C. P. HafkampMiss Bril is wel lief9 maar niet genoeg NEDO-NE IKAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA I Dinsdag 31 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 2000 SCHOLEN ZIEN HET PROBLEEM RECHT IN DE OGEN Te ernstig 2000 niet! Net als Anny Aanvullende zorg E2EBEO- radio televisie"! Interkerkelij ke dienst Baarland AMSTERDAM. „Kijk, dat gebeurt nu bijna nooit, hè? Nou, wanneer er ergens een dochter of zoon thuis komt met een slecht rapport, dan is er bijna nooit een ouderpaar dat de vraag stelt: zou het soms aan de ogen van ons kind liggen? En dat is echt geen verhaaltje, want honderden kinderen hebben juist door ogen-die-correctie-behoeven een serie slechte cijfers ge haald." Een man die er jonger uit ziet dan hij is (38 jaar) sprak gisteren in denkende zinnen. Hij zat in een kamer aan de Amsterdamse Prinsengracht en als u me vraagt wat hij is, dan zou ik eigenlijk moeten zeggen: promotor. Hij heet C. P. Hafkamp en die C. P. zijn van Cornelis Petrus. In een Nederlandse klas gefotografeerd. Er was één meisje dat wat moeilijk keek, wat moeilijk naar voren keek, omdat ze het allemaal niet zo goed zag op het bord. „Voor deze kinderen is onze actie vooral bedoeld", zei gis teren in Amsterdam promotor C. P. Hafkamp. 29 De brave vrouw denkt dat de kaar sen van de Sainte-Chappelle in Pa rijs bijzonder werkdadig zijn. Dat is natuurlijk onzin, maar als ze dat werkelijk gelooft, blijkt het op den duur misschien nog wel waar ook. In ieder geval zullen ze haar gebe den vuriger maken en dat is het voornaamste. Ik heb haar beloofd dat ik voor die kaarsen zou zorgen en moet mijn belofte dus inlossen. Het lijkt me het beste dat Pierre ze in Parijs gaat halen." „Zou het niet het beste zijn als hij vanavond nog vertrok?" stelde Maria voor. Isambart dacht na. „De poorten zijn nu dicht. Natuur lijk kan bijna iedereen ze laten ope nen, maar als Hugo het doet, kost het geld en als ik het doe, wordt er over gepraat. Als ik de aard van de baron zo goed ken als ik denk, komt hij op zijn vroegst om streeks het middaguur. Ik geloof dat we alle tijd hebben. Mag ik de jon gen nu even zien?" „Natuurlijk," antwoordde Maria. „Maar hij slaapt." „Ik zal hem niet wakker maken." Op hun tenen naderden zij Pierres bed. Hij was in diepe slaap en lag tevreden te snurken onder de pan terhuid die Abdoellah hem al een hele tijd geleden ten geschenke had gegeven. Hugo hield de lamp om hoog. Pierres voeten staken een heel eind over de panterhuid uit en de breedte van zijn schouders was op vallend. „Hij is haast een man," fluister de Isambart en zegende hem zacht jes, eer ze op hun tenen weer weg slopen. Diezelfde avond schreef Isambart een brief aan Auguste de L'Isle- Adam, een broeder priester van zijn orde in Parijs, die verbonden was aan de Sainte Chapelle. Hij zette het vrome doel van Pierres bezoek uiteen en verzocht zijn collega een deel van de aalmoezen der weduwe te aanvaarden. Het bedrag was veel groter dan de kostprijs van de kaar sen en hij vroeg het restant te wil len gebruiken voor een of ander lief dadig doel. Vervolgens rolde hij het perkament op, schoof het in e en hoornen buisje en verzegelde dat, voor het geval Pierre in een plas te recht zou komen. Clément bracht de verzegelde brief terug naar de werkplaats, en hij, Maria en Ab doellah en Hugo begonnen de dingen bijeen te brengen die Pierre naar hun mening onderweg nodig zou hebben. Maria legde een compleet stel nieuw linnen ondergoed klaar, zijn zondagse broek van fijne zachte wol, ook de nieuwe schoenen die hij onder normale omstandigheden niet zou hebben gekregen eer zijn oude niet meer te herstellen waren, als mede de breedgerande hoed waar hij een hekel aan had, maar die hem zo goed beschermde tegen de zon. Ook koos ze verscheidene vette worsten uit, twee grote broden, een kop smakelijk vet, die niet smolt, zoals boter, dat hij op zijn brood kon smeren, een zoute, gerookte kar per en een fles koppige zoete wijn. Abdoellah besloot dat hij gewapend behoorde te zijn en kwam voor de dag met een kort zwaard, dat ver borgen was in een wandelstok van onafgewerkt hout en op die wijze een bijzonder gevaarlijk verborgen wapen vormde. Ook legde hij op de groeiende stapel .reisbehoeften zijn eigen met juwelen versierde dolk, een oud en kostbaar stuk, alsmede Pierre's scheermes en spiegel. Hugo keek naar de stapel, hij merk te op dat Pierre alleen maar naar Parijs ging, niet op een kruistocht, zodat er geen reden was hem te be laden met een dergelijke vracht be nodigdheden. Dus ging het grootste deel der levensmiddelen terug naar Maria's keuken en legde Hugo een dunne, bedrieglijke beurs, die wél en een dikke geldgordel die niét gezien kon worden, er voor in de plaats. „Er zijn voldoende herbergen langs de weg" merkte hij op, „en de wegen zijn veilig." Het scheermes ging mee, maar de dolk, die de aandacht van een dief zou kunnen trekken en de spiegel, die Pierre om zich te sche ren niet beslist nodig had, werd als overbodig beschouwd. De volgende ochtend al vroeg kreeg Pierre tot zijn grote verrassing te horen dat hij zijn zondagse kleren aan moest trekken en zich klaar ma ken voor een voetreis naar Parijs. Hij werd op de hoogte gesteld van zijn zending, die hem een voldoende reden leek, zodat hij een en ander niet in verband bracht met de baron. De gedachte een paar weken van huis te mogen trok hem aan. Zijn scheermes, het verborgen zwaard en de aanzienlijke geldsom die hij bij zich droeg, stempelden hem tot man en de brief in het verzegelde hoornen kokertje verleende zijn missie een vroom en dringend karakter. „Wat de route betreft," zei Hugo, „er zijn vele wegen die naar Parijs leiden. Iedereen kan je de weg wij zen. Maar als je ooit verdwaald raakt, hoef je alleen maar de rivier op te zoeken en de weg die langs de oever loopt. Volg die tegen de stroom in, je komt tenslotte vanzelf in Pa rijs. Langs een kortere weg kun je er in een week zijn. Langs de rivier doe je er natuurlijk langer over." De zon rees juist rood en helder bo ven de horizont, toen Pierre het huis van de wapensmid verliet, beladen met zegenwensen, geld, scherp staal en worsten, want Maria had al het terzijde geschoven, overbodige voed sel teruggesmokkeld in het pak dat hii over zijn schouder wierp. Precies op het middaguur hield Ba ron de Retz voor de werkplaats zijn paard in, om met Hugo te overleggen aangaande de détails van de wapen rusting. Hij werd hoffelijk ontvangen door het hele huishouden, ofschoon de ouders van de blonde buurjongen natuurlijk onverwacht waren terugge keerd en hun zoon hadden opgeëist. HU is een geboren Amsterdammer, deze meneer C. P. Hafkamp en hij is promotor van de „Zie goed leer be- tcr"-actic. Hij is ook directeur van de Stichting Oog en Bril, maar voor u op een of andere gedachte komt, wil ik graag een van zijn eerste uitspraken gisteren aanhalen. „In die week blijft dus elke reclame achterwege." „In die week", jawel, dat is einde van deze week, van 4 tot 11 november. Dan komt dat „Zie goed leer beter" naar voren. Het is een bedenksel, wanneer hij me het woord niet kwalijk neemt, van de heer Hafkamp. „De verkiezingen van een Miss Bril elk jaar zijn beslist wel aardig, maar ik dacht dat het wat verder moest gaan; de zaak is te ernstig. Dit jaar „Zie goed leer beter", voor het vol gend jaar denken we aan „Zie goed rij beter". Want proeven hebben ons verteld, dat het met de ogen van de weggebruikers in Nederland niet zo erg best is gesteld. Wat dacht u van deze cijfers: 49 procent van de fietsers en 54 procent van de bromfietsers die onderzocht werden bleken een of meer oogafwijkingen te hebben. Dan moet er niemand zeggen dat het om de ver koop van brillen gaat, want daar is deze zaak te ernstig voor." De tijd, dat men het „gek" vond om een bril te dragen, ligt al weer zo lang achter ons, dat we nauwelijks meer weten wanneer dat was. „De Misses Bril hebben echt wel meege holpen die weerstand tegen het dra gen van een bril weg te werken", aldus de heer Hafkamp. „Maar als je een campagne rond de ogen wilt voe ren, dan moet je het „zien" centraal stellen en dat is wat we nu doen." Drie dingen gebeuren er in die week van 4 tot 11 november en het begin ligt op de middelbare scholen. Daar worden filmstrips over ogen en de waarde van een goed gezichtsvermo gen getoond en er zijn boekjes bij, van een oogarts. 0 Vierduizend middelbare scholen zijn er in Nederland, ruim tweeduizend gaan die filmstrips vertonen; strips die ze gratis hebben gekregen. „Ty pisch, dat ze op bijna tweeduizend scholen nog te lui zijn geweest om dat kaartje in te vullen: stuur maar", zei de heer Hafkamp peinzend. De lagere scholen hebben prijsvraag formulieren gehad en als punt drie is er een boekje 150 000 keer gedrukt en dat gaat de weg via de opticiens vinden. In dat boekje las ik ook dit. Als men zou uitrekenen hoeveel films er nodig zijn om vast te leggen wat het oog ziet, dan zou dat vierhonderd meter film per uur zijn. Dat is zesduizend meter per dag ofwel méér dan twee en een half miljoen meter per jaar. Op de lagere scholen bestaat toch iets van oogonderzoek, net zoals met de tanden? Is dat dan allemaal wel nodig? Gevaarlijk vraagje, zo op het eerste gezicht, voor een promotor van „Zie goed leer beter", maar de heer Hafkamp ging er niet omheen. „Ik zou niet durven zeggen dat dat oog onderzoek op de scholen niet goed is, maar ik dacht wel dat het aanvulling nodig had." U kent toch dat verhaal van dat meisje, dat tegen de hele grote letter ,A" op school „E" zei, omdat ze ook zo graag een brilletje wilde hebben, net zoals Anny die naast haar zat? tertjes bü elkaar in een zin staan en hij moet zich telkens inspannen, dan is dat dodelijk vermoeiend. En daar om is naar mijn mening een aanvul lende zorg buiten dat oogonderzoek op de scholen wel nodig." „Wel eens in een klas rondgeke ken?", vraagt de heer Hafkamp. „Het ene kind zit voorover in de bank naar het bord te kijken, een ander gluurt met dichtgeknepen ogen naar wat er geschreven staat en weer anderen zit ten gewoon rechtop en kijken zonder moeite. Wel, die vooróverzitter en die ogendiehtknijper die moeten echt een keer op de stoel bij de oogarts." Zo, aan de heer C. P. Hafkamp zal het niet liggen. Zijn dochtertje draagt een bril. Niet als reclame voor bril len, maar omdat een oogarts dat no dig vond. Het is maar dat u niet denkt: Hij raadt het wel een ander aan, maar wat doet hijzelf? Advertentie -jé Het is zijn vinding, dat Zie goed leer beter" en de hele dag gaat in zijn kantoor aan de Prinsengracht in Amster dam de telefoon over dat „kijken". Het is de heer C. P. Hafkamp, zoals u begre pen zult hebben. thuis komt is niet altijd beter te ma ken met een aspirientje; daar is de raad van een oogarts nodig", is zijn mening. „Onze „Zie goed leer beter"-week is gekomen een beetje in navolging van de Boekenweek. Ik geloof echt, dat deze actie nodig is: Iemand die verziende is en bij een kijkproef een bepaalde letter wel kan lezen, doet dat met inspanning. Als later al die let- •v.v.v,v.; SS LEESPR0EF Deze regels moet Je op een afsland van 35 cm. van Je ogen goed en zonder moei te kunnen lezen. Als Je dat niet kunt Is een ogenonder- zoek echt nodig. Neem nooit een risico met Je ge zichtsvermogen. Vaak we ten kinderen (en soms ook hun ouders) zeil niet dat er Iets aan.hun ogen ontbreekt. Slecht zien maakt goed le ren onmogelijk. Hoofdpijnen kunnen er het gevolg van zijn. En als Je niet goed kunt zien, kun Je op school niet zo goed leren als Je zou willen. Zestien jaar lang heeft hij in het uitgeversvak gezpten, in het verre Oosten zwierf hij voor zijn uitgever rond en nu is hij promotor van ..Zie goed leer beter". Hij gelooft er zelf in, de heer Hafkamp. Hij is er van over tuigd, dat er meer te doen is aan die ogen van Nederlanders; van volwas senen en van de kinderen. „Een kind dat geregeld met hoofdptfn -#• Over ogen van mensen en dieren heet een boekje, dat nu in 150.000 exem plaren is verspreid als onderdeel van de actie Zie goed leer beteren daarin staat ook deze Leesproef. Ik dacht: die moest ik maar laten zien, want negen van de tien mensen gaan dan proberen35 centimeter van het papier af, enzovoort. Transparante kleurlak van Ceta-Bever WOENSDAG 1 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Kook- praatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 V.d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Hammondorgelspel. 12.30 Land en tuinb. 12.33 V.h. platteland. 12.38 Piano duo. 13.00 Nws. 13.15 Zigeunerork. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Kamer- ork. 15.00 Vrouwen vergaderen. 15.10 V.d. jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Re- geringsuitz. 18.00 Nws. 18.20 18.20 Ham mondorgel 18.35 Instr. trio. 18.50 Act. 19.00 V.d. kind. 19.10 VARA-varia. 19.20 Een woord voor goede verstaanders. VPRO: 19.30 V.d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Voetbalwedstr. Feijnoord-Tot- tenham Hot Spurs. 22.05 Dansmuz. 22.30 Nws. 22.40 Zestig jaar levenservaring. 22.55 Pianorecital. 23.20 Jazzmagazine. 23.55 Nws. HILVERSUM n. 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewij de muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V.d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V.d.vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Samen zang. 11.10 Gram. 11.20 Het schildpadden- spel. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb. 12.33 Koperork. 12.53 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.15 Gram. 15.00 Jeugdconc, 15.45 Progr. over hobbies. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Regeringsuitz. 18.10 Man nenkoor. 18.30 Het Spectrum. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 kerkd. 21.00 Gram. 21.15 Radio filharm. ork. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Nwe gram. 23.55 Nws. NTS: 16.3017.00 Kinderboekenweek. 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10 V. d. kind. CVK/ IKOR/RKK: 17.40—18.00 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA 20.20 Achter het nws. NTS: 20.35 Onbekend ta lent. VARA: 21.05 Filmdocumentaire. 21.55 Film. 22.20 Actuele sportproblemen. DUITSLAND 15.30 Speelfilm 17.00 Tekeningen. 17.10 Voordr 17.30-18.00 Gevar. muz. (Regionaal Srogr.NÖR: 18.20 Progr.-overz. 18.25 Die Fordschau. WDR: 19.00-19.30 Hier und Heute. NDR 19.25 Mag ik mij even voor stellen, mijn naam is Cox). 20.00 Journ. 20.20 Ork. conc. 20.30 Toneelstuk. 22.25 Laatste nws. VLAAMS BELGIE 15.00-17.00 V.d. jeugd. 19.00 Feuill. 19.30 Film. 20.00 Nws. 20.25 Het manneke 20,30 Tekenfilm. 20.40 Liedjesprogr. 21.00 Wes tern. 21.50 Literair progr. 22.30 Film. 22.40 Nws. FRANS BELGIë 18.30 V.d. jeugd. 19.00 Documentair progr. 19.30 Idem. 20.00 Nws. 20.30 Speelfilm. 22.00 Ballet. 22.15 Nws. ^iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiHiiiinniiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii!iiiuiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiK:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[|||||||||||u[iiMiiiinB 31. Naarmate de Kraak en de storm elkaar dichter nadeTden, steeg de span ning. De maat stond met een bleek ge zicht aan het stuurwiel en beet zich op de lippen. Kappie ijsbeerde achter zijn rug heen en weer en gromde nu en dan een aanwijzing. Nu greep hij de spreek buis. „Hoe is het beneden, meester?" vroeg hij aan de machinekamer. „Sinister.was het sombere antwoord. maar zolang we pal de storm inkoersen „De machine draait op volle kracht, en dat proefschip op sleep hebben, krijg ik teveel weerstand. De geleidebanen lo pen al aardig warm!" „Hoofd koel houden, dan, meester!" raadde Kappie aan. „Je hebt gemakkelijk praten," vond de meester. „Maar hier beneden gaat het er altijd het heetst toe. Ik zeg je dat het technisch onverantwoord is om de machine te overbelasten. Straks lopen we vast en..." „Dat zal wel loslopen..." bromde Kap pie. „Ik ken mijn Kraak! Maar als we niet flink doorstomen, bestaat er voor die arme drommels daar in de storm ja helemaal geen „straks" meer!" De meester zweeg. Wat kon hij daar tegen inbrengen? Vooral toen op dat ogenblik de storm in volle hevigheid bo ven de Kraak losbarstte...? BAARLAND. Op zondag 5 novem ber, des avonds om zes uur, zal in de Ned. Herv. kerk een interkerkelijke dienst worden gehouden ter herdenking van het feit, dat het 400 jaar geleden is, _^e Ned. geloofsbelijdenis werd opge steld. In deze dienst zullen spreken ds. H. G. Beneder, Ned. Herv. predikant te Baarland over het onderwerp; ,,De Ned. geloofdbelijdenis een grondslag?" en ds. M. V. J. de Craene, gereformeerd pre-' dikant over ,,De Ned. geloofsbelijdenis een roeping?". De liturgie zal worden verzorgd doos ds. D. R. Jonker, Ned. Herv. predikant te Oudelande. Voorts zal medewerking worden verleend door de chr. gemengde zangvereniging „De Lofstem" van Baarland-Oudelande. ft De vogelvereniging „De Vlaamse Gaai" te Hulst zal op 4 en 5 november een tentoonstelling houden in ,,St. Ceci lia" voor kleurkanaries, tropische vo% gels, oankieten en fazanten. Zaterdag 4 november brengt de mu ziekvereniging ,,De Volharding" te Zaamslag een bezoek aan Kloosterizan- de- Ook het PZEM-orkest dat eveneens onder leiding staat van de heer Meijer zal in Kloosterzande acte de presence geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2