Vergiffenis verleend aan Worosjilow KROESJTSJEF KAATST BAL NAAR PEKING TERUG Lichtzinnig gesol met noodseinen S chade ver zeker aar s loyale medewerking SCHADEVERZEKERING STRAKS ONDER TOEZICHT TORENHOGE RAKET ACHT MINUTEN LOS „LAAGHARTIG EN GEMEEN" Uamea-Geleï Nederlander in Oost-Berlijn op vrije voeten „Rijke oom" uit V.S. schenkt 2400 gulden Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend D1 C^on (\4rdoiKik Sanapir/n aaa STAAT VERLIEST PROCES TEGEN SMELTBEDRIJF Vragen over het dossier-Mertens Verzekeringskamer krij gt er een nieuwe taak bij Amerika verrast na lange vlucht ^turnus" van Zaterdag 28 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Twee schepen in brand na aanvaring Charme voor Uw handen VLUCHTELING SLIEP IN JACHT VAN BURGEMEESTER Den Helder 50.000 inwoners SLANK SILHOUET NIEUWE STIJL STOF IN COSTUUMS VAN V' MAN ABOUT TOWN DIAMANTENROOF IN PARIJS Aansporing tot stelen: twaalf maanden cel Goederenwagen uit rails Bedolven onder gesteente WRAAK UITGESTELD Poging tot wurging voor rechtbank J Het kopen van een goed Perzisch Tapijt Van onze correspondent IJMUIDEN Met het nodeloos afschieten van lichtkogels heeft gisternacht de driekoppige beman ning van de Katwijkse logger KW 128 Elisabeth de kustwachten van IJmuiden en Egmond in rep en roer gebracht. Om twee uur zag de kustwacht in IJmuiden een .ode lichtkogel boven de Noordzee ter hoogte van Castricum. De reddingboten Neeltje Jacoba uit IJmui den en Ubbo ui. Egmond aan Zee voe ren uit en de loodsboot Aldebaran, die steeds voor de pieren van IJmuiden patrouilleert, zette koers naar de op gegeven plaats. Veertig minuten na het eerste werd weer een rood lichtsignaal afgescho ten. De kustwacht IJmuiden beant woordde dat met een witte kogel ten teken dat er hulp op komst was. Flauw licht De Neeltje Jacoba arriveerde tegen drie uur. Er was niets anders te zien dan een flauw licht in de verte. Toen schipper 't Hart van de Neeltje dat lichtje tot op enkele tientallen meters was genaderd, werden plotseling van het opdoemende vaartuig alle boord en navigatielichten ontstoken. De drie bemaningsleden stonden in de stuurhut, schakelden alle machines in en stoven in aller ijl bij de redding boot vandaan. Maar net werd een aan varing voorkomen. Een uur later liep de Elisabeth de Vissershaven in IJmuiden binnen. De drie zeelieden de schipper Jelle Visser uit IJmuiden en de matrozen Dirk van Duyvenbode uit Katwijk aan Zee en Willem van der Plas uit IJmuiden werden door de staats- vissershavenpolitie opgepakt en ver hoord. De schipper werd bekeurd. Aanvankelijk ontkenden zij de licht kogels te hebben afgevuurd, maar in een afzonderlijk verhoor gaven zij toe uit baldadigheid de kustwachten om de tuin te hebben willen leiden. De vissers zijn overgegeven aan de Velser recherche. Zij zullen voor de officier van justitie in Haarlem worden geleid. De commissaris van het loodswezen in IJmuiden, de heer E. J. Visser, was zeer verbolgen over hetgeen zich heeft afgespeeld. Het lichtzinnig omspringen met materiaal dat bestemd is om in tijd van nood hulp te vragen, vond hij „beneden alle peil en hoogst ge vaarlijk". Geen antivoord Schipper Leen 't Hart van de Neeltje Jacoba zei ,,een dergelijke laaghartige en gemene streek van visserslui, die zelf zo vaak hulp nodig hebben, niet te hebben verwacht. Zelfs toen wij de kotter zo dicht waren genaderd dat wij de bemannings leden konden beschreeuwen, werd op onze vragen of zij ook iets van de licht signalen hadden gezien, geen antwoord gegeven. In plaats daarvan stelden zij de motoren bij en voeren bijna recht op ons in." Advertentie SAN FRANCISCO (AP, Reuterl Het Noorse vrachtschip Högh Cape en de Nieuwzeelandse vrachtvaarder Waite- mata zijn gisternacht in een dichte mist zestig miil ten noorden van San Fran cisco met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen geraakten in brand. Ze hebben echter op eigen kracht de haven van San Francisco kunnen bereiken. Niemand was gewond. Het Noorse schip was het ernstigste beschadigd. Rook en vlammen sloegen uit een gapende scheur aan stuurboord. De kustwacht en brandweerschepen bonden onmiddellijk de strijd tegen de brand aan. Advertentie |Tube 95ct BERLIJN (AP) De 53-jarige neder- landse zakenman Karl Goldstaub, die op 2 oktober in Oost-Duitsland was gearres teerd omdat hij een voedselpakket naar Oost-Berlijn zou hebben gesmokkeld, is gisteren op vrije voeten gesteld. De heer Goldstaub. die al jarenlang in West-Berlijn woont, passeerde gisteren de doorlaatpost in de Friedrichstrasse kort voordat de Russische tanks daar in positie werden gebracht. Hij vertelde dat hij in volledige af zondering gevangen heeft gezeten, na dat hij gearresteerd was omdat hij Oost- berlijnse vrienden een voedselpakket had gebracht. ,,De politie vertelde me dat het een misdaad is voedselpakketten te brengen aan mensen die geen familie van je zijn", zei de zakenman. „Ik heb gezegd dat ik deze regel niet kende. Vandaag kreeg ik te horen dat de aanklacht was ingetrokken en werd vrijgelaten". Eigen nieuwsdienst ALPHEN a.d. RIJN. Sinds zijn ontvluchting uit het tuchthuis in Gin- neken eind vorige week heeft de acht tienjarige J. van der S. 's nachts ge slapen in het motorjacht van de bur gemeester van Alphen aan den Rijn. Zijn maaltijden vergaarde Van der S. in de kantine op het veld van een Alphense voetbalclub. Hij sloeg zijn voorraad levensmiddelen op in een lo kaal van het voormalige zwembad. Aan de vrijheid kwam donderdag een einde. Hij werd 's middags op gepakt en 's avonds naar Ginneken teruggebracht. Van onze correspondent MOSKOU In het geschil over Albanië heeft Kroesjtsjef gisteren China van repliek gediend. Bij het begin van het 22ste congres had hij de reeds lang sluimerende onenig heid in het licht der openbaarheid gebracht door de Albaanse leiders voor neostalinisten uit te maken. Dat hadden zij verdiend door hun onvriendelijke houding tegenover de Sowjetunie, met wie zij, in te genstelling tot de overige Euro pese communistische staten, niet in de pas wensen te lopen. Tsjoe En-lai, de inmiddels weer ver trokken Chinese delegatieleider, nam het een paar dagen later voor Albanië op door Kroesjtsjef van onmarxistisch gedrag te beschuldigen, omdat hij de ruzie niet met de mantel der liefde had bedekt. Gisteren kaatste Kroesjtsjef de bal terug en noemde de Chinese partij bij uitstek geschikt om het eigen zinnige Albanië weer in het gareel te brengen. ONDER GEZAG Hij zei "het geheel eens te zijn met de wens van de Chinezen om de een heid van het socialistische kamp te be waren. Daarom „als de Chinezen willen helpen de betrekkingen met Albanië te normaliseren, dan zal niemand dit probleem beter kunnen behartigen dan de Chinese communistische partij zelf". Hij liet het aan de Chinezen over hun enige Europese medestanders weer on der het gezag van Moskou te brengen. In het debat heeft Kroesjtsjef een punt behaald, maar hij zal zich niet vleien met de gedachte dat daarmede de kous af is. DWANG De aandacht van de kernproeven leid de de partijsecretaris af door naar Hi roshima en Nagasaki te verwijzen. Had ooit enige Amerikaanse president of Amerikaanse regering gezegd dat de bombardementen op die Japanse steden immoreel waren geweest? Vanwaar dan al die drukte in het westen dat de kernproeven tegen de internationale ethiek zouden indruisen? De U.S.S.R. was gedwongen door de agressieve houding van het Westen haar verdedi ging te versterken, en dat was alles. Zich richtend tot zijn critici in de partij en in de internationale commu nistische beweging ontkende Kroesj tsjef dat hij de ware aard van het imperialisme onderschatte. Vreedzame coëxistentie was mogelijk geworden, niet omdat het Westen zijn „wolven honger" was kwijtgeraakt, maar omdat het Oosten zo sterk was geworden. Ongeneeslijke dogmatici zoals Molotof „en anderen" begrijpen de draagwijdte van die verandering niet. Overigens moesten de vijanden van het commu nisme niet denken dat de uitvoerige onthullingen over de machinaties van de anti-partij,groep de eenheid van de partij hadden verzwakt. Kroesjtsjef gaf dit congres zelfs de naam: congres van de monolitische eenheid. Geen van de Advertentie in de congreszaal aanwezigen trachtte ook maar door een vin te verroeren het tegendeel te bewijzen. EDELMOEDIG Ook de oude Worosjilof hield zich kalm en had daartoe meer reden dan toen hij enige dagen geleden van mede plichtigheid aan de executie van een opperbevelhebber werd beticht en het woord trachtte te krijgen. Kroesjtsjef vond dat men voorkomend en edel moedig moest zijn tegenover deze oude man. Worosjilof had te veel goeds voor partij en volk gedaan. Hij had boven dien in de beroemde zitting van het centraal comité in juni 1957 zijn fou tieve ondersteuning van de anti-partij lieden toegegeven, juist op tijd om daar mede de partij door een ernstige crisis te helpen. „Ik hoop dat kameraad Worosjilof voortaan met ons voor de goede zaak wil strijden", zo zeide Kroesjtsjef. Geen uitsluiting uit de partij dus, konden de gewillig registrerende afgevaardigden hieruit opmaken. NEDERIG Aan het slot van zijn betoog brak de eerste-secretaris een lans voor collec tief leiderschap, dat hij de kracht van de partij noemde. Het was hem opge vallen. zeide hij, dat hij zelf in toe spraken en in de pers veel geprezen werd. Hij vergat de dagelijkse fotografie op alle voorpagina's en de goedkope schilderijtjes a la Lenin, die sinds het congres plotseling overal te krijgen zijn en de talloze andere tekenen van zijn dominerende positie. In alle beschei denheid zei Kroesjtsjef, dat men zich niet tot hem maar tot het centraal comité en het presidium moest richten, „Gezag zou in het marxisme altijd er kend worden", zo zei hij, „maar geen leider mag zich laten scheiden van zijn naaste medewerkers door zich te laten prijzen." AMSTERDAM Van een bejaar de, welgestelde Nederlander in de Verenigde Staten hebben twaalf Am sterdamse kinderen tussen nul en een jaar elk een bedrag van tweehonderd gulden gekregen, dat op hun spaar bankboekjes bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam moest worden bijgeschreven. De anonieme schenker had hierbij wel enkele voorwaarden ge steld, zei de directeur van de spaar bank, mr. G. F. Brantsma, gister middag tot elf van de twaalf ouder paren-met-baby. De ouders moesten zelf spaarzaam zijn, de kinderen moesten al een spaarbankboekje heb ben en het geld mag pas op 21-jarige leeftijd worden opgenomen. De spaarbank voor de Stad Amster dam had een aantal kandidaatjes uitgezocht en de gelukkigen zeven jongens en vijf meisjes door lo ting aangewezen. Advertentie Advertentie DEN HELDER. De vijftigduizend ste inwoner van de marinestad Den Helder is de zoon van een luitenant der Koninklijke Luchtmacht. Gistermorgen kwam de dertigjarige luitenant G. E. R. Lodens zijn zoon Ivo bij de burgerlijke stand aangeven. Hij trof daar de burgemeester, die de vader namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen en een spaarbank boekje aanbood. MEMBER OF INTERNATIONAL FASHION COUNCIL DEN HAAG Overheid en publiek tot nu toe tot zekerheid van de verzeker- kunnen bij de voorbereiding en de den werden gereserveerd, aan de fiscus opwekkend pijnverdrijvend UTRECHT (ANP) De Staat der Nederlanden heeft een civiel proces tegen de N.V. Alcu Metaal in Utrecht verloren. Een arbitrage commissie heeft de staat veroor deeld tot betaling aan de Alcu van ƒ73.312,60, verhoogd met vijf pro cent rente vanaf 13 december I960. Twee directeuren van het Utrechtse smeltbedrijf werden indertijd gearres teerd op beschuldiging van verduiste ring van een grote voorraad hulzen, die in opdracht van het ministerie van defensie moesten worden omgesmol ten. In het contract was een smelt- verlies toegestaan van maximaal drie procent, maar de Alcu slaagde erin dit percentage lager te houden. Daar voor het omsmelten van de laatste partij hulzen nog niet had ontvangen. De staat wilde dat verrekenen met een vordering van 108.000 gulden we gens het achterhouden van hulzen. De arbitragecommissie is tot de slot som gekomen, dat de staat door de door werden hulzen overgehouden, die het bedrijf aan eigen voorraad toe voegde. De directeuren werden door de rechtbank veroordeeld, maar in laat ste instantie door het Arnhemse hof vrijgesproken. Het bedrijf stelde een vordering op de staat in van 73.000 gulden, zijnde het bedrag dat men handelwijze van de Alcu geen schade heeft geleden en dat hij geen beroep kan doen op de overgebleven hulzen of blokken ter waarde van 108.000 gul den. uitvoering van het wettelijke toezicht op het schadeverzekeringsbedrijf reke nen op de loyale medewerking van deze bedrijfstak. Dit heeft het dage lijkse bestuur van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars mee gedeeld naar aanleiding van het in gediende wetsontwerp. Na de mislukking met de Brandaris moet een toezicht op de solvabiliteit van het schadeverzekeringsbedrijf in het al gemeen belang worden geacht. Toezicht door de Verzekeringskamer acht de Nederlandse Unie in beginsel aanvaard baar. De door de minister van financiën onlangs voorgestelde belasting van de egalisatiereserve voor het schadeverzeke ringsbedrijf is echter duidelijk in strijd met het in het wetsontwerp neergelegde streven om de waarborgen voor de ver zekerden te vergroten. Als het voorstel door de minister zou worden gehandhaafd en door de Staten- Generaal zou worden aanvaard, dan be tekent dit dat aanzienlijke sommen die Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid Kleijwegt heeft de minister van buitenlandse zaken ge vraagd of de Haagse tandarts Mertens in verband met zijn aanvraag bij de Raad van Europa om rechtsherstel, in derdaad heeft laten weten dat zijn dos sier in het Frans en Engels moet wor den vertaald. Het Kamerlid wil weten of de minis ter niet meent dat de vertaalkosten tweeduizend gulden moeten drukken op het budget van de Raad van Euro pa. De heer Kleijwegt meent dat de bur gers uit niet-Engels- of -franstalige lan den ten achter worden gesteld, als zij ervoor moeten zorgen dat de bijslagen bij hun aanvraag om rechtsherstel in het Engels en het Frans moeten zijn gesteld. De Haagse tandarts werd indertijd veroordeeld wegens diefstal van elektri citeit. Zijn verzoek om revisie van dat vonnis is op het ogenblik bij de Hoge Raad in behandeling. Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordei, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich nietaftekenen onder dunne, nauwsluitendekledingof badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal 11.-. Speciaal I 1.25 GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige. geïllustreerde brochure met proefpakje I o.b. tampons. I Naam Straat 1 Woonplaats EN HAAG Het langverwachte wetsontwerp dat de toezicht op het schadeverzekeringsbedrijf regelt, en dat door de ongelukkige gang van zaken bij de Assurantiemaatschappij De Brandaris zoveel actua liteit heeft gekregen, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens het ontwerp komen de schadeverzekeringsmaatschappijen onder toezicht te staan van de Verzekeringskamer, zoals dat al sinds 1922 bij de levens verzekeringsmaatschappij en gebeurt. Hei-verzekeringsmaatschappijen val len buiten dit alles. Hun aantal is maar klein en hun werk heeft een sterk internationaal karakter. Voor bepaalde periodieke verplich tingen van schadeverzekeringsbedrij ven moet een bankdepot worden ge steld ter grootte van de contante waarde daarvan. Uit dat depot worden aanspraken van betrokkenen in geval van liquidatie of faillissement bij voorrang voldaan. Verplicht Bij dit alles staat voorop de be scherming van de belangen der ver zekerden en andere belanghebbenden. Naarmate het economische leven zich ontwikkelt, wordt de schadeverzeke ring steeds belangrijker. De snelle groei van dit bedrijf in de laatste jaren getuigt daarvan. De positie die het schadeverzeke ringsbedrijf in het economische leven inneemt, gedoogt niet dat financiële debacles, zoals die zich in de afgelo pen jaren hebben voorgedaan, in de toekomst zullen voorkomen. Vertrouwen Door het falen van een schadever zekeringsmaatschappij wordt niet al leen directe financiële schade aange richt. maar wordt ook het vertrouwen van het publiek aangetast. Dat ver trouwen heeft na de mislukkingen met de Nationale Unie van 1945, de Stich ting Ziekenfondsverzekering A.Z.R. en de Brandaris een flinke deuk ge kregen. Overigens, zo zegt de minister van financiën in het ontwerp, zal een toe zicht op het doen en laten van de schadeverzekeringsondernemingen de bedrijfsuitoefening ten goede komen. Aangenomen mag worden dat het bedrijf als geheel daardoor slechts kan worden versterkt. Dat is ook we gens de te verwachten toenemende concurrentie en de vergrote mogelijk heden tot uitbreiding in de Europese Economische Gemeenschap en daar buiten van grote betekenis. De Verzekeringskamer zal als het wetsontwerp wordt aangenomen, het toezicht uitoefenen in hoofdzaak door controle van de gegevens die de on dernemingen bij haar indienen en door hantering van het adviesrecht. Het toezicht is gebaseerd op dezelfde principes die aan de wet op het levensverzekeringsbedrijf ten grond slag liggen. Bankdepot Het schadeverzekeringsbedrijf zal in het algemeen slechts mogen wor den uitgeoefend door naamloze ven nootschappen en onderlinge waarborg maatschappijen. Nieuwe ondernemin gen moeten in het algemeen een kapitaal van minstens een miljoen gulden bezitten. De maatschappijen moeten vrije reserves aanhouden. Als minimumeis daarvoor geldt een bedrag dat gelijk is aan tien procent van de geboekte bmtopremie in het voorgaande boek jaar. Dit percentage kan bij algemene maatregel van bestuur voor bepaalde groepen van ondernemingen worden verhoogd. Daarnaast kan voor de vrije reserves een vast minimumbedrag worden voorgeschreven. Als een on derneming niet aan deze eisen vol doet, is zij verplicht daarvan aan de Verzekeringskamer kennis te geven. Voor elke buitenlandse onderne ming, die in Nederland werkt, zal zekerheid moeten worden gesteld tot een nader vast te stellen bedrag. Zij zullen een deel van de in. het voor gaande jaar geboekte bruto-premie moeten beleggen in waarden, die in Nederland aanwezig zijn. Aan de schuldeiser uit in Nederland gesloten overeenkomsten van schadeverzeke ring wordt een voorrecht toegekend op de zekerheid en het depot. Publikatie Elke onderneming is volgens het ontwerp verplicht bij de Verzekerings kamer staten in te dienen die een volledig inzicht geven in het beleid, de solvabiliteit en de liquide positie van het bedrijf. De staten moeten, voordat zij worden ingediend, zijn on derzocht door een accountant of een actuaris, die voor de Verzekeringska mer acceptabel is. Bovendien moet elke onderneming een jaarverslag pu bliceren, waarin een aantal van deze staten is opgenomen. De Verzekeringskamer is bevoegd aan een onderneming een advies te geven in het belang van hen die bij die onderneming zijn of zullen wor den verzekerd. Het adviesrecht kan ook worden gehanteerd als de polis voorwaarden als bezwarend moeten worden aangemerkt. De minister ver wacht dat van het adviesrecht zulk een preventieve werking zal uitgaan, dat de Verzekeringskamer er slechts sporadisch gebruik van zal behoeven te maken. Zwakke broeders In het wetsontwerp is een nood- regeling opgenomen voor zwak staan de ondernemingen. Daarbij is het zwaartepunt gelegd op maatregelen ter bescherming van de verzekerden. Die maatregelen dienen zoveel moge lijk te worden genomen voordat even tuele financiële moeilijkheden van de onderneming bij het publiek bekend worden. Daarmee wordt voorkomen, dat de verzekerden hun contracten ontijdig elders onderbrengen. Dit zou dan het einde van de onderneming en grote schade voor de rechthebbenden op uitkeringen betekenen. De Verzekeringskamer krijgt daar om de bevoegdheid, wanneer zij dat wenselijk acht, alle verbintenissen van een onderneming of een bepaald deel daarvan, over te dragen. Dat kan zelfs tegen de wil van de onderneming in zijn. Mocht dit niet uitvoerbaar blijken te zijn, dan kan de Verzekeringska mer tot liquidatie van de onderneming of van de portefeuille overgaan. Daar voor heeft de Verzekeringskamer de machtiging van de rechtbank nodig. moeten worden afgedragen, aldus dagelijkse bestuur van de Unie. Van onze correspondent PARIJS. Twee bandieten hebben gistermiddag in het hart van Parijs een brutale roofoverval gepleegd. Met een buit van ongeveer 730 000 gulden aan diamanten zijn ze verdwenen. Voor de etalage van een juwelierszaak waar een expositie van diamanten was ingericht, stopte plotseling een auto. Meteen sprong er eén man uit, verbrij zelde met een ijzeren staaf de ruit, gritste een aantal diamanten weg, en sprong weer in de wagen die er on middellijk vandoor ging. De talrijke be langstellenden voor de etalage bleven verbluft achter. Hoewel de eigenaar met een taxi de achtervolging inzette, slaagde hij er niet in de daders te achterhalen. De gestolen wagen werd later teruggevonden. Uit bloedsporen blijkt dat de rover bij zijn brutale daad gewond is geraakt. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 53-jarig'e los- werteman J. Z. veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek en ondertoezichtstelling. De man had zijn zoon aangespoord tot het stelen van fietsen. Hij had er op die manier vijftien gekregen. Hij had ze aan collega's doorverkocht met de verkla ring dat ze van een politieveiling afkom stig waren. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Tussen Utrecht en Den Bosch bij Waardenburg is gistermiddag een spoorwagon met één as uit de rails gelopen en op het hoofdspoor terecht gekomen. De dienst tussen Geldermalsen en Zalt- bommel is gisteren een groot deel van de dag met bussen onderhouden. Eigen nieuwsdienst HEERLEN. In een snelsehaafpij- ler in de staatsmijn Wilhelmina is gis ternacht de 24-jarige houwer A. H. van der Sluis uit Heerlen om het leven ge komen. De houwer werd onder vallend ge steente bedolven en was op slag dood. De pijler ligt op een diepte van 785 meter. Van onze correspondent AMERSFOORT. Het had al ge ruime tijd niet geboterd in het huwelijk van de 48-jarige bankwerker W. van 't H. uit Amersfoort die zich gisteren voor de Utrechtse rechtbank moest ver antwoorden voor poging tot wurging van zijn veertigjarige vrouw. In 1959 had hij voor mishandeling van zijn vrouw al een half jaar gevangenis straf voorwaardelijk gekregen. De proef tijd voor die straf liep begin februari van dit jaar af en tot zolang wachtte de man met zijn wraak waarmee hij, zoals verschillende getuigen gisteren verklaar den, al eerder had gedreigd. Op 17 februari kwam hij van zijn werk thuis, n'a zoals gebruikelijk enige flessen bier te hebben gedronken. Hij vroeg zijn vrouw met hem uit te gaan, maar zij weigerde omdat zij uit erva ring wist dat het uitje op een drinkpartij zou uitlopen. De man greep haar daarop bij de keel en wierp haar op de grond Het toegesnelde dochtertje van veertien jaar wist haar moeder te bevrijden. De bankwerker ontkende gisteren zijn vrouw van het leven te hebben willen beroven. Volgens het psychiatrisch rap port had hij tijdens de aanslag aan een hersenstoring geleden, waardoor zijn daad hem niet volledig kon worden aange rekend. De officier van justitie hield daar re kening mee; hij eiste tien maanden met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering, om hem in een psychiatrische inrichting te doen opnemen. Advertentie is tóch een zaak i van vertrouwen. ROTTERDAM Lijnbaan 55 DEN HAAG'-Hoogstraat 30 AMSTERDAM - Leidsestraat 74-76 CAPE CANAVERAL (Reuter, AP) Met een oorverdovend lawaai zo hevig dat de verslaggevers op vier kilometer afstand hun oren moesten beschermen is gister middag de Saturnus, de grootste ra ket ter wereld, gelanceerd voor een eerste vlucht. Acht minuten later kwam de Saturnus, die een hoogte van 150 kilometer bereikte, op onge veer tien kilometer van het vooraf- bepaalde doel 320 kilometer ver der in de Atlantisch Oceaan te recht. De grootste snelheid was zesduizend kilometer per uur. Tevoren had men de kansen op een geslaagde vlucht op dertig procent be rekend. Dr. Kurt Debus, hoofd van de lanceringen die door de Nasa worden verricht, verklaarde toen dat een vlucht van zestig seconden als hon derd procent succes zou worden be schouwd. De vluchtduur van acht mi nuten werd een grote verrassing. Bij de proef van gisteren werd al leen de eerste trap getest. De tweede en derde trap waren met honderddui zend liter water gevuld als ballast. De vijftig meter hoge raket, die 75 mil joen gulden kostte, ontwikkelde met zijn acht motoren binnen 1,4 seconde een stuwkracht van dertig miljoen paardekrachten. Amerika hoopt met de Saturnus de Sowjetunie in de wedloop naar de maan te kunnen verslaan. Men wil de monsterraket gebruiken om onbeman de ruimtevaarten naar de maan en de planeten te ondernemen. De Saturnus zal ook gebruikt worden om instrumenten op de maan te depo neren. Na de negen proeflanceringen die nog op het programma staan, hoopt men zoveel gegevens verzameld te heb ben dat een Apollo, een bemand ruim tevaartuig dat drie imensen kan ver voeren, naar de maan geschoten kan worden. Als alles goed gaat in 1967. De lancering geschiedde een half uur na de vastgestelde tijd. Het uit stel werd veroorzaakt door overtrek kende wolkenvelden, die een fotogra fisch volgen van de vlucht onmoge lijk dreigden te maken. Vijf Duitse geleerden, die allen aan de V-2 hebben gewerkt, te weten Wern- her von Braun, Kurt Debus. Hans Grüne, Albert Zeiler en Karl Sendler, sloegen de lancering in een bunker gade. President Kennedy volgde de ge slaagde vlucht op de televisie.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11