Oponthoud in Muiden voor Joop v.d. Broek Essoi PETROLEUM DE NATUUR P.W. RUSSELS 3 Behaaglijk warm! IKAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA" ■HUI. m I ■■llllllllllU 1 Uit de kerken ZEEIJWSCH DAGBLAD Pag. 2 Zijwind 's Nachts gekramd programma's radio 1 televisie"] De film Nogmaalsgefeliciteerd Natuurlijk een oliehaard gestookt met... in en om uw huis DE TINTELS Jack Dunkley FLITS GORDON in het heelal Dan Barry ■iiiiiiiiiHiiisiiiiiiiiiiniiiiiüiii 0ERM Johnny Hart Hl H De opzienbarende H experimenten van ïtudenf Tijloos Woensdag 1 november 1961 VANDAAG mag ik mijn collega Joop van den Broek in Amsterdam wel feliciteren. Ja, ja, dezelfde Van den Broek van „Parels voor Nadra" en „Oponthoud in Rome" en van al die andere boeken. Ook van dat boek over stierengevechten, maar ik houd niet van stieren gevechten en daarom weet ik de titel niet meer. Want nog steeds diezelfde Joop van den Broek is, met zijn vrouw Will en zijn dochter Lisbeth, helemaal heel uit een auto gekomen, die ergens bij Muiden op zijn kant in de berm stond. Een kans van één op zoveel en een felicitatie waard. 6 Joop van den Broek was zaterdag middag op bezoek bi) Kees Brusse vanwege de film. Precies, de film die gemaakt wordt naar aanleiding van Van den Broeks boek „Kermis in de regen". Hijzelf vertelde me er gisteren dit van: „Het was een uur of vijf 's mid dags, ik was op de terugweg en er stond een harde zijwind. Ik had net een paar auto's ingehaald en reed negen tig. Dat is niet veel, vind ik zelf. want ik zat in een. Gordini en die kan echt wel wat meer. Ik wil maar zeggen: ik ben geen racer. Mij tegemoet kwam een Citroën. Waarschijnlijk door die wind kwam de wagen ineens mijn kant uit en automatisch draaide ik scherp in. Er stond een boerderij, nogmaals die wind, zuiging, je kent dat als je voorbij een huis of vrachtwagen komt, enfin, ik ging slippen, kon de wagen toch nog vrij goed op de weg houden, dook de berm in en sloeg om". Dat was het verhaal. „Zoiets over komt honderden mensen en iedereen die me belt, begint ook direct van zijn eigen schuiver te vertellen", zei Joop van den Broek gisteren. Van den Broek heeft enorm geboft, dat zijn Gordini is blijven staan op de heg en niet verder is geslagen op de weghelft voor het tegenverkeer. „Zowel mijn vrouw als ik waren tij dens dat kantelen uit de auto gevallen. Op zijn rechterkant kwam de Gordini van Joop van den Broek terecht en noch hij, noch zijn vrouw en dochter werden ernstig gewond. 30 De weg naar Parijs voerde hem in zuidelijke richting langs de Seine. Het was makkelijk lopen en Pierre was fris en sterk. Tegen de middag liep de straatweg plotseling uit op de ri vier, Pierre zag aan de touwen die over het water waren gespannen, aan de stallen en de hut van de veerman, dat hij aangeland was bij de rivier- overgang op twee mijlen van Rouaan en dat hij bijna halverwege de twee- lingstad van de Andelys was. Hij had gehoopt daar bij het aanbreken van de avond te zijn, maar het veer ver oorzaakte hem oponthoud en in de namiddag boog de straatweg zich af van de rivier en voerde door een heuvelachtige streek, waar hij minder snel vorderde. Het was die avond reeds donker toen hij bij een meer dan nederige kleine herberg kwam, die een ruw uithangbord naast de deur had han gen in de vorm van een gouden en gel, glinsterend in het licht dat door de ramen naar buiten viel. De her bergier zag zijn vermoeide gezicht en zijn nieuwe kleren, hij maakte een vlugge berekening wat hij zou kunnen vragen. „In de Gouden Engel," kondigde hij aan, „worden we altijd betaald in gouden engelen." „Dat is een heleboel geld", zei Pier re, die wist dat Maria haar huishou den een week lang te eten kon geven voor de gouden munt die aan de ene kant de beeldenaar van een engel droeg en aan de andere kant die van het kruis en het schip. „Het is de gewoonte van het huis," zei de herbergier, „en bovendien zit ik vol. Wat mij betreft, kunt u rus tig verder gaan naar de Andelys. Zo'n flinke jongeman als u kan er zeker voor zonsopgang zijn." Pierres voeten wogen in zijn door- zwete schoenen plotseling als lood. Het omringende woud was erg don ker en in de buurt van zijn middenrif voelde hij een grote holte. „Dan ga ik maar verder, geloof ik," zei hij, terwijl hij zijn jonge ge zicht zonder enige uitdrukking hield. „Tenzij ik voor die gouden engel niet alleen logies maar ook een avondmaal krijg.'1' „Welja, natuurlijk, jongeman," antwoordde de herbergier, bang dat de jongen misschien minder moe was dan hij er uitzag. „Natuurlijk is een avondmaaltijd bij de prijs inbe grepen." „En ik veronderstel dat er ook een eenvoudig ontbijt is inbegre pen?" probeerde Pierre. Hij stelde op dat ogenblik meer belang in voedsel dan in onderdak. De herbergier woog de mogelijk heden tegen elkaar af. Hij had in werkelijkheid geen enkele gast. De tijden waren erg slecht. „Een een voudig ontbijt kan er wel af, jon gen." „Bijvoorbeeld drie of vier simpe le eieren en boter en brood en wat vis? De rivier is vlakbij." „Oh, kom binnen, kom binnen; u zult behoorlijk bediend worden. Maar ik moet zeggen dat u pingelt of u uit Italië komt." „Misschien doe ik dat wel," zei Pierre, de herbergier zei met een hulpeloos gebaar, „nou ja, enfin." Pierre at als een wolf. Hij schop te zijn schoenen uit, maakte zijn kle ren wat los en wierp zich op de comfortabele hoop stro die in de hoek van de hem toegewezen kamer lag. Maar eerst trok hij zijn zwaard uit de schede en gebruikte het als een wig om de slecht passende deur, die voortdurend piepte op zijn roestige scharnieren, het zwijgen op te leg gen. Veel later, toen de herbergier eens kwam kijken of de jeugdige gast, die goud bij zich droeg, vast sliep of niet, zag hij de scherpe punt van een zwaard vijftien centimeter buiten de deur uitsteken. Hij besloot hem maar met rust te laten. Pierre wist dat hij enorm was af gezet en hij nam het besluit om enigszins mogelijk nooit meer na het vallen van de avond af te stappen aan een herberg. De volgende dag nam hij zijn in trek in de kleine Andelys, een her berg onder het grote, norse kasteel dat de Engelse Richard Leeuwen hart gebouwd had in de dagen dat de grens van Normandië minder diep in het Franse koninkrijk door drong en had het daar beter voor een zilveren frank. De handel was een vreemd en wonderlijk iets. Langs Vernon, voorbij Bonmeres en de stad Mantes, waar de tolgel den van de scheepvaart op de rivier het aanschijn hadden gegeven aan de statige kerk van Saint-Maclou, trok hij verder. Maar voorbij Mantes werd de weg slecht begaanbaar en begonnen de woningen der boeren een verwaar loosd uiterlijk te vertonen. Veel hui zen waren verlaten. Pierre bereken de dat hij al meer dan een halve week onderweg was en wist dat hij de grens tussen Normandië en Frank- rij naderde, een streek die zo vaak door de legers verwoest was, dat het niet te verwonderen viel als maar weinig boeren er zich lang konden handhaven. In een poging zijn reis door dit neerdrukkende en min of meer vreesaanjagende gebied te bekorten, verliet hij de rivier op een plaats waar de weg zich splitste en begaf zich dwars door het land in de rich ting waar, naar men hem verteld had, zich het klooster van Saint-Ger main moest bevinden, in het bos van Laye. Tegen het vallen van de avond kwam hij aan een klooster in de buurt van een kasteel dat zwart ge blakerd was bij vroegere belege ringen. Hij zag in vol daglicht werk lieden aan het werk op de tinnen, een onbedrieglijk teken dat er vre de heerste. Hij veronderstelde dat hij zich in Frankrijk bevond en dat dit het klooster van Saint-Germain was. Als dat waar bleek, liep zijn reis ten einde. (Wordt vervolgd) -X- Van den Broek thuisuiteraard tussen boeken. |1n het kort DONDERDAG 2 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 M. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopemg; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v. d. vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d. kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram; 11.45 Verpleegster worden, ja graag!; 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb; 12.33 Or gelspel; 13.00 Nws; 13.15 Meded; 13.25 Beursber; 13.30 Promengtfe-ork; 14.00 Zang; 14.20 Gram; 14.30 V. d. vrouw; 15.05 Me- tropole ork; 15.30 Voordr; 15.50 Blaaskwint; X6.15' Lichte müzr 17.00 Gram; 17.30 V. d. jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.30 Sportpraatje; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Pianospel; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 Lied jes en hoorsp Het Vogelkwartier: 20.00 Nws; 20.05 Radiophilharm ork; 21.10 De kaarsen van de Heilige Laurentius; 22.30 Nws; 22.40 Act; 23.00 Sportact; 23.10 Disco- taria; 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram: 7.30 V. d. jeugd; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.25 Hoogmis; 9.45 Gram: NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram; KRO: 11.00 V. d zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Gram; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land en tuinb; 12.38 Gram; 12.50 Act; 12.58 Ge- bed uit Siberië: 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Licht progr; NCRV: 14.00 Poli- tiekapel; 14.30 Gram; 15.05 Kamermuz; 15.30 De Nederlandse geloofsbelijdenis 400 jaar; 16.45 Gram; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Metropole ork; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Lichte muz; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af; 19.15 Gram; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Gevar progr; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek- bespr; 23.00 Kamerork; 23.25 Moderne Evo lutionistische stromingen en hun religieuze achtergrond; 23.55 Nws. Televisie. RKK: 18.00 Een bezinning op het thema van leven en dood: 18.30 Avond mis; NTS: 20.00 Journ; KRO: 20.20 In woord en beeld; 20.30 Kunstprogr; 21.00 Korczak en de kinderen. VLAAMS BELGIË 19.00 V. d. jeugd; 19.30 Sportprogr; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Vrijetijds besteding; 21.00 Speelfilm; 23.15 Nws. FRANS BELGIË 18.30 V. d. kind; 19.00 V. d. vrouw; 19.30 De Socialistische Gedachte; 20.00 Nws; 20.30 Toneelstuk; 21.30 Filmkron; 23.00 Nws. Mijn dochter Lisbeth ja, ze is nu zeven zat achterin en zei alleen maar „Papa", net of ze een steentje in haar schoen had. Ik heb eerst Lisbeth uit de auto gehaald en ben toen naar mijn vrouw gehold. Ze had een gat in haar hoofd, bovenop. Het leek weinig interessant, maar de huisdokter vond het 's avonds toch beter dat er gron dig naar gekeken werd. 's Nachts is het gat nog gekramd en ze ligt nu in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam. Nog een dag of twee, drie voor observatie en dan verwacht ik dat ze weer thuis mag komen". „Ik vind het allemaal bijzonder ver velend en maak er alsjeblieft geen toestand van", zei Joop van den Broek. „De auto? Wel, de garageman in Mui den zei: total loss. Ik had de auto sinds juli. Wat zeg je? Neen, ik ben inder daad geen man die gek is op auto's. O, vind je mij eigenlijk iemand om hele maal geen auto te rijden? Wel, vroeger heb ik anders in de tijd dat ik journa listiek pleegde in Indonesië altijd ge reden. Ik ben wel wat geschrokken ja, maar het naarste is het natuurlijk voor Will, mijn vrouw". En die film van Brusse, vroeg ik, want ik merkte dat Van den Broek liever over de film dan de auto sprak. „Kermis in de regen, dus. Wel, de opnamen zijn nu klaar en de montage voor driekwart ook. De bedoeling is dat de film zo in januari uitkomt. Een speelfilm, ja". In Barcelona, in de arena met de blauwe tegeltjes, heeft Joop van den Broek die een paar jaar in Spanje woonde mij eens meegenomen naar een stierengevecht. „Het werk van die man met die rode lap moet je zien als het werk van een balletdanser", zei hij me toen. Mét Picasso is Van den Broek weg van stierengevechten en hij ziet er vooral het gracieuze in. Hij heeft toen alle zes de stieren „uitgekeken", terwijl ik de laatste vier buiten op het ter rasje zat. Ettelijke keren gingen de voetstappen van Van den Broek en de mijne op het journalistieke pad dezelfde kant op en ik ken Joop van den Broek als een boeiend verteller, zowel achter een glas wijn als in zijn boeken. Het doet me daarom en naar mijn overtuiging de lezers van zün boeken en zijn feuilleton in Llbelie evenzeer bijzonder veel plezier dat hij (en de zijnen) er zo zijn afgekomen. En dat wilde ik hem hier alleen laten weten. Advertentie MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER ANTON KAMP: uitgeleend. JK heb wel eens iemand een boek geleend en nooit terug gekregen. Maar dat je ook je zoon kunt zien uitlenen en nooit terugkomen, wist ik niet. Toch zou de oude heer Kamp hebben kunnen zeggen: „Vijfentwintig jaar geleden hebben ze mijn zoon Anton uitgeleend en tot vandaag de dag is hij niet terug gegeven." Vandaag, dat is dan 1 november. Anton Kamp 7- die nu 63 jaar is viert vandaag dat merkwaar dige jubileum. Want vandaag is het een kwart eeuw geleden dat hij keurig als steeds dienst deed bij het Palace Hotel in Hilversum. Uit het restaurant van de Avro-studio kwam toen een noodkreet: „We hebben dringend een ober nodig, kunt u ons er een lenen?" Het kon en de heer Anton Kamp kwam om niet meer teruggegeven te worden. En daarmee heeft hij tegelijk de primeur gehaald van de eerste zilveren radio-ober. Witte chrysanthen pleegt men vooral veel op een graf te gebruiken en voor dit doel is de Blanche Poitevinne het meest geschikt; die kan omstreeks deze tijd soms buiten nog wel bloeien. Om geen risico te lopen is het echter beter zulke planten na half oktober met een flinke kluit in een ruime pot te zetten; ze kunnen dan binnen gebracht worden, doch voldoen alleen als ze niet te warm staan. door GRUTJES,WATI5 ER MET JOU AAN DE pe^ANqKLQN-j V door door Hü Hl ■11 £><lllllllllllllllllliuillllllllllllllllll!llllllllllllll1lllllillllllllinilllllllllllllllllllllliuilllllllll!llltlll1!illltll!ll)lilllllllllllii;imilllltlllllllllllllllltlllllllllllllllll|||||ll|||||||l!||||i|||||||||||||||t|||iuill||(||||||||||a 32. De storm greep de Kraak als een ontploffing. De woedende wind was plotseling overal; hij blies de baard van de maat op, zodat er opeens een gor dijn van haren voor zijn ogen hing, hij strooide Kappie's zeekaarten door de stuurhut, doofde het fornuis in het kom buis, rukte aan de schoorsteenpijp dat het kraakte, zwiepte de mast heen en weer en joeg gierend het dek rond Als of dit alles nog niet erg genoeg' was smeten de golven de kleine sleepboot heen en weer, omhoog en omlaag, zo-I dat tenslotte niemand aan boord meer wist of hij lag of stond, weggeslingerd werd of stilzat! „Als mijn dure sleep het uithoudt ben ik een diepvriesbrasem..!" dacht Kap- pie bezorgd. „Die vertraagde massa kan ja zijn wat het wil, maar zo'n kriel- scheepje heeft ja net zo-veel kans in de ze storm als mijn Kraak in Amsterdam op het spitsuur!" Dit zeggend worstelde hij zich struikelend en schrap zettend naar het achterdek en initassen rekende hij uit hoeveel geld hij zou verliezen, bij het verlies van de VMI. Maar het volgende ogenblik zette Kap- pie grote ogen op. De lijn die het proefschip voorttrok stond gespannen al-s een staaf, zonder de minste speling of slingering te verto nen. En het proefschip schoot lijnrecht vooruit, zonder zich van de ruwe zee iets aan te trekken. Nu eens door een golf heeribrekend, dan weer zwevend bo ven een waterdal bewoog het zich voort, en liet zich door niets uit de koers slaan.... ned. herv. kerk Beroepen te Tienhoven: J. F. Grimm te Vierhuizen-Zoutkamp; te Genève (Ned. Prot. Gemeente): D. J. Blikken- daal te Vaals-Gulpen. Aangenomen naar Oudega (H.O.): A. Griffioen, vie. te Huizen (Fr Bedankt voor Kootwijk-Kootwijker broek: P. J. Bos te Sprang; voor het beroep van de prov. kerkvergadering van Zuid-Holland te Krimpen a.d. IJs- sel: W. van Tuyl te Rijssen. gereformeerde kerken Beroepen te Nijkerk. (vac. W. Grif fioen): J. Pasveer te Capelle a.d. IJs- sel; te Zeist (vac. J. Wilschut): H. W. Wierda te Haarlem-N. Bedankt voor Lemmer: A. Verschoor te Vlissingen: voor Klazienaveen (vac. M. N. Wolf): P. E. Everaars te Mid- delstum. christ. geref. kerken Beroepen te Werkendam (bij accl.): M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Zwolle: T. Brienen ta Mussel; voor Zaamslag: P. van Zonne veld te Bennekom. unie van bapt. gem. Bedankt voor Haulerwijk: C. Moste< te Harlingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2