VERLATEN EILAND Boeiend, ruw, maar vooral eeht VEERTIG JAAR RI0SC00P IN GOES TRISTAN DA CUNHA 5Crió kraó door 2,eeiand Nederlandse steun aan resolutie in de Uno Vrijdag 27 oktober 1961 ZEEÏJWSCH DAGBLAD Pag. 11 DOOD BRITSE VROUW VOL RAADSELS Dienst jubilea op „Vrederust" OCEAAN- T Kantongerecht Bergen op Zoom MINISTER LUNS OVER KERNPROEVEN: Jaarvergadering van vrouwenbond CNV Ondernemend Explicateur Clinge kwam In de rij Aan de voet van de vulkaan lag een verzameling armoedige hutten van stenen, plaggen, leem en wrakhout: Edinburgh. Er woonden 260 mensen in een zestigtal gezinnen, die alle familie van elkaar waren. De be woners kenden slechts zeven familie namen: Glass, Green, Hagan, Lava- rello, Repetto, Rogers en Swain, allen van gemengd Engels, Italiaans, Amerikaans en Nederlandse afkomst. Van onze correspondent LONDEN. Een meisje van ne gentien jaar deed gisteren in Lon den een gruwelijke ontdekking: toen ze in de garage bij het huis van haar broer een stukje speel goed zocht voor diens zoontje van vier, zag ze daar een grote koffer die doorgaans open stond. Het viel het meisje op dat de koffer nu ge sloten was. Ze deed de koffer open en vond er het lijk van haar schoonzuster in, de dertigjarige Mevrouw Stella Blay, die sinds enkele dagen werd vermist. De koffer is nog geen meter lang en nau welijks 70 cm breed. Het lichaam van de vrouw lag volkomen ineengekron keld in de koffer. Hoe? De politie werd onmiddellijk na de ze verschrikkelijke ontdekking ge waarschuwd. Vanzelfsprekend dacht iedereen meteen aan moord, maar na enkele uren deelde Scotland Yard mee dat de vrouw waarschijnlijk door het Innemen van te veel slaaptabletten is overleden. Blijft nog de klemmende vraag hoe mevrouw Blay, die met een Grieks- Cyprioot was getrouwd, in de koffer is terecht gekomen. "Waarom Kan de vrouw die in nachtgewaad was gekleed, zonder hulp van anderen in de koffer zijn gaan liggen? De kof fer stond al maanden lang in de ga rage van het huis in de Londense buitenwijk Wembley. Waarom is ze in de koffer gaar. liggen? Hoe kon ze zich er in wringen? Allemaal vragen waar het antwoord nog niet op gevon den is. Het meisje dat de dode vrouw vond, Sophula Blay, woont bij haar broer in huis. Ik weet niet waarom ik de koffer open deed, zei Sophula giste ren. Diep in mijn hart wist ik. daar vind ik Stella. BERGEN OP ZOOM. Woensdag 15 november a.s. hoopt de heer J. Koen gediplomeerd verpleger op de inrich ting Vrederust, zijn zilveren dienstjubi- leum te herdenken. Van drie tot zes uur is er een receptie in het ontspan, ningslokaal. Op vrijdag 3 november en op donderdag 16 november herdenken broeder J. Schuitman, le verpleger op de inrichting, en broeder C. Louisse, ver pleger-barbier, hun 40-jarig dienst jubi leum. De eerste recipieert in het Ont spanningsgebouw van drie uur tot half zés. Hit de goede ouwe tijd op Tristan da Cunha. De aanvoer van nieuwe voorraden kleding en blikvoedsel over de ruwe zee was allerminst een sinecure. Met kleine bootjes moest men de branding trotseren om de pakken over te kunnen reiken. door Bettie M. Janssen TOEN ik vier jaar geleden voet aan wal zette op Tristan da Cunha nam dit eenzaamste oord ter wereld juist afscheid van een korte periode van voorspoed. Het had er even van herfst 1949 tot 1956 op geleken dat deze kleine buiten post van het Britse Gemenebest een welvaartsperiode tegemoet zou gaan zoals het handvol eilandbewoners nimmer tevoren had gekend. EEN Zuidafrikaanse visconservenfabriek was in overleg met het Ministerie van koloniën in Londen op het eiland een inleg- gerij voor vis begonnen, waarbij men zich vooral toelegde op het inblikken van krab en kreeft. Dat betekende niet minder dan een omwenteling in het leven op dit bijkans vergeten vulkanische eilandje midden in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan. Volgens de hooggespannen ver wachtingen zou de fabriek als enige industrie op deze buiten alle scheep vaartroutes gelegen plaats zeker driekwart van de bevolking werk verschaffen en alle 260 primitieve eilandbewoners ongekende gemak ken en moderniteiten brengen. Tegenslagen Het viel anders uit. De tegenslagen van de nieuwe industrie waren niet gering: de moeilijkheden om bij slecht weer het eiland te bereiken ble ken als altijd onoverkomelijk; er ont stonden dus grote vertragingen in de aan- en afvoer van de vaak aan be derf onderhevige benodigdheden en produkten. Zo zakte het eiland spoe dig terug in de vergetelheid van waaruit het tijdelijk was opgedoken. Merkwaardig genoeg liet, in tegen stelling tot wat men zou verwachten, nagenoeg geen eilandbewoner een traan om de verkeken kans op een grotere welvaart. Zij die meenden dat de, helaas, niet levensvatbaar ge bleken industrie een wissel op de toekomst had kunnen zijn waren sterk in de minderheid. De meesten ble ven erbij dat het nieuwe tijdvak ten slotte het eind zou hebben betekend van hun idyllisch bestaan. gvfpgor SI PLCBJ) -» (PorUSaö Tome»~7 j?j AnnobónfSp.j$ :brazilie:m? TfTnidadfBrazT1 Kaap de Goede Hooj Pr. Ei - SleenöokskeerUnngt^ f I 4 Tristan da Cunha (Br) l Gough-Eil.(Bn)» Falkland- Eil(? (Br. (Malwinen)j Zuid-Georgië(Br.) feaap Hoorn I vZuïd-Sandwfch-jiilO' Souvel-E.UNfl Dat hun geliefde primitieve samen leving nog eens op heel andere wij ze verstoord zou worden, was toen nog door niemand te voorzien. Men wist immers niet beter of de vulkaan die het eiland had gevormd, was dood. Geld onbekend De idylle had meer mensen verlokt. Een samenleving zonder de twijfel achtige genoegens van de moderne maatschappij en nagenoeg zonder contact daarmee, een samenleving waarin men zelfs het geld niet ken de en waarin de mens zuiver op de natuur was aangewezen, ook al was die vaak ruw en wreed, leek ook mij aantrekkelijk althans voor een poos. Zo werd ik een van de gelukki gen die in de V.S. uitlootte voor een verblijf op het eiland. Ik zou er met enkele collega's-verpleegsters een half jaar lang gaan werken. Op de Cana- rische eilanden trof ik een Neder landse kapitein die bereid was voor ons een omweg te maken om ons op Tristan da Cunha af te zetten. De kapitein waarschuwde me echter grijnzend dat het mijn zaak was hoe ik ooit weer van het eiland af zou komen wanneer ik naar „de bescha ving" terug zou willen. Zijn schip zou zeker twee of drie jaar niet in de buurt komen zo al ooit weer! Echt Het werd een onvergetelijke erva ring. Het leven op Tristan da Cunha was ruw maar boeiend en vooral echt. Het eiland, dat zich nooit zelf heeft kunnen bedruipen, bestaat uit een immense rots met bovenop een vul kaankrater die in de loop der tijden door regenwater tot een meertje is geworden. Tot voor enkele dagen meende men dat de vulkaan was uit gewerkt. De eilandrots is omgeven door een 700 meter hoge steile rand, slechts op twee plaatsen doorbroken door een laagte die naar de beide kleine zandstrandjes voert. De men sen woonden op een nauw plateau van vijf kilometer lengte, dertig meter boven de zeespiegel. Op een enkele vruchtbare plek verbouwden zij aard appels en verder leefden zij van een overvloed van vis en van enkele koei en. schapen, ganzen en kippen. Zij hielden veelvuldig honden en katten als huisdieren. Op een andere plek van dit eiland, het grootste van de Tristangroep en het enige dat bewoonbaar was, kweek ten zij appels. In de zomermaanden als de zee kalm was voeren de .Tris- tanites, zoals de eilandbewoners heten, in hun canvasboten om de eilanden groep heen en raapten pinguineieren op de twee kleinere onbewoonde eilandjes, Nightingale en Inaccesible, die dertig kilometer verder in zee la gen. Ratten De grond van Tristan is arm en troepen ratten, afstammelingen van scheepsratten van oude wrakken, leis- terden de magere oogsten van de Tristanites. Meer dan eens gebeurde het dat een koe te ver afdwaalde en van een klip stortte. Niet zelden zelfs werden de koeien door brutale ratten aangevreten. Zonder reden was de maatregel dan ook bepaald niet om na de jongste volledige ontvolking van het eiland de achtergebleven katten- schaar in leven te laten. Zo heeft men tenminste een kan» om al* ar ooit weer bevolking op het eiland wordt toegelaten, de rattenplaag binnen de perken te houden. Of het eiland dan door een kattenplaag zal worden ge teisterd? Wie zal het zeggen. Voorlo pig zijn kat en poes heer en meeste res over het eiland. Achtergebleven De kolonie Tristan da Cunha, die nu haar bestaan als zodanig heeft beëindigd, was in 1816 gesticht door een Engels soldaat, korporaal Wil liams Glass, die met zijn gezin ach terbleef toen het garnizoen werd te ruggetrokken. Dat garnizoen was er korte tijd gelegerd om te voorkomen dat aanhangers van Napoleon het eiland als basis zouden gebruiken voor de bevrijding van de Franse keizer op het eiland St. Helena, 1800 km noordelijker. Later kreeg Glass ge zelschap van wat zeelui, enkele emi granten van St. Helena en een paar schipbreukelingen. Het contact van Glass en zijn na zaten met de rest van de wereld was zeer spaarzaam tengevolge van het overheersende ruwe weer, de mist, stormen en hoge zeeën. Meer dan eens was de bevolking de honger dood nabij als de aardappeloogst weer eens was mislukt. Maar ondanks dat «SKgpij en het harde leven op het eiland lie pen alle pogingen van de Britse rege ring om de bevolking naar bereik baarder en levenswaardiger oorden over te brengen dood. Het eiland heeft geen haven, en als er eens een schip langs kwam moest dat buitengaats op veilige afstand van de rots wach ten op kalm weer om een klein boot je te kunnen sturen. Nog in het begin van dit jaar had de Union Castle Li ne aangekondigd dat zij niet langer de verbinding met het eiland wilde on derhouden. Niet ongelegen De uitbarsting van de doodgewaande vulkaan kwam de Britse regering als beheerder van de kolonie dus eigen lijk niet ongelegen. In al de jaren dat men vruchteloos getracht had de koppige bevolking te bewegen om te emigreren had de Britse staat vele gelden aan het eiland gespendeerd. In de jongste tijd was daar nog bij gekomen het onderhouden van een tweejaarlijkse verbindingsdienst door de marine sedert de scheepvaartmaat schappijen daar geen brood meer in zagen. Commercieel was dit een on mogelijkheid gebleken: de rots met zijn albatrossen, pinguins, zeehonden en ratten had passagier noch koopman iets te bieden. Zo was Edinburgh, het dorpje op het plateau, grotendeels op zichzelf aangewezen. Er was één produkt waarvoor de buitenwereld nog enige belangstelling had en dat men van tijd tot tijd tegen kleding, thee of zeep had kunnen inruilen: microcys tis, een soort zeewier dat rijk is aan algenzuur. Het arme Tristan da Cun ha had geen eigen muntstelsel: wel vaart werd er afgemeten aan de voor raad aardappels die men bezat. Mis daad was er ook onbekend en er be stond geen gevangenis. Er was zelfs geen school: het enige onderwijs dat er gegeven werd was in handen van een missionaris. In de laatste jaren hadden de Zuidafrikaanse luchtmacht en de Britse marine er een weerkun dig station en een radiozender opge richt. Het was dank zij deze vestiging dat men de Tristanites nog tijdig heeft kunnen evacueren toen hun eiland op 10 oktober begon te explo deren. Gevaar Dat was de gebeurtenis waardoor dit vergeten eiland plotseling in het nieuws kwam. Uit Kaapstad vernam de wereld dat de lang doodgewaande vulkaan op Tristan da Cunha was gaan werken en dat de 260 bewoners In direct gevaar verkeerden. De vol gende dag al begonnen twee kleine scheepjes de eilandbewoners aan boord te nemen. De hele nacht tevo ren had de bevolking samen in angst en vreze buiten doorgebracht, zover mogelijk weg van de lava brakende vurige kraterrand. De kans was niet De vrouwelijke bevolking van Tristan werkte hard om de gezinnen goed gekleed te houden. Het spinwiel en de zelf geschoren wol van de kleine kudde schapen bewees daarbij goede diensten. De uitbreiding van het nieuwe be staande Dorpshuis in de Kloosterstraat te Sint-Annaland, bestaande in de bouw van een bergplaats voor de ma terialen van de lichamelijke oefeningen en de gymnastiek is gegund aan de heer Abr. J. Soeters voor de prijs van 4750, waarvoor deze aannemer had ingeschreven. De heer A. J. Kaland uit Middel burg zal vrijdag 27 oktober a.s. des avonds om 8 uur in het ver. gebouw te Westkapelle in een openbare vergade ring der chr. hist, kiesvereniging te Westkapelle spreken over „De chr. hist, unie en de komende verkiezingen". Op de Raiffeisendag werd bij de poöp. Boerenleenbank in Veere aan spaargeld ingelegd een bedrag van 19.751,43. Tevens werden elf nieuwe spaarders ingeschreven. Het totale te goed van de gezamenlijke spaarders steeg tot ƒ2.505.485,05. Geslaagd'te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma schéepswerktuigkun- de, J. J. J. N. Bossc'haart Vlissingen; W. H .de Jonge Souburg; H. W. Lange- jan Haamstede, P. W. Moelker Duiven- dijke; G. de Pree Vlissingen; W. C. Schroevers Vlissingen; W. F. Tieleman Terneuzen; W. E. Verdoorn Souburg. De collecte voor de Hemafa heeft te Borssele opgebracht 62,47 gulden. De 82-jarige J. A. te St. Philips- land werd tijdens het oversteken van de Rijksweg met zijn rijwiel door een personenwagen gegrepen. Dokter Men ger, die eerste hulp verleende, consta teerde slechts enkele schaafwonden aan gelaat en hoofd. De PIT collecte bracht in Zoutelan- de 37,34 op. De eerste Ringvergadering op vrij dag 27 oktober van de Ring Schouwen Duiveland van het C.J.V. zal gehouden worden te Zonnemaire. Door de heer Sinke wordt een toespraak gehouden on der het motto „Geroepen". De heer M. Luteijn uit Bruinisse, ambtenaar bij de Deltadienst zal een causerie houden over het Deltaplein. Onder leiding van mej. C. A. v. d. Graaf hield de afdeling Kapelle-Bieze- linge van de Ned. Bond van Platteland vrouwen haar maandelijkse vergadering. Deze avond was gewijd aan het bloe- menschikken en de mogelijkheden die er zijn met deze kunst. Mevr. Van Lan- gevelde-Hooyen uit Kruiningen sprak uerover en liet zien wat er met eenvou dig materiaal kan worden gedaan. In „De Druiventros" te St. Philips- land kwam de C.P.B. bijeen onder lei ding van mevr. Boor-de Jager. Spreek ster was mej. N. Onderdijk uit Rotter dam over: „Problemen rondom het geven van Zakgeld". De volgende vergadering zal in decem ber gehouden worden in „Ons Dorps- huhis te Anna Jacobapolder. De NCVB in Koudekerke hield een maandelijkse vergadering onder lei ding van presidente mevr. Barentse- Kook. Mej. Hondius uit Grijpskerke hield een lezing over haar reis naar het heilige land. Ruw en ongenaakbaar is de natuur van het eiland. Hoge rotsformaties, losse brokken lava en een onvrucht bare grond karakteriseerden het Atlantische eiland dat nu sinds de jongste uitbarsting van de doodge waande vulkaan helemaal een troos teloze woestenij is geworden. denkbeeldig geweest dat een uitbar sting de hele rots zou hebben doen barsten en Tristan in zee hebben doen verdwijnen voor er redding zou zijn komen opdagen. Kort daarna kwam de Nederlandse vrachtvaarder Tsji- sadane in de buurt die onmiddellijk de koers wijzigde om de angstige mensen van de kleinere scheepjes over te nemen en voorlopig naar Kaap stad te brengen. Vandaar zullen de trieste Tristani tes volgens het plan van de Britse regering worden overgebracht naar de Shetland-eilanden, noordelijk van Schotland, waar men hun een nieuw tehuis hoopt te bieden. Maar het is er zoveel kouder en natter en boven dien het is Tristan da Cunha niet. BERGEN OP ZOOM 3. R„ koop man op het eiland Tholen, zorgde don derdagmorgen voor het kantongerecht te Bergen op Zoom voor de vrolijke noot, al was hij zelf dan „het lijdend voorwerp" van de opvoering. Op 26 ju ni had hij met zijn auto in de Lange Parkstraat te Bergen op Zoom gereden en geen voorrang verleend. Hij had daarbij een wielrijder aange reden wiens fiets was vernield. R. wil de de kantonrechter een schriftelijke verklaring van het gebeurde overhandi gen, doch deze vond het beter dat R. het maar vertelde. R. ging daarop do „schriftelijke verklaring" voorlezen, wat de lachlus: 1 de herein rechters en het publiek c, kte. Hoewel R. de iachers op zijn hand had, bleek hij toch geen heer in het verkeer geweest te zijn. Hoewel hij het liet voorkomen of deze wielrijder maar tegen zijn stilstaande auto was geval len, was het geheel anders gegaan. En toen deze wielrijder vertelde dat R. daarna nog was doorgereden, was het helemaal niet zo mooi. Toen de officier de papieren inkeek en bleek dat R. al meer dan 70 jaar was, vond hij dit een reden om R. maar niet meer achter het stuur te laten zitten. „In de veertig jaar dat ik rijd heb ik nog geen kat overreden en nooit een aanrijding of overtreding gehad", zei R. Maar toen bleek uit de papieren dat hij meerdere malen in overtreding was geweest. De officier van justitie eiste een boete van 30 subs. 6 dgn. hechtenis en betaling van de civiele vordering. De kanton rechter veroordeelde R. daarna con form. A. W. uit Oud Vossemeer was op de Halsterseweg aangehouden met een auto, die bijna geen auto meer genoemd kon worden. De remmen waren niet in orde, de knalpijp was lek, er was geen kentekenbewijs en geen rijbewijs en de handrem deugde ook al niet. W. vertelde dat hij „het wagentje" juist had gekocht en er mee onderweg was naar een garage om het te laten herstellen en naar Bergen op Zoom ging om de nodige papieren er voor te halen. En toen hielden ze .je juist aan. zei de officier van justitie. Het had ook nog heel wat voeten in de aarde gekost eer hij alle papieren daarna voor dit wagentje had gekregen. „Hij was van het kastje naar de muur gestuurd", vertelde hij en de ene instantie verwees hem naar de andere. De officier eiste echter een boete van 20 subs. 4 dgn. en twee van 5 subs. 2x1 dag. De kantonrechter veroordeelde hem daar na tot 1 x 15 subs. 3 dign en 2 X 5 subs. 2x1 dg. SINT-MAARTENSDIJK. De acht tienjarige M. van H. had het ongeluk bij het achteruitlopen op de eerste ver dieping van de molen van Robbe door het luik naar beneden te vallen inet het gevolg dat hij zware kneuzingen in zijn schouder opliep. Op medisch advies moet hij enige tijd het bed houden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Nederland zal niet rechtstreeks in Moskou protes teren tegen de Russische proeven met zware kernbommen. Minister mr. J. M. A. H. Luns kondigde gistermiddag in de Tweede Kamer aan dat ons land zijn steun zou ge ven aan de resolutie die de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties op dat ogenblik in behan deling had genomen. De regering verwacht meer van een plechtig beroep van de meerderheid van de leden der Uno op Rusland om af te zien van de voorgenomen proe ven. Overigens betreurt en veroordeelt de Nederlandse regering het optreden van de Sowjetunie. Het betekent een zijdige verbreking van de vrijwillige afspraak van 28 maart 1958 over het stopzetten van de kernproeven. Boven dien is het een schending van de her- BERGEN OP ZOOM. Door de af deling Bergen op Zoom van de Vrou wenbond van het C.N.V. zal op donder, dag 2 november a.s. in het verenigings lokaal van de Gereformeerde Kerk de jaarvergadering worden gehouden. Het bestuur heeft gemeend aan deze vergadering een bijzonder cachet te moeten geven door het laten optreden van een forum bestaande uit de dames mr. H Koenraads-Donga en M. Groe nendijk-Kamphuis en de heren J. J, Boon en K. Zuidema. Ieder krijgt gelegenheid tot het stel len van vragen aan het forum. Verder zal de financiële situatie van de vereni ging en een uitbreiding van het bestuur tot 5 leden worden behandeld. haalde verklaringen van Kroesjtsjef, dat de Sowjetunie niet als eerste de proeven zou hervatten. Angst Elk menselijk mededogen is vreemd aan dit optreden, aldus minister Luns, het enige doel is de wereld angst aan te jagen. De minister herinnerde eraan dat de regering bij monde van prof. Munten dam had laten weten dat er nu nog geen reden is tot ongerustheid, maar dat volgende proeven gevaarlijk zou den kunnen zijn voor de gezondheid. Alleen een waterdicht verdrag kan een einde maken aan de kernproeven. Een gentlemen's agreement met Rus land biedt geen enkele waarborg. De regering is daarom diep teleur gesteld over het mislukken van de conferentie in Genève, waar men is gestrand op het onwrikbare en onre delijke standpunt van de Sowjetunie. De Nederlandse regering blijft er evenwel op hopen dat het gezonde verstand in de Sowjetunie zal zegevie ren. Minister Luns legde de verklaring in de Tweede Kamer af in antwoord op vragen van dr. W. L. P. M. de Kort. De fractieleider van de K.V.P. sprak mede namens de voorzitters van de vier andere grote fracties. Bruut Op vragen van enkele communisten en pacifisten zei minister Luns dat de Russische proeven een brute veron achtzaming zijn van de gezondheid van de wereldbevolking. De onder grondse proeven van de Amerikanen, die na de hervatting door de Russen ook weer zijn begonnen, zijn daaren tegen ongevaarlijk. De Fransen hebben in de Sahara vier proeven van zeer beperkte om vang genomen. Minister Luns hoop te dat ook Frankrijk zich zou aanslui ten bij een verdrag over het stopzet ten van de proefnemingen. OES. Veertig jaar bioscoop in GoesViei november aan staande is het veertig jaar geleden dat d vader vain de huidige bioscoopexploitant, de Iheer C. J. van Liere, achter de melksalon, die hij in 1912 had geopend, het experiment waagde om in Goes een bioscoop te gaan openen. In 1921 draaide dus de eerste speelfilm van de firma Van Liere in Goes. „Het verleden ener vrouw" was de titelEn na tuurlijk: Een stomme film. Het tijdperk van technicolor en stereofo- nisch geluid lag nog in een verre toekomst. Een karakteristieke bij komstigheid voor de tijd waarin dit gebeurde is dat de heer Van Liere zelf de electriciteit benodigd voor het draaien van de film moest opwekken. Hij stelde een dynamo en batterijen op enbinnen korte tijd wa ren er acht woonhuizen op deze primitieve centrale aan gesloten. De ondernemende familie had echter nog meer pijlen op haar boog dan alleen een eleotriciteitscentrale. Zonder enige opsmuk vertelde de heer C. van Liere, een van de twee zoons van de stichter, ons gistermiddag dat er ge brek aan ijs in Zeeland was en da, zijn vader in 1926 toen maar een ijsfabriek heeft opgericht. Het spreekt vanzelf dat de electrische centrale ook een uitbreiding moest ondergaan en na op het verzoek van meerdere Goesenaars te zijn ingegaan bleken er veertig aansluitingen te zijn. „We hebben ook wel eens de kermis verlicht." Eveneens was het ziekenhuis van die dagen, St. Joanna, op het „lichtnet van de familie Van Liere" aangesloten! De ijsfabriek floreerde overigens best. Er werden staven ijs vervoerd tot in de uithoeken van Zeeland. De productie bedroeg 10.000 kg per dag. De heer Van Liere was nu de bezitter van een melksalon, een bioscoop, een ijsfabriek en een electrische centrale. De laatste moest echter in 1929 zijn plaats in ruimen voor de P.Z.E.M. Draaide de heer Van Liere van 1921 tot en met 1928 alleen rolprenten in Goes, in 1929 veranderde dat en kreeg hij een concurrent. Deze bouwde een eigen bioscoop: „Slot Oostende". Dit pand is nu het Grand-theater, want na anderhalf jaar verkocht deze exploitant zijn zaak aan de heer Van Liere. De oude „witte bioscoop", achter de melksalon, werd toen gesloten. En hiermede verdween ook weer een stukje van het verleden en van de geschiedenis van de film. Want in de „witte bioscoop" gaven de stomme films, met de explicateur, die een verhaaltje bij de film vertelde, de toon aan. De heer Van Liere had een explicateur in vaste dienst. Voor het geluid zorgde een pianola en een keer zelfs een draaiorgel. Op 10 januari 1930 werd de eerste geluids film in Goes gedraaid. Nadat in 1933 het pand van de con current was overgenomen en Grand-theater was gedoopt was de volgende sprong de aankoop van de bioscopen Alhambra en Luxor in Vlis singen in 1935. Alhambra moest worden verbouwd. Aan de herope ning op 4 november 1937 werd een bijzonder cachet verleend, doordat Clinge Doorenbos met een gedicht denodige luistcir kwam bij zetten aan dit festijn. In 1938 werd de oude melk salon verkocht. Alleen de ijsfabriek was nog over, maar die moest in 1941 wor den gesloten. De oorlogs jaren waren moeilijk zei de heer Van Liere nadenkend. Maar het Grand-theater be wees goede diensten als dis tributiekantoor van het ille gale blad „Ons vrij Neder land". Voor de bezetter was dit „fiimreclame!" In de filmcabine luisterde de heer C. van Liere naar Radio Oranje. De bevrijding kwam 29 oktober 1944 en 11 no vember draaide de eerste Amerikaanse film: „Pimper nel Smith". Mevrouw Van Liere her innert zich heel goed dat de mensen drie uur van te voren in de rij stonden om deze te zien Na de oorlog werd het Grand-theater verschillende keren vernieuwd en ver bouwd. Het bioscoopbedrijf bloeide als nimmer tevoren. En nu na veertig jaar kun nen de beide broers M. A. Van Liere en C. Van Liere die van jongs af aan mee groeiden met het bedrijf, trots zijn op hetgeen werd bereikt. Donderdag 2 novem ber geeft de firma Van Liere een receptie in hot»l Cen traal en 3 november wordt in een iubilennivoorsMling de film Ben Hur vertoond- V

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 11