Zeven ton - of meer - weggegoocheld Tijdelijk 26 et AMSTERDAMSCHE BANK VOOR DERDE MAAL IN DISKREDIET GEBRACHT VOORTVLUCHTIGE EMPLOYÉ ZETTE SOM MUURVAST OP BANK IN ZWITSERLAND Kamer heeft het moeilijk met registeraccountants DUEL OM BAKKERS CENT niemand de deur uit zonder een ontl Jijt OP HET OGENBLIK GEEN GEVAAR VOOR ONZE GEZONDHEID Tijdelijk 1 tube KEK Vlekkenpasta voor slechts 41Ut cl bij aankoop van PELI Zelfglanzende was programma's Donderdag 26 oktober 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 LUCHTVLOOT IN PLASTIC GEHULD Frankrijk wil over Bizerta praten Loodskwestie laat Kamer niet los (in bus a f 2.60 of flacon a f 1.35) 'n Erdal produkt, dus goed! Tweede Kamer steunt defensie-politiek Gesprek met dr. Rijkens van geen invloed Prof. Muntendam over kernexplosies: Amerika: waarnemers uit Moskou welkom IN HET KORT vandaag Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Wederom is de naam van de Amsterdamsche Bank door een ernstige ver duisteringszaak in diskrediet ge bracht. De 47-jarige J. E., employé op de afdeling particuliere reke ningen van het hoofdkantoor te Amsterdam, blijkt in vrij korte tijd een bedrag van zeker zevenhonderd duizend gulden ten nadele van de bank te hebben verduisterd. De man is inmiddels naar het buitenland uitgeweken. Voor zijn opsporing heeft de Nederlandse justitie de hulp van Interpol* ingeroepen. Het juiste be drag van de fraude is nog niet vast te stellen. Daarom wordt er reke ning mee gehouden, dat er nog meer geld is verdwenen. De fraude blijkt weloverwogen en op geraffi neerde wijze te zijn gepleegd. De Amsterdamsche Bank, waarvan de directie zich gisteren tot een sum miere mededeling over de verduiste-' ring beperkte, is nu dus ten derden male binnen een jaar het slachtoffer van een ontrouwe employé geworden. Na de miljoenenzaak-Socrates kwam kort geleden de verduistering door een Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan: zelfs voor deze nog steeds stevig uitziende Lockheed Constellations. De straal vliegtuigen hebben deze toestellen uit de lucht verdrongen. De K.L.M. probeert nu kopers te vinden, die deze Constellations nog kunnen gebruiken. Zolang ze nog geen belangstelling trekken, staan de Lockheeds aan de rand van de luchthaven Schiphol in plastic gehuld op hun nieuwe baan te wachten. DEN HAAG. Het is blijkbaar heel moeilijk om in de wereld van de accountancy tot ordening te ko men. De Tweede Kamer kon het ook gisteren nog niet met zichzelf eens worden hoe het nu moet gaan met de grote groep van accoun tants, die niet in aanmerking ko men voor de titel van register-ac countant. Tweede categorie zegt men in de Kamer. Voor deze cate gorie moet ook een regeling ko men, vond de meerderheid. Prach tig, zei staatssecretaris drs. F. J. W. Gijzeis, ik zal er mijn best voor doen, maar hoe krijg ik ze bij el kaar? De meeste organisaties van deze mensen, die ook heus goed werk doen, hebben niet eens belangstelling voor een wettelijke regeling. Misschien ko men ze over de brug als het regis ter er eenmaal is, dacht hij. Laten we dan een termijn stellen van drie jaar. opperde de K.V.P.'er drs. M. M. A. A. Janssen. In die tijd kan worden uitgemaakt wie kan worden toegela ten tot de orde van registeraccoun tants en wie niet. De wet schorten we tot zo lang op, de orde gaat dus nog niet aan het werk en intussen probeert de staatssecretaris tot een akkoord te komen met al die andere ac countantsorganisaties. Drs. Gijzeis vond dit zo'n mooie gedachte dat hij haar onmiddellijk tot de zijne maakte, maar even prompt kwamen daartegen de bezwaren los. De socialist J. Reehorst diende een motie in, die eiste dat de staatssecre taris zonder meer een wettelijke rege ling voor de tweede categorie uit zijn mouw zou schudden. Het is vooral voor het midden- en kleinbedrijf van belang dat er wette lijke waarborgen van deskundigheid en betrouwbaarheid komen voor die an dere accountants, aldus luidde de re denering van de afgevaardigde Ree horst. De registeraccountants werken bijna allemaal voor het grootbedrijf, had de staatssecretaris al eerder la ten uitkomen. De liberaal mr. B. P. van der Veen zag het nog weer an ders en vroeg zich af wat er over drie jaar moet gebeuren als het niet gelukt met de tweede categorie. Dan zitten we voor dezelfde moeilijkheden als vandaag. Toen sprak de a.r. afgevaardigde mr. Th. A. Versteeg het woord dat wellicht verlossing kan brengen, maar dit zal pas vanmiddag blijken. Los van de termijn van drie jaar vroeg prof. Versteeg of het niet beter zou zijn om door middel van een afzon derlijk wetje de regeling voor de re gisteraccountants in werking te stel len. De staatssecretaris heeft dan zijn handen vrij, lukt het hem eerder om met de tweede categorie tot overeen stemming te komen, des te beter. Maar als dat wetje dan wordt verwor pen is meteen de hele zaak overboord, riep drs. Janssen angstig uit. Toch zag hij er blijkbaar wel iets in, want even later stelde hij voor om nog maar weer eens overleg te plegen met de staatssecretaris, om te zien hoe men er uit zou kunnen komen. Zo gezegd, zo gedaan. De behandeling werd dus geschorst en daarna is er nog druk gepraat in de commissie. Vanmiddag zal de Kamer dan vernemen wat er is bekokstoofd. Van een eenstemmig oordeel van de commissie zal wel geen sprake zijn. De oplossing die prof. Versteeg aan de hand heeft gedaan maakt weinig kans Bussumse procuratiehouder voor een bedrag van enkele tienduizenden gul dens aan het licht. Nu zoekt de politie dus naar E., die sinds 1946 een aanvankelijk bescheiden post bij de bank bekleedde. De laatste jaren had hij zieh tot een positie van meer vertrouwen opgewerkt. E. be handelde bepaalde buitenlandse par ticuliere relaties. BIJ TUSSENPOZEN Sommige van deze cliënten maakten alleen met grote tussenpozen gebruik van hun rekeningen op de Amster damsche Bank. Daarvan heeft E. pro fijt getrokken. Het systeem van zijn verduistering werkte als volgt: Een buitenlandse cliënt gaf zogenaamd opdracht om een belangrijk deel van zijn rekening van de Amsterdamsche Bank naar een Zwitserse bank in Bazel over temaken. In werkelijkheid verzond E. deze brie ven. Het is mogelijk, dat hij ze liet verzenden. De handtekeningen onder de brieven werden vervalst. De bedragen werden dan inderdaad overgestort. Zij kwamen echter terecht op een Zwitserse rekening, die E. zelf had geopend. Het gold hier een zo geheten nummerrekening. Dit soort bankrekeningen is altijd strikt geheim. Tussen de bank en de cliënt wordt alleen een bepaalde codering met een nummer overeen gekomen. Verder is de rekening ano niem. De rekeninghouder behoeft zich slechts te legitimeren met een bewijs waarop zijn nummer voorkomt. Bij schriftelijke opdrachten wordt van de codering gebruik gemaakt. ALTIJD GEWETEN De Zwitserse bank, waarop E. de verduisterde gelden liet storten, stond dus buiten de zaak. Een controle bij de Amsterdamsche Bank was voorlopig onmogelijk. De verduistering zou pas uitkomen wanneer een van de buiten landse relaties zijn hele saldo zou op eisen. E. heeft dus altijd geweten, dat zijn frauduleuze handelingen slechts voor een bepaalde tijd verborgen zouden blijven. Daarmede heeft hij kennelijk rekening gehouden. Vorige maand vroeg E. zijn ontslag aan. Hij zou in West-Duitsland een. betere baan kunnen krijgen. Op 1 no vember zou hij de bank verlaten. Medio oktober kreeg E. echter ruzie met een van zijn chefs. Als gevolg daarvan nam hij op staande voet ontslag. Tegen zijn echtgenote, van wie men aanneemt, dat zij onkundig was van de verduisteringen, heeft E. vorige week gezegd, dat hij in "West-Duitsland een baan ging zoeken. Sindsdien is er niets meer van hem vernomen. E. heeft een gezin met drie kinderen achtergelaten. VRAAGTEKENS Enkele dagen na zijn vertrek stuitte de interne controledienst op de fraude. Na een uitgebreid onderzoek, waarbij voorlopig werd vastgesteld, dat er in ieder geval zeven ton waren verduis terd, werd aangifte bij de Amster damse recherche gedaan. Hoofdinspec teur H. Postma kreeg de leiding van het onderzoek. Aan de politie in Zwit serland is een verzoek tot opsporing en aanhouding gedaan. De politie zit voorlopig nog met een aantal vraagtekens. In dé, eerste plaats gaat het om de verblijfplaats van E. Verder blijft het mogelijk dat de be ambte hulp heeft gehad. Het is niet aannemelijk, dat deze in de kring van zijn collega's moet worden gezocht Bijzonder benieuwd is men ook naar de rekening op de bank in Bazel. Een van de directeuren van 'de Amster damsche Bank, de heer C. André de la Porte, is daartoe naar Zwitserland gereisd. De Bazelse bank weigerde hem echter inzage te geven in de nummer- rekening van E. In Zwitserland is het bankgeheim een bijna heilige zaak. De bankdirecteur keerde onverrich- terzake terug naar Nederland. Evenmin weet men of de bewuste Zwitserse rekening door E. zelf is geopend. ONOPVALLEND Uit de gedragingen van E. is men nog niet veel wijzer geworden. De be ambte was vroeger werkzaam bij de Sallandse Bank in Deventer. Bij de Amsterdamsche Bank genoot hij een salaris van ongeveer achthonderd gul den per maand. Hij had geen procu ratie. Zijn leven wordt als vrij onopvallend geschetst. Men zag hem nu en dan wel in enkele nachtgelegenheden maar „goede-heertjes-manieren" kunnen hem beslist niet worden toegeschreven. E. zat niet in de schulden. Men hangt daarom voorlopig de theorie aan, dat E. het verduisterde geld in Zwitserland heeft verzameld om er na zijn vlucht gebruik van te kunnen maken. De Amsterdamsche Bank heeft zich op het standpunt gesteld, dat er nauwe lijks kruid is gewassen tegen een der gelijke vorm van fraude. Men verge lijkt de handelwijze van E. met die van een kassier, die plotseling een greep in de kas doet om daarna met het geld te verdwijnen. Van onze correspondent PARIJS Frankrijk is bereid om met de Tunesische regering over de toekomstige status van de marinebasis Bizerta te praten, maar herinnert er in dit verband aan, dat het deze ge zien de huidige internationale toe stand niet kan ontruimen. Bovendien dringt Frankrijk er bij de Tunesiërs op aan om eerst het geschil over de Franse onderdanen en hun bezittingen te regelen voordat men over de status van de marinebasis zelf gaat praten. Zo luidt het Franse antwoord op Tunesische nota van 12 oktober, waar bij president Bourguiba in het Tunesi sche parlement had gedreigd een guer rillaoorlog te beginnen, indien niet binnen tien dagen de voorbesprekin gen voor deze onderhandelingen be gonnen zouden zijn. Het Franse ant woord dateert van 21 oktober. Eigen nieuwsdienst UTRECHT De Nederlandse Bakkerijstichting neemt géén ge noegen met een broodprijs verho ging van één cent. Zij zal nieuwe onderhandelingen beginnen met de minister om aan te tonen, dat met één cent niet kan worden volstaan. De heer P. Koning, voorzatter van de Bond van Christelijke Bakkers- patroons, heeft dit gisteren meege deeld op een buitengewone algeme ne vergadering van de organisatie. De heer Koning zei, dat de bakkers tenminste recht hebben op een ver hoging van de broodprijs met twee cent. Stroef De bondssecretaris D. Zuidhof noemde de beslissing van de minis ter zeer stroef en verre van royaal en loyaal. „We vragen geen subsi die, maar recht", zei hij. De bakkers zijn volgens hem be reid hun bedrijven uit eigen midde len weer gezond te maken, maar vroeg opstaan en laat naar bed gaan helpen nu niet meer. „De macro- economische politiek van de minis ter kan de micro-sociale toets niet doorstaan, hetgeen wel blijkt uit het feit dat tussen 1950 en 1960 ruim 2.200 bakkers en 2.100 slagers van het toneel zijn verdwenen". Bezwaren voerde de heer Zuidhof ook aan tegen het „prijsbevriezings- beleid" van de minister. In sommi ge gemeenten bestaat een ministe rieel goedgekeurde broodprijs van 51 cent, elders krijgt men een be keuring als men de prijs van 47 op 48 cent brengt. Dupe Als de minister wil dat er in de toekomst nog rationele bakkersbe drijven zijn, moet hij er naar het oordeel van de heer Zuidhof ook voor zorgen dat er een economisch resultaat is. Nu dreigen de bakkers de dupe te worden van de praktij ken in de industrie. „Van een ijzeren loonbeheersing valt daar niets te merken. Het ijze ren prijsbeleid beperkt zich tot enkele sectoren van de voedselvoor ziening, maar geldt niet voor een heel assortiment andere artikelen". Ondanks zijn overvloedige kritiek voelde de heer Zuidhof er in dit stadium nog niet veel voor een ac tie te beginnen. Actie vond hij pas verantwoord, als er van de minis ter geen „rechtsbedelend" antwoord meer zou komen. Drie cent Een voorstel uit de vergadering om met ingang van een nog vast te stellen datum alleen brood af te leveren voor drie cent meer dan nu. zal door het hoofdbestuur van de bond in overweging worden ge nomen en met de andere bakkers organisaties worden besproken. Advertentie Advertentie fgfW wfnu Mil Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over de be groting van het ministerie van defensie is wederom de vraag gesteld of voor het binnenvaren van de Scheveningse haven loodsgeld is verschuldigd. Reeds eerder was in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de vorige defensie begroting gevraagd of de minister het billijk achtte dat gebruikers van de Scheveningse haven loodsgeld moeten voldoen, ofschoon er geen loodsen aan wezig zijn. Minister Visser deelde daarop in zijn memorie van antwoord mee dat op aan vraag een loods beschikbaar wordt ge- gesteld. Wat de minister daarbij niet mee deelde, was dat die loods moet worden opgehaald in IJmuiden of Hoek van Holland. Omdat dat meestal een te grote en kostbare omweg betekent wordt daar zelden gebruik van gemaakt. Desondanks worden in Scheveningen, zo schreef het Algemeen Dagblad al op 24 maart, jaarlijks duizenden guldens betaald aan het loodswezen, voor dien sten die niet worden verricht. </n\N Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich in haar voorlopig verslag bijna in haar geheel gesteld achter het streven van de regering de Nederland se defensie verder af te bouwen en in stand te houden. Militaire inspan ning is noodzakelijk, zo zegt de Ka mer, omdat alleen een evenwicht van krachten het communistische blok er van kan weerhouden zijn grote mili taire, macht te gebruiken voor over heersing van de wereld. Speciale kritiek op de verhoging van de defensieuitgaven tot ruim twee mil jard gulden heeft de Kamer niet. Bij de beoordeling van de plannen echter, zo zeggen vele leden, stuit men op de moei lijkheid dat het nodige vergelijkings materiaal ontbreekt. Met nadruk vra gen zij minister Visser de Kamer ope ning van zaken te geven over het plan MC-70, voor de ophouw van de lucht macht, invoering van geleide wapens als plaatsvervangers voor vliegtuigen. Voorts merkte men op dat er nog an dere middelen zijn om de paraatheid van de defensie te verhogen dan het intrek ken van het klein verlof alleen, waar onder verschuiving van personeel van de administratieve en opleidingseenhe den naar de parate troepen. Subandrio: DJAKARTA (Reuter) De Indone sische minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft gisteren in Djakarta gezegd dat zijn bespreking met dr. Rij kens geen invloed heeft gehad op zijn re de over de kwestie Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de V.N. Subandrio zei slechts vijf minuten te hebben gesproken met dr. Rijkens, die hij al kende uit de tijd dat hij ambassa deur in Londen was. Zij hadden niet over ernstige vraagstukken gesproken. „Het is werkelijk naïef", aldus de In donesische minister. „Mijn rede was vol tooid vóór de bijeenkomst van de Vere nigde Naties". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De directeur-gene raal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, heeft gis teren in een radio toespraak gezegd, dat de gezondheid van het Neder landse volk op het ogenblik niet wordt bedreigd door de proeven met kernwapens „Anders zou het kunnen bij voortduring zware 0 Prof. Muntendam in Rusland, worden als WASHINGTON (Reuter) Te midden van de eindeloze reeks protesten tegen de serie proeven met kernwapens van de Russen valt de Amerikaanse mede deling op dat Russische waarnemers welkom zullen zijn wanneer de Ameri kanen tegen het einde van december een ondergrondse proef nemen met een kernwapen. Alle landen die lid zijn van de Uno kunnen deskundigen en verslag gevers sturen die de proef mogen bij wonen. De proeft is een onderdeel van het programma voor vreedzaam ge bruik van kernexplosies. Het wapen zal op een diepte van ongeveer 350 me ter in een verlaten zoutmijn in New Mexico tot ontploffing worden gebracht. Gisteren heeft de Sowjetunie opnieuw een proef met een kernwapen gedaan in het gebied van Nova Zembla. Het was geen bijzonder zware bom, zeker niet in vergelijking met die van maan dag. VRIJDAG 27 OKTOBER f RADIO bij de twee grote fracties. Het zal de staatssecretaris dus van middag wel niet lastig worden gemaakt als de zaak wordt afgedaan. SCHIPHOL. De wekelijkse lucht- dienst tussen Schiphol en Colombo op Ceylon wordt volgende week woens dag gestaakt. Gisterochtend vertrok de Electra die Air Ceylon van de K.L.M. voor de dienst had gecharterd, voor de laatste keer van Schiphol. De Electra, zal binnenkort naar Ne derland worden teruggevlogen. Zij zal onder haar vroegere naam Jupiter weer aan de vloot van de K.L.M. wor den toegevoegd. HILVERSUM I, 402 M VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing; 10.05 Morgenwij ding; VARA:' 10.20 V d vrouw; 11.00 Vd kleuters; 11.15 Zangrecital; 11.40 Orgelspel AVRO: 12.00 Jazzmuz; 12.20 Regering»uitz V d landb; 12.30 Land- en tuiwb meded; 12.33 Spört en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Kinder koor; 14.15 De kinderboekenweek 1961, le zing; 14.35 Beiaardconc; 14.45 Gram; 15.00 Licht progr; VARA: 16.00 Gram; 16.30 V d zieken; 17.00 Tijd voor teenagers; 17.50 Act; 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz en zang; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kind; 19.10 Jazzmuz; VPRO: 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nieuws; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.10 Nederl geloofs' belijdenis 400 jaar (II), lezing; 20.25 De dichter Maurits Mok, lezing; 20.35 Decla matie; 20.50 De wereld vergadert, lezing; VARA: 21.00 Gram; 21.30 Vaderlandsliefde en koopmanschap, gesprek; 22.00 Lichte muz; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nws; VPRO: 22.40 Wat maken wij van ons hu welijk? gesprek; VARA: Soc nws in Espe ranto; 23.10 Vergelijkenderwijs, muzik dis cussie; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM H, 298 31 KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.01 Gram; 11.00 V d zie ken; 11.40 Gram; 11.50 Als de ziele luistert, lezing; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Nwe gram; 13.20 Dansork; 13.45 V d vrouw; 14.00 Gram; 15.00 Schoolradio; 15.30 V d zieken; 16.30 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Ama- teursprogr; 18.20 De maatschappelijke oriën tering van het hoger onderwijs, klankb; 18.50 Regeringsuitz; 19.00 Nwis; 19.10 Her denking v d Hongaarse opstand; 19.25 Boekbespr; 19.30 Pol lezing; 19.40 Verz-pro- gr v d sold; 20.30 V d jeugd; 20.50 Lichte muz; 21.30 Gevar muz; 22.20 22.30 Nws; 22.40 Wij en de wereld, lezing; 22.50 Gram; 23.55—24.00 Nws. [TELEVISIE 1 NTS: 20.00 Journ en weeroverz; KRO 20.20 Gevar muz; 20.45 Sportprogr; 21.10 Filmverslag; 21.50 Avondcollege Nederlands Advertentie DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.15 v d jeugd; 18.00— 18.05 Progr.-overz (Regionaal progr NDR: 18.20 Progr.-o<verz; 18.25 Die Nordsohau; 19.25 Unternehmen Kummerkasten; WDR: 18.40 Heute und Heute, journ; 19.15 Pariser Kammertheater); 20.00 Journ en weerover 20.20 Filmrep bij het nws v gisteren morgen; 21.10 Speelfilm; 22.35 Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.00 Protest ultz; 19.30 v d vrouw; 20.00 Nws en sportuitsl; 20.25 Het manneke 20.30 Filmrep; 20.50 Poolse film; 21.00 Filmfcron; 21.45 Interview; 22.25 Hoogtepun ten uit de geschiedenis v d- Amerikaanse stomme film; 22.55 Nws. BELGIË FRANS 18.30 V d jongeren; 19.00 Filmkron; 20.00 Journ; 20.30 TV-spel; 22.15 Kunst-, literal- re- en theaterkron; 22.55 Journ radio explosies van kernbommen de lucht zouden blijven besmetten." „De Engelse regering wil administra tieve voorbereidingen treffen om de produktie van onbesmette melk te waarborgen, als de besmetting van de melk een voor de gezondheid van kin deren schadelijke grens zou bereiken. Onbesmet De melk die thans in óns land wordt geproduceerd is evenwel ongevaarlijk voor de gezondheid, omdat het vee nu het op stal staat niet meer wordt gevoed met gras dat eventueel zou kunnen worden besmet, maar met voedsel dat onbesmet is. Mocht de uit de lopende produktie verkregen melk onverhoopt toch voor consumptie ongeschikt zijn, dan hoeven in Nederland nog geen bijzondere maatregelen te worden getroffen. De regering heeft dertigduizend ton magere melkpoeder en twintigduizend ton gecondenseerde melk in voorraad. Zij zou zo nodig tevens kunnen be schikken over 45.000 ton kaas en twintigduizend ton boter. Daarbij zijn al geruime tijd geleden maatregelen genomen om, als dat no dig is, op ieder willekeurig ogenblik tot distributie over te kunnen gaan. Duidelijk Wat de aanbeveling uit Japan be treft om groente en fruit voor con sumptie te wassen, ik hoop dat het voor de Nederlandse bevolking niet nodig is op deze maatregel nog eens de aandacht te vestigen. De belangrijkste maatregelen van onze overheid zijn het blijven meten van de radioactiviteit in de lucht, van de jodium en het radioactieve stron tium in de melk. Het strontium zou bij kinderen door ophoping in de botten inderdaad een reëel gevaar voor de gezondheid kunnen betekenen." Prof. Muntendam zei tot slot: „Uit dit alles blijkt dat er voor de Neder landse bevolking op dit ogenblik geen reden tot ongerustheid bestaat, maar dat bij voortdurende zware explosies van kernbommen inderdaad gevaren voor de gezondheid kunnen optreden." (Advertentie) Donderdag. Kortelings heeft men het Spaanse koor „Orfeon Pamplones" hier in natura kunnen horen. Vanavond om 9.30 zingen de Spanjaarden folklo ristische liederen van eigen bodem over de zender Hilversum 1, Het belooft een vocaal evenement van de eerste orde te worden. Hilversum 2 brengt om 11.00 het New York Woodwind Quartet voor de microfoon met een uitvoering van een kwintet van Jean Frangaix. De New Yorkers vormen al sinds jaren een voortreffelijk ensemble en Frangaix is een componist met esprit. Maar luisteren dus. Over Brussel Nederlands krijgt men om 9.33 een toegelichte uitzending van het Vierde Strijkkwartet van Bartók te horen. Flip van der Schalie brengt als pla- tenruiter om 7.05 een keuze onder de titel Sssst(Hilversum 1). Een iets serieuzere rubriek van nieuwe gram mofoonplaten is Jan Koopmans Disco- taria (Hilversum 1, 10 uur). Via de zelfde zender kunt u om 11.10 luiste ren naar gedeelten van het feest ter ge legenheid van het veertigjarig be- siaan van het Amsterdamse Tuschins- k.itheater. vandaag DONDERDAG Het televisiespel van vanavond is Tsjechofs vermaarde stuk Oom Wanja, dat onder regie van Willy van Hemert op het scherm komt (8.35). Er aan vooraf gaan het jour naal (8 uur) en de rubriek Achter het nieuws (8.20). België Vlaams: Na twee korte filmp jes „In het land van de Cuevas" en „Marken, het eiland der knapen" wordt in uitgesteld relais van de Nederlandse televisie de klucht Van Franz en Paul Schönthan uitgezonden „De Sabijnse maagdenroof". De hoofdrollen worden vertolkt door Albert van Dalsum, Ko Arnoldi en Loudi Nijhoff (9.00). België Frans: In de serie detecti vefilms met Michael Shayne wordt vanavond de film „Sterfelijke poppen" gedraaid (8.30). Achtereenvolgens zal Pierre Prévert vijfmaal als regisseur optreden in de rubriek „Het dubbele zien"; Jean Gabin, Pierre Brasseur ea zullen medewerken in de eerste uit zending „Mijn broer Jacob" (9.15). Christian Geiszler, naar zijn boek dat nogal deining veroorzaakte in de we reld der literatuur. De auteur stelt het probleem „in hoeverre zijn onze meer deren betrouwbaar en geloofwaardig'" Dit gegeven werd verwerkt in het ver haal van een jonge man die op zoek is naar een ergens in de stad levende jood, die nog steeds na vijftien jaar 20? men hem Zal komen halen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7