RIXON Discussie in Duivelandse raad over gemeentezetel Geheimzinnige voetstappen in duister Middelburg Hervormingssamenkomst in Grote Kerk te Goes Vrij Evangelische Gemeente te Bath zeventig jaar KOEJEMANS KLEDINGMAGAZIJN Grondprijs plan Z. groeit tegen de verdrukking in Raad Nieuwland vergaderde mode voor deze winter Woensdag 1 november 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Vangst mosselzaad op Waddenzee Zangkoor St. Cecilea naar Delft Eerste paal voor nieuw atelier Arnberg N.V. IN RAADSVERGADERING AXEL: PLAKPLOEG IN ACTIE Korfbalclubs gestraft Gecompliceerde aanvaring Tien jaar C.M.B. Meliskerke Kleermakers hielden contactdag in Goes V olleybaltoernooi Zondag herdenkingsdienst Bijeenkomst van de Goese jeugdkapel Hijskraan over de kop KOEJEMANS De zaak met de klok99 DUIVELAND. Het voorstel tot het verlenen van een krediet van 10.000 voor het verbouwen van het gemeentehuis in Nieuwer- kerk is tijdens de gehouden raads vergadering een uitvoerig punt van discussie geweest. Naar aan leiding van het voorstel van B. en W. is door de VVD-fractie voor gesteld de definitieve zetel van het gemeentebestuur van Duive- land in Nieuwerkerk te vestigen Daartoe was dus de verbouwing en uitbreiding van het op de Zuid- ring staande gemeentehuis nodig. De heer J. A. van Nieuwen huijze lichtte het voorstel nader toe. Indertijd is de verbouwing begroot op 21.000. Men kan nu de nog te ver wachten uitkering van de zoutschade vergoeding aanwenden voor het ver nieuwen van verf- en pleisterwerk en het karwei verder in drieën verdelen, te weten de verbouwing, het herstel van verf- en pleisterwerk en de vernieu wing van de verwarmingsinstallatie. Men heeft dan geen architect nodig en men voorkomt een vertraging van de werkzaamheden door de bouwstop. Want ieder onderdeel kan beneden 10.000 blijven. De heer Romeijn als tweede onderte kenaar van het voorstel zei dat de zaak van de zetel van het gemeentebestuur langzaam is uitgegroeid tot een „kwes tie". Hij releveerde de besprekingen en voorstellen die In de raadsvergaderin gen van de gemeente Duivelend te be ginnen van 2 januari 1960 achtereenvol- fens zijn gedaan en hoewel de raad eeft uitgesproken dat de zetel van het gemeentebestuur ln Nieuwerkerk moet komen, is men nog niets gevorderd. Het gaat alles veel te lang duren en spreker kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de zaak met een voor opgezet doel achteruit wordt gesteld, namelijk ln de hoop dat na de verkie zingen van 1962, de raad anders zal zijn samengesteld, waarna het raadsbesluit het gemeentehuis te Nieuwerkerk te vestigen, kan worden herroepen. Hij vroeg het college de zich bij hem ge vestigde indruk weg te nemen en tot daden over te gaan. Ook de heer S. Overbeeke noemde het voorstel van B. en W. een stap te rug, ofschoon hij de indruk van de heer Romeijn, dat B. en W. de zaak opzet telijk traineren niet voor zijn rekening wou nemen. De heer A. L. Bakker (p.v.d.a.) ondersteunde het voorstel van B. en W. Als het gemeentehuis Nieu werkerk moet komen, moet dat ook een goed gemeentehuis zijn, uitgevoerd volgens een goed plan, opgemaakt door een architectenbureau waarmee men goed voor de dag kan komen. De voorzitter wees verontwaardigd de veronderstellingen van de heer Romeijn van de hand en releveerde de diverse besprekingen. Hij vroeg zich af of B. en W. anders zouden hebben kunnen handelen. Ook hij noemde het plan waarop de V.V.D. fractie wil gaan bou wen veel te summier. Het voorstel van de V.V.D.-fractle ln stemming gebracht, werd aangenomen met zes tegen vier «temmen. Voor stemden de heren Van Dienst, Van Nieüwenhulzé, Romeijn, Overbeeke, Zwaai en Van Klinken. De voorzitter zal zich nader beraden of hij dit voor stel als zijnde niet ln het belang van de gemeente ter vernietiging aan de Kroon zal voordragen. Bij de rondvraag vestigde de heer Bakker de aandacht op een slecht ver licht gedeelte van de Burgemeester Van der Havestraat en vroeg hij of de brandweer voldoende paraat is, nu door het bedanken van de commandant te Oosterland veel minder dan vroeger wordt geoefend. De heer Van Dienst heeft veel klachten vernomen over de hoog opgroeiende beplanting van de gemeenten. Huurders van tuinen en grond van de gemeente ondervinden daardoor schade aan hun geteelde ge wassen. De heer Romeijn vroeg aan dacht voor het badstrand te Ouwerkerk, waar bloot vallend rijshout het baden bemoeilijkt. Wethouder Kuiper zei dat het waterschap slechts een beperkt ge deelte van de vooroever als badstrand beschikbaar stelt en dat men op dat beperkte gedeelte ook nog rekening moet houden met de bepalingen en belangen van dat waterschap. Deze bepalingen zijn tamelijk stringent en verwijdering van het rijshout zou geen genade vin den in de ogen van het polderbestuur. De heer S. Overbeeke sprak over de mogelijkheid van bungalowbouw op be paalde plaatsen in Ouwerkerk, als eerst een uitbreidingsplan wordt opgesteld, maar B. en W. waren van mening, dat NIEUWLAND. De raad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. graaf van Randwijck. Aan de plaatselijke muziekvereniging werd ingaande het jaar 1962 tot weder opzegging een jaarlijkse subsidie ver leend van 900. Deze subsidie werd met een jaarlijks bedrag van 300, ver hoogd en van 600 gebracht op 900, in verband met de moeilijke financiële postitie van deze voor de gemeente on misbare vereniging. Voor de instandhouding van de aan wezige molen in de gemeente werd het besluit genomen van gemeentewege ma ximaal 100 in de jaarlijkse onder houdskosten te vergoeden. Het rijk zal hiervoor 400 en de provincie 100 voar hun rekening nemen. De vrijkomende woningwetwoning Julianastraat 12, zal worden verhuurd aan de postcommandant van de Rijks politie J. A. Tellier. Tot leidster in vaste dienst, belast met de waarneming van hoofdleidster van de kleuterschool, werd benoemd mejuf frouw C. Jansen van Noordwijk uit Ooas, thans werkzaam te Wemeidinge. De heer Lukasse vroeg nog enige in lichtingen van de bestrating op de Mo lendijk en de heer Polderdijk over het schoonmaken van een afwateringssloot. BRUINISSE. De gehele Nederland se mosselkwekersvloot is thans weer op de Waddenzee geconcentreerd. Opnieuw bestaat namelijk gelegenheid tot het vis sen van mosselzaad op de in de Wad denzee aanwezige kweekpercelen. De mosselzaad van ist heeft hoofdzakelijk het doel het mosselzaad te behoeden voor vernietiging door zeesterren. Reeds eerder, half oktober, was de Waddenzee voor hetzelfde doel openge steld. Er bleek veel mosselzaad aanwe zig. maar de storm maakte toen de tweede dag het vissen zo goed als on mogelijk. het plan van de heer Overbeeke niet goed kon worden uitgevoerd op de ma nier zoals deze zich dat voorstelde. De heer Zwaai vroeg naar bepaalde voor zieningen in de haven in Vianen en de heer Van Klinken vestigde de aandacht op de verkeerssituatie in Nieuwerkerk naar aanleiding van enkele aanrijdin gen die zich daar recent hebben voorge daan en ten slotte verzocht de heer Boogerd de aandacht voor enkele licht punten in Oosterland. Eveneens werd besloten tot aankoop van het torenuurwerk met klok van de Ned. Herv. Gemeente te Sirjansland. Met diezelfde Hervormde Gemeente werd eveneens de verkoop of ruiling van grond goedgekeurd. De brandweer- garage in Nieuwerkerk zal in eigen be heer worden hersteld; in de gemeente aanwezige windmolens werd een subsi die van 100 per jaar toegekend. De heer Overbeeke heeft ook bezwaar tegen de namen die door B. en W. aan enkele straten werden gegeven. B. en W. stelden voor de Kerkstraat in Nieu werkerk in het vervolg aan te duiden als Lange Kerkstraat, op voorstel van de heer Overbeeke werd dit Hooge Kerkstraat. B. en W. wilden de naam Ring te Nieuwerkerk veranderen in Kerkplein, dit werd nu Kerkring, in Oosterland kwam een Korte Weststraat, de Weststraat in Nieuwerkerk wordt geen Lange Weststraat. Het clubgebouw op het sportveld zal van elektrische verlichting worden voor zien, nadat de heer Van Klinken de verzekering had gekregen dat geen pre cedent werd geschapen ten opzichte van andere sportclubgebouwen in de ge meenten. Besloten werd tot het inrich ten van een hertenkamp in Ouwerkerk uit nog aanwezige geschenkgelden. De voorzitter zag op dit hertenkamp liever een rond koepeltje met rieten dakbe dekking voor het nachtverblijf der die ren dan het voorgestelde gebouwtje met bedekking van dakpannen. ST JANSTEEN. Het zangkoor St. Cecilea uit St. Jansteen in het zuide lijkste hoekje van Zeeuws-Vlaanderen is niet alleen in Nederland, maar ook reeds verscheidene malen in het buiten land onderscheiden. De gemeente St. Jansteen telt slechts 4000 inwoners maar het bezit een zangkoor van ruim tach tig leden, voornamelijk jonge mensen. De groei van het koor tot het thans be reikte niveau is vooral te danken aan de stimulerende leiding van de dirigent en oprichter Wim Bartz. Deze heeft zijn „vakopleiding" bij de vermaarde Bel gische koordirigent Lodewijk de Vocht en aan het Antwerps konservatorium genoten. Wim Bartz bezit uitstekende muzikale kwaliteiten maar beschouwt zichzelf allerminst als beroepsmusicus. Het'koor heeft een uitgebreid en veelzij dig repertoire, maar wijdt zich voor namelijk aan de polyfone zangkunst. De wijze waarop de koorleden de meester werken uit de bloeitijd van de meer stemmige zang ten gehore brengen vormt het bewijs dat deze muziek nog altijd voortleeft. St. Cecilea behaalde in Cork (Ier land) in 1958 een ereprijs op het koor festival; 1960 stond de koorwedstrijd in Diligentia in Den Haag en in 1961 in het Concertgebouw te Amsterdam op het programma, waar St. Cecilea op nieuw gelegenheid kreeg met veel suc ces liederen ten gehore te brengen. Als bewijs van West-Europese ver maardheid vermelden wij nog dat reeds enkele koorgezangen op grammofoonpla ten zijn vastgelegd. Binnen afzienbare tijd trekt het koor naar Delft om in het Concertgebouw aldaar op uitnodiging van de Delftse Kunststichting gezangen van een Middeleeuws polyfonische karak ter ten gehore te brengen. Bescherm vrouwe van het koor St. Cecilea is me vrouw F. C. de Casembroot, baronesse van der Feltz. GOES. De eerste paal voor het nieuwe atelier van Amberg N.V., een Zweeds bedrijf, dat zich enkele jaren geleden in Goes vestigde en met de produktie van damesconfectie begon in een gebouwtje aan de Westhavendijk, zal donderdagmiddag om drie uur in de grond worden geslagen door de heer Lennart Arnberg, directeur van het in Zweden gevestigde hoofdbedrijf. De heer Arnberg komt voor deze gebeurte nis speciaal per vliegtuig naar Neder land. Arnberg N.V. heeft voor de bouw van een nieuw en modern atelier grond in het industrieplan-zuid van de gemeen te Goes gekocht. Personeel boottocht Rode Kruis bekeek dia's GOES. In „Slot Ostende" vond een gezellige bijeenkomst plaats van allen die hebben medegewerkt aan de van 10 tot 17 september j.L gehouden boot tocht voor chronische zieken en invali den van het Ned. Roode Kruis. De tocht droeg een gemengd Zeeuws-Rotterdams karakter, doch de helpsters, helpers en verpleegsters kwamen allen uit Zeeland. Op de bijeenkomst van maandagavond zijn o.a. films en dia's vertoond. De afdeling Hoedekenskerke van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevrouw Van Doeselaar-Meeuwse. Als spreekster trad op mevrouw Strub- be, die als onderwerp behandelde „de waakzaamheid van de vrouw". AXEL. Enige voetangels en klem- hij. Ook de heer A. H. van der Lee De Ring Schouwen Duiveland van het C.J.M.V. kan op een goede eerste Ringavond te Zonnemaire terug zien. De heer Groenleer uit Zierikzee kon een groot aantal belangstellenden op de ze avond welkom heten. MIDDELBURG. Sinds vandaag zijn de voetgangers heer en meester op de zebrapaden. De Nederlandse voetganger ls dus nu zebra-heerser. Maar naast zijn grote rechten heeft hij nu ook nog zijn plichten te vervullen. Oversteken zal hij alleen op de zebra, want de die naren van de heilige Hermandad wor den geroutineerd in het schatten van de 30 meter-zone". Om de voetgangers eens extra op de zebra-paden te wijzen togen gisteravond, koude en duisternis trotserend, „plak- oloegen" van de Vereniging voor Veilig Verkeer op weg naar de zebra-paden om in de omgeving daarvan de trottoirs met voetstappen te beplakken die naar de paden leiden. Hardleerse voetgangers worden er vandaag op deze manier aan herinnerd dat er inderdaad iets aan de hand is. Overigens hoopt Veilig Verkeer dat de duistere voetstappen langer dan één dag op d-e trottoirs blijven plakken. In Middelburg zijn de zelfplakkende voetstappen zelfs eerst op hun kleef- kracht beproefd. Een vrouwelijk be stuurslid van de nijvere vereniging voor Veilig Verkeer plakte een voetstap voor de „vuurproef" op een kastje, dat im mer als streng verboden gebied voor de kinderen .gold. Toen zij echter de voet stap van het kastje wilde verwijderen voor manlief thuis kwam, bleek het ech ter over zo'n kleefkracht te beschikken dat het met geen mogelijkheid te ver wijderen was. Pa is nu gedoemd met woedende blikken nog jarenlang op de voetstap van Veilig Verkeer te staren, die zijn heiligdom nu siert. Bij de Middelburgse zebra-paden ko men zelfs eventuele inwoners met twee linkervoeten aan hun trekken, want de plak- en bezemploegen bestaande uit noeste leden van de Middelburgse buurt vereniging ,,'t Zand", hadden nog wel GOES. Het bestuur van de Zeeuw se Korfbalbond heeft zich op een maan dag jl. in de melksalon „De Opril" te Goes gehouden bestuursvergadering be raden over de incidenten die zich heb ben voorgedaan bij de op 14 oktober gespeelde competitiewedstrijd tussen VO 'O en TOGO 4 te Borssele. In verband met de abnormale omstandigheden die zich bij deze wedstrijd hebben voorge daan is besloten om de bij het staken van de wedstrijd geldende stand van 34 in het voordeel van TOGO 4 als eindstand te noteren en zijn de regle mentaire straffen aan VOPO, wegens het staken van de wedstrijd, voorwaar delijk opgelegd met een proeftijd van een jaar. Minder genadig kwam het Borsselse twaalftal er af ten aanzien van het laten meespelen van een onge rechtigde speler in de wedstrijd VOPO- Blauw Wit 2 op 9 september. Deze wedstrijd, die door VOPO werd gewon nen met 84 werd ongeldig verklaard en zal op het Blauw-wit terrein moe ten worden overgespeeld. TERNEUZEN. In de onmiddellijke omgeving van boei 26, even voorbij Ter- neuzen zijn twee zc-chepen en een binnenvaartuig op onzachte manier met elkaar in aanraking gekomen. De aan varing gebeurde ln een plotseling opge komen mist. Het uit Terneuzen afkomstige beurt schip Anna Cornelia, dat in verband met de mist naast het Amerikaanse zee schip Golden State wilde meren, zag tij dens deze manoeuvre een zeeschip uit de tros, die reeds overgebracht was weer losgegooid. Met volle kracht voor uit probeerde men het gevaar te ont snappen. De 8.000 ton metende Havlon uit Oslo raakte niettemin met het voorschip de achtersteven van de Anna lornelia. Laatstgenoemd scheepje werd met zoveel kracht opzij gedrukt dat het achterschip even onder water was. De woonkajuit maakte water en ook de machinekamer bleef niet vrij van wa ter. Het vaartuig kwam echter weer vrij en kon drijvende gehouden worden. De Noor liep echter door en kwam met het voorschip in aanvaring met het achterschip van de Amerikaan. Ook daar ontstond aanzienlijke averij. Bij het optrekken van de mist kon de An na Cornelia echter op eigen kracht de haven van Terneuzen bereiken. eens moeilijkheden met linker- en rech ter papieren voetstappen, zodat het niet verwonderlijk is plotseling drie linker of rechter voetstappen achter elkaar ge plakt te vinden. In de vergevorderde avonduren konden de Middelburgse „markt-nozempjes" gisteren iets anders aanschouwen dan het interieur van fri- tes-kraampjes en knetterende brom mers; een stoere agent van politie die met grote stappen nauwkeurig de tussen ruimten tussen de plakzolen bepaalde, 't Mocht zich aller belangstelling ver heugen: bezemvegende lieden, die de stoepen schoonveegden om de zolen nog steviger te laten plakken, en daarna nog eens extra aandrukten. Enigszins schots en scheef geplakt zodat het soms lijkt alsof een persoon in „kennelijke staat" zijn voetsporen achtergelaten heeft. Maar de Middelburgers kunnen even als Inwoners van andere steden vandaag de plakzolen gaan aanschouwen, die naar Veilig Verkeer hoopt, de zebra-pa den tot het gebied maken waarop de voetganger zijn heerszucht ln het ver keer los kan laten. men in verband met de voltooiing van het Axelse plan zuid, hebben in de raadsvergadering stof gegeven tot uit voerige discussies. Na een stemming besloot de raad met zeven tegen vier stemmen accoord te gaan met het voor stel van B. en W. dat voorzag in de aankoop van de grond met opstallen achter de Kanaalkade, toebehorende aan de heer M. den Doelder. Het be treft hier een houtzagerij, die daar met het oog op de toekomstige bebouwing zal moeten verdwijnen. Voor de grond moet een relatief hoog bedrag betaald worden omdat de ge bouwen voor de gemeente van geen waarde zijn. En de prijs van deze ge bouwen jaagt de gemiddelde grondprijs op. Aldus formuleerde de heer J. C. van Luijk (ar) zijn bezwaren tegen het voorstel. Ter plaatse zal bovendien een ventweg worden aangelegd, zodat de totale kosten een kwart miljoen gulden zullen bedragen.. De heer Van Luijk vroeg zich af hoe dit gefinancierd moet worden. Het ligt in de bedoeling dat de Oli- vierstraat doorgetrokken wordt tot aan de Van Middelhovenstraat. Hierbij zul len nog meer onteigeningen moeten plaatsvinden, hetgeen de grondprijs al weer in ongunstige zin zal beïnvloe den. De heer Van Luijk vroeg of het in de bedoeling lag de uitgaven voor de aankoop van de houtzagerij in de grond prijs te calculeren. Hij had hiertegen overwegende bezwaren. De grondprijs, die nu in de buurt van de acht gulden ligt, zou volgens hem dan opgevoerd worden tot dertien of tot vijftien gulden. Dit achtte hij niet verantwoord voor hen die een eigen woning willen bouwen. De heer J. Vink (kvp) sloot zich geheel bij deze ziens wijze aan. De heer W. de Feyter (chu) meende zijn stem aan het voorstel te kunnen geven. Hij voerde aan dat hij met de situatie van de heer Den Doel der zeer goed op de hoogte was. Het bedrijf zou geen ruimte voor uitbrei ding meer hebben. Ook de heer C. van Bendegem (pvda) kon zich met het voorstel van B. en W. verenigen. De gebouwen van de heer Den Doelder zul ten hoe dan ook aangekocht moeten worden, zo zei hij. Het bedrag (100.000 gulden voor de gebouwen) vond hij wel hoog, maar zo zei hij wanneer we een behoorlijke woonwijk willen ere- eren, zal de houtzagerij verplaatst moe ten worden. Maar als de extra lasten over het gehele terrein uitgesmeerd worden zullen de grondprijzen niet veel hoger hoeven te worden zo besloot GOES. Ook In Goes Is de zegen van de kerkhervormm gen van het be staan van de Nederlandse geloofsbelij denis, die 400 jaar geleden tot stand kwam, herdacht. Dat gebeurde gister avond tijdens een hervormingssamen komst in de Grote Kerk, die belegd was door de afdeling Goes van het Ned. Bij belgenootschap. De samenkomst was re delijk goed bezocht. Ds. A. J. van Cruij- nlngen, Ned. Herv. predikant te Kloe- tinge en ds. E. Jansen, Geref. predi- 'kant te Goes hield-en indringende toe spraken over de vrijheid en de vastheid van een christenmens. Ds. Van Cruijningen legde vooral het accent op de kerkhervorming. „Her vorming betekent vrijheid, de vrijheid va neen christenmens. Christus alleen maakt ons vrij, buiten Christus is er geen vrijheid" aldus de Kloetingse pre dikant. Luther wist dat ook", De wor steling van Luther werd gevormd door de vraag: Hoe krijg ik een genadig goed? Wie vraagt dat tegenwoordig nog? Maar juist die worsteling van Luther moet voor ons een prikkel zijn. Wij moeten ons niet laten knechten door de vrees en door de kracht van de wereldmachten. De ware vrijheid is de volstrekte gebondenheid aan zijn stem. „Laten wij ons vandaag opnieuw her vormen en kiezen tegen elke vorm van slavernij", zo riep ds. Van Cruijningen zijn toehoorders tot slot op. Ds. Jan sen bracht het ontstaan van de Neder landse geloofsbelijdenis in herinnering. „Zonder die belijdenis is het protestan tisme niet te verstaan. Mogen wij in die belijdenis de stem -horen van onze kerk, waartoe wij behoren", zo be klemtoonde ds. Jansen, die voorts het leven en werken van de schrijver Guido de Bres voor het voetlicht haalde. Een leven vol smart en vervolging. De be lijdenis is geboren in een felle hartstoch telijke strijd om het geloof. Het is geen studeerkamerproduct, maar een levend document. Ds. Jansen zou gaarne zien, dat de hedendaagse mens de heilige moed en onverschrokkenheid van toen bezit. Ons laatste houvast zit ook in de belijdenis. „Vreest niet, ik ben met u" en laten wij allen leven uit het grote verlangen: „Kom Here Jezus, kom haastig". Ds. Karelse verzorgde het liturgi sche gedeelte van de samenkomst en ds. C. Metselaar sloot met dankgebed. De Hervormde kerkkoren uit Goes en Kloe- tinge zongene nkele liederen. MELISKERKE. De Chr. Bedrijfs- bond voor de Metaalindustrie vergader de onder voorzitterschap van de heer P. Brasser. In deze avond werd het onderwerp „Zijn wij met de tariefbelo ning op de goede weg" behandeld. Ge spreksleider was de bondsbestuurder, de heer P. van der Ende, die het onder werp ruime stof tot bespreking gaf. Er GOES. Het bedrijfschap voor het maatkledingbedrijf en de werkgevers- en werknemersbonden in deze sector hebben in de Prins van Oranje een contactdag gehouden voor de Zeeuwse maatkleermakers. Deze contactdag diende ter voorlichting van een betere bedrijfsvoering, ter versteviging van de onderlinge contacten en met de orga nisaties. Enkele vertegenwoordigers van het bedrijfschap waren aanwezig, als mede de voorzitter van de bond van kleermakerspatroons in Zeeland, de heer G. J. van Zee uit Goes. De heer J. B. W. Meerbach, verbon den aan het Economisch Instituut voor de middenstand, hield een toespraak naar aanleiding van de eisen, die aan de huidige ondernemer in het maatkle dingbedrijf worden gesteld. Spreker ver klaarde, dat de kleermakers niet in gro te mate delen in de welvaart van ons land. De personeelssterkte liep van 7274 in 1953 terug tot 4000 in 1960. Ook het aantal bedrijven verminderde sterk: van 3237 na de oorlog tot 1472 in 1960. En verder daalde de omzet van het maatkledingbedrijf, terwijl de omzet van de confectie aanzienlijk steeg. De heer Meerbach pleitte tenslotte voor een betere bedrijfsvorming. De heer B. werd verder gesproken op welke wijze -Poelman uit Den Haag voerde nog het het tienjarig bestaan van de afdeling, woord over de moderne vakman in het dat binnenkort zal plaatshebben, zoumaatkledingbedrijf, waarna een forum worden gevierd. I enkele vragen behandelde. NIEUWERKERK. Voor het heren volleybal toernooi zijn de seriewedstrij den begonnen en op deze wedstrijden is de sportkombina-tie Nieuwerkerk bijzonder goed voor d-e dag gekomen. Niet alleen dat deze sportcombinatie twee zestallen in het veld kon brengen, ma ar het eer ste zestal wist zelfs als eerste te eindi gen. Er kwamen vijf zestallen tegen el kaar uit. De uitslagen waren als volgt: Prov WaterstaatKwiek Bruinisse: 15—1 515 (1I); Sportk. NWK IIOnderwijzers: 7—15 12—15 (0—2); Sportk. NWK I—Prov. Waterstaat; 14—16 16—14 (1—1); Kwiek Bru —Onderwijzers: 15—12 8—15 (1—1); Sportk. NWK I—Sportl. NWK II: 15—1 15—11 (0—2); Prov. WaterstaatOnderwijzers: 9—45 12 15 (0—2): Sportk. NWK II—Kwiek: 15—10 12—15 (1—1); Sportl. NWK I—OnderwijzersO 17—15 15—9 (2—0); Sportk. NWK II—Prov. Waterstaat: 12—15 15—1 15—9 (1—1): Sportk. NWK I—Kwiek: 16—18 15—13 (1—1). Het aantal punten dat iedere club uit deze eer ste ontmoeting mee naar huis kon nemen was: Sportk. NWK I, 6. onderwijzers 5, Kwiek 4, Prov. Waterstaat 3, Sportk. NWK n 2. schaarde zich volledig achter het voor stel van B. en W. De heer D. J. Oggel (gpv) vestigde er nog de aandacht op dat Axel als centrumgemeente de woongelegen heid aantrekkelijk dient te maken, Ook al is het niet ais industriekern aangewezen. De heer E. A. Maar (kvp) verklaar de zich accoord, maar zou in de toe komst graag op de hoogte blijven van het verloop van de grondprijs. De a.r.- wethouder C. dePutter zei zich van meet af tegen het voorstel te hebben verzet. Naar zijn mening zou de grond prijs in de toekomst geen redelijke ver houding meer aangeven. De burgemeester zei dat niet uit het oog verloren moest worden dat het hier gaat om de verplaatsing van een bloei end bedrijf. Een ton is bovendien een bedrag dat voor de verplaatsing rede lijk genoemd kan worden. Zeer vele ge meenten pogen dat soort bedrijven juist aan te trekken. Het is ook voor Axel een gemeentebelang dat het bedrijf be houden wordt.Bovendien zal het woon- en leefklimaat verbeterd moeten wor den. De voorzitter wees e rtrouwens op dat de gemeente ln de toekomst voor meer van dergelijke uitgaven zal ko men te staan. IS Het streven van B. en W. erop gericht de grondprijzen aan de lage kant te houden. In dit ver band wees hij erop, dat de prijzen in Axel toch al in vergelijking met andere gemeenten laag liggen. Bij de stemming werd het voorstel ten slotte met zeven teigen vier stemmen aanvaard. S De te Sluiskil gehouden collecte t.b.v. het P.I.T. heeft opgebracht 63,62. BATH. In het knusse, maar kleine kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente in Bath zal zondag een herdenkingsdienst worden gehouden, waarin de pre dikanten J. Karelse uit Goes en J. de Jonge uit Yerseke zullen voorgaan. Deze herdenking staat in verband met het 70-jarig be staan van deze kleine geloofs gemeenschap. I-n het jaar 1891 kregen de vrij evan gelisten in Bath een meer zelfstandig bestaan. Reeds in 1888 werd er een vrij evangelische kerkelijke vereniging op gericht. De gemeente kerkte ten huize van een der broeders en later werd ver gaderd in het lokaal van de Zondag school. Bakker van Strien, voorheen ou derling van de ned. herv. kerk en en kele andere vooraanstaande mannen vormden het bestuur van de vereniging. Mej. Cornelisse, de schoonzuster van de bakker, gaf een flinke stoot in de richting van kerkbouw. Een -aardig kerkje werd gebouwd, waarin de nieuwe kerkelijke vereniging kon vergaderen. Het kwam intussen ook tot vorming van de gemeente (1891). Het toezicht bleef echter bij de kerke- Kabou ter-installatie in Burgh BURGH. Het gaat de Kabouter- Groep van het N.P.G. Haamstede, ver zameld onder de naam: „de Maribees" goed, want elk jaar komen weer nieuwe „mensenkinderen" in aanmerking om bevorderd te worden tot Kabouter. De groep staat onder leiding van oehoe De Graaf en toewiet Verton en is weer on derverdeeld in elfjes, dwergen, leper- kaantjes en aardmannetjes. Elke week komen ze trouw samen in het fraaie padvindersgebouw „de Trek" onder aan de duinen gelegen. Ze doen daar spelle tjes, leren reeds iets van de Padvinders- wetten en zingen liedjes. Zaterdagmiddag werden weer 5 men senkinderen tot kabouter geïnstalleerd en wel Mattie Steur, Jopie Straaijer, Jo ke Steur, Marga Steur en Addie van de Zande. De meisjes moesten hiervoor de plechtige plichtplegingen die hieraan verbonden zijn, op de gebruikelijke ma nier afleggen, waarop ze de gele das aan mochten trekken. raad van de Goese Vrije Evangeli sche Gemeente. In de laatste oorlog werd het kerkje totaal vernield. De kleine gemeente kwam door een schenking in het bezit van enkele huizen en enkele percelen grond. De financiële positie der ge meente werd daardoor wat steviger en men overwoog zelfs de mogelijkheid om tot een eigen voorganger te komen. Een predikant met traktement bleef echter een onvervulde wens. De heer J. Verboom uit Goes werd aangezocht als lerend-ouderling. Hij aanvaardde de roepstem en kwam in 1927 naar Bath. Hij werkte er niet zonder vrucht tot in de oorlogsjaren. Die jaren zijn zeer moeilijk geweest. Na de oorlog kwam het gemeente lijke leven tot nieuwe bloei. Men be sloot tot de bouw van een nieuwe kerk. Met name heeft wijlen de heer W. Dronkers met kracht geijverd voor een nieuwe kerk. Op 16 maart 1951 kon de nieuwe kerk ingewijd worden. In 1953 kwam de ramp. Bath was ont volkt en pas in de zomer daarna kon de bevolking terugkeren en groot was de dankbaarheid, toen ds. J. Ka relse uit Goes de eerste kerkdienst kon houden. Het kerkgebouw was niet on beschadigd uit het zoute water te voor schijn gekomen. Met medewerking van het Nat. Rampenfonds kreeg de ge meente een prachtig orgel, en tevens de centrale verwarming. De arbeid gaat rustig voort. Veel toekomst is er voorlopig niet voor de gemeente in het kleine Bath, maar zij vervult er een taak, die daar verricht moet worden, wil de dorpsgemeenschap niet verstoken zijn van elke evangelie- arbeid. Met dankbaarheid en blijdschap zal zondag het 76-jarig bestaan van de gemeente herdacht worden tijdens een speciale dienst. Het zangkoor uit Yerse ke zal aan deze dienst medewerking verlenen. Geslaagd voor het examen prak tijk bouwbedrijf van de stichting raad bestuur bouwbedrijf: D. J. Poley Krui- ningen en A. J. van der Velde Noord- gouwe. Op de loswal te Wemeidinge is de dertienjarige F. G. van een bietenwa- gen gevallen en heeft een hersenschud ding opgelopen. GOES. De Goese jeugdkapel heeft gisteravond in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst belegd. In deze jeugdkapel zijn jongens en meisjes ver enigd in de leeftijd van 12 en 13 jaar, die de zondagsschool reeds hebben ver laten. Op de bijeenkomst vertoonde de heer G. Vleugel, hoofd van de b.l.o.- scliool te Goes filmstroken over de re formatie en de contra-reformatie. Op onderhoudende en voor kinderen begrij pelijke wijze werden de getoonde beel den door de heer Vleugel van commen taar voorzien. Vervolgens werden de talrijk aanwezige kinderen bezig ge houden met diverse binnenspelen onder leiding van wika Hiensch en vertoonde de heer IJssel enkele ontspanningsfilms waarbij het nodige werd gevergd van de nog jonge lachspieren. Advertentie Machinist redde zich op het nippertje TERNEUZEN. De machinist van een zware hijskraan, die werkte aan de uitvoering van werken ter verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent, is maandagmorgen tegen half tien op het nippertje aan de dood ontsnapt. De kraan reed namelijk plotseling van de dijk en sloeg vervolgens geheel om. Er ontstond een enorme ravage. De hijskraan werd zwaar beschadigd. De machinist van de kraan, waarmede de firma Van Oort uit Werkendam aan de kanaalverbreding werkt, de heer T. Blokland, merkte maandagochtend plot seling, dat de remmen niet op de nor male wijze functioneerden. De man probeerde door heen en weer te scha kelen het enorme gevaarte weer in zijn macht te krijgen, doch dit lukte hem niet. Toen de niet meer te remmen kraan naar een helling reed, zag de machinist nog juist kans naar buiten te springen. Dit was zijn redding, want en kele ogenblikken later moest hij consta teren dat door de buiteling de zitplaats van de kraan geheel was vernield. Hr Ms patrouillevaartuig Bulgia heeft een visserijpolitietaak in de Zeeuwse wateren. Het zusterschip Hr. Ms. Hefrlng staat ter beschikking van de vaaropleidingen. Vele modellen van warme wind- en waterdichte stoffen waarin U zich toch vrij en gemakkelijk beweegt. Brixon ever jassen 118.- 168.- Populaire serie 78.- 10 8.- Een grandioze collectie Falcon regenjassen 59.50 98.50 Uw eigen stijl meneer, vraagt om da allure van een Brixon overjas (118.--168.-). Want al wat de aktieve man kenmerkt, kenmerkt Brixon. Goede smaak: de keus van weelderige stollen bewijst het. Vooruitstrevend: Brixon toont de nieuwe snit op z'n best. Degelijk: elk détail Is verzorgd. Spreek gerust van Europese stijl, uw stijl. Kies daarom Brixon stijl. LANGE DELFT 19 MIDDELBURG

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4