Analyse van ontwikkeling op Schouwen Duiveland tot 1980 Laatste particuliere „boterfabriek" gesloten Walcheren recreatie gebied bij uitstek TAMSE N.V. Nederlandse bioscoop wereld feleciteerde familie Van Liere jaar verpleger .Vrederust" Provinciale Planologische Dienst brengt verslag uit VERVIJFVOUDIGING VAN BEZOEK AAN WESTHOEK Nieuwe christelijke kleuter school in Tholen geopend <JLugana SIGAREN Pag. 3 V ermindering Kon. onderscheiding in Waterlandkerkje Eigen bevolking DRIE MANNEN EN EEN PAAL De nieuwe Chr. Kleuterschool te Tholen Fa. B. BIJL Zn. Be gasverwarmingsinstallatie Het loodgieterswerk B. W. VAN BIJK Ontwerp-streekplan Schip voer op Kurkenoldam te Zierikzee Man in trein overleden LUISTERRIJKE RECEPTIE IN GOES Pioniers Grote plaats Te hoop Niet erg Speeltuinvereniging vecht vergeefs voor subsidie Bijeenkomst Chr. Nat. school Haamstede Vrijdag 3 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD GOES. In het j aarverslag 1960 van de Provinciale Planolo gische Dienst voor Zeeland neemt een overzicht van de voorberei dende werkzaamheden van het streekplan Schouwen-Duiveland een grote plaats in. In het ontwerp-streekplanrapport van dit gebied wordt getracht een analyse te geven van de te verwachten ontwikke ling van het inwonertal en de werkgelegenheid tot omstreeks 1980. Wat de Westhoek betreft wordt geraamd, dat het aantal vakantie gangers, dat in 1955 ongeveer 22.000 bedroeg, tot 1980 tot het vier- a vijfvoudige daarvan zal toenemen. Het rapport rekent vooral op een ■grote vlucht van het dag en weekend- bezoek. Gelet op de enorme capaci teit, die alleen reeds het droge strand in de Westhoek bezit en die tenminste op 100.000 kan worden gesteld, wordt geconstateerd dat de westhoek van Schouwen-Duiveland een zeer belang rijke bijdrage zal kunnen leveren aan de oplossing van de problemen, voort vloeiend uit de voortdurend toenemen de behoefte aan recreatiegebieden. Over Schouiwen-Duiveland als ge heel wordt opgemerkt dat een positieve ontwikkeling van de niet-agrarische 'be- staansbronnen ontbreekt, mede waar door het inwonertal de algelopen decen nia vrijwel geen verandering onder- iging. In 1930 vond 54 pet. van de man nelijke beroepsbevolking nog een 'be- staan in de landbouw, In 1958 nog 40,7 pet. Mechanisatie en rationalisatie zullen er toe ibijdragen dat ook de komende jaren, een vermindering van de arbeids- ibezetting in de landbouw zal plaats vin den. Over de visserij schrijft het rap port dat de mogelijkheid wordt onder zocht de uitoefening van oester- en mosselcultuur in het Brouwershavense Gat en de Grevelingen ook na de af sluiting der zeegaten mogelijk te ma ken. Wat de industriële ontwikkeling -betreft: de totstandkoming van de vas te oeververbinding en de aanwijzing van Zierikzee tot ontwikkelingskern zal deze de komende jaren wellicht gunstig beïnvloeden. In 1959 was ruim 26 pet. van de mannelijke beroepsbevolking werkzaam in de dienstensector. Op grond van de ontwikkeling wordt ver wacht dat in 1980 ongeveer een derde gedeelte een bestaan hierin zal 'kunnen vinden. Voor de tot 1980 te verwachten ontwikkeling van het inwonertal is uit gegaan van een taakstellende minimum- en maximumverwachtin'g. De minimum verwachting veronder stelt een vermeerdering van het inwo nertal tot 25.000 personen. Zij is geba seerd op de overweging dat de aan wijzing van Zierikzee tot kerngemeen te en een voorgaande uitbreiding van de functies van de Westhoek van in vloed kunnen zijn. WATERLANDKERKJE. In het dorpshuis te Waterlandkerkje heeft de heer J. E. Henneky gisteren uit jan den van de burgemeester, de heer M. J. Verbruggen, een Koninklijke onder scheiding in ontvangst mogen nemen. De heer Henneky, die veertig jaar lid is geweest van de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" kreeg de zil veren medaille behorende hij de orde van Oranje Nassau op de borst ge speld. De maximum verwachting gaat uit van de veronderstelling dat de veran derde verkeersgeografische ligging kan resulteren in een verdergaande positie ve ontwikkeling der -besta ansbronnen. Dit betekent dan dat het bevolkings overschot op het eiland zelf zal kunnen -worden tewerkgesteld. Het inwonertal zal in 'dit geval in 1980 ca. 28.000 per sonen -bedragen. Zowel de vermeerdering: tot 25.000 als die tot 28.000 inwoners betreft de op Schouwen-Duiveland wonende en wer kende eigen bevolking. Vestiging: van buitenaf is niet in deze verwachting op genomen. Een toeneming van het inwo nertal van 23.400 in 1958 tot 25.000 of 28.000 in 1980 zal een vermeerdering van de werkgelegenheid kunnen betekenen' met respectievelijk 500 a 1400 mannelij ke arbeidskrachten. In het raam van de minimum verwachting zal het aantal nieuw te scheppen arbeidsplaatsen in to taal 1350 en van de maximum raming 2250 kunnen bedragen, aldus het rap port. Op grond van enkele overwegin gen wordt geconcludeerd dat een mo gelijke uitbreiding van bewoning zal die nen plaats te vinden in Scharendijke, Kerkwerve en Serooskerke- Het jaarver slag deelt voorts mede dat in 1960 een streekcommissie ad hoe voor de West hoek van Schouwen-Duiveland werd in gesteld. GOES. Hef streekplan Midden- Zeeland heeft nog geen formele status verkregen in I960, aldus het 0e NCVB in Terneuzen hield een drukbezochte ledenvergadering, waarin de propagandiste mevr. De Jong-Bikker uit Middelburg sprak over „Eenzaam heid het lot van de moderne mens". De volgende vergadering vindt plaats op 21 november, waarin ds. J. Servaas uit Gent het heeft over „De zielestrijd van een edele vrouw". Voor de afdeling Middelburg van de Vereniging voor Slechthorenden werd een filmavond gehouden. Er -werden rol prenten vertoond over het natuurreser vaat in Zuid-Afrika, diverse sportge beurtenissen in Engeland, de ontwikke ling van frisse dranken van oude tijden tot -heden en een reis door alle landen van de wereld. De eerste paal voor het nieuwe atelier van de N.V. Arnberg te Goes is gisteren met het nodige ceremo nieel de grond in gegaan. De heer Lennard Arnberg speciaal voor deze gelegenheid uit Zweden overgeko men, hanteerde de stuurknuppel van de heimachine bijgestaan door de manager van het atelier, de heer A. G. M. van Scherpenseel, en door de heibaas. De plechtigheid, die in de drassige grond het nodige var. de schoenen vergde, werd o.m. bijge woond door het voltallige college van B. en W. van Goes de gemeen tesecretaris en uiteraard door een deputatie uit het personeel van het atelier. De waarnemend burgemeester, dr. THOLEN. Marleentje Hooff en Henk Duinkerken (beiden vijf jaar oud) torsten gistermiddag een een meter lange sleutel en overhandigden die voor de toegang van hun nieuwenschool aan de inspectrice van het kleuteronderwijs, mejuffrouw M. J. de Jonge uit Middel burg. Nadat deze de „echte sleutel" uit het namaak exemplaar had opgediept ontsloot zij het gebouw. De nieuwe christelijke kleuterschool van de ge meente Tholen was geopend. Voor deze symbolische opening had burgemeester mr. A. J. v.d. Hoeven van Tholen eigenhandig de vlag gehe sen op het schoolplein en was er een bijeenkomst geweest in hotel Hof van Holland. Aanwezig waren hier o.m. architect J. Jobse uit Vlissingen. aannemer C. Bijl en onderaannemers, het oud-be stuurslid van de schoolvereniging ds H. van Leeuwen, B. en W. van Tholen en de inspectrice mejuffrouw De Jonge. De voorzitter van de schoolvereniging de heer T. Dijkslag verwelkomde het ge zelschap, waarna Psalm 103 werd gele zen. De heer Dijkslag gaf vervolgens een historisch overzicht van de geschie denis van de school. Nadat de oude wo ning in de Oudelandsstraat in 1948 als kleuterschool was ingericht werd dit ge bouw in 1959 door de inspectie afgekeurd In 1960 was er echter reeds een ur gentieverklaring voor de bouw van de nieuwe school die 30 december kon worden aanbesteed. Spreker zwaaide architect Jobse en aannemer bijl veel lof toe. Hij wees er in zijn toe spraak voorts op dat vroeger de finan ciële lasten wel zwaarder waren, maar dat daar tegenover staat dat de liefde voor het christelijk onderwijs groter was. Hij besloot zijn overzicht met God te danken. Mejuffrouw De Jonge beklemtoonde in haar speech dat ondanks de veran deringen. de verhouding leidsterèkleintje het belangrijkste blijft. Zij bracht de leidsters warme hulde voor de sfeer die ze nog in het oude gebouw hadden we ten te brengen. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar de nieuwe school in de oudelandsepoort voor de opening. Na de plechtigheid spraken nog burgemees ter v. d. Hoeven, de oud-voorzitter van het schoolbestuur, ds. Van Leeuwen, ds. H. G. Alblas van Scherpenisse namens de protestratse kerkgenootschappen, hoofdleidster mejuffrouw J. van Dorp en architect J. Jobse. J. W. iToteboom sprak een korte gelukwens uit, waarbij hij de hoop uitsprak dat de zaak in de toekomst, mede in het belang van de gemeen te Goes mag floreren. De heer A. Arnberg, die daarna het woord voer de, verklaarde het een vreemd ge voel te vinden bij de wieg van een nieuw bedrijfsgebouw te staan in een vreemd land. In Zweden heeft men echter een groot gebrek aan arbeidskrachten zo zei hij ter wijl de arbeid daar ook zeer duur moet worden betaald. Dit was oor spronkelijk ook de aanleiding dat men het oor in het buitenland te luisteren legde. De keu$ viel ten slotte op Nederland, en meer in het bijzonder op de gemeente Goes, dat de heer Arnberg een fraaie stad noemde. Hij sprak in dit verband ook zijn hoge waardering uit voor het personeel dat in het Goese ate lier werkzaam is. In het bijzonder noemde hij de heer Van Scherpenseel die, met de directe leiding van de zaak is be last, het bedrijf van de grondaf moest opbouwen. Na afloop van de plechtigheid vond een receptie plaats in De Korenbeurs. Bij de foto: v.l.n.r, de heibaas, da heer A. G. M. van Scherpenseel en de heer L. Arnberg. werd gebouwd door Aann.bedrijf Dalemsestraat 53 - telefoon 01660485 - Tholen van de nieuwe kleuterschool te Tholen werd geleverd door VOORSTAD - GOES aan de Chr. Kleifterschool te Tholen werd verzorgd door Visstraat 32 - telefoon 01660357 - Tholen jaarverslag van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland van dit jaar. In het overzicht van de ontwikkeling in dit gebied wordt gezegd, dat het meest spec taculaire de industriële ontwikke ling van Goes was. Walcheren ont wikkelde zich meer en meer tot een recreatiegebied bij uitstek. Steeds duidelijker blijkt, aldus het verslag, dat het gebied Vrouwenpolder- Wissenkerke met zjin dubbel kustfront naar de zee en naar de binnenwateren van het Veerse Meer zich tot een der belangrijkste Zeeuwse recreatiegebieden kan ontwikkelen. De ontwikkeling van Veere van rustig vissersplaatsje tot „centrum" van toeristenbezoek vereiste in 'het verslagjaar een grote mate van zorgvuldigheid bij de planologische in stanties. Een eerste begin werd gemaakt met een geheel nieuw streekplanontwerp voor de kustgebieden van Walcheren. De grote druk op deze recreatiegebie den maakt een uitbreiding van de accom- modatiemogelijkiheden noodzakelijk- In het jaarverslag wordt wat betreft Zeeuwsch-Vlaanderen geschreven dat de streekplannen West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en kanaalzone zich over de vol gende gemeenten uitstrekken: a. Aar denburg, Biervliet, Breskens, C ad zand, Groede, Hoofdplaat, IJzendijke, Nieuw- vIiet, Oostburg, Retranchement, Schoon- dijke, Sluis, Waterlandkerkje en Zuid- zande: B. Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe en Zaamslag alsmede het beheerschap voor de Braakman. Boeken over Goes zien voor scholieren GOES. De Zeeuwse opticiens heb ben donderdagavond 12.000 boekjes met tekst en tekeningen van Maarten Toon der, verzonden naar alle lagere scholen in Zeeland. Op de scholen, zullen deze boekjes, die op interessante (en dik wijls amusante) wijze het gebruik ma ken van goede brillen propageren, wor den uitgereikt. Aan een groot aantal middelbare en vakscholen zijn voorts filmstrips over hetzelfde onderwerp verzonden. Van 4 tot 11 november wordt de z.g.n. „Zie Goes, leer beter-week" gehouden. Voor de jeugd zijn enkele prijsvragen georganiseerd. ZIERIKZEE. In de Kurkenoldam is weer een gat ontstaan doordat een schipper misleid door het sectorlicht van de Westhavendam, met zijn schip er op voer. Het ongeluk gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag. Het was het 550 ton grote ,,Op hoop van ze gen" van schipper B. Waardenberg uit Rotterdam. In de loop van gistermid dag gelukte het aan de „Jacoga" van schipper H. Berrevoets de „Op hoop van zegen" los te krijgen en de haven in te slepen. KRUININGEN-YERSEKE. In een stilstaande trein op het station Kruinin- gen-Yerseke, is gistermiddag tijdens de twee minuten stilte in acht genomen als protest tegen- de kernexplosies van de Sowjet Unie, een man aan een hartver lamming overleden. Het was de heer A. A. Roeffaer uit Vlissingen. Hij was na een verblijf van drie weken in Zuid- Holland rhet zijn echtgenote op de te rugreis naar Vlissingen. Instuif Herv. Jeugdraad MIDDELBURG. De instuif van de Hervormde Jeugdraad vindt aanstaande zaterdagavond in het Koorkerkcentrum plaats. Er is een forum gevormd voor vraaglustige jonge lieden en verder is de bedoeling er weer, zoals altijd, een gezellige avond van te maken. De heer J. vap de Vrede te Zaam- ig, werkzaam op het kantoor der invoerrechten te Kapellebrug is met 1 november overgeplaatst naar Wernhout. Advertentie Geniet er van caprino 3ict. GOES. In tegenwoordigheid van zijn familieleden, zijn moeder, mevrouw de weduwe K. A. van Liere-Vis van Heemst, vele vrienden en tal van relaties heeft de heer C. van Liere, eigenaar van het Grand-theater te Goes, gistermiddag met een luisterrijke receptie in hotel Centraal het feit gevierd, dat veertig jaar geleden zijn vader, wijlen de heer C. J. van Liere, de eerste Zeeuwse bioscoop opende. Een zee van bloemstukken verleen de een feestelijk cachet aan de recep tie die door nagenoeg de gehele Neder landse bioscoopwereld werd bezocht. Eveneens kwamen representanten van de Goese zakenwereld, het verenigings leven en B. en W. hun gelukwensen aanbieden. Al gauw na aanvang der receptie werd de heer Van Liere een geschenk aangeboden namens het personeel: Het portret van de stichter, de heer C. J van Liere. De rij van sprekers werd geopend door de heer J. Miedema uit Sneek, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond. De heer Miedema beklemtoonde dat het liem een bijzonder genoegen was, namens de hele Nederlandse bioscoop wereld het woord tot de familie Van Liere te mogen richten. „U behoort tot die figuren die wij beschouwen als de pioniers. In de eerste plaats denken wij dan aan uw vader en moeder", aldus de heer Miedema tot de heer C. van Liere. Zich tot mevrouw Van Liere-Vis van Heemst wendend, uitte spreker zijn bewondering voor de resultaten die door haar en haar overleden echtgenoot werden bereikt en voor de wijze waar op de twee zoons in de geheimen van het bedrijf werden ingewijd. De voor- V7 BERGEN OP ZOOM. Vandaag hoopt de heer J. Schuitman, eerste verpleger in Paviljoen 12 van de in richting Vrederust in Bergen op Zoom, zijn veertigjarig dienstjubi- leum te herdenken. In verband hier mee is 's middags in het ontspannings lokaal van de inrichting een receptie van drie uur tot half zes. Broeder Schuitman is van deze veertig jaar meer dan dertig werkzaam geweest in de observatiepaviljoenen, een periode, die voor dit soort werk heel lang kan worden genoemd. De heer Schuitman, is in Numansdorp geboren op de Zuid hollandse eilanden. Toen hij onder de wapenen werd ge roepen, kwam hij in het garnizoen te Bergen op Zoom. Daar kwam hij in contact met de toen nog maar vrij kort te voren opgerichte inrichting Vrede rust. Nadat hij met verlof ging, bood hij zich hier in dienst aan. Hij kwam direct in een der observa tie-paviljoenen. Na zijn diploma's te heb ben behaald, heeft hij nog enige jaren in enkele andere paviljoenen gewerkt. Met de reorganisatie werden de pavil joenen 1 en 2 te zamen ondergebracht in het zogenaamde Kliniek Paviljoen 12 waar hij weer als eerste verpleger te werk werd gesteld. „Over mijn werk in de paviljoenen is weinig te vertellen", zegt hij, „omdat dit geen onderwerp is om over te spreken. Het is een mooi werk, vooral omdat dit de eerste ont moeting met de patiënten is in dit pa. viljoen. Door de moderne geneeswijzen en behandelingen gaan er heel veel pa tiënten na verloop van tijd weer terug naar huis." In de Oorlogsjaren, tijdens de bezetting, toen Vrederust door de Duitsers als Marine Lazaret werd inge richt, bleef broeder Schuitman op de in richting en de moeilijkheden met de bezetter zijn ook hem niet onopgemerkt voorbijgegaan. ,,Maar dat is al lang geleden", zegt hij. Voor tal van vereni gingen op de inrichting en er buiten, heeft hij veel opbouwend werk gedaan, maar in verschillende besturen heeft hij zijn plaats afgestaan aan de jongeren. Wel is hij nog steeds voorzitter van de zang en muziek commissie, die de ont spanningsavonden voor de patiënten en opwonenden van Vrederust organiseert. Van ,,Zanglust", eveneens een vereni ging van Vrederust, is hij vele jaren secretaris geweest. zitter van de bioscoopbond vestigde voorts de aandacht op de wijze waarop de heer Van Liere zijn wenk heeft ver richt en waardoor hij ware vrienden en relaties wist te verwerven. „Hij is in de functies die hij bekleedt in de Ne derlandse Bioscoopbond ook de rechte man op de rechte plaats. Als president van de afdeling „Het Westen" lid van de ledenraad, de afdelingsraad en van de sociale commissie weet hij precies wat hij te doen en te laten heeft." Ten slotte wenste de heer Miedema de heer Van Liere al het wenselijke toe voor hem en zijn bedrijf. De heer H. P. Dieleman uit Axel wenste de familie Van Liere geluk namens de Zeeuwse bioscoopexploitanten en bood hun een viertal stoelen en een tafeltje aan, eventueel te bestemmen voor de foyer. Dat de heer C. van Liere zich een grote plaats veroverde in het Goese ge meenschapsleven bleek uit de woor den van de heren P. Koster, erevoor zitter van de voetbalclub Goes en A. Vermaire, erevoorzitter van de mu ziekvereniging Euphonia te Goes. De heer Koster bracht de familie Van Lie re in het bijzonder dank voor de mede werking die altijd was verkregen, waar door mede de voetbalvereniging was gegroeid. De heer Vermaire huldigde de heer Van Liere ten eerste vanwege zijn culturele werk, ten tweede als voorzit ter van het Roode Kruis en ten derde vanwege zijn werk voor de muziekver eniging. Als klap op de vuurpijl noem de spreker zijn vierde, en zijns inziens belangrijkste activiteit, „uw werk als grootste incasseerder voor de gemeen te van vermakelijkheidsbelasting". „We hopen van harte dat u ook in de toe komst nog een flinke duit in het ge meentezak} e zal kunnen doen", besloot de heer Vermaire..., Gelukwensen werden hierna aangebo den door de kortgeleden afgetreden voorzitter van de afdeling „Het Wes ten" van de bioscoopbond, de heer Van Renthem, waarna het woord werd ge voerd door burgemeester J. W. Note- boom van Goes. De burgemeester feliciteerde de heer Van Liere namens het gemeentebestuur en beklemtoonde dat deze in een be hoefte van h#t publiek In behoorlijkheid en goede orde voorziet. Na afloop van de ze receptie, die zich onderscheidde door een overweldigende belangstelling, bood de heer Van Liere zijn personeel een diner aan in hotel Centraal. der. Misschien was het toch wel een afscheid, al was er geen reden om sentimenteel te doen. MEVROUW DE BUCK heeft de laatste boter van haar leven gemaakt. Twee en veertig jaar lang heeft zij minstens ééns in de week de karnton laten draaien en de vette, felgele boter met een pollepel er aan het eind van de behandeling uitgeschept. Maar nu is het voorbij. Want de dam heeft een streep door de rekening gehaald. Noord-Beveland is een van de laatste gebieden, misschien wel het allerlaatste, waar nog een melkhan delaar zijn eigen boterfabriekje had. Overal elders zijn de boeren ver plicht, hun melk aan een melkfa briek af te leveren. Maar op Noord- Beveland haalde Nelly de Buck, een vrolijk meisje van 23 jaar, met een grote vrachtauto de melk op bij de boeren, om er zelf, met haar moe der boter van te maken. Maar nu is het voorbij. Voorbij, ook al heeft mevrouw De Buck er geen zoute traan om in de boter la ten vallen. Nee, met net zo'n vaste hand als altijd strooide zij het zout door de boter die geel en vet in de ton lag te wachten. De laatste boe- renboter die via de melkboer zijn weg zou vinden naar de fijnproevers in Colijnsplaat, op het eiland en ver der in de provincie. Het heeft alles met de dam te ma ken, dat er geen boter meer wordt gemaakt bij De Buck. Weliswaar houden de heer en mevrouw De Buck op met de zuivelhandel, om die over te dragen aan hun dochter Nelly en haar aanstaande, maar in feite is het toch de dam die de bo- teractiviteiten remt en doet stil staan. Dochter en schoonzoon denken er met over, om nog boter te gaan ma gen. De overgangsperiode naar een volledige zuivelsanering op Noord- Beveland is al ingegaan. Met een enkel jaar zal het zelfs niet meer mógen, wat mevrouw De Buck nu nog deed. Dan zijn ook de Noord- bevelandse boeren net als alle an dere boeren in het land, verplicht om hun melk aan de fabriek te le veren. Ik vind het niet erg hoor, om er mee op te houden, zei mevrouw De Buck. Och, als je het 42 jaar hebt gedaan, dan weet je het wel, zo langzamerhand. Maar toch maakte zij, wat zij in geen jaren meer had gedaan, nog eens een „botermerk" boven op de ronde gele kluiten van een pond. En misschien was de aandacht waar mee ze die kluiten in vetvrij papier wikkelde, en waarmee ze de scha len met boter in de ijskast én voor de etalageruit zette, toch wel bizon- De karnton van de laatste particu liere „boterfabriek" van Zeeland staat stil. Hij wordt verkocht. Maar aan wie? De fijnproevers in Co lijnsplaat die voor de roomboter wel een paar dubbeltjes per pond meer willen betalen, zien de ton met lede ogen verdwijnen. Misschien wil een van hen hem wel kopen. Om als herinnering aan vroeger dagen en als sierstuk in de kamer te zetten. En om er zo nu en dan nog eens likkebaardend naar te kijken... De karnemelk loopt uit de karn- ton- de vette gele kluiten boter blij ven achter. TERNEUZEN. Het snelgroeiende Terneuzen heeft dringend behoefte aan speelgelegenheid voor de jeugd. Hoewel de gemeente bij de inrichting van de speeltuin Oranjekwartier reeds haar medewerking verleende, blijkt dit strikt genomen onvoldoende te zijn. Het bestuur van de vereniging heeft daarom alle pogingen in het werk ge steld om gemeentelijke subsidie te ver krijgen. Tot nu toe bleven deze pogin gen zonder resultaat. De inrichting van de speeltuin heeft veel moeite gekost, doch het particulier initiatief heeft al veel tot stand weten te brengen. Bij de opbouw stelde de ge meente een terrein beschikbaar met af rastering, een eenmalige gift van 500 gulden en een renteloos voorschot van 2000 gulden. Het is echter gebleken dat dit volstrekt onvoldoende is. Het stich tingsbestuur meent recht te hebben op meer subsidie en stelt alle pogingen in het werk om die te verkrijgen. Bij de oprichting heeft men honderd aandelen van 25 gulden uitgegeven, waarvan er jaarlijks een aantal worden uitgeloot. De bouw van de speeltuin heeft een minimum aan kosten gevergd. Letter lijk alles is gedaan om de zaak zo goedkoop mogelijk op te zetten. Het grootste deel van het werk werd door particulieren in hun vrije tijd verricht. Ook de leerlingen van de L.T.S. hebben diverse steentjes bijgedragen en mis schien letterlijk aangedragen. Ook ver schillende bedrijven verleenden mede werking. Niettemin blijkt thans dat men in de exploitatie niet uitkomt. De inrichting en vooral het onderhoud kunnen op de ze manier niet aan de minimaal te stellen eisen voldoen. HAAMSTEDE. In het Geref. jeugd- gebouw is de ouderavond van de chr. nationale school gehouden. Op deze bij eenkomst spraken de heer H. Segers, hoofd van de christelijke Uloschool te Lisse en ds. J. H. Meijer van Oud-Beij- erland. „Gezin en school" was het on derwerp waarmede de heer Segers zijn gehoor bezig hield. Spreker wees er op dat de opvoeding in de eerste plaats een taak van de ouders is waarbij liefde, gezag, schuld en vergeving de princi pes zijn waarvan moet worden uit gegaan. De heer Segers betoogde voorts dat het de school er niet om te doen is de talenten te kweken, maar te woe keren met ontvangen talenten. Nadat de voorzitter spreker had gedankt voor zijn constructieve uiteenzetting deelde hij mede dat het hoofd der school, de heer A. A. v. d. Leer de school zal gaan verlaten. Ds. de Mijer vertelde aan de hand van dia's vervolgens iets over Israël. Overzicht Vlissingse Nutsspaarbank VLISSINGEN. Het maandoverzicht van oktober van de Vlissingsche Nuts spaarbank leert ons dat een tegoed bij net begin aanwezig was var» 24.147.029,76. Bij het einde was dit ge grold tot 24.254.641,20. Ingelegd en te rugbetaald bij de diverse kantoren was als volgt: hoofdkantoor met het bijkan toor op de Bonedijkestraat ingelegd 743.140,42 en terugbetaald 619.m% Souburg: ingelegd 81.582,14 en terug- betaald 105.771,18. Goes: ingelegd 235.657,73 en terugbetaald 210.857,63. Wolfaartsdijk: ingelegd 28.548,60 en terugbetaald 15.138,31. Noord-Beve- /mi7l,nfoleid f ?,397'32 en terugbetaald 10.473,50. Kapelle: ingelegd f 5573.02 en terugbetaald 2410,02. Terneuzen: in- fefilgo7o AO 90'187'5,0 en terugbetaald 65.972.48. Zaamslag: ingelegd 7545,54 en terugbetaald 2440,66. Axel: inge- /e 13 333"36 5 57114 en terugbetaald

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3