Harry Heymann lachte het laatst en het best J E ES EL HET ZWAARD1 mm I KAPPIE EN DE VERTRAAGDE MASSA 1 DE NATUUR ■■■HF H 1 Vrijdag 27 oktober 1961 ZEEUW SCH DAGBLAD P. W. RUSSEL'S Weet u dat niet? Ingeruild Gewonnen Een tafel vol De bedoeling in en om uw huis Stijging loon- en prijspeil hervat Italië bouwt voor Rusland tankers Gewoon zijn gang Prinses Beatrix terug K.L.M. KAN VLIEGERS NIET GEBRUIKEN ijziging hoofddirectie Steenkolen-Handelsverg. H 0ERM Johnny u Hart ■1 ==il j De 23 opzienbarende !U experimenten van student Tijloos r gininiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiminininiiiiimnniiiniinmnmiiiiiuiiiiiiniiiiniiiiHiniiniiiniiiiiiiimiiiiininHiiiiiininiiiinmiiimiiminiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiis Uit de kerken BEESEL „Moet je dat nu meebrengen", zeiden ze in het dorp meesmuilend tegen Harry Heymann en men keek misprijzend naar het magere scharminkel van een paard dat de tuin- derszoon hij zich had. „Voor achtduizend gulden kunt u het nu niet kopen", zei me gistermiddag dezelfde Harry Heymann toen ik vroeg wat zijn paard moest kosten. Tussen die twee opmerkingen liggen vier jaar. Beesel, dat een beetje ten noorden van Roermond ligt, is niet groot maar wie er niet bekend is moet toch wel even zoeken naar de Sint Jorisstraat. „Bij wie moest u zijn?" vroeg de bakker. „Bij Heymann. O, bij Harry van Halla zeker. Wel, de eerste weg links en dan aan de rechterkant." Zo was het. Harry van Halla en zo kent ieder de nu 25-jarige zoon van tuinder Heymann daar in zijn geboor teplaats Beesel. Kijk, dit vertellen ze van Harry Heymann: een vriendelijke jonge kerel, een harde werker in het bedrijf van zijn vader, en een man met een ge weldige neus voor paarden. Hoe zo? wil de vreemdeling weten. „Hoezo", zeggen ze dan, „weet u dat dan niet? Weet u niet dat het Harry Heymann is, die een paar jaar gele den voor een prik een paard kocht van een veehandelaar, en die er nu de ene prijs na de andere mee weg sleept?" Harry (Har voor zijn meisje) zelf vertelde het me zo: We hadden der tien jaar een paard gehad en het was nu wel een beetje oud voor het werk in de tuinderij. We keken rond naar een nieuw paard en ik vond er een bij een veehande laar, die het weer vam een woonwa genbewoner had ge- kooht. We ruilden het paard in, be taalden wat bij, en dat is nu ons nieu we paard. Net als met een auto. Vier jaar gele den gebeurde dat allemaal. „Ja, de mensen keken wel vreemd, want het dier was mager, onderkomen en slecht verzorgd, maar ik zag er wat in en mijn va der liet me gaan. Nu houd ik van paarden, want van mijn elfde jaar zit ik er al op en va der, is secretaris van de ruitervere- niging Sint Joris in Beesel. Ja, de appel is dus niet ver naast de boom gevallen. Papa Heymann liet zijn zoon zijn gang gaan. „Halla heb ik het paard genoemd, naar het beroemde dier van de even beroemde Duitse ruiter Winkler", vertelde Harry. „Het moest voor de ploeg en voor de kar, want w» hebben zes hectare die bewerkt moe ten worden. Maar ik wilde meer met het dier en ik dacht dat het erin zat. Ik ging erop zitten, maar Halla gooide me er meteen aan de andere kant weer af Dat ging zo een maand lang door: ik erop, Halla die me er af zwiepte. Maar na die maand gaf Halla zich over en ik had gewonnen." Harry Heymann is een man met ge duld. „Nooit kwaad worden op een paard, alleen maar volhouden, herha len en nog eens doen. Anders kom je er niet", is zijn stelling. We liepen de stal in en daar stond Halla, een prachtig bruin dier. glan zend en tevreden. „Ze doet alles", zei Harry. „De suikerbieten bijvoorbeeld nu in deze tijd. We halen zo'n negen wagens van het land en op een wagen gaat 2500 kilo, maar daar draait Halla geen been voor om. Alle werk wil Hal la doen, voor de ploeg en dan soms voren van twintig centimeter diep, maar met het grootste gemak trekt Halla alles. Ze is nu zeven jaar en ik geloof dat ze zeker nog vier jaar in die topconditie blijft. Topconditie? Jawel, want de tuin- derszoon uit Beesel met zijn paard van de woonwagen heeft de afgelopen maanden prestaties geleverd die ons doorgaans alleen in verhalen bereiken van ver over de Oceaan, waar het alle maal zo moeilijk te controleren valt. Hier niet. Hier in Beesel. bij Harry thuis, is het reuzemakkelijk te con troleren. Ik hoefde maar te kijken naar een tafel met meer dan vijftig onder scheidingen, tientallen linten van eer ste, tweede en kampioensprijzen. Gro te bekers en kleine bekers, medailles en hier zijn ze allemaal behaald door Harry en Halla. Denk niet dat ik die tafel met prijzen zo maar te zien kreeg. Weieens prijzen gewonnen?, vraag ik voorzichtig. „O jawel", was het antwoord. „In Kerkrade, in Utrecht, in Stadskanaal en in andere plaatsen." Mag ik ze eens zien? „Natuurlijk!" En Harry stapte naar een zijkamertje en kwam terug met een grote kartonnen doos, boordevol bekers en medailles. „Legt u die zo maar in een doos?" „Och ja, later als ik getrouwd ben moeten we er een kast voor hebben. MUn meisje zit er achter dat ik ze be waar. We zjjn er sinds anderhalf jaar mee bezig. Vroeger bewaarde ik ze niet. Het gaat mij om het paard, dat vind ik het belangrijkste." Harry Heymann wond er geen doekjes om. Hij is geen showrijder noch een showman. Hij houdt van augurken verbouwen en suikerbieten en daarnaast heeft hij Halla. Zijn hand gaat strelend over de rug van zijn paard en hij zegt voor mij onverstaan bare woorden tegen het dier. Wat was dat in Utrecht, wilde ik weten. „Half september van dit jaar, de Utrechtse paardendagen, met een in terprovinciaal springconcours", legde Harry uit. „Er deden vier en twintig paarden mee en Halla maakte nul fouten en was dertien seconden eerder dan nummer twee. Toen kreeg ik een heel grote wisselbeker. Daar zetten ze nu mijn naam in, en die beker moet nog komen. Als je naam er drie keer In staat mag je hem houden O, die liggen in een karton- Harry Hey mann, toen ik vroeg zijn ge wonnen me dailles en be kers te mogen zien en hij ging de doos op verzoek halen. -g- Halla, het fraaie paard, in Beesel eens de lacher van het dorp, nu de kampioen waarvoor de kenners graag een handvol briefjes van duizend op tafel leggen. Winterandijvie zal men nu moeten binden en zeker als de kroppen in het hart niet mals en geel willen worden. Met een touwtje kan men ze wel bin den; met de ene hand de bladeren alle maal bij elkaar nemen en met de ande re hand trekt men er dan een touwtje omheen. Als de kroppen tien dagen ge bonden staan zullen ze prachtige malse, gele harten gevormd hebben. Dat ziet de huisvrouw graag en zeker als ze voor de inmaak bestemd zijn. Aarzeling Duitse economie BONN De najaarsverbetering van de Westduitse economie is dit jaar op vele gebieden aarzelend en minder krachtig dan verleden jaar begonnen, aldus deelt het Westduitse ministerie van economische zaken mee. Er is al enkele maanden een verandering in de ontwikkeling van de vraag merkbaar. De produktie is minder sterk toegeno men dan met het seizoensritme over eenkomt. De buitenlandse handel is daarente gen toegenomen. Hjj was in september tien procent groter dan in september vorig jaar. In de kleinhandel bedroeg de groei acht procet. De stijging van het loonpeil duurt voort. De prijzen van de producenten hebben volgens het ministerie weer de neiging enigszins te stijgen, nadat zij gedurende verscheidene maanden stabiel zijn ge bleven. Ook de prijzen van industriële verbruiksgoederen en van dienstverle ningen gaan in stijgende lijn. ROME (AP). Tussen de Italiaanse regering en de Sowjetunie is overeen stemming bereikt over de bouw van zes Russische olietankschepen van elk 48.000 ton. Zij zullen gebouwd worden op de onder staatstoezicht staande Italiaanse werven. Rusland zal voor de zes schepen een bedrag van 171 miljoen gulden betalen. Men verwacht dat deze overeenkomst tot felle protesten van rechtse politici zal leiden. Deze hebben zich vroeger al scherp verzet tegen de olie-overeen komst waarbij Italië van Rusland goed kope olie betrekt en aan de Sowjetunie onderdelen voor olieraffinaderijen le vert. De Westerse oliemaatschappijen beklagen zich erover dat Italië mee werkt aan Russische dump-praktijken. „En is dat de bedoeling?" vroeg ik. Want ik zag Harry Heymann even in de verte turen. „Ja, dat wil ik graag proberen" zei de eerlijke Harry en gaf Halla een goedkeurende klap op de achterhand. Zes eerste prijzen heeft Harry dit jaar met Halla weggehaald, maar hij heeft ze niet zonder meer gekregen. Het is hard werken op de tuinderij en het trainen gebeurt 's avonds. „Elke avond, in maart ben ik be gonnen" vertelt Harry. „Het is moei lijk om het paard niet te vroeg in vorm te krijgen, want dan zijn de pres taties tijdens de concoursen weer terug gelopen". „En tussen die concoursen door wordt er gewoon met Halla voor de ploeg en zo gewerkt", vroeg ik nog eens. „O ja, alles gaat gewoon zijn gang", aldus Harry. „Het gebeurde op een vrijdag. Met Halla ploegden we een groot stuk land om en zaterdag moest er gerold worden. Zaterdag avond waren Hal la en ik doodmoe, maar op zondag zou ik meedoen aan een spring concours in Kerk rade. Dat wordt niets, dacht ik" zei Harry. „Maar hij won de eerste prijs!" vulde zijn moeder trots aan. „Wat heeft u nu voor Halla be taald? probeerde ik. Harry Hey mann lachte maar en zei „Och, niet veel." Hij heeft gelijk. Waarom zou hij het zeggen? Laat het zijn geheim blijven en dat van zijn vader. Bekend is dat iedereen lachte om dat ma gere paard dat hij in Blerick kocht en meebracht naar Beesel, en bekend is ook dat ieder een nu met stom heid is geslagen vanwege die pres taties en prijzen niet een keer maar vijftig keer. „Als je Halla wil verkopen moet je het nu doen ze is nu zeven jaar en dat is de leeftijd om er geld voor te maken" hebben ze tegen Harry ge zegd. SCHIPHOL Met een. vliegtuig van de Sabena is prinses Beatrix gisteren uit Griekenland teruggekomen. Zij werd op Schiphol begroet door de Ko ningin. De prinses is bijna vier weken in Griekenland geweest. Zij was in gezel schap van jonkvrouwe C. E. B. Köell, hofdame van de Koningin en mejuf frouw A. Hasseley Kirchner, een school vriendin van de prinses. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een aantal jonge, door de Rijksluchtvaartschool opgeleide vlie gers, zal niet in dienst komen van de K.L.M., zoals in de bedoeling had ge legen. De K.L.M., die sinds enige tijd aan het bezuinigen is, kan de jongelui niet gebruiken. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. zoeken naar mogelijkheden om de jongelui elders aan het werk te helpen. UTRECHT. Ir. J. F. Fock zal per 1 januari zijn functie als hoofddi recteur van de Steenkolen-Handelsver eniging neerleggen. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld de heer Fock te benoemen tot commissaris en prof. dr. B. Pruijt, thans hoogleraar aan de Ne- derlandsche Economische Hoogeschool. te benoemen tot hoofddirecteur van de S.H.V. DEN HAAG. Zoals wij gisteren be richtten wil de gemeentelijke dienst voor plantsoenen in Den Haag heel wat hooi op zijn vork nemen. Hij gaat 121 bomen overhevelen naar andere plaatsen in de stad. Bomen van honderd ton, zoals wij gis teren schreven, kan evenwel zelfs deze voortvarende dienst niet aan. De bedoel de bomen gaan de duizend kilo niet te boven. Toch nog een heel karwei. DEN HAAG. De burgemeester van Den Haag heeft toestemming gegeven aan een groep Haagse jongeren om een protestmars te houden naar de Russi sche ambassade. Leden van het actiecomité zullen een manifest aanbieden, waarin staking van de Russische kernproeven wordt ge vraagd. De stoet zal zich vanavond om half acht bij het Vredespaleis opstellen. 26 Tegen de middag werd het warm in de werkplaats. De page werd het staan en liggen in de uitwaseming van vijf paar krachtige longen, be zwangerd met de geuren van een rijkelijk met knoflook gekruid ontbijt zo langzamerhand meer dan moe. Hij werd een tikje bleek om de neus en beklaagde zich dat hij haast stik te en het geduw en gestomp geen ogenblik langer verdragen kon. Op dat ogenblik zette Abdoellah, die ook warm en moe was van het gebogen staan over de voeten, zijn tulband af om het een beetje be haaglijker te hebben. De page zag zijn schedel, en slaakte een gil. „Neem me niet kwalijk, jonge man", zei Abdoellah. „Ik vergeet wel eens hoe afschrikwekkend mijn blote hoofd er uitziet." „Zet onmiddellijk dat ding op! Die kruin bezorgt me een week lang nachtmerries!" Abdoellah zuchtte en zette zijn tul band weer op. Pierre vergat zijn plaats en snauwde terug tegen de page: „Bent U bang voor littekens, fijngevoelige heer? Abdoellahs litte kens zijn eretekeps!" „Stil, Pierre!" beval Hugo. „Je zult me nog een klant doen verliezen door je dwaze ridderlijkheid." „Neen, daar is geen sprake van, Meester Hugo. Hij heeft de juiste geest. Kom hier, jongeman." Pierre stond aan de voet van het podium en keek naar de klant op. „Je bent een knap boertje, jongen. Je zou het m mijn meesters dienst ver kunnen brengen. Lelijkheid, in welke vorm ook, verdraagt hij niet om zioh neen." De page blikte naar Abdoellah die bedroefd keek. „En je bent heel vaardig met je handen. Ik zal ongetwijfeld met de maarschalk over je spreken." „Ik ben hier heel gelukkig, heer," zei Pierre. „De maarschalk komt morgen hier," ging de page voort, zich tot Hugo wendend. „Laat deze hier hem bedienen, en niet die schepsels" dat sloeg op Clément en Ambrose „of die vreselijke Turk," waar mee Abdoellah was afgedaan. „Wanneer loopt zijn leertijd af, Meester Hugo? Wie is hij?" Maria stond op de drempel van de werkplaats met een zestal kleine be kers wijn op een houten blaadje. Ze hoorde het grootste deel van wat de page zei. Een diep, redeloos instinct fluisterde geheimzinnig in haar hart en plotseling werd zij zich bewust van de nabijheid van een groot ge vaar en een schrikkelijk kwaad, als een oude kloek die zonder oren de tred hoort van de wezel, die bloed- drinkende moordenaar. CxifitoxVL- ScMvnevei. Ze haastte zich de werkplaats in en liep rechtstreeks naar het podium, waar ze Pierre met haar elleboog op zij stiet en de page een beker wijn aanbood. „Neem eens een slokje hippocras, drong ze aan. „De wapensmid houdt u natuurlijk de hele dag op uw voe ten, zonder een ogenblik rust. Ik be grijp hoe vermoeid u moet zijn. Maar hij werkt zo ingespannen dat hij vergeet hoe de tijd vliegt. He meltje nog toe! Het is waarachtig al weer etenstijd! Pierre, Clément, Ambrose! Gaan jullie onmiddellijk naar de keuken en eet iets. Hugo, hoe kun je deze hooggeboren heer de hele ochtend laten staan zonder hem een moment rust te gunnen? Heeft v j u een ogenblik laten rusten, heer? Neen, ik weet wel beter. Hij gunt nooit iemand rust. Wilt u de wijn proberen, edele page?" „U komt als door de hemel gezon den, madame," antwoordde de page. ,,Ik heb inderdaad de hele ochti end boete gedaan onder de handen van deze leken. Ik geloof niet dat ik ooit zo moe ben geweest, zelfs niet na een veldslag." „Ik wil wedden dat u heel wat te genstanders geveld hebt met die ster ke armen!" zei Maria levendig. Hu- go snoof onhoorbaar. Pages namen geen deel aan de strijd, dat wist Ma ria heel goed. „Wilt u onze gast zijn aan de maaltijd, heer page? U eet natuurlijk met ons, niet met de leer lingen." „Neen, dank u," antwoordde de pa ge hoffelijk maar beslist. Uit Maria's keuken drong een nieuwe golf knof- lookgeur haast tastbaar in de werk plaats door. „Ofschoon ik graag een praatje zou willen maken met die blonde leerjongen. Wie is hij, ma dame?" „Die blonde? O, die maakt geen deel uit van ons huishouden. Dat is een buurjongen, wiens ouders op reis zijn. Over een dag of twee komen ze terug, nietwaar Hugo?" ,,Oh..„ eh....ja. Hooguit over een week." „Dan heeft de maarschalk dus nog gelegenheid om hem te zien. Hij heeft precies dezelfde smaak als ik," zei de page met onvervalste zelfge noegzaamheid. „Dezelfde smaak en dezelfde maten. Ik ben er van over tuigd dat hij de jongen in dienst zal willen nemen." „Daar zullen zijn ouders misschien wel in toestemmen," zei Hugo die in de gaten kreeg waar Maria heen wil de. „Toestemmen doen ze altijd," zei de page. „Natuurlijk!" voegde Maria er aan toe. „Zo'n voorname dienst! Laten we hopen dat zijn ouders niet onver wacht terugkomen en hem meene men." Later op de dag, toen de page ver trokken was, had ze een ernstig ge sprek met haar man. „Er is iets aan die man wat wei nig goeds voorspelt, Hugo. Wie is zijn meester?" Hugo toonde zich eveneens be zorgd. „Zijn meester is de Baron de Retz. De baron heeft een slechte naam. Er doen heel wat vreemde verhalen de ronde over de schitteren, de inrichting van zijn verblijven, zijn weelderige toneelvoorstellingen en zijn verhoudingen met de artiesten. Er gaan ook lelijke geruchten dat de knappe boerinnetjes op zijn bezit tingen liever van huis weglopen dan dat zij zich onderwerpen aan zijn omhelzingen en dat vind ik vreemd, want over het algemeen voelen der gelijke meisjes zich gevleid als hun heer aandacht aan hen schenkt. Mis- schien zijn zijn attenties ongewoon ruw. Ook dat wordt gefluisterd." Hu- go deed zijn mond open, alsof hij nog iets wilde zeggen, maar hij deed hem meteen weer dicht. „Verzwijg je soms nog iets, Hu- go?" (Wordt vervolgd) door NU DE STUDENT TIJLOOS EEN WERKKAMER GEVONDEN HEEFT, BEGINNEN ZIJN COLLEGES FN IN DEZE OPLOSSING, DAMES EN HEREN .KLOPT MEN KAN DUS WEEFSELS IN) LEVEN HOUDEN, HETGEEN IETS ANDERS IS DAN ZE TOT LEVEN WEKKEN, WANT DE VOORMALIGE BEZITTER VAN DIT HART; DIE UITERAARD NIET MEER IN LEVEN— 28. Terwijl Kappie bij de radio het Bericht van de werf in ontvangst nam, bevestigden de maat en de meester met trage bewegingen de kabel van de VM- 1 aan de sleephaak. „D-de storm in welja!" prevelde de maat met strakke lippen. „Die he ren daar in L-Lutjewier hebben g-goed praten! Waarom l-laten ze ons niet met een kielhalen? Dan hebben w-we meer kans om het er levend af te brengen goedbootje, dat een sleepboot uit het dan n-nu!' De meester knikte somber. „Er is iets technisch niet verantwoord aan dat proefschip mompelde hij. „Maar ik ben een poetsdot als ik weet wat niet „Dat is anders n-nogal duidelijk!" riep de maat met overslaande stem. „Heb je ooit gehoord v-van een speel- w-water zwiept?! Nou dan! Dat deugt er niet aan! En n-nog een heleboel din gen m-meer, als ik op mijn eksterogen afga.We gaan allemaal n-naar de kel der, als w,e met dat akelige ding de s-storm ingaan Op dat ogenblik voegde Kappie zich weer bij hen en zijn .gezicht was be wolkt. NED, HERV. KERK Beroepen te Zaltbommel (vac T. Bruinsma, toez.): J. H. Bokhove te Neede. Bedankt voor 't Harde (toez.): C. Vos te Bennekom. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. Bartlema): A. Mol te Steenderen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Tiel: C. J. v. d Meulen te Heerjansdam; naar Bunde (Oost-Friesland): J. Koster te Laar (Duitsland). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Franeker: W. van Heest te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht: A. Vergunst te Rotterdam-C.; te Brieht: C. van Dam te Rotterdam-Zuid. EV. LUTH. KERK Aangenomen naar Haarlem: Chr. Grabandt te Dordrecht. L. G Met ingang van 1 november is be noemd tot besteller eerste klas bij de posterijen in KrabbentU.ike de heer I de Wee uit Yerseke, thans werkzaam in Roosendaal.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2