Schietgrage Zeeuwse voorhoede op dreef in eerste helft eb—m Vlissingse middenstand neemt maatregelen „bromnozems tegen In klasse 2 a topduel tussen Togo en Ondo Veiling Krabbendijke: 45 jaar terug eerste aanvoer AZW via zege op Spui op hoger ran Jongste Nederlandse korps chef van gemeentepolitie Moens scoorde drie treffers VIERDE KLASSERS ZUID 5-3 ZEGE OP BRABANTS-LIMBURGSE AMATEURS Frisse aanvallen Vijf en zeventig woningen voor Zierikzee Ds. Honkoop, Yerseke niet naar Borssele Zilveren jubileum Vitrite Works bij Ambtsverkiezing Herv. kerk Bruinisse Chr. Zangvereniging Terneuzen 15 jaar Rit der Kampioenen van de Zeeuwen Thans omzet van vier miljoen Studieconferentie van Prot. Chr. werkgevers Vierhonderd jaar Ned. geloof sbelij denis Chr. Slagerspatroons Goes vergaderden Uitslag provinciale schietwedstrij den Raad Goes vergadert voor een agendapunt BURGEMEESTER INSTALLEERDE: Voetbalcompetitie voor junioren Yerseke III-AZYYII ontmoeting om rode lantaarn Nieuw internaat voor schipperskinderen Fruitteeltdemonstratie in Haamstede Vrijdag 3 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 ROOSENDAAL. In een vooral in de eerste helft zeer aan trekkelijke wedstrijd heeft het Zeeuwse elftal gisteravond in Roosendaal op het R.B.C.-terrein bij kunstlicht een 53 overwin ning behaald op een combinatie van Brabantse en Limburgse amateurs. Deze zege werd voor de rust behaald toen de Zeeuwse voorhoede met haar gevaarlijke Vlissingse binnentrio Groene- wegenMoensLilipaly als een mes door de achterhoede van de tegenstanders gleed en zelfs in het eerste halfuur van de wed strijd vier treffers produceerde. In <te tweede minuut was het al raak teen Groenewegen vrij voor de Brabant se doelman Van der Kyut (Sp. Emma) verscheen en een slap schot afvuurde waar voer de keeper heendook: 1—0. Bet bleek aldra dat de ploegen elkaar technisch niet ontliepen maar dat de Zeeuwen een homogener geheel vorm- WF.BltK.ZEE. In de bovenzaal van tuAcl Moodrapon heeft de woningbouw vereniging „Goed Wonen" gisteravond een buitengewone algemene ledenverga dering gehouden ter bespreking van de bouw van 46 woningwetwoningen en Z# premiewoningen. De voorzitter, de heer J. Coumou, re laveerde de moeilijkheden die zich het vorig jaar hebben voorgedaan bij de realisering van de 'bouwplannen. Hij doelde mee dat thans tot een ander ty pe woningen is overgegaan. Dit type is gedeeltelijk pre-fabricated en zal wor den gebouwd voor een prijs die door het rijk is goedgekeurd. Alvorens tot dit tjnpe te besluiten waren overigens vele 'besprekingen op hoog niveau nodig geweest. 'De 46 woningwetwoningen zul len door de N.V. Pana grote Warmond worden gebouwd. 'De 29 premiewonin gen, voor de bouw waarvan goedkeu ring aan de vergadering werd ge vraagd, zullen groter worden dan de bestaande woningwetwoningen. doch daar staat tegenover dat de huur ook hoger zal liggen. Aan de bouw van het totale aantal woningen draagt ook de industrie financieel bij. Hiervoor zal Smit en Bolnes de beschikking krijgen over tien premiewoningen en dertig wo ningwetwoningen. De Koninklijke Zee- landia krijgt zesjpreniiewoningen.. Na dat de kwestie 'tutvoerig was (besproken gaf de vergadering haar 'toestemming voorüid* toouuv.idie, dan ook binnenkort zal worden gerealiseerd. YERSEKE. Ds. P. Honkoop te Yerseke heeft voor zijn beroep als pre dikant bij de Gereformeerde Gemeente te Borssele bedankt. den. De Brabantse voorhoede bezat eni ge goede spelers, die echter hun com binaties te ver doorvoerden en daardoor kreeg de Zeeuwse achterhoede met zijn uitstekende doelman Versluis (Middel burg) aan het hoofd er altijd een been tussen. Het handjevol publiek op de trihune kon genieten van het tweede doelpunt van het Zeeuwse elftal, dat in de twin tigste minuut werd geboren. Het begon toen net te stortregenen, maar wonder lijk genoeg leed het frisse aanvalsspel van de Zeeuwen daar in het geheel niet onder. Lilipaly gaf een voorzet die door Moens prachtig werd ingekopt, de kee per redde met een schitterende zweef- duik maar kreeg de bal niet klemvast. Moens was er als de kippen bij om met een resolute beenbeweging de stand op 20 te brengen. Een minuut later was het al 3—0 na een zeer fraaie Neetesen (Hontenisae) Groenewegen - Meeusen (Terneuzen) - combinatie, die door de laatste met een hard vleugelschot werd afgerond. Even later wist de Brabantse ploeg de achterstand te verkleinen toen een te zachte terugspeelbal van De Waal (Vlis singen), een prooi werd van linksbinnen Ouwens (T.O.P.), die gemakkelijk kon scoren: 31. Even werden de Zeeuwen in de verdediging gedrukt, maar na een half uur kwam de Zeeuwse voorhoede weer -terug en Moens kreeg na een mis ser van de Brabantse verdediging een niet te missen kans. Alleen voor de doel- maan maakte hij geen fout: 41. In de 38ste minuut werd het mooi ste doelpunt van de wedstrijd ge maakt. Na enig breiwerk in het cen trum door de Zeeuwse voorhoede kreeg Moens de bal vrij en met zijn lin kervoet loste hij een zeer hard 25-me- terschot, dat de Brabantse doelman volkomen kansloos liet: 5—1. Karig Een minuut voor rust wist rechtsbui ten Stoeltjens (WUhelmina) de stand op 52 te brengen en schoot Moens via de keeper de bal tot corner. Na rust had den de Zeeuwen de drijfnatte blauwe shirts voor rode verwisseld en scheen de regen minder gunstig op de soepel heid van de spieren te hebben gewerkt, zodat de tweede helft lang niet zo aan trekkelijk was als de eerste. Zo gul als er voor de the emet de doelpunten was omgesprongen, zo karig was men nu. Deze hele tweede helft was de Brabants-Limburgse combinatie, waarin ook nog de Vlissinger Stroo ter completering van het team meespeelde, trouwens sterker, maar het gelukte de voorhoede niet meer dan één doelpunt te maken. Het tempo zakte na verloop van tijd en «oen na 35 minuten de Brabantse middenvoor Welkers (WUhelmina) de stand op 53 had gebracht, was de strijd gestreden. In de laatste minuten gaf Moens nog een mooie voorzet die door Groenewegen werd Ingeschoten. De doelman stond echter op de juiste plaats. De opstelling van de elftallen was: Zeeland: Veraluis (Middelburg)De Waal (Vlissingen) en Rieteco (Zeeland Sport); De Guoht (Huirt), Terhulst (Vlissingen) en Koch (Teroeuzen); Meeusen (Terneuzen), Lilipaly, Moens, Groenewegen (allen Vlissingen) en Neeteson (Hontenlsse). BRUINISSE. Bij enkele Kandidaat stelling zijn als ambtsdragers in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gekozen: Voor ouderling de heren P. Willemse, W. Jumelet en. S. A. Jumelet; voor dia ken de heer L. van den Berge Jz en voor ouderling-keikvoogd de heer B. de Groot. De kerkeraad confirmeerde zich aan deze kandidaatstelling zodat geen stem ming meer behoeft te worden gehou den, wel ligt het in, de bedoeling een gemeenteavond te organiseren. Ook heeft een en ander tot gevolg dat het college van Ouderling-Kerkvoog den met twee personen zal moeten wor den aangevuld, wegens de benoeming tot ouderling van de heren Willemse en W. Jumelet. CCXLIJNSFILAAT, 3 nov. Export garna len 4488 kg. 1.10—2.38, handelsgarnalen 1269 kg. 891.12, schar 58 kg., bot 231 kg., tong 253 kg., paling 1 kg., sprot 441 kg., kabeljauw 29 kg., krab 3 kg., onges. vis 61 kg. Winterprogramma NIRIA MIDDELBURG. De afdeling Zee land van de NIRIA (Ned. Instituut van register-ingenieurs en afgestudeerden van BTS-en) 'belegt als opening van haar winterprogramma een lezing van avond in het Nederlands Koffiehuis in Middelburg, die om half acht aan vangt. De heer A. Viruly spreekt -over „Vliegen toen, nu en straks". Verder vermeldt het programma op 11 december in Hotel Ockenburg te Goes een lezing over „Toepassing van de geologie op waterstaatkundig ge bied" door prof. F. F. F. E. van Rum- melen, een lezing op 9 januari in Bri tannia in Vlissingen over „Europoort en Botlekplan" door ir. T. G. de Her der en een lezing op 12 april eveneens in Britannia over „Radio^raling van het waterstofatoom onthult de 'bouw van onze spiraalnevel" door dr. J. J. Raimond. Op zaterdag 24 .maart wordt in het Nederlands Koffiehuis in Middel burg een jaarlijkse afdelings-ledenverga- derin-g gehouden. Bnaibant-Lim-burg: Van der Kuyt (Sp. Em ma); Kuyper en L. Janse (beiden Sp. Em ma): P. Janse <(De Va»), Wijnen (TOP) en Stroo (Vlissingen); Custers (Minor), Ouwens (TOP). Welkers (Willhelmina), Van Doorn (De Valk) en Stoeltjens (Wilhelmina). o V) MIDDELBURG. Dinsdag was het voor de heer M. Buys een kwarteeuw geleden, dat (hij voor het eerst zijn schre den naar de Vitrite richtte. Wegens uit- stedigheid van de directie werd deze gebeurtenis op 1 november in een 'bij eenkomst met de directie, chef en een aantal 'genodigden herdacht. De direc teur, de heer B. A. Hesselink, sprak de jubilaris hartelijk toe. Spreker memo reerde hoe de heer Buys aanvankelijk te werk .gesteld werd in de voormalige ..oude mannen bocht" waar hij belast werd met het uittikken van glas. Na ongeveer een jaar volgde zijn over plaatsing naar de voormalige Pletterij en Walserij „De Nijverheid", gelegen aan de Schoorsteenvegerssingel, waar de heer Buys belast werd met het bedie nen van een wals en de poetsmachine voor messingband. In 1943 moest de heer Buys zijn dienst betrekking onderbreken, daar hij ver plicht te werk gesteld werd in Duits land. Na zijn terugkeer in 1945 nam de heer Buys zijn oude werk in de plet terij weer ter hand, doch na de liqui datie van dit bedrijfsonderdeel in 1950 werd 'hij ingeschakeld bij de afd. ver voer van de Vitrite. Na nog een tijdje als -glasopsteker werkzaam te zijn ge weest vond hij in 1954 zijn definitieve bestemming in de afd. finishing als beitser, tevens belast met het bedienen van de automaat. De -heer Hesselink ty peerde de jubilaris als een rustige me dewerker, die zijn taak snel en accuraat vervult. Tenslotte feliciteerde spreker de jubilaris en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De bedrijfsleider, ir- Kranen, sloot zich aan bij de waarderende woorden van de vorige spreker. Vervolgens werd nog het woord 'gevoerd door de heren Mr. Dwars namens het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, die de jubilaris een vererend getuigschrift aanbood, de heer A. G. Bernhard, de heer De Vries, af delingschef. de heer Stroo na-mens de collega's van de afdeling en de heer Vernooys namens de Bedrijfs Zelf Be scherming waarvan de heer Buys sinds de oprichting lid is. Ten slotte dankte de heer Buys alle sprekers voor de waarderende woorden en de aangeboden geschenken. TERNEUZEN. Het vijftieniarig bestaan van de Chr. Gemengde Zang vereniging ..De lofstem" werd met de nodige feestelijkheden gevierd. Onder leiding van dirigent S- de Koster bracht het koor enige liederen ten gehore waarna de beurt was aan mevr. A. de Braai, die de vijftien jaar historie van de vereniging in een gedicht had ver werkt. Secretaris C. Meeuse huldigde de oroichters van de vereniging, de heren Klaasse en P. en A. de Braai. In het St. Elisabeth-ziekerihuis te Sluiskil reikte dr. D. Dorrepaal de Landsteiner-plaquette uit aan P. van Hecke te Sluiskil, J. P. M. Franken te Vogelwaarde en N. Bolleman te Axel. Deze drie personen hadden voor de vijftiende maai bloed beschikbaar ge steld. VLISSINGEN. De „brom- nozems-plaag" in de Vlissingse binnenstad blijkt hoe langer hoe hinderlijker te worden. Het de monteren en weer monteren van brommers, rondhangen in portie ken, het „rondjes knetteren" schijnt met name de middenstand, gevestigd in het centrum, en het winkelend publiek veel last te veroorzaken. Op de gisteren in het Concertgebouw gehouden leden vergadering besloot de Vlissingse Middenstandsceptrale tot tegen maatregelen over te gaan. Eerst daags zal aan hét' Vlissings ge meentebestuur een verzoekschrift gericht worden, dat een voorstel behelst over te gaan tot afsluiting van de Walstraat vanaf de Zeil- markt tot aan de Wagenaarstraat en de Lepelstraat. In de betreffende straten zou aan brommers de toegang worden ontzegd van zeven tot elf uur 's /avonds en op zaterdag, en zondagmiddag van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds. Verschillende stemmen gingen op die voorstelden ook 's middags de toegang aan bromnozems" in de betrokken straten te ontzeggen, maar voorzitter H. Daalhuizen voerde hiervoor als be zwaar aan dat dan ook gemotoriseer de huisvrouwen en arbeiders de bin nenstad op hun brommer niet meer kunnen bereiken, wat vóór de midden stand weer financieel nadeel zou kun nen opleveren. Vele leden van de mid denstandscentrale waren ook voor de afsluiting voor brommers gedurende de gehele dag van de Kleine Markt, waar zich de laatste tijd enige incidenten voordeden. Voorgesteld werd echter dit plan in beraad te houden. Artikel 54 van de plaatselijke politieverordening gaat het zonder noodzaak laten draaien van motoren van vervoersmiddelen te gen. Er ging echter tijdens de verga dering een stem op, dat deze regel niet voldoende werd nageleefd en dat tóe- zicht soms ,,te wensen overlaat". .Wan neer het verzoekschrift aan de gemeen teraad wordt ingewilligd blijft er 's avonds echter niet veel gelegenheid tot knetteren over", aldus voorzitter Daal huizen. Na de pauze hield de heer W. H, Kruiderink, hoofdredakteur van de Gel derse Vakpers een causerie over „De vijfdaagse werkweek" waarbij hij eerst het standpunt van het winkelpersoneel besprak, ,,al wil ik hiermee niet zeg gen dat ik dat standpunt deel". Ver schillende problemen werden behandeld MIDDELBURG. De motor- en autoclub „De Zeeuwen" gaat het wed strijdseizoen 1961 besluiten met een oriëntatierit. De rit kreeg de naam: Rit der Kampioenen. Zulks omdat alle Zeeuwenleden, die in het afgelopen sei zoen een kampioenstitel hebben vero- overd, aan de organisatie hebben mee gewerkt. De vijf kampioenen hebben ge tracht een faire rit op te bouwen en daarbij hebben zij gebruik gemaakt van hun ervaringen die zij in landelijke com petities hebben opgedaan. Voor de ove rige deelnemers betekent dit een extra kans, want door het niet meerijden van de kampioenen worden hun kansen op een eerste plaats in het klassement aan zienlijk groter. De Rit der Kampioenen wordt verreden op zaterdag 4 november. Het parcours is geheel uitgezet over Walcheren. De inschrijving geschied tussen half zeven en half acht 's avonds. De start, finish en prijsuitreiking vinden plaats in rest. „De Eendracht" te Mid delburg. De deelname is opengesteld zowel voor leden als voor niet-leden van clubs met bromfiets, scooter, motor en auto, De „N.C.V.B." te Nieuw- en Sint Joosland hield haar jaarfeest onder lei ding van vice-president (mevrouw David- se. Er was voor deze mooie avond veel belangstelling. Het zangkoortje onder leiding van P. Reinoudt bracht enkele mooie liederen ten gehore. Ook werden een paar leuke stukjes opgevoerd, wat bij allen zeer in de smaak viel. Dr. A. van Haarlem sloot deze zeer ge slaagde avond met dankgebed. VOORBESCHOUWING KORFBALPROGRAMMA zoals „hoe te voldoen aan de belangen van het winkelpersoneel zonder die van de consument te schaden". Met name rteg dè heer Kruiderink in op de toe komstige nieuwe winkelsluitingswet, waarin misschien ook de zaterdagmid dag verplichte sluit in gsmlddag zal wor den". BREDA. Het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers hield donderdag en vrijdag een studieconferentie te Breda. In deze conferentie werd behandeld het onderwerp: „Verantwoordelijkheid voor de mogelijkheden van het perso neel'." Als referent èn discussieleider trad op dr. Joh. Sheurer te Voorburg. Bet ligt in de bedoeling nog Kwee de zer conferenties te houden, namelijk één voor het Noorden en één voor het midden van het land. DEN HAAG. In de gerestaureerde Grote Kerk in Den Haag is het feit her dacht, dat 400 jaar geleden de Neder landse geloofsbelijdenis door Guldo de Bres werd samengesteld en voor het eerst als een publiek getuigenis van het rereformeerde protestantisme in Neder land werd uitgedragen. In de herdenkingsdienst, welke werd 'bijgewoond door de ministers De Pous, Zijlstra en Beerman, gingen voor ds. P. G. van den Hoóff uit Hilversum, praeses van de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk en ds. B. van Smeden uit Amsterdam, predikant der Christelijk Gereformeerde Kerk. Tijdens de bijeenkomst werd het woord gevoerd door prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink te Leiden, die een historisch overzicht gaf van de ge schiedenis van de Nederlandse geloofsbe. lijdenis, en door prof. dr. A. D. R. Pol man te Kampen, die de betekenis van deze geloofsbelijdenis voor de protes tanten belichtte. Het vocaal ensemble der N.C.R.V, verzorgde, onder leiding van Marinus Voorberg, de koorzang. Organist was Adriaan Engels. Bii het Verlaten van de herdenking werd een inzameling gehouden voor het Belgische protestantisme. GOES. De eerste wintercom petitie van de Zeeuwse Korfbal- bond heeft tot nu toe een behoor lijk vlot verloop. Diverse teams zullen na a.s. zaterdag al bijna de helft van het aantal te spelen wedstrijden achter de rug hebben. In de eerste klasse van de Z.K.B. kunnen Togo 1 en Animo 1 tegen resp. Elto 1 en Vios 1 gemakkelijk zegevie ren. Tjoba 2 zal thuis tegen Swift 2 al heel goed voor de dag moeten komen om enige winst te behalen. Zeelandia 1 kan, uit tegen Top, een kleine over winning in de wacht slepen. In klasse 2a gaan Togo 2 en Ondo 1, die in deze afdeling met kop en schouders boven de rest uitsteken, elkaar voor de eer ste maal te lijf. Het komt ons voor, dat bij dit topduel beide punten in Goes zullen blijven. Stormvogels 1 en Zuid westers 2 gaan elkaar de rode lantaarn betwisten. In 2b zal Luctor 1 tegen Vi tesse het doelgemiddelde weer een op knappertje kunnen geven. Op Ondo 3 rust in klasse 3a de taak om Swift 3 te gaan verrassen, waarmee het twaalf tal uit St. Laurens haar prestige op nieuw zou hebben gevestigd In 3b voorspellen we leider Blauw wit 2 een nederlaag tegen het bezoe kende Vopo, vooral nu Vopo, na de on regelmatigheden waarbij het betrokken was, precies weet waar het aan toe is. Het volledige programma voor a.s. zater dag, met onze verwachtingen uitgedrukt in cijfers, ziet er als volgt uit: le telTjoba 2 Swift 2 (2); Animo 1—Vios 1 (1); Top—Zee landia 1 (2): Togo 1—Elto 1 01); 2e lol. a: KfVL-AKC (3); Animo 2—Vedo 1 (1); Storm vogels 1Zuidwesters 2 (3); Togo 2—Ondo 1 (11); 2e lol. b: Luctor 1Vitesse ('1); de Poel —Volharding (2); Blauw wit—WKV (3); Olympia—Vios 2 Cl): 3e kl. a: Vedo 2— Dos 55 (2); Ondo 3-Swift 3 (2); Swift 5- Atlas (3); 3e kl. b: Luctor 2Tjoba 3 (2). Zeelandia 2—Togo 4 (1): Blauw wit 2—Vopo (2); Elto 2—VZOD (1). Adspirantenprogramma: A: Swift aAnimo Zuidw aVedo a; B: Animo bSwifl snel: NoadKV!.; C: Atlas bAnimo c; Zuidw bDos 55; Ondo bSwift vlug: Dr BI. wit aElto; Togo a—de Poel; E: Voüi— Vios: BI. wit bOlympia; Togo b—Tjoba b; pupillen: A: Swift(Animo en B: Tjoba Olympia b. GOES In de melksalon De Opril kwamen de sLagerspatroons aangesloten bij de Bond van Chr. Slagerspatroons „De Bevelanders" in vergadering bij een. De Bevelandse afdeling werd vo rig jaar opgericht en werd nu voor zien van een definitief bestuur. Hierin zijn gekozen de heren Joh. Blanken- burgh, Nieuwdorp, G. Wisse, Heinkens zand, E. Poelman, Yerseke, L. Geert- se, Wissenkerke en J. D. de Jonge, Goes. De laatste zal de voorzittersha mer gaan hanteren, terwijl de overige funkities nog nader zullen worden ver deeld. Op deze vergadering was als gast aanwezig de bondsdirecteur de heer F. E. Oskam uit Den Haag. Deze hield een inleiding over het nieuwe ves- tigingsbesluit. Voor het levensmiddelen- bedrijf en over de eisen van het be sluit Vleeskeuringswet. Vooral het laat ste onderwerp had de volle aandacht van de slagers. Maart 1962 zal iedere slagerij aan de eisen van dit besluit moeten voldoen, hetgeen voor velen in grijpende wijzigingen in de bedrijfS' ruimte nodig zal maken. GOES. Op de Provinciale Schietwedstrij' den, georganiseerd door de schietvereniging 's-Heer HendriksMnderenzijn de volgende resultaten behaald. Korpswedstrijd klasse A, maximum 250 punten. 1. Goes II 240, 2. Goes I 237, 3. 's-Heer Hendrukskinderen II 235, 4. Scherpenisse 234, 5. 's-Heef Hendrikskinderen I 233, 6. Borsse- le 232, 7. Domburg I 228, 8. Poortvliet 227, 9. Nisse 221 punten. Hoogste Korpsschutters: J. Slafobekoorn, Goes; J. v. d. Linde, Goes; P. Dekker, Bors sele; C. Provoost, Domburg, allen 50 punten Korpswedstrijd klaase B, maximum 250 punten. 1. Domburg II 233, 2. Nieuwdorp 228, Middelburg I 224, 4. Vrouwenpolder I 224, 's-Heer Hendriksikinderen III 223, 6. Goes in. 219, 7. Meliskerke 218, 8. 's-Heer Hen- drikskinderen IV 218, 9. Poortvliet II 216, 10 Vrouwenpolder II 214, 11. Middelburg II 212, 12. Nisse II 210 punten. Hoogste korpsschutters: H. de Dreu, Goes 50 punt; J. Passenier, Domburg 49 punten, EXTRA PRIJZEN. 1. Drie kaarten vrije baan, twee kaarten personele baan en korpsserie. Maximum 240 punten. B. de Jager, 's-Heer Hendrikskinde. ren 238 punten. 2. Drie kaarten vrije baan, één serie pe sonele baan en ere-baan. M'aximum 190 pun ten. M. de Schipper, 's-Heer Hendrikskinde- ren lfl9 punten. ERE-BAAN. Maximum 50 punten. li Joh. ROuw, 's-Heer Hendrifcskinderen 50, 2. M. de Schipper, 's-Heer Hendrikskirideren 50, 3. N. Fierloos, Goes 49 punten. GOES De raad komt dinsdag 14 november om acht uur in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staat slechts een punt ni. behandeling van de nota inzake personeelsaangelegenhe den. KRABBENDIJKE. Op 1 no vember 1916 werd voor de eerste maal in Krabbendijke een hoe veelheid uien geveild. Dat was dus gisteren 45 jaar geleden. Ondanks vele moeilijkheden en tegenslagen in deze 45 jaar is het veilingwezen in Krabbendijke uitgegroeid tot een omzet van enkele miljoenen. De veiling Krabbendijke en Om streken, zoals de naam thans offi cieel luidt, verwacht volgende week een omzet te bereiken van vier miljoen, een omzet, die in de 45-jarige geschiedenis van de vei ling nog niet eerder is gehaald. Het ziet er dan ook naar uit, dat na de afsluiting van het seizoen 1961 deze vier miljoen ruimschoots overschreden zal worden. Bestuur en directie van de veiling hebben de leden niet in het ongewisse gelaten omtrent dit jubileum. In het mededelingenblad van de veiling wordt nl. uitvoerig ingegaan op de historie van de veiling. De plaatselijke land- bouwvereniging E.M.M. nam het initia tief voor de eerste veiling. Gebruik ge maakt werd toen van het pakhuis van de heer Krijger in de Noordweg. Dit gebouw staat er nu niet meer. De eer ste veiling werd een succes en voor de vereniging onder leiding van de heer Jac. Welleman een stimulans om voort te gaan. In 1917 kwam een nieuw vei linggebouw tot stand en de geldelijke omzet bedroeg toen 917.210,77. 1944 nieuwe statuten ingevoerd, waarin o.a. ook de aansprakelijkheid der leden werd geregeld. Gelijktijdig werd de naam E.M.M. gewijzigd in K.E.O., een naam, die in de fruitwereld een beken de Mank heeft gekregen. Groei De groei van jonge fruitbedrijven nam snel toe en in 1947 werd besloten een geheel nieuw veilingcomplex te bou wen aan de Noordweg. De heer H. Schipper was sedert 1943 directeur van de veiling. Hij werd in 1950 opgevolgd door de heer S. G. Nooteboom. Thans is de heer A. Dommisse directeur. In de na-oorlogse jaren handhaafde de om zet zich rond de 1 a 2 miljoen. De ramp van 1953 zette een domper op de groei van de veiling. De groei zette zich niettemin door. Het veilingcomplex werd van tijd tot tijd uitgebreid en de omzet overschreed de drie miljoen. In 1959 werd zelfs een omzet bereikt van 3.927.000 gulden. In 1960 werd het iets minder, maar dit seizoen wordt onge twijfeld een topjaar voor de veiling met een omzet van meer dan vier miljoen. Intussen heeft het velüngbestuur zich al heraden over nieuwe uitbreidingsplan nen. Grenzende aan het huidige terrein werd een perceel bouwgrond van circa 60 are aangekocht. Dat voor de naaste toekomst voldoende bouwterrein aanwe zig moet zijn laat zich aanzien uit de cijfers van de aanplantingen, van de laatste vijf jaar, die in het werkgebied van de veiling enkele honderden hecta ren beslaan. Zo volgen bestuur en di rectie nauwlettend de ontwikkeling van de fruitteelt. Het armetierige stekje is uitgegroeid tot een forse, levenskrachti ge boom, die nu wel een stootje kan verdragen. Noodlijdend Kon in de jaren 1918 en 1919 met omzetten van 418.266,35 en 307.078,59, in hoofdzaak ontstaan door het veilen van aardappelen en uien, de exploita tierekening nog sluitend worden ge maakt, van 1920 tot 1940 werd het voor de veiling een noodlijdend be staan. De omzetten schommelden tus> sen 32.000 en 115.000 gulden in die ja ren. Verscheidene jaren was de vei ling 6 tot 8 weken in bedrijf. Ook or ganisatorisch was de opzet verkeerd. Het bestuur was nl. persoon voor per soon borg voor eventuele tekorten. Aansprakelijkheid voor de leden was er niet. Maar ondanks grote financiële moei lijkheden werd stand gehouden. De oorlogsomstandigheden in 1940 brachten een totale ommekeer. Voor vele produk- ten was de veilplicht ingesteld en wer den vastgestelde of maximumprijzen be kend gemaakt. In 1942 werd voor de eerste keer een omzet van meer dan één miljoen be haald en in 1945 werd zelfs de twee miljoen bereikt. Intussen waren in MIDDELBURG. De beide leiders in Good Luck een moeilijke reis te maken de vierde klasse Zuid A hebben het za terdag niet al te moeilijk... ofschoon men natuurlijk nooit weet hoe het bruine monster rolt. Arnemulden en Chrislan- dla moeten beide op eigen terrein van respectievelijk Terneuzense Boys en Nieuwdorp winnen. De vissers hebben het, naar onze mening tenminste, min der moeilijk dan Chrlslandia dat de Nieuwdorpse ploeg toch beslist niet moet onderschatten. Een Zeeuwsvlaamse derby is de wed strijd AZWSpui. Beide ploegen heb ben evenveel (of even weinig?) punten vergaard al hebben de Axelaars een wedstrijd minder gespeeld. AZW achten wij sterker en een overwinning plau sibel. Het Klundertse WN krijgt het bijzonder zwaar tegen het als altijd agressieve Smerdiek, maar misschien weten de Brabanders een gelijk spel uit deze ontmoeting te halen. In 4B kan Rillandia thuis een over winning behalen op de laaggeklasseerde Zwaluwse Boys. Daarmee zouden de Rillanders, die in deze afdeling de bes te Zeeuwse ploeg tot nu toe zijn. nog een stapje omhoog doen. Minder mak kelijk krijgt Wemeldinge het tegen Sleeuwijk, dat de laatste tijd goede re sultaten heeft geboekt. Wij houden het op een gelijk spel. Verder heeft leider TERNEUZEN. Ik verklap geen geheim als ik opmerk, dat uw leeftijd bij uw benoeming een rol heeft gespeeld. Er waren ech ter vele andere omstandigheden die gedomineerd hebben. Dit zei burgemeester H. Rijpstra bij de officiële installatie van inspecteur D. van Ooijen als korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen. De heer Van Ooijen is de jongste korpschef van Nederland ge worden. De burgemeester merkte op dat de installatie bewust sober was gehouden ter nagedachtenis aan de voorganger van de heer Van Ooijen, de heer Rein- ders, die ruim veertien jaar bij de ge meentepolitie werkzaam is geweest. Burgemeester Rijpstra sprak de hoop uit dat de nieuwe korpschef de sfeer even goed zal weten te bewaren als zijn voorganger, termeer daar hijin de toe komst een aanzienlijke uitbreiding van het politie-apparaat mag verwachten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft overigens laten weten dat de be zetting van Terneuzen voorlopig op 25 man is gesteld, terwijl er nu reeds 24 werkzaam zijn. Spreker bedankte ook de waarne mend korpschef, adjudant E. Russcher voor zijn werk in de afgelopen maan den. In zijn toespraak betuigde de burge meester eveneens zijn spijt over de slechte behuizing van het korps. Het subgebouw ln Sluiskil is echter spoedig gereed. De plannen voor nieuwbouw zijn nu zover gevorderd dat in eerste in stantie overeenstemming is bereikt met de rijksoverheid over het verkrijgen van een geschikt bouwterrein. In de nabije toekomst zal ook de motorisering van het korps een feit worden. Burgemeester Rijpstra toonde zich verheugd dat de heer Van Ooijen een speciale voorkeur voor verkeersproble men aan de dag legt, hetgeen in Ter neuzen, dat op het gebied van verkeers ongevallen zulk een twijfelachtige ere plaats inneemt, heel goed van pas zal komen. Na nog aandacht gevraagd te hebben voor het korps vrijwilligers dat bij de installatie eveneens aanwezig was, reikte de burgemeester de heer Van Ooijen het korpsehefbrevet uit. Hierna sprak mr. A. W. Rosing, of ficier van justitie te Middelburg na mens het parket. Ook overste H. J. van Tiel van de rijkspolitie sprak zijn gelukwensen uit. Adjudant E. Russcher herdacht in zijn toespraak allereerst de heer Rein- ders en merkte daarna op dat de ge middelde leeftijd van het korps onge veer acht jaar hoger ligt dan die van de heer Van Ooijen, hetgeen enige hila riteit veroorzaakte. Hij droeg vervolgens symbolisch de verantwoordelijkheid over door de sleutel van het bureau te overhandigen. Tot slot sprak de nieuwe korps chef zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen, waarna hij besloot met te zeggen, dat het beleid van de heer Reinders hem altijd tot leidraad zal zijn. Korfbalprogramma KNKB Tjoba I voor vuurproef tegen leider Phoenix GOES. De Zeeuwse vertegenwoor digers in de landelijke competitie van de KNKB, Swift 1 en Tjoba 1, houden tot nu toe de eer van het Zeeuwse korf bal op uitnemende wijze hoog. In 2b troont Swift 1, na de zege van vorige week tegen Ons Eibernest 3, voor de tweede maal gedurende deze competi tie op de leidersplaats. Deze plaats komt zaterdag uit tegen Deetos 2, hoe genaamd niet in gevaar alhoewel Dee tos 2 haar sportieve plicht zeker niet zal verzaken. Van de langgerekte kop groep m klasse 2b krijgt Sperwers 2 het tegen rode lantaarndrager Actief be paald niet moeilijk. Hou Stand moet op bezoek bij Zuiderkwartier dat, hoewel net de zesde plaats inneemt, nog bii de kanshebbers gerekend moet worden Een heftige strijd om de zege ligt bier in de lijn der verwachtingen Ons Eibernest 3 zal zich tegen Ons Huis weten te herstellen. In klasse 3a, Zuid Holland, staat Tio- PhJ de u'twe<istrijd tegen leider Phoenix voor de lastigste en moeilijk- firu opg!ve tot nu in deze competitie Willen de groen-witten hun kampioens aspiraties behouden dan zal deze tita nenstrijd in de Hofstad gewonnen moe- ten worden. Het Leidse Danaïden lalt zich tegen Spartaan vast niet verras sen Spartaan smaakte in het afgelopen weekeinde voor het eerst in deze com petitie het zoet der overwinning Tegen Gymnasiasten zullen zij echter weer !rnnZU£™ef!erlaag m°eten slikken. Bij ALO DKC tippen we de bezoekers als winnaars. Morskwartier kan tegen hek- kesluiter Schiedam haar positie verbe- BERGEN OP ZOOM. Het wed strijdprogramma van de juniorenvoet- balcompetitie voor zaterdag 4 novem ber ziet er als volgt uit: Afdeling A. klasse 2. Dosko 8—Tholense Boys 3: Steenbergen 5—Vosmeer 3. Afdeling B. klasse 2. Vosmeer 4—Halsteren 5; Halste ren 6Tholense Boys 4: Nieuw Borgvliet 7 Smerdiek 3. Afdeling B. klasse 3. H.S.C. 5 Vrederust 3. naar Roda. Boys en is het nog zeer on zeker of het ongeslagen record van Good Luck gehandhaafd blijft. Het topduel in deze afdeling is onge twijfeld de ontmoeting tussen de num mers twee en drie, Sprang en Aalburg. Wij vermoeden dat de Aalburgers, die er relatief beter voorstaan, de wedstrijd gaan winnen. Ten slotte is er nog een ontmoeting tussen de zwakkere teams van SSC '55 en Wijk. Programma 4A: ArnemuidenTerneuzense Boys, ChrlslandiaNieuwdorp, AZW—Spui, VViNSmerdiek. 4)B: Wemeldinge'Sleeuwijk, SSC "55Wijk, RillandiaZwaluwse Boys, Aalburg—Sprang, Roda Boys—Good Luck. KNVB afdeling Zeeland MIDDELBURG. Het voetbal programma van aanstaande zater dag in de eerste klasse van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, laat enige voor de onderste regionen van de ranglijst belangrijke ont moetingen zien. Eerst en vooral de wedstrijd Yerseke III—AZW II. Beide ploegen staan onderaan de ranglijst, maar hebben diverse ma len laten zien, dat zij daar eigen lijk niet thuishoren. De kracht ontmoeting lijkt ons met een kleine zege van de thuisclub te worden beslist. Wolfaartsdijk en Bruse Boys hebben ongeveer gelijkwaardige ploegen en een gelijkspel lijkt ons waarschijnlijk. Kapel- VCK zijn in staat een aardig par- tijtje voetbal weg te geven. Wij houden de fruitstedelingen als favoriet. Middel- burg V krijgt het niet bepaald gemakke lijk in Driewegen maar moet van SVD kunnen winnen. Hoek tenslotte heeft het minst moeilijk en met alle respect van de de laatste tijd door Veere behaalde goede resultaten, kunnen wij toch niet anders dan een overwinning voor de Zeeuwsvlamingen voorspellen. Het programma luidt: le klasse: Kapelle IVCK I. SV DlMiddelburg V. Wolfaarts- dijk I—Bruse Boys I. Yerseke III—AZW II. Hoek IVeere I. 2e klas A: Zeeland Sport VArnemuiden II. Colijnsplaatse Boys I—Middelburg VI. ROS IVKloetinge I. VCK II—Meeuwen I. Nieuwland I—Serooskerke I. 2e klas B: Drie wegen IZaamslag I. Nieuwdorp II—Hoek II. Kats I—Heinkenszand I. Kloetinge IIRil- landia II. Beren IWemeldinge li. 2e klas C: Mevo IIWIK I. Duiveland nBrouwers haven III. Burgh IIIDuiveland I. 3e klas A: Serooskerke I—Bevelanders I. Veere IIMeeuwen II. Wissenkerke IVCK ITI. Zeeland Sport VI—Vlissingen VI. Oost- kapelle I—Colijnsplaatse Boys II. 3e klas B- Heinkenszand II—Waarde II, Spui II—SVD II. Terneuzense Boys II— AZW III. Zaam slag II—Beren II. 3e klas C: Borssele I— 's-Heer Hendrikskinderen I. Krabbendijke II —Kapelle II. Kruiningen III—Kloetinge III Waarde I—Rillandia III. 3e klas D: Bruse Boys II—Zwaluwen '61 I. WIK II—Nieuwer- kerk I. Zeemeeuwen I—Mevo III. Foto-expositie Vrederust BERGEN OP ZOOM. Zaterdag 4 november zal 's middags van twee tot triiT uiiir» zon 'c n -i.. WEMELDINGE. De vereniging voor Chr. onderwijs aan schipperskinde ren hield haar ledenvergadering in het Internaat van deze school. De verga dering stond onder leiding van de voor zitter J. Florusse. Hij deelde mede, dat de secretaris de heer J. Hoogerheide wegens gezondheidsredenen ontslag uit het bestuur had aangevraagd. De af tredende leden van het bestuur werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het betrof de heren H. J. Meijaard, A. Veerhoek en J. Bent- schap-Knook. De heer O. ten Haaf, onderwijzer aan deze school had als onderwerp de bouw van een nieuw Internaat voor de schipperskinderen. Hij belichtte het be lang hiervan. Als intermezzo zongen de meisjes uit het internaat enkele liederen. Het Hoofd van de school, de heer Jac. v. d. Berge vertoonde tot slot een film strip over de Nederlandse havens. HAAMSTEDE. Op het bedrijf van de heer L. Leeuwe aan de Hogezoom demonstreerde de fa. S. P. Groenleer uit Kapelle met fruitteelttrekkers en nevelspuiten. Een technicus van de K.W.H. fabrieken "(Kiekens - Wervel wind - Holland) vertelde iets over de huidige vooruitgang in de neveltech niek, waarbij het nu mogelijk is met practisch elke spuit elke hoeveelheid sproeistof in de fruitbomen te blazen. Het blijft blazen want de door de ven tilator opgezweepte lucht neemt elke hoeveelheid sproeistof met zich mee en verdeelt dat tussen het blad. Op de ze manier is dus een combinatie machi ne ontstaan die kan nevelen, blowen en met de slang spuiten. De snello pende tweetact motoren op de machi nes zijn prachtisch verdwenen en de benodigde kracht wordt nu verkregen van de tractor via de aftakas. De fir ma was met een aantal types machi nes aanwezig, die met grote accurates se hun rondjes draaiden. Ook de afstel ling voor de benodigde liters-ha is nu zeer eenvoudig geworden. De benodigde krachtbron werd - ge toond in de vorm van de Eicher Poema tractoren, zeer lage en smalle machi nes van 28 effectieve pk's. Een felle twee cylinder luchtgekoelde vol-diesel motor ontwikkelt de 28 paardekrachten. GOES, 2 november Ejqx>rt en Industrie- veiling: Cox's Orange Pippin KL I 85-90 93 96, 80-85 96—105, 75-80 100—109, 70-73 105—110, 65-70 100—101, 60-65 81—82. 55-60 66, II D 45. II 65-70 93 60-65 78, 55-60 62. Golden Delicious I 85-90 78—80, 80-85 80—87 75-80 76—91, 70-75 80—93 65-70 72—82, 60-65 54—65, II D 38—63. II 85-90 75. 80-85 70—78, 73-80 73—82, 70-75 68—85 65-70 73—77, 60-65 59—65. Glorie van Holland KL III 75-85 56, 65—75 55. II D 46. Zoete Ermgaard I 65-75 53—63, 55-65 2—6, II D 24—32. Lombarts Calville I 80-90 53—56. 70-80 56—60. 60-70 46—50. D 39. Laxton's Su perb I 75-80 64 70-75 63 65-70 55. Jonathan I 85-90 52. 80-85 56. 75-80 58.10—58.60, 70-75 59.70—60.30, 65-70 58, 60-65 53. TI 85-90 49, 80-85 50. 75-80 52.30—52.60, 70-75 54—54.80, 65- 70 51.90—52.10, 60-65 49.20—49.30, II D 41—42. Goudreinette I 95-105 61, 85-95 5862, 75-85 go—'64, 65-75 56—59, II D 45. II 85-95 55, 75-8 56.70—57.20, 6-75 54, grof 49—0, fijn 45. Saint Re my I 75-85 35, 65-75 32. II 85-95 31, 7-85 81, 6-7 29, II D 26. Comtesse de Paris I 7-85 39, 65-75 41, 5-65 29. TT D 16. II 75-85 3, 65-75 38, 5-6 27. Zwijndrechtse wijnpeer II 60-65 46, 5-60 42, 50-55 37, II D 29. Gieser Wildeman I 60-70 55. 50-60 40—44, II D 26. Div. appels kroet 29,50. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 6481, fijn 47, kroet 51. Goudreinette 49 grof, stek 20—22. Jonathan 3748, 3339, stek 12. Golden Delicious 5168. 3749, kroet 33—50. Glorie van Holland 4749, 40—43. Zoete Erm gaard 43, 2227. Comtesse de Paris 24, 17. Saint Remy 2527, 2122. kroet 14. Zwijn drechtse wijnpeer 32, 26. Gieser Wildeman 42, 19-35. Afdeling a. klasse 2. Dosko 8Tholense Boys 3; Steenbergen 5—Vosmeer 3. Afde ling b. klasse 2: Vosmeer 4—Halsteren 5: Halsteren 6—Tholense Boys 4; Nieuw Borg vliet 7Smerdiek 3. Afdeling b, klasse 3: H.S.C. 5—Vrederust 3. ST. MAARTENSDIJK. 2 nov. Uien 40- 55 19,23. 55-70 16,75, bonken 15,51, drielingen 25,21. picklers 26,29. stek 3, aanvoer 45 ton. Beursberichten: tarwe 2530. gerst 25—30, haver 2324, kleine erwten 2330, schok kers 2330, bruine bonen 40—60, blauw maanzaad 55—65. KRABBEiNDIJiKiE2 november Golden Delicius E 85-90 85 80-85 88 75-80 91, 75-80 91. 70-75 93, 65-70 84; I 85-90 78. 80-85 80—83, 75-80 83—86, 70-75 83—88, 65-70 74; II 85-90 85. 80-85 70—77, 75-80 72—80, 70-75 73—83. 65-70 6075, 60-65 50; UI Gr. 54—58: III F. 39—42; Kr. 36—38; Val 23—29. Jonathan I 85-90 51. 80-85 53, 75-80 56, 70-75, 65-70 57. 60-65 40: II 85-90 48—51. 80-85 43—55, 75-80 44—58. 70- 75 46—59, 65-70 46—59, 60-65 43—49; II D 40; III Gr. 40—47; III F. 31—35. Kr. 18—36. Goud reinette II 85-95 54—58, 75-85 55—58. 65-75 52— 54: II D 44; III Gr. 45-50: III F. 43. Kr. 30—33. Lombart C. II 80-90 57. 70-80 58. 60-70 53; III Gr. 41—43; III F. 33. Kr. 19-28. Pre- sent v. Engeland I 75-85 55. 65-75 53, 55-03 49; II D. 35; ITI Gr. 41—43; III F. 33. Kr. 19—28. Cox's O. Pippin II D 31: III gr. 66: III F 47: Kr. 25. Rode Reinette II 73-85 56, 63-75 51: II vijf uur en 'S avonds Winston IJl Gr. 41; III F. 28, Kr. 29— 'half acht in ,het t 7 34. Cemtesse de Parte I 75.83 37. 65-75 40-58. 7n «cm m het ontspanningslokaal van j 34.63 29—5,3; n D. 10: III Gr. 85—39; m F de inrichting Vrederust een amateur- '3 jr- 8. Conference II 65-75 81. 55.65 T4: lil fototentoonstelling worden gehouden O 62: IH F. 37—57. St. Remy 1 63-75 30 van tweehonderd inzendingen die door """"ié du Cornice III Gr. 78. Verpakt fruit mnaWaktenErn zito^nlSfkenlerl^'an^" zocht in de jury om de foft?s te Kl «2> oordelen. 81. Jonathan II 80-85 56—57, 73-80 61—62. 70-75 57. I

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4