Stuurman R. weigert verklaring onder ede JURY SPREEKT SCHULDIG UIT Dictator van Grootegas f had grote invloed PROTEST TEGEN GEWAPENDE INVALLEN PRIVÉVLIEGERIJ VERDIENT STEUN staking Niet algemeen Frankrijk leefde als in vertraagde film Onverwachte ondergang van get ui ge-deskundige Kamer akkoord met orde van registeraccountants programma s ^Commissieziekte' Vietnamees wint prijs Académie Meer airstrips zijn nodig Indrukwekkend Geen verklaring Doodstil „Op jaren" Ondergang Verschil Blijven steken 99 Drink a/s moefsfn/ IN HET KORT f radio j televisie l „Bourgond" heeft bescheiden taak ZEI UAUtSLAU De 24-uursstaking in Parijs heeft duizenden Parijzenaars veel ongerief veroorzaakt. Velen waren gedwongen naar hun werk te lopen, een taxi te nemen of zoals op de foto gebruik te maken van een van de legerbussen die in allerijl door het leger waren ingezet. Van onze correspondent PARIJS Frankrijk, en vooral Parijs, leefde gisteren als in een ver traagde film, zonder ook maar een ogenblik, zoals bij vorige stakingen, geheel tot stilstand te komen. De Parijzenaars, die gisteren naar hun werk gingen, vonden hun stad niet in die chaotische toestand die zij ge vreesd hadden. Met uitzondering van enkele gewel dige verkeersopstoppingen op de in valswegen van Parijs in de ochtend en in de late namiddag, was het verkeer normaal. Zelfs beter dan normaal, om dat door de volledige staking van de stadsbussen het aantal parkeerplaatsen geweldig was uitgebreid. De oorzaak van dit alles was dat de staking niet zol algemeen was, als men wel gevreesd had. Gistermiddag oni twaalf uur was de situatie ongeveer als volgt: Algehele staking van de autobussen, met uitzondering van enkele verbin dingen tussen de voorsteden en de poorten van Parijs. Een deel van het transport was overgenomen door ge vorderde particuliere autobussen en militaire vrachtwagens. Metro gratis Met uitzondering van de lijn Inva lidesPorte de Vanves, de noord-zuid verbinding en de lijn van het Luxem bourg naar Robinson, die geheel stil lagen, werden op de tien overige lijnen van de metro de verbindingen met 33 pet. van de beschikbare capaciteit onderhouden door de machinisten, wier vakbond zich niet bij de staking had aangesloten. De controleurs en de loketambtenaren waren wèl in staking, zodat de metro gisteren gratis was. De spoorwegstations lagen verlaten. A£ en toe vertrok er eens een trein. De trein ParijsNice nam 26 passa giers mee en de expres naar Brest was gevuld met acht verlofgangers van de marine. Niemand had er namelijk op gerekend dat deze treinen zouden lopen. Het buurtverkeer naar de voor steden lag, met uitzondering van de treinen die van het Gare de l'Est ver trokken, stil. Post- en goederentreinen werden gisterochtend overal in Frank rijk om half vier stilgezet, maar de personentreinen reden door tot aan hun stations van bestemming. Ervaring Bij dit alles mag men niet vergeten, dat de Parijzenaars in de loop van de tijden een zekere stakingservaring heb ben opgedaan, zodat vele winkels en bedrijven gisteren hun personeel een snipperdag hadden gegeven en gesloten bleven. Dit was vooral het geval met de fabrieken in de voorsteden. Daar bovendien de scholen in Parijs altijd op donderdag gesloten zijn, viel de drukte in de schaarse metro's erg mee. Zij was aanzienlijk minder dan op ge wone dagen. Viel de „tecïinisehe" staking dus nogal mee, veel meer last ondervon den de Parijzenaars van de bijkomstig heden, zoals het werkverzuim van lie den die meenden, dat zij him werk toch niet zouden kunnen bereiken- Daaronder hadden vooral de telefoon dienst de posteryen en de banken te Ui-den. Voor een telefoongesprek met Nederland was er gistermiddag om drie uur een wachttijd van drie tot vier uur en gisteravond na acht uur werden zelfs geen gewone gesprekken met Ne derland meer aangenomen. Op de postkantoren duurde de lokethande ling tweemaal zo lang als gewoon'ijk en de meeste banktransacties werden uitgesteld. De posterijen hadden bovendien een onvrijwillige snipperdag. Daar de nachtposttreinen niet gearriveerd wa ren kon er geen post gesorteerd en be zorgd worden. Verder werd de druk op de water leiding verminderd, waardoor de hoog ste verdiepingen van de Parijse flats een bijzondere droge dag beleefden. Ook het huisvuil bleef in de bakken staan langs de trottoirs. Zelfs bleven de meeste parken gesloten. Dit alles bij gebrek aan personeel en toezicht. Van onze rechtbankverslaggever HESTER Hendrikus Wilhelmus R. stuurman van de Groningse kustvaarder Wiema, heeft zich met geen woord verweerd tegen de beschuldiging die tegen hem was ingebracht. Hij heeft tot veler verbazing niet als getuige in eigen zaak willen optreden en hij heeft ook geen enkele hoop getoond toen de jury hem schuldig bevond aan moord op Margaret Gregory Hughes, dienstmeisje van dr. Fisher, uit Menai Bridge in Wales. En zo werd hij door rechter Hinchcliffe veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, zonder dat iemand precies weet wat zich in de nacht van 30 juni op 1 juli -in de dienstbodekamer van het doktershuis heeft af gespeeld. Van een onzer verslaggevers GROOTEGAST. Het onder zoek naar de malversaties in Grootegast, waarvoor de direc teur van gemeentewerken, te vens gemeente-architect, de 55- jarige J. G. werd gearresteerd, DE twaalf burgers van Chester kozen gisteravond na een beraad slaging van slechts 37 minuten de kant van de openbare aan klager Davies, die hun had voorgehouden dat het bewijs was ge leverd verheven boven redelijke twijfel. MR. DAVIES stond in zijn interpre tatie van de feiten niet alleen. Ook rechter Hinchcliffe wond geen. doekjes om zijn overtuiging van R.'s schuld toen hij gistermiddag zijn uit voerige samenvatting de summing up gaf. Zijn overzicht van de getui genissen was indrukwekkend en werd prachtig voorgedragen. Hij begon met de nadruk te leggen op de plicht van de jury om het oor te lenen aan de twyfel en hij vermaande de gezworenen om geen vooroordeel te koesteren je gens de vreemdeling R. „the fo reigner". Maar de rangschikking van de gegevens later wat zodanig dat aan het emd van zijn betoog leek alsof in de vier dagen die het proces heeft ge duurd er geen spoor van twijfel was gerezen. RECHTER HINCHCLIFFE, die uit eenzette dat men in Engeland reeds van moord kan spreken als iemand een ander doodt tijdens een handeling waarmee alleen lichamelijk letsel werd beoogd, gaf het volle ge wicht aan de brief van stuurman R. aan zijn vrouw, aan de vingerafdrukken van R. op het venster van de badka mer van het doktershuis in Menai Bridge en aan de weigering van de stuurman om zich onder ede als ge tuige te laten horen. Aan d-a-t laatste punt verbond hij deze gevolgtrekkingen: „Zonder dat getuigenis", zei hij, „hebt gij, juryle den, geen verklaring voor het deen en laten van verdachte in de nacht van 30 juni op 1 juli; zonder dit getuigenis hebt gü, juryleden, geen verklaring voor de vingerafdrukken, geen verkla ring voor de voetafdrukken en geen verklaring voor de brief. Is het niet zo, jury?" HET WAS DOODSTIL in de zaal. Iedereen was onder de ban van de roodgetabtoerde, witgepruikte figuur op de hoge zetel, wiens stem zacnter en zachter werd, tot hij bijna fluisterde toen hij tot slot de juryleden voorhield dat, als zij overtuigd waren van de schuld van R., het niet meer dan hun plicht was zulks te zeggen. De twaalf gezworenen verlieten de volgepakte maar doodstille zaal, waar in niemand meer twijfelde aan de uit slag. Stuurman R. liet niets van enige emotie blijken, toen 37 minuten later de voorman van de jury, een man van middelbare leeftijd, het „guilty" uit sprak. Hij werd) onmiddellijk daarop Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De orde van registeraccountants heeft gistermid dag na een debat van drie dagen de zegen van de Tweede Kamer gekregen. Staatssecretaris drs. F. J. W. Gijzeis kreeg bovendien nog een klopje op de schouder, omdat hij zo'n uitstekend debuut had ge maakt. Dit is wel ietwat ongebruikelijk, de Kamer is nu eenmaal karig met koek terwijl zij de gard los in de hand houdt. Bij dit eerste optreden, en dan nog wel over zulke lastige onderwer pen, paste echter wel een woord van waardering uit de mond van de voor zitter van de commissie, de K.V.P.- er drs. M. M. A. A. Janssen, die trou wens zelf ook alle reden had om te vreden te zijn. Zijn voorstel om met de instelling van de orde der hoogge kwalificeerde accountants te wachten totdat er ook een ordening zou zijn tot stand gebracht in de overige re- Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Wij doen niet onder voor andere organisaties wat het instellen van commissies betreft; wij zijn daar erg gul mee". Dit merkte gistermiddag een der leden van het produkfcschap voor vis op tijdens de openbare vergadering waarin de be groting voor 1962 moest worden vastge steld. De heer Van der Drift viel over de post vergaderingen organen en commissies, waarvoor 28.000 gulden op de begroting is uitgetrokken. De helft daarvan is be stemd voor commissies en dit vond de heer Van der Drift rijkelijk veel. „Het is niet alleen ondoelmatig werken als bijv. een propagandacommissie be staat uit dertien leden plus drie ambte naren. maar al deze mensen moeten voor het bezoeken van een vergadering ook nog dertig gulden hebben". „Dit bete kent", zo merkte hij op, „dat één verga dering bijna vijfhonderd gulden kost. Veelal zijn deze kosten niet in verhouding tot het werk dat de commissies doen." Overigens werd de begroting goedge keurd (met één stem tegen), waarna het Volgende agendapunt aan de orde kwam: het instellen van een commissie die het walkaken zal onderzoeken. De voorzitter stelde voor in deze com missie twaalf leden te benoemen, maar nu gingen er stemmen op uit de vergadering dit aantal drastisch te verminderen. Ove rigens niet ter drukking van de hoge kos ten. maar omdat een kleinere commissie doeltreffender kan werken. Het aantal le den van de commissie werd tenslotte vast gesteld op zes. gionen van dit bedrijf, was bijna ge heel door de staatssecretaris overge nomen. Vlag en wimpel De Kamer heeft verder een plan van de anti-revolutionaire afgevaar digde prof. mr. Th. A. Versteeg om in een afzonderlijk wetje vast te stel len wanneer de orde van stapel moet lopen, afgewezen. Tenslotte heeft een ruime meerder heid van de Kamer met het aanvaar den van de motie van de socialist J. Reehorst nog eens ten overvloede aan gedrongen op het tot stand komen van een wettelijke regeling voor de twee de categorie. Zo was dus de weg naar een akkoord gladjes geplaveid en kon drs. Gij zeis met vlag en wim pel slagen voor zijn staatssecretaris examen. Een kleine minderheid van enkele K.V.P.-ers, een aantal anti-revolutio nairen en de fractie van de S.G.P. was tegen het ontwerp. De liberalen, die nogal wat bezwaren hadden tegen een publiekrechtelijk lichaam voor een deel van een bedrijf, onthielden hun stem niet aan het ontwerp Op grond van de toezegging van de staatssecretaris mag men erop ver trouwen dat binnen drie jaar in ieder geval een ernstige poging zal worden ondernomen om de andere accoun tants eveneens bijeen te brengen in een organisatie op wettelijke grond slag. PARIJS (AFP) De Grote roman prijs van de Académie francaise is toe gekend aan Pham Van Ky voor zün ro man Perdre la demeure. Pham Van Ky is in 1916 in Vietnam geboren. Na talrijke reizen door Azië kwam hij in 1938 in Parijs, waar hij let teren ging studeren aan de Sorbonne. Na de oorlog werd hij hoofd van de Vietnamese uitzendingen van de Franse radio. Hij schreef vier romans, verzamelin gen, sprookjes, gedichten, toneelstukken en libretto's voor balletten. Perdre la demeure speelt in het Japan van 1870, de tijd van de modernisering van het land. Philips Petroleum behaalde over de eerste negen maanden van dit jaar een winst per aandeel van 2,34 (v.j. 2.30). toegesproken door de griffier, die hem uitnodigde voor een laatste woord. Stuurman R. schudde het hoofd. Rech ter Hinchcliffe richtte toen zijn ogen op hem en sprak met zware stem, zeer bedachtzaam: „Gij zijt schuldig be vonden aan de meest gruwelijke en brutale moord op een jong, onschuldig en ingetogen meisje." Het bewijs was duidelijk en eenvou dig. De straf is by de wet vastgesteld en daarom kan niet de doodstraf wor den opgelegd. Gij züt veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf." HET LAATSTE WOORD was nog niet gevallen of twee bewakers leidden in ijlpas stuurman R. naar de trap achter de verdachtenbank, die naar de cellen voert. Het zal ten minste twaalf jaar duren voor hij weer vrij man is. Het is bij de veroordeling tot levens lang ook in Engeland gebruik dat de gevangene „op jaren" wordt gesteld. In dit geval zal dat neerkomen op zestien jaar, waarvan bij goed gedrag vier jaar kan worden afgetrokken. De zaak ging gisteren plots bergaf waarts. Het begon met de ontluistering van de getuige-deskundige van de ver dediging, dr. Barton-Wright, en de neer gang werd definitief toen de verdediger Wien aan het begin van zyn slot toespraak meedeelde dat stuurman R. niet als getuige zou worden gehoord. DE ONVERWACHTE ONDERGANG van dr. Barton-Wright werd een feit, toen bleek dat deze deskundige verfdeeltjes, waaraan hy aan het begin van zijn onderzoek groot belang had ge hecht, niet eens had onderzocht. Dit en zijn complete verwarring na vragen over de precieze toedracht van zijn, onderzoek, ondermijnde terdege de kri tiek, die hij op de politiedeskundige Allan Clift had gehad. Rechter Hinchcliffe formuleerde het in zijn samenvatting zo: „Wat dr. Barton-Wright („this gentleman" noem de hij hem veelbetekenend) denkt, is van geen belang. Wat u, leden van de jury, denkt, dót is van belang. Dr. Barton-Wright heeft kritiek gehad op de deskundige Clift. U heeft allen de getuige Clift gezien. Hij was indruk wekkend en dacht zorgvuldig na bij wat hij zei." Met dit laatste schraagde de rechter de reputatie van een expert, die nog geen twee dagen tevoren duidelijk ner veus had staan stamelen onder het kruisvuur dat verdediger Wien hem had laten ondergaan. •n ECHTER HINCHCLIFFE vermeldde ■F* in zijn samenvatting met naar ver houding weinig woorden de kritiek, die de deskundige van het vezelinstituut van Manchester, dr. Little, op het onderzoek van de politie had gehad. Aan het door beide partijen, zo be langrijk geachte meningverschil over het rode pluisje op een van de broeken van stuurman R. besteedde hy hele maal geen aandacht Men zal zich her inneren dat de openbare aanklager meende dat dit pluisje identiek kon zijn met pluisjes die in de slaapkamer van Margaret Hughes waren gevonden. De deskundige uit Manchester wees daarentegen op een verschil tussen de diameters van de vezels van de twee pluisjes. 70 IS DAN STUURMAN R. veroor- /- deeld. De twijfels, die het proces tegen hem eerder het karakter gaven van het intrigerende begin van een boeiend detectiveverhaal dan van een afgeronde zaak, zijn buiten werking gesteld. Het boek is als het ware in het eerste hoofdstuk blijven steken. Stuur man R. heeft gezwegen. 99 Van onze correspondent BONN De jongste chicanes in de Berlijnse kwestie het hinderen van de bewegingsvrijheid van ge allieerd personeel in Oost-Berlijn zijn nu in het diplomatieke stadium gekomen. Oost-Berlijn heeft gisteren van de Verenigde Staten in een nota geëist de „gewapende invallen in Oost-Berlijn te staken", terwijl Amerika tezelfder tijd in Moskou protesteerde tegen de inbreuk die gemaakt wordt op het recht van de geallieerden om Oost- Berlijn binnen te gaan zonder zich te legitimeren. GEEN RECHT De Amerikanen zijn verder van mening dat de Russen niet het recht hebben de controle van de doorlaat posten aan de sectorgrens zonder toe stemming van de Westelijke geallieer den aan Oostduitsers over te dragen. De Oostduitse nota bereikte Washing ton via Praag, omdat beide landen geen rechtstreeks diplomatiek contact onderhouden. De grenspost Friedrichstrasse tussen West- en Oost-Berlijn, die buitenlan ders moeten gebruiken als zij naar Oost-Berlijn wensen te gaan, is giste ren opnieuw het toneel geweest van wrijving. Weer werden Amerikanen, die zich tegenover de Oostberhjnse politie niet wilden legitimeren, aan gehouden en weer was het antwoord daarop militair machtsvertoon van de Amerikanen. PROEFRIT Eerst werd de proef genomen of de Oostberlijnse politie een auto wilde laten passeren waarin een officier en een reserve-majoor in burger waren gezeten. De reserve-majoor, die werkt bij de Amerikaanse missie in Berlijn, had de opdracht een brief van de Amerikaanse commandant naar de Russische commandant te brengen. De Oostduitsers lieten de auto niet door omdat de majoor in burger zijn identi teitskaart niet wilde tonen. Na een oponthoud aan de grens van een half uur keerde de wagen onverrichterzake zake terug. Daarop trok de majoor zijn uniform aan en mocht hij bij de twee de poging zonder meer doorrijden. De Amerikanen stelden weer sol daten, tanks en pantserwagens aan de grens op en escorteerden een auto met een lid van de Amerikaanse missie in burger naar Oost-Berlijn. Daar deze ten slotte toch verderop in Oost-Berlijn werd aangehouden, moest de militaire escorte wederom uitrukken om de diploryaat naar West-Berlijn terug te brengen. KIJKSPEL Het Amerikaanse leger is verder gisteren begonnen met een programma om Amerikaanse militairen naar Ber lijn te brengen teneinde hen zelf de Advertentie ZATERDAG 28 OKTOBER HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.35 Van de voorpa gina, praatje; 8.40 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Ama teur Harmonie-ork. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz; 10.50 Tentoonstellingsagen da; 10.55 Nwe gram; 11.20 Sportuitz; 11.45 Promenade-ork en sol; 12.15 De toetreding v Engeland tot de E.E.G, lezing; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Hammondorgelspel en zang; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Gram; 13.35 Tussen mens en nevelvlek, Ie- zing; 13.50 Lichte muz; 14.10 V d jeugd; 14.45 Boekbespr; 15.05 Gram; 15.25 Een hete zo meravond, hoorsp; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Week- journ; 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 Lichte muz; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 De wetenschap van oorlog en vrede, le zing; 19.45 Gitaarspel; 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.15 Oude- en nieuwe dansen; 21.50 Soc comm; 22.05 Man in de stad, cabaret; 22.30 Nws; 22.40 De zwarte diamant, hoorsp; 23.10 Zigeunerork en zang; 23.40 Gram; 23.55— 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Nwe gram; 13.25 Koorz; 13.45 Gram; 14.10 Franse les; 14.30 V d jeugd; 15.30 Intern volksliede ren; 15.50 Gram; 16.30 Koperork; 17.00 Sportuiz; 17.10 Gram; 17.30 Boekbespr; 17.40 Amateurprogr; 18.00 Kunstkron; 18.30 Lichte muz; 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Gram; 19.45 Lichtbaken, lezing; 19.55 Gram; 20.50 En nu mijn geval, vragen beantw; 21.00 Ge* de zondag in; 23.01 23.55-24.00 Nws. Religieuze muz m comm; NTS: 15.00 Operaprogramma. AVRO: 17.60 A.D. 6.13 23 OKT 1655 -17.30 V d kind; 19.30 Film. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier; 20.25 Quiz; 20.55 Lichte muz; 21.40 Amus progr; 22.25 Vrol film. DUITSLAND 15.00 Rep; 15.30 Filmrep; 16.00 Film; 16.50 Quiz; 17.35 Pirouetten, sprongen en dans op rolschaatsen; 18.00-18.30 Modeshow; (Regio naal progr: NDR: 18.35 Progr-overz; 18.45 Die Nordschau; 19.25 Vraag het aan Peter. WDR: 14.00 Die Woche Hier und Heute, weekjourn; 18.40 Hier und Heute, journ; 19.15 Vader is de beste); 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Lichte muz; 21.50 Laatste nws; 22.05 Het woord voor de zondag; 22.20 Danstour- nooi. BELGIË VLAAMS 15.30 Intern ontmoeting kunstschaatsen (overn NTS); 16.45 Film; 17.00-18.00 V d jeugd; 19.00 Folkloristisch progr; 19.30 Week journ; 20,00 Nws, sportuitsl en weeroverz; 20.25 Het manneke; 20.30 Feuill; 21.00 Quiz; 22.00 Gevar progr; 23.10 Nws. BELGIË FRANS 15.30 Kron voor amateur-acteurs; 16.15 Film; 16.45-17.15 Au coin du feu avec Berthe Bovy; 19.30 Tekenfilm; 20.00 Journ; 20.30 Film; 20.45 Quiz; 21.45 Folkloristisch progr; 22.30 Film; 23.00 Journ. Standard Oil Cy. (New Jersey) heeft over de eerste negen maanden van dit jaar een winst van 2,63 (v.j. 2.31) per aandeel behaald. De ontvangsten var progr: 2.00 Cabaretpro.gr: 22.20 ????|van verkopen en deelnemingen stegen 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden tot 6.906 (v.j. 6.562) miljoen. toestand in Berlijn in ogenschouw te laten nemen. De eerste groep bestond uit 32 sergeants-majoor, gelegerd in West- Duitsland, Italië en Frankrijk. In de volgende weken zal steeds een groep per week de excursie maken. Door een explosie van onbekende oorzaak is gisteren een strook van ongeveer twintig meter van de schei dingsmuur tussen beide stadsdelen in gestort. De ontploffing had plaats aan Oostberlijnse 2ijde dicht bij een ge bouw van de spoorwegen. Volkspolitie betrok ogenblikkelijk de wacht bij de bres in de muur. Van onze correspondent EINDHOVEN. In Eindhoven is een studentenblad verschenen, dat afwijkt van alle bestaande studen- tenpublikaties. Het blad wordt „Bourgond" genoemd en heeft de bescheiden taak op zich genomen om aandacht te besteden aan mu ziek, religie, filosofie, beeldende kunst, literatuur, toneel en politiek. Volgens de redactie wil men met het blad een poging doen om via jon ge mensen terug te grijpen op de in tegere momenten in onze cultuur en daaraan nieuwe impulsen te ontlok ken. Eindhoven is daarvoor het goede werkterrein, aldus menen de samen stellers, „omdat de student in de volksaard-vreemde en cultuurarme gorgel Eindhoven naar adem snakt" en daardoor „een venster verlangt, waaruit hij zich kan oriënteren op zijn omgeving". Die omgeving is dan vooral in zuidelijke richting gezocht, omdat Eindhoven in hét noorden van de oude Bourgondische cultuurgron den ligt. Een herleving van het contact tus sen Bourgondië en Brabant wordt on der meer gezocht in het oude wijn stadje Beaune, waar een Bourgondi sche kunstenaar opdracht zal krijgen iets vaags te vervaardigen, dat het blad volgend jaar aan het Eindhoven- se Abbemuseum wil aanbieden. Het eerste nummer van het blad is weinig schokkend of verrassend, maar alle begin kan moeilijk zijn en dit studentenblad, dat in zijn inhoud ge heel tos van een bepaalde universiteit of hogeschool staat, zal wellicht een hartelijke ontvangst bij de Nederland se studenten kunnen krijgen. wordt ten zeerste bemoeilijkt door de ingewikkelde functie die G. in Grootegast en Oldekerk bekleedde. Hij heeft zoveel in vloed gehad in het gemeente lijk leven dat het misschien nog weken zal duren eer alle bescheiden, waarop hij invloed had, zijn onderzocht. Rijksre cherche en F.I.O.D. (Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst) zijn er druk mee bezig. De vraag is of G. die mis schien wel de grootste autoriteit in Grootegast was een dubbel leven heeft geleid. Met zijn grote gezin leefde hij geheel overeen komstig zijn positie. Het ligt niet in de verwachting dat het ver dwenen geld in het gezin is opge gaan. Er wordt aan een specula tie op de beurs gedacht. Het on derzoek beweegt zich in elk ge val ook in die richting. Adviseur Sinds Grootegast verleden jaar een nieuwe burgemeester kreeg brokkelden het rijk en de invloed van G. zienderogen af. Voordien beheerste G. het gemeentelijke leven. Hij was officieel aanwezig tn de vergaderingen van de ge meenteraad, waar hij als advi seur optrad. Dit adviseurschap ging zo ver, dat hij vrijwel alle beslissingen beïnvloedde. Op het gebied van de nieuw bouw, gemeentelijke zowel als particulier, de aanleg van wegen en straten, grondverkoop, het toe wijzen van woningen en het op stellen van allerlei plannen was hij de man die de lakens uitdeel de. Hij werd in de wandeling „de dictator van Grootegast" ge noemd. Belofte Ruim een jaar geleden zag het er naar uit dat hij zou vallen. Dat was toen interne administra tieve onregelmatigheden waren geconstateerd. De zaak is toen binnenskamers afgedaan en G. beloofde beterschap. Bij aankopen voor de gemeen te vorige week kwamen echter opnieuw onregelmatigheden aan het licht. Een snel opgezet onder zoek wees uit dat er veel meer malversaties waren gepleegd. Daarbij waren er ook die dateer den van vóór de tijd dat hij be terschap had beloofd. Dat was voldoende om de justitie in de zaak te mengen. G. werd door de rijksrecherche op straat gearres teerd toen hij van het bureau van gemeentewerken naar het raad huis liep. Omtrent de omvang van de malversaties kon nog niets wor den gezegd. vandaag VRIJDAG. Om 6.00 uur vanavond brengt de draadomroep over de vierde lijn een operaprogramma, gewijd aan werken van Verdi. Men krijgt sublieme solisten en orkesten te horen, en dat twee uur lang. Brussel 1 zendt in het Franse pro gramma om 8.00 opnamen van het Festival van Chimay. De befaamde Franse fluitist Jean-Pierre Rampal speelt, begeleid door de pianist en kla- vecinist Robert Veyron-La Croix, on der andere werken van Telemann, Bach en Bartók. Hilversum 1 biedt om 11.10 wederom de mogelijkheid naar de rubriek „Ver gelijkenderwijs" te luisteren, waarin ditmaal verschillende uitvoeringen van een fragment uit de Matthaus Passion onder de loep worden genomen. Lichte programma's biedt de K.R.O. tussen 7AO en 10.20. Achtereenvolgens Vliegende schijven (voor de soldaten), Staccato (voor de twintigers), Rine, tien, twintig, dertig, veertig(voor boven de dertig) en Beentjes van de vloer (voor iedereen). Dit alles via Hilversum 11. Van onze luchtvaartredacteur ZESTIENHOVEN. De vloot van de Nationale Luchtvaart School (N.L.S.) op de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven zal in de loop van enkele maanden worden uitgebreid met drie vliegtuigen. Dit is vooral belangrijk voor de privé-vliegers, die door de lucht heen zakenrelaties wil len bezoeken. Deze tak van luchtvaart geniet naar de mening van zijn beoefenaars niet de aandacht, die hij verdient. De heer P, J. Ypelaar, directeur van de N.L.S., acht het daarom belangrijk dat de In ternationale luchtvaartfederatie thans een commissie heeft ingesteld om de belangen van de privévliegerij te be hartigen. Deze commissie zal ook con tact onderhouden met de I.C.A.O., de internationale luchtvaartorganisatie, waarbij circa honderd landen zijn aan gesloten. IJsselmeerpolders De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Luchtvaart (K.N.V.v.L.) streeft ernaar dat in ons land meer vliegvelden voor privé-vliegers beschik baar komen. Haar hoofdbestuur zal vol gende maand in een bespreking met de Rijksluchtvaartdienst aandringen op de openstelling van een aantal „air strips" voor de privé-vliegers. Deze strips mogen nu alleen worden gebruikt door industrieën en bedrijven, die daar speciale toestemming voor hebben. De K.N.V.v.L. heeft contact met de Dienst der Zuiderzeewerken om air strips te maken in nog in te polderen gebieden in het IJsselmeer. Deze een voudige vliegveldjes zouden moeten ko men in streken, waar de bodem niet in cultuur zal worden gebracht. Met financiële steun van het Na tionale Luchtvaartfonds en het Fokker fonds zal het sportvliegveld Hoeven bij Roosendaal in orde worden gemaakt. Het ziet er niet naar uit, dat het vliegveld Haamstede spoedig zal kun nen worden gebruikt. De Rijkslucht vaartdienst verlangt dat eerst de be staande startbaan wordt verwijderd, al vorens definitieve banen worden aange legd. De huidige baan werd begin 1953 gemaakt opdat Zeeland tijdens de ramp snel van hulpgoederen kon worden voorzien. De gedachte om bij Zandvoort een sportvliegveld te maken, heeft men moeten laten varen. De heer Ypelaar zei, dat men geen geschikt terrein heeft kunnen vinden. televisiè 1 VRIJDAG. Nat Gonella, Bill Cole man en Cleo Laine zijn de gasten in het programma Drieklank (8.20). Na het sportcommentaar van Jan Cottaar (8.45) volgt een filmverslag over het leven in een slotklooster (9.10). Het Avondcollege Nederlands besluit de avond (9.50). België Vlaams: Het avondprogram ma begint met twee korte filmpjes „Londen aan de Theems" en „De ge schiedenis van een brief" (8.30); daar na brengt „Première" nieuws uit de filmwereld (9.00). Anne van Aver- maet bracht een bezoek aan Paul Collaer voor een interview in de ru briek „Ten huize van..." (9.45). „Ame ricano" was een van de hoogtepun ten in de geschiedenis van de Ameri kaanse stomme film. In het filmcro- gramma „Beelden spraken" zie* u Douglas Fairbanks sr. en Alma Ru bens in deze film de hoofdrollen ver tolken (10.30.) België Frans: Vanavond het snel „De huzaren" van P. A. Bréal (8.30). Het programma wordt besloten met een aantal nieuwtjes en wetenswaar digheden uit de wereld van de kunst. „Het oog luistert" (10.15). Duitsland: „Anno 1901" is een pro gramma waarin ijverige verslagge vers en commentators aantekeningen maakten over het nieuws van giste ren en morgen (8.30). „Bobosse" is een avondvullende speelfilm naar het gelijknamige toneelstuk van André Roussin over een man. die door de vrouw van zijn dromen in de steek wordt gelaten, op het moment dat hij haar ten huwelijk wil vragen. (9.10).

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9