.H.U. willen doen uit lopen op de stichting van een nieuwe politieke groepering, die een gerefor meerde signatuur draagt. Daarom is het goed, dat de heer Berghuis er op heeft gewezen, dat naar zijn mening in a.-r. kring dit verlangen niet leeft. Wij nemen aan, dat het in de leiding gevende groep van deze partij inder daad niet bestaat, maar dat zal toch niet wegnemen dat in gesprekken tussen anti-revolutionairen en christe- lijk-historischen het verschil in men taliteit toch keer op keer zal blijken. Overigens, dit verschil in mentaliteit is er ook tussen anti-revolutionairen onderling en niet minder tussen chris- telijk-historischen onderling. In beide politieke groeperingen zal men er goed aan doen zowel over de rede van professor Van Niftrik als over de toespraak van dr. Berghuis onderling van gedachten te wisselen. Misschien kunnen deze onderlinge gesprekken de weg openen voor een openhartige gedachtenwisseling tus sen de leidinggevende personen uit beide protestants-christelijke groepen. Een mogelijkheid daartoe te geraken lijkt ons het houden van gecombineer de vergaderingen van plaatselijke kiesverenigingen, waarop dit onder werp aan de orde komt. BORSSELE. Voor het gebruik van het sportterrein en de kleedlokalen zul len de sportverenigingen voortaan een huur van honderd gulden per jaar moeten betalen. Zo besloot de raad van i Borssele in de gisteren gehouden verga-1 dering. Het betreffende voorstel van B. en W. ontlokte evenwel discussie. De heer M. de Regt (ar) bleef op het: standpunt staan dat de sportterreinen j gratis ter beschikking moeten blijven en i hij wenste geacht te worden tegen te hebben gestemd. In een onlangs gehou den ergadering had de raad voor de ver nieuwing va vloeren in de chr. school een bedrag beschikbaar gesteld. Thans bleek dat de bouwkundig inspecteur de som te hoog vond. De raad zal niette min trachten het vroegere besluit te handhaven. Op zijn verzoek werd eer vol ontslag verleend aan de lieer J. Wes- terweele als onderwijzer aan de open bare lagere school. In de vacature werd per 1 december benoemd de heer J. G. Spruit te Nieuwdorp. De raad besloot tenslotte een 26-tal naamborden te plaat sen op wegen buiten de bebouwde kom. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde een dezer dagen voor het examen electrotechnisch ingenieur de heer K. M. van den Berge te Amster dam en voorheen te Goes. MIDDELBURG. In de Burgerzaal van het stadhuis is gister middag de nieuwe burgemeester van Middelburg, de heer mr. J. Drijber geïnstalleerd door de loco-burgemeester, de heer A. J. Berenpas, die in zijn installatierede o.a. een overzicht gaf van de problemen, waarvoor de gemeentelijke overheid in de Zeeuwse hoofdstad zich op het ogenblik ziet geplaatst. De heer Berenpas sprak de wens uit dat burgemeester Drijber tal van jaren de Middelburgse belangen zal mogen dienen en dat het burgemeesters ambt van deze gemeente hem veel voldoening zal schenken en dat gemeenteraad en bevolking over het mede door de burgemeester voorbereide beleid reden tot dankbaarheid zullen hebben. Burgemeester Drijber sprak, na de installatie door wethouder Berenpas, een rede uit, waarin hij zei vertrouwen te hebben in een gunstige ontwikkeling van Middelburg en waarin hij op diverse facetten van het beleid de aandacht vestigde. ten Middelburg woonaclftig zijn. maar in deze gemeente hun werk hebben. Het probleem wordt groter, de oplossing steeds moeilijker, vooral wanneer men aan een groeiende gemeente slechts 36 woningwetwoningen toewijst. Speciaal aandacht vroeg de heer Berenpas voor de gemeentelijke bedrijven. Gemeente werken heeft een nieuwe reinigingsga rage nodig, de huisvesting van de dieiist gemeentewerken, de politie en de brand weer is onvoldoende. Voorts moeten scholen worden verbouwd en gebouwd. De heer Berenpas memoreerde de plan nen voor de uitbreiding der kazerne, het werk van de museumstichting en het voornemen om een sportstichting op te richten. Het verkeer vraagt bijzon dere aandacht evenals de sanering van een gedeelte van de oude stad. Loco-burgemeester Berenpas merkte in zijn installatierede op dat naar de benoeming van een nieuwe burgemees ter reikhalzend is-uitgezien. Het schijnt, aldus de heer Berenpas, dat de voorbe reidingen voor de benoeming van een burgemeester van Middelburg zeer veel tijd vergen. Het heeft gegonsd van ge ruchten over een benoeming. Wij zijn vol vertrouwen zei de heer Berenpas, dat uw politieke gezindheid geen in vloed zal hebben op de wijze, waarop u uw taak als burgemeester van Mid delburg zult verrichten. De heer Beren pas was van mening dat de ervaring, die de heer Drijber heeft opgedaan als raadslid en als wethouder van Leiden hem van nut zal blijken te zijn in Mid delburg. De heer Berenpas liet vervolgens een aantal Middelburgse problemen de re vue passeren. Toen burgemeester De Widt werd geïnstalleerd waren er in Middelburg 681 woningzoekenden. Thans zijn het er 934, waaronder 275, die bui- Jaarverslag PZEAI 1960 MIDDELBURG. In het jaarver slag over 1960 van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij klaagt de directeur, ir. T. Michielsen, over de huisvesting van het hoofdkan toor. Hij merkt op dat deze in de laatste jaren in steeds toenemende ma te onvoldoende moet worden genoemd. Het in 1940 gereed gekomen gebouw was opgezet voor ruim honderd perso neelsleden; het wordt nu door ruim 220 personen bevolkt, terwijl reeds ver schillende diensten, die organiek bij het hoofdkantoor behoren, elders voor namelijk in Vlissingen werden on dergebracht. In 1960 werd dan ook het reeds eer der in grote lijnen opgezette plan tot stichting van een dienstgebouw op het in 1956 daartoe aangekochte naastlig gende terrein in details uitgewerkt zo dat een bouwproject ontstond dat op 26 september 1960 in een vergadering van de raad van bestuur van de PZEM werd besproken en goedgekeurd. Ir. Michielsen zegt het te betreuren dat de tot dusver met de betrokken autoriteiten gevoerde besprekingen de indruk hebben gevesigd dat tal van moeilijkheden aan een spoedig realise ren van het bouwplan in de weg staan, zodat moet worden gevreesd dat het nijpende ruimteprobleem nog minstens twee a drie jaar zal voortduren. De PZEM-directeur besluit met te zeggen dat daarom op provisorische wijze moet worden voorzien in de hoogstnodige ruimte, wil het werk niet nadelig door ruimtegebrek worden be- invloed; natuurlijk zullen dan veel meer kosten moeten worden gemaakt dan oorspronkelijk waren geraamd. BERGEN OP ZOOM. Het samenspel in verband met de nieuwe regeling op de voetgangersoversteekplaatsen, de z.g. v.o.p.'s, heeft hier en daar nog enige voe ten in de aarde. Op de Antwerpsestraat is de Goesenaar H. H„ die met zijn auto in de richting van de Antwerpsestraatweg reed, aan de achterzijde aangereden door een bestelwagen uit Dordrecht. H. stopte voor een v.o.p. en kreeg prompt aan de achterzijde een flinke tik van de bestelwagen, hetgeen voor de politie aanleiding was het befaamde potlood te trekken. Wethouder Berenpas betreurde het dat de minister van Binnenlandse Za ken is teruggekomen op het aanvanke lijke herindelingsplan voor Walcheren en sprak de wens uit dat de minister op zijn schreden zal terugkeren. Uiter aard wees de loco-burgemeester ook op de dubbelstadgedachte. Voor een even wichtige ontwikkeling in de zuidoost hoek van Walcheren zijn bestuurskrach- tige gemeenten nodig. De gemeenten Middelburg en Vlissingen aan elkaar grenzend zouden deze zware opgaaf aankunnen, meende de heer Berenpas. Na het uitspreken van de installatie- rede hing wethouder Berenpas de heer Drijber de ambtsketen om. De burgemeester van Sint-La.u- rens, de heer W. Baas heeft gis termiddag niet alleen de wens uitgesproken dat mr. Drijber als burgemeester van Middelburg belangrijk werk zal mogen doen in het belang van de Zeeuwse hoofdstad, maar hij heeft daar het verlangen aan verbonden dat Middelburg de zelfstandigheid van St.-Laurens niet zal aantas ten. Het verheugt mij, zei de heer Baas, dat de nieuwe burge meester is geïnstalleerd door de heer Berenpas, een oud-inwoner van St.-Laurens. Voorts verklaar de de heer Baas dat St.-Laurens Middelburg gaarne mits tegen een goede rente geld zal wil len lenen. Hij beschreef de schoonheid van Middelburgs nabuurgemeen te en merkte op dat onder het stadswapen van Middelburg (vertaald) het volgende staat: „Een adelaar aast niet op vlie gen, die venijnig zijn en steken". Burgemeester Drijber beant woordde op geestige wijze de humoristische speech van zijn collega. Hij zegde hem zijn persoonlijke genegenheid toe, maar, aldus de heer Drijber, de wijze waarop de heer Baas zijn schone gemeente heeft beschre ven, moet Middelburg welhaast doen besluiten St.-Laurens te omhelzenEn wat blijft er echter over van St.-Laurens na zo'n stevige omhelzing? MIDDELBURG. De installatie van mr. Drijber tot burgemeester van de gemeente Middelburg werd door ruim driehonderd genodigden bijgewoond. U Leiden was een deputatie van de ge meenteraad naar Zeeland gekomen en ook diverse Leidse verenigingen deden door een afvaardiging van hun belang stelling blijken. Uiteraard was de Middelburgse burge rij in zijn rijke verscheidenheid ver tegenwoordigd door mannen en vrou wen uit het sociaal, kerkelijk en maat. schappelijk leven. Voorts trof men in de burgerzaal de representanten aan van de rijks- en de gemeentepolitie, van het waterschap Wegschap Walche ren en van de Vereniging van burge meesters en secretarissen op Walche ren. Het verheugde burgemeester Drijber bijzonder dat een groot aantal familie leden, waaronder zijn ouders, naar Middelburg waren gekomen. Twee kin deren van het echtpaar Drijber woon den de installatie van hun vader bij: achtjarige Mariette en zesjarige Chris- tientje. Een jonger broertje kon niet mee, maar zal ongetwijfeld opgetogen verhalen horen van zijn zusjes. De heer en mevrouw Drijber werden de Burgerzaal binnengeleid door de raadsleden mevrouw Van Loo en de heer Schot, alsmede door de gemeente secretaris, mr. J. Hooy. MIDDELBURG. Tijdens een fees telijke bijeenkomst in het Schuttershof kregen gisteravond eenentwintig deelne mers aan de afgelopen kursus e.h.b.o. de diploma's met bijbehorende medail le uitgereikt. De kursus werd geleid door dr. C. F. Frumau en mevrouw De Vries, als ka der lid van de Nederlandse Vereniging van e.h.b.o. Inmiddels is dr. Frumau weer gestart met een nieuwe kursus, die zesentwintig lessen omvat. De avond werd geopend met een kort woord van de heer J. Polderman voor zitter der e.h.b.o.-vereniging. Na de uit reiking van de diploma's door dr. Fru mau, die alle geslaagden hartelijk toe sprak, verzorgden de cabaretgroep van W. de Graaf en het gezelschap Baby den Toonder het verdere programma. Voor de kursus e.h.b.o. slaagden: Me vrouw F. Antheunisse, mevr. E. de Graaf, mej. C. R. Poerstamper, P. W. Corne, C. A. van de Driest, J. Leijs, M. C. Neufeglise, allen te Middelburg en de heren A. M. van Lieshout St. Laurens. P. F. van Overbeeke te Vlissingen en K. Dingemanse, A. J. Wou ters. I. van Balen, M. J. Scheenloop, B. Hof man. J Ornelisse, C. M. Clarijs, J. M. J. ja- J Baljouw, J. van Sluijs, B. Abma en A M. Hofman te Middelburg. BRUINISSE De minister van ver keer en waterstaat, drs. H. A- Korthals zal maandag een bezoek brengen aan de Deltawerken bij Willemstad en Brui- nisse. De oud-directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir. A. G. Maris en zijn opvolger ir. J. van der Kerk alsmede de waterstaatscommissie uit de Twee de Kamer zullen de bewindsman hier bij vergezellen. Bij Willemstad zal het gezelschap zich op de hoogte stellen van de vorderingen, die worden ge maakt bij de werkzaamheden voor de brug verbinding met de Hoeksewaard. Ook het toekomstige verkeersplein zal hier worden bezocht. Hierna reist het gezelschap door naar de werken bij Bruinisse, waar de Grevelingendam wordt aangelegd. BERGEN OP ZOOM. De heer J. Schuitman, eerste verpleger in pavil joen 12 van de inrichting Vrederust, heeft gisteren zijn veertigjarig dienst- jubileum gevierd. Op een receptie die 's middags in het ontspanningslokaal van de inrichting ge geven werd. höbben velen de jubilaris de hand gedrukt. Deputaties van de af deling Vrederust van de Bond van over heidspersoneel, van de personeelsver eniging en van de zangvereniging pas seerden achtereenvolgens de jubilaris en zijn gezin. Van de personeelsvereniging kreeg hij een polshorloge aangeboden. Namens het bestuur van de Vereni ging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland, bood de geneesheer directeur, dokter Van den Beek zijn gelukwensen aan. Hij hield een korte toespraak en bood een ge schenk onder couvert aan. Burgemeester Drijber tijdens het uit spreken van zijn eerste rede in de gemeenteraadsvergadering van Middel burg. Van links naar rechts de wet houders J. S. Hoek en AJ. Kaland burgemeester Drijberwethouder A. J. Berenpas en de secretaris9 mr. J. Hooy. Loco-burgemeester A. J. Berenpas hangt burgemeester Drijber de ambtsketen om. MIDDELBURG. Na de raadsver- dering, werd in de Burgerzaal een bij eenkomst gehouden. Verscheidene spre kers uit Leiden en uit Zeeland voerden het woord. Vervolgens vond in de raadszaal een receptie plaats. Tijdens de raadsvergadering sprak namens de gemeenteraad de heer B. A. Hesselink. Hij heette de burgemeester welkom in Middelburg en wees op enkele proble men van deze stad, cïe hij vooral wilde zien tegen de achtergrond van het Sloe- plan. De gemeente-secretaris, de heer Hooy zegde namens het personeel der ge meente de burgemeester de steun der ambtenaren toe. Hij verklaarde dat in Middelburg in goede harmonie en in een prettige sfeer wordt gewerkt. De burgemeester zei in zijn antwoord, dat Middelburg hem zeer aantrekkelijk lijkt omdat hier een. historische achter grond en een nieuwe toekomst is. Het streven van de raad zal steeds gericht moeten zijn om het vaststellen van een sluitende begroting. De heer Drijber meende dat men over herindelingsplan nen niet te lang onzekerheid moet la ten bestaan. In de bijeenkomst na de raadsverga dering heeft de burgemeester van Fol kestone hartelijke woorden gesproken over de contacten tussen beide gemeen ten. Hij bood namens het gemeentebe stuur van de Engelse stad een ets aan. De loco-burgemeester van Leiden, de heer J. C. van Schaik verklaarde dat mr. Drijber in Leiden een goede leer school heeft gehad. Hij is in deze stad acht jaar lid van de gemeenteraad en drie jaar wethouder geweest en heeft in die periode belangrijk-werk voor de ge meente gedaan. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen sprak over de dubbelstadgedach te. Interessant was zijn mededeling dat Middelburg van 1946 af vijf keer een burgemeestersinstallatie heeft meege maakt terwijl Vlissingen voor vijf in stallaties in de geschiedenis moet terug gaan tot 1879. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke, die tevens sprak als voorzitter van (het Waterschap Wegschap Walcheren sprak de iweps uit dat mr. Drijber zowel in de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren als in de Raad van Beheer van Wegschap Walcheren vruchtbaar zal mogen samenwerken. De laatste spreker was de heer J. G. Hagens, voorzitter van de fractie der V.V.D." in de gemeenteraad van Leiden, die mr. Drijber een voortvarend be stuurder noemde. Burgemeester Drijber dankte de spre kers. Hierna werd een zeer druk be zochte receptie gehouden. Gisteravond hebben de Middelburgse muziekkorpsen op de Markt gezamenlijk een serenade gebracht aan burgemees ter en mevrouw Drijber. GIFTIGE VLEESWAREN OP STRAAT? ZIERIKZEE. Een lichte ongerust heid, gemengd met gevoelens van af keer, heeft zich gisteren meester ge maakt van de Zierikzeese bevolking. Waarschijnlijk heeft de een of andere maniak in de nacht van donderdag op vrijdag giftige vleeswaren op straat ge strooid. Als gevolg daarvan is een tien tal honden in de loop van de vrijdag na hevige krampverschijnselen gestor ven. Twee dieren, die tijdig bij een dieren arts werden gebracht, heeft men tot nu toe in leven weten te houden. De dierenarts, C. J. H. Scheuerman, neigt tot de veronderstelling, dat de vleeswa ren vergiftigd waren met strichnine. Om zekerheid te krijgen zijn -twee ka davers gisteren voor onderzoek opge stuurd naar het rijksseruminstituut te Rotterdam. De bevolking van Zierikzee is thans op haar hoede. Niet alleen de hondenbezitters leggen hun trouwe vier voeters een drastisch uitgaansverbod op, maar ook kleine kinderen worden binnengehouden. Het gevaar dat de peuters iets in hun mond steken is lang riet denkbeeldig. De vergiftigde vleeswaren zijn in twee stadsdelen gevonden, die tamelijk ver uit elkaar liggen. Er is nauwelijks twij fel aan dat hier van een zeer kwalijke opzet sprake is. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, tast voorhans ech ter in het duister. MIDDELBURG. Burge meester mr. J. Drijber heeft gistermiddag, na door wethouder A. J. Berenpas te zjjn geïnstal leerd, een rede gehouden, waarin hij o.a. opmerkte: „Ons ge zamenlijk werken voor onze stad zij gekenmerkt door voortvarend heid zonder overhaasting en door geduld zonder traagheid. De heer Drijber zei dat het feit dat het beraad van de gemeenteraad zich grotendeels voltrekt in de openbaarheid stimulerend werkt. Ik heb dat, aldus de heer Drijber, als wethouder van Leiden steeds gevoeld voor het aanhangig ma ken van voorstellen bij de raad. De heer Drijber herinnerde er aan, dat hij enige jaren betrokken was bij de beslo ten Sfeer van het bestuur der Leidse universiteit en juist in die tijd de posi tieve betekenis van de openbaarheid, te hebben leren waarderen. De felle slagen van 1940 en 1944 heb ben veel schoons van Middelburg onher stelbaar getroffen, maar, wanneer ik het goed zie, heeft juist de ramp Zee land en vooral de burgerij van deze stad de kracht en de inspiratie gebracht om voor Middelburg, hart van Walche ren, een nieuwe toekomst te bouwen naar het oude patroon, maar in een vernieuwde en verjongde vorm. De heer Drijber zei te hopen Middelburg goed en geruime tijd te kunnen dienen. De burgemeester sprak in de Engelse EDE. Nadat de afgelopen maanden overal in het land regionale ploegwedstrijden had den plaatsgevonden is gister middag op een terrein bij Otterloo de door het ploegcomité-Neder- land georganiseerde landejike finale gehouden. Er waren in totaal 41 deelnemers. Nationaal kampioen 1961 werd de heer A. van Dijke te 's Heer Arendskerke met 322 punten. Als tweede ein digde de heer J. H. Burgers te Zevenbergschehoek met 321 pun ten. Beiden zullen volgend jaar Nederland vertegenwoordigen op de wereld-ploeg-olympiade, die in de polder Oostelijk Flevoland en voor het eerst in ons land ge houden wordt. taal enkele waarderende woorden over de samenwerking tussen Middelburg en Folkstone. De heer Drijber dankte loco burgemeester Berenpas en merkte o,p te zullen streven naar een hechte sa menwerking tussen de wethouders, met voldoende vrijheid om ieders eigen taak. in het geheel de kleur te geven vaö ieders persoonlijkheid en aanpak van zaken. De burgemeester betreurde het dat de invloed van de gemeenteraad steeds verder is ingeperkt t»en gunste van het hoger gezag. Het rijksgoedkeuringsbe- leid is Mervan op het ogenblik een van de meest sprekende voorbeelden. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een accent verschuiving binnen de kring van het gemeentebestuur zelf. Het gaat er in de raad immers vaak niet zozeer om, of een bepaald project al dan niet moet worden uitgevoerd, maar of de betrok ken leden van het dagelijks bestuur der gemeente de manoeuvreerkunst machtig zijn, nodig om het plan langs alle klip pen van hogere instanties, vooral in Den Haag, te sturen in de veilige haven der verwezenlijking. De heer Drijber merkte op dat de ambtelijke ervaring, die hij bij de Leid se Universiteit heeft opgedaan, hem tot steun zal zijn. Hij trekt het beste de grote lijnen, die de details niet verwaar loost. Hij riep voorts de hulp in van het personeel der gemeente. Laten wij ons zo min mogelijk voordoen als ,,het apparaat", maar als een gemeenschap van besturende mensen. Over de gemeentelijke herindeling van Walcheren merkte de heer Drijber steunend op zijn ervaring als wethouder van Leiden op, dat het hem van het hart moet, dat de groei van stedelijke agglomeraties en industriecentra naar zijn overtuiging niet door een op het verleden geborduurd grenzenpatroon in hun ontwikkeling mogen worden geremd. Samenwerking tussen twee of meer ge meenten ten aanzien van concrete pro jecten kan heel goed slagen, als partij en open en zonder prestigeoverwegin gen elkaar benaderen. Gaarne spreek ik uit, dat. wanneer het woord samenwer king valt, wij, zonder uitsluiting van anderen, in de eerste plaats aan Vlis singen denken. De burgemeester wees voorts op de mogelijkheden voor recreatie op en rond het Veerse Meer en verklaarde dat de Middelburgse problemen zijn bijzondere belangstelling zullen hebben. Hij bracht dank aan de vertegenwoordigers van het Leidse gemeentebestuur voor hun belangstelling bij de installatie te Mid delburg en vroeg de Middelburgers hem enige tijd te gunnen om in Middelburg en Zeeland zich in te kunnen werken. MIDDELBURG. De voor zitter van de gemengde a.r.- kiesvereniging, de heer G. M. Kerkhof, sprak tijdens een gister avond gehouden gecombineerde vergadering met de Middel burgse Arjos, de teleurstelling van de vereniging uit over de benoeming van mr. Drijber tot burgemeester van Middelburg. De heer Kerkhof zei dat de be noeming van een VVD-partijlid tot burgervader van de stad niet strookte met de geestelijke struc tuur van Middelburg. ..Deze benoeming had zeker plaats omdat Middelburg een deftige stad is en de VVD ook", aldus de h Kerkhof, die verder hoopte dat mr. Drijber een goed „vader" zou worden voor de gehele Middelburgse bevolking. Sprekers op deze avond waren drs. T. M. Gilhuis uit Dordrecht en de heer C. Balkenende uit Biezelinge,voorzitter van de landelijke Arjos. Drs. Gilhuis sprak over „Waarom wij gescheiden zijn" en belichtte de diverse bezwaren en verschillen tussen de twee protes tants-christelijke partijen van ons land. De vrije persoonlijke existentiële hou ding van de CH-er tegenover de partij- gedisciplineerde AR-man. „Volgens de mening van velen zal het samengaan van beide partijen oorzaak zijn tot het ontstaan van splinterpartijtjes", aldus de heer Gilhuis. Daartegenover stond de lezing van de heer Balkenende: „Waarom wij een moeten worden". Hij sprak zich uit als etr. hartstochtelijk voorstander van het samengaan van AR en CH. omdat 'hij van mening was dat de christelijke poli tiek doorslaggevend was en er moest worden gestreefd naar christelijke ge rechtigheid. Na deze inleidingen snlitste de verga dering zich in discussie-groepen waar uit weer de nodige vragen voort vloeiden, die door beide sprekers wer den beantwoord. GOES. Het Kabinet van de com missaris van de koningin in Zeeland heeft gisteren bekend gemaakt dat, in overweging genomen dat de bestuurs- moeilijkheden in de gemeente Goës zijn opgelost, dr. J. W. Noteboom ais waar nemend burgemeester zijn functie kan neerleggen. Met ingang van 16 no vember a.s. is de heer Noteboom, met dankbetuiging voor de door hem bewe zen diensten, ontheven van het burge meestersambt van deze gemeente. GOES. In het bericht „Raad Goes vergadert voor een agendapunt", in ons blad van gisteren is een fout geslopen. In tegenstelling tot hetgeen dit bericht mededeelde zal deze vergadering, in dien de raad akkoord gaat met het voor stel van burgemeester J. W. Noteboom, n.l. niet openbaar zijn. GOES De studiekring voor de ge meenteadministratie en gemeentefinan- ciën in de provincie Zeeland van het Instituut voor Bestuurswetenschappen is gistermiddag in „De Korenbeurs" bij een geweest. Helaas was de aangekon digde inleider, de heer L. F. W. Jan sen, directeur van de Stichting Ontwik keling Brabantse Industrie en oud-bur gemeester van de gemeente Cuijk, door ziekte verhinderd te komen. Hij zou een inleiding houden over de gemeentelijke industrialisatiepolitiek". Burgemeester W.Funk van Oudenbosch was echter be reid gevonden zijn taak over te nemen, waarvan hij zich uitnemend kweet. De heer Funk schetste de geschiedenis van de industrialisatie in Nederland na 1945 en sprak uitvoerig over de prak tijk van de industrialisatie in de ge meenten. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer R. A. J, den Boer, voorzitter van de studiekring.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3