VOLLEDIGE STILTE ALLEEN IN ETHER Congolese troepen in actie tegen Katanga EISENHOWER OP GLAD IJS «kW.1 Nobelprijs voor Duitser en twee Amerikanen ZWITSAL GEDING OM LAWAAI OP SOESTERBERG 4ó% h QL I Een keer uit het kooitje! Amerika wil concurreren met E.E.G. Dekolonisatie mogelijk deze week in de V.N. Plotselinge evacuatie Maastunnel drie uur gesloten Moordenaar van Hans Hermans in hoger beroep MOEDER WORDEN... Kist met goud uit vliegtuig gestolen Demonstranten hebben eerste stoot gegeven KAPITEIN EN STUURMAN vrij Kroesjtsjef op de plaats van Stalin Het gaat om mensen en kippen Spionnen werden onderbetaald Passasfiersvl ie^tui door Miers b«daa?d Twee minuten vol tegenstrijdigheden Amsterdam Den Haag Rotterdam Utrecht SJEIK VAN BAHREIN OVERLEDEN Schiphol Discussie NATUUR- EN SCHEIKUNDE DE1 MARKANT MARKANT Goed voor u! BEPERKING EXPORT VAN BOTER «kAlUtll MARKANT „Meer bescherming nodig voor de consument" Vrijdag 3 november 1961 Pag. 5 ROTTERDAM Het zwijgend protest tegen de Russische kernproeven is niet in alle steden even veelzeggend geweest. Van een complete verstomming is geen sprake geweest. Tussen 1 uur en twee minuten over 1 gaven de grote steden het volgende heeld te zien: iiiiiiiiiiiiiinmHiiiHiiiniiiim AMSTERDAM liet niet de indruk achter van een bijzonder eensgezin de demonstratie. Toen de stadslich ten aangingen bleven velen staan, maar vele anderen liepen door. Op het Museumplein hebben schooljon gens even getracht de zaak op stelten te zetten. Zij slaagden daar in zover re in, dat na het verstrijken van de twee minuten stilte een kortstondige verkeersopstopping ontstond. Op het Leidseplein werd een auto mobilist bekeurd, die tijdens de twee minuten stilte was gaan claxoneren. Hij huldigde de opvat ting, dat de politie niet het recht had het verkeer stil te zetten. Omdat de automobilist niet het recht had on nodig te claxoneren, kreeg hij een bekeuring. DEN HAAG gaf over het algemeen aan de oproep tot stilte gehoor. Even als in Amsterdam lag ook hier het openbare vervoer stil. In de buiten wijken van Den Haag reden echter veel bussen en auto's door. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROTTERDAM was geen toonbeeld van serene rust. Bij de Maastunnel kwam de verkeersstroom tot stilstand, maar elders in de stad gingen vele weggebruikers normaal huns weegs. Ook enkele bussen en trams reden door. Beierende kerkklokken en gil lende sirenes in het havengebied had den in Rotterdam de stilteperiode aangekondigd. De politie heeft niet op de reactie van het publiek gelet; wel had zij alle verkeerslichten op rood gezet. iiiiiiiimiiiiiiiimniimiii UTRECHTS gemeentelijke bedrijven kwamen twee minuten stil te liggen. Vele fabrieken deden aan de demon stratie mee en in de hele provincie werd het autobusverkeer twee minuten gestaakt. BAHREIN (AP). De sjeik van het eiland Bahrein in de Perzische Golf, Ben Hamad al Chalifah, is gisteren overleden. Zijn oudste zoon, sjeik Isa, werd in 1957 tot troonopvolger benoemd. De sjeik heeft deze zomer met een aantal familieleden een reis door Eu ropa gemaakt en daarbij onder meer een bezoek aan Nederland gebracht. De jaarlijkse inkomsten van de sjeik zijn geschat op bijna veertig miljoen gulden, waarvan het grootste deel uit de oliewinning afkomstig. Aangenomen wordt dat sjeik Isa Ben Soelman al Chalifah, die in 1933 is geboren, de over ledene zal opvolgen. De treinen op alle baanvakken ston den twee minuten stil met gedoofde lichten. De elektrische treinen trokken hun stroomafnemers in, zodat ook het geraas van ventilatoren e.d. verstomde. Extra lawaai veroorzaakten ongewild de tremen, die in een zg. aankondi gingstraject van een bewaakte overweg tot stilstand kwamen. Daar zakten de bomen en bleven de waarschuwings bellen rinkelen tot de trein was ge passeerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimii OP SCHIPHOL werd de oproep tot stilte slechts ten dele in acht genomen.' alleen in de aankomst- en vertrekhal len. Het autoverkeer ging normaal door en een Viscount stond met brullende motoren op de luchthaven. Het toestel was op de naderingsbaan blijven staan en kon de motoren niet afzetten, om dat die niet zonder aparte installaties konden worden aangeslagen. De stilte in de ether was compleet. Jiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiir IN DE AMSTERDAMSE raad is de oproep tot stilte gistermiddag een punt van discussie geweest. De fractie leider van de C.P.N., de heer L. Seegers, wilde er een verklaring over afleggen, maar alle andere fracties gaven te kennen aan die verklaring geen be hoefte te hebben. Een voorstel van de communisten om de verklaring aan de agenda toe te voegen, werd verworpen met 33 stem men tegen en zes die van de C.P.N. voor. Vóór de stemming had de heer Ten Brink (Sportbelangen) de zaal verlaten onder mededeling dat hij geacht wenste te worden blanco te hebben gestemd. Hij kreeg geen toe stemming om, toen hij zijn stem wilde motiveren, over de twee minuten stilte te praten. Later op de middag werd de heer Ten Brink het woord ontnomen, toen hij opnieuw over hetzelfde onderwerp wilde beginnen. Opnieuw verliet hij de raadzaal. De communist Luirink vond ondanks alles nog een gaatje voor de vraag, of het gemeentebestuur van plan is bij iedere volgende proefexplosie twee minuten stilte in acht te gaan nemen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het gemotoriseerde verkeer zal in de nacht van zaterdag op zondag tussen twee en vijf uur geen gebruik kunnen maken van de Maas tunnel. In die tijd zullen voor de tunnel lichtportalen worden geplaatst. 0e verkeerslichten, die hierop wor den aangebracht, moeten voor een betere regeling van het verkeer zorgen. Een van de winstpunten zal zijn, dat de tunnelwachters in de spitsuren niet meer op de rijbanen hoeven te werken, maar van hun wachthuisjes uit de ver keersstroom in goede banen kunnen leiden. De kans bestaat, dat de afsluiting van de tunnel nog iets langer dan tot vijf uur zal duren. Met borden zal het verkeer de weg naar de Willemsbrug worden gewezen. CTOCKHOLM (Reuter, A.P.). Twee Amerikanen en een West duitser die in Amerika werkt heb ben de Nobelprijzen voor natuur kunde en scheikunde van dit jaar gewonnen. De prijs voor natuur kunde is toegekend aan de Ameri kaanse hoogleraar Robert Hofstadter en aan de Westduitse dr. Rudolf Moessbauer. Hofstadter en Moess- bauer delen deze prijs. De prijs voor scheikunde is verleend aan de Ame rikaanse hoogleraar Meivin Calvin. Professor Hofstadter is onderschei den voor zijn aandeel in de verrijking van de kennis van de elementaire deeltjes waaruit de atoomkernen zijn samengesteld, en dr. Moessbauer voor de ontdekking van een methode voor het meten van tijd met ongekend gro te nauwkeurigheid. Professor Calvin heeft zijn Nobel prijs gekregen voor zijn onderzoek van de fotosynthese, het vermogen van planten uit koolzuur, licht, water en bodemstoffen allerlei koolwaterstoffen en zuurstof te produceren. Het leven op aarde hangt goeddeels ;Van dat vermo gen van de planten af. Calvin slaagde er aan de universiteit van Californië in met behulp van radioactieve isoto pen alle fasen van de plantengroei te volgen, te bestuderen en te beschrij ven- Professor Hofstadter geldt als de voortzetter van het weric van twee be roemde kerngeleerden, Lord Ruther- ford, die in 1908 een Nobelprijs kreeg, VENLO De wegens moord op de elfjarige Hans Hermans veroordeelde 55-jarige metaalbewerker Theo van B. uit Belfeld heeft tegen het vonnis beroep aangetekend. De metaalbewerker werd twee weken geleden veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. Hij werd ervan beschuldigd Hans Her mans 11 september vorig jaar in de Peel onder Sevenum te hebben ge wurgd. Het lijk had hij in een asper- geveld begraven. Het gerechtshof in Den Bosch zal de zaak behandelen. en Niels Bohr, die deze onderscheiding in 1922 kreeg. De drie geleerden zullen hun hoge onderscheiding op 10 december in Stockholm in ontvangst nemen. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten i geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 MOSKOU (AP) De ontluiste ring van Stalin wordt na de ver wijdering van zijn lijk uit het mau soleum op het Rode plei,n in Moskou verder voortgezet. De borstbeel den van Stalin in de universiteit van Moskou en het gebouw van Radio-Moskou zijn verdwenen. In het grote postkantoor in de Gorki- straat is een meer dan twee meter hoog portret weggehaald, dat naast dat van Lenin hing. Er hangt nu een even groot por tret van Kroesjtsjef. ROERMOND Bij de bouw van een schoorsteen voor de n.v. Lim burgse kleiwarenr en keramische be drijven in Echt is gisteren de 26-jarige J. Verschuren uit Tilburg van 25 meter hoogte omlaag gestort. Hij Was op slag dood. Advertentie r"w,oa!™»«OE^ CzAjier*/1 ELISABETHSTAD (Reuter, A.P.). Troepen van het Congolese leger hebben gisteren een offensief inge zet tegen de afgescheiden provincie Katanga. Volgens generaal Joseph Moboetoe ontmoeten zijn troepen slechts weinig tegenstand en is de bevolking hun vriendelijk gezind. De generaal zei dat hij de opdracht tot het offensief gegeven had, nadat hij de rapporten had ontvangen van de bombardementen, die Katan- gaanse vliegtuigen op troepencon centraties van het Congolese leger hadden uitgevoerd. Zijn troepen zouden al zestig kilometer op Katan- Van onze correspondent NEW YORK. Is Eisenhouwer wel op de rechte weg nu hij zich, blijkbaar met veel animo, in de partijstrijd heeft geworpen? De republikeinen, die hard moeten vechten indien zij het er bij de verkiezingen in 1962 beter willen afbrengen dan verleden jaar, vinden het prachtig dat de oud-president de regering-Kennedy te grazen neemt. Inderdaad heeft Eisenhower in zijn jongste redevoeringen in zijn kritiek Kennedy niet gespaard. Diens buitenlandse politiek, het bin nenlandse en financiële beleid, het programma van de maanvluchten en het vredescorps moeten het alle ontgelden; er blijft in Eisenhowers aanvallen geen draad van heel. Die aanvallen zijn niet altijd goed gemotiveerd; als Eisenhower het heeft over het begrotingstekort, dat waarschijnlijk 6,7 miljard dollar zal bedragen, verzuimt hij er bij te ver melden dat onder zijn bewind het te kort voor 1959 tot 12 miljard was ge. stegen. En als hij kritiek oefent op het feit, dat gevechtsstraalvliegtui gen aan Zuidslavië zijn geleverd ont glipt het aan zijn herinneringsvermo gen, dat hij zelf als president aan de ze leveringen nog zijn goedkeuring heeft gehecht. Kennedy zwijgt Dat zijn van die vergeetachtighe den, waarover ter wille van de argu mentatie in een politiek betoog wel eens meer wordt heengegleden. Maar als de oud-president het pro gramma voor de ruimtevaart be lachelijk maakt en de pijlen van zijn sarcasme richt op het vredes corps, waarmee toch ideële doelein den worden gediend, dan begint men het te betreuren dat iemand van zijn formaat zich hiertoe ver laagt. Al 'heeft Kennedy ten opzichte van deze aanvallen het stilzwijgen be waard, zijn medestanders en sympa- thiseerders hebben zich niet onbe tuigd gelaten en Eisenhower van minderwaardig optreden beticht. De dichter Carl Sandburg had er ple zier in hem even te kraken en zelfs een blad als de New York Times meende dat de oud-president zich tot onwaardige vertoningen heeft la ten verleiden. Het is duidelijk dat de republikei nen hopen de populariteit, die Eisen hower nog steeds bij een groot deel van het Amerikaanse volk geniet, in populariteit voor hun partij om te zetten. Maar dan moet Eisenhower er toch wel voor oppassen dat hij zijn reputatie als nationale figuur, boven de partijstrijd, verheven, niet te grabbel gooit. Populariteitskamp In de Verenigde Staten is men nu in een stadium gekomen dat de poli tieke tegenstellingen weer oplaaien. De verkiezingen voor het congres, die in november van het volgend jaar zullen worden gehouden, wer pen nu reeds hun schaduw vooruit. De republikeinen hopen een flink aantal zetels, die in 1960 verloren gingen, terug te winnen en zij zien EISENHOWER in de verkiezingen voor het gouver neurschap van New Jersey, voor het burgemeesterschap van New York, en enkele tussentijdse verkie zingen, die binnenkort zullen plaats vinden, een toetssteen voor de mate, waarin Kennedy de aanhang van de kiezers heeft weten te behouden. Zij hebben begrepen d-t zij met Nixon, die het bij de presidentiële verkiezing heeft afgelegd en nu in Californië naar het gouverneurschap dingt, niet meer kunnen aankomen. Dientengevolge wordt Eisenhower weer op de voorgrond geschoven en blijkbaar is deze hiervoor wel te vinden. Maar zijn populariteit heeft steeds meer zijn persoon dan zijn partij gegolden. Kennedy heeft zijn kruit nog droog gehouden. Voor hem was het oordeel van Sandburg erg vleiend. Blijkens de publieke opiniepeilingen kan Ken nedy zich nog steeds verheugen op een aanzienlijke instemming met zijn beleid. Zo gaat Amerika tussen de beide partijkampioenen een populariteits kamp tegemoet, die nog echte ver rassingen kan opleveren. Van onze Haagse redactie HAAG Geleidelijke ver plaatsing van het vliegveld Soesterberg naar een streek die minder kwestbaar is dan de huidige werd gisteren in de Raad van State bepleit door ir. F. N. Sikkes, de ver tegenwoordiger van Gedeputeerde Staten te Utrecht en de burgemees ter van Zeist, A. P. Korthals Altes. Daar werden de dertien bezwaar schriften behandeld van o.m. twee psychiatrische inrichtingen, de Stich ting gezondheidsdienst voor pluim vee te Soesterberg, de gemeente Zeist en enkele actiecomité's tegen de geluidshinder van straaljagers tegen het besluit van staatssecreta ris Calmeijer de vliegbasis Soester berg te handhaven. Als vertegenwoordiger van de staats secretaris trad op generaal W. den Toom, plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf. Appellanten ageerden tegen het la waai van opstijgende en dalende vlieg tuigen. De geluidstrillingen veroorza ken grote schade aan gebouwen en hin deren telefoongesprekken en het onder wijs. Beperken „Soesterberg maakt een integrerend deel uit van de luchtverdediging in West-Europa", aldus generaal Den Toom. „Wij doen al het mogelijke om het lawaai zo veel mogelijk te beper ken". Juist vorige week is een interde partementale commissie zich in de ge luidshinder gaan verdiepen. Generaal Den Toom deelde mee dat het aantal vliegtuigen op Soesterberg in de naaste toekomst zal worden verminderd. Met sanatoria en psychiatrische in richtingen wordt, aldus generaal Den Toom, rekening gehouden. Tegen de Stichting gezondheidsdienst voor pluim vee te Soesterberg voerde generaal Den Toom aan, dat kippen, die van de leg raken door het lawaai niet als excuus kunnen dienen om de NAVO-verplich- tingen niet na te komen. Dit ontlokte prof. dr. J. L. W. Wessels Boer, directeur van de Nederlands her vormde stichtingen voor zenuw- en geesteszieken te Soesterberg, het felie protest dat het hier niet om kippen, maar om mensen gaat. De 81-jarige fietser P. G. de Baere uit Hol/tram is gisteren in Nieuwstadt (Lim burg) bij het oversteken onder een vrachtauto gekomen. Hij .was meteen dood. gaans gebied zijn doorgedrongen. De Katangaanse minister van bin nenlandse zaken Evariste Kimba maak te echter later op de dag bekend dat de verklaring van generaal Moboetoe een verzinsel is. Op alle punten zouden de troepen van Moboetoe zijn terug gedreven. „NIET ONVERWACHT Kimba deelde mee dat hij de spe ciale vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties in Katanga, de Ier O'Brien, heeft gevraagd de grensgebie den van Katanga te bezoeken en zelf te zien hoe de toestand daar is. „De inval kwam niet onverwacht", verklaarde hij. „President Tsjombe deelde reeds op 20 oktober mee dat het Congolese leger waarschijnlijk een aanval zou ondernemen, maar dat nieuws is blijkbaar verloren geraakt in het atoomstof", aldus Kimba. President Tsjombe, die voor een me dische behandeling in Genève vertoeft, toonde zich al evenmin verrast door het Congolese offensief. „Deze Congolese aanval is al enige tijd geleden begonnen", zei hij. Tsjom be voegde er aan toe dat de duur van zijn verblijf in Genève alleen zou af hangen van de vorderingen van zijn medische behandeling. INGETROKKEN De Belgische regering besloot giste ren de paspoorten in te trekken van Belgen die deel uitmaken van de Ka tangaanse strijdkrachten. Het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde in een communiqué dat de Belgische wet waarbij burgers wordt verboden deel uit te maken van buitenlandse legers, in dit geval niet effectief is gebleken en dat daarom tot deze stap is overgegaan. Advertentie 'n Nieuwe senoritas Lekker LONDEN (AP). Uit een vliegtuig van de Swissair is een kist met voor ruim 75.000 gulden aan goud verdwenen. De kist hoorde bij een zending van goud en juwelen van Londen naar Zü- rich. De zending was bij elkaar twee en half miljoen gulden waard. In Londen werden de kisten onder toe zicht van de politie in het vliegtuig ge laden. De zending was toen geheel in tact. Het vliegtuig maakte een tussen landing in Bazel. Naderhand, in Zürich, bleek een van de kisten te zijn verdwe nen. Advertentie Karei I geeft goud voor 'n riks PRAAG (Reuter). Een Tsjechische rechtbank in Brno heeft gisteren twee Oostenrijkers en drie Zuidslaven wegens spionage voor Amerika tot gevangenis straffen veroordeeld. De straftijd vari eerde van drie tot zeventien jaar. Een van de Oostenrijkers beklaagde er zich voor de rechtbank over dat zijn Amerikaanse broodheren hem kwitan ties voor hogere bedragen had laten on dertekenen dan hij had ontvangen. Het verschil zouden zijn opdrachtgevers vol gens hem zelf in hun zak hebben ge stoken. (Advertentie) f *0 I c- Weg stofdoek. Weg sleur. Overdag eens een keertje de lunchroom opzoeken na al dat winkelen. En van de week eens een avondje uit. Uw man vindt het ook leuk, er samen een uurtje tussen uit te zijn. i Luister naar de familie Doorsnee via Radio Luxemburg (208 en 49.26 m) op zaterdag 4 november om 12 uur of zondag 5 november om 13.30 uur of via Radio Veronica (192 m) op maandag s november 's avonds om 6.30 uur. Deze uitzendingen worden u aangeboden door de Nederlandse Horeca-bedrijven. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De boteruitvoer naar Engeland wordt voor de eerstkomende twee weken tot zeshonderd ton gecon- tingenteerd. Dit contingent zal onder de exporteurs worden verdeeld op basis van de uitvoer naar Engeland in de laatste twaalf maanden, met uitzonde ring van de weken waarin meer dan driehonderd ton werd verscheept. Dit heeft het bestuur van het produkt- schap voor zuivel gisteren besloten. Het besluit houdt verband met het feit, dat Engeland maatregelen heeft genomen teneinde de invoer van boter te beper ken. Wegens deze Engelse maatregel en wegens het feit, dat Italië steeds ster kere restricties op de boterinvoer toe past, heeft het bestuur van het produkt- schap verder besloten om de invoer heffing op boter te verhogen van 1,50 tot 2,50 per kilodaardoor zal onge wenste invoer van boter in ons land kunnen worden tegengegaan. Advertentie Vraag er straks eens naar MAATREGELEN OP KOMST WASHINGTON (A.P.) De Ameri kaanse regering heeft maatregelen voorgesteld waarvan het voornaam ste doel is om de Amerikaanse eco nomie in staat te stellen met suc ces te wedijveren met de snel groei ende Europese Economische Ge meenschap. De regering-Kennedy sprak zich gisteravond voorts uit voor een buitenlandse economische politiek van vrije concurrerende handel voor de gehele niet-commu- nistische wereld. Het was de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken, George Ball, die namens president Kennedy in een rede te New York voorstelde een einde te maken aan het protectionisme in de Verenigde Staten. Hij deed een beroep op het Amerikaanse bedrijfsleven om de maatregelen, die ten doel hebben „de deuren en de ramen van onze economie te openen", te steunen. Ball deed een aanval op de angst van de Amerikaanse zakenlieden voor de concurrentie van buitenlandse producenten. Om hen te helpen bij de wedijver met de EEG noemde hij drie voorstellen, die de rege ring-Kennedy in januari aan het Congres te Washington wil voor leggen. Allereerst moet de Amerikaanse re gering gemachtigd worden de hulp bij de verplaatsing van arbeiders en kapitaal van industrieën, die niet op kunnen tegen buitenlandse con currentie, te vergemakkelijken en te steunen. Voorts behoort de president gemachtigd te worden om te onder handelen over tariefsverlagingen en een inkrimping van de handelsbe perkingen. Tenslotte dient de voorgestelde nieuwe handelswetgeving de grondslag te vormen voor een vrije handelswe reld met landen buiten de E.E.G. Eigen nieuwsdienst NEW YORK Het is mogelijk dat de Algemene Ve rgadering van de Ver. Naties nog deze week een begin zal maken met het agenda punt: dekolonisatie. Dat is het agen dapunt waarbij ook de Nederlandse resolutie, waarin de uitzending van een commissie van de Uno naar Nieuw-Guinea wordt gevraagd, in behandeling zal komen. Het is niet gezegd dat de resolu tie dan ook terstond ter sprake zal konten. Er liggen nog twee resolu ties, die eerder zijn ingediend. De eerste is van Rusland. Daarin wordt onmiddellijke uitvoering gevraagd van de dekolonisatie-resolutie, die vorig jaar in de Assemblee is aange nomen, en waarin in beginsel werd gesteld dat alle met-onafhankelijke gebieden moeten worden ontvoogd. In een tweede resolutie van een aantal Afrikaanse landen wórdt een streefdatum voor die- algehele ont voogding gevraagd. Het is nog niet bekend in welke volgorde de Russische, de Afrikaan se en de Nederlandse resolutie zul len worden behandeld. (Voor een on- Amsterdamse politie: Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amster damse politie heeft eergisteravond hardhandig moeten optreden tegen de deelnemers aan de demonstra tie-optocht naar het Franse con sulaat, nadat enkele agenten op motorfietsen door de betogers wa ren ingesloten en met de stok van een meegevoerde vlag een stoot hadden gekregen. Dit verklaarde gisteren de chef van de geüniformeerde politie in Amster dam, de heer T. Rozema. Om het ver zet, dat zich overigens vrijwel tot de hierboven vermelde gebeurtenissen beperkte, te breken, heeft de politie haar gummiwapens gebruikt. De demonstranten, die van het Leid seplein waren vertrokken, werden vlak bij het Franse consulaat door een groot aantal agenten op motoren en in auto's opgewacht. Zij kregen opdracht een straat in te gaan, die niet naar het consulaat leidde. Dat bevel stuitte op verzet. Voor de optocht was geen toestem ming aan de burgemeester van Am sterdam gevraagd. De deelnemers zijn, toen zij onder het oog van de politie aan hun wandeling begonnen, er echter niet voor gewaarschuwd, dat zij in strijd met de politieverordening handelden. De politie liet ze ruim een kilome ter lopen. Daarna begon zij een groot scheepse actie om hen uiteen te drij ven. Incident-Noord Holland ROTTERDAM Kapitein O Edelen- bosch en stuurman W. H. Meyer van de zeesleper Noord Holland zijn gister ochtend in Djakarta vrijgelaten, zo meldt Het Vrije Volk. Dank zij de medewerking van de Indonesische immigratiedienst die hun uitreispapieren al van tevoren had gereedgemaakt en de hulp van de Britse assurantiemaatschappij Pitcairn, die tevoren passage voor hen had be sproken, konden de twee officieren later op de dag Indonesië al verlaten, aldus het blad. dei-houd met de Papoea's die zijn toegevoegd aan de Nederlandse de legatie zie pag. 5). Advertentie Onjuiste reclame Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Er bestaat behoefte aan een verder gaande bescherming van de consument tegen onjuiste re- clamemethoden dan thans mogelijk is. Dit zegt het Consumenten Contact-Or gaan in Den Haag in een nota aan de overheid. Het orgaan bepleit de invoering van een algemene bepaling voor de recht streekse bescherming van de consu ment; daarin moeten alle onjuiste of misleidende praktijken bij de aanbie ding of aanprijzing van goederen aan het publiek, worden verboden. Voorts wordt voorgesteld de consu mentenorganisaties een aantal zetels in de Rota (raad van orde en tucht voor het advertentiewezen) te doen bezetten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Zestien men sen hebben gisteren hun huis aan de Amstelstraat in Amsterdam moeten ontruimen, omdat het van de ene dag op de andere een bouwval was geworden. De gedupeerden hebben onmiddellijk een andere woning aan geboden gekregen. Het huis vertoonde grote scheuren die waren ontstaan door heiwerk in een bouwput ernaast. Daarin worden de fundamenten gelegd voor een bank gebouw van vijf verdiepingen. Al woensdagavond moesten cfe be woners zij het toen nog voorlopig hun huis uit, omdat de gemeente lijke woningdienst, bouw- en woning toezicht en de brandweer het gevaar voor instorting te groot achtten. Vandaag zal met het afbreken van het pand worden begonnen. Gisteren zijn onder toezicht het huisraad van de bewoners en de voorraad van een radio- en televisiehandelaar, die op de begane grond een winkel had, naar buiten gesleept. Het verkeer door de Amstelstraat werd na de ontruiming stilgezet. De tramwagens van lijn 9 werden via het Frederiksplein omgeleid. BERLIJN (Reuter). Twee commu nistische jachtvliegtuigen zijn in de 'uchtcorridor tussen West-Berlijn en West-Duitsland vlak langs een toestel van de British European Airways ge vlogen De twee Migs deden dat in een snelle klimvlueht; zij vlogen op een afstand van slechts enkele honderden meters voor het toestel van de B.E.A. langs.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5