Geen beeldengroep in het Vlissingse Nollebos Gietkosten met tweehonderd procent verhoogd Heeft u al gegeven IDESERTEUR IN BELGIË, I— SOLDAAT IN NEDERLAND—I Matroos na aanvaring vermist kraó door eeiand Zeeuwscli Dagblad Midden-Zeeland Hulde Isolement Nü' Jeugddienst in Goes VOORSTEL B. EN W. WERD VERWORPEN Onprettig Maatregelen tegen verkoopkantoor Hamerstukken in raad Vlissingen Gemeentebegroting Biggekerke werd vastgesteld Zestien woningen in Biervliet gegund 1800 miljoen Offers geëist Suriname zendingsavond te Kapelle-Biezelinge Heilgymnastiekcursus Gouden jubileum Axel" v.v. Wetenseh. belangen Goes opende seizoen Zaterdag 28 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk "VOORD- en Zuid-Beveland hebben beiden opgehouden te bestaan. Zij zijn één geworden. In feite rijst de vraag of zelfs de Bevelanden nog wel bestaan. Zuid-Beveland, Noord-Beve land en Walcheren, eens aparte eiland jes binnen onze Zeeuwse gemeen schap, zijn thans één geworden: Mid den-Zeeland. Een pracht stuk land dat rijk is aan velerlei waarden. De tech niek, een steeds voortschrijdende ont wikkeling, heeft een geografische éénheid tot stand gebracht. Van de bewoners wordt nu eenzelfde inte gratie gevraagd. Het gaat niet meer om de belangen van één der delen maar om het geheel. Het is o.i. van het grootste belang dat de inwoners van Midden-Zeeland, en met name zij die tot besturen zijn geroenen, bij de komende ontwikkeling(skansenj, zich losmaken van het zo rijk geschakeer de verleden der diverse eilanden, maar zich éénparig zullen inzetten voor de belangen van het geheel. Los van eventuele calamiteiten, die God ons bespare, gaat Zeeland een goede toekomst tegemoet. Midden- Zeeland zal daartoe een belangrijke bijdrage moeten leveren. £)E weg over de dam, die Walcheren en Noord-Beveland met elkaar verbindt, is gisteren officieel geopend. Weliswaar is de weg nog niet voor alle verkeer opengesteld, maar binnen kort zal de verbinding toch door alle voertuigen gebruikt kunnen worden. Met de ingebruikneming van deze weg is de uitvoering van het Drie-eilan denplan in feite geëindigd. Noord-Be veland is zowel met Walcheren als met Zuid-Beveland door een dam ver bonden. Er zijn in de afgelopen jaren meer malen woorden van hulde gericht tot de mannen van Rijkswaterstaat en tot de aannemers en hun personeel. Ook gisteren zijn weer tal van vriendelijke woorden gesproken. De bewezen hulde is in alle opzich ten verdiend. de weg ovgr de dam in het Veerse Gat is geopend, is, zegt men, Noord-Beveland uit het isolement verlost. Er zijn mensen, die aan dit feit diverse vragen verbinden. Hoe zal het in de toekomst gaan met het soci aal en geestelijk leven op Noord-Be veland? Men leeft er nu, constateert men, niet meer in een veilige beslo tenheid, maar door toegenomen ver- keersmogelijkheden komt men dage lijks in c.ontact met velen, die er een mentaliteit op na houden, die de voor malige eilandbewoners vreemd was, Men is dan, deze zaken overwegend, niet vrij van vrees voor de toekomst. Wij delen deze vrees niet. Wij geloven namelijk niet dat door de uitvoering van het Drie-eilanden plan Noord-Beveland uit het isole ment is verlost. Het voormalige eiland heeft nu betere verbindingen gekregen met Walcheren en Zuid-Beveland, maar dat wil niet zeggen dat men hier vroeger in een isolement heeft geleefd. Er zijn weliswaar op Noord-Beveland mensen, die nog nooit in een trein hebben ge zeten, maar dat impliceert nog niet dat deze mensen tot op heden in een „veilige beslotenheid" hebben ver keerd. Men moet heden ten dage al heel ver van de bewoonde wereld verwij derd zijn om die „veilige beslotenheid" te kunnen ervaren. De moderne com municatiemiddelen pers, radio en televisie weten ons vrijwel overal te bereiken en wie wordt niet geconfron teerd met de invloed van deze com municatiemiddelen? Wij geloven daarom niet dat er nu plotseling grote geestelijke gevaren dreigen voor de bevolking van Noord- Beveland. Die gevaren waren er al lang en de niet geïsoleerdheid ge volg van het wonen op een eiland kan de gevaren weren. Wordt de ont kerstening uitsluitend tegengegaan door de min of meer toevallige om standigheid, dat men geïsoleerd woont, dan is er dikwijls meer sprake van conservatisme en traditie dan van een leven vanuit het belijden. Het iso lement kan als een huichelachtig ver nis over sluimerende levensuitingen zijn gepenseeld. Een leven vanuit het geloof is oprechter en beter. Omdat wij in de kracht van het Christelijk geloof dat is beslist iets heel an ders dan religieus besef! groot ver trouwen hebben en weten dat deze kracht de ouders steunt bij de op voeding der jeugd, zijn wij niet pessi mistisch ten opzichte van de geeste lijke ontwikkeling op Noord-Beve land. Misschien verdwijnt er wel iets vernis. GOES. Op zondag 29 oktober a.s. om 7 uur wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waarin Os. G. van Dijk uit 's-Heer Hendriks- tinderen zal spreken over het onder werp: „Wees wat je bent." Kiesvereniging S.G.P. BRUTNISSE De vergadering van de SGP-kiesvereniging gehouden in de consistorie van de kerk der Gerefor meerde Gemeente, was goed bezocht. De aftredende bestuursleden de heren L. van de Velde, C. Kik en P. Deurloo werden herkozen. De heer P. Deurloo hield een histori sche causerie over de Vader des Vader lands. De afdeling Bruinisse ging akkoord met het plaatsen van de zittende leden op de lijsten voor de Provinciale Staten, maar Bruinisse wilde toch de aandacht van het partijbestuur vestigen on de heren burgemeester Adelaar van Melis- kerke en gemeentesecretaris Van Om meren uit Zierikzee. VLISSINGEN. De kans dat het Vlissingse Nollebos een bron zen beeld krijgt is vrijwel nihil geworden door een besluit dat de gemeenteraad tijdens een vergadering gistermiddag nam. In een vergadering van 30 maart machtigde zij B. en W. de Vlissingse beeldhouweres, mevrouw L. Messer-Heijbroek, opdracht te geven tot het vervaardigen van een beeldengroep in brons en verleende daartoe een krediet van 5550.Bij een tweede bespreking met de kunstenares bleek echter dat de gietprijs van de groep veel hoger zou liggen dan de oorspronkelijk opgegeven 2000.De kosten raming hiervoor moest worden gebracht op 6000.en de kosten van de gipsgieter van 500.op 750. De raad werd verzocht een aanvul lend krediet te willen verlenen van 4250,en dit voorstel had het een en ander te verduren gezien de uitla tingen van de diverse fractiewoord voerders. De heer E. de Priester (PvdA) zei dat zijn fractie niet tegen het verkrijgen van kunstwerken in Vlis- singen was gekant, maar dat twee pun ten in dit voorstel noopten tot afwij zing ervan. Ten eerste was de heer De Priester het niet eens met de ma nier waarop het college de raad in de ze had voorgelicht. Daarnaast leek hem de verhoging van het bronsgieten van tweehonderd procent volkomen onaanvaardbaar. Hij informeerde welke plannen er waren met het reeds verleende krediet indien dit voorstel werd afgewezen. De heer P. Bikker (CH) zei de gang van zaken niet te kunnen volgen en vond het voorstel „een groot raadsel". Daaraan voegde zijn fractiegenoot, de heer H. van Rooijen, toe dat de gehe le gang van zaken „onprettig" aan deed. Hij richtte een woord van ver wijt aan het adres van de personen die de voorbereidende besprekingen met de kunstenares hadden gevoerd. Wat de financiële kant van deze zaak betrof was er helemaal misgecalcu- leerd, aldus de heer. Van Rooijen die zich verder afvroeg waar b. en w. de moed vandaan haalden deze krediet aanvulling te vragen. De heer H. B. J. Knoop (WD) vroeg of er een definitieve opdracht was ge geven en of de gemeente niet terug kon. Tenslotte merkte de heer S. J. Adriaanse (KVP) op, dat het verzoek onbegrijpelijk was% omdat in de ge meente toch al op de financiën moest worden geknibbeld. "Wethouder van ge meentewerken F. G. Smit (PvdA) merkte lachend op dat door deze uit latingen hem de zaak al „hopeloos" toescheen. Hij zei voorts dat inderdaad een opdracht was gegeven en dat in deze sprake van een overeenkomst was. De beeldhouweres had zich ver gist in de ervaringscijfers en nu was VLISSINGEN. Zonder op- of aan merkingen werden in de Vlissingse ge meenteraadsvergadering voorstellen goedgekeurd tot het verlenen van een krediet van 65000 voor de bouw van een noödslachthuis.'liet verlenen van een de werkelijke prijs" voor de beelden- sroeD uit de bus pekomen. Hïr ■vörfte¥a s®1* üfëb 'het pompstation bi] de groep uit de bus gekomen. Hij waar-? schuwde de raad er echter voor dat indien zij het voorstel afwees er in de eerstvolgende jaren geen gelegenheid zou zijn kunstwerken in de stad aan te leggen. Voorgeschiedenis De heer De Priester bleef van me ning dat b. en w. direct met een kre diet van 9.000,had moeten komen en dat de voorgeschiedenis niet los was te maken van deze kwestie. Hij vroeg of het mogelijk was van het reeds ver leende krediet iets anders aan te leg gen, bijv. een fonteinpartij. De heer Van Rooijen merkte op dat er teveel franje was geweest om dit voorstel en dat er „meer beeldhouwers rondliepen Nederland." Tenslotte bracht voorzitter mr. B. Kolff het voorstel in stemming en werd dit met zestien tegen twee stemmen verworpen. B. en w. stelden voor naar aanlei ding van een klacht van bewoners van de Glacisstraat over de verlichting dit te laten rusten tot kon worden nage gaan of dit project in het voor 1962 op te maken urgentieschema kon worden opgenomen. De heer Bikker zei dat de toestand ter plaatse wat de verlichting betrof, ellendig was en de heer Adri aanse vond het noodzakelijk twee of drie lichtpunten zo spoedig mogelijk in dit stadsgedeelte te plaatsen. „Want gas verlichting noem ik geen verlichting". Wethouder Smit repliceerde dat een hele reeks van deze kleine verlichtings plannen was uit te voeren en dat daar- Raad Vlissingen VLISSINGEN. Tijdens de rond vraag van de gistermiddag gehouden raadsvergadering maakte de heer P. Verheul (P.v.d.A.) B. en W. attent op de twijfelachtige activiteiten van een verkoopkantoor dat producten, in de beschuttende werkplaats te Vlissingen gemaakt, in de handel brengt met het doel daaruit financiële winsten te ma ken. „Het kantoor speculeert daarbij op het medelijden van de mensen." De heer Verheul vroeg of het het col lege bekend was of inderdaad produc ten van de werkplaats door het kan toor werden verkocht en of aan de praktijken van het kantoor een halt kon worden toegeroepen. Wethouder Ch. J. Gillissen Verscha- ge (PvdA )zei een waarschuwing te uiten met betrekking tot deze handel maar was er niet zeker van of werke lijk producten uit de werkplaats in de handel worden gebracht. Hij acHtte be drog in deze niet uitgesloten. Hij zei dat B. en W. zouden kijken of tegen deze mensen kon worden opgetreden. De heer J. J. Kempe (PvdA) infor meerde naar de vrije schoolzaterdag waarop hij van de heer Gillissen Ver- schage te horen kreeg dat deze voor eerst niet zou worden ingevoerd. De leerkrachten bleken zeer gekant te zijn tegen de vrije schoolzaterdag en ook hadden bijzonder weinig ouders posu tief gereageerd. Cp begrijpelijke vragen van de he ren Kempe en H. B. J. Knoop (WD) over de fluorisering van het drinkwa ter deelde voorzitter mr. B. Kolff mee dat er besprekingen waren gevoerd met het dagelijks bestuur van de Waterlei dingmij. Midden Zeeland en dat de me ningen in deze zeer verdeeld waren. De kwestie was nu in handen gegeven van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid die een rapport bij de commissie van drinkwaterbedrijven in Zeeland hierover zou indienen. Uiter aard, aldus de voorzitter, hebben behal ve de W.M.Z. ook andere waterleiding bedrijven een vinger in het water. voor het volgend jaar op te maken urgentieschema diende. Hij deelde nog mee, dat de kosten voor vervanging van de 144 gaslantaarns in de gemeen te 150.000,zouden bedragen. Naar aanleiding van een aanvrage voor de aanschaffing van leerlingen sets ten bate van de chr. ulo-school, dat werd toegewezen, informeerde de heer Van Rooijen of er al iets bekend was omtrent de bouw van de nieuwe ulo-scholen. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage (PvdA) zei dat de plannen rond waren en dat het wachten slechts op de rijksgoedkeuring was. Starre houding De heer Van Rooijen was het niet eens met de niet ontvankelijkverkla ring van een verzoek om vergoeding van aandeel in gemaakte kosten voor inrichting van een gemeenschappelijk administratiekantoor. -Hij zei dat een schoolbestuur een administratieve kracht altijd in eigen kring zocht maar dat nu een administratief orgaan het leven was geroepen dat deze men sen verving. Het kantoor was wel de gelijk bestemd voor Walcherse scho len en de heer Van Rooijen vond de starre houding van b. en w. ten aan zien van dit in den lande nieuwe sys teem niet juist. Wethouder Gillissen Verschage zei dat met het oog op de niet van toepassing zijnde wettelijke bepalingen het gemeentebestuur niet het recht had het verzoek in te willi gen. Over het verlenen van een krediet van 11.000,voor herstelwerkzaam- Watertoren', de onderhandse ding van het bouwen van een pompsta tion in Paauwenburg, het verlengen van de verhuur van een aan de Oost-Sou- burgseweg gelegen perceel grond met de daarop staande industriehal, het onttrekken van een gedeelte van de Zwanenburgseweg aan het openbaar verkeer, het vaststellen van de exploita tievergoeding over 1960 van de bijzon dere kleuterscholen, wijziging van de kindertoelageverordening, wijziging van de algemene salarisverordening, voor lopige vaststelling van de bedrijfsreke- ningen en de gemeenterekening 1959, vaststelling van de negende wijziging van de begroting van het gemeentelijk grondbedrijf voor 1961, de eerste wijzi ging van de begroting 1961 van de vee- en vleeskeuringsdienst voor de kring Vlissingen en de dertiende wijziging van de gemeentebegroting 1961. De raad benoemde mej. M. J. Reij- nierse te Dordrecht tot tijdelijke lera res in de naaldvakken aan de gemeen telijke industrie- en huishoudschool, me vrouw A. C. Koning-Verkerk te Vlissin gen tot lerares in koken aan de avond cursus van deze school, de heer A. J. Koene tot onderwijzer in vaste dienst aan de openb. school voor uitgebreid la ger onderwijs en de heer M. H. Rippen te Lemsterland tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare „Jacob Cats- school" voor gewoon lager onderwijs. heden en het aanbrengen van een dak isolatie aan de o.l. Jan Ligthartschool merkte de heer D. Romijn (PvdA) op dat bij de bouw deze werkzaamheden hadden moeten geschieden. Het krediet werd verleend. Door middel van een rekening-cou rantovereenkomst, inhoudende een bedrag van 4.000,wilde b. en w. financiële medewerking verlenen aan de vereniging „Rijwielpad-Walche- ren". De heer De Priester vroeg of deze vereniging eigenlijk nog wel aan de weg timmerde. Hij vond het noodzakelijk dat er meer propaganda moest worden gemaakt en herinner de aan een vooroorlogs bordje op een van de paden, dat vermeldde „Wat doet u op dit pad, als u nog geen lid bent". Voorzitter Kolff zei dat de hedendaagse mentaliteit was te betreuren, welke meende dat de aanleg van rijwielpaden meer een overheidstaak dan van particulieren was. Hij deelde mee dat ledenwer vingsacties tot nu toe weinig succes hadden gehad. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Bikker naar de tweede fase van de sanering. Wethouder Smit zei dat deze dit jaar nog in de raad zou wor den behandeld. „Dit jaar is er hard ge werkt en de stedebouwkundige werkt de plannen nu verder uit." BIGGEKERKE De gemeentebe groting voor 1962 werd gistermiddag in de raadsvergadering met algemene stemmen goedgekeurd. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst wer den beraamd op een bedrag van 149.877,71, waarbij 1.257,34 inbegre pen is voor de post onvoorziene uitga ven. Een punt van discussie vormde de te verlenen subsidie aan de Biggekerkse tafeltennisklub. De klub, die nog maar een pril bestaan heeft, werd vorig jaar een gemeentelijke bijdrage verleend van 20 per jaar. De uitgaven van de gesta dig groeiende vereniging worden voor 1962 echter beraamd op ruim 500, waarvan de klub 200 door kontributie kan opbrengen. Besloten werd, mede door het advies van B. en W. de .subsi die te verhogen tot 200, waarbij alleen de heer J. Meijers tegen stemde. Aan het Burgerlijk Armbestuur zal voor 1962 een subsidie van 19.918,65 worden verleend. De raad stemde in met het voorstel van B. en W. over te gaan tot de verkoop van vier percelen gemeentegrond aan de firma Mesu en Zoon te St. Laurens. Verkocht wordt 176 vierkante meter grond voor 10 oer vierkante meter op voorwaarde dat de grond binnen de tijd van maximum een jaar bebouwd zal worden. Een en ander ter voorkoming van „bevriezing" van de schaarse bouwgrond zoals burge meester J, L. Dregmans naar voren bracht. Op verzoeken om .subsidieverhoging van het Humanistisch Thuisfront en het E.T.I. werd door de raad op advies van B. en W. afwijzend beschikt. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Meijers naar voren dat de provincia le wegen BiggekerkeZoutelande en BiggekerkeKoudekerke wel voor enige verbetering in aanleg vatbaar zijn. De weg schijnt rijk te zijn aan putten, waar het verkeer in het bijzonder in het na jaar met zijn vele regens veel hinder van ondervindt. Eveneens zouden de sloten die zich langs deze wegen bevin den veel te hoge waterstand hebben be reikt, zodat zij verstopt dreigen te ra ken. Besloten werd dit onderwerp B. en W, voor te leggen en oriëntatie ter plaatse in behandeling te nemen. BIERVLIET. Tijdens een raadsver gadering deelde voorzitter A. P. Kos- tense de Biervlietse raad mee, dat de moeilijkheden met betrekking tot de aanbesteding van zes bejaardenwonin gen en tien woningwetwoningen gelukkig konden worden opgelost. De inschrijvin gen van de drie plaatselijke aannemers kwamen nog al ver uit boven de door het rijk vastgestelde curveprijs, zodat aanvankelijke niet kon worden gegund. Thans na langdurige onderhandelin gen en het aanbrengen van bepaalde be zuinigingen kon overeenstemming wor den verkregen, voor een zodanige prijs, dat de minister er mee akkoord kan gaan. De fa. P. J. Faas en Co zal de bejaardenwoningen bouwen, Th. van Waes vijf woningwetwoningen en de he ren P. J. de Voogelaar en M. Cornelis- sen samen de rest. De scholen in de gemeente Biervliet werden afgelopen zomer door de school arts onderzocht. De lichamelijke gesteld heid der leerlingen bleek zeer bevre digend, zo ook de staat van de school gebouwen. Voor wat betreft de o.l. school in het dorp zijn er nog enige wen sen. Ook het gebouw van de R.K. Bijz. lagere school behoeft op korte termijn verbetering, zo niet volledige restaura tie. Bij de ingekomen stukken bevond zich de begroting van het Beheerschap Re creatiegebied „De Braakman" over het jaar 1960. Voorzitter deelde in dit ver band mee, dat deze begroting feitelijk een weerspiegeling geeft van de werke lijke toestand. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op een be drag van 71.660.- terwijl de post voor onvoorzien groot is 3462,13. Geen bedenkingen had de raad tegen de door het Recreatiegebied „De Braak man" ingezonden ontwerpen bouwveror dening en zomerwoningverordening. Medewerking zal worden verleend bij de volledige electrificatie van de in de onrendabele gebieden gelegen en nog niet aangesloten percelen op het elec- triciteitsnet van de P.Z.E.M. In Bier vliet zijn nog vijftig percelen, die nog moeten worden geëlectrlficeerd. Bere kend naar 1000.- per perceel vergt dit besluit van de gemeentekas in de nabije toekomst 50.000.-. De raad stelde in verband met de bouw van de zes bejaardenwoningen aan de Tuinstraat een partiële wijziging van het herbouwplan vast. De begroting 1962 werd aan de raad aangeboden. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op een bedrag van 648.839,83 de post voor onvoorzien is groot 13.644,80. Relaties met Australië en lSieuw-Zeeland MIDDELBURG. Op de vrijdag ge- ïouden lunchbijeenkomst van het depar tment Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid ïeeft de heer mr. W. H. Fockema An- Ireae te Rotterdam een belangwekken de causerie gehouden over de betekenis /an Australië en Nieuw-Zeeland voor Nederland. De heer Fockema Andreae naakte deel uit van een Nederlandse ïandelsmissie naar dit gebied. Hij be klemtoonde dat niet alleen op commer cieel gebied relaties van groot belang zijn, maar ook op de terreinen van we tenschap, kunst en cultuur. Van een onzer redacteuren OES. HEEFT u al gegeven? Heeft U V~TT u al een bijdrage, hoe klein dan ook, gestort in het fonds van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bij stand (Novib), voor steun aan de hongergebieden in de wereld? Deze week doet de Anti-Honger-Actie, die vorig jaar ter bestrijding van honger en ondervoe ding in de wereld door de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties is begonnen, een krachtig beroep op Als u een hart hebt en weet dat sedert 1938 het percentage van de wereldbevolking dat in de greep van de honger ligt is geste gen van 40 tot 60 procent, zult u uw steun niet onthouden. De wereld is in twee helften verdeeld: de ene helft Europa, Noord-Amerika, Azië telt 900 miljoen mensen die een goed leven leiden, het andere deel Azië, Afrika, Zuid-Amerika, 1800 mil joen. mensen, hebben honger, lij den aan ondervoeding en sterven onder de ellendigste omstandig heden. De oorzaak is onkunde en gebrek aan middelen tot ontwik keling. Wij leven in welvaart. Wij worden gevoed, wij kunnen stu deren wanneer we (jat willen. Maar dezer dagen zei mij iemand: „Het is zover weg en we hebben in eigen huis genoeg te doen." Zei mij iemand: „Als we die Aziaten en Afrikanen helpen gooien we onze eigen ruiten in, want ze zullen ons overvleuge len." Zei een ander: „We weten toch niet of het geld ter bestem der plaatse komt." Achter deze drogredenen ver schuilt zich een West-Europa van weldoorvoede gezichten en goed- geklede lichamen. Maar miljoe nen worden uitgegeven ter ver sterking van de defensie, ter be scherming van eigen haard. Het laatste is goed, maar de vrede wordt ook gediend, en wellicht be ter, met het verschaffen van een menswaardig bestaan aan men sen, mensen die weliswaar in een ander deel van de wereld leven, maar die mede door onze schuld afschuwelijk lijden. Verzacht dit leed, geef en verschuil u niet ach ter egoïstische motieven. We we ten dat de organisaties, de natio nale staten, de Verenigde Naties hier in moeten grijpen, maar we moeten beseffen dat achter elke collectieve eenheid het individu staat. De Novib kan niets begin nen zonder de hulp van iedere Ne derlander, de Verenigde Naties staan machteloos zonder de rug gesteun van de wereldopinie en financiële middelen. Zoals vroeger velen in het ver zachten van de sociale nood, van de schrille tegenstelling tussen rijk en arm een plicht zagen, zo is het nu een eis van menselijke solidariteit èn van naastenliefde om de noden in de hongergebie den te lenigen. Dit zal reële offers kosten. Indien wij, levend in een tijd van oorlogsgevaar, werkelijk de vrede willen dienen zullen we deze offers echter moeten kun nen brengen# Het is vèr van ons huis, maar er zijn steden waar kinderen op straat van honger sterven. En hét kost niet veel moeite om op een girobïljet een luttel bedrag in te vullen onder gironnummer 100200 (Anti-Honger-Actie)Naar onze mening zal voor een wereld die steeds meer tot.-, een eenheid groeit, ook het woord van Chris tus gelden: „Want Ik heb hon ger geleden en gij hebt Mij niet te eten gegeven." KAPELLE. In de consistorie van de herv. kerk te Biezelinge is donder dag een Suriname zendingsavond gehou den. Nadat de herv. predikant ds. A. Sieders de avond had geopend vertoon de de heer Van Leeuwen van de Suri name zending kleurendia's over dit land en volk: vervolgens sprak ds. Bree- veld over zijn werk onder de Bosland creolen in Suriname. Op indringende wijze wist ds. Breeveld, die zelf een geboren Surinamer is, de aanwezigen te bepalen bij de mogelijkheden en moeilijkheden voor het christendom dit land. Ds. J, v. d. Leek, de geref. predikant van Kapelle-Biezelinge, sloot de bijeenkomst, 's Middags was er een bijeenkomst voor de schoolkinderen van Kapelle en Biezelinge. De N.C.V.B. afdeling Tholen hield Scherpemsse, wonende op de Hoender- CADZAND. Op initiatief van de /ereniging „Ceres" is in Cadzand een :ursus heilgymnastiek voor dames tot jtand gekomen. Ongeveer twintig dames lemen aan deze cursus deel. Dinsdag 24 oktober werd de eerste les gegeven in ie gerestaureerde gymnastiekzaal van Ie openbare lagere school. Mevr. F. M. beenhouts-de Roo sprak een begroetings woord en heette zeer in het bijzonder welkom mevr. J. Sturm uit Oostburg, oresidente van de vereniging. een vergadering onder leiding van Mevr. H. W. van der Hoeven-Kappers. De heer J. J. de Ridder te Axel hield een inte ressante lezing over „Bij de wieg en het graf van onze planeet". In de hal van het stadhuis te Tholen exposeert de Stichting „Onderwijsten toonstellingen" van 6 t.m. 13 november één van haar nieuwste aanwinsten, „Tankvaart op de internationale binnen wateren". De opening geschiedt op vrij dag, 3 november a.s. n.m. 4.30 uur. In hotel Zeelandia te Colijnsplaat werd door notaris Klop publiek verkocht het woonhuis met tuin aan de Havelaar- straat 99 te Colijnsplaat. Hoogste in schrijver was de heer J. Sinke met 9050 gulden, koper werd de heer Verkamman te Veere voor 10325.-. De afdeling Colijnsplaat van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen onder leiding van haar presidente, mevr. Dijk- meyer-van Dijk. De heer L. Kraak van Wolfaartsdijk hield een lezing over het onderwerp Geloofsverzekerdheid" De N.C.L.B. afdeling Colijnsplaat hield voor haar leden in de zaal boven de oude kleuterschool een filmavond. Des middags werd een voorstelling voor de kinderen gegeven. De echtgenote van de heer Mars P EEDE. In het Zeeuwsch Vlaamse grensgebied wordt met nationaliteiten gegoo cheld, Er lopen daar men sen rond die Bels zijn met de Belgen en Nederlander met de Nederlanders. Inzo- verre daar geen „smokkel- motieven" tussen zitten, kunnen we een dergelijke grensvervagende internatio nale gezindheid alleen maar toejuichen. Maar dat ze ook op twee nationaliteiten hin ken is natuurlijk een kron kel die we niet alle dagen tegenkomen. Wat te zeggen van een man die volbloed Nederlan der is en tegelijk Belgisch staatsburger. Wat te zeggen van een Nederlandse jonge man die in het Belgische le ger zijn dienstplicht vervult en een paar jaar later z.-jn stem uitbrengt bij de ver kiezing van de Nederlandse Staten Generaal. Sterker nog: We hebben gesproken met een Zeeuwse boer, die bij onze zuiderburen als .de serteur op de rol heeft ge staan. Een man met :wee nationaliteiten, die met lede ogen moest toezien hoe er aan twee kanten aan hem werd getrokken. Het is Adelin Nobus uit Eede, die ons met ronde ge moedelijkheid het verhaal vertelde van zijn Belgisch- Nederlanderschap. Zo u wilt kunt U hem ook een Neder landse Belg noemen. Zijn verhaal is verre van verbijsterend. Het is alleen maar grappig. De grootvader van Adelin was een Belg die e~n Ne derlandse naam had. Hii heette rondweg H.-.drikus. Hendrikus trok naar Ne derland, werd in het grij ze verleden verliefd op een Nederlands meisje en trouwde voor de Nederland se burgerlijke stand. De kinderen, uit dit huwe lijk geboren, waren kortweg niets. Dat wil zeggen: In Nederland waren z? mets. Ze waren Belg, maar daar hadden ze niets aan omdat ze in Nederland woonden, en ze waren geen Nederlanders omdat ze een Belgische va der hadden. Er werd iver hen, maar zonder hen ge re geerd, want ze hadden ge ca stemrecht. De „holle kies" die op de ze manier was ontslaan werd door de Nederlandse staat geplombeerd net °en administratieve vondst: „Vreemdeling" weiG op hun paspoort gestempeld. En vreemdeling bleven ze, /ij het dan alleen op papier, want in werkelijkheid vel den ze zich in het Zeeuwsch Vlaamse land best op nun gemak. Maar niet alle kinderen deelden definitief dit lot. De dochters van Hendri ms trouwden op één na met Nederlanders. Ze wer den op één na dus Ne derlanders. De zonen van Hendrikus bleven vreemdelingen, noe ze ook trouwden. Ze v \ren natuurlijk krachtens hel ge boortebewijs van hun vader Hendrikus ook Belg, maai nogmaals, wat heb je daar aan als je in Ned ;rlanr' woont. Vreemder verging het de vrouwen van de zonen van Hendrikus. Als deze m esjes Belgische van geboorte wa ren, behielden ze hun ua'io- naliteit, maar werden voor de Nederlandse wet vreem delingen. De Nederlandse meisjes verloren echter hun Nederlanderschap en wer den (met hun man) vreem delingen hoewel ze in Ne derland bleven maar ze kregen de Belgische natio naliteit hoewel ze daar niet woonden. Het verhaal begint ver dacht veel te lijken op een denksport voor argeloze le zers, maar leest U nog even door. U 'bent bijna door de zure appel heen. We schuiven weer een ge neratie op en praten nu over de kleinzoon van Hendrikus. En dat is Adelin, die in le vende lijve voor ons zit. Adelin windt zich over de historie niet op. Kijk eens, zegt hij, het zal mij interes seren of ik Nederlander ben of Belg, of allebei. Ik moet overal werken. Tegen deze wijsheid heb ben we niets in te brengen dan lege briefjes. Adelin heeft overigens geen woord teveel gezegd. Hij is inder daad geen vreemdeling meer. In volle gemoedsrust verklaart hij dat hij nu of ficieel twee nationaliteiten heeft. Maar vóór deze officiële „status" van kracht werd is Adelin nog een paar maanden deserteur geweest voor de Belgische wet. In die tijd heeft hij de grens zorgvuldig gemeden. De zaak zit zo: Adelin was vreemdeling voor de Nederlandse wet, maar hij had net als zijn vaderen nog steeds de 7'elgische nationaliteit. Hij kreeg dus een oproep van het Belgische leger en werd in België gekeurd. (Goedgekeurd wel te ver staan). Bij de officiële op komst liet hij verstek gaan en kreeg prompt indruk wekkende papieren thuis die steeds dreigender ver kondigden dat Adelin een deserteur was. Gelukkig (voor hem) kwam juist in die tijd (1955) een regeling tot stand die bepaalde dat na komelingen in de derde sraad (nakomelingen van vreemdelingen dus) de Ne derlandse nationaliteit ont vingen. Adelin was gepro moveerd tot „grensgeval" en had twee nationaliteiten. Onmiddellijk kwam het Ne derlandse apparaat in wer king. Adelin werd weer ge keurd (ditmaal in Neder land), kreeg weer een op roep en gaf ditmaal gevolg, Hij werd Nederlands sol* daat. Nu is hij een man met twee nationaliteiten. Hij stemt Nederlands, maar als hij z'n huis een kilometer opschuift wordt hij geruis loos Belg in volle rechten. Het geval Adelin Nobus is in het grensgebied van Zeeuwsch Vlaanderen geen uitzondering. Er zijn in de na-oorlogse jaren „vreem delingen" geweest die wel gevolg gaven aan de Bel gische oproep om 's Ko- nings wapenrok aan te trekken. Twee van hen zo weet Adelin te vertellen waren al zes maandon Belgisch soldaat toen de nieuwe regeling tot stand kwam. Ze vroegen ontslag en kregen dit, hoewel de procedure bij het ene on derdeel soepier verliep dan bij het andere. Theore tisch zouden ze de rest van hun diensttijd in Nederland hebben moeten afmaken. Maar één werd in Neder land te dik bevonden (mijn heer woog 135 kg) en de andere was te oud. Bij een paar leven van Adelin was de grenssituatie zo mogelijk nog grappiger. Eén van deze knapen bleef vrij van de Nederlandse dienstplicht omdat nij op het bedrijf van zijn vader niet gemist kon worden en de andere (die een oproep voor het Belgische leger had ontvangen) kneep er vol gens Belgische maatstaven tussenuit omdat hij nog zes broertjes en zusjes onder zich had. weg te Sint-Annaland kwam zodanig over een klomp te vallen, dat ze haar pols op enkele plaatsen brak en naar het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom vervoerd moest worden. De te Sint-Annaland gehouden collec te ten bate van het Schulddelgingsfonds heeft ruim 333,- opgebracht. De collecte voor „Oktobermaand, Zeeuwse maand" bracht in Nisse 16,37 op. De collecte voor de anti-hongerac tie bracht in Westkapelle 563,30 op De NCVB in Middelburg hield een maandelijkse vergadering onder leiding van mevr. Jongstra-Koerselman. De heer J. W. Ooms uit Woudenberg hield een causerie over „Spiegel der tijd in de literatuur". De Instuif van de Hervormde Jeugd raad te Middelburg houdt vandaag de maandelijkse avond, die in het teken van de dans staat. Onder leiding van Peter Lems worden internationale dansen ge daan, beoefent men de Nederlandse volksdans en wordt er modern gedanst. In het Kerkcentrum. Onder auspiciën van het comité be jaardensociëteit in 's-Gravenpolder wer den de kleurendia's van de in de afgelo pen zomer gemaakte bejaardenreis ver toond. Via een bandrecorder werd com mentaar gegeven op het vertoonde, ter wijl tevens een aantal van de gedurende de reis opgenomen gesprekken kon wor den beluisterd. Op de Grevelingen nabij Bruinisse zijn weer twee zandzuigers verschenen. Nadat men op de onder water gevorm de dam een hoefijzervormige kade van mijnsteen had aangebracht, zullen de zandzuigers de ontstane ruimte tussen deze mijnsteen opvullen met zand. De bedoeling is van de Duivelandse wal uit, nabij de bouwput, een aanzetstuk van de dijk te bouwen van 80 meter lengte. AXEL. Woensdag betekende voor bestuur, spelers en supporters der v.v. „Axel" een grote dag in hun voetbal geschiedenis. Op deze dag werd name lijk feestelijk het vijftigjarig bestaan van hun vereniging gevierd. Namens het hoofdbestuur der Koninklijke Nederland se Voetbal Bond was aanwezig de heer Wijdings uit Breda. Namens de afde ling „Zeeland" sprak de voorzitter de heer A. Imanse, namens de scheids- rechters-organisaties de heren J. Ver kerk uit Middelburg en H. Mos uit Ter- neuzen, de gemeente Axel was verte genwoordigd door burgemeester M. K. van Dijke, wethouder M. IJsebaert en gemeente-secretaris P. G. van den Bos- se. In de avonduren organiseerde de ju bilerende vereniging een grote feest avond in „Het Centrum", welke werd bijgewoond door een groot aantal ge nodigden, spelers bestuursleden e.d. Voorzitter J. Dieleman sprak een wel komstwoord en gaf een korte samenvat ting van de geschiedenis der v.v. Axel". Burgemeester M. K. van Dijke sprak woorden van hulde namens de gemeente Axel en dankte het bestuur voor de wijze waarop zij de v.v. „Axel" door de jaren heen heeft geleid. Ver volgens deelde de burgemeester mede dat de in het verleden gedane toezeg gingen wat betreft een nieuw trainings veld binnen afzienbare tijd zullen wor den gehonoreerd, wanneer het tweede veld in het recreatiegebied gereed zal zijn. Hierna brak voor drie Axelaars een groot moment aan. De burgemees ter verzocht de heren A. Riemens, D. J. Freekenhorst en F. J. Lensen op het podium te willen komen. De burge meester deelde hen mede dat het H.M. de Koningin had behaagd hen te begif tigen met de eremedaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. TERNEUZEN. Een matroos van een Britse vrachtvaarder is in de nacht van donderdag op vrijdag op tragische wijie het slachtoffer geworden van een aanvaring tussen zijn schip en het Finse ms. Aino. De brugwacht van het Engelse vaar- tuig, de ss. Matheran moest te midder nacht door hem worden., overgenomen. Het was al twaalf uur, maar de 25-jarige matroos Binal Kunar Banerjee uit India, kwam niet opdagen. Een lid van de be manning ging hem toen zoeken. Bij ruim drie gekomen zag deze Banerjee aan stuurboordzijde aankomen. Op dat ogenblik werd op een van de schepen, die in eikaars nabijheid voeren, een manoeuvreerfout begaan en ramde de Aino het Britse schip op de plaats waar de matroos stond. Hem werden nog waarschuwingen toegeroepen maar in een fractie van een seconde had het on geluk zich voltrokken. Banerjee was ver dwenen. Aangenomen wordt dat hij door de rondvliegende stukken ijzer is getroffen en overboord geslingerd. De aanvaring gebeurde bij helder zicht. 'De 1761 brt. metende Aino lag in de Pas van Ter- neuzen op die Westerschelde te wachten op sleepbootassistentie, om de haven van Terneuzen binnen te lopen. De Ma theran, een schip van 8051 brt., op weg van Antwerpen naar Bremen, wilde de Aino tussen wal en schip passeren. Waarschuwingen werden verkeerd begre pen en een botsing was het gevolg. Stuur boordzijde van de Brit en de steven van het Finse schip werden ernstig bescha digd. De Matheran zal in Vlissingen worden gerepareerd en de Aino is de haven van Terneuzen binnengelopen. De reddingboot President J. v. Wiersma uit Breskens heeft een uur na de aanvaring nog tevergeefs naar de vermiste Indiër gespeurd. GOES. De Vereniging voor alge mene wetenschappelijke belangen te Goes opende vrijdagavond haar Winter seizoen met de eerste van een serie van vijf uitvoeringen. Voor eengeheel bezette zaal van de Prins van Oranje sprak de heer M- Boersma uit Rotterdam, ver tegenwoordiger van de Kon. Rotterdam se Lloyd, over het vlaggeschip van deze maatschappij, de „Willem Ruys". Spre ker, die zelf gedurende dertig jaar over alle wereldzeeën zwalkte, begon zijn le zing met het aanbieden van enkele ge schenken namens de Rott. Lloyd aan enige aanwezigen. Na enige woorden te hebben gewijd aan Nederland als zee varende natie gaf de heer Boersma een overzicht van de historie van de Willem Ruys. Dit schip had reeds een bewogen bestaan achter de rug voordat het te water werd gelaten. Het schip lag ge durende liefst bijna zes jaar, waaronder vier oorlogsjaren, op de helling van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen en werd op 1 juli 1946 door mevr. wed. E. E. Ruys-van Houten te water gela ten. Vervolgens bedolf de heer Boersma zijn gehoor als het ware onder een vloedgolf van cijfers over alle mogelijke dingen en zaken met betrekking tot de Willem Ruys. Zo was onder meer be cijferd, dat indien een man de Willem Ruys had moeten bouwen, hij hiervoor 2500 jaar had moeten uittrekken en dat het olieverbruik van dit vlaggenschip 5500 kg per uur bedraagt. Het schip biedt plaats aan 1000 passagiers en werd, voordat in 1950 een grote verbou wing plaats vond, gebruikt voor de vaart op het voormalige Nederlands-In- die. Thans wordt de Willem Ruys uit sluitend gebruikt voor reizen rond de wereld. Voor deze negen weken durende reizen is het schip reeds tot en met 1962 geheel volgeboekt. De heer Boers ma gaf daarna gestalte aan zijn woor den door de vertoning van de bouwfilm van het schip en een kleurenfilm over een der tochten van de Willem Ruyi rond de aarde. Vergadering C.H.U. AXEL. De afdeling van de Chris telijk Historische Unie vergaderde on der leiding van de heer P. J. van Ben- degom. Spreker was het Tweede Kamer lid de 'heer C. F. v- d. Peijl met als onderwerp „Aktuele politieke situatie."

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3