PRINSES EN GRAAF BLIJ EN OPGETOGEN Twee raadsleden boos vertrokken PROF. DUYNSTEE LEGT ZIJN INZICHTEN VAST IN LIJVIG BOEKWERK Oe Tha Deelnemers moeten wel snel beslissen De kranten brachten de nodige sensatie „Een echte lieve baby Togliatti met rotte eieren verwelkomd neutralist en actief redenaar Engeland krijgt ook decimaal muntstelsel Zes jaar cel voor overval op boer Para's stalen op Nederlands schip Strijd tegen „Nieuwguinese legenden' Exporteurs kunnen kaas niet kwijt Zaterdag 4 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 12 Het wachten op de geboorte duurde niet lang Bureau voor claims op Indonesië BIJ BESPREKING PLAN-LUNS EEN WIEG MET BLAUWE STRIK Nehroe naar Londen en Washington BELIZE ZAL ELDERS WORDEN HERBOUWD „LEGENDEN" OPLOSSING VIER JAAR EUROPA'S EERSTE KUNSTMAAN Vervolg van pag. 1 Eerste Kamer eens met wijzigingen Woningwet Het wachten maakte de dievegges Belgische meelfabrikanten dreigen met staking" Prinses Beatrix bij première Fanny Van onze correspondent T ONDEN. Dat de Graaf van Snowdon dolblij is met zijn zoon, stak hij gisteren niet onder stoelen of banken: „De prinses en ik", zei hij, met een trotse glimlach, „zijn ontzettend blij en opgetogen". „Een lieve jongen", was de commentaar van een van de oma's, koningin-moeder Elizabeth. „Een echte lieve baby", verklapte een lid van de huishouding van Clarence House, de residentie van de koningin-moeder, waar de baby ter wereld kwam. Prinses Margaret gen grote bos vuurrode rozen vertolkte de blijdschap van de jonge vader. De bloemen wer den onmiddellijk na de geboorte en nadat hij zijn zoon voor het eerst had gezien, bij het bed van de prinses geplaatst. Even later bracht de graaf van Snowdon zijn schoonmoeder naar zfjn eerste kind en niet lang daar na arriveerde ook koningin Eli zabeth bij Clarence House om haar zuster en zwager geluk te wensen en vooral om de jong geborene te zien. Prins Philip die een ziekenhuis in Leeds bezocht en daar het blijde nieuws ver nam, zei: „O, goed, een hele op luchting voor iedereen". Telegrammen met gelukwensen begonnen al spoedig bij Clarence House binnen te stromen. Een dei- eersten was van de Lord-Mayor van Londen. Premier Macmillans goede wensen volgden weldra. Ook uit het buitenland kwamen zij al spoedig binnen. Voor de be langstellenden, vooral vrouwen, buiten de hekken van het kleine paleis was dit alles een welkome afwisseling. Graaf van Snowdon De koningin vooral kreeg een hartelijke ovatie toen zij voorreed ln een onopvallende groene auto. Het wachten op deze prinselijke baby, in tegenstelling tot vorige ge legenheden toen de vorstin zelf moe der werd, duurde niet lang. Om even over half tien plaatselijke tijd donder dagavond kwam prinses Margaret met haar man in Clarence House aan. Dat was voor Engeland de aanwijzing dat de geboorte spoedig een feit zou zijn. Dat het al zo snel zou komen kwam toch wel als een verrassing. Snel Om kwart over acht gisterochtend begon de reeks gebeurtenissen die cul mineren zou in de geboorte van de jonge burggraaf. Toen kwam sir John Peel, de gynaecoloog van de prinses, bij Clarence House aan. Hij snelde naar de witte kamer waar de prinses lag. Spoedig erna kwamen de narcotiseur dr. Vernon Hall, lord Evans en sir John Weir, allen eminente medische specia listen. Om tien over half elf kwam het bericht dat de medici de prinses bij stonden, de gebruikelijke formule om te zeggen dat de geboorte aan de gang was. Nauwelijks enkele minuten later kwam een lid van de koninklijke huishouding naar buiten. Snel liep hij, terwijl een luid gejuich opklonk, naar het hek voor Clarence House en hing daar de officiële, door de artsen onder tekende geboorte-aankondiging aan, getypt op briefpapier van het paleis van de koningin-moeder. Gerekte halzen De mensen op straat moesten de halzen rekken om te lezen wat erop stond. De tekst luidt: „Hare Konink lijke Hoogheid prinses Margaret, gravin van i Snowdon is vandaag om 10.45 uur voorspoedig bevallen van een zoon. Moeder en kind maken het wel. 3 no vember 1961". Even later marcheerde een doedel- Advertentie zakband van de Schotse garde, een vrolijk deuntje neuzelend, voorbij het paleis, een opgewekte noot op deze blijde ochtend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het Haagse ge rechtshof heeft de gebroeders T., de 38-jarige slager Gerard T. en de 41- jarige tuinder Frans T., beiden uit Velsen, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een overval op een oude boer en zijn twee zusters in Purmerend. De boer, P. Laan, verloor daarbij het leven. Zijn zus ters werden ernstig gewond. Reeds enkele malen had Gerard T. in deze boerderij ingebroken, omdat hij dacht dat er veel geld aanwezig was. Hoewel hij voor deze feiten al was veroordeeld, deed hij tien jaar gele den tenslotte nóg een poging, ditmaal samen met zijn broer Frans. Toen de mannen binnen waren, werden de be woners van de boerderij wakker. Frans T. sloeg in het wilde weg met een koevoet om zich heen, waardoor de drie bejaarde mensen werden ge veld. Daarna namen de broers het geld mee dat zij konden vinden. Het was slechts een gering bedrag. Meteen na de overval werden de broers verdacht, maar er was onvol doende bewijs. Dank zij onvermoeid speuren van een politieman kwam de zaak na negen jaar echter toch rond. Door de Amsterdamse rechtbank wa ren de broers tot zes jaar veroordeeld, maar het hof maakte er acht jaar van. In cassatie wees de Hoge Raad de zaak terug naar het Haagse hof. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een bureau in gesteld, waar bedrijven en particulie ren opgaven kunnen doen van de claim, die zij op Indonesië hebben wegens het nationaliseren van hun eigendommen. Het bureau zal over enkele maanden aan de slag gaan. Het staat onder lei ding van mr. G. Rodenburg, gepensio neerd directeur van een cultuurmaat schappij in Indonesië. De claims gelden alleen voor schade, ontstaan door de maatregelen, die In donesië in 1957 tegen Nederlandse eigendommen heeft getroffen. Op de begroting voor 1962 werd de post „Kosten voor de inventarisatie van de schade die werd geleden door natio nalisatie van Nederlandse eigendommen in Indonesië" pro memorie opgenomen, omdat men een onvoldoende inzicht had in de juiste kosten. De 76-jarlge voetganger F. H. Barn- horn uit Haarlem is gisteren bij het oversteken door een auto aangereden en gedood. TTOLLANDIA (ANP-AP). Bij de voortgezette gedachtenwisseling over het plan-Luns in de Nieuw- Guinearaad zijn gisteren twee raadsleden boos de raadszaal uitge lopen. Een van hen, de heer Bonay uit Seroei, deed dat nadat hij had laten weten dat hij zich als lid te rugtrok. De tweede was de Neder lander Van Zeeland. De reden voor Bonay's vertrek was een opmerking, die het raadslid mr. De Rijke de dag tevoren over zijn verklaring had gemaakt. Bonay had kritiek gehad op de rede van minis ter Luns in de Algemene Vergade ring, maar zich tenslotte met het plan-Luns wel akkoord verklaard. Mr. De Rijke keurde de kritiek van Bonay nadrukkelijk af en hij vroeg hem zich duidelijk uit te drukken. Gisteren kwam Bonay daarop terug. Hij zei in de raad een sfeer van vij andschap te voelen. Ik kan mij, zo zei hij. niet zo duidelijk uitdrukken als bijvoorbeeld het raadslid Kaisle- po. Als een Nederlander in de raad verklaart het belang van land en volk van Nieuw-Guinea te dienen dan is dat een holle frase, zei hij toen fel. Voorkeur Bonay zei zich geen politicus te achten, maar een bestuursambtenaar. Hij gaf er de voorkeur aan terug te keren naar het bestuurswerk. Daarop verliet hij de zaal. Mr. De Rijke zei Bonay de vorige dag verkeerd te hebben begrepen. Hij trok zijn woorden in en bood in het openbaar zijn verontschuldigingen aan. Later zei hij nog al het, moge lijke te zullen doen om Bonay voor de raad te behouden. Hij wees er evenwel op dat ook andere leden de heer Bonay nogal eens verkeerd be grijpen. Het raadslid Kaisiepo zei verma nend dat hoewel men in vrijheid kan spreken, zelfbeheersing nodig is. Over Bonay's opmerking betreffende be hartiging van Nieuwguinese belangen door Nederlanders, zei hij dat alle menselijke gepraat zinloos is, wan neer dit niet wordt gestaafd met da den, Hij sprak zijn vreugde uit over het manifest van 240 Nederlanders. Opzien Het raadslid Van Zeeland verliet de zaal nadat de voorzitter hem ver scheidene malen had gevraagd zich tot het onderwerp van bespreking te bepalen. De vorige dag had hij in de raad opzien gebaard door zijn kri tiek op het feit dat in het plan-Luns de mening van Indonesië „eenvoudig wordt genegeerd". Nadat de twee raadsleden waren vertrokken namen de overgebleven leden met algemene stemmen een motie aan waarin wordt gezegd dat het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's door alle landen moet worden geëerbiedigd, waarin de bescherming van de Uno op dit punt wordt ge vraagd en waarin de raad zich achter de bij de Assemblee ingediende Ne derlandse resolutie schaart. -W- f ROME (A.P.). Palmlro Togliat ti, de leider van de Italiaanse com munistische partij is gisteren bij zijn terugkeer uit Moskou begroet met vuurwerk en rotte eieren. De 68-jarige Togliatti schrok hevig toen voor zijn voeten een voetzoe ker explodeerde met een knal die door het hele station daverde. De communistische leider, die op 14 juli 1948 werd neergeschoten door een Italiaanse student, dacht blijkbaar dat er opnieuw een aanslag op hem werd gepleegd. Een rot ei kwam terecht op de grijze overjas van Togliatti. De „ontvangst" was georganiseerd door studenten, die snel maakten dat zij wegkwamen onder het roe pen van „Venduto a Mosca" (Ver kocht aan Moskou). BAYONNE (A.P.). In Bayonne zijn op een klacht van drie Neder landse zeelieden vijf Franse para chutisten gearresteerd. De zeelui hadden de parachutisten woensdagavond uitgenodigd op hun schip een borrel te komen drinken. Toen de parachutisten waren vertrok ken, waren ook radio's scheerappa- raten, kleren en geld weg. van onze correspondent T ONDEN Het was de hele dag een vrolijke drukte voor Cla rence House, het kleine paleisje van de koningin-moeder even bezijden de Mail, de grote, brede weg die van de Admiraliteitsboog naar Bucking ham Palace loopt. Behalve de Lon- denaren en de toeristen die hoop ten een glimp op te vangen van wat er ging gebeuren, stond er een waar leger reportagewagens van radio en televisie en natuurlijk de gebruike lijke batterij fotografen en film cameramensen. Toen het duister werd dat is hier door de wintertijd al vrij vroeg in de middag zetten schijnwerpers het gebouw in helle gloed. Nog altijd hing het bordje met de officiële geboorte- aankondiging aan het hek. Het was flink koud, vrijdag, eigenlijk voor het eerst deze herfst. De wacht posten voor het paleis met hun hoge beremutsen op, maakten dankbaar ge bruik van hun recht flink met de voeten te stampen. Jongens van de posterijen reden af en aan met stapels telegrammen. Fijne jongen Verder kon men alleen aan de kran ten merken dat er wat bijzonders was gebeurd in Londen. Nog meer dan anders werden die op straat gekocht. Hun geweldige koppen verkondigden al heel spoedig na het bekend worden van het nieuws: „Het is een jongen, the Jones boy!" (alsof de vader van de baby niet sinds kort in de adelstand verheven is) en een latere editie maakte het nog mooier: „Een fijne jongen!" Geen saluutschoten en geen vlaggen ter ere van de jonggeboren prins daar heeft hij geen recht op, zijn afstand tot de troon is daar te groot voor. De kranten zorgden er echter voor dat het publiek alles haarfijn ver nam over de artsen die de prinses bij de geboorte hebben bijgestaan, over de twee verpleegsters en zelfs over de kamer waarin zij ligt, dezelfde waarin zij huisde toen zij nog niet getrouwd was. Tot in de kleinste bijzonderheden stond het in lange kolommen, met veel foto's verlucht. Horoscoop Het ene blad wist te vertellen dat jong in de dertig de beste leeftijd is om het eerste kind te krijgen, het andere had al een speciale horoscoop voor de burggraaf uitgedokterd. „Als hij het nodig vindt zal hij tactvol en voorzichtig zijn!" Een fraai gedicht in bloemrijke taal vormde nog een hoffe lijke verwelkoming van een der avond bladen voor deze nieuwe telg aan het Britse hof. Voor zeer velen was de geboorte van dit eerste kind van de populaire prinses Margaret natuurlijk een welkome aan leiding een extra glas te heffen op haar gezondheid. Het feit vooral dat de prinses tot zeer kort geleden nog in de openbaar heid kwam, iets dat zeer ongebruikelijk is bij vrouwelijke leden van de konink lijke familie die in blijde verwachting zijn, hebben de mensen zeer op prijs gesteld. Zondag nog ging de prinses met haar man naar de kerk en liet zij zich fotograferen. Deze week ging zij nog twee keer 's avonds met hem naar vrienden. Zij kwamen telkens zeer laat thuis terug. Een der laatste bezoekers die de prinses ontving voor de geboorte van haar zoon, was koningin Juliana, die nu in Londen is voor een kort privé bezoek. Dat het een jongen is geworden was vast en zeker een hartewens van de prinses en haar man. Toen donderdag het wiegje voor de baby bij Clarence House werd bezorgd, zag men er een grote blauwe strik boven op, blauw voor een jongen. Deze wieg is op een blindeninstituut gemaakt. De gravin van Rosse, de moeder van de jonge vader, maakte het overtrek ervoor. DEN HAAG „Is de minister be reid zelf eens zijn departement op te bellen om te constateren hoe moeilijk het is een telefonische verbinding tot stand te brengen". Die vraag wordt aan minister Luns gesteld in het voorlopig verslag op zijn begroting uit kennelijke korze ligheid over de druk bezette telefoon lijnen van Buitenlandse Zaken. NEW DELHI (Reuter). De Indische premier Nehroe is naar Londen ver trokken waar hij reeds vandaag be sprekingen zal voeren met premier Macmillan. Zondag reist hij door naar Washington. Maandag zal hij een on derhoud hebben met president Ken nedy. Nehroe blijft negen dagen in de Verenigde Staten. Daarna brengt hij een kort bezoek aan Mexico. Op de terugreis zal hij Kairo bezoeken waar hij overleg zal plegen met president Nasser. LONDEN (AFP) Verslaggevers die terugkwamen van de door een or gaan getroffen stal Belize op Brits Honduras, zeggen dat er al 340 doden zijn geborgen. Zij verwachten dat het aantal nog sterk zal stijgen als alle al dan niet helemaal ingestortte hui zen worden onderzocht. De regering van Brits Honduras heeft bekendgemaakt dat de hoofd stad Belize elders, verder van de Ca- raibische kust af, zal worden her bouwd. Van een onzer verslasgevers AMSTERDAM De Nijmeegse hoogleraar prof, mr, F. J. F. M. Duynstee heeft zijn inzichten in de kwestie Nieuw-Guinea te boek ge steld. De titel van het boek is niet verrassend: Nieuw Guinea als scha kel tussen Nederland en Indonesië. Zo men weet getroost prof. Duyn stee zich mèt de groep-Rijkens moei ten om de verhouding Ifederlatid en Indonesië te verbeteren. Het doel van zijn boek is, zoals hij het gisteren uitdrukte, af te rekenen met de duidelijke legendevorming die rondom de kwestie Nieuw-Guinea is ontstaan. Hij was op die gedachte ge komen na een bijeenkomst met K.V.P.- ministers, waarop gesproken werd over de achtergronden van die kwes tie. Als legenden bestempelde hij op vattingen als: de aanspraak van Indo nesië op westelijk Nieuw-Guinea is slechts een voorwendsel; Nederland heeft die cldim aan internationale rechtspraak willen onderwerpen: In donesië heeft in 1956 bij de laatste Nederlands-Indonesische conferentie geen overeenstemming gewild; Indo nesië weigert te onderhandelen zolang de soevereiniteit over westelijk Nieuw- Guinea niet is overgedragen. Prof. Duynstee bestrijdt die opvat tingen. Hij heeft aan zijn uiteenzet tingen evenwel geen polemisch karak ter gegeven. Hij ontwikkelt zijn stel lingen vanuit een schat aan objectief verzamelde feitelijke gegevens. Met die stellingen komt hij tot de conclusie dat voor de moeilijkheden die Nederland, Indonesië en westelijk Nieuw-Guinea door het Nederlands- Indonesische gevaar bedreigen, de enige realiseerbare oplossing is: de aansluiting van westelijk Nieuw- Guinea bij Indonesië „op basis van overleg mede met de Papoea's, van geleidelijkheid en van toekomstige autonomie". Hij acht die oplossing als volgt uit voerbaar: -| Nederland moet van bereidheid doen blijken om met Indonesië te onderhandelen over een aanvaardbare vorm van soevereiniteitsoverdracht. O Nederland moet allereerst praten met ontwikkelde Papoea's en hun de duidelijke raad geven: Aanvaard een overeengekomen vrijwillige aan sluiting bij Indonesië. 3 Gelijktijdig zullen de Papoea's vrij blijvende gesprekken moeten kun nen voeren met Indonesische vertegen woordigers over de voordelen van aan sluiting bij Indonesië. 4 De Nederlandse regering verklaart, „zo mogelijk met instemming van een representatieve formatie van Pa poea-leiders" in het openbaar dat zij bereid is met Indonesië te onderhan delen over een aanvaardbare wijze van soevereiniteitsoverdracht. 5 Indonesië zal dan ongetwijfeld be reid blijken weer diplomatieke be trekkingen aan te gaan en zich niet verzetten tegen opneming van Papoea's in de Nederlandse delegatie. 6 Besproken zullen moeten worden: een overgangstijd en de geleidelijke bestuursoverdracht; de staatsrechtelijke status van Nieuw-Guinea binnen Indo nesië na afloop daarvan; de mogelijk- TVTEW YORK. „Oom Zuiver" luidt de letterlijke vertaling -*-* van de naam Oe Thant. Oe Thant, de opvolger van Dag Hammarskjöld, is zonder twijfel een zindelijk man en dat met name in ethisch opzicht. Zou men niet algemeen zijn onkreuk baarheid zo hoog hebben aangeslagen, dan zouden Oost en West nimmer tot overeenstemming hebben kunnen komen over zijn leiderschap van de Verenigde Naties. De 52-jarige Birmaan Oe Thant is bekend geworden als een van de handigste en bekwaamste redenaars in de wereldorganisatie, sedert hij er negen jaar geleden Birma's vaste vertegenwoordiger werd. Oe Thant is een belijder van het Boeddhisme, dat vrede en geduld predikt. Hij heeft niettemin bewezen een man van de daad te zijn die gekant is tegen elke poging om het gezag van de Uno te ondermijnen. Zo heeft hij zich ook van het begin af verzet tegen het communistische voorstel om de secretaris-generaal als dage lijks leider van de Uno te vervan gen door een driemanschap, de „troika". Vegen uit de pan Oe Thant is een aanhanger van het zogenoemde actieve neutralisme. In zijn redevoeringen voor de Assemblee wees hij er vaak op dat een neutralist die de Uno daadwerkelijk wil dienen, „actief neutraal" moet zijn. Zelf gaf hij het voorbeeld door te trachten met iedereen vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden, maar desalniette min zonder onderscheid de-, persoons datgene te kritiseren wat hem niet aanstond. Zo kreeg dan de één, dan de ander een veeg uit de pan: „Moderne diplomatie is in de meeste gevallen een reeks geconditioneerde reflexen. Welke voorstellen Moskou of Peking ook doen, het Westen zal ze ongetwij feld veroordelen als propaganda. Als het Westen eens met een goed voorstel komt, wordt het op dezelfde manier door zijn politieke tegenstanders uit het Oosten afgedaan." Oe Thant heeft gestudeerd aan de universiteit van Rangoen en is zijn carrière begonnen als onderwijzer. Na de tweede wereldoorlog werd hij perschef van de antifascistische Vrij heidsliga. de grootste politieke partij van Birma, en daarna hoofd van de Birmaanse regeringspersdienst. In 1952 werd hij lid van de Birmaanse delegatie en vijf jaar later Birma's vaste vertegenwoordiger bij de Uno. Flat in New York Met zijn vrouw en twee kinderen woont hij in een peperdure flat in een luxueuze wijk van New York. in het zelfde gebouw waar de Tunesiër Mongi Slim die men eerst voor heden voor voortzetting van Neder landse steun aan Nieuw-Guinea. Voor de overgangstijd denkt. prof. Duynstee aan een periode van een jaar of vier. Voor de bestuursoverdracht denkt hij aan een fase van duobei be stuur. De particuliere contacten, die prof. Duynstee en gelijkgestemden met Indonesische leiders hebben gehad, ge ven hem het vertrouwen dat „in grote lijnen een dergelijke oplossing door In donesië zal worden aanvaard." „Voor onze overtuiging in deze zaak", zo schrijft prof. Duynstee, „spelen de economische voordelen van Nederland een ondergeschikte rol, al achten wij het dwaasheid hierop niet te willen let ten". Hij geeft van die voordelen dan ook een heel aantrekkelijk lijstje. „Wij weten zeer wel", voegt hij er .99 dan echter aan toe, „dat het hier gaat om mogelijkheden, niet om zekerheden; dat er nog veel tussen beide kan komen, dat het herstel van vriendschappelijke verhoudingen kan bemoeilijken of zelfs kan verhinderen". Het is tegen deze achtergrond niet te verwachten dat prof. Duynstee voor het plan-Luns veel goede woorden over heeft. „Het voorstel kapt welhaast moed willig af wat vanuit Nederland door particulieren contacten was opge bouwd", zo schrijft hij. Prof. Duynstee bleek er gisteren vol ledig van overtuigd te zijn dat „bijna iedereen" er na wat doorpraten zo over denkt als hij. Hij zag nog slechts „een aantal politieke heren", die niet meer van hun standpunt af kunnen. Het boek is uitgegeven door De Be zige Bij. Zij die er geen pleizier aan be leven kunnen altijd nog nut hebben van de literatuurlijst. Thorneycroft zei: „Elk Europees land kan met ons meedoen, maar het zal niet verstandig zijn met de beslissing hierover lang te wachten." De minister wees er op dat, wil Europa in de toekomst nog een kans hebben in de nieuwe industriële ontwikkeling die haar opkomst dankt aan de ruimtevaart, de beslissing snel genomen moet worden. Hij vestigde de aan dacht op de grote economische voordelen die de nieuwe ontwikkeling zal meebrengen. „Dit belooft de grootste technologische krachtsinspanning te worden", zei Thor neycroft, „die ooit in de geschiedenis door een groep landen samen is onder nomen." Eerder op de dag waren in de confe rentie bezwaren gerezen tegen het voor nemen van de intiatiefnemende landen, de grote basis Woomera in Australië te gebruiken als lanceerterrein. Sardinië Volgens informaties van deelnemers aan de conferentie zou Italië dat juist dezer dagen met eigen kunstmaanplan nen voor de dag kwam de voorkeur geven aan een lanceerplaats in Europa en de aandacht hebben gevestigd op Sardinië. Italië werkt al geruime tijd op ruimtevaartgebied samen met Amerika, waar men voor de Europese plannen wei nig geestdriftig is. Een lid van de Nederlandse delegatie zei dat zijn land zich nog tot niets had verplicht en dat de Nederlanders de conferentie beschouwden als louter ver kenning. Over de redenen voor de aar zeling van Nederland een koerswijzi ging sedert de voorbereidende conferen tie in Straatsburg liet de Nederlandse zegsman zich niet uit. Honderd ton De Europese rakettencombinatie die men voor de lancering wil gebruiken zal een startgewicht van ongeveer honderd ton hebben. De eerste trap is de ruim twintig me ter hoge Blue Streak, de grootste En gelse raket, die ruim tachtig ton weegt. Als tweede trap is gekozen de Véroni- que, een Franse ra-ket van acht ton. In het gewicht van de derde trap, die ver moedelijk door West-Duitsland geleverd zal worden, ongeveer twee ton, is het gewicht van de kunstmaan begrepen. De kosten die moeten worden ge maakt totdat de eerste Europese lan- ceerrafcet gereed staat op de lan ceerplaats schat men op zeventig miljoen pand. Engeland verklaarde zich enige maanden geleden al bereid een derde deel van die kosten te dragen. Het andere tweederde deel zal gedragen moeten worden door de an dere deelnemende landen, behalve Aus tralië, naar draagkracht. Australië be hoeft niet mee te betalen omdat dat land al zeer grote kapitalen heeft ge- investeerd in de lanceerbasis Woomera. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De kaasexporteurs, die met „rode commissiekaas" zijn blijven zitten doordat Frankrijk dit jaar nog geen contingent heeft geopend, zullen die kaas niet bij het voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau kunnen inle veren. De kaascommissie van het produkt- schap zuivel had voorgesteld de gele genheid tof inlevering van deze kaas. voorzover geproduceerd voor 1 januari van dit jaar, te openen. Het bestuur van het produktschap, zo bleek in de giste ren gehouden vergadering, voelt daar echter niets voor. Ook een voorstel van de heer Blink, de exporteurs dan toch in ieder geval een tegemoetkoming in de geleden schade te geven, kon geen meerderheid verwerven. De rode commissiekaas wordt in ons land speciaal voor Frankrijk gemaakt. Omdat ze pas op een zekere leeftijd geschikt is voor de consumptie moeten er voorraden van worden aangelegd. Doordat Frankrijk geen contingent opende. Icon men die voorraden dit jaar niet in dat land kwijt raken. De voor 1 januari geproduceerde commissie kaas, die nu opgeslagen ligt, is inmid dels alweer te oud geworden. De totale voorraad bedraagt nu nog ongeveer 200 ton, grotendeels geproduceerd in 1960 OE THANT, levenskunstenaar Ham-merskjölds opvolger hield zijn woning heeft. Zijn huis staat vol boe ken. Op zijn boekenplank prijken ook werken van eigen hand waaronder één over de volkerenorganisatie, en een werk met de titel „Steden en hun geschiedenis". Dit werk, dat hij op twintigjarige leeftijd schreef, gaat over dertien grote steden van de we reld. Jaren nadien merkte hij eens op: „Toen ik veel later al die dertien ste den echt -bezocht had, was ik erg blij dat alles zo goed klopte". Oe Thant is een levenskunstenaar, een man met veel fantasie. Zijn soe pelheid zal nog vaak op de proef ge steld worden in de twee jaren van onbaatzuchtige dienst aan de wereld, die nu voor hem liggen. Van onze correspondent LONDEN. Dinsdag over een week verwacht men van de Britse regering een hoogst belangrijke be kendmaking over de invoering van een decimaal muntstelsel in Groot- Britannië. Men heeft in Londen de stellige indruk dat de regering daar vrij spoedig toe wil overgaan, in de verwachting dat de toetreding van het land tot de Europese gemeen schappelijke markt inderdaad een feit zal worden. In beide Huizen van het parlement zijn over deze kwestie vragen aan de regering gesteld. Deze toetreding kan men op zijn vroegst tegen het einde van volgend jaar verwachten. Het zou dan in de bedoeling liggen tegelijk met deze re volutionaire stap over te gaan op een decimaal muntstelsel. Dat zal een bijzonder kostbare ope ratie worden: de schattingen lopen nogal uiteen, maar op zijn minst zal het de overheid 350 tot 500 miljoen pond kosten, menen de deskundigen. Dat er bij een omschakeling van het tegenwoordige stelsel dat ge baseerd is op het pond sterling, ver deeld in 20 shilling en elke shilling weer in twaalf pennies veel komt kijken, begrijpt men al spoedig wan neer men alleen -maar denkt aan de tienduizenden kasregisters en reken machines die aan de nieuwe toestand moeten worden aangepast. Volgens het nieuwe plan zou elke shilling -tien pennies waard worden en eik pond tien shilling. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp tot vaststelling van nieuwe voorschriften voor de volkshuisves ting (Woningwet) blijkt dat de leden het over het algemeen met het wets ontwerp eens zijn. De leden vragen de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, wanneer hij het rapport van de com missie voor de grondprijzen verwacht, temeer daar de maatregelen tegen prijsstijging en prijsopdrijving zeer ur gent zijn. Van onze correspondent UTRECHT. „Toen wij ontdekten hoe makkelijk het was goederen weg te nemen uit warenhuizen, zijn wij be gonnen met stelen," Dat vertelden gis teren twee zusjes uit Soest (dertien en zestien jaar) aan de Utrechtse politie nadat zij waren gesnapt bij winkeldief stallen^ De meisjes hadden hun ontdekkin» gedaan op een drukke middag Zij moesten met hun boodschappen in de rij staan om te kunnen betalen. Het wachten duurde zolang dat het hun de keel begon uit te hangen. Zij stopten de artikelen in hun tas en gingen weg. Sindsdien dachten de zusjes er niet meer aan in warenhuizen te betalen. Bij de meisjes thuis vond de politie grote hoeveelheden ondergoed, toiletar tikelen en snuisterijen. BRUSSEL (ANP>. De Belgische meelfabrikanten hebben gedreigd met ingang van maandag de levering van meel aan de broodbakkeriien te staken, indien hun eis vermindering van de verplichte bijmenging van Belgische tar we in het broodmeel van zeventig tot vijftig procent niet wordt ingewilligd. Het „kernkabinet" dat gisteren een besluit over deze kwestie zou nemen, heeft besloten het vraagstuk voor te leggen aan de volledige Belgische kabi netsraad. Deze komt echter niet voor vrijdag bijeen. De inwilliging van de eis zou beteke nen dat 200.000 ton tarwe de totale Belgische oogst bedraagt ongeveer 700.000 ton op een andere manier zou moeten worden afgezet. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Prinses Beatrix heeft gisteravond in de Cineac-Damrak te Amsterdam de Europese première bijgewoond van Joshua Logans film Fanny. De prinses was in gezelschap van tien vriendinnen. Na de voorstel ling nam prinses Beatrix in de hal afscheid van haar vriendinnen en ver trok per auto.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 12