W.J van den Hen vel is niet eng ALLEEN MAAR OM OFFICIËLE KRANSEN I KAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA! A P. W. RUSSEL'S VERZAMELAAR VAN LINTEN VAN GRAFKRANSEN TENTOONSTELLING VOOR HET GOEDE ROEL Weer drie mannen gepakt na kraken van brandkasten Meer ruimte voor de Jaarbeurs Antwerpen breidt zijn industriegrond uit Beneluxraad bezorgd over kernproeven Jager trof metgezel Zaterdag 28 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 T^INDHOVEN. Willem Johannes van den Heuvel is 45 jaar en doet iets vreemds. Want Willem Johannes van den Heuvel, die zijn tijd overdag doorbrengt in een sigarenfabriek en zijn uren afwisselend in het magazijn, de portiersloge en in douanekantoren slijt zit 's avonds thuis in een klein kamertje en bekijkt zijn oogst. Ongeveer driehonderd zijn het er nu; driehonderd graf linten, afkomstig uit verscheidene landen, het resultaat van ander half jaar verzamelen. O Jawel, Willem Johannes van den Heuvel verzamelt graf linten; dat wil eigenlijk zeggen: linten van grafkran-' sen. Ik moet eerlijk zeggen dat, toen ik van deze ongewone verzameling hoorde, ik het op het eerste gezicht nogal luguber en naar vond. En ik heb er gistermiddag in Eindhoven, waar hij woont, de heer Willem Johannes van den Heuvel dan ook rechtstreeks naar gevraagd. ,Niet luguber' K* Zeg ik teveel als ik beweer: dit is de opvallendste verzamelaar van Nederland? Ik dacht het nietwant de heer Willem Johannes van den Heuvel in Eindhoven collectioneert linten van grafkransen. „Neen, neen, beslist niet, het is niet luguber", zei hij direct. „Weet u, de linten die ik verzamel zijn allemaal afkomstig van laat ik zegigen: officiële kransen. Kransen dus, die geleed zijn door burgemeesters, door provinciale autoriteiten, door verenigingen en zo. Er is geen enkel lint in mijn verzame ling, dat afkomstig is van een krans die door een particulier aan het graf van een overleden familielid is gelegd. En dat is een groot verschil." Ik knikte en keek naar de heer Wil lem Johannes van den Heuvel. Hij is niet groot en hij droeg een blauwe jasschort. Een bril, die draagt hij ook en hij praat in rustige duidelijke zinnen. Hoe zou hij nu aan dat idee zijn ge komen om die linten te verzamelen, dacht ik. ,,Niet voor mezelf" „Het komt door mijn dochter Gerda", zei hij. „Hoe oud ze is? Vijftien jaar. Ze verzamelt ook, onder andere glazen. En zo'n anderhalf jaar geleden waren we gaan kijken naar een officiële kranslegging in Eindhoven. Later kreeg Gerda het lint. Alsjeblieft papa, zei ze, hier heb jij ook iets om te gaan ver zamelen. Ik dacht: ja, daar zit iets in en ik begon." De heer Willem Johannes van den Heuvel zit ineens op zijn praatstoel en hij denkt hardop. „De opzet van mijn verzameling moet men goed zien. Ik verzamel niet voor mezelf direct, maar ik heb er een doel m£ë. Als ik mijn verzameling linten zover heb dat een en ander de moeite waard is om te zien, dan wil ik een tentoonstelling houden. Dan wordt er een kleine toe gangsprijs geheven en het geld dat ik dan verzamel wil ik afdragen aan een bond van oudstrüders, een bond van oorlogsinvaliden, de Moveo bijvoor beeld. Dat idee kreeg ik ook door de vele linten van Stoottroepers en bon den van oudstrijders, die tussen mijn verzameling zitten." Internationaal Behalve een grote serie Nederlandse linten heeft de heer Willem Johannes van den Heuvel er ook uit Frankrijk, uit Duitsland („De Stad Essen"), uit Engeland, van Poolse verenigingen in Nederland, van ministeries en van de Canadese, Engelse en Franse ambas sades. „De persdienst van de gemeente Wuppertal in Duitsland schreef me, dat men probeert voor mij aan linten te komen en natuurlijk is het zo, dat de linten in Nederland alleen komen na officiële toestemming", sprak de ver zamelaar. Daartoe voert hij een uitgebreide correspondentie. Hij schrijft aan com missarissen van de Koningin in de provincies en wanneer hij hun toestem ming he'eft om zich rechtstreeks tot de Ze komen bepaald niet alleen uit Nederland, maar ook uit Frankrijk en DuitslandEngeland en via buitenlandse ambas- sades in ons landal die graflinten die daar in Eindhoven bij elkaar hangen. 27 Hugo maakte een gebaar. „Niets dat van belang is. Men zegt dat hij een groot kunstenaar is en dat hij zijn pages en wapenknechten kiest uit de knapste mannen die hij vin den kan. Dat is niet ongewoon voor een groot heer die van vertoon houdt." „Zou jij Pierre graag in zijn dienst willen zien, Hugo?" „God verhoede!" „Dat dacht ik wel. Geloof je niet dat we dit met pater Isambart moe ten bespreken?" „Ik vind van wel. Ik had het net willen voorstellen. Als een maar schalk van Frankrijk inderdaad veel met Pierre opkreeg en hem een be trekking aanbood, zouden wij hulpe loos staan. Hoe zouden we onze toe stemming kunnen weigeren?" Pater Isambart had die hele dag geen gelegenheid om te komen, maar na het avondeten verscheen hij aan de deur van Maria's gastvrije keu ken. Zijn habijt was gekreukeld.' Het stof van de landwegen bedekte zijn geschoren schedel en de grijzende cirkel van zijn getonsuurde haar. „Wat een dag, wat een dag! zucht te hij, terwijl hij van de beker proef de die Maria voor hem neerzette. „Ik heb biecht gehoord bij drie zieke vrouwen en vier zieke mannen en het oliesel toegediend aan een kind, dat, naar ik vrees, nooit oud genoeg zal worden om zijn baard te laten staan. Er heerst veel ziekte hier in de streek, meester Hugo. Dit is een uitstekende wijn, madame." Maria vulde opnieuw de beker tot de rand. „Waarom hebben jullie me laten roepen? Met Pierre is alles in orde, neem ik aan. Met hem is al tijd alles in orde. Is hij ooit een dag ziek geweest sedert je hem in huis hebt genomen, Hugo?" „Geen dag. Nooit koorts. Nooit een kou. Nog geen vlooiepik." „Omdat ik hem bijgebracht heb dat hij zich baden moet," zei Maria. „Zindelijke mensen worden niet ge beten door vlooien." „Mij bijten ze anders wel, Maria." „Nou ja," antwoordde zijn vrouw. Hugo ging voort: „Het gaat over Pierre. Er is vandaag een page van de Baron de Retz in de werkplaats geweest. De maarschalk wil een nieuw harnas hebben, maar liefst met lange punten aan de malieschoe nen." „Net als gewone schoenen," knikte Isambart. „Ik heb van die dwaze nieuwe mode gehoord." „Lopen kun je er natuurlijk niet op, maar goed, de heren doen toch niets anders dan mooi op een paard zitten en zich laten bewonderen. De page schijnt dezelfde maat te heb ben als de maarschalk, en dus heb ben we hem gemeten." „Om Zijne Excellentie niet te ver moeien, ik begrijp het," zei Isam bart. „Toen kreeg die mooie page in de gaten dat Pierre een knappe jongen is en zei hij dat hij hem aan zou be velen bij zijn meester voor een be trekking" „Wat heboen jullie gezegd?" vroeg de priester. Maria antwoordde hem: „Ik wist niet wat ik zeggen moest. Ik heb een grote leugen verteld, pater. Ik heb gezegd dat Pierre een buurjongen was, dat hij hier helemaal niet woon de. Ik heb hem volledig verloo chend." „Sint Petrus heeft de Heer ook eenmaal verloochend," merkte Isam bart op. „Omdat hij bang was. Waarom heb je Pierre verloochend?" „Ik was ook bang, pater. Die page beviel me niet." „Mij ook niet," voegde Hugo er aan toe. „En ik vermoed dat de meester mij evenmin zal bevallen." „Dat vermoed ik ook, Hugo. Hij is naar alle waarschijnlijkheid een zeer slecht mens. Laat Pierre onder geen beding aanwezig zijn, als hij komt." (Wordt vervolgd) Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisteren weer een aantal mannen gearresteerd, die brandkasten hebben gestolen. Zij zouden hebben samengewerkt met het viertal, dat onlangs werd gepakt, nadat een man met een brandkast in de lift van een choco ladefabriek was aangetroffen. Gisteren zijn gepakt de 32-jarige glazenwasser W. J. den D., zijn even oude collega H. K. en de 34-jarige autohandelaar G. S„ allen uit Amster dam. De mannen hebben eind augustus de brandkast van een financierings maatschappij gestolen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Als de gemeenteraad van Utrecht het voorstel daartoe van B. en W. goedkeurt, zal de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs no& voor de grote voorjaarsbeurs een extra ruimte van 25.000 vierkante meter krijgen. Dat betekent een expositiewinst van 12.500 vierkante meter. Het grote gebrek aan open expositie ruimte wordt hierdoor opgeheven. Een gedeelte van de veemarkt zal moeten verdwijnen om parkeerruimte te maken. Het spoorwegraccordement zal worden verplaatst. B. en W. stellen de raad voor negen honderdduizend gulden te besteden aan deze verandering. De jaarbeurs zal het terrein, dat slechts als tijdelijke oplos sing bedoeld is, voor vijftienduizend gul den kunnen huren. gemeenten te wenden, dan gaan de brieven aan de burgemeesters de deur uit. „Er zijn maar drie .gemeenten in Nederland die de linten na de krans- leggingen zelf in een archief bewaren en dat zijn Veghel, Waalre en Den Haag", vertelde de heer Willem Johan nes van den Heuvel. Hij moet het hebben van de berich ten in de kranten en van de radio, die ongewone verzamelaar in de Eindho- vense Kalverstraat. Leest of hoort hij iets over eep officiële kranslegging in de toekomst, dan vraagt hij onmiddel lijk toestemming voor het lint. Hij heeft het ook geprobeerd in Up- sala in Zweden, bij de burgemeester daar en wat hij beoogt is een lint van een krans die gelegd is ter nagedach tenis aan Dag Hammarskjoeld. „Ant woord heb ik nog niet. Juist zo'n lint CHICAGO (AP) Antwerpen zal dui zend hectare nieuw industrieterrein creëren als onderdeel van een tienjaren plan. De Belgische havenstad is bijzon der geïnteresseerd in het aantrekken van chemische industrieën, raffinaderijen en assemblagebedrijven. Dit heeft het hoofd van een industriële missie uit België, Leo Delwaide, giste ren op een persconferentie in Chicago meegedeeld. De missie zal negen steden in de Verenigde Staten bezoeken, waar bij het doel is Amerikaanse industriëlen te wijzen op de voordelen die het haven gebied van Antwerpen biedt. zou de collectie later voor een expo sitie waardevol maken. Daarom schreef ik ook naar burgemeester Brandt van Berlijn, naar minister-president Ben Goerion in Israël en naar Mexico", al dus de heer Willem Johannes van den Heuvel. Overal hangen ze In het kleine zijkamertje van zijn huis is geen muur meer onbezet. Over al hangen de graflinten, tot tegen het gordijn voor een kast. Ik keek er eens rond en dacht: Ja, na die uitleg van de heer Willem Jo hannes van den Heuvel is het eigen lijk niet luguber, maar ikzelf zou nooit van m'n leven tot een dergelijke ver zameling kunnen geraken. Maar de Eindhovenaar is er vol van. „Wat ik probeer te krijgen is een lint van een officiële krans van het Natio nale Monument op de Dam", ging hij verder. „Wil ik werkelijk iets ten toon kunnen stellen en wat geld bij elkaar krijgen voor die oorlogsinvaliden, dan moet ik met bijzondere exemplaren kunnen komen." Ja, dat zal wel. Maar intussen blijft Willem Johan nes van den Heuvel voor mij de meest opvallende verzamelaar van Nederland, van wie ik ooit hoorde. Een man, die dikwijls de vraag krijgt voorgelegd: „Vindt u het niet wat eng, wat lugu ber, wat naar, die graflinten?". En een man die dan telkens zegt: „Hele maal niet, ik heb er een goed doel mee voor ogen." Willem Johannes van den Heuvel gaat door met verzamelen van graf linten. En ik was blij toen ik buiten weer een hap frisse lucht inademde. Een klein kamertje ran zijn huis is geheel behangen met de ongeveer drie honderd linten die de verzameling van de Eindhovenaar telt en het tvas in feit zijn dochter Gerda (foto), die er mee begon. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiitiiiiiiiünüiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiintitmnninmiiiiitfitB DEN HAAG (A.N.P.) De Raad gevende Interparlementaire Benelux raad heeft gisteren in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een resolutie aangenomen over de proeven met atoombommen. De raad geeft daarin uiting aan de grote bezorgdheid in de landen van de Benelux over het toenemende gevaar van de radio-actieve besmetting van het luchtruim. Bezorgd is do raad ook over de verscherping van de internationale ■verhoudingen, door de ontploffingen ver oorzaakt. De raad verwacht van de rege ringen van Nederland, België en Luxem burg, „dat zij gemeenschappelijk en met alle kracht elke actie ter voorkoming van verdere ontploffingen zullen steunen". Minister mr. J. M. A. H. Luns ver klaarde, dat deze resolutie de rege ringen uit het hart gegrepen is. 29. „Zo'n sakkerse klonten!" riep Kappie uit. „Die werfkerels wilden ons ja met alle geweld in de richting van een orkaan laten koersen! Maar ik heb ze eens eventjes verteld, dat er geen spaan deugde van dat onbetrouwbare proefschip en dat ik mijn mannen en mijn goeie schip niet in de waagschaal stelde! „Contractbreuk" riepen die kniezebieters toen, maar ik zei, dat ik ja liever contractbreuk leed, dan schip breuk! Zo is het maar net, nietwaar?" „Dat heb je mooi gezegd, Kappie!" zei de meester ernstig. „Dat dacht ik ook," antwoordde Kap pie en hij haalde diep adem. „Vooruit, gooi het roer om, jong!" vervolgde hij tegen de maat. „Dat over gehaalde noodweer komt deze kant uit en we moeten ja vlug zijn om het te kunnen ontlopen!" Dat liet de maat zich geen tweemaal zeggen. Met huppelsprongetjes begaf hij zich naar het roer. „Welke koers, Kappie?" vroeg hij, maar er kwam geen antwoord. Kappie werd namelijk juist onder schept door Okki. „S.O.S.! Schip in nood!" riep de scheepsjongen. „Het zit midden in een orkaan!" 's-GRAVENPOLDER. Dat het ja gen met geheel van gevaar ontbloot is, ondervond dezer dagen H. C. H. uit s-Gravenpolder. Tijdens de jacht schoot L. J. G. te 's-Gravenpolder op een haas en trof daarbij tegelijkertijd zijn metgezel H. in de benen. Of de haas geschoten werd, is niet bekend; wel dat H. zich onder doktersbehande ling moest stellen, waarbij in het zie kenhuis een elftal hagelkorrels werd verwijderd. Veilig verkeerscursus 'S-GRAVENPOLDER. Het wordt bijna een traditie, dat het bestuur van de stichting ,,Ons Dorpsleven" elk jaar een verkeerscursus organiseert. Ook dit najaar zal, bij voldoende deelname, weer een dergelijke cursus worden ge houden. Zij zal bestaan uit zes lessen van elk twee uur en wordt tevens ge geven door de plaatselijke wachtmees ter der rijkspolitie M. Barendse. Op 1 november zullen aan de oud-cursis- 'e"Jan J°rig,Jaar „een aantal licht beelden betreffende het verkeer wor den vertoond in het verenigingsgebouw waar ook de nieuwe deelnemers well 'kom zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2