Eerste hap grond voor vestiging van Philips Schrijver Simon V. knapte boom af Nieuwe woningen lekken aan alle kanten Aanhangwagen op hol ramde lantaarnpaal Plan voor bungalowpark wordt verwezenlijkt Indiistrieterrein van 6 ha in s Heer Arendskerke T oezicht RITUELE RUK AAN HET PHILIPSROER Burgemeester Rijpstra was machinist op dragline Vrijdag 27 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Drie-eilandentoer voor schooljeugd H erinneringstrofee Jongetje (6) uit Goes na aanrijding overleden POLITIERECHTER MIDDELBURG Dertig gulden boete Groene handen Vrijspraak RAAD SAS VAN GENT KANTONGERECHT OOSTBURG Goede sfeer Raad stelde uitbreidingsplan vast Diepvrieskluis in Bruinisse? Deur ingetrapt Kleuter viel in emmer kokend water Schooljeugd genoot van sprookje „Assepoester" Vissersschepen in moeilijkheden GEMEENTERAAD OOSTBURG Protestants-Christelijk TN gesprekken, die na afloop van openbare aanbestedingen plaats vinden, wordt dikwijls van gedachten gewisseld over het optreden van ar chitecten en van directeuren van ge- meentewerken of gemeente-opzichters. Veel aannemers hebben vrijwel dage lijks contact met bouwkundigen en over de met deze mensen opgedane ervaringen licht men elkaar in. Meer malen komt het voor dat in deze ge sprekken de bekwaamheden van diverse architecten en directeuren van gemeentewerken worden geroemd, maar dan wordt er ook wel eens aan toegevoegd dat de man in het uit oefenen van zijn opzicht lastig is. Hij ziet niets door de vingers en stelt hoge eisen, waarbij hij voor de moei lijkheden van de aannemers niet of bijna niet uit de weg gaat. Men vindt het nauwgezette toezicht niet altijd even prettig. Er zijn in tal van gemeenten na de oorlog honderden woningen gebouwd. Deze huizen hebben veel gekost. Er zijn helaas ook woningen bij, die na verloop van enkele jaren reeds zeer grote gebreken vertoonden. Muren scheurden, plafonds kwamen naar be neden, het verfwerk bleek bijzonder slecht en de huizen vertoonden ern-* stige lekkage. Het is in vrij grote kring bekend dat het tehuis voor be jaarden, dat enkele jaren geleden in Drachten is geopend, erbarmelijk slecht is. Het houtwerk is van een dermate inferieure kwaliteit, dat een paar jaar na de bouw reeds voor tien duizenden guldens aan het gebouw moet worden gerepareerd. Dergelijke klachten schaden het aanzien van de aannemers. Er zijn ook In de bouwvakken men sen, die het alleen maar gaat om in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk geld te verdienen. De goede vakman echter wil een produkt leveren, waar hij vele jaren later nog met genoegen naar kan kijken. En nu komen wij terug op de op merkingen van aannemers over lastige opzichters. Het is duidelijk dat serieus toezicht bij de bouw van woningen en andere objecten nodig is. Dat geldt vooral voor die objecten, die met geld van de overheid, d.w.z. van belastingbetalers, tot stand komen. Met dit toezicht mag niet de hand worden gelicht en een „lastige" opzichter of directeur van gemeente werken is voor de gemeente en voor de gemeenschap dikwijls een zegen, ook al beseft men dat meermalen niet. Het is verheugend dat er in Zee- KAMPERLAND. Vandaag gaat de N oord-Bev elands e schooljeugd op pad om de Drie- Eilandentoer te rijden. Dat is nu mogelijk geworden. Alle leerlingen van de lagere scholen (in totaal 900) zullen in deze toer meerijden. Meer dan 30 bussen zijn nodig om de jeugd van Noord-Beveland via Zuid- Beveland en Walcheren weer terug te brengen naar het voor malige eiland. Voor de jeugd belooft dit een fantastische tocht te worden. Vanmiddag zal, zoals bekend, de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de weg over de dam in het Veersegat officieel in ge bruik stellen. Het is een goede gedachte om de Noord-Beve- landse jeugd deelgenoot te ma ken van deze nieuwe mijlpaal in de historie van het voormalige eiland. voltrok zich overigens onder va derlijk opzicht van de dragline- machinist. Symbool voor de snelheid waar mee de „moderne" wereld zijn bedrijfsgebouwen uit de grond stampt was de ronkende dragline, die een hap grond losscheurde ter grootte van een badkuip. Als te- TERNEUZEN Met een flinke ge"hanger was het zllv(;ren schopje dat de adjunct-directeur van de hoofdgroep licht, de heer F. W. Custers, even tevoren aan de heer Rijpstra overhandigd had, in fijnzinnige tegenspraak met de grove efficiency van bull- land vrijwel geen klachten zijn over ruk aan een van die potige knup- ondeugdelijke bouw. Dat pleit voor de pels die men doorgaans in de be- aannemers, die in dit gewest hun op- dieningscabine van een dragline drachten hfebben uitgevoerd, maar het aantreft, heeft de burgemeester is tevens te danken aan het goede van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, toezicht, dat hier wordt uitgeoefend. in de mecst letterlijke zin het Een aannemer is uiteindelijk meer gebaat met een opzichter, die als het b al Phim^vesfipW zilveren spade als herinnpringiil^h-zal nemen,"is*'deXeer^W^BÓmng".' nodig is de puntjes op de i weet te van een nieuwe Fhilips-\ estigin,, trofee; late schaduw Van een tijd Tr. 1 7 7 7 zetten, dan met een toegefelijke man. aan de Baandijk te Terneuzen. waarin men de üjd hgd Uitstekende llldrilk met wie te schipperen valt, maar die Het leek inderdaad een startschot, er tenslotte mede schuldig aan wordt, want de bak die de eerste grond Op de grijze kleffe modder van de Burgemeester mr. H. Rijpstra ontving uit handen van de adjunct directeur hoofdgroep licht, de heer F. W. Custers, een zilveren spade als herinnering aan het begin van de bouw. V.l.n.r. de heer J. Ambachts heer (coördinatie industriële sprei ding)burgemeester H. Rijpstra, de heer F. W. Custers en de heer W. Bolling, bedrijfsleider van de Terneuzense fabriek. in Terneuzen ter hand worden genomen. Voor dit doel zullen aanvankelijk 350 mensen te werk worden gesteld. Met uitbreidingsmogelijkheden is echter al rekening gehouden. Naast de vier ha die Philips heeft aangekocht, heeft men in aangrenzende percelen nog optie op 6.8 ha. De gebouwen die in Terneuzen zullen verrijzen, krijgen een gezamenlijke oppervlakte van 7.000 vierkante meter. Het hoofdgebouw wordt 90 bij 52 meter. GOES. Op weg naar school in de Wijngaardstraat is gistermiddag, even na één uur, op de rijksweg de zesja rige Johannes Baptist Capello uit de Jacob Catsstraat tegen een brommer opgelopen. Hij liep daarbij zware ver wondingen op en is kort daarna in het ziekenhuis Oostwal overleden. De heer G. B. de K. uit Wis.senkerke reed met zijn bromfiets in de richting Kloetinge, toen plotseling ter hoogte van garage Louisse het knaapje de weg overstak. Hij liep tegen de brommer op en smakte op de straat. Met een diepe wonde in zijn achterhoofd werd het slachtoffer naar^ het ziekenhuis ver voerd door dr. G. J. Scherphuis, die eerste hulp verleende. Kort daarna is de zesjarige jongen aan zijn verwondin gen overleden. De bromfietser zelf kwam met de schrik vrij. In verband met dit ernstige ongeluk roept de inspecteur van politie te Goes eventuele getuigen op. Zij worden ver zocht zich te melden bij de gemeente politie te Goes, hetzij op het bureau of per telefoon (011005555). Eventuele ge tuigen kunnen zich ook wenden tot de politie in zijn of haar woonplaats. MIDDELBURG. Tijdens de zitting van de Middelburgse po litierechter is gistermiddag een boom opgezet over de vrije-tijds- besteding van de Haagse schrij ver en journalist Simon V. De au teur heeft de afgelopen zomer enkele weken met vakantie in Vlissingen vertoefd. Hij dronk zo af en toe een glaasje, meestal met enkele vrienden, en gedroeg zich daarna zoals dat wel eens gaat, ietwat uitbundig. Zo ook in de nacht van zaterdag 26 augus tus op zondag 27 augustus van dit jaar. Het was omstreeks een uur of half vijf het zou nog een uurtje duren voordat de zon opkwam dat een re chercheur en een agent van politie in de Badhuisstraat te Vlissingen een groepje mensen ontdekten, dat nogal vro lijk en luidruchtig deed. Op een afstand van 25 meter gekomen zagen de beide politiemannen dat twee leden van het groepje aan een boom begonnen te trek. ken. Een van de twee deed kort daarop de boom afknappen. Bij nader onderzoek bleek dat dit laatste werd verricht door Simon V., die dit keer de natuur niet bezong in verzen, maar haar geweld aandeed. De andere figuur was een ze kere R. L. uit Middelburg. Simon V., die voor de televisie vaak gepoogd heeft de kunst te bespreken, had gisteren geen gevolg aan de ge rechtelijke oproep gegeven. R. L. was wel verschenen. L. gaf toe dat hij zich inderdaad in het bewuste groepje men sen had bevonden. Men was naar een dancing op de boulevard geweest en genoot nu van de uitwerking van de drank. In de Badhuisstraat won echter de baldadigheid het van het intellectueel oreren. Een boom werd het slachtoffer van de geldingsdrift van de moderne litteratuur minnende leden van het kleine gezelschap. De rechercheur die als getuige op trad bevestigde zijn eerste druk: V. en U. trokken beiden de boom naar bene den, waarna V. de stoere straatversie ring verder naar de grond trok, zodat de boom afknapte. „Is die V. sterk?" vroeg de politie rechter, mr. B. S. Sieperda. „Dat weet ik niet, edelachtbare, ik heb het niet beproefd", antwoordde do politieman, „het was een lange, mage re man, maar ik heb het wel gezien dat hij greane handen had." Verdachte L. ontkende dat hij de boom zou hebben aangeraakt. Getuigen konden dit bevestigen, vertelde hij. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, achtte de tenlasteleging wet tig en overtuigend bewezen. Hij vorder de tegen beide verdachten dertig gul den boete subsidiair zes dagen hechtenis. tint iiw Ajrtyö-pc om d"t?jpfmcViinpc; ITpn i Dg bedrijfsleider, die dus de 'directs lei* de bouw dmg van het Terneuzense bedrijf op dat een slecht werkstuk wordt opge Ieverd en dat na verloop van en kele jaren de naam van de aan nemer door het slijk gaat. Advertentie) tve«aeklmi\vii hiH stcioprdp nm- Baandiik was gistermiddag een illuster aw natt, steigerde om gezeisciiap verenigd om Philips te zien hoog en sloeg met een knal tegen starten. Een spatje, dat zo nu en dan uit het sombere zwerk viel vermocht de stemming niet te drukken. Omsingeld door de voltallige gemeenteraad, ver schillende Philips-functionarissen en een de laadbak van de gereedstaande vrachtwagen. Een luidruchtig be gin dat door vele kritische ogen i i - groot aantal genodigden, sprak de heer werd bekeken en dat door applaus f. w. Custers een startspeech uit, waar- werd begeleid. in hij o.m. zei dat Zeeland de laatste Tie hiiro-emeoster was vnni- fleve Nederlandse provincie was die perma- u»e burgemeester was voor ueze liente philipsbewoning krijgt. gelegenheid gelaarsd en ge spoord. Hij droeg een originele oliejas en had een witte helm op waarvan de „stormband" voor zijn kin bengelde. Met zware bag- j gerlaarzen aan klauterde hij de vette cabine binnen voor de ri tuele ruk aan het Philipsroer. Het Dit is het resultaat van een sprei ding spolitiek, die in 1946 begon en die thans reeds tot resultaat heeft dat in de buitengewesten" evenveel perso neel werkt als in Eindhoven zelf. In totaal 76.000 man personeel (de vrou wen inbegrepen), waarvan 38.000 in Eindhoven en de rest in de spreidirigs*- bedrijven die nu in alle elf provincies te vinden zijn. De heer Custers memoreerde in het j kort de voorgeschiedenis die culmineer- L j de in het besluit om Terneuzen als vestigingsplaats te kiezen. In principe ging op 6 februari „de kogel door dé kerk". De heer A. Groeneveld, directeur van de bedrijven te Roosendaal en Terneu zen, onthulde nog dat reeds 200 Zeeuwsvlamingen in het Roosendaalse bedrijf werkzaam zijn. Het ligt in de bedoeling dat deze mensen straks naar Terneuzen zullen terugkeren. Dit Zeeuwsvlaamse personeel heeft overi gens nu reeds een uitstekende indruk gemaakt. De 'werving van personeel verloopt verder uitstekend. In principe wil men het Terneu zense bedrijf indien mogelijk uitsluitend met personeel uit Zeeuws Vlaanderen runnen. Ook voor de leidinggevende beroepen ligt er dus een ruime kans. OOSTBURG. De Axelse handelaar in landbouwmachines M. F. bracht tij dens de zitting van de kantonrechter naar voren dat de wet met betrekking tot de grote ontwikkeling van het be lang van de landbouwmachines niet meer voldoet. Hij stond terecht omdat hij op 22 september in Schoondijke met een tractor met aanhangwagen reed, waarvan het achtergedeelte meer dan tweederde deel uitstak vanaf de wiel basis. De officier van justitie, mr. T. Lebret, was het in grote trekken met de verdachte eens maar merkte voorts op dat zolang er geen andere wet was, de bestaande wet moest worden nage leefd. In deze voor de landbouw belang rijke kwestie viel conform de eis een boete van 10.- of twee dagen. De Belgische handelaar G. G. M. uit Steene reed in Sluis met een zeer ge vaarlijk geladen vrachtauto. Bij meting van de wieldruk constateerde de rijks politie dat deze op hef linker achterwiel 4400 kg. bedroeg en op rechterachter- wiel liefst 5400 kg. De maximum toe laatbare druk bedraagt vierduizend kilo per wiel! De verdachte bracht naar vo ren dat zijn wagen niet overbeladen maar verkeerd was belast. De eis was 65.- of dertien dagen, het vonnis 50.- of tien dagen. De Amsterdamse handelsagent A. G. Nadat burgemeester Rijpstra plechtig de eerste hap klei getrokken had sprak hij een dankwoord. Deze dank betrof in 's H. ARENDSKERKE. De de eerste plaats de Philips-delegatie CTprrippnteraad heeft aistermiddae waarmee m een zeer goede sfeer onder- U, neeit miuu*g handeld kon worden. Maar daarnaast' noemde de heer Rijpstra ook de direc- SAS VAN GENT. Het gonst en het lekt in Sas van Gent, vol gens enkele raadsleden, die hier over graag enkele (uitvoerige) opmerkingen wilden maken tij dens de rondvraag van de raads vergadering, die gisteravond on der voorzitterschap van burge meester R. A. J. den Boer werd officieel het uitbreidingsplan Eindewege, waar een industrie terrein van ongeveer. 6 ha is ge- i teur van het gewestelijk arbeidsbureau, hoofd van de openbare lagere school en de heer J. van der Gijp, die op elk ge- - - onderwijzer Frans werd goedgekeurd. De I wenst ogenblik met cijfers en overzich- uroiecteerd vastgesteld Vooraf heer P. J Bertram yit Hulst zal zijn op-; ten klaar had gestaan. projecieeiu vastgebteiu. voorat volger worden. Na uitvoerige discussie Het gezelschap verzamelde zich tot werd het voorstel tot partiële herziening slot in hotel Rotterdam waar een ver- van het uitbreidingsplan goedgekeurd. Men verschilde namelijk van mening over de vraag of men de helft van een terrein, dat oorspronkelijk was bestemd voor kleinindustrie wel mocht gebruiken voor de bouw van een neutraal bejaar dentehuis, terwijl Sas van Gent de indu strie zoveel mogelijk wil stimuleren. Het Unx TtTrtf. h.Q„ t -rv/r was met name de heer Colsen die zich gehouden. Het was de heer J. M. hierte,gen verzette. Ten deed de heer Lindenbergh (V.V. D.) nog een poging een wijziging te bewerkstelligen, die er op neerkwam de gronden van twee wordt nog een uitweg gemaakt naar de Schoolstraat. De toiletten in de openbare lagere school zullen vervangen moeten worden waarvoor de raad een krediet van 9000 voteerde. De heer Jac. de Schipper (a.r.) was van mening' dat de school aan de buitenkant ook wel wat gemoderniseerd mocht worden, hetgeen wethouder Schip per (c.h.) met evenveel woorden be streed, omdat zi. de bouwtrant paste in de omgeving. De vaststelling van de exploitatiekosten van het bijzonder en openbaar lager onderwijs gingen vlot onder de hamer door. Voor het komende winterseizoen zal van gemeentewege weer een kolenbij- slag worden verstrekt. De grondregel hierbij is dat de toeslag wordt verstrekt aan hoofden van gezinnen wier inkomen versing aangeboden werd, Een half uur voor de officiële start was in de directiekeet op het terrein een korte persconferentie gehouden. De - j t_ adjunct-directeur van de hoofdgroep i Personen, die Zich tegen de be licht onthulde daar enkele punten vanstemming blijkens bezwaarschrif- De heer A. Groeneveld. directeur vanhadden verzet uit het plan te j ti het bedrijf te Roosendaal (die tevens lichten. 0— slotte werd hetde directie zal voeren van het Temeu- beneden 23o0 per 3aar ligt. Voor alleen- C. Rijk die opmerkte dat enkele voorstel ongewijzigd aangenomen. Het, zense bedrijf), zat aanvankelijk in Roo-j Burgemeester en wethouders hieldeni ?taanden hgt deze grens op 1750 per woningen in de St Janstraat die voorstel om een voorschot van 117.000sendaal met uitbreidingsmoeilijkheden. echter voet bij stuk en wilden niet op Ja?r' bijslag bedraagt 48. fgci 111 ue Dl. Jdiiöuaai beschikoaar te stellen ten behoeve van de Dit was de eigenlijke aanleiding om j het voorstel ingaan omdat zoals bur se- Van de heer A- Blankenburgh te nog slechts twee laar oud zijn woningbouwvereniging Sas van Gent naar een nieuwe vestigingsplaats uit te meester D M Vermet het'stelde de Ie Nleuwdorp werd een bergplaats aan dei --1-" kijken; meente de nodige armslag wil' hebben i ?*venwe* aangekocht, die dienst zal en bovendien een rendabele exploitatie- °^.n vo?5 gemeentewerken. 1 af? d,e Prod"ktle van K,°°: opzet door een kleinere oppervlakte in -De verkeerssituatie m de Havenweg te jjl 71 ue? -, f het gedrang komt. Een bezwaarschrift van de produktie van het bedrijf te - - - - - Dordrecht (miniatuurlampen) zal straks H. W. reed bij het parkeren van zijn. bestelauto een bromfietser klem. De eis was ƒ20.- of vier dagen, het vonnis wordt binnen veertien dagen schriftelijk gegeven. Haast om weg te komen en zodoende ruimte te maken voor de wekelijkse markt van Oostburg deed de Apeldoorn- se kermisexploitant M. A. J. W» ver geten de zo noodzakelijke splitspennen in de koppeling te steken tussen zijn vrachtwagen de daarachter bevestigde trailer. Hij reed weg, de koppeling schoot los en de trailer sloeg op hol. Tenslotte kwam de aanhangwagen tegen een lan taarnpaal tot stilstand. Daarmee was de ellende nog niet teneinde, omdat de paal door het raam van een woonhuis sloeg en een fikse ravage veroorzaakte. De eis was 30.- of zes dagen, het vonnis een tientje lager. De Souburgse veehandelaar A. C. van D. reed in Schoondijke met een vracht auto waarvan de laadbak scheefhing. Deze bak sloeg een lichtmast omver, die op zijn beurtweer op een brom fiets terechtkwam. Conform de eis kreeg Van D. 25.- of vijf dagen. De fietsende meubelmaker A. M. V. uit Sluis werd op een fietspad in zijn woonplaats door een brommer inge haald. Inplaats van netjes naar rechts uit te wijken, week de onvoorzichtige wielrijder voor de verandering naar links uit. Een botsing volgde met de onvermijdelijke grote schade. De eis was hier 40.- of acht dagen, het von nis 30.- of zes dagen. BRUINISSE. Nadat reeds enige ja ren geleden een poging tot het oprich ten van een diepvrieskluis te Bruinisse moest worden opgegeven, is thans een nieuw comité bezig de daarvoor in aan merking komende personen voor het oprichten van een dergelijke instelling voor Bruinisse te animeren en tot dat doel was de heer De Vries uit Amster dam te Bruinisse op een vergadering, waar de voor- en nadelen van verschil lende systemen werden besproken. De kosten per deelnemer werden geschat op ƒ32.50 tot 45. Door het slechte weer was het verg ader in gsbezo ek ge ring, zodat nog niet tot oprichting van een kluis kon worden overgegaan. L. verweerde zich daarna nogmaals met te beweren dat hij de boom niet beetgepakt had. „De politie was bevoor oordeeld", merkte hij op, hetgeen hem op een berisping van de politierechter kwam te staan. Conform veroordeelde mr. Sieperda Simon V. tot dertig gulden boete, maar L. sprak hij zij het met enige aarzeling vrij, omdat het be wijs volgens hem niet geheel vaststond. De Koudekerkse fabrieksarbeider J. de B. werd veroordeeld tot een week hechtenis en vier maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. Hij had op 17 augustus met zijn bromfiets op het rij wielpad van Koudekerke naar Vlissingen hoogst roekeloos, zonder enige reden, links gereden en daarbij een botsing veroorzaakt met een zekere B. De laatste werd bij de aanrijding van de brommer geslingerd en liep een her senschudding op, waardoor hij enkele weken niet in staat was om te werken. Mr. Sieperda voimiste conform de eis. Mr. Rosingh had bij de bepaling van de strafmaat de mentaliteit van de verdachte waar het rijden op brommers betreft in aanmerking genomen. De dames M. J. de B.-de J. en P. J. V.-L., beiden uit Dreischor, hadden el kaar uitgescholden en geslagen. „Wie begonnen is, weet ik niet", zei de offi cier van justitie, mr. J. L. Andreae, „we zullen dat maar niet proberen uit te zoeken." Conform de eis werden de beide vrouwen veroordeeld tot twintig gulden boete. Op zondag 4 juli van dit jaar werd in Sint Jansteen een deur ingetrapt. Ver dacht daarvan stond gisteren terecht de havenarbeider O. A. B. aldaar. B. zou het feit, dat huisvredebreuk tot gevolg had, hebben gepleegd in gezelschap van zijn ouders, die niet verschenen waren. Het binnendringen van de woning van S. zou gebeurd zijn naar aanleiding van een ruzie. Tegen B„ die de officier als de minst schuldige van het drietal kwalificeerde, eiste mr. Andreae veer tig gulden boete. De politierechter von niste conform. De ouders zullen bin nenkort gehoord worden, waarbij S. als getuige zal optreden. Conform de eis werd de Zierikzeese stucadoor H. G. M. wegens het onder invloed en midden op de weg rijden met een bromfiets veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on der toezichtstéïling van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme. Onder auspiciën van de WV West- kapelle vergaderden de strandtentver huurders onder leiding van burgemees ter Th. H. de Meester. De huur der strandhuisjes werd vastgesteld. Agenda raad Breskens Restant woningwet woningen onderhands aanbesteed BRESKENS. De gemeenteraad heeft maandag 30 oktober een lijvige a- genda te verwerken. Enkele belangrijke punten zijn o.m. de onderhandse aanbe steding van het restant van 33 woning wetwoningen en het bouwen van drie van dit soort woningen als een bijdrage uit het industriecontingent 1961. Omdat er een moeilijkheid is in de bouw van woningen tegen de curveprijs aan te be steden stellen B. en W. voor het restant van woningen tegen de totaalprijs van f 444.750.- onderhands aan te besteden en het werk te gunnen aan de Fa. W. en B. Christiaanse te Oostburg. De drie wo ningen uit het industriecontingent zijn bestemd voor het personeel van de Fa. Grebr. Maas. De Visserijvereniging „Ons Belang" heeft een nadelig saldo ten gevolge van het drijven van het visrestaurant en de garnalenkoningin tijdens de visserijfees ten in Breskens van 1087,37. B. en W. stellen voor de helft van dit bedrag uit het gemeentefonds aan de vereniging te verstrekken.De raad wordt voorts voor gesteld in principe aceoord te gaan met de verkoop van een perceel grond aan de Breskense Bakkerscentrale in oprich ting. De centrale heeft een stuk grond op het oog tussen de Dr. Broodman- straat en de Philips van Kleef straat voor de bouw van de zogenaamde centrale bakkerij. Dit verzoek direct inwilligen is niet mogelijk omdat het wederop- bouwplan nog moet worden gewijzigd. De Keuringsdienst voor West-Zeeuws Vlaanderen Noord heeft in de laatste jaren met verlies gewerkt. Voor 1962 is dat verlies op 1967.- geraamd. B. en W. stellen voor de keurlonen te laten op trekken. Voorts heeft het uitbreidings plan west 111 de afgelopen winter nogal wat overlast gehad van regenwater. Het college vraagt de raad een krediet te verstrekken van 15000.- voor de bouw van een regenwatergemaaltje. lpklcpn aan nilp knntpn pn (jp voor de bouw van acht woningwetwo1 i v~ Kanten en ae ningen in pian_West werd goedgekeurd slechtste woningen waren die ooit evenals een voorstel tot het rooien van bomen in de Dijkstraat en een verzoék- schrift van de r.k. lagere school om een bijdrage in de aanschaf van enkele leer middelen ter modernisering van de on in Sas van Gent zijn gebouwd. derwijsmethode. Tevens werden de be grotingen van diverse diensten aange boden. Ook de waterleiding Jekt op vele plaatsen, hetgeen voor de heer L. S. F. de Meyer aanleiding was tot het stellen van enkele vragen- Wat betreft het gonzen, dit bleek het geval te zijn rond enige woningwetwoningen, die volgens de publieke opinie niet juist verdeeld zouden zijn. De heer W. H. M. Colsen merkte op, dat hij het niet juist vond, dat een woningwetwoning, toch bestemd voor mensen met een smalle beurs, werd toegewezen aan een vol gens hem gegoede middenstander, die dit huis dan nog bestemd had voor een ongehuwde dochter, terwijl ande- re mensen, voor wie het geval urgenter lag zouden zijn gepasseerd. Hoewel er lang en breed over deze kwestie werd gesproken kwam het ge heel niet tot klaarheid. Een verzoekschrift van de heer Van Steenberge om gemeentegrond, gelegen in het plan-West in erfpacht te krijgen werd goedgekeurd, nadat nog de bepa ling was toegevoegd, dat in dergelijke gevallen de desbetreffende personen moeten beginnen met de betaling van de pacht, nadat de rijksgoedkeuring is ver- kregen om te vojrkome.dat metaje uit de eramër, maar rij kon niet lanqe tijd betaalt_\oor_ sronA- v^ermceverhinderen dat het meisje deerlijk GOES. De leerlingen van de lage re scholen uit Goes en omgeving heb ben gisteren intens genoten van de i lijk geamuseerd. Door de spontane BIERVLIET. Het tweejarig doch-uitingen van de kinderen kostte het tprtje van de familie De Smet in Bier-wei eens moeite om de stilte te bewa- vliet, Hemmy, is met brandwonden ren, maar dat heeft aan het spel toch over het gehele lichaampje en in levens- geen afbreuk gedaan. De opvoering dat door het Landbouwschap was inge diend werd niet-ontvankelijk verklaard, omdat deze organisatie geen belangheb bende is in de zin van de wet en dus geen bezwaren kan indienen. Twee grondgebruikers hadden voorts hun bezwaren kenbaar gemaakt, doch de raad besloot het oorspronkelijke plan te handhaven. De heer Lindenbergh stemde tegen het plan. Behalve dit agendapunt gingen deze middag nog veertien zaken onder de hamer door, waarbij de discus- vrTÉ>n'ntf trahot cnrnnWo 1 sie zich beperkte tot opmerkingen of| en het riazen m^ltie"'De^t oXrina su«Sestïes- Lang werd §ePraat ovér ee» werd «eeëven onder ausDiciën van ri? subsidieverzoek voor !lel m bedriJf hou" 7 V TJÖDe schooljeugd heeft zich koste den van windmolens, teneinde tegen te; i.v.u ue schooljeugd neett zich koste- gaaili dat door hoge onderhoudskosten' de molens in onbruik zouden raken en verwaarloosd worden, hetgeen een ver- Nieuwdorp noopte het college van B. en W. voor te stellen een parkeerverbod in te stellen voor de zuidzijde van de weg. De raad was dezelfde gedaclitengang toegedaan. Met een uitbreiding van het leerpro gramma van de plaatselijke chr. land- bouwhuishoudschool met het vak „voor opleiding verzorgende beroepen" werd ingestemd. _evaarlijke toestand naar het Elizabeth- ziekenhuis in Sluiskil vervoerd. Het kleine meisje speelde gistermiddag om streeks een uur bij de buren in de buurt van een emmer kokend water. Op een gegeven moment moet de kleuter haar evenwicht hebben verloren waarna zij in het kokende water viel. De buur vrouw schoot ijlings toe en trok het werd verzorgd door de toneelgroep van Rob Geraerds. Er werd zowel des mor gens als des middags een voorstelling gegeven. Tijdens beide voorstellingen was de grote zaal van de Prins van Oranje tot de laatste stoel bezet. De aannemer van waterbouw- en wegenbouw, de heer Johs. Moerland Zonen uit Sint-Annaland, heeft zater dag een ..dagje uit" aangeboden aan zijn personeelsleden. Het gezelschap bracht de dag door in Rotterdam. men niets kan doen. en de plannen bin-„.er'd verbrand nen twee maanden moeten worden inge-j diend om ongewenste speculaties te voor- 8 In de gemeente Tholen zal woens- dag 15 november a.s. in alle kerken de De 83ste Umecollecte voor de Scho- Een verzoekschrift van de heer H. P. jaarlijkse dankdag voor het gewas wor- len met den Bijbel heeft te Stat Anna- j. van Mourik om eervol ontslag als i den gehouden. jland 150,30 (v.j. 172,20) opgebracht. lies voor het landschapsschoon betekent. Sommige raadsleden zagen er weinig heil in om met subsidiepolitiek te; pro beren de molens in stand te houden. Bij de discussie legden enkele leden twijfel aan de dag of er heden ten dage nog molenmakers zijn, die het onderhoud kunnen verzorgen. Tenslotte werd men het eens over het subsidie-voorstel. De gemeente zal maximaal 100 per jaar bijdragen voor elke molen. Van een vijftal eigenaren in Lewe- dorpe werd gronden aangekocht, waar door de realisering van het uitbrei dingsplan aldaar voltooid kan worden. BRUINISSE. Het motorzeevissers- vaartuig Arm 12 van schipper R. van Belzen werd door het breken van de stuurinrichting op de Noordzee een speelbal van wind en golven en kwam op de Banjaard terecht. Door het -mo torschip Ouddorp 8, schipper P. Sper ling, werd het schip op sleeptouw ge nomen en van de gevaarlijke zandbank weggetrokken. Het schip werd ter re paratie naar de scheepswerf van Dui- vendijk te Bruinisse gesleept, waar het in een dag werd gerepareerd en weer vaarklaar werd gemaakt. Vorige week kwam ook de Ouddorp 1, schipper J. van der Klooster, in moeilijkheden door het breken van de roerkoning. Dit i De gemeente zal na de aankoop een schip werd hulp geboden door de red- straat kunnen aanleggen vanaf de'dingboot Prinses Margriet uit Ouddorp j Lewestraat naar de uitbreiding, aan- welk schip tijdelijk in Hoek van Holland I sluitend op de Sloestraat. Bovendien I is gestationeerd. OOSTBURG De gemeenteraad heeft naar aanleiding van het in een vorige vergadering genomen besluit tot de aanleg van een bungalowpark, zon der hoofdelijke stemming aangenomen het plan tot het bouwrijp maken van het aangewezen terrein nabij de Zuid- zandse straat, ,,'t Schuttebocht". Met dit bouwrijp maken zal een bedrag van 252.874 gemoeid zijn. De beplan ting van het park, dat plaats biedt aan 39 bungalows, zal worden overgelaten aan de eigenaars van de toekomstige bungalows. Besloten werd de ontslagaanvrage van de heer H. van der Worp, leer kracht aan de openbare U.L.O.-school, in te willigen. In het voorstel van B. en W. werd de Raad geadviseerd eer vol ontslag te verlenen onder dankzeg ging van diensten, de Raad zal om be paalde redenen echter deze dankzeg ging achterwege laten. Benoemd als leerkracht aan de open bare U.L.O.-school voor het school- seizoen 1962 de heer C. P. M. van Akkeren. Dertien leraren aan de gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina lyceum werden in tijdelijke dienst herbenoemd. Het verzoek van de heer G. de Reu tot -het plaatsen van een frites- en ijs- tent, lokte een bijzonder lange discus sie uit. Bij stemming schaarden zeven raadsleden zich achter het afwijzende advies van B. en W. Tegen stemden voornamelijk de K.V.P.-leden. De leden der commissie van advies, bedoeld in de woonruimtewet van 1957, werden herbenoemd met betrekking tot de „kwestie Ue Nobel". Besloten werd dat de gemeente de benodigde grond voor een aanleg van een straat aan de Zuidwai van de familie Le Nobel zal aankopen, op voorwaarde dat de betrok ken eigenaren van liet woningenkom- plex een bijdrage aan de gemeente ver lenen van 10 per vierkante meter grond, welke zij in eigendom hebben. De raad ging akkoord met het voor stel een bijdrage te verlenen van 20 pro cent van het gemiddeld aanlegkapitaal ten behoeve van achttien percelen dié nog moeten worden aangesloten ou het P.Z.E.M.-net.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3