VIJFTIEN JAAR CEL GEËIST IN ZAAK MARCEL NIVARD (8) 4óouJLI texJudL I WEL EEN WINNAAR, GEEN VERLIEZER PROBLEEM ROND DE SCHUILKELDER Bij mist in Londen landen in Luton Afschuwelijk drama herleefde in rechtszaal Kappersbediende bedreef gruweldaad na leugen tegen zijn slachtoffertje <kW£I -rag: t Verdediger bestreed de dagvaardiging MARKANT OUDE„KRAKERS" VOORRECHTER WEGGELOPEN MEISJE TWAALF DAGEN VERBORGEN PRESIDENT SOEKARNO VERLAAT KLINIEK SCHADELIJKE ONTSPORING „EERSTE SCHOT" OP POSTZEGEL De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Wé. i Hg SÉM ,"20 EEN JAAR CEL VOOR VOORTVLUCHTIGE SCHOENFABRIEK BRANDT UIT MARKANT Strijd tussen Waterschap en Gorinchem krijgt een onverwachte oplossing Schuitengat moet uitgediept worden MARKANT Weiland van vrije boer verkocht ZAANDAMSE KOOPMAN VRIJGESPROKEN UITZET VAN DUITSE EMIGRANTEN TERECHT Nieuw uitwijkvliegveld KX.M. Werkloosheid in Australië daalt Beste ideeën komen uit Eindhoven vr'ijöag Z l ÖKtÖbër IVöl ^tliüWSUl 1JAUÖOAU Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Vijftien jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering, zo luidde gistermorgen de eis tegen de veertig jarige kappersbediende G. J. L. die voor de rechtbank te Rotterdam te rechtstond als verdachte in de moord zaak-Marcel Nivard. De officier, mr. J. M. van Leeuwen, wiens requisitoor een half uur duurde, hield rekening met het psychiatrisch rapport waarin de kappersbediende zeer sterk verminderd toerekenings vatbaar tot haast ontoerekeningsvat baar werd genoemd. „Zou L. toerekeningsvatbaar zyn geweest, ik zou niet hebben ge schroomd levenslange gevangenisstraf tegen hem te eisen." Van de tjokvolle publieke tribune klaterde na het uitspreken van de eis een spontaan applaus op, dat door het gehamer van de president van de rechtbank, mr. P. J. C. Schipper, slechts ternauwernood werd over stemd. Langer dan een uur duurde het pleidooi van mr. G. J. Doeksen, de aan de kappersbediende toegevoegde verdediger. Het applaus van de publieke tri bune, zo zei hy, bewijst opnieuw hoezeer de publieke opinie zich tegen verdachte heeft gekant. Maar wie kennis heeft kunnen nemen van het psychiatrisch rapport, zal beamen dat hij recht heeft op een helpende hand van de gemeenschap die tegen deze gevaarlijke, ontoerekenbare man moet worden beschermd. De dagvaarding aanvechtende, achtte de verdediger een veroordeling van L. wegens moord niet mogelijk. Op zuiver juridische gronden zou deze telastlegging tot vrijspraak moe ten leiden. Mocht de rechtbank die telastlegging wèl bewezen achten, dan zou als enig juiste sanctie terbe schikkingstelling van de regering zonder oplegging van gevangenisstraf dienen te volgen, aldus pleitte mr. Doeksen. De officier van justitie persisteer de bij zijn eis. De berechting van de moord op de achtjarige Marcel Nivard, een moordzaak die in februari van dit jaar de gemoederen zowel in als ver buiten Rotterdam hevig in beweging bracht, heeft opnieuw de herinnering aan dit afschuwelijke drama doen herleven. De voor het hekje opgeroepen kappersbediende maakte een timide indruk. Een kleine man, gekleed in een donkergrijs kostuum, zijn hoofd met het zwarte, achterovergekamde haar gebogen. Op de vragen die de president hem stelde, antwoordde hij met zachte stem en met weinig woorden. Alvorens tot behandeling van de zaak te komen, richtte de president van de rechtbank zich over de hoofden van de aanwezigen tot de zwaar beproefde vader en andere familie leden van de kleine Marcel Nivard met woorden van innige deelneming. Desgevraagd verklaarde de kappers bediende met toonloze stem, dat hij volhardde bij zijn tegenover de politie en de rechter-commissaris afgelegde bekentenis. Punt voor punt ging de president de gebeurtenissen op de voor Marcel Nivard zo fatale eerste dinsdag in februari na. Punt voor punt beaamde de kappersbediende die gebeurtenissen. VRIJ Hij had die dinsdagmiddag vrij. Zon der een bepaald doel toerde hij met zijn kleine auto over de rijksweg naar Den Haag. Zonder een bepaald doel reed hij terug naar de Beukelsdijk, waar hij Marcel Nivard met een paar vriendjes zag lopen. Marcel groette de kappersbediende, die hij kende omdat die altijd zijn haar knipte. De jongen ging met zijn vriendjes de Diergaardetunnel in en de kappers bediende zette zijn auto neer in de Werkhoefstraat. Te voet ging hij ver der om in de kapsalon waarvan hij de sleutel in zijn bezit had zijn patroon op te bellen. Hij kreeg geen aansluiting. Vervolgens belde hij zijn huis op om te zeggen dat hij die avond niet zou komen eten. President: Waarom deed u dat? Speelde u toen al met de gedachte iets met Marcel Nivard te ondernemen? L. mompelde iets onverstaanbaars, wat moeilijk als een ontkenning viel uit te leggen. Bij de Diergaardetunnel had hij Mar cel voor de tweede keer ontmoet en hem uitgenodigd voor een autoritje; maar eerst gingen zij samen nog even naar de kapsalon. IN KRUIPKEIDER L. verklaarde voor de Techtbank op nieuw dat Marcel zélf had gevraagd de kruipkelder onder de salon te mogen bekijken. De kappersbediende liet het jongetje in het keldergat zakken en lichtte hem bij met een zaklantaarn. Vervolgens daalde hij ook in die kelder af. Hij probeerde Marcel tot ontuchtige handelingen te ver leiden, maar de jongen verzette zich en begon te huilen. Hij liet zich troos ten en in de salon waste de kappers bediende Marcels betraande gezicht af. Kom, dan gaan we met de auto naar Amsterdam, je vader vindt het goed dat je met mij mee gaat, zo loog L. zijn slachtoffertje voor. Later, bij zijn verhoor, zou L. hebben verklaard dat hij toen reeds, aangegrepen door angst voor ontdekking, het plan had opgevat zich van de jongen te ontdoen. Op weg naar Amsterdam overwoog hij Marcel uit de auto te gooien, maar daar zag hij van af. Op de Koninginne weg in Amsterdam stapte hij met de jongen een cafétaria binnen om wat te eten en te drinken. Daarna reden zij terug. Marcel viel in slaap, zijn hoofd tegen de bovenarm van de kappersbediende. Ter hoogte van Ypen burg werd Marcel wakker, hij klaagde over kou en de kappersbediende gaf hem zijn wollen sjaal. PANIEK Bij de nadering van Rotterdam werd L.'s auto ingehaald door een politie auto. Opnieuw werd de kappersbediende door een hevige angst aangegrepen. Hij verliet de rijksweg en reed naar Berg- schenhoek. Op de provinciale weg het was inmiddels donker geworden zag hij de lichten van de stad naderbij komen. Hij moest dat jongetje kwijt en stopte- L. snoerde zijn sjaal stijf om de hals van Marcel Nivard, steeds stijver. Heel even heeft Marcel een noodkreet geslaakt, maar toen werd het stil en het jonge lichaam lag roerloos. De kappersbediende betastte de linker borsthelft van het jongetje, hij voelde dat het hart niet meer klopte. President: Hoe kon u dat vaststellen? Kappersbediende: Ik ben heel ge voelig in mijn vingers L. verkeerde volgens zijn verklaring in de veronderstelling dat zijn slacht offertje dood was. Hij legde de jongen eerst in de berm van de weg, later liet hij het lichaam in een sloot zakken. Ter rechtzitting kwam een heel nieuw feit in de openbaarheid. Vijf dagen na de dood van Marcel, op een zondagavond, was de kappersbediende naar Bergschenhoek gereden, bezeten door de angst voor compromitterende vingerafdrukken. Uit de sloot haalde hij het lijkje op en sneed de knopen en de ritssluiting van Marcels bloesje af. President: Hoe lang bent u daarmee bezig geweest? Verdachte: Niet meer dan vijf mi nuten misschien. Gekweld door onrust heeft L. daar na twee keer anonieme telefoontjes ge geven aan de politie. Bij de tweede keer gaf hij aanwijzingen waar het lijkje lag. Een tip van een melkbe zorger leidde tenslotte op 21 febru ari tot de arrestatie van de kappers bediende. Er werden in deze zaak drie ge- Advertentie Probeer 'm maar eens BONN In het Westberlijnse stads deel Siemenstadt is gisteren het eerste Duitse winkelcentrum geopend. Het is ontworpen naar het voorbeeld van het winkelcentrum in Rotterdam en dat in Farsta bij Stockholm. Het beslaat een oppervlakte van 15.000 m2, bestaat uit dertig winkels en heeft parkeerterreinen voor 150 auto's. De bouw heeft vijf tot zes miljoen mark gekost. Eis: 2V2 jaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na al vele malen sa men op het inbrekerspad te zijn ge weest, gingen de 32-jarige schilder L. J. en de 31-jarige los-werkman L. J. B., beiden uit Den Haag, in de nacht van 8 op 9 juni twee brandkasten in een Haags reparatiebedrijf met boren en breek ijzers te lijf. Dank zij hun vakkennis hadden zij de kasten spoedig open en bemachtigden zij negenduizend gulden. Lang plezier hebben zij daar niet van gehad en dat plezier werd nog minder toen gisteren de officier van justitie bij de Haagse rechtbank twee en een half jaar gevangenisstraf tegen hen eiste. „Hoe moet het nu verder met deze lieden", vroeg de officier van justitie zich af. „Zij zijn al vele malen veroor deeld, herhaaldelijk onvoorwaardelijk en voorwaardelijk ter beschikking gesteld, en niets helpt. Ik geloof, dat we ge woon moeten doen alsof zij volkomen toerekeningsvatbaar zijn en hun het in breken met flinke straffen moeten af leren." „Misschien helpt dat", voegde hij er, overigens weinig hoopvol, aan toe. De verdachten betoogden dat het nu definitief de laatste keer was geweest. „Maar wij zijn zulke „goede geveltoe risten en zulke vakkundige inbre kers Zeven maanden geëist Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Twaalf dagen lang heeft de negentienjarige I. R. uit Den Haag een zestienjarig meisje, dat van huis was weggelopen omdat haar vader had gedreigd haar naar een inrichting te zullen sturen, in verschillende plaat sen verborgen gehouden. Daarvoor stond ■hij gisteren terecht voor de Haagse rechtbank. De officier van justitie eiste zeven maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling tegen hem. Na de behandeling van de zaak stelde de rechtbank R. meteen op vrije voeten, omdat hij al vijf en een halve maand in voorarrest had gezeten. Het meisje had hem half april leren kennen. Een week later, toen hij haar tegen kwam, vroeg zij om hulp omdat zij van huis was weggelopen. R. was haar ter wille: hij bracht haar enkele nachten her en der in Den Haag onder; overdag en 's avonds vertoefde hij met haar in bars. Toen kwam de politie bij hem thuis kijken. Hoewel R. niet vertelde iets van het meisje te weten, werd hem de grond te heet onder de voeten. Samen met het meisje ging hij liftend naar een vriend in Amersfoort. Na een paar dagen liftte het tweetal naar Am sterdam en de volgende dag naar En schede. Daar gingen zij uit elkaar, om dat het meisje er aanmerkingen op had gemaakt, dat R. te veel notitie nam van andere vrouwen. WENEN (AP). President Soekamc heeft de kliniek, waar hij een niersteen- operatie heeft ondergaan, gisteren mo gen verlaten. Hij zou nog niet helemaal zijn genezen en later in het jaar een tweede operatie moeten ondergaan. De president verblijft nu in het Bristolhotel in Wenen. Het is niet be kend wanneer hij naar Indonesië zal te rugkeren. tuigen gehoord. Inspecteur J. A. Blaauw, die met commissaris J. A. Kwast, nu chef van de recherche, het onderzoek leidde, legde zijn verkla ringen af. Dr. J. Zeldenrust, die sectie had ver richt, bevestigde zijn conclusie dat Marcel Nivard door verdrinking om het leven was gekomen. Bij dit punt stond de president iets langer stil. Bij de politie zou L. hebben ver klaard dat hij Marcel ook in de sloot zou hebben laten glijden wanneer diens hart nog had geklopt Voor de rechtbank verklaarde de kap persbediende, dat hij de overtuiging had dat de jongen al dood was vóór hij hem naar de sloot droeg. Met gesloten deuren behandelde de rechtbank het over L. uitgebrachte psychiatrisch rapport, waarin dr. W. A. Vaandrager tot de conclusie komt dat de kappersbediende geacht moet wor den in zeer sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar tot haast geheel ontoerekeningsvatbaar te zijn. NIET ANDERS In zijn requisitoor sloot de officier zich aan bij de woorden die de presi dent eerder tot de nabestaanden van het jeugdige slachtoffer had gericht. Ook uitte hij zijn bewondering voor de wijze waarop de politie het onderzoek in deze affaire had geleid en tot een bevredigend einde gebracht. Aan de hand van L.'s verklaringen trachtte hij aan te tonen dat de kap persbediende zich aan moord met voor bedachte raad had schuldig gemaakt. Moord en niet anders dan moord. VERDRINKING Deze telastelegging achtte de verde diger geenszins bewezen. De door L. verrichtte handeling het dichtsnoe ren van de sjaal om Marcels hals heeft de dood niet ten gevolge gehad. De opzet om te doden was niet aan wezig toen L. Marcels lichaam in de sloot liet glijden en de dood is door verdrinking ingetreden betoogde hij. Die laatste handeling levert hoog stens „dood door schuld" op, maar dat is bij de dagvaarding niet te laste ge legd. Op juridische gronden bepleitte hij vrijspraak, subsidiair terbeschik kingstelling van de regering zonder oplegging van gevangenisstraf. Aan de filatelistenloketten in ons land zal van 16 november af een bijzondere Antilliaanse postzegel van 20 cent verkrijgbaar zijn. De postzegel brengt een merk waardige historische gebeurtenis in herinnering. Het is op 16 november precies 185 jaar geleden dat voor het eerst de vlag van de pas ge stichte Verenigde Staten door een vreemde natie werd geëerd. Op die dag vuurde een kanon van het fort Oranje op St. Eustatius saluutscho ten af voor de Amerikaanse brik Andrew Doria, die met de Ameri kaanse en Nederlandse vlag in top de haven binnenvoer. Dit saluut had een heftig diplo matiek offensief van Engelse zijde tot gevolg. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Eigen nieuwsdienst BREDA. De automobilist uit Hilva- renbeek die in Tilburg een agent met zijn vingers tussen het portier had mee gesleurd, is door de Bredase rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, overeenkomstig de eis. Om hem die straf te laten uitzitten, zal de politie de auto mobilist eerst moeten opsporen, want nadat hij op 13 oktober terecht had ge staan, is hij ontsnapt. De voortvluchtige had al een indruk wekkend strafblad van vonnissen we gens diefstal, verzet tegen de politie en mishandeling, toen hij op 17 mei door reed nadat een agent hem een stopteken had gegeven. De agent ging hem in de auto van een behulpzame burger achter na en wist hem tot stoppen te brengen door een schot te lossen. Bij het openen van het portier van de auto van de Hil- varenbeekse automobilist, raakte de agent met zijn vingers beklemd, waarna de verdachte weer wegreed. Op het laat ste nippertje had de politieman zich Eigen nieuwsdienst TILBURG. Een felle brand heeft gistermorgen een schoenfabriek in Til burg in de as gelegd. De schade aan de fabriek, die eigendom was van de heer Franken, wordt geschat op vele tienduizenden guldens. Bij het blussen zijn twee brandweer lieden gewand geraakt. De vier meter hoge muur waarop zij stonden, stortte onder -heil in. Zij werden in een zieken huis behandeld en konden toen naar huis. Een aardverschuiving op het Japanse eiland Kioesjoe bedolf gisteren een wa gon van een trein, waardoor 31 passa giers om het leven kwamen en er 35 werden gewond, van wie twaalf ernstig. Het had er reeds 24 uur onafgebroken zwaar geregend. Advertentie Stuk voor stuk in cellofaan Op het stationsemplacement in Zaandam ontspoorde gisterochtend vroeg een goederentrein. Zes wagons Hepen uit de rails; twee kantelden, waardoor een hoeveelheid glas over de baan werd verspreid. Oorzaak van het ongeluk was een breuk in een asbalans van een Zwitserse wagon. Er werd nogal wat materiële schade veroorzaakt: de rails werd over een lengte van vijftig meter beschadigd, evenals een wissel en een seinpaal. Het treinverkeer tussen Alkmaar, Zaandam en Amsterdam ondervond slechts weinig ver traging. De schade wordt geschat op een kleine tienduizend gulden. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Van een onzer verslaggevers GORINCHEM. De jarenoude strijd tussen het Waterschap van de Linge en de gemeente Gorinchem - met als inzet de vraag waar de ge meente haar afvalwater zou mogen lozen - is geëindigd. Er is na deze strijd een winnaar: de machtige Lingestoel, die vrijwel al zijn eisen ingewilligd ziet. Een verliezer is er niet, want Gorinchem is door een grondige wijziging van de' situatie thans in staat aan de eisen te vol doen die jarenlang onredelijk hoog hebben geschenen. In 1959 en ook vorig jaar hebben wij met nadruk gewezen op de „onwelrie kende" gevolgen van het oorlogje: Gorinchem had weliswaar langs het Kanaal van Steenenbroek een (kost bare) installatie gebouwd om zijn af valwater te zuiveren, maar het Water schap schreef voor dat de installatie niet mocht afwateren op het kanaal, maar via een lange pijpleiding die het voor Gorinchem onaanvaardbare bedrag van vier ton zou kosten naar de Merwede. De dupe De bewoners van Gorinchem en van de Alblasserwaard waren en daar- tegen richtten zich onze bezwaren de dupe van deze strijd, waarhij toch ook wel het prestige van gemeente en waterschap was gemoeid. Dwars door Gorinchems moderne Haarwijk immers, tot diep in de waard, stroom de traag en borrelend een open riool: de Schelluinsevliet. Langs de hoorden van de vliet, een vermaard vis water, koekten de faecaliën aan. Gif tige dampen stegen uit het dode, be dorven water omhoog en noopten de omwonenden zelfs hartje zomer de ra men gesloten te houden. Er is nu in de strijd een derde par tij gekomen: de N.V. Centrale Suiker maatschappij, die via de zuiveringsin stallatie van Gorinchem haar afvalwa ter, dat met restprodukten van de mo- nonatrium glutaminaat-fabricage is vervuild, wil lozen. De kwestie Go- rinchem-Lingestoel trad daardoor in een nieuw daglicht. Volgens een door beide partijen uit gegeven communiqué is nu „een ver heugend perspectief geopend op een finale beslechting van het geschil over de proeflozing van het huidige effluent van de gemeentelijke rioolwaterzuive ringsinstallatie op het Kanaal van Steenenhoek, dat de verhoudingen tus sen beide colleges de laatste jaren op betreurenswaardige wijze heeft ver troebeld". De Centrale Suikermaatschappij gaat de helft van de kosten dragen, die aan de aanleg van een pijpleiding Eigen nieuwsdienst TERSCHELLING. Het Schuitengat zal zo spoedig mogelijk moeten worden uitgediept, omdat het gevaar niet denk beeldig is'dat volle passagiersboten er zullen kapseizen. Deze noodkreet klonk gisteren op de conferentie van Noordzee-eilanden die op Terschelling wordt gehouden. Het Schuitengat is een vaargeul tus sen Terschelling en het Friese vaste land. naar de Merwede zijn verbonden, Go rinchem de andere helft. De aanleg zal een jaar duren en gedurende die tijd mag de gemeente op het Kanaal van Steenenhoek lozen met dien verstande dat de lozing onmiddellijk moet worden gestaakt als het gere geld monsters nemende waterschap meent dat het water wordt verontrei nigd. De hangende procedures tussen Go rinchem en de Lingestoel (o.m. een beroep van de gemeente tegen het be sluit van de Lingestoel bij de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland en die van Gelderland) zullen worden afgebroken. Advertentie Karei I geeft goud voor 'n riks Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Het weiland aan de Groeneweg te Bennekom, eigendom van de vrije boer H. Koekoek, is toegewe zen aan het aannemersbedrijf G. P. van Aggelen te Renkum, dat er 83.000 gulden voor moet betalen. De Arnhem se rechtbank heeft die toewijzing giste ren gedaan. Het weiland was verkocht op verzoek van het Landbouwschap. Er was be slag op.gelegd wegens een contributie schuld van de heer Koekoek. Die schuld bedroeg 471,14 gulden, aan proceskosten kwam er nog 270 gulden bij. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 41-jarige koopman J. van P. uit Zaandam vrijge sproken van de te last gelegde poging tot moord of zware mishandeling. Zijn negentienjarige zoon werd wegens mishandeling veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf plus een boete van tweehonderd gulden. De zoon zou 13 september vorig jaar de 46-jarige handelaar J. Kok hebben geslagen en geschopt tijdens een vecht partij in Zaandam. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De uitzet van het jonge Duitse echtpaar dat maandag naar Canada emigreerde, is terecht. De uit zet was in de nacht voor het vertrek uit Amsterdam gestolen uit de auto van de Duitsers. De Amsterdamse politie heeft op ver denking van de diefstal de 31-jarige Marokkaanse fotograaf B. A. M. en de 31-jarige Amsterdammer A. C. N." gear resteerd. Advertentie Handen hóuden van „atrix want „atrix" houdt ze mooi b -.ftV-v.'" v handcreme Van onze correspondent TYTEW YORK. De kwestie van het aanleggen van schuilkel ders, die bescherming moeten bie den tegen de radio-actieve neer slag van atoombommen, houdt de openbare mening in geheel Ameri ka sterk bezig. De internationale spanningen en de hervatting van de proeven met kernwapenen door de Russen hebben voor dit vraag stuk intense belangstelling gewekt. Deze is nog aangewakkerd door de aankondiging dat de federale rege ring achter de uitvoering van het schuilkelderprogramma, waarmee 303 miljoen dollar zal zijn ge moeid meer vaart zal zetten en door het beroep, dat president Kennedy op de bevolking heeft ge daan om ook zelf voor bescher ming te zorgen. Terwijl enkele maanden geleden de mensen nog lauw stonden tegen over het probleem van de beveili ging der burgerbevolking in tijd van oorlog, is men zich nu plotse ling bewust geworden van de nood zaak om afdoende voorzorgsmaat regelen te treffen. De fabrikanten van „Doe het zelf"- schuilkelders worden overstroomd met orders. Sommige stadsbesturen heb- Oen gemeentelijke plannen uitge werkt. In Glendo, een klein plaats je in Wyoming, had de burgemees ter er al sedert geruime tijd op aan gedrongen afdoende beschermings maatregelen te nemen. De gemeen teraad was er niet voor te vinden. Nu heeft diezelfde raad het voorstel langenomen om een oude aardap pelkelder als schuilplaats in te richten waarin de gehele bevolking van 294 mannen, vrouwen en kinde ren in tijd van nood kan worden on dergebracht. Moreel probleem Met de zelfbescherming heeft Kennedy evenwel een moreel pro bleem opgeworpen waar men eigen lijk nog geen. raad mee weet. Wat moet de huisvader doen, die met vooruitziende blik een schuilkelder voor zijn gezin heeft ingericht, wan neer de buren, die zorgeloos de mo gelijke toekomstgevaren hebben ge negeerd, als het gevaar dreigt bij hem om onderkomen aankloppen? „Gooi ze er uit[" luidt het advies van de zelfzorgers. Een bekend rooms-katholiek priester, Pater Mc- Hugh, heeft zelfs twijfel erover uit gesproken of de moralisten de man zouden veroordelen, die tot „elke jeschikbare gewelddaad" zijn toe vlucht zou nemen om door paniek aangegrepen „aanvallers" te weren. Deze verklaring heeft heel wat stof doen opwaaien. De protestants- episcopale bisschop van Washington, de hoogeerwaarde Angus Dun, heeft scherp geprotesteerd tegen deze „totaal immorele leerstelling, waarvan zelfs kinderen het slacht offer zouden kunnen worden. „Ik kan niet inzien," verklaarde deze geestelijke leider, „hoe het christe- 'ijke geweten vrede kan hebben met sen gedragslijn, die de opperste na druk legt op het redden van je ei gen huid zonder met de zorgwekken de toestand van je buren rekening te houden." Gemeenschap De bisschop betoogde dat recht vaardigheid, barmhartigheid en broederliefde blijven gelden, zelfs in een tijd van totale ondergang. Vol gens hem moet dan ook niet de par ticulier, maar de gemeenschap op grote schaal voor bescherming var» de bevolking zorgen. De plannen hiertoe zijn inderdaad uitgewerkt, maar voor een groot deel staan zij nog op papier. Menigeen vraagt zich overigens af of het risico van een atoomoor log wel groot genoeg is om de burgerverdediging tot een obsessie te doen groeien en van 180 miljoen Amerikanen een natie te maken van zelfzuchtige mollen Van onze correspondent LONDEN Het vliegveld van Lu- ton is door de K.L.M. uitverkoren als voornaamste uitwijkvliegveld 'in En geland. Luton werd gekozen boven Gatwick of Southend. De K.L.M. is de eerste'buitenlandse luchtvaartmaat schappij, die deze plaats koos voor de dagen dat London Airport door mist of andere vormen van slecht weer niet te gebruiken is. De gemeente Luton besloot al jaren geleden het vliegveld van de stad tot één der modernste van het land te maken. Er werd Dijna twee miljoen pond voor uitgetrokken. Over vijf jaar verwacht men met het moderniserings programma klaar te zijn. - De K.L.M. verzorgt ongeveer dertig vluchten per dag naar London Airport. Luton is volgens de K.L.M. zeer ge schikt ais uitwijkvliegveld, omdat het per trein en per auto binnen een uur van Londen uit is te bereiken. Het ligt ten noordwesten var de stad m het graafschap Bedfordshire. Via de snelweg M 1 is Luton ook ge makkelijk van het industriegebied in de Midlands te bereiken. Het weer is in de buurt van Luton dikwijls veer beter dan op Gatwick. Het vliegveld van Southend is volgens de K.L.M. ongeschikt als uitwijkplaats. Verwacht wordt, dat de British Euro pean Airways en Swiss Air weldra het voorbeeld van de K.L.M. zullen volgen. Het liefst had de K.L.M. Blackbushe in Hampshire blijven ge bruiken, maar dat is door het Britse ministerie van burgerluchtvaart geslo ten. Alleen de vliegtuigen van het type D.C.-8 van de K.L.M. zullen Luton niet kunnen aandoen, als London Airport „dicht" zit. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voor het eerst sinds oktober 1980 zijn de werkloosheidscijfers in Australië teruggelopen. Dat blijkt uit mededelingen van het Australische im migratiebureau in Den Haag. Begin september waren 110.000 mensen gere gistreerd als werkloos, dat is ongeveer 2,6 procent van de werkende bevolking. Dit cijfer betekent een daling van 2.70Ó in vergelbVng met au«ustt,"". Bovend en is het aantal aanvragen om personeel toegenomen. Van onze correspondent EINDHOVEN. Al twee jaar lang komen de meeste bruikbare tips voor de Rijksideeënbus van de vliegbasis Eindhoven. Tien procent van brt geld dat de Rijksideeënbus uitkeerc sin* dit jaar naar Eindhoven. uf stèren kwam daar de wisselprijs bij, een pla quette. Een ambtenaar van het ministerie van defensie overhandigde haar aan de commandant van de vliegoasis, kolonel J. B. H. Bruinier.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7