Zondagsschool helpt mee nood de wereld te lenigen in RATTENVANGER VAN HOEK NODIG? GOLDEN FICTION Dorpsplein in Baarland verandert in modderpoel Nieuwe Chr. Kleuterschool in van Vollenhovenstraat TAMSE N.V. - GOES Regionale conferentie in Middelburg PRIKKELBVURT IJS CADZAND Koninklijke firma voor opdracht Goes uit AANNEMINGSBEDRIJF Fa. C. SINKE EN ZONEN Jeugd verkoopt kuikens Korenschoven Ernstige aanvaring in Weraeldingse haven Bussend over de dam dammendper bus NOG GEEN OPEN STRANDKERK Studio bracht toneelspel Meer hebt >u niet nodig. Eén vlammetje, één sigaret en u weet: dit is de ware zachtheid, de zachtheid van Golden Fiction. Laurens U.S.A. tabakken zijn de zachtste van Amerika. U proeft het: zij maken de zachtste van alle! Handenarbeidmiddag van CJ.V. in Goes Personeelsvereniging in Landbouwcentrum Raad besloot tot betegeling MIJLPAAL VOOR 77 J. STICHTING Drukte nieuwe Deltadam oorzaak eerste botsing Raad Axel bijeen Het loodgieterswerk en de elektrische installatie Herv. Jeugdraad startte met jazz-coneert dlXr^e^zerinIfChiJCbaarStelling Maandag 30 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. De Nederlandse Zondagsschool Vereniging belegt ieder najaar regionale conferenties, die zijn bedoeld als instructie voor de leidsters en leiders. Op deze najaarsconferentie, die voor onze provincie zaterdag in de ■Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd gehouden, worden de plannen ▼oor het komende jaar uit de doekjes gedaan: Mej. de Vries, algemeen secretaresse van de N.Z.V., vertelde dat ook de zondagsschtmlvereniging wil trachten de kinderen concreet en direct te be trekken bij de zending. Het ls de bedoeling om volgend jaar een actie te voe- jrem, die het mogelijk maakt om de zangbundel „Wie zingt mee" voor de Papoeasi kinderen in Nieuw Guinea in het Maleis uit te geven. In het nieuwe jaarboekje zal een briefje voor alle kinderen worden afgedrukt dat is ge schreven door ds. Teutscher. In dit briefje staat het bekende versje „Jezus *©gt dat Hij hier van ons verwacht" lu het Maleis. Het is het plan dat op een bepaalde zondag aan elk kind een kwartje wordt gevraagd voor de Maleise zangbundel. Straks zullen blanke en bruine kinderen uit het zeilde boekje dezelfde versje» zingen in verschillende talen. De Pa poease kinderen zullen aan de Neder. Jandse kinderen schelpjes die ze op het strand hebben gezocht terugsturen. De ze actie zal worden gevierd op Pinkster zondag of de zondag na pinksteren (zendingszondag) Volgens jaar zal ook weer worden getracht iets te doen voor de nood in de wereld. De heer A. Kroese, direo teur van de N.Z.V. zei dat de actie voor Hongkong die vorig jaar is gehou den een mooi bedrag heelt opgeleverd. Dit jaar zal van de kinderen een kerstgave worden gevraagd. Het is de bedoeling met het geld dat hiermee binnenkomt kuikens te kopen en deze vaar Birma te sturen. Een Birmese predikant bracht dit jaar een bezoek aan ons land en was getroffen door de overvloed die wij hier hebben. Met kerstmis krijgen alle kinderen een zakje voor hun gave. Op de ach terkant van deze zakjes staan enkele kuikens afgedrukt. Dezelfde kuikens, maar dan van geel papier, zitten in het zakje om verkocht te worden. Ook werden op deze conferentie,die door ongeveer tweehonderd leidsters en leiders werd bezocht mededelingen ge daan over de gehouden enquête. Hier uit zijn wel enkele verontrustende din gen gebleken, aldus de N.Z.V.-directeur, die meedeelde dat meer dan de helft van de aangesloten clubs niet gezamen lijk met de gehele leiding van een be paalde plaats een voorbereidingsavond houdt voor de zondag. Dat driekwart van de leidsters en leiders niets aan huisbezoek doet is ook iets wat verontrusting wekt. We moe ten bedenken dat het zondagsschool werk er niet op gericht is het kind in de massa te bereiken maar een per soonlijk pastoraal contact met het kind Vul kweken. Dat is juist het essen- tiele van ons werk waardoor het kind ook beter naar ons kan luisteren. Op de vraag die deze enquête was opge nomen: ,,Hoe maken we het kind trou wer of hoe winnen we het terug", zijn tal van sugesties uit het gehele land binnen gekomen. Al deze zaken werden afgewerkt on der het agendapunt zaken betreffende onze vereniging. Hierbij was ook een ..vragenhalfuur" opgenomen waarin een forum, met van iedere streek een ver tegenwoordiger (ster) schriftelijke vra gen beantwoordde. De twee kerstlitur- giën werden gezamenlijk doorgenomen, waarbij mej. De Vries toelichting gaf op de moeilijkheden en mogelijkheden die er in zitten. Zaterdagmorgen werd begonnen met de afwerking van een liturgie waarna ds. J. W. van Kooten uit Amsterdam (in Zeeland geen onbekende) een wel komstwoord sprak. Hierna hield dr. J. J. Meuzelaar, hervormd predikant uit Amsterdam, een causerie over het on derwerp: „Hoe brengen we het bijbels thema (boodschap) binnen het bereik van het kind?". Dit onderwerp wordt op alle (negen) regionale conferenties ingeleid. Dr. Meuzelaar plaatste dit on derwerp in het teken van de kerkher vorming die deze week weer zal worden herdacht. De hervorming in de zestien de eeuw was niet bedoeld om een twee de of betere kerk te stichten maar om in die verwarde tijd de boodschap van het evangelie een nieuwe klank te ge- WEMELDINGE. In de monding van de buitenhaven te Wemeldinge vond zondagmiddag een aanvaring plaats waardoor een van de schepen, het Belgische m.s. Ichtus al spoedig in zinkende toestand was. Door snel op treden van het pomp- en bergingsvaar tuig „Adja" kon voorkomen worden dat het schip verloren ging. De aanvaring vond plaats tegen twee uur 's middags. De 362 ton metende Ich tus, die met zand geladen van Wezel op weg was naar Rijssel voer van de Oosterschelde de buitenhaven in. Vanuit de haven naderde het 999 ton metende Belgische motortankschip Ale- ca 11. Hoewel nog seinen werden gewis seld kon een aanvaring niet meer wor den voorkomen. Beide schepen boorden met de voorstevens in elkaar. Het voor- verblijf van de Ichtus stond direct al vol water, maar toen ook een van de wa terdichte schotten het begaf, bevond het scheepje zich in precaire toestand. De Adja uit Wemeldinge wist het schip met *haar pompen echter drijven de te houden. Nadat enige voorzienin gen waren getroffen werd de Ichtus de haven binnengesleept en met het voor schip tegen de wal gezet. In afwach ting van een beslissing van de verzeke ring of de lading te Wemeldinge moet worden overgeslagen, werken de pom pen van de Adja op volle toeren om het binnenstromende water te verwerken. De Aleca 2 liep slechts lichte averij op en kon haar reis van Antwerpen naar Rotterdam vervolgen. Tot waarnemend hoofdleidster van de kleuterschool te Sluiskil is benoemd m.i.v. 1 januari 1962 mejuffrouw L J A. van de Berge te Axel. De te Zaamslag gehouden kollekte t.b.v. de Zeeuwsche gemeenten heeft opgebracht 103. De P.I.T.-eollecte heeft te Wemel dinge een bedrag van 263,19 gulden op gebracht. ven. Het ging om de vernieuwing, het opnieuw beleven van het oude woord. Of zoals Calvijn het uitdrukte: „Door de wanhoop heenbreken". We moeten opnieuw worden aange sproken door de bijbel als een boek waar verrassende dingen ln staan. We moeten „nieuw horen", zo nieuw dat we er door verrast worden en weer moed vatten om door de wereld te gaan. Uit de bijbel de weg leren vinden en afleggen, dat ls iets meer dan al leen maar verhalen vertellen over ver vlogen tijden. De uittocht uit Egypte moet voor ons zo realistisch zijn alsof we zelf werden bevrijd en het ls de taak van ieder geslacht dit weer door te geven aan een volgend geslacht. Dit kan in de eerste plaats gebeuren ln het gezin, maar ook op de zondagsschool waar als het goed is de leider of leid ster vader of moeder moet zijn. De N.Z.V. wil deze taak doen in sa menwerking met anderen zoals b.v. de kerk, de school en het gezin. We heb ben verschillende manieren om de blijde boodschap te brengen, maar er is een taak en opdracht. De N.Z.V. heeft nu onder de naam „Klankbodem" een nieuwe periodiek uitgegeven waarin stof voor vertellingen wordt gegeven zowel voor predikanten, onderwijzers als voor zondagsschUeiding. Het is dus mogelijk dat op een bepaalde zon dag de ouders in de kerk en de kin deren op de zondagsschool hetzelfde verhaal horen. Ook de godsdienstlessen op school kunnen hierop worden afge stemd. Het eerste gedeelte van de middag vergadering werd bijgewoond door on geveer vierhonderd kinderen van ver schillende plaatsen op Walcheren. De zondagsschoolkinderen genoten van een voorstelling van het poppentheater van Guido van Deth. Opgevoerd werd het bijbelse spel „Suuske en het verloren schaap". De kinderen waren in op tocht, met voorop een geluidswagen, dwars door de stad naar de Concert en Gehoorzaal gekomen. Hetzelfde pop pentheater gaf in de avonduren nog een voorstelling voor de leidsters en leiders; opgevoerd werd toen het spel over de barmhartige Samaritaan „De vreemde ling". Bij deze conferentie was zoals ge woonlijk ook weer een tentoonstelling van allerlei materialen en hulpmiddelen voor dit werk ingericht, welke zich in een grote belangstelling mocht verheu gen. Zo hebben de Zeeuwse leiders en leidsters weer nieuwe kracht opgedaan om hun mooie werk het kind tot Jezus te brengen zondag op zondag voort te zetten. HOEK. Tijdens de rondvraag van de gemeenteraadsvergadering vestigde de heer J. van der Peijl (arb) de aan dacht van B. en W. op de vele ratten, die het wonen in de St. Hubertstraat en omgeving bijzonder veronaangena men. Ook de vuilnisbelt wordt aldus de heer Van der Peijl „opgelicht" van de ratten. Hij vroeg B. en W. met bekwa me spoed maatregelen te nemen, om te voorkomen dat de ratten Hoek gaan overheersen. Burgemeester A. F. Hanssens zei, dat er momenteel inderdaad Veel rat ten in Hoek zijn. Op het land is voor de dieren weinig meer te halen en nu komen ze naar het dorp. De ge meente tracht het euvel van de rat- tenplaag zoveel mogelijk tegen te gaan door het deponeren van ratten vergif. De vraag is bij het college al gerezen, of de ratten voor dit ver gif resistent geworden zijn en daar door geen schadelijke invloed meer ondervinden. Met bekwame spoed zal aan het Rattenverdelgingsinstitaut te Wagenin- gen gevraagd worden, welke maatre gelen thans kunnen worden genomen om de rattenplaag tegen te gaan. Aan deze toezegging verbond de burgemeester tevens de uitspraak, dat iedere maatregel van de gemeente van geen enkele waarde is, als de ge hele bevolking niet meewerkt. Iedere dag wordt achter de huizen overschot van etenswaren weggegooid of neer gezet voor poezen en honden. Dit trekt de ratten aan. De gemeente zal een rondschrijven richten aan alle ge meentenaren waarin wordt aangedron gen om de gemeentelijke maatrege len te ondersteunen door de ratten geen gelegenheid te geven in of rond Hoek hun kostje op te scharrelen. Het bestuur van de Chr. School te Hoek verzocht de raad medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een projectiescherm en verduisterings gordijnen. Hiermede is een bedrag van 539,64 gemoeid. De raad ging hier mede akkoord, met de stem van de heer D. Tolenaar (S.G.P.) tegen. Uitvoerig werd gesproken over een verzoek van enkele bouwondernemers om optie te verlenen voor bouwgrond in het nieuwe uitbreidingsplan de Oost- Westenrijkpolder. Aan de wed. Meeusen te Hoek werd voor de bouw van twee woningen grond toegewezen, terwijl de aanvrage van het Makelaarskantoor Rouw te Terneu- zen en aannemer Leenhouts van Hoek werd aangehouden tot een situatieschets gereed 2al zijn, en de raad precies kan overzien, welke bouwgrond beschikbaar kan worden gesteld. De gemeenterekening over het dienst jaar 1960 werd aangeboden en heeft in de gewone dienst een inkomsten van 519.254,09, uitgaven van 481.200,51 en een batig slot van 38.055,58. De heer D. Haak (V.V.D.) vestigde de aandacht van B. en W. op de wa teroverlast welke men ln de z.g. Hoekse Wei ondervlnet. Ook de drainage ach ter de woningen van de Tramstraat deugt niet. De heer D. Tollenaar vroeg B. en W. de verlichting in de buiten wijken eens onder de loupe te nemen. De verlichting is thans dermate aftands geworden, dat zij schreeuwt om verbe tering. Burgemeester A. F. Hanssens vertelde, dat B. en W. reeds een uit gewerkt plan hebben tot verbetering van de verlichting in de buitenwijken. Dit plan zal bij de behandeling van de gemeentebegroting aan de orde ko men, en behelst o.m. het vervangen van alle oude lichtmasten. Hiermede zullen de buitenwijken in de nabije toekomst van de hoognodige verbetering op het gebied van de straatverlichting kunnen profiteren. De heer J. van der Peijl (arb) stelde andermaal het verven van de woning wetwoningen aan de orde. Hij zei dat het een slechte gewoonte is van de schilders, om de woningwetwoningen van de gemeente in de meest slechte maanden van het jaar op te gaan schil deren. Ook B. en W. waren ontstemd over dit feit. In de toekomst zal bij het aanbesteden van schilderwerk worden geëist, dat binnen enkele maanden het werk gereed moet zijn, anders zal men het werk noodgedwongen elders moeten uitbesteden. De schilders nemen te veel hooi op hun vork, was de algemene ge- dachtengang. TVE zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg ge houden regionale conferentie van de Ned. Zondagsschool Vereniging stond onder leiding van ds. J. W. van Kooten, hervormd predikant in de Amsterdamse Amstelkerk- wijk. Ds. van Kooten is in Zee land geen onbekende. Hij heeft achtereenvolgens de hervormde gemeenten van Heinkenszand. Groede en Koudekerke gediend. Zaterdag vertelde de predikant dat in zijn kerk in Amsterdam a.s. zondag een oogstdienst wordt gehouden waaraan ook de kinde ren van de zondagsschool mede werking verlenen. Nu is het ech ter, zo zei de predikant, moeilijk voor stadsmensen om zich voor te stellen wat korenschoven zijn. Deze mensen zien het koren wel op het veld staan in Je polders rond de hoofdstad, maar door de voortschrijdende mechanisatie in de landbouw wordt het koren ge maaid en daarop direct gedorst. Dus korenschoven ziet men niet meer. Toch zullen zondag in de Amstelkerk twee korenschoven staan. Ds. Van Kooten heeft een beroep gedaan op zijn Zeeuwse vrienden en van landbouwer Koo- le uit Koudekerke twee korenscho ven gekregen. Zaterdag zijn ze met de auto van de heer Kroese, directeur van de N.Z.V., meege gaan naar Amsterdam. Zo wil ds. Van Kooten zijn gemeenteleden laten zien hoe het koren groeit. De Zeeuwse korenschoven kunnen op deze manier meewerken aan een goede oogstdienst met als thema stad en platteland, zei de Amsterdamse predikant die met kerstdag ieder jaar een aantal krentebroden krijgt toegestuurd uit Heinkenszand, ook een ge meente die hij heeft gediend, om ze onder de arme bevolking van zijn wijk uit te delen. De Zeeu wen zijn wel een beetje stug, maar als het op helpen aankomt hebben ze harten van goud, vindt ds. Van Kooten. MIDDELBURG. Nu de Veerse- Gatweg gereed is bestaat de mogelijk heid van een autobusdienst tussen Wal cheren en Noord-Beveland. Deze dienst (MiddelburgVeere-Kamperland v.v.) wordt met ingang van zaterdag 28 ok tober a.s. onderhouden door de N.V. Streekvervoer Walcheren. In de reeds gepubliceerde dienstregeling zijn enkele wijzigingen aangebracht. De eerste rit van Kamperland naar Middelburg is op een zodanig tijdstip geplaatst dat voor de op Noord-Beveland wonende leerlin. gen van Middelburgse scholen een be langrijke verbetering in vergelijking met de bestaande toestand verkregen wordt. In verband met het in exploitatie ne men van de busdienst zal de provincie Zeeland de uitoefening van haar veer- dienst tussen Veere en Kamperland met ingang van woensdag 1 november a.s. beëindigen. KRUININGEN. De Kunstkring Kruiningen heeft zaterdag een toneel voorstelling gegeven. De toneelgroep Studio uit Amster dam bracht met veel enthousiasme het toneelspel in drie bedrijven „Ver- keerd begin" van Jan Staal. Zonder een van de overige spelers daarmee tekort te doen, moet de rol van Minny Scot, vertolkt door Liesbeth Struppert toch wel apart genoemd wor den. Het dorpshuis was voor deze voorstel ling slechts matig bezet. GOES. Naar wjj vernemen heeft de firma T. Slabbekoorn Winkelbetimmering de eervolle opdracht ontvangen om de ver trekken van slot „Drakestein" in Lage Vuursche te betimmeren. Zoals bekend wordt dit slot de woon- en verblijfplaats van prinses Beatrix. Het is een vrij omvangrijke opdracht. Het slot telt meer dan 30 kamers, die allen onder handen genomen moeten worden. Voor deze Goese firma is dan ook "sprake van een koninklijke opdracht. CADZAND. Tijdens een raadsver gadering kwam het verzoek van het be stuur van de Stichting Katholieke Toe ristenzielzorg Zeeland aan de orde. De familie Fassaert heeft namelijk een perceel agrarische grond aan genoemde instelling ter beschikking gesteld voor de bouw van deze open kerk. Als resul taat van de onderhandelingen, welke B. W. hebben gevoerd enige jaren gele den met pastoor Snel en de heer van 't Westende te Middelburg deed de raad Indertijd de toezegging voor medewer king aan de totstandkoming van de ge wenste open kerk. De raad wees een plaats aan ten westen van de voormali ge haven. Het verzoek van thans wijkt nog ai af van de in het uitbreidings plan toegedachte plaats. Omdat thans een structunrplan in voorbereiding is en juist het gedeelte ten zuiden van de zogenaamde Noorddijk uitbreiding van de voor recreatieve doeleinden bestem de gronden is toegedacht en het door de familie Fassaert beschikbaar gestelde perceel grond hierin is gelegen, stelde B. W. de raad voor nog niet op het onderhavige verzoek te beslissen, maar bij het vaststellen van het uitbreidings plan de mogelijkheid van plaatsing van de open kerk op het gevraagde perceel nader te bekijken, waartoe de raad be sloot. Voorzitter deelde mee, dat B. W. er bereids toe zijn overgegaan de door de raad bepaalde uitbreiding van de straatverlichting uit te voeren. Indien er weer middelen aanwezig zijn kan de raad voorstellen tot verdere uitbreiding van de straatverlichting tegemoet zien. De geplande tennisbanen zullen zeer binnenkort ook tot uitvoering kunnen komen. Ingaande 1 november zal de vijfdaag se werkweek ook voor het gemeente- personeel gaan gelden, dit besloot de raad zonder hoofdelijke stemming. De heer P. C. de Bruijne (C.H.) zei hier mee niet gelukkig te zijn en geacht te willen worden tegen te hebben gestemd, omdat de mensen heden ten dage niet tevreden zijn en steeds minder willen gaan werken. In de bungalowwijk werden aan be paalde straten namen gegeven. Het zijn namen, die zijn ontleend aan vogels en bomen. De doorns zijn sterk vertegen woordigd, o.a. vuurdoorn, meidoorn enz. zodat wethouder Van Houte het een ware „Prikkelbuurt" vond. In drie lokalen van de openbare lage re school zal de vijftig jaar oude hou ten vloer worden vervangen door een betonvloer met estrich dekvloer en kunsthars deklaag. De kosten zullen 4140,bedragen. De Inspecteur van het lager onderwijs verklaarde zich met deze vervanging akkoord. De vloer van het handwerklokaal wordt thans nog niet bij de vervanging betrokken. Een subsidie van 1000,werd voor het jaar 1962 aan de plaatselijke V.V.V. toegekend, terwijl bovendien nog een eenmalige subsidie van 155,werd verstrekt in d» kosten van een streek- folder. De subsidie welke aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel werk ter grootte van vijf cent per inwoner reeds een aantal jaren wordt verstrekt werd ingaande 1 januari 1962 verhoogd tot acht cent per inwoner. Acht kampeerhutten op het kampeer terrein „Welgelegen" zullen moeten ver dwijnen, bepaalde de raad, omdat zij niet meer voldoen aan de minimum eisen die men aan de bewoning van der gelijke onderkomens redelijkerwijs mag stellen. De levensduur van vier an dere kampeerhutten op hetzelfde kam peerterrein werd voor een jaar ver lengd omdat deze nog wel geschikt wer den bevonden. De begroting 1961 werd gewijzigd. De post voor onvoorzien kon worden ver hoogd met 587,tot 2142,72. De be groting 1962 werd aan de raad aangebo den. De gewone dienst sluit aan inkom sten en uitgaven. De post voor onvoor zien op deze dienst bedraagt 2658,29. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Kools (V.V.D.) naar de brandweer. De brandspuit bleek al te zijn gearri veerd, terwijl de trekker-manschappen- wagen nog wel enige tijd weg zal blij ven, omdat de bedongen levertijd zes maanden bedraagt. Mevrouw J. Adriaansen sneed de kwestie van de derde schoolarts aan. Voorzitter zei, dat de aanstelling van een derde arts weer actueel is gewor den. In B.S.&.O. werd over dit onder werp van gedachten gewisseld naar aanleiding van een verzoekschrift hier over. Voorzitter was verheugd te kun nen verklaren, dat de behoefte naar de derde functionaris in steeds breder kring wordt gevoeld, zelfs al in ambte lijke. Advertentie 20 stuks 95 ct GOES. De provinciale commissie van het Christelijk Jongeren Verbond organiseerde zaterdag een handenar beidmiddag in het gebouw van de Vrij Evangelische Gemeente. Er waren cir ca 20 deelnemers. De heer Christiaanse uit Oudelande gaf instructie. Speciaal werd het aceent gelegd op de boetseer- klei. Hij gaf een uiteenzetting van het geen met boetseerklei kan worden be reikt en illustreerde dit met enkele voorbeelden. Daarna werd het bespro kene in praktijk gebracht. Het werd een leerzame bijeenkomst. GOES. Tijd-ens een bijeenkomst met het gezamenlijke personeel bij de rijksdiensten, die in het landbouwcen trum Zeeland te Goes gehuisvest zijn, werd besloten tot oprichting van een personeelsvereniging. In het bestuur werden gekozen de heren ir. H. Bos en J. B. Meyer van de Cultuurtechnische dienst, J. v. d. Dool, van de huishoude lijke dienst, J. Hertgers van de Plan- tenziektekundige dienst, G. de Jonge van het prov. voedselcommissariaat, G. J. van Kerkvoort en M. J. Noordhoek van de rijkstuinbouwvoorlichtiagsdienst, J. F. H. Odems van de Accountants dienst en J. Vroon van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. BAARLAND Burgemeester W. N. van Liere heeft in de gemeenteraad mee gedeeld, dat naar aanleiding van het geen is geopperd over de verharding van het dorpsplein, dit is besproken met de aanvankelijke opzet deze post op te nemen in de begroting 1962, doch dat uitvoering in het kader van de hui dige begroting door B. en W. wordt voorgesteld, temeer nu bij slecht weer het dorpsplein in een modderpoel ver andert, zeer ten ongerieve van de aan grenzende bewoners. B. en W. stellen voor tot betegeling van het dorpsplein over te gaan in aansluiting op de ver betering van de Dorpsstraat, waarme de dan een mooi geheel wordt verkre gen. Op verzoek van B. en W. is aan de aannemer van de straat, Fa. A. de Bourgraaf te Wilhelminadorp, prijsop' gaaf ingediend, nl, 2990, terwijl de begroting van de gemeente-architect voor deze 410 m2 bedraagt ƒ3150. B. en W. stelden voor dit werk te gunnen aan Fa. A. de Bourgraaf en Zn. te Wilhelminadorp, waarbij de voorzit ter mededeelde dat indien de raad VROUWENPOLDER Een groot aantal automobilisten heeft dit week einde van de gelegenheid gebruik ge maakt om een drie-eilanden ritje te maken. Vooral gistermiddag reden de auto's in een lange file op en af de nieuwe Deltadam. Veel automobilisten deden het op hun gemakje en dikwijls werd er gestopt om van het uitzicht te genieten of de werken in ogenschouw te nemen. Dit vele stoppen was ook de oorzaak van een aanrijding. Voor zover ons bekend de eerste op de nieu we dam, en u weet als er een schaap over de dam is, volgen er meer. Een autobestuurder die kennelijk genoot van het prachtige uitzicht botste, toen een voor hem rijdende auto stopte, hier te gen aan. Er ontstond lichte materiële schade. AXEL. De gemeenteraad van Axel vergadert morgenavond om zeven uur. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot het verlenen van medewerking aan voorlopig plan tot aansluiting op het electrisclh net van alle nog niet aangesloten percelen in de gemeente; verlenen van een bij drage aan de Zeeuwse CBTB voor het vervoer van leerlingen uit Axel; verkoop I de straat te vinden waaraan de school van bouwgrond, aankoop percelen grond, staat, verzocht men dr. M. W. R. van ARNEMUIDEN. In het Wal- eherse dorp waar vis en garnalen een grote rol spelen is een modern en ruim gebouw verrezen: de nieuwe Christelijke kleuterschool aan de (ook al nieuwe) straat, die in de toekomst de naam „Van Vol- lenhovestraat" zal dragen. De nieuwe kleuterschool omvat voor lopig twee modern ingerichte klassen met een grote hoeveelheid speelhoek] es, een kamer voor de twee leidsters, en een wasgelegen heid. In de hall rijgen zich felge^ kleurde schoenzakjes met als voor lopige inhoud rode en gele pantof feltjes in alle maten en maatjes aaneen en boven dit alles verheft zich een vrolijke muurschildering. „Nergens in dit land kan ik mij een schriller contrast voorstellen dan tussen het oude» muffe en uiterst bouwvallige schooltje in de Lionstraat en deze mo derne kleuterschool vol licht en kleur» die dank zij de stichting „Christelijke kleuterschool Arnemuiden" binnen de tijd van twee jaar tot stand is gekomen. Deze school kan ik met recht een pa leisje voor de jeugd" noemen, aldus burgemeester A. Hack tijdens zijn toe spraak in de speelklas van de nieuwe Christelijke kleuterschool. Burgemeester Hack had zaterdagmiddag bij de ope ning ook nog een nieuwtje voor zijn ge meente: Om een passende naam voor VAN DE NIEUWE KLEUTERSCHOOL TE ARNEMUIDEN werd verzorgd door: De nieuwe Kleuterschool te Arnemuiden werd gebouwd door TE WOLPHAARTSDIJK Vollenhove, Ambachtsheer van Klevers kerke, zijn naam aan deze nieuwe straat te verlenen. Een verzoek dat dr. Van Vollenhove, momenteel wonende in Madrid, gaarne inwilligde en blijkbaar een verrassing waard vond, want tijdens de eerste nieuwe schooldag zullen de kleutertjes flink worden onthaald op velerlei heer lijkheden. Tijdens de officiële opening hees mej. S. de Jonge, inspectrice bij het kleuter onderwijs, de Nederlandse driekleur in top, een geschenk van het gemeentebe stuur aan de stichting kleuterschool. Bij de aankomst van het gezelschap op de speelplaats schuifelde Geertje Schroe- vers gekleed als boerinnetje achter een enorme ruiker rode anjers naar voren, gechaperonneerd door de 5-jarige Piet van Belzen in een donkerblauwe schip perstrui en scheefgezakte visserspet, die eveneens een boeket torste. Mevrouw Hack en mej. De Jonge werden verrast met deze bloemenhulde. Op het stoepje voor de ingang stonden Marietje (4) en Lieven van Dalen (5), gekleed in Wal- chers kostuum met vingertjes in de mond te wachten tot zij de sleutel op het satijnen kussentje aan burgemees ter Hack mochten aanbieden. Tijdens de bijeenkomst in het vereni gingsgebouw gaf voorzitter J. de Klerk van de stichting „Christelijk kleuteron derwijs Arnemuiden" de genodigden een kort en duidelijk historisch overzicht van het Arnemuidense kleuteronderwijs, dat in 1884 dank zij de in dat jaar in het leven geroepen stichting, een aan vang nam. In IS84 begon men met een naai- en breischool, hetgeen langzaam uitgroeide tot het begrip „kleuteronderwijs". „Wij ais stichting kunnen vandaag dus bogen op een precies op twee dagen na 77-ja- rig bestaan. 71 jaren hiervan werkte de stichting zelfstandig, waarbij heel wat werk verzet is. Het kleuteronderwijs staat in Arnemuiden op historische grondslag, een feit waar wij trots op mogen zijn. De bekroning van de huidi ge stichting vormt zeker deze nieuwe kleuterschool", aldus voorzitter De Klerk in zijn openingswoord. Tijdens de samenkomst in het school gebouw voerden nog het woord ds. Wie- ringa en de inspectrice mej. De Jonge, die beiden getuigden van een grote waardering voor de nijvere stichting. Mej. De Jonge wees er nogmaals op dat het stichtingsbestuur geen gemakke lijke taak heeft gehad en dat met name voor dit nieuwe gebouw veel opoffering en doorzettingsvermogen werden ge vraagd. Na het officieel gedeelte van de middag bestond er gelegenheid de nieuwe school en de speelplaats met het miniatuur zwembadje te bezichtigen. In de naaste toekomst wordt een derde speelklas bijge bouwd. ermee instemde reeds maandag met het werk kan worden begonnen. De heer De Mol vroeg hoe het gaat met de auto's op het plein. Weth. De Vriend zeide dat er een verbodsbord staat, daar zal dus meer dan tot dus verre de hand aan gehouden moeten worden. De heer Van Damme was van mening dat deze betegeling in aanslui ting op de verbetering van de Dorps straat een sieraad voor de gemeente is. Vervolgens werd z.h.s. conform het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stelden voorts voor de Oude Polderdijk al te sluiten voor alle ver keer als daar ter plaatse de ergste put ten gerepareerd zullen worden. De voor zitter zeide dat hoewel 2 jaar geleden deze dijk herbestraat is, de situatie nu van dien aard is dat er borden zijn geplaatst om het verkeer te waarschu wen voor het slechte wegdek. Van Gebr. Broere N.V. te Dordrecht was een verzoek ontvangen tot het plaatsen van een benzinepomp met on dergrondse tankinstallatie voor het per ceel van de heer J. van Doorn in de Dorpsstraat. B. en W. stelden voor toe te staan dat een en ander in gemeentegrond wordt uitgevoerd tegen betaling van een jaarlijkse bijdrage van 10 alsme de vergoeding van de kosten aan het straatwerk, enz. De heer De Mol was van mening dat d'it niet kauworden ge weigerd maar vond het jammer, dat in de zo goed liggende bestrating nu weer wordt gegraven met alle nadelen van dien. De heer Beulens sloot zich hierbij aan. Op voorstel van B. en W. en z.h.s. werd besloten de leegstaande woning Burg. Vogelaarstraat 12 (leeggekomen door vertrek van wmr. Ie kl. L, Pol derman naar Arnemuiden) te verhuren aan de nieuwe postcommandant der rijkspolitie, de wmr. Ie kl. Bruinooge te Simonshaven, die blijkens medede- ling van de voorzitter a.s. woensdag hoopt te verhuizen naar Baarland v„n T\-ltelden vo.or in het ka<ler van de Anti-hongeractie, zoals die ge voerd zal worden door de Ned Jeugd gemeenschap, de niet-gedekte reis- en n?t 1 ®o°Sten» van 2 afvaardigden annfft! mentu.naar het gr°0ts jeugd- appel te Utrecht voor rekening der ge meente te nemen. De heer Van Damme wilde hieraan el de voorwaarde verbinden dat de 2 afgevaardigden uit de gemeente ook daadwerkelijk de actie ter hand zullen nemen in samenwerking met de andere leden yan het te vormen comité. De voorzitter zeide dat dit ook in de be doeling ligt. Naar aanleiding van een ontvangen M0^ek»,Vanv^ stich«ng Zeeland voor ap en Cultureeï Werk te Middelburg om verhoging van de ge meentelijke subsidie van 5 op 8 et p mw., stelden B en W. voor hiertoe Té gaan n' waartoe z.h.s. werd overge- ,"7 °pgewekte dixieland-tonen zaterdagavond door de „Prins van Oranje" waar de jazz-club van de Hervormde Jeugdraad dit seizoen start te met een concert door „les rats de 'rut <?erPl.am" ,uit Bergen op Zoom. c onder leiding van Piet L de trolhbone bespeelt be- mo L« 'enter amateur-musici en ^es raT" lTTvet0e ni?g weiniS naam. „Les rats leggen zich voornameliik toe op de dixielandmuziek. een der oudste vormen van de traditionele jazz Veel ders hit he dde" fde jeu®dige toehoor- S het concert was zeer goed be- - V09r een nummer als Hi «-so ciety dat behoorlijk gebracht werd en waarin trompettist Louis van Baal en Rinus Gedorf, klarinet, zich uit konden leven De enkele „blues" die deze avond mlh°* dSden het het Publiek litTit b'eslisT'befer. maar waren m kwa- pro|rammdrvoor lieze wtateïTeeffTa* mengesteld, vervolgt de serie jazzcon certen op 10 februari 1962 wanneer -de „Down Town-jazz band" op uitnodiging van de jeugdraad Goes met een béfóek en een concert komt vereren. zoeK Raad Koudekerke KOUDEKERKE. - De raad der ge- meen te Koudekerke - - h'alf vijf bijeen. agTndT^T meldt o.a. vaststelling van de gemeente begroting voor het jaar 1962. verhoging

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3